NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1923i zijde over en verdween dadelijk daarop in de diepte. De visscher zag dat 3 mannen in de mast klommen, zeilde er heen om hen te redden, maar de giek van zijn zeil brak en hij was genood zaakt voor den wind af te houden, om zijn schip en zich zelf te redden. Het laatste bericht meldt, dat de top van de mast nog boven water uitsteekt. Nader vernemen wij nog, dat de op varenden zijn: kapitein P. Slot, woon achtig- te Zwolle, machinist P. Blaauw en stuurman van der Werk, beiden woonachtig te Rotterdam, en de ma troos Klundert uit Hoogeveen. De drie eerstgenoemden zijn gehuwd. Een schipper uit Voïendam heeft nog gerapporteerd, dat hij omstreeks half één het schip bij Elburg had waarge nomen. Er zaten toen drie man in den mast. Hij had hen echter niet kunnen bereiken. De Nijverheid I mat 104 ton. Van de zijde der directie wordt nog vernomen, dat gistermiddag onmid dellijk na het bekend worden van het ongeluk een sleepboot naar zee gegaan is om te zoeken naar leden van de be manning. Er was reddingmateriaai aan boord, zoodat de kans bestaat, dat de schip breukelingen zich drijvende konden houden, toen zij door de golven werden weggeslagan. De hoop op hun redding is ook in verband met het noodweer helaas ge ring. Uit Monnikendam wordt gemeld, dat tengevolge van den storm het zeewater zeer snel is gerezen. De waterstand is >n enkele uren tot 2 Meter plus A.P. opgeloopen. Hierdoor is het eiland Marken, dat reeds bij een waterstand van 1 M. pius A.P. onderloopt, dus geheel over stroomd. De vioed kwam zoo plotseling opzet ten, dat velen hun huisraad niet in vei ligheid konden brengen. De dijk wacht van Nieuwediep tot Schellingwoude v/as in functie. Volgens naderre berichten is de toe stand niet onrustbarend. Te 's-Gravenhage in het Bezui- denhout, precies tegenover de Rijnslr. is een groote boom finaal afgeknapt. Het gevaarte kwam terecht op de dra den van de electrische train Leiden Scheveniiften; deze braken eveneens door, met het gevolg, dat het tramver keer stop stond. Vijf of zes personen zijn onder den vallenden boom geraakt, zonder dat hierbij ernstige ongelukken zijn gebeurd. Alleen een dame kreeg een bloedende hoofdwonde en is door den Geneesk. Dienst in den Centr. Post verbonden moeten worden. Ook in de binnenstad ondervond het tramverkeer groote stagnatie. Tijdens den hevigen Noord-Wester storm is de 25-jarige werkman Van der Zee, te Harlingen, getroffendoor een schoorsteenbord. Hij werd bewuste loos met een hersenschudding opge nomen. Zijn toestand is ernstig. Doodelijk ongeval. Gister middag, te ongeveer halfdrie, is de werkman T. B., werkende bij de firma Van der Stolk's Houthandel, aan de Schiekade te Rotterdam, door een sta pel planken op het hoofd getroffen. Met een hersenschudding werd hij opgenomen en per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd, waar hij echter bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Zonderling afscheid. Bij het vertrek van den journalist dr. M. van Blankenstein naar Rusland en China heeft zich Dinsdagav. omstreeks zes uur op het Staatsspoorwegstation, te 's-Gravenhage, een heftig incident voorgedaan. De heer Van Blankenstein bevond zich met zijn echtgenoote en kinderen, alsmede eenige kennissen, die hem uit geleide deden, op het perron voor den slaapwagen naar Berlijn, toen plotse ling een heer op de groep toetrad, en aan mevrouw Van Blankenstein vroeg, of haar man zich misschien onder het groepje personen bevond. Dfe heer Van Blankenstein, die dit hoorde, trad op den vrager toe, zeg gend: „Ik ben Van Blankenstein". Dadelijk daarop gaf de vrager den heer Van Blankenstein een klap in het gelaat, waarop een vechtpartij tus- schen beiden ontstond, waarbij zij over den grond rolden, en elkaar stevige klappen toedienden. De omstanders liepen op de vechtenden toe, en scheid den hen. De heer Van Blankenstein, die vlug moest instappen, omdat 'de trein op het punt stond te vertrekken, had eenige bloedende wonden aan de rechterwang. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Het bleek, dat de aanvaller was jhr. R. Groeninx v. Zoelen. Deze heeft een grief tegen den heer Van Blankenstein, in verband met zijn verschil van mee ning over den inhoud van een destijds door dr. v. B. in de „Nieuwe Rott. Crt. gepubliceerde beschouwing over de Vlootwet. Opgravingen. In de bekende koepelkerk te Renswoude lag voor den hoofdingang een groote doch ruw be kakte zerk, die de afmetingen had van een normalen grafsteen. Vergoedende, tlat deze zerk, waarschijnlijk tijdens de revolutie, omgekeerd was, heeft de burgemeester van Renswoude, baron Taets van Amerongen, deze uit den vloer laten nemen. De veronderstelling- bleek juist te zijn, daar zich op de ach terzijde twee wapens vertoonden en een inscriptie uit de tweede helft van de 18e eeuw, waaruit bleek, dat hier des tijds een officier was begraven, ge naamd Brandt. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het verkooplokaal van den heer A. Susholz te Gorkum, vermoedelijk door het aanwenden van valsche sleutels. Een brandkast werd geforceerd en het aanwezige kasgeld meegenomen. Een andere brandkast di,e verkocht zou worden werd eveneens geforceerd doch er bevond zich in deze brandkast geen geld. Het bureau werd eveneens open gebroken doch ontvreemd werd niets. De heer S. was tegen inbraak verze kerd. Een onderzoek wordt door de po litie ingesteld. Granaat o n t p 1 o f t. Maandag middag werd door eenige soldaten in de Legerplaats te Oldebroek een gra naat gevonden, die, vermoedelijk door onvoorzichte behandeling ontplofte. Een paar soldaten werden in 't gelaat en op andere plaatsen gewond. Ernstig ongeluk. De vee handelaar M. Weyt uit Oldenzaal wilde Dinsdagavond circa half tien de be waakte en afgesloten overweg in de Eckte bij Oldenzaal, passeeren. Hij duwde een afsluitboom omhoog en stak den weg over. Vermoedelijk zag hij den aankomenden trein niet. Hij werd gegrepen en beide beenen werden hem afgereden. In zorgwekkenden toe stand is hij in het R.K. Ziekenhuis te Oldenzaal opgenomen. Treinbotsing. Bij het station Eisenbahn is een uit Saarbrücken ko mende boemeltrein in botsing gekomen met een lokaaltrein waarmee mijnwer kers van de nachtploeg naar huis keer den, Er zijn een doode en elf gewon den, onder welke drie ernstig. Inbraak. Onbekr-r. len hebben ingebroken in het kasteel Lucan de Bairamade, toeb?'aoorende aan den infant Alfonso vaü Orleans. Zij hebben voor een waarde van 3 millioen pesetas meegenomen. Gelukkig© vindster. Het 14-jarig dochtertje van den Engel- schen minister van Financiën, Cnur- chill, heeft dezer dagen op weg naar# school een sedert eenigen tijd ver mist paarlensnoer ter waarde van' zes duizend guiden gevonden. Van de ver- zekeringsmaatscfiappij ontving zij de uitgeloofde belooning van zeshonderd gulden. D reigb r iefep ide mie. Ge durende eenigen tijd heeft Silezië we der te lijden van brandstichtingen door onbekenden, wien het in de eerste plaatster om te doen is, den boeren geld a*f te persen. Bijna dagelijks ont vangen de rijke groot-grondbezitters brieven, waarin betaling van 1000 Mk. of meer wordt geëischt. Wordt het geld geweigerd, dan kan de eigenaar er zeker van zijn, dat zijn voorraadschuren en hooischelven in brand worden gestoken. Een enkele verzekeringmaatschappij heeft in eeni ge weken aanzegging van 2900 bran den .gekregen. De uivinding van den 'tan k. 