NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1925 O.iii. zuxlen do verschillende begroo- iugen worden behandeld. üp initiatief van do Miidens lands ver- vei cenigiiig is heden in overleg mot ver enigingen op kweekerggebied, candi- „aat gas leid voor de Kamer van Koop handel in het District Gouda en om streken, de heer C. Grooteddo-rst alhier. Mocht deze heer zitting krijgen in genoemd college, dan zal dus ook onze gemeente vertegenwoordigd zijn. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: Een zilveren damesring, een vojtme ter, een ceintuur van een damesmantel, een wollen schoen en een pronkzak- doek. De wielrijder A. uit deze gemeente had Maandagavond het ongeluk om aan de .Zuidkade tegen een stilstaande wa-, gen op te zijden, met gevolg, dat het rijwiel ernstig beschadigd werd. jDe bestuurder zelf kwam er goed af. V/ASSENAAR. Alhier is overleden 84 jaar oud de heer J. J. Grevers, die eertijds ge durende ongeveer twintig jaren raads lid was VOORSCHOTEN. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. van Voorschoten en Veur werd gekozen tot ouderling in de vacature A. Verloop de heer D. de Jong. Tot diaken werd gekozen, de heer J. C. J. Warmenhovein. KATWIJK AAN ZEE. Haringafslag van 26 November 1925. Prijzen per leantje: 12 kantjes steur- haring 20,3520,75, I42 kantjes volle haring 22,4523>45> 9 kantjes ijle ha ring 21,20, 46 kantjes steurharing 17,80 Omtrent een koperen sleutel en een geit, kan men inlichtingen als ge vonden voorwerpen aan het politiebu reau verkrijgen. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Jacobus }Alberts; zoon 'van H. Bokhorst en A. Ivan Nieuwkoop. Gerardus, zoon van :J. P. de Heij en R. M. Kouijzer, Eli zabeth, dochter van H. van Dijk en W. Ottevanger. Johanna Suzanna, dochter van C.' van der Beek en G. Van Rijswijk Jacoba Hendrika, dochter van C. Wijn en H. P. Smit. Simon Lambertus, zoon .van M. J. van Kerkhof en H. van den IHeuveL Rensje Maria, dochter van J. IBreure en C. P. van Dijk. Nicolaas Jo Ihannes, zoon van N. J. Jordan en J. (M. van Leeuwen. Pieter, zoon van A. H. (Koolhaas en A. Dol. Overleden: Johannes de Jong, 54 J- geh. met G. Blommestijn. Elizabeth Cor nelia Leest, 73 jaar, géh. met A. Knoop Grada Johanna, van Loghem, 69 jaar, geh. met K. Jongkind. Plotseling is hier, 54 jaar oud, de heer J. de Jong overleden, een be leende persoonlijkheid op het gebied van landbouw en in den binnen- en buiten- landschen paardenhandeL GEMENGD NIEUWS. Het geheim van den „M. I". Het communiqué der Engeldche ad miraliteit, volgens hetwelk de onder zeeër „M I" door het Zweedsche vracht schip „Vidar" zou geramd zijn, heeft vooral in Engelsche maritieme krin gen levendige belangstelling uitgelokt. Eenerzijds gelooft men niet, dat er zich op de plaats, waar de onderzeeër gezonken is een botsing heeft voorge daan. Er zou in dien tijd geen koop vaardijschip te zien zijn geweest. Van den anderen kant heeft de be wering van den kapitein van den „Vi dar", dat zijn schip door een groot Ja- pansch vaartuig gevolgd werd, tot scherpe opmerkingen aanleiding gege ven. Want hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat handelsschepen pch in de manoevre bevinden en waarom zijn zij niet gewaarschuwd, dat er on derzeeërs onder water voeren. Volgens zijn journal wist de kapitein van den „Vidar" van de oefeningen niets af, terwijl hij van de ramp door de dagbladen iets vernam. Indien er een botsing heeft plaats ge had, luiden de berichten