NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1925 DAG-AGENDA. 20—28 Nov. Winkelweek van de Ver. „Centrum Belang", N. Rijn—Visch- markt—Botermarkt—Breestr.—Maars- manssteeg. Donderdag, 26 Nov. 's av. acht uur: Stadsgehoorzaal: Concert Gemengd Koor „Sursum Corda". Vrijdag 27 Nov. 'sav. acht uur, „Je- ruël Groenesteeg 16. Lezing het licht beelden. Vrijdag 27 Nov. 'snam. half vijf, Openb. Leeszaal en Bibl. Breestr. 27. Alg. Ledenverg. dezer Leeszaal. Vrijdag 27 Nov., s av. kwart over acht uur, Hotel „In den Vergulden Turk" (Bovenzaal): Ledenverg. van den L. Kunstkring „Voor allen". Vrijdag 27 Nov. 's av. acht uur. Nuts- zaal. Lezing voor den Ned. Chr. Vrou wenbond door den heer Volk van Rot terdam. Onderwerp: „Gevaren op zede lijk gebied, die jonge menschen bedrei gen". Maandag 30 Nov. 'sav. acht uur in „Prediker" Janvossensteeg. Feestavond L Chr. Oranje Ver. Woensdag 2 Dec. Filmvoorstelling over Indië, in de Stadsgehoorzaal. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waar genomen door de apotheken van de h.h. G. F. Reyst, Steenstr. 35, telef. 136 en A. J. Douk, Doezastraat 31, tele foon 1313. Totaal voor het Rijk werden aange geven: 14 gevallen van buiktyphus (10 te A'dam), 303 van roodvonk (72 te A'dam, waarvan in twee gezinnen elk 2 en in één gezin 4 gevallen; 11 te Den Haag en 69 te Rotterdam); 96 van diph teritis ^32 te A'dam, waarvan in twee gezinnen elk 2 gevallen); 1 van dysen terie (te Staphorst). Belasting-aanslag en werkloozenkas. Het Tweede Kamerlid Hiemstra heeft tot den minister van Financiën de vol gende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat $,mmige belasting-ambtenaren de op vatting huldigen, dat voor de bereke ning van den aanslag in de Rijksin komstenbelasting in aanmerking moet worden gebracht de steun, die uit een werkloozenkas wordt genoten, maar dat met de te betalen contributie voor deze kas geen rekening behoeft te wor den gehouden? 2. Is de Minister niet van oordeel dat in het bovenomschreven geval, de te betalen contributie aan een werk loozenkas voor het bepalen van het be lastbare inkomen in mindering moet kunnen worden gebracht? 3. Zoo ja, is de Minister dan bereid, de belasting-administratie in die rich ting te instrueeren? Nederland en Dnitscbland. De onderhandelingen met Duitsch land hebben, naar het Hdbl. meldt, niet tot één, maar tot twee verdragen geleid. In het eene is de meestbegunstiging wefke voor verschillende artikelen slechts formeel vaststond, feitelijk vast gelegd. In het tweede js de verlenging van het Nederlandsche-Duitsche ere- diet geregeld. Voorts is langs den weg eener briefwisseling tusschen de Ne- derlandsche en Duitsche delegaties overeengekomen de spoorweg-voorkeur tarieven in een niet al te ver verwij derd tijdstip op te heffen, waardoor Ne derland niet alleen met België, doch met alle andere mogendheden gelijk gesteld worden zal. De verdragen zullen heden of mor gen te Berlijn worden onderteekend. Onmiddellijk na de onder te ekening zal de inhoud der verdragen en overeen komsten officieel in een uitvoerig com muniqué worden bekend gemaakt. BUITENLAND. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Her riot Kabinetsformateur. Het is Doumer niet gelukt een Kab net samen te stellen. Nadat hij met tal van personen geconfereerd had. heeft hij zijn pogen moeten opgeven De radicaal-socialisten zouden van meening zijn, dat de opvattingen van Doumer ten aanzien der financieele po litiek te veel afwijken van de opvattin gen van het kartel -en zouden aan de mogelijkheid blijven denken van een 1-abinet-Briand met'medewerking van alle elementen van het kartel, de so ■•ialisten inbegrepen. Vandaar dat zij hünne medewerking cigerden. Het gevolg was, dat Doumer zich om half 6 naar den president der republiek begeven had begeven om hem kennis te geven van zijn besluit, de opdracht tot vorming van een kabinet niet te aanvaarden. De president ontbood daarop Briand en had niet beide staatslieden nog een langdurig onderhoud. Daarna ontbood Doumergue Herriot, die zich tegen half 8 naar het Elyséo begaf. Of Herriot de opdracht zal aanvaar den, is nog zeer de vraag. Men spreekt •echter van een combinatie, waarbij ook de radicalen, die vroeger buiten het kartel waren, zich zouden aansluiten. Indien dit het geval was, zou Herriot de opdracht wel aanvaarden. Weigert hij echter, zooals in vele kringen wordt verwacht, dan zal de president der re publiek den socialist Paul Boncour ont bieden. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat Herriot de opdracht om een kabinet te vormen, heeft aanvaard. HET VERDRAG VAN LOCARNO. Strijd in den DuitscCien Rijksdag. In de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft gisteren bij de behandeling van de verdragen van Lo carno een urenlange discussie plaats gehad over de vraag, of het wetsont werp nopens Locarno een wijziging in de grondwet brengt en dienovereen komstig met een tweederde meerder heid aangenomen dient te worden. In een memorandum van de rijksre- geering wordt dit ten stelligste ont kend. De regeering staat op het stand punt, dat nóch de letter, nóch de geest van de grondwet door het wetsontwerp wordt gewijzigd, en dat dus 'n eenvou dige meerderheid voldoende is. Een definitief besluit hieromtrent werd niet genomen. Uit de discussie bleek echter, dat alleen de Duitsch- nationalen, de Völkischen en de com munisten het te dien aanzien niet met de regeering eens zijn, alie andere par tijen wel. Bte Volkenbond en de ontwapening. Vernomen wordt, dat de bijzondere commissie van den Volkenbond, die be last is met de taak aan den Raad, die in December bijeenkomt, rapport uit te brengen over de methode, die door den Volkenbond het best kan worden gevolgd om een ontwapeningsconferen tie voor te bereiden, den 3en December zal bijeenkomen. Lord Cecil zal in deze commissie op treden als de vertegenwoordiger van Engeland. BELGIë ONDER CURATEELE. Drceve gevolgen van een verkeerde politiek. De Belgische Kamercommissies heb ben gistermiddag de financieele ont werpen der regeering bestudeerd. In de commissie, waarvan hij deel uitmaakt, heeft de oud-minister Jaspar de vraag gesteld, of het juist is, dat de Amerikaansche bankders bazuin: ingen op de begrooting tot een totaal bedrag van 150.C00.000 frs. hebben ge- eischt. Jaspar is van meening, dat dit dan een feit is van het grootste belang, want men moet, zeide hij, daaruit con- cludeeren, dat België onder den druk staat van de Engelsche en Amerikaan sche financiers, die hun voorwaarden dicteeren. De minister van Buitenlandsche Za ken Vandervelde heeft geantwoord, dat het feit juist is en dat de regee ring heeft moeten kiezen tusschen 2 alternatieven: óf het geld krijgen, dat noodzakelijk is voor de leening, of af zien van de stabilisatie. De regeering was eenstemmig van oor deel, dat ondanks de impopulariteit, welke het gevolg zou zijn van haar voorgestelde maatregelen, en ondanks de onvermijdelijke crisis, welke het ge volg zal zijn van de operatie, men zich wel moest onderwerpen aan de eischen der buitenlandsche kapitalisten ojn de stabilisatie van den franc te verkrijgen Hoi Grieksch-Builgaarsclie gescBiil. Volgens de „N. Fr. Presse" zoo wordt aan de „Fnankf. Z." gemeld, zou de Vol kenbondscommissie inzake 't Grieksch- Bulgaarsche conflict een voor Grieken land ongunstige beslissing hebben geno men. Naar verluidt, zou dit land aan Bulgarije 85.000 p. st. als schadevergoe ding hebben te betalen, DE DOOD VAN KONINGIN ALEXANDRA. De rouwplechtLghedën. Volgens bericht uit Londen is het ce remonieel voor den rouwdienst voor koningin Alexandra, welke Vrijdag te Londen in de Westminster Abdij zal plaats hebben, thans nagenoeg vast gesteld. Het lijk zal Donderdag van de kerk te Sandringham, waar het thans opge baard ligt, naar Londen worden over gebracht en des nachts in de koninklij ke kapel in het St. Jamespaleis rusten. Vrijdagmorgen om 11 uur zal de lijk stoet uit het St. Jamespaleis naar de Westminster abdij vertrekken. De lijk kist zal vervoerd worden op het mari nekanon Karnage, dat ook bij de be grafenis van koningin Victoria en die van koning Edward is gebruikt en dat door 150 matrozen zal worden getrok ken. Het leger, de vloot en de lucht strijdkrachten