CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat ai! TWEE Biaden. Belaoorijkste nieuws in dit Hummer. eeJAARGANG VRIJDAt» 4 DECEMBER 1925' NUMMER 168B ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per weefci 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. V Colijn moet blijven. Colijn moet blijven, dat is de korte inhoud van een artikel van baron Van Wijnbergen in de (R.-K.) „Maasbode". De schrijver begint met er op te wijzen, dat uit redeneeringen van den heer Albarda c.s. wel zeer duidelijk ge bleken is, dat de thans ontstane bewe ging hoofdzakelijk zich richt tegen de coalitie, tegen het Kabinet Colijn, tegen den persoon van Colijn in het bijzonder „Dat in die omstandigheden toch de Vrijheidsbond aan dat politiek spel heeft meegedaan, moet voor een ieder, die eenigermate op de hoogte is van de stemmingen onder de liberalen op heden, nog steeds bevreemdend zijn. Het is inmiddels gebeurd, en men blijft blijkbaar hopen, dat de slag, die de coalitie werd toegebracht, doodelijk zal blijken te zijn. Voor al degenen, die de coalitie met hart en ziel verlangen in stand te hou den, is het dus meer dan ooit zaak uit te zien naar alle middelen, die er toe kunnen bijdragen dat doel te bereiken. Men heeft ons weieens voorgehouden, dat het niet tactisch was zoo vaak op het groot belang der coalitie te wijzen. Zoo ooit, dan is het ons nu gebleken, hoe juist het was aan dien wenk ge volg te geven. Juist toch de laatste da gen is eer een te weinig dan een te veel te constateeren, wat betreft de waardeering van de principieele teteekenis i^r Clfisr .ïijke Coalitie wordt eer te weinig dan te ve-d beseft, wat het zegeen wil, juist in dezeu tijd, dat Lier te lande de Christelijke begin selen ten grondslag gelegd wori.-n aan W°igeving en Besu.ur, wat het zeggen wil die opeabare btlijdenis des Chris tendoms op staatkundig terrein. Van de overzijde is men blijkbaar wel overtuigd van het gioot belang, netrok ken bii de niet handhaving der recht se lit* samenwerking, getuige de felheid, waarmede men haar bestookt. Daarin moge eene krachtige aansporing gevon den worden voor ns om alle krach ten in te spanuen, opdat het groote goed. de Christelijke coalitie, n:r.+ v r- .«■len ga. Vraagt men ons nu, welke ons de meest gewenschte oplossing van de crisis lijkt, dan zijn ons antwoord deze, dat zoodanige omstandigheden in het leven worden geroepen, waaronder het Kabinet-Colijn zijn pas aangevangen taak kan voortzetten. En zulks vóór alles op gronden van principieelen aard, boven in het kort aangeduid, vóór alles, opdat er zij en blijve een Christel ij k Kabinet. Vervolgens ook ter wille van den heer Colijn zelf. Zeker, naar argumen ten, ontleend aan de persoonlijke waar deering wordt op het openbaar terrein vaak o zoo weinig geluisterd. Toch mo gen juist in deze dagen nog weieens in herinnering, in dankbare herinnering gebracht worden de opofferingen van verschillende aard, die de heer Colijn zich heeft moeten getroosten - om te kunnen voldoen aan het met zóóveel aandrang bij herhaling tot hem ge licht verzoek de waarlijk niet aanlok kelijke portefeuille van Financiën te aanvaarden. Eindelijk: in 's Lands belang. On omwonden heeft nog pas de Katholie ke Kamerfractie het uitgesproken, dat een Kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen de meeste waarbor gen geeft voor een alzijdige beharti ging van 's Lands belangen". Na deze gedachten dan verder te hebben uitgewerkt vervolgt de heer Van Wijnbergen. „Op al deze gronden meenen we, dat alsnog ernstig gezocht moet worden naar den weg, die leidt tot het blijven van het Kabinet-Colijn. Zeker, beter ware het geweest, indien de laatste da gen van Juli men zich had weten te assureeren tegen gebeurtenissen, als nu plaats vonden. Deze opmerking