verder, moet het op een andere plaats zijn geweest dan waar naar de onderzeeër wordt ge zocht, want men is tpch wel overtuigd, dat in het oefeningsgebied' geen koop- vaardijer zich bevond. In verband met de vele elkaar tegen sprekende berichten wordt erop aan gedrongen om van de regeering een ge detailleerd rapport te vragen zelfs een debat in het lagerhuis over deze kwes tie uit te lokken. Eennieuwestraal. Prof. dr. R. A. Millikan, de bekende Amerik. ge leerde, heeft een mededeeling gedaan over een nieuwe straal, die honderd maal krachtiger is dan X-stralen. Het is de z.g. ultra-X-straal. Millikan, een der Nobelprijswinners voor natuurkunde, heeft om het ont zaglijke doordringingsvermogen van de nieuwe straal te kunnen bestudee- ren, proeven genomen op den top van Pike's Peak en in de diepte van twee bergmeren. De nieuwe straat werd vroeger al wel reeds vermoed, doch nog niet wetenschappelijk onderzocht. Het moeten, volgens het onderzoek van Millikan stralen zijn van onbegrijpelijk geringe golflengte. Zij treden op bij de ontbinding van atomen of transmuta tie van atomen. Als naam van de nieuwe stralen geeft Millikan „doordringende stralen". Zij verdienen dien naam, want zij doordringen looden platen van zes voet dtk, terwijl zelfs de „hardste" X-stra- en door 1 Is c.M. lood totaal gestuit worden. De golflengte is veel en veel minder dan die der „Jiarde" X-stralen, of der gamma-stralen. Zij komen dus bovenaan het spectrum te staan, wan neer men dit beschouwt van kleine voor- groote golflengten. Reeds sinds 1903 hadden sir Ernest Rutherford en J. C. Mc. Clennan met gevoelige electroscopen storende in vloeden geconstateerd, die thans in de ontdekking van Millikan hun verkla ring kunnen vinden. Snelrecht. Zeker wel het kort ste strafproces, dat met een doodvon nis eindigde, is voor de rechtbank te Manchester behandeld. Een man was wegens moord op een jong meisje aangeklaagd, en bekende op de zitting onmiddellijk zijn schuld. Den hem door de rechtbank toegevoeg- den verdediger wees hij af en op de vraag of hij nog iets te zeggen had, dat als verzachtende omstandigheid zou kunnen gelden, antwoordde hij niets. Binnen vier minuten was de behan deling der zaak afgeloopen. De schuldige hoorde de uitspraak aan, bonder zelfs zijn wimpers te ver trekken, en bij het verlaten der 2aal knikte hij een bekende nog toe. Laffe aanranding. Voor eenige dagen heeft op het eiland Marken een zeer laffe aanranding plaats gehad. Een bewoonster van een der „Buur ten" verwachtte, dat haar man, die op een der treilers vaart, eerstdaags zou thuiskomen. Op zekeren avond werd, toen zij zich reeds ter ruste had begeven, bij haar aangeklopt. Zij meende, dat haar man het was en riep: „Ben jij het, Jan?" waarop een bevestigend antwoord kwam. De vrouw ontgrendelde daarop de deur. Tot haar groote ontsteltenis kwa men twee mannen binnen, die haar op den grond wierpen. Op ligt hulpgeroep van de vrouw, die in blijde verwachting verkeerde, sloe gen de laffe aanranders, die onder den invloed waren, op de vlucht. Het politieonderzoek naar de daders was zeer moeilijk in deze zaak, daar de vrouw haar aanranders niet her kend had, en de Markers nogal „geslo ten" zijn. Het onderzoek was gisteren zóóver gevorderd, dat een der hoofddaders, naar men mededeelt, ook een trei- lervisscher, kon worden gearresteerd. Ook de andere aanrander'is thans be kend. De verontwaardiging is algemeen. Gasaanval op studenten. Te Evanstown (Illinois) kwamen