NTFÖWËLETDSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Rijnsburg. Dinsdag 1 Dec. 's av. ze ven uur. Chr. Geref. Kerk. Opemb. Ver gadering der Chr. eref. JongeI. Vereen. JrTimotheus" Spr Ds. H. Janssen. Leger en Vlootprödikant, Woensdag 2 Dec. Filmvoorstelling over Indië, in de Stadsgehoorzaal. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdiènst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s. .waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. abonnementskaarten van het blad „Api". Den heer De Visser werd ver zocht zijn invloed aan te wenden om zoowel de interneering als de beslag- ging te doen vernietigen. Deze wendde zich dienovereenkomstig tot den Mi nister van Koloniën. Mr. A. R. Zimmerman. De „N.R.C." meldt, dat mr. A. R. Zim merman, commissaris van den Volken bond, door de Fransche regeering be noemd is tot groot-officier van het Le gioen van Eer. Middernachtzending. Op de Jaarvergadering der Provin ciale Afdeeling Zuid-Holland der Ne- derlandsche Middernachtzending Ver- eeniging te Dordrecht gehouden, werd het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer E. H. Volk, van Rotterdam. Daaruit deeien wij het vol gende mede: Er bestaan in de provincie thans 4 plaatselijke afdeelingen. n.l. te 's-Gra- venliage, Rotterdam, Delft en Vlaar- dingen. Op de bureaux dier afdeelin gen werden ontvangen 2865 bezoekers (sters). Meer dan 1000 bezoeken werden vanwege deze afdeelingen in verschil lende gezinnen gebracht. Er werden 154 gevallen van on derzoek naar het vaderschap in behandeling genomen, waarvan 120 ge heel konden worden afgedaan. Meer malen gebeurde het, dat nadat door een der bureaux aan den schuldige werd geschreven de klaagster verzocht niet verder te gaan, daar het nu wel terecht zou komen. 8 huwelijken kon den worden tot stand gebracht; 13 on derlinge schikkingen werden gemaakt; 56 rechtsvorderingen werden aanhan gig gemaakt. In de plaatsen Gorin- chem, Maassluis, Hillegersberg, Yei- den. Vlaardingen, Barendrecht, Schie dam, Overschie, Capelle a. d. IJssel, Dordrecht, Waddinxveen, Oostvoorne. Rhoon, Krimpen a. d. Lek, en Papen- drecht werd de hulp der prov. secr. gevraagd. Meer dan 500 informaties werden verstrekt. 40 kinderen van ongehuwde moeders staan onder geregelde controle. Aan een 20-tal ongehuwde móeders konden betrekkingen worden aangebo den. Een tiental meisjes konden weer een plaatsje krijgen in huil ouderlijk huis. Voor 13 kinderen werd een plaats in een der Doorgangshuizen gevonden, nadat de ouders uit de ouderlijke 'macht waren ontzet. Voor 22 kinderen werden geschikte pleegouders gevon den, die bereid bleken de voogdij over deze kinderen te aanvaarden. In bet Doorgangshuis der Middernachtzen ding, Laurens Reaelstraat 8 te 's-Gra- venhage werden opgenomen 68 meis jes, waarvan 17 a.s. moeders, 18 meis jes beneden den 17-jarigen leeftijd, 22 minderjarigen boven dien leeftijd en 11 meederjarigen. In Mei 1925 werd nog te 's-Graven- hage geopend het tehuis Opstanding en Leven" waarin de ongehuwde moe der voor hare bevalling kan worden opgenomen. In Juli 1925 werd te Rotterdam aan den Bergweg No. 62 geopend het te huis waarin kinderen van ongehuwde' moeders tegen een billijke vergoeding kunnen worden opgenomen. Reeds voor 22 kinderen kon hier een plaatsje worden ingeruimd. Over beidé tehui zen zal het volgende jaarverslag na dere bijzonderheden geVen. Deze vergadering was niettegen staande het ongunstige weder heter be zocht dan de vorige jaarvergadering te Leiden Uit de voornaamste 'plaat sen der provincie waren vertegenwoor digers aanwezig. Besloten werd tot meerdere actie in de provincie, daar dit heslist noodzakelijk bleek. In de vacature Ds. J. J. Duyvendak, die wegens vertrek uit de provincie moest bedanken, werd als bestuurslid gekozen de heer J. F. Westerman te Rotterdam. Nederl. Landbouw-bandelskamer. In verhand met de groote tentoon stelling van landbouwwerktuigen en zaaizaden van 2028 Februari te Brus sel te houden en waaraan voor zaaiza den ook enkele Nederlandsche land bouworganisaties deelnemen, stelt de M.L.H.K. zich voor, bij voldoende deel name een gezamenlijk bezoek van Ne derlandsche belangstellenden te orga- niseeren, terwijl dan den volgenden dag een interessante excursie op land bouwgebied zal worden gehouden, waarvoor de onderhandelingen gaande zijn. Op deze tentoonstelling is de groot ste verscheidenheid van landbouw werktuigen geëxposeerd als dorschma- chines, bietenrooiers, wanmolens, mo toren, melkmachines, karnen enz. De kosten dezer 2 dagen in België worden geraamd op circa 35.