CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oii nummer beslaat TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6©JAARGANG NUMMER 1681 UWE LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week,1 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Protestantsche coalitie? Het ideaal van Ds. Lingbeek c.s. is naar men weet, de vorm.ng van een groote protestantsche coalitie, tenein de op die wijze de macht van Rome te breken In verband daarmede maakt het li berale „Handelsblad" enkele verstan dige opmerkingen, die door allen die door Rome-vrees bezield zijn en daar- aan soms op -een allerwonderlijkste wijze uiting geven, ter harte mogen worden genomen Na eerst gewezen te hebben op de onmogelijkheid van een „politiek pa radijsvisioen" waarin Anti-revolutio nairen en Clir. Historischen met libe ralen, vrijzinnig-democraten en socia listen broederlijk zouden samenwer ken, betoogt het blad, dat als men den wasdom van Rome wil tegengaan, niet het politieke, maar bet religi euze pad moet worden betreden. Men moet zich hoeden, zegt dit or gaan, voor bet verwarren van wat w e- z e n 1 ij k is in de macht van Rome en wat daarin slechts verschijnse len zijn. „Waardoor is de Protestantsche agitatie gewekt? Door de innerlijke realiteit van Rome's invloedsgroei? Neen, door de uiterlijke verschijnse len daarvan. Dat Eerste en Tweede Kamer eeD Roomschen voorzitter hebben, dat de eerste;minister zeven jaar lang een Roomsche was dat er een Roomsche universiteit in ons land werd geo pend, dat bet gezantschap bij den Paus werd bestendigd, dat er in Amsterdam een Eucharistisch Con gres werd gehouden dat beeft de Protestanten in beroering gebracht Wij hebben echter reeds toen er een Roomsche Minister-President kwam, opgemerkt dat daardoor (en door dergelijke verschijnselen) de in vloed van Rome niet werd vergroot, doch dat het slechts een teeken was (evenals die andere) van de hoogte waartoe die invloed was gestegen.' „Al die dingen, van de Roomsche Presidenten af tot dé Roomsche Uni versiteit en het Eucharistisch Con gres, zijn geen Roomsche machtsfac toren, maar machtsverschijnselen. En het Protestantsche gejubel over het aannemen van het amendement- Kersten is even dwaas, als een vic- toriegroep zou wezen van den eenen staat over den anderen, wanneer in den eersten het wapenschild van des anderen consulaat zou zijn afgerukt. Rome's geestelijke macht is er geen haar minder om geworden nu het Nederlandsche gezantschap bij Men Paus is afgeschaft. Wanneer onze Protestanten iets wezenlijks willen uitrichten tot we- ring van den Roomschen was, dan moeten zij zich niet werpen op de uiterlijke verschijnselen van Rome's macht, doch op die macht zelve. Wat men nu deed, zoo besluit hot blad. h^t aannemen van het amende ment-Kersten, was alsof men een bis schop den mijter van het hoofd zou slaan, wanend dat hij dan geen bis schop meer zou wezen. Uit deze beschouwingen blijkt, dat men in sommige liberale kringen de dingen beter ziet en zuiverder dan in sommige protestantsche kringen. Een z.g. protestantsche coalitie is in derdaad niet alleen een onmogelijk- beid, maar ze zou ook volkomen nut teloos zijn. Welk een invloed zou er nu van zulk een beginselloos en dies krachteloos allegaartje uitgaan. Neen, wanneer men de macht van Rome wil bestrijden, dan zal dat op een andere manier moeten gebeuren. Dan zullen Ds Lingbeek en zijne vrienden moeten ijveren om van de kansels der Ned. Herv. Kerk te weren predikanten als Ds. Borger, die het be staan van den Christus loochenen. Een besluit om zulk een predikant te handhaven is voor Home van veel meer beteekenis, d&n tien gezantschap pen. Men kan Rome geen grooter dienst bewijzen dan door, zooals het ..Han delsblad'' het uitdrukt tegen de machts v e r 8 c h ii n s e 1 en te ageeren en een z.