stu denten der Northwestern-universiteit die een voetbaloverwinning vierden, in botsing met de politie, die van traan- verwekkend gas gebruik maakte om de herriemakers te verdrijven. Aan beide zijden vielen verscheidene ge wonden. Een ernstige beschuldiging. Gouverneur Fuller van Massachusetts heeft de ernstige beschuldiging geuit, dat zestig gemeente-ontvangers in zijn staat hun respectieve gemeenten in de laatste jaren stelselmatig hebben be stolen: het verlies is volgens hem on berekenbaar. De gouverneur heeft een commissie van onderzoek benoemd om het gesto len bedrag vast te stellen en de schul digen aan de justitie over te leveren. Hij wees" er in verband met zijn be schuldiging op, dat gedurende het laat ste jaar twaalf gemeentè-ontvangers van Massachusetts veroordeeld zijn we gens verduistering. In zijn verklaring schreef de gouverneur de gepleegde misdrijven toe aan regeering door een een kliek; volgens hem heeft een po litieke „,ring" hoofdzakelijk bestaande uit republikeinsche renegaten (Fuller zelf is republikein) zich de macht we ten te verzekeren over de schatkist van een aantal gemeenten. Deze kliek leid de het plunderen der stedelijke schat kisten; de verduisterde bedragen wer den verdeeld tusschen de gemeente ambtenaren en de mannen achter de schermen. In sommige gevallen heeft het plunderen al vier jaar geduurd. Namen heeft gouverneur Fuller nog niet genoemd, noch van dé betrokken personen, noch.van de steden. A a n v a 1 o p e e n bank. De in woners van het stadje Cassopolis in Mi chigan werden Maandagavond tegen 10 uur opgeschrikt door een hevig revol- vervuur. Tien gemaskerde en tot de tanden ge wapende mannen waren met twee auto's naar het eenige bankgebouw in het stadje gekomen en begonnen on middellijk de deuren te forceeren, ter wijl zij de bevolking door onafgebro ken schieten op een afstand hielden. Het bleek den vrederechter en eeni ge andere notabelen, die hulp uit Chi cago verwachtten, dat alle telegraaf- en telefoonlijnen doorgeèneden waren zoodat de inwoners op eigen krachten aangewezen waren. De bandieten konden het bankge bouw binnendringen maar de kluis weerstond alle pogingen tot inbraak. In hun woede en teleurstelling hebben de inbrekers daarna de huizen geplun derd van de 4 of 5 notabelen van het plaatsje. Daar de buit niet meeviel, zijn de bandieten tegen 6 uur in den mor gen vertrokken na nog een laatste al- gemeene salvo van vernieling op het bankgebouw te hebben gelost. Wat eet gij? „Der Menscli ist was er iszt" sprak eens een zeer materialistisch Duitsch filosoof, o lang geleden al! We waren dat materialisme bijna al weer vergeten. En ziet, daar duikt in eens een wetenschappelijk man op, een medicus, uit Engeland ditmaal, en die herhaalt met krachtige stem zoo niet de woorden zelf, dan toch het beginsel dat daarin besloten ligt, en doet dat doordringen tot zelfs in Pafijs. Daar houdt men nu den volke als practisch uiivloeisel van dit principe deze levens-regels, beter gezegd éét- regels voor; Eet ossenvleesch, en ge zult winnen aan energie en moed. Eet geen varkensvleesch, want dat maakt u pessimistisch. Het eten van schapenvleesch zal u melancholiek maken. Kalfsvleesch leidt op den duur tot verlies van energie en van weerstands vermogen. Melk en eieren geven levendigheid aan den geest, vooral bij vrouwen. Boter maakt flegmatiek. Appels eten is vooral intellectueelen werkers aan te raden. Aardappels eten maakt lui en lam lendig. En ten