zullen in den stoet ver tegenwoordigd zijn, doch er zullen geen bereden troepen zijn. Onder het spelen van treurmarschen door 't muziekcorps van de garde zal RECLAME. zijn gevaarlijk! Menthol en Eucalyptus-olie, die in de meeste hoestmid delen worden verwerkt, zijn geen geneesmiddelen voor den hoest, maar dienen voor mondverzorging en werken slechts verfrisschend. Zij zijn beslist scha' delijk voor de maag» Dennen Borst Caramels bevatten geen van deze stoffen, maar bestaan voor 50% uit moutextract, de beste suiker en een extract van geneeskrachtige kruiden. Ze smaken heerlijk, genezen snel en absoluut zeker en zijn voedzaam en ver sterkend. De zwakste maag kan ze verdragen. Gebruik niets anders bij hoest, heeschheid, vastzittend slijm, kinkhoest, catarrhe. Door Doctoren aanbevolen. 7000 attesten. Sedert 40 jaar beproefd. R 3 Pakje 40, doos 75 cents bij Apoth* en Drogisten* Let op hei merk 3 Dennenm* de stoet over Trafalgare square en White Hall naar de abdij trekken. De dienst zal door den aartsbisschop van Canterburry worden geleid. Waarschijnlijk zullen koning George en de koningen van België, Noorwegen en Denemarken gedurende den gehee- len dienst aan het hoofdeinde van de lijkkist staan en onmiddellijk achter hen de koninklijke prinsen, w.o. zich ook prins Waldemar en prins Axsel van Denemarken, de kroonprins van Roemenië als vertegenwoordiger van den koning en de koningin van Roe menië en de kroonprins van Zweden al3 vertegenwoordiger van den koning van Zweden zullen bevinden. Koningin Mary zal zich met de ko ningin van Noorwegen en de koningin van Spanje in het sacrarium bevinden Uitnoodigingen voor het bijwonen van den dienst zijn aan ongeveer 2500 personen verzonden. Tijdens de begra fenis zullen alle zaken gesloten zijn. Na den dienst zal de kist op een qata- falk worden geplaatst, waarna het pu- biek gelegenheid zal worden gegeven langs de kist te defileeren. Des avonds om 9 uur zal het stoffelijk overschot naar de Albert Memorial Kapel te Windsor worden overgebracht, waar het Zaterdagmorgen ter aarde zal wor den besteld. Sneeuw te Berlijn. Terwijl de temperatuur te Berlijn in den afgeloopen nacht reeds belangrijk was gedaald, begon het vanmorgen he vig te sneeuwen, zoodat binnen korten tijd alles het voorkomen van een echt winterlandschap had. De temperatuur is thans dichtbij het vriespunt. Stormweer in Buitschland. In Zuid-Du'tschlacd zijn tengevolge van sneeuwval, gepaard met'hevige stormen, de bovengrondsche telefoon leidingen voor een zeer groot gedeelte gestoord Vooral in y/estelijke richting is 'de storing zeer sterk. - Zoo wordt uit Saarbruecken gemeld, dat het daar 'onmogelijk was telefoni sche verbinding met Parijs te krijgen. Een Gommunisteiigraces. Gisteren is te Londen het vonnis uit gesproken tegen de 12 communisten, die beschuldigd waren van samenzwe ring. Plet vonnis overweegt dat geble ken is, dat zij getracht hebben den geest in het leger te bederven. Echter werd als niet bewezen beschouwd, dat zij geld uit Moskou hebben ontvangen hoewel sommige getuigenissen op de mogelijkheid daarvan wijzen. Diegenen, die vroeger reeds veroor deeld waren, zijn tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld De rechter deelde den overigen beklaagden mede, dat in dien zij ernstig verbetering beloofden een voorwaardelijke veroordeeling zal volgen. Zij weigerden dit echter, waar- .op zij ieder tot 6 maanden gevangenis straf werden veroordeeld. In een gezamenlijke conferentie zul len heden de uitvoerende raad der la- bourpartij en de algemeene raad van het vakvereenigingsproces stelling ne men inzake de uitspraken tegen de communistische leiders. KORTE BERICHTEN. De bekende Elzasser abbé Wetter lé, vroeger lid van den Duitschen Rijks dag en, na den terugkeer van den El zas tot Frankrijk, lid der Fransche Ka mer, is volgens een bericht van V. D te Rome overleden. Het aantal te Londen ingeschre ven werkloozen bedroeg op 16 Novem ber 1.196200, d.i. 1925 minder dan de voorafgaande week, en 12.799 minder dan in dezelfde periode van 1924. De „Matin" meldt uit Sofia, dat 'de prefect Vivtchoff en de ingenieur Ganeff in een hinderlaag gelokt en ver moord zijn. Het Amerikaansche departement van justitie maakt bekend, dat sedert de invoering van het alcoholverbod boeten tot een totaal bedrag van 30 millioen dollar en veroordeelingen tot een totaal van 12000 jaar gevangenis straf opgelegd zijn, wegens overtredin, van het verbod. Naar de Berlijnsche bladen uit Warschau vernemen, zal het verdra van Lccarno op Vrijdag 27 November in den Poolschen landdag en den se naat worden behandeld. Op het Swerdlov.'splein te Moskou zal een monument voor Karl Marx op- set'Icht woeden. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Dinsdagavond hield de A.R. Propa- gandaclub „Groen van Prinsterer" hare jaarvergadering in de consistorieka mer der Geref. Kerk, onder leiding van haren voorzitter, den heer C. van dei- Perk. Na op gebruikelijke wijze te heb ben geopend, hield deze daarna zijn openingswoord, in verband met den voorgelezenen Ps. 52. Daarna bracht de Secretaris verslag uit over de werk zaamheden in het afgeloopen'jaar. waarna de heer J. de Kreek een voor dracht hield over ,De Schippersknecht" De heer W. Allon, Penningmeester, bracht verslag uit over de geldmidde len der vereeniging, waaruit bleek dat er een heel klein nadeelig saldo was. Door de hèeren W. van Veen en Joh Korpelshóek werden de bescheiden van den Penningm. nagezien en ac- coord bevonden, waarvoor door den voorz. hem dank werd gebracht. Hier na kreeg de heer P. A. Schoneveld ge legenheid voor zijn voordracht „Rouw en Trouw" uit da Costa's gedichten. In verband met deze voordracht werd door de vergadering staande gezongen de eerste twee coupletten van Tiet Wil helmus. Vervolgens werd door een da meskoor een heel aardig stukje gezon gen, getiteld: „Herinneringen Bij pt bestuursverkiezingen werd de heer P- A. Schoneveld met meerderheid van stemmen herkozen en - liet zich deze benoeming welgevallen, waarna de Se cretaris een voordracht hield, getiteld „De kanarievogel." Alstcen werd be sproken de plannen voor den a.s. win ter, verschillende voorstellen werden door de vergadering naar voren ge bracht. Ten slotte werd een mooi plan voor den komenden winter vastgesteld. Ten besluite werd door enkele dames een zangstukje gezongen, getiteld: „De Ar." Als ten slotte niemand meer iets had te vragen of voor te stellen, werd op verzoek van Ds Meijering gezongen 105: 5 ,die daarna met dankgebed eindigde. De geheele avond droeg een feestelijk karakter. Direct bij het bin nen kernen kreeg men een feestelijken indruk. De zaal was keurig versierd., wat voor een groot deel te.danken was aan den bloemist Zwaan, die gratis voor keurige bloemen had gezorgd. Hét bestuur der - meisjesvereeniging was weer zoo gedienstig om den j len avond te zorgen voor een heerlijk kopje koffie, natuurlijk met eenig toe- behoóren. Ter afwisseling werden verschillen de vaderlandsche liederen gezongen, begeleid door orgelspel van Mej. Riek Meijering. Allen gingen dan ook ruim voldaan huiswaarts met genoegeT"' gedachten aan den kostelijken en notvollen avond. In verband met door verschillende lezers gemaakte opmerkingen, stellen wij er prijs op, mede te deelen, dat 'n verslag van een gehouden ouderavond wel door den correspondent is verzon den, maar tot heden door ons niet is ontvangen. De secretaris der IJsclub „Voorw." de heer J. Meijer, heeft als zoodanig bedankt. SASSENHEïM. Gisterenavond werd mej. H. bij de Bijdorpstraat door een auto aangere den, waarschijnlijk doordat ze door den hagelstorm niet voldoende vooruit kon zien. Met een gebroken arm en een eenigszins ontveld gezicht werd ze naar Dr. Quant vervoerd, die de eer ste hulp verleende. Het buitengewoon slechte weer van gisteravond was ongetwijfeld oor zaak dat de belangstelling voor de uit voering van gewijde muziek in de Ger. Kerk alhier zeer klein was. De aanwezigen zullen echter zoowel den heer Keuning als mej. Klyn zee; dankbaar zijn geweest, dat ze niette genstaande het kleine gehoor, toch hun programma hebben uitgevoerd. Behalve de traditioneele improvisa tie, speelde de heer Keuning de tweedp Sonate van Mendelssohn, de drie eer ste gedeelten van de vijfde Sonate van Guilmant, en een Preludium en Fuga in E mineur) van Bach. De heer Keuning had ook dezen a- vond weer volop gelegenheid ons van zijn schitterende gaven te doen genie ten. Van het eerst genoemde nummer bce de de Fuga ons het meest. De Sonate van Guilmant werd knap gespeeld, de aroote technische moei- iWat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, -365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. 