heeft echter slechts waarde voor de toekomst. Voor het heden is het zaak met goe den wil, in wederkeeng onderling ver trouwen, te zoeken naar de voorwaar den, waaronder spoedig de parlemen taire werkzaamheden onder leiding van het Kabinet-Colijn kunnen worden hervat. Verschillende oplossingen staan ons voor den geest. Wij zullen ons wèi BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Modedeelingen, dubbel t&rieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 60 cent wachten er ééne te noemen, wetend daardoor de zaau sltchts ti kunnen schaden. Een resultaat, als wij boven om schreven, kan slechts worden bereikt in gemoedelijke, vertrouwelijke samen- spreking, in rustig overleg binnenska mers. God geve, dat het overleg vruchtdra gend zij". V Van Wijnbergen-Kromsigt. Dit is wel een zeer zonderlinge com binatie. Mr. van Wijnbergen, de dezer dagen afgetreden voorzitter van de R.-K. Staatspartij en Dr. Kromsigt, de beken de Amsterdamsche predikant, die on ophoudelijk ageert tegen Rcme en de coalitie en die het niet beneden zich achtte in een onlangs^ te Amsterdam gehouden vergadering openlijk God te danken, dat met hulp van socialisten en communisten het gezantschap bij den paus was weggestemd. Er is tusschen deze twee mannen een groote tegenstelling. De een is een vurig katholiek ^en de ander ijvert voor de toepassing van art. 36 N. G. B. om daarmee ook Rome te kunnen treffen. De eene is een vurig voorstander van de coalitie en de ander laat niet na, haar te bestrijden. Bij alle verschil zijn er echter ook punten van overeenkomst. Want evenals Mr. van Wijnbergen komt ook de heer Kromsigt in het „Hfcld tot de conclusie dat de Kabi netscrisis het bgst kan worden opge lost door den terugkeer van Colijn. En het merkwaardige hierbij is, dat Dr. Kromsigt evenals zijn geestverwant Ds. Lingbeek in een te vormen Kabinet een plaats wil inruimen voor de R.-K., die zelfs twee zetels mogen bezetten. En het gezantschap dan? zal men vragen. Och zegt Dr. Kromsigt, dat is toch goed bezien slechts een betrekkelijk ondergeschikte zaak. En hij voegt er aan toe, dat niet ver geten mag worden, dat de Roomschen in den 80-jarigen oorlog mede onze vrij heid bevochten hebben onder Gods voorzienigheid en dat er (mede dien tengevolge) onderscheid is tusschen Nederlandsche Roomsch Katholieken enUltramontanen, waarop ook Groen van Prinsterer wees. 't Is verbijsterend, dit advies. Er zijn toch wonderlijke politieke windwijzers in het lieve vaderland. STADSNIEUWS. De Gemeentebegrooting. In verband met de a.s. behandeling van 'de gemeentebegrooting zijn,nog de volgende voorstellen en moties bij den Gemeenteraad ingediend: Door den heer Sijtsma: I. De Raad van oordeel, dat het met het oog op den in de gemeente bestaan- den toestand van het lager onderwijs wellicht aanbeveling zou verdienen, dat het plaatselijk toezicht op dit on derwijs worde verstrekt met een ge meentelijk inspecteur, noodigt B. en W. uit dit denkbeeld nader te overwegen en d&arover praeadvies uit te brengen. II Ondergeteekende stelt voor op de post: Volgn 506 900.te schrappen, waardoor de betrekking van secretaris bij de Commissie voor Sociale Zaken komt ie vervallen. Door mevr. van Italië—van Embden: Ondergeteekende heef* de eer B. en W. uit te noodigen tot het ontwerp-n eeuer verordening tot heffing van een beating op particuliere stoepeo, stoep jes, teneinde gebruik makende' van den tegenzin der bevolking tot het be talen van belasting haar er toe over te Lalen, de hekken, atsiuitijzers enz te erwijderen. Dan zal een soort nóod- ircttoir ontstanan (zooals reeds aanwe zig in de Breestraat b.v. van de Brug steeg tot het gangetje) die kan dienst doen, totdat de gemeentelijke kas in staat is een geregeld trottoir te doen aanleggen. Alleen op