slotte is er weinig dat zóó versterkend op het geheugen werkt als mosterd. In hoe verre de wetenschappelijke waarde van deze eetregels vaststaat, kunnen wij niet met zekerheid vertel len. Maar in elk geval zijn ze interes sant genoeg, om de waarheid ervan eens te controleeren, en met de opge dane ervaring ons voordeel te doen. GEEN REVOLUTIEGEVAAR MEER! De karabijnen van Juli 1918 terug. Onder dit hoofd vet gedrukt om vooral dei aandacht te trekken ver- scheen in „Het Vaderland." en in „De Nieuwe Courant" van 17 October j.l. een woordelijk uit „De Telegraaf" van 16 October t.v. overgenomen bericht, hetwelk tot hoofd 'had: Geen karabijnen meer in depot op de politiebureaus. De Julidagen van 1918. en verder aldus luidde: „In de woelige dagen van 1918, toen er revolutievrees bestond, wer den vanwege het ministerie van Oor log, ten behoeve van een mogelijk optreden der politie tegen gevaarlijke elementen, naar verschillende gemeen ten, die als centra van een kring van plaatsen konden worden be schouwd karabijnen en munitie ge zonden. De politie heeft van deze wapens en munitie geen gebruik be hoeven te maken. Voor eeinigen tijd nu is een schrij ven van het ministerie jpftn Oorlog tot de burgemeesters dezer gemeenten uitgegaan, om deze wapens zoo spoe dig mogelijk weer naar het depar tement terug te zenden. Als voor naamste reden wordt daarvoor ge noemd, 'dat er thans geen revolutie- gevaar meer dreigt, en dat de kara bijnen voor het leger noodig zijn, zoo dat ook uit zuinigheidsoogpunt de terugzending wenschelijk wordt ge acht. Sommige gemeenten hebben reeds dadelijk aan het verlangen van den Minister van Oorlog voldaan". In de tweede zinsnede wordt genoemd als voornaamste reden: „dat er thans geen revolutiegevaar meer dreigt", en als bijkomstige reden: „dat de kara bijnen voor het leger noodig zijn, zoo dat ook uit zuinigheidsoogpunt de te rugzending wenschelgk wordt geacht". Welnu, een onderzoek bij het depar tement van Oorlog heeft doen zien, dat als redenen voor het terugvragen 'der karabijnen hebben gegolden: ie. dat de karabijnen voor het leger noodig zijn, omdat zooveel bijzondere korpsen en organisatiën in plaats van met Uet geweer, met de karabijn, t- een handiger, lichter, even krachtig wapen uitgerust zijn of uitgerust worden: 2e. dat het uit een zuinigheidsoog punt hoogst wenschelijk was, onnoodige aanmaak van karabijnen aan de Hem- fcrug te voorkomen; waar de mogelijk- heid bestond, dat karabijnen, in 1918 aan verschillende gemeenten voor de politie uitgereikt, met meer noodig wa ren, omdat: 3e. de politie in vele dier gemeenten sedert niet alleen versterkt, maar ook bewapend is geworden met de tegen woordig iii den handel verkrijgbaren in vergelijking met vroeger, zooveel krachtiger vuistvuurwapenen. Maar en hier komt het op aan door het Departement van Oorlog is als reden niet aangehaald: „dat er thans geen revclutiegevaar meer dreigt". Dat was ook niet te verwachten, dat zou een groote domheid en een erken ning van groote onwetendheid geweest zijn, waar ieder, die niet blind en doof is, kan en moet weten, hoe intens het revolutiemobster voortgaat, ook in nieu we banen, de maatschappij te ontwrich ten en alom de revolutie voor te be reiden. Wat vooral bejammerd moet worden is het feit, dat „Het Vaderland" en „De Nieuwe Courant" de zaak nog aan gedikt hebben, door met vette letters aan het hoofd te doen drukken: „Geen revolutiegevaar meer". Hoe is het mcgelijk, dat zulks ont snapt