CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws ia dit Nummer. 6e JAARGANG MAANDAG 30 NOVEMBER 192B NUMMER 1683 LIIDSCHB COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Oil nummer bestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De stemdwang. De Antirevolutionaire partij heeft zich steeds tegen den te kwader ure ingevoerden stemdwang verzet, maar tot nu toe is het niet gelukt voor een voorstel 'in dien geest een meerder heid te vinden. Het gevolg is, dat thans nu de wet meer serieus wordt toegepast, tal van eerzame vrouwen, die tegen het vrou wenkiesrecht gemoedsbezwaren heb ben met den rechter in aanraking komen en -elfs met de gevangenis kennis maken. Om te laten uitkomen hoe deze wetsbepaling in de praktijk werkt, la ten we hier volgen een gedeelte naa? een verslag van een zitting van het Haagsehe Kantongerecht, zooals we dat in de T e 1 e g r. vonden. Het zijn Scheveningsche vrouwen, die zich hebben te verantwoorden. U heeft niet gestemd.? Neen edelachtbare, Gods wet zegt het niet, en ik kan niet tegen Gods wet handelen, ik durfde niet, me ge moed zou me niet met rust laten! Eén gulden boete of een dag hechtenis, souffleert de ambtenaart van het openbaar ministerie.... Een gulden boete of een dag hechtenis, zegt kantonrechter van Haeïten hem na.... Wie volgt. Er zitten er een veertigtal in het kleine zaaltje van het Haagsehe kan tongerecht, mannen en vrouwen, ge deeltelijk Scheveningei s. Veel publiek Enkele zaakjes van mgnsehen, die een goed excuus zochten en vonden.... Ik was door een hond gebeten, kon niet uitgaan!lk was in De venter. Ik was in Dinant! Moest op het huis passen!.... Zeer been!.. Hoofdpijn! Schuldig bevonden, maar niet veroordeeldVolgende Een klein leugentje, en men is vrij Maar die Scheveningsche vrouw tjes willen niet liegen. Leugens ge noeg voor de handMe man naar zee, ik kon niet uit enz. Geen die het makkelijk middel aangrijpt. Zij staan fier voor hun geloof, dat star en sterk spreekt uit de blauwe geuzen- oogen. Zij voelen zich martelaren. Ze antwoorden in spreuken en Bijbelsche taalMaar vóór hen sprak de schipper, zich noemende „dominé" J. van Wier, predikant van de Oud-ge- reform. gemeente te Scheveningen. Mr. Van Haeften laat hem rustig praten in onbeholpen kanseltaai Als hij uitgesproken is, valt kil en droog daarop het stereotype: Een gul den boete of een dag hechtenis. De vrouwen komen voor, een voor een Met bleeke devote oogen, vaak tril lende lippen staan zij voor den rech ter. Buiten loeit de stormwind, rukt aan de ramen. Op zee worstelen nu misschien haar mannen met deh or kaan Zij moesten komen om zich te verdedigen tegen de wetEen heeft een kind op den arm dat schreit Heel vroeg protesteert tegen vrouwenkiesrecht. Elke vrouw legt daarna haar ge moedsbezwaren uit meestal in bijbel taal. Telkens weer: Een gulden boete, een dag hechtenis! Maar is dat nou oorbaar, Edelacht bare? vraagt een vrouw fel! Ik moet me aan de wet houden. Maar als de Heere me nou gezegd hebdat ik er niet aan mee mocht doen? Het spijt me., de wet! Wie volgt. Wilt u betalen? Sommigen willen betalen, maar do minee wenkt ze niet te 'doen. Ze zullen alle blijmoedig hare hechtenis onder gaan. Een zegt het bijna huilend, bang voor die gevangenis, maar toch wil lende lijden. De anderen zeggen het alleen met fanatieke zelfbewuste oogen. Ze staan daar met felle blikken van haat, fier als oude geuzenvrouwen.... slingeren haar verachting naar den rechter, die automatisch moet veroordeelen behalveals ze liegen, een verhaal van buitenlandsche reis of anderszins opdisschen. Oude Haagsehe weduwtjes betalen zuchtend haar droeve centjes. de Scheveningsche visschersvrouwtjes totaan pa! BUREAUHooigracht 3$ Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Wie volgt, zegt de stem#... Ver