üi protesjintsche coalitie te vormen. die zelfs geen negatieve waarde heeft .en waarin het protestantsch beginsel vermoord wordt. Trouwens het is een wonderlijk pro testantisme, dat zich meer verwant ge voelt met hen die het openlijk uitspre ken, dat zij God uit het staatsleven wil len bannen, die met God en zijn Woord niet willen rekenen, dan met hen die met ons een zijn in de belijdenis, dat alle gezag van God afdaalt en die met ons willen ijveren voor de handhaving en de beveiliging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal a. s. Maandag de9 nam. te 2 uur vergaderen, ter behandeling van de volgende pun ten: 1. Benoeming van een tijdelijk leer- aar in de JNatuurkunde aan het Gym nasium, voor den cursus 11 September 19251 September 1926. 2. Voorstel om den heer J. J. Valken burg, leeraar in de schei- en natuur kunde aan het Gymnasium alhier, voor den cursus 19251926, tevens te belas ten met het geven van onderwijs in de iskunde. 3. Benoeming van een tijdelijk leer aar in de Wiskunde aan het Gymna sium. 4. Benoeming twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. 5. Praeadvies op het verzoek van Dr. J. J. E. Hondius, om eervol ontslag als leeraar in de oude talen aan het Gym nasium. 6. Rekening over '24 .van het Leidsch Muziekkorps. 7. Suppletoire begrooting, dienst '24, van het Gereformeerde Minne- of Ar me Oude mannen- en Vrouwenhuis. 8. Rekening over 1924 van die instel ling. 9. Staat van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1924 van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kin derhuis. 10. Suppletoire begrooting, dienst '24, van die instelling. 11. Begrooting over 1924 van die in stelling. 12. Begrooting voor 1926 van die in stelling. 13. Staat van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1924 van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 14. Rekening over 1924 van dat Col lege. 15. Begrooting voor 1926 van dat Col lege. 16. Rekening over 1924 van de Ge zondheidscommissie. 17. Rekening, dienst 1924, van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. 18. Voorstel tot opheffing van de ze kerheid gesteld ten behoeve van wijlen den heer G. H. Kokxhoorn en van den heer J. W. Lau, respect, als Gemeente- Ontvanger en waarnemend Gemeente ontvanger. 19. Voorstel tot verhuring van het huis „Zuiderzicht" met schuur en tuin, gelegen ten Zuiden van den Zoeter- woudschen Singel, aan Dr. D. Plooy. 20. Voorstel tot overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. de voor straat bestemde per- ceelen grond en water, bezuiden en be noorden den Rijnsburgerweg, Sectie P. Nis. 160, 169, 888, 890, 892, 987 en 949; h. de voor straat bestemde perceelen grond aan- en nabij de Wasstraat, deel uitmakende van de perceelen Sectie M. Nis. 4257, 4259, 797, 4140 en 795. 22. Voorstel: a. om een strook wa ter van den Ouden Rijn, groot plm. 15 M.2 niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren; 1). om de sub a. bedoelde strook grond te ver- koopen aan J. Mechelse. 23. Voorstel: a. om de strook grond, c'.eel uitmakende van het perceel Sec tie D. No. 1658 (Korevaarstraat) niet meer voor den openbaren dienst be stemd te verklaren; h. om de sub abe doelde strook grond te verkoopen aan N.V. Leidsche Exploitatie Maat schappij voor Onroerende Goederen te Leiden. 24. Voorstel om aan de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen toestemming te verlee- nen tot het overschrijden van de voor geschreven maximum-hoogte ten aan zien van den achtergevel van liet op den hoek xvorevaarstraatBarb rast. te bouwen en ten aanzien van de borstwering van dat gebouw, 25. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waarander door Gedepu-^ teerde Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn ten behoeve van de electriciteitsvoorziening der ge meente Warmond. 