—. Opga ven tot deelname wordt gaarne inge wacht voor 20 December a.s. De Hollandsche industrie. Uit Steemhouwerskningen schrijft men on9r Voor het dezer dagen te Utrecht aan bestede Pharmacologisch Laboratori um is benoodigd circa 90 kub. Meter steenhouwwerk in Namensche steen. Door den architect van dit gebouw, den heer A. A, Kok werd in het bestek voorgeschreven, dat deze 90 kub. M. geheel in Holland bewerkt moest wor den. Voorwaar een sympathieke daad. waardoor veel steenhouwers voor werk loosheid zullen gespaard worden. Wel schril imtegenstelling hiermede is hetgeen kort geleden in Amsterdam passeerde, waar het Gemeentebestuur toeliet, dat een belangrijk marmerwerk voor het Raadhuis in Italië werd klaar gemaakt, terwijl voor een geringe prijs verhooging van nog geen 5 pet. het werk in Holland had kunnen worden gemaakt. Uit het Sociale Leven. Christel. Vakbeweging. De commissie van samenwerking tusschen de algemeene Chr. soc. hon den en het C.N.V. vergaderde na Luute ren, het eerst weer oji 13 Nov. j.l. In deze vergadering zijn volgens „De Gids" eenige belangrijke beslissingen genomen. Besloten werd tot het voorbereiden van een international o conferentie \an vertegenwoordigers der georganiseerde Prot. Chr. arbeiders op het vaste land van Europa. Een commissie bestaande uit de heeren: P. van Vliet Jr., P. J. Nahuijzen, J. S; Ruppert Jr. en Prof. S.iotemaker de Bruine, zal het bijeen roepen dezer internationale conferen tie voorbereiden. Do bijeenroeping van deze conferen tie bedoelt in geen enkel opzi-ht om het I.C.V. concurrentie aan te doen of het oprichten van een Prot. Intern Chr. Vakbond te bevorderen, maar wel om ons als Prot. Chr arbeiders*te be raden betreffende onze taak op het vas te land van Europa. Vervolgens werd ba/.proken de oplei ding van leiders voor de Chr arbeiders beweging. Een commissie Werd be noemd, om de besproken methodes van opleiding nader uit te werk'-n ec dien aangaande met voorstellen te komen. Als leden dezer commissie werden be noemd de heeren K. A. Grondijs, J. S. Ruppert Jr. en H. Amelink, terwijl aan deze commissie toegevoegd zullen worden als adviseerende leden Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine en J. Nauta. In de derde plaats werd het verheu gende besluit genomen in 1926, zoo mo gelijk in de tweede helft van Juli, weer een conferentie te Lunteren te houden, die eên geheele week zal duren. RECLAME. St. NscoBaas^RecBame. WINTERPANTOFFELS ft,69 m. Hak. ACTETASSCHEN f 3,50. PORTEMONNAIES, PORTEFEUILLES, BEENKAPPEN, enz. v. ESCH, Donkersfeeg 5, s,Mt. BUITENLAND. HET VERDRAG VAN LOCARNO. De afgevaardigden te Londen aange komen. De Fransche en Tsjecho-Slowaak- sche afgevaardigden zijn gisterenavond te Londen aangekomen en door Cham berlain aan het station afgehaald. Briand zeide, dat het de grootste vol doening zijns levens was het verdrag van Locarno te teekenen in een geest van wederzijdsch vertrouwen en ver langen naar vrede. Hij is er van over tuigd, dat er een nieuw tijdperk voor Europa is aangebroken en dat de won den van den oorlog nu geheeld kunnen worden en het welzijn van Europa her steld. Benesj stond vooral stil bij de ver- eischte van een spoedige regeling met Busland, als dat land eindelijk net als Duitschland zijn psychologischen toe stand zal inzien. Ook de Duitsche en Belgische afvaar digingen voor de onderteekening van de verdragen van Locarno zijn gister aangekomen. Luther heeft gezegd, dat het feit, dat de verdragen geteekend worden te Londen, „waar wij heel wat nuttig werk verricht hebben (de aanneming van het plan Davves), de beste waarbor gen schijnt te bieden voor een vrucht dragend resultaat Vandefvelde verklaarde, dat de Bel gen geen speciaal