dere namen worden opgelezen.. Twee honderd vijftig afgehandeld, in één uur en een kwartier Het kind schreitde storm loeit om het kantongerechtDominee en de wouwen gaan heen, terug naar het strand, waarop de golven beuken en de mannen worstelen." Over de beteekenis van deze bezwa ren kan verschillend worden geoor deeld. Wij staan in dit opzicht niet aan de zijde van de bezwaarde stemplichtigen Maar dit niet niiet weg, dat wij toch de veroordeeling van deze vrou wen gevoelen, niet alg een handhaving maar veeleer als een krenking van het recht. De w e t wordt gehandhaafd. Maar het recht wordt op deze wij ze verkracht. Er wordt hier en daar bezwaar ge maakt tegen het optreden van de be trokken ambtenaren. Ten onrechte evenwel. De wet moet gehandhaafd. Maar die wet steunt niet op goede rechtsgronden en moet daarom hoe eer der hoe beter worden afgeschaft. w. vros. 1885 1 December 1925 Morgen, 1 Dec., herdenkt de heer Vros, hoofd der Chr. U.L.O.-kopschool, aan de Hoog! Kerkgracht, den dag waarop voor 40 jaar geleden zijn offi- cieele onderwijzersloopbaan begon. De heer Vros werd geboren te Zwol le 15 Februari 1867. Als kind bezocht h'j de toenmaals eenige Chr. School i'.aar ter plaatse, waarvan hoofd was de heer D. Wijnbeek. De school te Zwolle, die onlangs haar 75-jarig be staan herdacht, was opgericht in 1850. Eerst na veel moeilijkheden, door de Zwolsche liberale machthebbers dier dagen aan de oprichters in den weg gelegd, kon men tot opening dier •school overgaan (Nadere bijzonderhe den daaromtrent bevat het gedenk-" ooek „Van Strijd en Zegen", pagina 95 e.v.). In 1871 werd zij overgebracht naar een gebouw aan de Goudsteeg, waar ze nog gevestigd is. In dit ge bouw bracht de heer Vros zijn school jaren door, bleef er als kweekeling voor de practische opleiding, toen hij leerling der Rijksnormaallessen was srtworden, en werd er, na met goed ge volg afgelegd examen in April 1885, met 1 December van dat jaar officieel als onderwijzer aangesteld. Het was toen nog in de jaren van de opkomst der Chr. school: Zooals de voorstanders van Chr. Onderwijs voor 1860 hadden moeten strijden om scho len te mogen openen, zoo waren het van 1860'90 «jaren, waarin de meeste scholen het moeilijk hadden om het hoofd hoven water te houden, De Zwolsche school maakte in dat op zicht geen uitzondering, al was de in richting van 't gebouw en de verzor ging met leermiddelen beter dan bij menige andere inrichting. Maar toch, het lokaal, waarin de heer Vros zijn onderwijzersarbeid aanving, was ge vuld met 2 rijen van 10 banken achter elkaar, ieder bestemd voor 6 leerlin gen, en dikwijls bezet door 7, maken de een getal van 120 140'kinderen, en te zamen vormende, wat men tegen woordig zou noemep de 2 eerste leer jaren. Kom daar nu eens om! Aan deze school vervulde de heer Vros zijn dagtaak, toen reeds als jon ge man een goed schoolhouder, een nauwkeurig lesgever en iemand van een rustig en evenwichtig karakter, niet hoog denkende van zichzelf, maar zich gewoonlijk bescheiden op den achtergrond houdende) gewaardeerd door zijn patroon, zijn -bestuur de ouders zijner leerlingen en zijn col lega's. De avonden waren aan de studie gewijd. In 1867 haalde kij de hoofdacte, in '89 Fransch, in '91 Eri- gelsch, later nog Duitsch. Met goed keuring van het bestuur gaf hij enkele morgens per week huisonderwijs aan de kinderen der bekende familie Lö- ben Seis. Tot de tijd kwam, dat hij wenschte zelf aan het hoofd eener school te staan en hij, na sollicitatie, benoemd werd te Assen. Daar ging hij heen in 1892, om er tot 1908 te blijven. Van dien tijd weet schrijver dezes weinig te vertellen. De school kwam er tot bloei en moest- ,vor<.i.i Bij de autoriteiten waardeeriiifl in mtw. s.