'Voor hec Hooggerechtshof te. Londen is de zaak begonnen van kapiiein Rentïey, idie aanspraak maakt op een ykeering van f3uÜ.C0Ü \aii de Brit- •sclie rvgeeiing, daar hij zichzelf be schouwt afs de uitvinder van de tank. In October 1914 wefd Bentie ydoor Kitchener geraadpleegd. Hij adviseer de toen tot het gebruik van'gepantser de auto's en construeerde een ma chine, die oorspronkelijk bedoeld was voor het verspreiden van stikgassen, en die later tot het bekende ^ank- type werd- ontwikkeld. Bentley wilde patent op zijn uitvin ding nemer, doch Kitchener (egde liem geheimhouding op, onder de belofte, dat zijn verdiensten goed zouden wor den beloond. Het proces zal waarschijnlijk nog verscheidene dagen duren. Meisjeshan del. In verband met meisjeshandel zijn te Delmen- horst twee reizigers uit den trein ge haald en aan de justitie overgeleverd. Schaking. Dcor de politie te Hearlen werd aangehouden een zekere V., verdacht een minderjarig meisje geschaakt te hebben. Hij werd mee het meisje is een logement te Gench (B.y aangetroffen. Het kind is dooi de Belgische gendarmen over de grens gezet. Roodvonk en mazelen. Te Roosendaal heerschen in vrij erge mate roodvonk en mazelen. Reeds een viertal roodvonk-patiënten is in de ba rakken voor besmettelijke ziekten van. het ziekenhuis „Charitas" opgenomen terwijl bovendien ook in enkele gezin nen roodvonk-patiënten thuis ver pleegd worden. Onder de kinderen heerscht ook veel de ihazelen. welke ziekte in verschillende gevallen een tamelijk ernstig karakter draagt. En sij stierf. Te Leeds is thans /mrs. Mary Walton overleden die dn Mei j.l. haar lOödon geboor tedag .vierde en bij deze gelegenheid een persoonlijken gelukwensch van den Engelschcn (koning ontving. Mrs. -Walton schonk aan 23 kin deren het leven. Het aantal kleinkin deren (en achterkleinkinderen bedraagt 170 stuks. Een geheimzinnigehistorie Een parelsnoer van vijftienduizend pd. st., dat enkele maanden geleden door ie&n dame te Londen werd verloren, is op geheimzinnige wijze wéder in het bezit der eigenares gekomen. Haar.zoon ontving n.l. em anonieme Imededeeling, dat aan het hoofdkan toor te Southampton zich' een brief voor hem bevond, die een groote ver rassing bevatte. Toen de zoon geruimen tijd na ont vangst dezer kennisgeving en nadat hij zelfs een tweede kennisgeving had ontvangen, naar Southampton ging, om te informeeren of er inderdaad een brief voor hem was, werd hij dooi den ambtenaar in het bezit gesteld yan een enveloppe, die de verdwenen juweelen bevatte. UIT DE OMGEVING. WASSENAAR. Gemeenteraad. .Vergadering van. Woensdag, 25 No;- vember, geopend te voorin. 10 uur. Voorzitter: Ide burgemeester, jhr. Storm .van 's Gravesanide. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld, nadat zij op verzoek van den heer Th. Vo gels zoodanig zijn gewijzigd, dat öok hij vóór thet voorstel-Drop, in zake salarisverhooging heeft gestemd. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van oen heer Goemans, waar in deze zegt in principe accoord te gaan met het voorstel van B. en W. om voor f500 per jaar zijn ziekenauto kosteloos ter beschikking van de ge meente te stellen. "Naar aanleiding van de ingekomen beschikking van Ged. Staten waarbij het uitbreidingsplan is goedgekeurd, bracht de voorzitter hulde aan den ontwerper, den heer Mutters, den in specteur van de Volksgezondheid, en de (ambtenaren. -De heer Versteeg, drong aan op een soepele toepassing van de rechten die de Gemeente nu heeft gekregen, waarop de voorzitter opmerkte dat de gemeente overigens nog maar niet te vroeg moet juiciien, want het is den tegenstanders van het uitbreidingsplan blijkens e©n bij den Raad i van State ingediend request reeds gelukt, de gemeente Den Haag ertegen in het harnas te jagen. Het motief heet dat het natuurschoon be dreigd wordt. Dat stemmen B. en W|. toe, maar er is niet aan te ontkomen, en ook Ged. Staten hebben geen an dere oplossing mogelijk geacht. In elk geval is het van .Den Haag een groot verzuim geweest, om terwijl zij reeds maanden lang wist, dat er aan het plan gewerkt werd, nooit eenig overleg te vragen. Het plan is trouwens nog voor de indiening, aan Haagsche amb tenaren ter inzage gegeven, die er ook gesp. bezwaar tegen maakten, maar B. en W. waren dit geenszins verplicht geweest. Hiermede wordt :voorloopig de be spreking van deze kwestie gesloten. Verder wordt medegedeeld dat in dank zijn ontvangen een prachtig, ge- calligraf'eerde kaart van Delfland uit 1712 van den, dijkgraaf Mr. Dr. C. P. Zaayer, en van het Departement van O., K. en W|., eenige schilderijen, al len voor het niéuwe raadhuis. Op het verzoek Van een bouwver- eeniging om tegelbestiating te mogen toepassen, hetgeen van de gemeente een bdrage ad. f 2181 vraagt, wordt gunstig beschikt. Naar aanleiding van een verzoek van den heer v. Resteren te 's-Gra venhage moet de raad zich nogmaals uitspreken over het al of niet toelaten van den bouw van etage- en afzonder lijke bovenwoningen, waaromtrent de raad heden een afwijzend standpunt heeft ingenomen. Het plan van den 'heer v. K., is op zichzelf goéd, maar B. en W. willen tegen eiken prijs den bouw van dit soort woningen we ren De heer Prins meent dat het in vorige gevallen alleen tegen den bouw van kazerne- en flatwoningen ging. De heer W o u te r s zou voor enkele stra ten ontheffing willen verkenen. Ove rigens is ontheffen gevaarlijk, want wat men den een geeft, kan men den ianderen niet weigeren. De heer Dr op zou in gevallen als deze willen voorzien door in de bouwverordening op te ne men Hat voor winkelhuizen ontheffing kan worden verleend. De heer Rooy- akkers vindt deze oplossing niet on bedenkelijk omdat niet te zeggen is, hoelang een huis winkelhuis blijft. Besloten wordt, de aanvrage tegelijk met de bouwverordening te behande len. Bij' de vaststelling van de pensioen grondslagen der gemeenteambtenaren wier salaris in de vorige vergadering werden gewijzigd, vraagt de heer Th. Vogels hoe het staat met vaste aanstel ling van een drietal gemeentewerklie den, waarop de voorzitter mededeelt, dat hiprin door een tusschentijdsche verklaring is voorzien. Uitgeloot worden hierna 6 obliga ties ad. f500 van een Gem. geldlee- ning. Getrokken worden de nummers 82, 135, 157, 78, 42, en 186. Het dpktershuis aan den Haven zal weer voor een jaar op dezelfde voor waarden aan den tegenwoórdigen huur der, Dr. v. Praag worden verhuurd, en het huis dat de gemeente daar heeft, aan den rijksveldwachter A. Ganzevoort voor f200 per jaar. B. en W. stellen voor, de voorheen idoor den Gem.