26. Voorstel tot wijziging der begroo ting, dienst 1925, in verband met de door particulieren gestorte bedragen ten behoeve van de kosten van straat- aanleg. 27. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 8 Augustus '21 (Gemeenteblad No. 14), regelende de beffing van eene plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare ge meentewerken en bezittingen te Lei den en voor diensten door de gemeente bewezen. 28. Voorstel tot het doen rooien en verkoopen van boomen. 29. Voorstelt a. tot het aangaan van een overeenkomst betreffende de leve ring van electriciteit aan de gemeente Voorschoten door de Stedelijke Elec- triciteitsf&briek te Leiden; b. tot het aangaan van een overeenkomst betref fende de levering van gas aan die ge meente door de Stedelijke Gasfabriek ie Leiden. 30. Voorstel: a. tot nadere vaststel ling van den prijs van het gas; b. tot vaststelling van de verordening, hou dende wijziging van de verordening van 17 December 1914 (Gemeenteblad No. 37), betreffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit. 31. Voorstel: a. om tot II M. de Ko ningin het verzoek te richten het maxi mum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein tc verlagen; b. om het verzoek van het Leidsch'Drankweer Comité, in zake toepassing van art. 4,2e lid, der Drank wet, als afgedaan te beschouwen. 32. Praeadvies op het voorstel van den heer Van Eek, in zake het vormen van een reservefonds voor elk der ge meentebedrijven en voorstel in zake het overbrengen van een gedeelte van de te verwachten batige saldi van de rekening 1925 en 1926 op den kapitaal- dienst. 33 Voorstel tot het instellen van be roep bij de Kroomvan de beslissing van Gedeputeerde Staten op de beroe pen van een 3-tal schoolbesturen tegen het Raadsbesluit van 10 November '24, betreffende de vaststelling van de ver goeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1922. 34. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Leiden; b. tot vaststelling van de verordening, houdende regeling van de jaarwedden aor leeraren aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te l eiden en aan de aan die Kweekschool verbonden afzonderlijke cursussen; c. tot vaststelling van de verorden, hou dende wijziging van de verordening van den 2en September 1924 voor de Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Leiden en voor de aan die Kweekschool verbonden cur sussen (Gem.blad No. 23); d. tot intrek king van het raadsbesluit van 19 Mei 1924 (Ingek. Stukken No. 130); e. tot intrekking van bet raadsbesluit van 23 September 1924 (Ingek. Stukken Nó. 242.; f. tot verhuring van huis met erf en tuin aan de Pieterskerkgracht No. 5, aan M. A. A. Steyns; g. om het voor stel van den heer Verweij, in zake het treffen van voorzieningen ter voorko ming van verdere verlaging van de sa larissen der leeraren aan het Gymna sium, de Hoogere Burgerscholen en de Kweekschooe voor Onderwijzers, als afgedaan te beschouwen. De nitkeeringen aan het Bijzonder Onderwijs. Gedeputeerde Staten dezer provin cie hebben, naar aanleiding van de be roepen, ingesteld door het bestuur der vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Ge reformeerden grondslag, het bestuur der R. K. Parochiale Jongensscholen staande onder R.K. Parochial kerkbe stuur en het bestuur der Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch Ka tholieken (meisjesscholen der Eerw. Zusters in de Pelikaanstraat) alhier, tegen het besluit van B. en W. van 10 November 1924, waarbij de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 clT ocp.r Onderwijswet 1920 over 1922 werd vastgesteld volgens den grondslag van 16.99 per leerling van de gewone lagere scholen en van 22.42 per leerling van scholen voor u. 1. o. met vernietiging van dat