-.i Jaren lang werd hij tot deskundige bij de onderwijzersexamens benoemd, loen *n 1905 de kweekschool te Gro ningen zou worden opgericht, werd jn naam ernstig genoemd voor het' dictoraat. Ock zijn gezin kwam tot bloe', Ge- hiftvd met is oudste dochter van zijn paboon, mejuffrouw Jacoba Johanca Wijnbeek, werden hem in Assen 6 Ünneren ge bore o. In 1908 verliet het toenmalige Hoofd der School aan de Hooigracht die school, om zijn betrekking te verwis selen met die van Directeur der opge richte kweekschool. In zijn plaats werd de heer Vros benoemd De school aan de Hooigracht verkeerde toen in een overgangstijd. Ze was in de laat ste jaren zeer in leerlingen aantal toe genomen en was tot een school met 9 jaarklassen uitgedijd. Het gebouw bood geen voldoende ruimte meer, al was de bovenverdieping hij de school getrokken. In 1907 kwam het huis van Dr. Murteman aan de Hoog! Kerkgr. 20 in publieke veiling. Het had een zeer grooten tuin, oppervlakte genoeg biedend voor een groote school met behoorlijk speelterrein. Dit huis werd door het Bestuur der Gerei. Schoolver- eeniging aangekocht. Toen de heer Vros kwam (Juni 1908), waren de bouwplannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding, en gedu rende de eerste maanden van zijn verblijf was de jubilaris dus nog hoofd aan de Hooigrachtschool, tot in 1909 de geheele inrichting werd over geplaatst. In de oude gehouwen werd een nieuwe lagere school geopend. Aan de Kerkgrachtschool heeft de heer Vros zijn arbeid voortgezet op zijn rustige wijze. Toen naar de voor schriften der L. O.-wet van 1920 de school in 1922 gesplitst werd, werd hij natuurlijk hoofd der kopschool. De kleinste helft van zijn onder wijzersloopbaan heeft de jubilaris dus in Leiden doorgebracht. Hij heeft veel goeds uit de hand van zijn God ont vangen, veel zegen op zijn arbeid ge zien, maar ook, in zijn huisgezin, veel leeds doorgemaakt. Vier maal heeft hij in Leiden den zwaren gang naar het kerkhof moeten maken; voor zijn echtgenoote, voor een zijner zoons, voor twee van zijn dochters. Schrij ver dezes heeft reden om te zeggen, dat we van den heer Vros kunnen zeg gen, wat de Schrift van David zegt: „Hij sterkte zich in den Heere zijn God". Op publiek terrein heeft de heer Vros zich betrekkelijk weinig bewo gen, is in ieder geval niet op den voor grond getreden. Deze man van het woord, vlot en goed spreker, waar 't té pas komt, deze man met zijn aange boren humor, is meer werker dan prater. Een tijdlang heeft hij zijn krachten gegeven aan de politiek, vooral in Assen. Ook in Leiden was hij een tijdlang bestuurslid van „Ne derland en Oranje". Een beperkt aan tal Leidenaars weten wat hij gedaan heeft voor den „Leeskring". Een paar jaar heeft hij 't ambt van ouderling der Geref. Kerk waargeno men. Maar zijn beteekenis en die is niet gering ligt in de school: daar is hij geweest een onderwijzer von Gottesgnaden en een Barnabas, een goed man, vol des geloofs. Op dit feest valt een zware slag schaduw. De laatste weken en maan den heeft hij zijn werk in de school niet zóó kunnen doen als hijzelf graag wenschte en sinds 1 Nov. heeft hij ziekteverlof. Van e eneigenlijk feest zal geen sprake kunnen zijn. Maar toch wel van herdenking in stilte van Gods weldaden. De lofzang zij ook nu in stilheid tot God. Zij er in de kringen, waarin de jubilaris arbeidt, veel ge- beds voor hem, en voor zijn herstel. En worde het hem gegeven, na volle dig herstel, zijn werk nog eenige jaren met de groote toewijding, die hem al tijd gekenmerkt heeft, en haar de lust van zijn hart; voort te zetten. STADSNIEUWS. Do overdracht van het Leidsche glas raam in de St. Janskerk te Gouda. In de St. Janskerk te Gouda heeft Zaterdagmiddag de overdracht plaats 'gehad van het gerestaureerde gebrand schilderde glasraam, dat de gemeente Leiden in 1601 aan die kerk heeft ge schonken Onder