-secretaris bewoonde woning aan de Berkleystraat te ver- ihurens aan den gemeenteambtenaar Brouwer voor f4U0 per jaar. De heer Versteeg gunt den amb tenaar best een hapje, maar zou het toch zuiverder vinden, wanneer "de juiste rprijs werd berekend, die wel iets nooger 'zal 2ijn. Na eenige discussie worclt het voor stel van B. en W. aangenomen. In verband met den bouw van de nieuwe operïb. U.Li.O.,-School wordt besloten, om bij de eerst noodig ge achte 1500 M2 grond "nog 200 M2 bij te koopen voor denzelfden prijs van f 8 per 'M2. Bij; acclamatie worden de heeren Versteeg, Vogels en Gussékloo herbe noemt! als leden van de commissie voor de steunregeling. In de commissie van advies van de werkloosheidsverzekering worde bij ac clamatie benoemd tot leden-werkge vers de heeren C. v. Tol en N. LVV. Looyenstein en tot leden-werknemers de heeren J. v. 'Laan en J. Re|mmers- waal. Tot leden van de Comm. v. toezicht op de arbeidsbemiddeling worden be- (noemd de heeren A. C. Lye en Rooy akkers, en tot lid van de pl. school commissie de heer C. Tol. Op een verzoek van den gasfitter om f25 toeslag voor zijn diploma,' wordt gunstig beschikt. De rekening van het Burg. Armbe stuur over iy25 wordt goedgekeurd 'met een batig saldo van f 456.88. Aan de R.K. Huishoud- en Indus trieschool zal voor 1826 een subsidie van t'1638.01 wofden verleend. In verband met den tijdelijk ver hoogden renteslandaard stellen B. en }W. voor, een benoodigd bedrag van- i 655.000 voorloopig te leenen voor den tijd van 1 jaar, hetgeen de Graan iele vatormaatschappij te Rotterdam wil afstaan t egen een rente van 4 3/s °/0 bij een koers van 100%. Aldus besloten. Hierna komt in behandeling een voorstel van den heer D r o p.^ om Jn vde poli tie-verordening een minimum wielbreedte voor te schrijden voorliet voertuigverkeer, ten wet een öréefitë van 11c.M. voor vrachten van en bo ven 2000 'K.G. Verder stelt de heer Drop voor, een monumentenverordening vast te stellen en daarin alle duinen in^ de gemeente op te nemen me t liet vei bod om die at te graven, uitgezonderd die welke de gemeente 's-Gravenhage noo dig heef i vcor den aanleg van spran ken voor de waterleiding. De voorstellen, waar, volgens den voorzitter, B. en ,W. zeer sympathiek tegenover staan. In zijn toelichting wijst de heer Drop op de vernieling van den Mey- endelschen weg, en van de twee be langrijkste lanen in de Kievit, de Wil- helminalaan en de Berkenlaan, door liet zandvervoer, waarbij de wagens te zwiaar worden afgeladen, en te smalle wielvelgen worden gebruikt. De toestand is meer dan treurig, vraagt wie hier de aansprakelijke per soon is. De vooirzitter meendeaanvan-t kelijk, dat de eene maatschappij de wegen van de andere heeft vernield. ,Maar misschien kan de Maatschappij Kievitsduin verhaal nemen op den aan nemer die het zand heeft vervoerd. Het beste zou zijn dat het- herstel bij onderling overleg werd verzekerd Een mofeilij'kheid is de verschillend© interpretatie van het Prov. wegenre- glement. Er zijn wei gemeenten die een mm. veigoreecFbe voorschrijven, maar die bepaling blijkt nergens te handhaven. De heer Wouters deelt mede, dat er reeds overleg wordt gepleegd en dat de toestand spoedig beter zal worden. Weth. Mansveld merkt op, dat een bepaling, die slechts voor een deel van de gemeente wenschelijk is, voor het andere gedeelte moeilijkheden zou kunnen geven. De heer Drop zou in elk geval de politie een bruikbaar wapen willen geven om tegèn de wegenvernielers: te kunnen optreden. Een velgbreedte van 9 c.M.; zooals die te 's-Graven hage is voorgeschreven zou hier in vele gevallen niet voldoende zijn. v Besloten wordt, over de kwestie rechtskundig advies in te winnen. Hierna komt het tweede voorstel in bespreking. De Voorzitter verdedigt in een uit voerige toelichting de vaststelling van een monumentenverordening, waardoor sou kunnen'worden voorkomen, dat de mooie Wassenaarsche duinen, die eenig zijn in Nederland, en een vitaal belang «ajn voor de gemeente, zonder zeer groote noodzaak worden afgegraven. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. bij mende van den Voorzitter voor, een commissie te belasten met de voorbereiding van een monumenten- verordening, en als leden daarvan de zelfde heeren te benoemen, die met de politieverordening zulk vlug werk heb ben geleverd, n.l. de heeren Drop, Pro vo Kluit en Wouters. Vervolgens komt de gemeentebegroo- ting voor 1926 in behandeling. Bij de algemeene beschouwingen oefent de heer Versteeg critiek op1 het beleid van B. en W. ten aanzien van de aanstelling van tijdelijk personeel, die in den regel veranderen in vaste benoemingen, zonder dat de raad er voldoende invloed op kon uitoefenen. Aan andere goede sollicitanten wordt dan den indruk gegeven, dat zij toch geen kans hebben uit hoofde van een familiebetrekking of godsdienstbetrek- -king. De 'Voor zittér geeft een' uiteen zetting van de kwestie die den heer V. bedoelt. B. en W. moesten zich hou den ►li.ïn het advies van den chef om verantwoord te zijn. Omtrent godsdienst of familiebetrekking was hun niets be kend, anders zou de zaak misschien ook nog eens van een anderen kant zijn beschouwd. Maar anderzijds is het bedenkelijk om veel op deze factoren te leliten, en moet men eigenlijk alleen letten op de geschiktheid. Door het advies van de hoofden van dienst te negeeren, wekt men een verkeerden geest en moeilijkheden met organisaties enz. Weth. Mansveld verschilt eeniger mate met den Voorzitter. Het verloop van de betreffende benoeming had ook spr.'s instemming niet De aanmerking die het hoofd van dienst maakte op den man, die spr. had voorgedragen, bleek bij onderzoek niet gegrond. Ten ©nrechte werd er al dadelijk de schou ders over opgehaald. Tenslotte is de benoeming B. én W. geheel voorbij ge gaan. Reeds 14 dagen tevoren had de heer Beygersbergön de benoeming toegezegd. Wie zijn het, die benoemen? B. en W. of het hoofd van dienst? Weth. Rooyakfeers vraagt den heer V. een nadere omschrijving. Bij den wegendienst is op de 14 menschen niet één, maar zijn wel 5 niet-R. K. Overigens is deze richting hier nu een maal overwegend, en zal'zich dit in de aanstelling noodwendig moeten weer spiegelen. De heer Prins meent, dat hier hoog stens op het beleid van de$i chef, niet op dat van B. en W. aanmerking kan worden gemaakt. Spr. betreurt overi gens de stemming die uit het betoog van den heer V. blijkt. Want er is na tuurlijk eerst in beperkten kring over gesproken. Toen vroeger de R. K. nog 111 de meerderheid waren, telde het eheele personeel slechts 4 R. K. meer an andersdenkenden. Juist de even redigheid echter vordert, dat, waar thans nog onder den arbeidenden stand vooral de R. K. nog in de meerderheid ztjn, er iets meer K. zgn. De R. K. meerderheid heeft zich steeds correct fed rage 11. Laten we hier overigens met ergeïijke kwesties voorzichtig zijn. De heer Drop gevoelt wel iets voor de vraag van den heer Versteeg, al zal de politieke richting der sollici tanten spr. koud laten. De Voorzitter herhaalt, van de genoemde verhoudingen in dit geval niet te hebben geweten. Op d: uitlating van den heer B„ zal spr. eventueel zeer izeker aanmerking maken, en in het .algefheen zal men in het vervolg voor zichtiger moeten zijn. De heer Versteeg zegt c-ventueele richtingspolitiek slechts als bijkomstige omstandigheid te hebben genoemd. Over de eigenlijke kwestie, n.l. van de tijdelijke aanstellingen, is