besluit, bet bedrag van die vergoeding nader be paald op respectievelijk 28.50 en 40.80. Kennisneming van den inhoud dier beschikking zal U doen zien, aldus B. en W. aan den Raad, dat Gedeputeer de Staten de bezwaren der schoolbe sturen in acht punten verdeelen en dat die besturen in drie van de acht punten in bet gelijk zijn gesteld. Ter toelichting van de beschikking ^an Gedeputeerde Staten vermelden B. en W., dat deze drie punten betref fen het niet in de berekening voor de vergoeding opnemen van: a. de kosten voor salariëering van de vakonderwij zers, b. de kosten wegens salarissen, verzekering tegen ongevallen, renteze gels en pensioenkosten van in dienst der gemeente zijnde personen, die op eenigerlei wijze directen of indirecten arbeid verrichten ten behoeve van de openbare scholen, waaronder begrepen ambtenaren ter secretarie en c. de kos ten wegens brandassurantie van de schoolgebouwen. Wij merken hierbij op, aldus B. en W., dat de sub a, b en c genoemde kosten niet bij de bereke ning der vergoeding zijn medegeteld, aangezien op het tijdstip waarop het bovengeoemd besluit werd genomen, reeds in hoogste instantie was Tieslist, dat die kosten niet in aanmerking mo gen komen. Naar onze meening, zoo verklaren B. en W., behoeft het derhalve geen be toog, dat in de beslissing van Gedepu teerde Staten niet behoort te worden berust. Te minder bestaat daartoe aan leiding hu door de Kroon nog geene beslissing is genomen in zake bet be roep tegen het besluit van hetzelfde College, betreffende het gemeentelijk voorschot op de vergoeding aan de schoolbesturen over 1923, bij welk be roep het eveneens gaat om de vraag of de kosten 9ub b en c genoemd al dan niet bij de uitkeering aan het school bestuur moeten medetellen. Het rooien van boomen. B. en W. leggen «den Raad een lijst van boomen over, welke na raadple ging van de Commissie van Fabricage, door hen om verschillende redenen, ter rooiing worden voorgedragen. Ten aanzien van de boomen op den Rijnsburgerweg tusschen de Poelbrug en den Warmonderweg kunnen zij den Raad mededeelen, dat bet bun voorne men is deze te vervangen door gewone iepen van ©enigen wasdom. Een -groot gedeelte van de bestaan de boomen toch is ziek; vele zijn in den kop reeds dood, terwijl bovendien van bijna alle boomen wegens het leg gen van den nieuwen hoofdbuis der gasleiding, een deel der wortels is door gehakt, ten gevolge waarvan zij een kwijnend bestaan zullen gaan lijden en gevaar voor omwaaien niet denkbeel dig is. Indien nu deze boomenrij vervangen wordt door een nieuwe, aansluitende aan die van bet Oegstgeester gedeelte van den weg en gelijk aan de boomen rij aan de Zuid-Westelijke zijde, dan zal een fraai geheel worden verkregen, terwijl bij behoud van de thans ter rooiing voorgedragen boomen zich aan de Noord-Oostelijke zijde ,van den weg een rij zieke en scheefgegroeide boo men zal bevinden, met een hiaat over een lengte van ruim 100 M. en gevolgd door een rij mooie boomen op het ter ritoir der gemeente Oegstgeest, aldus B. en W. De kenbaarheid Gods. Alvorens voort te gaan, op het punt waar hij de vorige week was geëindigd wil spr. nog een opmerking maken om misverstand te voorkomen. Natuurlijk mag men in de toen genoemde, proe van van Jennings en Kohier geen be- w ij zen zien voor de door spr. verde digde opvattingen. Zij zijn slechts ge noemd als voorbeelden, illustraties van de methode volgens welke de mo derne dierpsychologie te wrerk gaat om het wezensverschil tusschen dier en plant eenerzijd9, dier en mensch an derzijds voor haar deel te helpen vast leggen. Uit deze beschouwingen, gesteund door die van de psychologie van den normalen eri abnormalen mensch, en door de kinderpsychologie, blijkt nu echter naar spr.'s meening wèl, dat men de plaats van den mensch in na