6.20 (Parijs, Eiffel!;eren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hilversum, 1050 M.). Lezing v. Marie Schmitz. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lcA.._cn. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 Künigswusterhausen (1300 Mj Concert. 7.50 (Münster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. Radio-Programma. .50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.15 (Hilversum, 1050 M.). Concert vanuit het Concertgebouw. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. S.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door -nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 8.50 (Maclrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Pariis, 345 M.). Concert. 10.— (Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door liet persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, c-nz. lijkheden van het „Scherzo" werden met 'n buitengewone gemakkelijkheid overwonnen. Dit gedeelte stelde den organist ook in staat ons weer bij ver nieuwing te doen "grieten van de tal- lcoze fraaie klank-combinaties, waar over zijn instrument hem de beschik king geeft. Vooral het*slot van het „Adagio" boeide ons. Toch' bevredigde Bach ons meer dan Guilmant, de indruk die dit minder be kende Preludium van 'den grooten com ponist' op ons maakte was hooger en meer verheven. Als stof voor zijn improvisatie had de heer Keuning ditmaal gekozen Ps, 2. Voor ons was dit een van de glans punten van den avond. Het woeden en woelen der volken, de Majesteit Gods. en de zaligheid van allen, die op Hem betrouwen, werden door den kunste naar vertolkt op een wijze die bewon dering afdwong en ontroerde. Mej. G. Klyn van 's-Gravenhage, die dezen avond medewerking verleen de heeft de beschikking over een lieve sopraanstem, en heeft ons aan haar verplicht door ons te doen genieten van enkele zeer mooie nummers. We willen in de eerste plaats noemen Busslied" van Beethoven, dat met hui tengewoon veel gevoel werd gezongen zichtbaar indruk maakte. En direct hiernaast willen we plaatsen het „Ge bet" uit „Te Deum" van Handel. En kele der hooge tonen in de Aria uit „Der Messias" klonken wat geforceerd, maar dat neemt niet weg dat we mej Klyn dankbaar zijn voor den schoonen avond dien ze ons heeft helpen berei den. Van harte hopen we dat ze, ook in de toekomst, onze orgel-bespelingen nog eens (of meermalen) zal komen op luisteren. OEGSTGEESÏ. Nfa afdoening der loopende zaken, hield de Winkelweekcommissie hjaar eind ver g|ad er ing. Het verwonderde on:, op deze vergadering 'een zoo gering aantal belanghebbenden te zien, na eene zoo schitterend geslaagde win terweek, dezen zomer gélioucfen. De voorzitter, de heer Kortman, opende deze vergadering en sprak o.m. zijn voldoening uil over Se adngename samenwerking: bij doet organ is eer en van Be winkelweek. -Een woord van dank richtte spin tot hen, die hebben mede gewerkt, waardoor de onderneming zoo boven verwachting geslaagdis. Een bijzonderen dank bracht spr. aan den secretaris, den heer Averdieck. Aan de orde was vervolgens het verslag van den secretaris, dat werd voorgelezen. Tevens werd over de fi nanciën verslag uitgebracht. De_ inkom sten waren f 222.50 en de pitgaver f202.20. zoodat een batig saldo was van *20.30 De heeren Schrijvers en Mejjer werden verzocht de bescheiden van den penningmeester na te zien Z>eze werden in uistekende orde be vonden, en den penningmeester een woord van dank gebracht voor d:t uitstekend beheer. Voor de overge bleven gelden moest nu een onder dak gezocht worden. Hiermede werden de stemmen in £e

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2