de aanwezigen werden opge merkt Jiir. inr. N. C da Gijselaar, bur gemeester van Leiden en prof. dr. P. J. Blok, resp. eere-voorzitter en voor zitter van de commissie, die de noo- dige gelden haid bijeengebracht, dames en heeren leden dezer commissie, de restaurateur, de heer ir J. L. Schouten en eenigen zijner medewerkers, leden van de restauratie-commissie der kerk, o.w. de burgemeester van Gouda, de heer Ulho J. Mijs en nog eenige genoo- digden. Nadat t gezelschap op de tegenover- het nog door een gordijn behulde raam neergezette stoelen hadden plaats ge nomen. nam allereerst de secretaris der restauraiie-commiissie, Dr. W. G. Noordijk (bij afwezigheid van den voorzitter, den heer R. H. Jongenbur- ger, die door ernstige ongesteldheid was verhinderd) het woord. Na met voldoening het vlot verloop van de restauratie te hebben gememo reerd, en een uiteenzetting te hebben gegeven van den stand van zaken, deel de spr. mede, dat de restauratie der ra men, die toch voor een deel nog in den goedkoopen vooroorlogstijd was onder nomen, tot op dit oogenblik f 148.000 ge vorderid had. Zich tot' burgemeester de Gijselaar wendende, zei 9pr. dat het bestuur in dertijd met vertrouwen een beroep had gedaan op de milddadigheid van Lei den, dat nog altijd een centrum van cultuur is. Dat vertrouwen is niet be schaamd geworden, De burgemeester werkte mede aan een gemeentesubsi die; hij wist ook de Leidenaars te Lei den en elders voor het werk te interes seeren. Spr. dankte dan prof. Blok, aan wiens voortvarendheid te danken is dat deze vaderlandsche zaak zoo spoedig haar beslag kon krijgen. De schenksters en schenkers dan kende noemde spr. het heerlijk, dat in deze tijden van vervlakking en mate rialisme zulk een daadwerkelijke be langstelling voor ideëele goederen nog bleek te bestaan. Spr. feliciteerde eindelijk den heer Schouten met- dezen dag, waarop we derom een deel van het werk, waaraan deze zijn leven heeft gewijd, was tot stand gekomen en met den wensch, dat de stad Delft haar glasschilder in staat zal stellen haar raam af te ma ken, besloot spr. zijn rede. Daarna droeg Prof. Blok het raam over. De hulp van een honderdtal Leid sche burgers en van enkele personen buiten Leiden, die#dn dit werk belang stelden, en ten slotte van den Leid- schen gemeenteraad, die ook een aan zienlijk bedrag schonk uit de nief ruim gevulde Leidsche schatkist, stelde, al dus spr. de commissie in staat, om de eereschuld der restauratie in te lossen. Want het was naar de meening der commissie een eereschuld, daar een Leidsch glasschilder het: artistiek hoog staand schilderwerk tot stand bracht, een Leidsche regeering het geheel be kostigde en dat herimieren zou aan 'de belangrijkste gebeurtenis uit Leiden's rijke geschiedenis. Dat onze Schouten en zijn medewer kers den arbeid op uitnemende wijze hebben kunnen verrichten, aldus,spr. danken wij in de eerste plaats aan hen, de vier voortreffelijke brandschilders. Maar ook aan hun voorgangers hier, die honderden kleine brokstukken van het oorspronkelijk werk zoo zorgvuldig hebben bewaard, te zamen met de oor spronkelijke teekeningen, terwijl de kleuren ons bewaard bleven in een af beelding van de 17de eeuw. De groote, eerbied voor het thans in zijn luister herstelde kunstgewrocht geeft ons volk vertrohwen ook in uw zorg voor het kostbaar raam. En in dat vertrouwen heeft spr de eer, aldus be sloot Prof. Blok zijn korte, maar krach tige toespraak, uit naam van de Leid sche commissie thans de zorg over te dragen, hopende, dat het raam in leng te van dag moge prijken als blijk van goede gezindheid, ook thans nog van Leiden voor een bevriende zusterstad. Nadat de spr. zijn rede beëindigd had werd het gordijn, dat liet raam aan het oog onttrok, weggeschoven. De heer C. van Krimpen, aan vaardde