CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 5e JAARGANG DONDERDAG 26 NOVEMBER 1925 NUMMER 1680 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Di! nynraor bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiên per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling van ten boogate 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Y Samenwerking mogelijk? De heer Van Wijnbergen schreef in de Maasbode een belangrijk artikel dat meer dan gewone aandacht ver dient. Na gewezen te hebben op de uit spraak van mr. Verkouteren, dat wel licht een oplossing van de moeilijkhe- derl zou te vinden zijn geweest indien een protestant tot gezant bij den Paus was benoemd en na er aan herinnerd te hebben dat zulk een benoeming is en blijft bij de Kroon, vervolgt de beer Van Wijnbergen: Van de woorden van den beer Ver kouteren kan daarom met voldoening worden, kennis genomen, omdat daar mede bet beginselbezwaar losgelaten is, bet beginselbezwaar, door enkelen naar voren gebracht, en waardoor de tegenstelling katholiek—protestant on- noodig verscherpt worden gaat. Wij kunnen ons voldoende verplaat sen in de Protestantsche mentaliteit om te beseffen, dat bij de instelling van een gezantschap bij bet Vaticaan nog iets anders gevoeld wordt dan bij an dere gezantschappen het geval is, bet zelfde geldt ook voor de katholieken. Beiden echter, Katholieken en protes tanten, zullen kunnen voorkomen, dat gevoel s-argumenten te veel gewicht in de schaal leggen, indien beiden zich strikt weten te handhaven op bet na tionale standpunt. Hij blijft het votum van 11 Nov., waarbij, bet anti-pa^isme bij sommigen hoogtij vieren, betreuren, maar zoo vervolgt bij: „Toch ware bet onjuist zich rancu neus daar tegenover te stellen, Neen, laat ons veeleer de hoop en de ver wachting uitspreken, dat ook in de Christelijk-Historische Unie allen we der tot bet inzicht worden gebracht, dat bet heusch niet Ds. Kersten c.s., dat bet heusch niet de Lingbeekianen zijn, die Nederland zullen behoeden voor een afwijken van de Christelijke lijn op openbaar terrein; ja, dat, wat bet protestantisme zelf betreft, op den duur zal blijken, dat bet, zich plaat send onder het protectoraat van de zoodanigen, al heel slechte bescher mers beeft gehad. Zoo ooit, dan is zeer zeker nu noodig, dat op staatkundig terrein aaneenge sloten blijven de Christus-belijders, 't Is niet noodig, dat nader uiteen te zet ten. Zeker, meeningsverschillen zullen er altijd blijven, wellicht soms juist moeilijker op te lossen, naarmate mo tieven van religieusen aard tot de op lossing er van moeten medewerken. Noodig is dan tijdig overleg, noodig vooral een over en weer elkander ver staan en begrijpen; dan toch pas kan ontstaan de- waardeering, bet vertrou wen, die voor vruchtbare samenwer king onmisbaar zijn. Wat gebeurd is, beeft diep getroffen. Toch deelen we allerminst de mee ning van ben, die zeggen, dat het nu maar uit moet zijn met de recbtsche samenwerking, uit voor goed. Veeleer meenen we, dat, met groot vertrouwen alle middelen moeten wor den aangewend teneinde in vervulling te doen gaan de woorden van de jong ste Troonrede: Zoo voor Bestuur als Wetgeving blijft handhaving van de Christelijke grondslagen voor ons volksleven richtsnoer". Met belangstelling en instemming hebben wij van dit ernstige woord ken- nig genomen. Hier wordt een toon beluisterd, die de laatste weken al te weinig is ge hoord. Zoo ooit dan is zeer zeker nu noodig, dat op staatkundig terrein de Christus belijders aaneengesloten blijven. Zie, wanneer dat weer beseft wordt dan moet bet mogelijk zijn een op lossing te vinden, dan kan samenwer king van hen, die wat betreft de grooto vragen van deze dagen dicht bij elkaar staan, niet uitblijven. Het gaat om de handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volks leven. Als dat verstaan wordt, dan zul len de recbtsche partijen elkaar weer weten te vinden. Moge het daartoe, na voorafgaand overleg, komen; worde een basis ge vonden waarop samenwerking in 's lands belang opnieuw mogelijk wordt. STADSNIEUWS. Verhuur dersbond. Gisteravond vergaderde in bet Nut de Verhuurdersbond voor Leiden en omstreken, afdeeling van den Nederl. Bond van Huis- en grondeigenaren en bouwondernemers. Als spreker trad op Mr. E. Hollander Jr. rechtsgeleerd adviseur van genoemden bond, met het onderwerp: .,De eigenaar en de wet geving"' De voorzitter, de beer H. B. van Wei zen, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en gaf- daarna bet woord aan den spreker. Spr. had zich tot taak gesteld, uit een te zetten in hoeverre de eigenaren door de wetgeving in bun vrijheid van doen en laten worden beknot, teneinde in verband daarmede het nut v(an or ganisatie voor de buiseigenaren uiteen te zetten. Spr. begon met een woord ovèr de politieke crisis. Het optreden van Mi nister Kooien werd door de belangheb benden met vreugdegejoel begroet, om dat men van hem opheffing der huur- wettén verwachtte. Mocht evenwel Marchant slagen bij de kabinetsformatie, dan is geen 1 af schaffing der huurwetten -te verwach ten Vervolgens brengt spr. een wijzi ging der gemeentewet van eenige ja ren geleden ter sprake, waardoor de gemeenten meerdere vrijheid kregen inzake de belastingheffing. Gevolg daarvan was, dat we behalve de straat belasting ook kregen de betterment-, tax- of baatbelasting. Deze belasting komt hierop neer, dat wanneer de gemeente werken onder neemt, waar de eigenaren door gebaat zijn, deze laatsten een bijdrage moeten betalen aan het ten uitvoer gelegd© werk. Terecht wordt door B. enW. van Lei den tegen dergelijke „waardevermeer deringsbelasting" aangevoerd, dat wan neer de eigenaren door een werk der gemeente schade zouden lijden, dezen ook door de gemeente zouden moeten worden schadeloos gesteld. Met een tweetal voorbeelden, ont leend aan Den Haag, waar voor eenige weken in den gemeenteraad zooveel over de betterment-tax is te doen geweest, illustreert spr. dit. Im mers tegenover de waardevermeerde ring der huizen op het Buitenhof staat de waardevermindering der huizen bij den tunnel aan den Parellelweg. - Een tweede belasting, die de.gemeen ten mag invoeren, is die op bouwter rein; deze moet dienen om de specula tie in bouwterrein tegen te gaan. Doch de gemeente Schoten voerde deze belas ting in om de begrooting sluitend te maken! De actie, door den bond hier tegen gevoerd, heeft niet het ge- wenschte resultaat gehad. Spr. wijst er vervolgens op, dat de eigenaren slechts onder zeer zware voorwaarden crediet kunnen krijgen. Ook zijn er notarissen, die misbruik maken van de onervarenheid van som mige huiseigenaren, waarvan spr. en kele staaltjes noemt. Er wordt dan ook door den Ned. Bond overwogen, of het niet mogelijk is, den eigenaar op voor- deeliger wijze crediet te verschaffen, b.v. zooals in Denemarken door coöpe ratieve hypotheekbanken. Een groot bezwaar, vooral, in een land als het on ze, is de geheimzinnigheid van vele eigenaren ten opzichte van de hypo theek die op hun eigendommen rust. Ook is de Ned. Bond aangesloten bij de internationale organisatie waarvan de zetel te Parijs gevestigd is. Binnen kort zal te Barcelona een internatio naal congres worden gehouden. Dit is interessant met het oog op de bestudeering der eigendomsregeling in Spanje, waar door Primo de Rivera iedere eigenaar is verplicht lid te wor den eener organisatie van den eigen dom. Dezen kiezen dan een college, dat de regeering adviseert bij alle kwesties den eigendom betreffende. Een tweede voordeel der internationale organisatie is het kadaster. In het Ned. kadaster