vraagstuk te Lon den te bespreken hadden, doch dat er tengevolge van Locarno ongetwijfeld een nauwere aanraking tusschen de verschillende landen zal ontstaan, wel ke misverstanden zal voorkomen. Als de Duitschers over een maand of drie in den Raad van den Volkenbond zul len zijn opgenomen, zal die aanraking zeker nog nauwer worden. De onderteekeningsplechtiflheid. Van de onderteekening van het ver drag van Locarno zal een film worden gemaakt. Dit is de eerste, maal, dat de onderteekening van een internatio naal verdrag wordt opgenomen voor de film. De gasten, die de plechtigheid bij wonen, o.w. de leden van het Britsche kabinet en de hooge commissarissen der Dominions, zullen op een verhoo ging plaats nemen, terwijl de vertegen woordigers der 7 mogendheden om een ronde tafel zullen zitten. Het verdrag zal van hand tot hand gaan volgens de alphabetische volgor de in het Fransch, d.w.z. Duitschland, België, Frankrijk, Groot Brittannië, Italië, Polen en Tsjecho Slowakije. Ieder gevolmachtigde zal met zijn eigen pen teekenen, daar het usance is dat deze pennen als historische curio sa in de verschillende landen worden bewaard. Telegrammen van Soderblom en Briand. Soderblom, de (Luthersche) aarts bisschop van Upsala, die het initiatief genomen heeft tot het oecumenisch congres, dat onlangs te Stockholm is gehouden, heeft Briand gelukge- wenscht met het sluiten van het ver drag van Locarno. Briand heeft hem een bedanktelegram gestuurd, waarin hij eraan herinnert, dat hij met belang stelling de werkzaamheden en bespre kingen op het congres heeft gevolgd, en voegt daaraan toe: „De politiek, wier grondslag zoo ge lukkig te Locarno is gelegd, strekt wij der, dan de staten die het verdrag on derteekend hebben. Aile volken hebben bij dit verdrag belang, die trouw zijn gebleven aan de denkbeelden van in ternationale rechtvaardigheid en soli dariteit, en de woorden van het tele gram toon.en aan, dat dit in het ware licht is" gesteld door alle verlichte ju risten van uw land." Onderscheiding voor Chamberlain. De Britsche Koning heeft Chamber lain, den minister van Buitenlandsche Zaken, tot ridder in de Orde van den Kouseband benoemd en mevrouw Chamberlain tot dame van het Groot kruis in de Orde van het Britsche Rijk. De ontruim mg van Keulen. Gisteren is de ontruiming van Keu len door de Engelsche bezettingstroe pen begonnen. Een luitenant en honderd man heb ben de stad verlaten, in het geheel zul len circa 10.000 man worden terugge roepen. De Engelsche Rijn-flottille, die uit 5 Tnotorbooten en 6 kleine stoombar- kassen bestaat, zal vandaag haar werk zaamheid staken. De bemanning wordt op 6 December naar Engeland terugge zonden. Naar men zich herinnert is de Keul- sche zone op 1 Dec. 1918 door de Engel- schen bezet. Het aftreden van het Duitsche kabinet De Duitsche delegatie, die op het oogenblik te Londen vertoeft, waar zij vandaag het veiligheidspact van Lo carno zal onderteekenen, denkt Don derdag Londen weer te verlaten en Vrijdag te Berlijn terug te keeren. De demissie van het kabinet zal waarschijnlijk reeds Zaterdag plaats hebben. Eerst dan beginnen ook de of- ficieele onderhandelingen over de vor ming van het nieuwe kabinet. Duitschland en do Volkenbond. Naar uit Genève aan Engelsche bla den gemeld wordt, gelooft men daar dat Duitschland tijdens de a.s. verga dering van den Volkenbondsraad nog geen toelating tot den Volkenbond zal vragen, maar dit verzoek zal uitstellen tot de zitting van Maart 1926, wanneer de ontruiming van Keulen haar beslag heeft gekregen. Het einde van Wembley. Besloten is den grond en de gebouw wen van de tentoonstelling te Wem bley aan de meest biedenden te ver- koopen en daar een bekend veilingkan toor mee te belasten. Ook het Stadion, dat ruimte biedt voor honderdduizend toeschouwers, wordt verkocht als Football Asso ciation, die er een hod naar wil doen, afvalt. Een parlementslid als slager. Bij wijze van antwoord op de bewe ring van het parlementslid A. M. Wil- lams in het kiesdistrict Launceston (Cornwall) heeft George Rockey, eige naar van de grootste vleeschhouwerij tc Launceston, dezen afgevaardigden uitgedaagd, zijn