deze wijze kunnen de voet gangers „de regels toepassen geldende voor het verkeer" waaraan B. en W. te recht zoo groote waarde hechten. Door den lieer Sijtsma en mevr. van van Italiëvan Embden. I. Ondergeteekende hebben de eer I voor te stellen, dat de Raad B. en W. Iuitnoodige een nderzoek in te stellen of er dringen. uofiïo bestaat tot de ozgiohjint - A-axu-u-.»u vin een of meer bewaarscholen en, zoo dat in derdaad het geval mocht zijn, een voor stel bij den Raad aanhangig te maken tot de oprichting van een of meer dezer scholen. II. Ondergeteekenden stellen den Raad voor een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van een nieu we Stadskweekerij en daarbij te over wegen of het bij gebleken wenschelijk heid geen aanbeveling zou verdienen, daarvoor de terreinen van het Rijks- Opvoedingsgesticht, dat eerlang aan zijn oude bestemming wordt onttrok ken, daarvoor aan te wijzen. Door den heer Kooistra: I. Ondergeteekende stelt voor de post ónder No. 506 ontwerpbegrooting 1926, te verminderen met 900. II. Ondergeteekende stelt voor het inhouden van het z.g. verplichte staan geld voor het verplegend personeel van de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest op te heffen. III. De Raad spreekt de wenschelijk heid uit dat door B. en W. een onder zoek wordt ingesteld naar de mogelijk heid tot huurverlaging van die wonin-,. gen, die gebouwd zijn door verschillen de bouwvereenigingen met steun van Rijk en Gemeente. IV. Ondergeteekende stelt voor dat twee personen, die een huis in huur hebben van de Gemeentelijke woning stichting aan het bestuur-van die stich ting worden toegevoegd ingevolge art. 4 van het reglement der stichting. •Door den heer Schüller: I. Ondergeteekende stelt voor, te be sluiten een bedrag van 50.000.'be schikbaar te stellen voor het vernieu wen der St. Nicolaasbrug, met bijko mende werken. II. De Raad van oordeel, dat het spui tenhuis aan de St. Jacobsgracht in het belang der veiligheid en het verkeer, dient verwijderd te worden, besluit over te gaan tot het doen af breken van genoemd spuitenhuis. III.. De Raad spreekt de wenschelijk heid uit over te gaan tot asphalteering le. van de Stationsweg, gepaard gaande met rijvlakverbreeding, 2e. van de Steenstraat, noodigt B. en W. uit plan en begroo ting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. IV. Ondergeteekende 3'elt voor te be sluiten tot .het leggen van trottoirs op de Nieuwe Rijn tusschen Hooigracht en 'Jee. engracht benevens de Kraaierstr. iuss*hen Hoogewoerd en Utrechtsche Veer. V De Raad van oordesl, dat de be strating van de navolgende straten: Verwfi straat, Waardgracht, Oranje- gracht, Zuidsingel en Uiterste gra. ht. ilringend verbetering behoeft noodigt B on W. uit deze bestrating door klin kerbestrating te doen vervangen. VI. De Raad spreekt de wenschelijk heid uit, de Langegrachtbrug welke niet voldoet aan de eischen door het drukker worden verkeer gesteld, zoo spoedig mogelijk af te breken en door een nieuwe te vervangen, noodigt B. en W. uit plan en begroo ting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. VII. De Raad verzoekt B. en W. bin nen 3 maanden praeadvies uit te bren gen over de motie, ingediend door de heeren Huurman en Eikerbout in de Raadszitting van 1 December 1924: lui dende: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Groote Havenbrug in ver band met het drukke verkeer zoo spoe dig mogelijk wordt afgebroken en door een nieuwe wordt vervangen, en noo digt B. en W. uit plan en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. Apologetische Lezing. Onder zeer groote belangstelling trad gisteravond in de Oosterkerk op de heer J. Dols, gewezen R. K. missiona ris, met een lezing over het onderwerp „Het offer in het Heidendom, het R- Katholicisme en