is san het oog van een Hoofl- redaetie, die tcch ken begrijpen, wat daarvan te verwachten was. Al die elementen, die heil zien in een revolutie, wien 'het niet kan scho len, welk eerr ellende daardoor over de maatschappij zou worden uitgestort, heb ben natuurlijk gejuicht en zich de han den gewreven over een dergelijk spelen in hun kaart. Maar wat veel erger is, een groot aantal overigens goedgezinden, wordt in slaap gewiegd, wordt gestprkt in hun laksheid, in dat ellendige gebrek aan voorzorg voor het te laat is. Nog altijd geldt hét woord van Jofian de Witt, to n hij aan de Staten van fcol land schreef: .„Want den aerdt der Hollanders is izocdaenich, gelijck ÜwEd. mede ten besten bekent is, dat als haer de noodt en de periculen niet seer klaer voor oogeai comen, zij geenszins geuisponeert jonnen Werden om na er behooren te vigeleeren voor haer eggen securi teit". Ja, zoo is het nóg; eerst moet het ge vaar in alle schrilheid vlak voor den Nederlander staan, wil hg tot handelen komen. En dan is het wellicht te laat. Dreigt er dan nóg gevaat?. Degene, die zich op den afstand van duidelijk zien plaatst, weet, dat op die vraag een beslist; vja" het antwoord moet zijn. Hg weet, dat, gedachtig aan het woord van Lenin: „Wij zgn gedoemd om onder te gaan, indien de revolutie zich niet binnenkort verbreidt over an dere landen", de Bolsjewistische 3de Internationale (Komintern) me; verdub belde kracht overal haar misdadige wer king voortzet: door een, aan Moskou, absoluut gehoorzame, terroristische spi- onnenorganisalie; door communistische celienvorming in fabrieken, werkplaat sen en vakvereenigingen, in leger en vloot, in sportverenigingen, en ten slotte door revolutionaire propaganda onder de jeugd over de geheele wereld. (Zie voor dit laatste „Revolutionaire propaganda onder de Nederlandsche jeugd van kapitein A. A. van Ngnat- tesi Strijd tegen den godsdienst, tegen het gezinsleven, tegen het huwelijk, tegen de grondbeginselen van het maatschap pelijk leven, en de zedeleer. van den Staat, ondermgning van dat alles be oogt de Komintern; alle middelen daar toe zijn geoorloofd. a^n wij jveten, geleerd door de erva ring van November 1918 en uit hetgeen, de woordvoerders verkondigen, dat als een revolutie mocht uitbreken, de com munisten niet alleen zullen staan, maar dat de sociaal-democraten zullen ingrij pen om zich door hun aantal de leiding te verzekeren. Dat men gelukkig het gevaar alge meen erkent en zich daartegen wil wape nen, leert de oprichting van een Bu reau de 1'Entente internationalecen tre la Hle Internationale", waarin 21 Europeesche landen waaronder ook Nederland vertegenwoordigd zgn en welke Bond ten doei heeft de lilde In ternationale te bestrijden, door, haar on- deraardsch gewroet te ontmaskeren en aan h^are plannen zooveel mogelgk be kendheid te geven tot waarschuwing aan hen, die daarvan anders allicht slacht offer zouden kunnen worden. (Zie internationale bestrijding van de Bolsjewistische Ille Internationale". 