winkel veertien dagen lang te bestieren. Willams zal het vee op de plaatse lijke markt moeten koopen en de te genwoordige wekelijksche onkosten betalen. Rockey verklaart, dat hij hem zoodoende hoopt te overtuigen, dat do slagers niet aansprakelijk zijn voor de vermeende hoogs vleeschprijzen. KORTE BERICHTEN. Via Londen wordt bericht, dat een Fransche troepenafdeeling te Rasjaya door de Drusen volkomen in de pan ge hakt is. De „Daily Express" meldt, dat de leiders der Drusen den opstand tot al le mahommedaansche koloniën van Frankrijk pogen uit te breiden. —De Engelsche koning heeft een proclamatie tot zijn volk gericht om het te bedanken voor de bij den dood der koningin-moeder betuigde deelne ming. De Volkenbondscommissie van on derzoek inzake het Grieksch-Bul- gaarsch grensincident te Genève te ruggekeerd. Uit Peking wordt gemeld, dat de val van de huidige regeering spoedig wordt verwacht. meeste ministers zijn reeds gevlucht en president Toean, wiens paleis door Feng's troepen wordt bewaakt, is feitelijk een gevangene. Van 1 tot 16 November is in Duitschland het aantal steuntrekkende werkloozen van 364.000 tot 471.000 ge stegen. Het aantal mannen van 333.000 tot 430.000 en het aantal vrouwen van 31.000 tot 41.000. De Belgische socialisten hebben een wetsontwerp ingediend, strekken de tot invoering van den acht-urendag voor huispersoneel, en om hen om den anderen Zondag acht uur vrij te geven. De Turksche regeering heeft een arbeidswet uitgewerkt, die zich geheêl aansluit bij de besluiten van de ver schillende arbeidsconferenties. RECLAME. ivaoi Aanbieding Heeren-Artikelen PRESIDENT BRETELS PARIS SOKKENHOUDERS HOLEPROOF SOKKEN IRON SOKKEN RECLAME SOKKEN 29 ets. GEMENGD NIEUWS. Hongerkunstenaar. Er be staat in den laatsten tijd in Frankrijk nog al belangstelling voor personen, die vasten en zich in een vitrine la ten .bezichtigen. Een zekere Gollani had besloten, hiervan eens profijt te trekken en liet zich opsluiten in een ruimte, die naar werd beweerd, verzegeld was. iVan zes dezer af, was hij in een café te Dijon te bezichtigen en alom werd bekend gemaakt, dat Gollani zou trachten, alle tot nu toe gevestigde records in Let vasten te slaan. Velen bezoekers wiel het eenige 'da gen na' den begindatum op, dat Gol lani er nog altijd zoo frisch als een 'hoentje uitzag. Zijn oogen hadden niets van hun glans verloren en het ge zonde buitenmans blosje bleef zijn ka ken tooien. De politie besloot te trachten een oplossing van dit geheim te vinden, boorde een gat in den muur en be spiedde den vaster en zijn „trainers" Hierbij bleek, dat hij het voorbeeld van vele voorgangers volgde en op zijn tijd een 'behoorlijken maaltijd nut-, tig'de, die hem door zijn helpers werd toegediend. Daar deze aante ntréegelden reeds een vijftienduizend francs hadden ont vangen, lieten zij het zich evenmin aan iets ontbreken en de politie be sloot na eenigen tijd aan het gezellig samenzijn een einde te maken en een mvaï te croen. Na zijn arrestatie wil Golam zqn goeden wil toonen en gaat in de oej verder met zijn vasten, zoo men wil, begint met zijn vasten.. Indien de ge; vangenis-directie het toestaat, zal hij! uitsluitend leven van water, met een beetje suiker gezoet. Ofschoon Gollani een schitterende loopbaan in het leger achter den rug heeft en vele medailles bezit, zijn bij de justitie niet minder dan vier klach ten tegen hem ingediend wegens aan randingen en hazardspel. De film als verrader. In een gemeente nabij Aken werd een film vertoond van de feesten te We weisburg. Plotseling klonk in de zaal de uitroep: „Do geut der Jupp in We- welsburg Irnit einem Merken*' daar jloopt Jupp in Wewelsburg met een (meisje.De arme „Jupp" zat onder ide .toeschouwers. ,?Nei, dat kan nit stismmen", zei hij 'in zijn hopelooze situatie, want zijn echte „Heimatbraut" zat naast hem. Men rustte niet, vóór dat de film voor den tweeden keer werd gedraaid. Met gespannen aan dacht volgden de nieuwsgierige oogen [het filmbeeld en ja, het was werke lijk de ontrouwe Jupp. De onbarm hartige Kino had "hem verraden. Toen de zaal weer verlicht werd, kon men onder, groote vroolijkheid vaststellen, dat Jupp, heelemaal alleen, spoorloos was verdwenen. Doodgevoren. Ook uit Italië wordt meiding gemaakt van eenkou- ide-goif. In. Rome en Napels daalde de tem peratuur tot vier graden onder het vriespunt. In Milaan zijn twee men- schen op straat "doodgevroren. Radio-Programma. iWat er vanavond te hooien is. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 3.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 363 M.). Kinderuartje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.20 (Parps, Eiffelteren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis- - vrouw. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. ,7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausjn (1300 M.) Concert. 7.50 (Miinster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan dê Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. S.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. p 8.10 (Hilversum, 1050 M.).'Uitzend- p.vond van 3en R. 'K. radio-omroep. Mr. G. 'C. 'J. D. Ktopman zal de onderteekening van het veirdrag van Locarno, Welke heden zal plaats hebben herdenken. Spreker: E. P. Ildephonsus O. 'C., ■uit HelmonxL de groo'te werker in de drankbestrijding en het reclasseerings werk. Onderwerp: Hef reCdingswert door het Dr. Ariënfonds. Mej. L. Wijngaarden, violiste van het Mengelberg-orkest: 1. Concert viool D- moll, van G. Partini, allegro, grave, presto. 2. Chanson Louis XHI, van Pa- vine, Coupremau-Kreisler. 3. Andante D-dur, concert met orkestbegeleiding. 4. Quasi ballato van Jos. Suk. 5. Ap- possionato van Jos Suk. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, oh- derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.T. Concert. 8.50 (Maand, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. De beleefde vreemdeling, Een gezelschap Engelsche dames en heeren, zoo wordt uit Madrid gemeld, die een autotocht maakten, kregen er gens buiten de stad een paime. Zij ga ven aan de inzittenden van twee luxe- puto's die naderbij kwamen, te ken- pen, dat zij „malheur"- hadden. Eén der inzittenden, een jongeman, Idie uitstekend Engelsch sprak, noot digde het gezelschap uit, in zijn auto plaats te nemen, waarna hij de Engel- schen naar Madrid bracht en daar or ders gat om de gestrande auto I» gaan halen. Toen men hem een compliment maakte over zSjn keurig Engelsch, zeS hij, dat zijn moeder een Engelsche van geboorte was, terwijl hii, zoo ter loops er aan toe voe^ae, aat rij de koningin van Spanje was. De vreemdeling was nieznand an ders dan de prins van Asturië, de aan staande troonopvolger. Overreden. Te Someren ia het 5-jarig dochtertje van v. K. onder een kar geraakt. Ernstig gewond weid* de kleine opgenomen en naar huis vervoerd. De duels in Duitschland. [Het Huel wordt nog steeds in ver schillende streken van Duitschland om der de hoogere klassen het middel ge acht, tot het uitvechten van geschil len en veeten. Velen hopen, dat deze middeleeuwsche gewoonte spoedig tot het verleden zal behooren. Onlangs heeft de paus nog zijn scherpe afkeuring over dit gebruik uit gesproken tegenover een gezelschap Duitsche studenten, die Rome bezoch ten. De D. Nationalen hebben on langs in den Rijksdag een poging ge daan, het duel strafbaar te stellen voor officieren. Thans heeft een dezer dagen een „viervoudig" duel de aandacht weer gevestigd op de noodzakelijkheidvan afschaffing. Een Pommersche jonker n.l. Bo- fuslav von Sommitz vond in een twist ij een ajchtmaal op zijn kasteel ge- reede aanleiding, vier zijner gasten tot een duel uit te dagen. Op een be paalden tijd waren de partijen met hun secondanten op de afgesproken plaats in het bosch aanwezig en de jonker vocht achtereenvolgens de vier duels op pistool uit. De eerste drie liepen zonder bloedvergieten af, maar bij het laatste had de jonker "het on- feluk, zijn partner, Walter Helweke, oor hef hoofd te schieten. Hij zal zich nu wegens doodslag en duelleeren hebben te verantwoorden. De schatten der zèe. Vol gens een bericht uit Londen zulle 1 de Duitsche duikers, die bij de bergin van de gezonken Engelsche duikboo

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2