namens kerkvoogden het ge schenk met grooten dank. De restaura tie, in deze tijden van groote financi- eele moeilijkheden, zou het verre na geslacht kunnen toeren, dat het saam- hoorighc i s^evoel der steden in dezen tijd n-zwakt voortleeft. Naai- spr.'s meening is de St.,Jan^ ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per i'egel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Buitenland. In het mlnisterie-Brlend heeft Lon- chenr de portefeuille van financiën ge kregen. Na zijn terugkeer nit Londen zal Brland de regeerlngsverklaring op stellen en zich Donderdag voor de Ka mer presenteeren. Hindenburg heelt het wetsontwerp Inzake Locarno onderteekend. Een zware orkaan boven Sicilië en Calabrië (Znld-Italië). kerk inderdaad nationaal bezit, waar op alle Nederlanders recht hebben, al len trotscb -zijn, doch waartegenover dan ook allen verplichtingen, aan wel ker restauratie allen hebben mede te werken. Jbr. de Gijselaar verklaarde bet buitengemeen aangenaam, te beidenken dat Leiden voor het eigen raam heety gezorgd. Spr. memoreerde boe de gel den bijeen zijn gekomen. De gemeente alleen kon daar in deze tijden niet voor zorgen; andere hulp was daarom zeer welkom. Spr. noemde de St. Janskerk door baar ramen een sieraad van Ne derland, van Europa. Daarom had Lei den de plicht, voor zoover mogelijk, aan de restauratie van wat de kerk baar roem verschaft, mede te werken. Dank bracht spr. den heer Schouten, dank aan de kerkvoogdij, die de zorg voor het gerestaureerde raam op zich.' heeft genomen. Hij hoopte, dat zij zich steeds zou beijveren 't in goeden staat te doen blijven. Na deze rede werd een orgelnummer ten gehoore gebracht, waarna de res taurateur, de heer Ir. J. L. Schouten, uit Delft nog een technische uiteenzet ting van het restauratiewerk gaf. Leeszaal en Biblotheek „Heavens." Onder voorzitterschap van Mr. A. J. van der Eist heeft gistermiddag de-ver, eeniging „Openbare Leeszaal en Bibli otheek Keuvensf' haar najaarsverga ring gehouden, teneinde de begrootinjf voor het volgende jaar vast te stellen; De presidente, Mevr. Prof. Kuenen was nog uitstedig, vandaar dat deze vergadering werd geleid door Mr. v. d. Eist, zooals deze mededeelde, in zijn' openingswoord waarin hij tevens da aanwezige leden en bestuursleden wel kom heette. Nadat de secretaris, de heer A. A. v Reinbach de notulen dar vorige verga dering had gelezen, dJ.e ongewijzigd werden goedgekeurd en vastgesteld» werd Üe verkiezing van een tiertal be stuursleden aan de orde gesteld we gens periodieke aftreding van mej. dr. Ruys, en de heeren J. Schaap Hzn. (penningmeester), A.. A. v. Reinbach' (secretaris) en P. A Tibma. De aftredenden werden allen bij ac clamatie herbenoemd. De penningmeester, de heer J. Schaap bood vervolgens de begrooting voor '20 aan, die de volgende eindcijfers bevat; Ontvangsten. Dit beheer i 500. Contributie en subsidies f12150.— Andore bronnen 1 1490. Totaal 114140.— Uitgaven* Gebouwen f1220.— Exploitatie f 990.— Salarissen f 7638. Boekenaankoop f 3000. Technische Administratie f 1000.— Alg. Uitgaven (lidmaatschap C. V. f100 en Onvoorziene uitgaven f192.f 292 Totaal f14140.— Voor onvoorziene uitgaven, aldus de penningmeester in zijn toelichting, bleef dit jaar een minder groot bedrag beschikbaar dan in vorige gevallen, als gevolg van de verhooging van den post „Salarissen" diie op haar beurt een gevolg is van de voor de salarisee- ring van het personeel aller biblothe- ken gemaakte regeling, waarbij ook onze biblotheek zich zal hebben aan te passen. Onder dankzegging voor de samen stelling en toelichting werd de begroo ting z.h.s goedgekeurd, waarna de ver- ga<4§£in£» waar niemand meer 't woord vef.#4^-L\ met dank voor de belang- sf.eii.u0 v.ei,; gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1