0- verdruk uit het Nationaal Tijdschrift Nederland Vooruit, no. 9, 10 Septem ber 1925). Het door de pers verspreiden van het onware: „Geen revolutiegevaar meer" is vooral in dezen tgd zoo bedenkelijk, omdat het, bij de behandeling der ge meen tebegroo tuigen, dei toekenning van de .subsidie voor de burgerwachten in gevaar brengt. In de eerste plaats, doordat bij de goedgezinde raadsleden, zich terecht be ijverende onncodige uitgaven te voor komen, door het onware bericht van een volkomen ongewettigde gerustheid post vat. In de tweede plaats, omdat de ver tegenwoordigers der partijen, die zoo fel haten een instituut, hetwelk, bij een herhaalde poging van een revolu tionaire minderheid om misdadig naar de macht te grijpen, de machtsmiddelen van het Gezag zóó krachtig versterkt, zich niet onbetuigd zullen laten, ien naar voren zullen brengen de onwaar heid, dat van hoogerhand officiéél ver klaard is, dat er „geen revolutiegevaar meer" bestaat. Dat alles te voorkomen door het, door de pers gelanceerde bericht in het iuis- te licht te plaatsen, en het te ontdoen van de onware reden, voor het terug vragen der karabijnen verzonnen, is het doel van dit schrijven. In dit verband zij opgemerkt, dat men in het buitenland overal de bur gerwachten handhaaft, ja versterkt. Ook in Engeland is men zich bewust van het gevaar en is, in aansluiting met het reeds officiëel bestaande, opge richt een nieuwe organisatie tegen revo lutionaire samensweringen, onder led- ding van hooggeplaatste, alom bekende, personen. Het is de „Organisation for the Maintenance of Supplies (0. (M. S.)'\ En wat eigenaardig is, de organisatie van die, bij uitstek practische Engel- schen, vertoont een merkwaardige over eenkomst met die der Hollandsche Bur gerwacht, speciaal met de Haagsc-he in- deeling en ontwikkeling op dit gebied. Waardevolle erkenning dus van de deugdelijke organisatie en beteekenis van dej. Haagsche Burgerwacht als krach tig element ter versterking van Leger en Politie in gevaarvolle tijden, maar tevens ter opwekking van het plichts besef brj de burgerij jiet persoonlijk of fer te brengen om ten allen tgde paraat te zijn en te big ven voor de verdedi ging der heiligste belangen. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting stonden op de rol 21 zaken, voor niet-open- bare geen zaken. In de zaak -van den melkhandelaar ,C. v. d. Z. (tie Leiden, die vorige week ontkende zijn winkel voor het pu bliek geopend gehad te hébben, werd nu als getuige gehoord mej. J. van Tongerenv. Weerlee, die in over eenstemming met beklaagde's verkla ring vertelde, dat zij er alleen gewest was om te betalen en als kwitantie eert beetje melk cadeau heeft gekregen. iZij heeft noch gekocht noch betaald De verbalisant Middendorp werd nog gehoord, waarna f 1 of 1 dag ge eischt werd. Joh. P., bakker te Leiden, is een overtreding der arbeidswet ten laste gelegd, waarvoor bekl. meende niet aansprakelijk te zijn, daar hij afwe zig was, en steeds op het tijdig aan vangen en eindigen heeft gewezen. Er was een opzet in het spel, wat de overtreder, de bediende Dreef kwam bevestigen. De ambtenaar eischte, waar hier van herhaling, kan gesproken worden, 1 dag hechtenis, waarop bekl. nogmaals wijst op het afwezig zijn van zijn per soon eri art. 76 der arbeidswet vraagt toe te passen. H. v. d. P., te N o o r d w ij k, zou een gewond paard gebruikt "hebben. Beklaagde is niet verschenen. Getuige P. Roerave wist wel, dat het dier gewond was, doch de pa troon dacht dat het al genezen was. Eisch f 10 ot 10 dagen. J. C. C., te Leiden, is ten laste gelegd het zonder vergunning houden eener loterij. Op 3 October was hijl in gezelschap van den Rotterdammer .Hofman te .Leiden met een wagen, met groote poppen geweest. Er wer den kaarten met nummers verkocht, 3 kaarten voor 25 et., en het nummer dat uit een trommel getrokken werd, was de prijs die uitgereikt werd aan dengene, die dat nummer op zijn of haar kaart