den Bijbel." De samenkomst werd. nadat gëzon gen was Ps. 68:10, geopend door Ds. J. Riemens, die in gebed voorging en daarna voorlas 1 Cor. II vs. 112. Vervolgens wees hij er op, dat het een „apologetische" lezing was, dus niet met de strekking af te breken, maar met een opbouwend doel. De heer J. Dols hield vervolgens zijn rede. waarin hij allereerst het heiden dom in Tibet en China behandelde. Bij alle volken vinden wij kennis van het bestaan Gods, evenwel verbasterd tot veelgodendom en pantheïsme. Er zijn in China drie godsdiensten: de staatsgodsdienst, waarin de keizer de middelaar is tusschen de aarde en den hemel, het Taoisme en het Boed dhisme. Spr. zal het inzonderheid over dit laatste hebben, waarin hij trekken yan overeenkomst ziet met de Rooms ch- Katholieke kerk. Het Boeddhisme, de leer van Gauta ma, is een verlossingsleea*. Tegenover het Brahmanisme met zijn eindelooze wedergeboorte in den zin van reïncar natie, heeft Gautama, die 500 jaar voor Christus; leefde, de nieuwe leer inge steld, waarin hij het Nirwana predik te; de ineensmelting van de persoon lijkheid, de Karma, met de wereldziel. Door boetedoening, door het uitroeien der passiën moet men komen tot het Nirwana. Na den dood van Gautama hebben zijn volgelingen zich opgeworpen tot priesters en monniken, die tot hoofd hebben den Talai-T^ama, den levenden Boeddha. Zoo heeft zich ook uit Jezus' leer de priesterkerk ontwikkeld met den Paus als hoofd. En in de Boeddhistische, èn in de Roomsche kerk is de leek ge bonden in afhankelijkheid aan de pries ters. Overal, waar de religie niet zuiver meer is, vinden wij eenerzijds men- schen als middelaars, anderzijds hei ligen of goden, aan wie om stoffelijke zegeningen gevraagd wordt, terwijl Christus een religie in geest en waar heid gepredikt heeft. De Schrift zegt, dat we één Advo caat bij den Vader hebben,* de Room sche theologen, dat we ééne Advocate bij Jezus hebben. Spr. wil ook Maria eeren, maar haar geen goddelijke eer bewijzen. Spr. schetst vervolgens den ontwik kelingsgang der Mariavereering, die in die der Babylonische godin Astarte haar oorsprong vindt. Het middelpunt van den Roomschen cultus is de onbloedige offerande der Heilige Mis, van den Boeddhistischen eeredienst het bloedige offer ter ver zoening van Siwa, den vernietiger. Het bloedige offer in de heidensche kerk is logisch, omdat men daar niet kent het offer van Christus; het offer der Mis daarentegen is onlogisch. De eerste Jezuïeten, die als zende- linge< naar China gingen, hebben ook die overeenkomst opgemerkt tusschen het Boeddhisme en de Roomsche kerk en zij hebben daarin gezien eén uit vinding des duivels om de menschen van de ware kerk af te honden. De oorzaak van die overeenkomst ligt volgens spr. in de ontleening aan den dienst der schaduwen onder het oude Verbond. Rome heeft voorts evenals het Boed dhisme zich overal aangepast aan de kleur van den bodem, vandaar zijn succes. Vele heidensche gebruiken zijn door Ronje in stand gehouden en ge kerstend. Nadat gezongen was Ps. 72; 10 zette spr. zijn rede voort. De overeenkomst tusschen het hei dendom en de Roomsche kerk heeft spr. het geloof in de laatste doen ver liezen, en spr. begon hoe langer hoe minder waarde aan de uiterlijke cere moniën te hechten. Spr. heeft in dien tijd een reie ge maakt naar een hem nog onbekende bergstreek in China en daar een Ame- rikaanschen protestantseken zendeling ontmoet, die hem gastvrij in zijn huis ontving, hem begroetende als een broe der in Christus. Spr. werd getroffen door de diepe godsvrucht, die in dat gezin heerschte, en hij heeft daar het Woord Gods lee ren kennen. Door de kerkelijke overheid werd hem verboden met protestanten om te gaan. Toch is spr. den protestantschen zen deling weer gaan opzoeken en