spr. nog niet bevredigd. Pe.T o 0 r z i 11 e r stemt toe, dat aan tijdelijke benoemingen een groot gevaar is verbonden, maar er is toch in deze gemeente, in verband met de uitvoering van verschillende werken moeilijk aan te ontkomen. Evenwel zal spr.in de volgende vergadering eenige vaste' aan stellingen voorstellen Weth. M a n s v e 1 d zou liever de tij delijke werken aanbesteden. De heer Wo u ter s "1 eeft daartegen bezwaar, ^maar cok tegen het vervallen der tijdelijke aanstellingen, want dit zou tot ongewenschte beiloemingen kunnen leiden. Dit punt wordt hiermede als afgei- daan beschouwd. De heer Vers teeg vraagt naar de; plannen van B. en W. inzake het grond bedrijf. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog geen haast maken. De grond ligt niet in denweg. Het is in geen geval de bedoeling ermede te speculeeren. De heer Drop wil een post op de begroeting hebben vcor juridische ad viezen en proceskosten. Besloten wordt een memoriepost uit te trekken voor dit doel. Op een tweede vraag van denzelfden spr. zegt de 'Voorzitter, dat het nog steeds m het voornemen ligt, een ge- meenteopzichter te benoemen. WAÏ DE RUSSEN NIET MEER MOGEN LEZEN. Door de Sovjetregeering is aan de rovinciale en districtsautoriteiten een ecreet gezonden, waarbij instructies worden gegeven betreffende de inspec tie der bibliotheken, speciaal de kleinere waaruit de menigte haar boeken betrekt Contra-revolutionaire en on-artistieke literatuur zal moeten verdwijnen; hét decreet wijst dit nader aan voor zes rubrieken. Van de werken op philosophisch, mo reel en psychologisch gebied moet op geruimd worden alles wat idealistisch' occultisch, spiritisch of theosophisch getint is, verder de lectuur over magie, en droomuitlegcing. De Theologische af- deeling mag alleen anti-religieuze lite ratuur bevatten, de historische en philo sofisché boeken, vroeger hierbij inge deeld, moeten naar desbetreffende' ru brieken worden Veïrplaatst. Wel de grootste opruiming zal. worden, gehouden onder de politiële© en sociale lectuur. Hier toch moeten gebannen worden: Ten eerste de boefeen, uitgegeven on der het Tsaren-regime, van Staatswege of door godsdienstige en vaderlandslie- venden instellingen, waarvan de strek king ingaat tegen ae sovjet-idee. Voorts propagandistische brochures tegen de communistische beweging of de bolsjewiki gericht, verschenen in ide jaren 19141017; de literatupr van 1917, waarin cte constitutioneel© -mo narchie, de burgerlijke vrijheid, het al gemeen kiesrecht, enz. worden yerde digd. Verder de van 1918 tot 1920 door I de Sovjetorganen uitgegeven vlugschrif ten, betreffende zaken, die nu niet meer van belang zijn (belastingen, vrijhandel, voedingspolitiek, e.d. en ook commen taren op niet meer geldende wetten uit den Tsarentijd of de dagen der voor- loopïge regeering. Van de paedagogische afdeeling ko men op de lijst dë werken, welke bé trekking hebben op de godsdienstige op 'voeding op kerken en scholen. Uit de rubriek der natuurwetenschap- ren moeten worden geweerd d-?< studiën, die tusschén wetenschap en godsdienst 'verband leggen, en spreken Van de wijs lieid des Scheppers, de onzedelijkheid van hét Darwinisme, enz. De sectie der historische, letterkun dige én aardrijkskundige literatuur ten slotte krijgt de volgende aderlating: leer- en. handboeken voor school en volk verschenen in de dagen van het Tsa^ rendqm, waarin worden verheerlijkt de monarchie,s het Tsarisme, de ministers, de adel, de kerk, de oorlog en het kapi- talsmei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6