had. Bekl. ontkende niet er aandeel in gehad te hebben, doch hij was met de groote pop, die nu als bewijsstuk in de rechtszaal pronkte, aan het z.g.n. stand werken. De politie had de poppen en ook de loterijnummers zelf meegeno men. Na het hooren van den verbalisant werd f2 of 2 dagen geëischt met te ruggave van de pop, waarmede be klaagde nogal was ingenomen, want deze kostte heel wat. LW|. H., koopman te Amsterdam, heeft iets dergelijks gedaan, doch er werden dan 2 poppen of 1 teddy-beer gewonnen. Mej. MusseJaar-Bakker had juist ge wonnen op No. 155, doch toen nam de politie alles in beslag, en kreeg zij niets. Dan kan ik ze nog wel geven, zegt de kantonrechter. De ambtenaar eischt f 4 of 2 'dagen met teruggave van teddy-beren en pop pen. •Beikl. vindt het goed, dat de juf frouw bij den kantonrechter komt uit zoeken. Zjj heeft recht op 2 poppen) of 1 zoo'11 ding (teddy-beer^. De kantonrechter zal volgende week al vonnis vellen, dan komt het gen wonnene spoedig in bezit. G. A. 1H1., chauffeur te Dei den, hééft te Voorschoten met een auto; gereden, en is bij de Vink zonder daarvan kennis te geven door sig naal of sein, van richting veranderd, waardoor getuige A. Cohen, uit Den' Haag, met zijn motor is aangereden, waardoor hij een schade bekwam van f144, welke beklaagde reeds geheel vergoedde, waarom getuige liever den man niet vervolgd had gezien. Be- klaagde bekende, en nadat nog als fetuige gehoord was de bode J. TJuds- oorn van Voorschoten, werd "f6 dt 6 dagen geeischt. SH. v. 'B., chauffeur te Katwijk, heeft onder Noordwijkerhout met een' autobus gereden, waarbof 'nlj' een an der motorrijtuig heeft aangereden, wat geweten werd aan dronkenschap, waar in hir verkeerde. Bekl. bekende, dat hij '4 glazen bóer en 3 borrels oude klare had gebruikt, Idoch van 's morgens af. Het slingeren van de- autobus was echter het ge volg van de aanrijding eai niet van zijn abnormaal rijn. Getuige Eshtris, Rijksveldwachter, heeft het feit van dronkenschap zelf niet geconstateerd. Ook getuige v. d. IN iet, chauffeur te Noordwijkerhout, heeft niet gemerkt, dat beklaagde droü ken was. G. v. Tongeren, voerman te Nooro- wijkerhout, heeft uit vrees voor het slingerende voertuig ver in de kant uitgehaald en was Blij er zoo afgeko men te rijtn met rijn met 2 paarden bespannen voertuig. De kantonrechter informeerde, nog naar den eenigen passagier, die van uit IJmmden was meegenoten, doch beklaagde dacht dat men daaraan niet veel zou hebben want juist die was eigenlijk dronken. De Ambtenaar meende, om het on verantwoordelijke van het feit, een strenge strat te moeten eischen, en eischte 14 dagen hechtenis, met in trekking van het rijbewijs voor één jaar. Beklaagde vroeg clementie, om rijt gezin, hij dronk nu niet meer, had het vroeger nooit gedaan. De kantonrechter wees hem op het ernstige van het feit, waarvan hij zelf de schuld was. J. v. d. R., slager te Heiden, heeft nagelaten de loonlijsten in te leveren. Er was geen opzet in het spel, zeide beklaagde. Eisen f 6 ot 6 dage. J. S. te Leiden, heeft als bestuur der op de Nieuwstraat gereden. Bekl. is ziele, waarvoor rijn vrouw is ver schenen. Het zal nog wel losloopen, zegt de kantonrechter tegen dee vrouw, want het verbaal vermeldde niet, wat er bestuurd is: een kinderwagen of een auto. G. T. M. L. M., fabrikant heeft te Leiden, een, breierij, waarin o vrou wen te lang hebben gewerkt. Eisch 6 maal f2 bccte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7