komen evenwel legio fouten voor in het Fransche nog meer. De intern, org. heeft een com missie in het leven geroepen om de kwestie van het kadaster te onderzoe ken. Het kadaster is van groote betee- kenis, dit besefte ook Bakoenine, die zeide, dat elke revolutie begint met het verbranden van het kadaster. Spr. eindigde met een opwekking. lid te worden van den Ned. Bond van huiseigenaren. De vergadering was matig bezocht „Uw Bewaarder zal niet sluimeren". De Christelijke Jongelingsver. van dezen naam heeft gisteravond met een zeer druk bezochte feestvergadering in het wijkgebouw „Pniël" haar 30-jarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer W. H. v. d. Berg, hield een belangwekkende ge dachtenisrede, onder den titel: „een blik in 't verleden", terwijl na de pau ze Ds. J. Riemens een causerie hield over „het geheugen". De vergadering droeg een zeer gezel lig karakter, dank zij vooral de muzi kale medewerking van de dames mej. A. de Kier (zang) en mej. A. de Bruin (piano) en van den heer F. H. Kriek Jr. Xylophoon en Cello). Dat de muzikale bijdragen veel waar deering vonden bewees wel het telken male herhaald applaus. In de pauze werden thee en gebak rondgediend. De zeer geslaagde vergadering, die geopend was met het zingen van Ps. 103:1 en 7 en gebed, werd besloten met het zingen van den Avondzang (Gez. 180 1 en 5), waarna Dr. Riemens in dankgebed voorging. Verkiezing Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland. Bij de heden gehouden verkiezing van leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, werden bij enke le candidaatstelling herkozen al de af tredende leden voor zoover zij zich be schikbaar hadden gesteld, t.w. de hee- ren P. Boot Sr., Leiden; D. ten Cate Brouwer, Alphen a. d. Rijn; M. C. F. van Ginkel, Leiden; P. A. de Gooyer, Leiden. Gekozen werden de heeren: W. A. Wouterlood, in de plaats van den heer Arnold Smits, naar elders vertrokken; en H. Jongenburger te Alphen a. d. Rijn, in de plaats van den heer J. Spreij te Alphen a. d. Rijn, die zich niet her kiesbaar stelde. Al deze leden behoó- ren tot de afdeeling Grootbedrijf. Voor de afdeeling Kleinbedrijf wer den herkozen, mede bij enkele candi daatstelling, de heeren: C. G. J. Alke made, Noordwijk; A. Mulder, Leiden; R. Ouwehand, Katwijk aan Zee; J. v. d Steen, Leiden. In plaats van den heer C. van Schie te Katwijk aan Zee, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer J D. Dijkdrenth, te Katwijk aan Zee. Benoemingen. Ter benoeming van een leeraar in de natuurkunde en de schei- en na tuurkunde aan het gymnasium voor den cursus 1925/26 worden door B. en W. voorgedragen de heeren: Dr. T. van Lohuizen en J. J. Valkenburg. Ter benoeming van een tijdelijk leer aar in de wiskunde wórdt voorgedra gen de heer F. A. Menaldo. Ter voorziening in de vacatures we gens periodieke aftreding van de hee ren H. J. Planjer en M. F. Oostveen. worden de volgende aahbevelingen aangeboden; H. J. Planjer, F. A. Kleef, M. F. Oo9tveen en J. J. Vallentgoed. Voorgesteld wordt aan Dr. J. J. E. Hondius op verzoek eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van leer aar in de oude talen aan het Gymna sium. Gas en electricitelt. B. en W. hebben op advies van Com missarissen van de Stedelijke Lichtfa brieken een voorstel aanhangig ge maakt om te beginnen na de opneming van het verbruik over de maand Dec., de prijzen van gas en electriciteit te verlagen en vast te stellen als volgt: Voor het gas. Voor de gewone verbruikers te Leiden: 9 cent per M3 voor de eerste per maand verbruikte 100 M3 en 7s cent per M3 voor alle ove rige p. maand verbruikte M3; voor munt meterverbruikers te Leiden: 10 cent p. M3 voor de eerste per maand verbruik te 100 M3 en 8® cent per M3 voor alle overige per maand verbruikte M3. Voor electriciteit