heeft daar de avondmaalsviering bijgewoond sindsdien is hij aan de Mis gaan twij felen. Bij een volgend bezoek aan een an dere protestantsche familie ontving spr. een statenbijbel; toen Ólfc ontdekt werd, moest hij hem aan den bisschop uitleveren. Spr. ging, ook toen hij nadien in Europa was teruggekeerd, bij zijn me debroeders door voor een Boeddhist of een Protestant. Het was voor spr. een tijd van ziele leed en innerlijken strijd, daaibij kwam dok dat spr. geen levenspositie had. Buitenland. Het rapport der Volkenbondscom missie inzake het Grieksch-Bulgaar- sche geschiL De financiële com nlssie uit den Franschen Senaat heeft het financi- eele wetsontwerp aangenomen. Het nienwe Spaanscbe ministerie Is beëedigd. Ten slotte verliet spr. voor goed het klooster. Door zijn vrienden Ds. Chris- peels, Ds. Hoek en den heer en Mevr. Eekhof werd spr. in aanraking ge bracht met Ds. Lauwers te Brussel. Toen spr. openlijk gebroken had met de Roomsche kerk, heeft hij nog veel te lijden gehad van zijn familieleden en zijn vroegere vrienden. Toch was spr. nog niet dadelijk los van de Roomsche kerk; hij ging Zon dags eerst naar de Mis en daarna om 10 uur naar de protestantsche gods dienstoefening; ten slotte brak hij ge heel met Rome. Spr. wenscht het Evangelie van Je zus te verkondigen, 'tzij hier onder zijn afgedwaalde broeders in Limburg en België 'tzij (nog liever) in China of in Indië. Zoo/hoopt spr. ook de laatste jaren zijns levens aan Jezus te wijden, en hij vraagt daartoe de voorbede. Daarna ging spr. in gebed voor, en tot slot werd het Lutherlied: Een vas te Burg is onze God" gezongen. 3201. Zie hier waarde lezer, het getal der erwten die dezer dagen in de etalage van de fa. Ger. J. Rosier, Breestraai het voorwerp wa - en van uw radenden geest. Het getal met de nadere bijzonder heden vindt ge tevens in de adver tentierubriek, waarnaar we gaarne ver, wijzen. 4 Wie was er het dichtst bij? Museum „de Lakenhal.* Van 6 tot 12 dezer zal in het' stedelijk museum de Lakenhal een tentoonstel ling worden gehouden van werk.en uit Spanje door den Leidsóhen schilder W. H. yan der Nat Heit buerau van politie kan inlictf tingen verstrekken aangaande een hee renrijwiel, dat op den openbaren weg onbeheerd is aangetroffen'. Tevens is onbeheerd gevonden 'n handwagen, gemerkt N.V. No. 7; 250 K. L. Ook hierover is de politie boi'eid inlichtingen te verstrekken. BUITENLAND. HET EINDE VAN HET SPAANSC.HE DIRECTORIUM Een brief van koning Alfonso. Primo de Rivera ontving van den koning van Spanje het volgende schr.ij ven: „Dezen brief schrijvend ben ik rr\1; ten volle bewust van de politieke c* i- sis, die Spanje on het oogenbiik doei'- maakt. Daar ik ervan overtuigd 1 an* dat verdere pegingen dienen tc wojrdoil» aangewend om Spanje te redden, waar, toe het Directorium reeds zooveel heeft bijgedragen, draag ik het bewind nan U op en verziek als minister-pre sident een nieuwe regeering te vormen en een vice-president te benoemen. Ik hoop, dat spoedig wetten tot stand zul len komen, din den terugkeer tot nor male toestanden mogelijk zullen ma ken, zoodat allen zonder uitzondering onder normale omstandigheden zullen kunnen leven. Heden, evenals op 13 September 1923 bid ik God aan het altaar des vader lands, dat mijn besluit m«t welslagen moge worden bekroond en dat de nieu we regeering geluk moge hebben bij de leiding van het lot van Spanje." Het nieuwe Kabinet beëedigd. De president en de vicepresident van den ministerraad legden gister in de handen van den koning den eed af. Nadat de premier een onderhoud met den koning had gehad, verlieten de leden van het nieuwe kabinet het ko ninklijk paleis. Primo de Rivera ver klaarde. dat hij nog geen politiek pro gram had opgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1