tuur en maatschappij niet kan, b$pa- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227i cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Het partijbestuur van de S.D.AP. heeft zich in principe bereid verklaard met Mr. Mar chant mee te werken tot de vorming van een Kabinet Op de Zuiderzee is een schip met man en muis vergaan. Buitenland. Het staat thane vast, dat de meeste ministers, die te Locarno hun paraaf onder het tractaat gezpt hebben, dit ook te Londen zullen komen teekenen. Herriot is er niet in geslaagd een ka binet te vormen. Donmergne heeft na opnieuw Briand met de kabinetsforma tie belast. De Duifsche rijksdag heeft het wets ontwerp tot goedkeuring van het Lo- carno-verdrag in tweede lezing aange nomen. Heden derde lezing. De plannen tot reorganisatie van het Belgische leger. len zonder gebruik te maken van be grippen als persoon" en „persoonlijk heid." Met „persoon" is dus een cate gorie gegeven, zonder welke wii mensch en maatschappij niet naar bo bo oren kunnen beschrijven. Maar nu rijst de vraag of wij ook het recht heb ben dien categorialen vorm toe te pas sen op den oergrond van alle werke lijkheid, waaruit $.lle empirische wer kelijkheid „naar haren aard" voort vloeit. waaraan zij haar wezen ont leent? Er zijn drie antwoorden op deze vraag te geven. Men kan met het ide alisme het geheel" der dingen beschou wen als zuivere Idee in Kantiaanschen zin, d.w.z. als oneindige taak voor die wij ons gesteld zien, maar die wij uib sluitend als richtpunt vóór ons zien» zonder ooit met baar in een wezenlijk contact te kunnen komen. De totaliteit waarvoor men dan staat is dan echter niet de oergrond, waaruit alle werke lijkheid opwelt, maar een noodzakelij ke ordeningsvorm van den geest. Tot die totaliteit in een vertrouwens-rela- tie te treden is natuurlijk onmogelijk". Van kenbaarheid Gods kan men op dit standpunt natuurlijk niet spreken, ei genlijk behoorde men ook den term ,,God te vermijden om misverstand te voorkomen. De dialectische „theologie' die tegenwoordig ook in ons land veel wordt genoemd, vindt haar wortels in deze wijsbegeerte. In de tweede plaats kan men het idealisme loslaten. De nieuwere wijsbe geerte gaat, speciaal onder den invloed van wat men phaenomenologische be schouwingen noemt, meer en meer in die richting (Husserl, Scheler. Nicolai Hartmann). Er kan dus worden gespro ken van een oer grond, die aan alle empirische werkelijkheid tan gronJ- slag ligt. Maar wij moeten ods ervan doordringen^, jdartl alle spreken daar over stamelen, alle weten inadaequaat en beidend is. Toch kunnen wij dat sprekeu en denken niet la len en wij mogen het niet, als wij eenheid willen brengen in ons leven, ons denken en hand* len. De vorm nu, waarin wij over die diepste werkelijkheid spreken kan weer tweeërlei zijn, n.l. impersonalis- tisch of personalistisch. De eerste wordt gekozen als men de persoonlijk heid, die als kategorie der empirische werkelijkheid niet geloochend kan worden, beschouwt als een te overwin nen kwaad, althans onvolmaaktheid. Alle vereenigings- en vereenzelvi gingsmystiek leeft uit deze gedachten. Door de vernietiging der persoonlijk heid, dus de opheffing der subject-ob ject splitsing hoopt men te krijgen ver lossing van den mensch uit zijn eindi gen kreatuurlijken stant, vervloeiing van den mensch in het groote Eene. Met Eckehart bijv zegt men, dat alle9 wat gestalte heeft, overwonnen en ach tergelaten moet worden. Alle histori sche Openbaring wordt afgewezen, of zij krijgt een voorbereidend of onder geschikt karakter. In de derde opvatting, cbie den diep- sten wezensgrond als Persoon, dus all Schepper erkent, wordt de subject-ob ject splitsing vereeuwigd. Reed9 de go dachte aan gelijkworden en ineenvloei

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1