wordt een verlaging van 2 cent per K.W.U. voor gesteld. Vergunningen. Door B en W. wordt aan den Ge meenteraad voorgesteld het maximum aantal vergunningen voor den verkoop voor sterken drank in het klein, dat thans 100 bedraagt vast te stellen op 80 „Het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in bet klein, zoo^norken B. en W. op, toch bedraagt thans 124 of 24 meer, dan het aantal, bepaald bij het bovenaange haald Koninklijk Besluit. Vermindert nu het aantal vergunningen in het ko mende 5-jarig tijdvak door intrekking of door overlijden van vergunninghou ders in dezelfde mate, als in het loo- pende 5-jarig tijdvak,- waarin het aan tal vergunningen tot op heden met 17 verminderde, dan daalt, nu bovendien met 1 Mei 1930 een tiental aan zede lijke lichamen verleende vergunningen vervalt, in de komende 5-jarige perio de het aantal vergunningen beneden het geldende maixmium-aantal (100). Wordt derhalve in dit jaar niet uit gelokt een Koninklijk Besluit, houden de een nadere verlaging van liet maxi mum aantal vergunningen slechts eenmaal in de 5 jaar bestaat daartoe de gelegenheid dan zou na iedere daling van het aantal vergunningen beneden het geldende maximum eene nieuwe vergunning moeten worden ver leend, voor welke nieuwe vergunnin gen in de eerste plaats in aanmerking komen de candidaten, geplaatst op do lijst, bedoeld bij artikel 13 van de Drankwet. Het verleenen van deze niéuwe ver gunningen dient o.i. te worden voorko men, aangezien er in deze gemeente ook na afloop van het komende 5-jarig tijdvak nog een, in verhouding tot het zielenaantal, zeer zeker niet gering te noemen aantal vergunningen zal zijn. Ons College is daarom, zooals gezegd van oordeel, dat ook dit jaar de gele genheid, om tot een hernieuwde ver laging van het maximum-aantal ver gunningen te geraken, moet worden aangegrepen en meent dat een verla ging tot op 80 rationeel is. Opheffing Vischbedrijf. Aan de Tnemorie van antwoord op de bij het onderzoek der begrooting in de secties gemaakte opmerkingen is het volgende ontleend: Voornamelijk ten gevolge van gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek en het toenemen van den straatverkoop, vooral in de volksbuur ten, is de omzet in den gemeentelijken vischwinkel in de laatste tijden gesta dig achteruitgegaan, zoodat bij eventu- eele instandhouding van den winkel over 1926 op een nadeelig saldo van 500.— k f 1000.— moet worden gere gend. In aansluiting van het medegedeelde in de vorige memorie van antwoord, dat tot opheffing behoort te worden overgegaan,indien de exploitatie na deel voor de gemeente gaat opleveren en onder opmerking, dat op belangrij ke verbetering in den financieelen toe stand van het bedrijf niet valt te reke nen, achten wij het oogenblik aange broken om tot opheffing van het ge meentelijk vischbedrijf over te gaan en geven wij U mitsdien in overweging daartoe met ingang van 1 Januari a.s. te besluiten. B. en W. stellen aan den Raad voor het huis „Zuiderzicht" voor den tijd van een jaar voor 750;per jaar te verhuren aan Dr. D. Plooy, alhier. In overleg met de Directie der Nederl. Spoorwegen stellen B. en W. voor voor de belasting voor het inne men van een vaste standplaats met automobiel, autobussen-omnibussen en taxi-automobielen de volgende tarie ven vast te stellen: voor een autobus van het locale verkeer 15 per jaar; voor een autobus van het interlocale verkeer 50 per jaar; voor een taxi automobiel 10 per jaar. Ten opzichte van de Gebr. Borger- ding, die reeds sinds jaren met hunne auto's onmiddellijk tegenover den uit gang van het station standplaats in nemen, is de bestaande regeling ge handhaafd. Men verzocht ons mede te deelen, dat de heer W. Vros, hoofd der Geref. School U. L. O. (Hoogl. Kerkgracht) wegens ongesteldheid den lsten Dec. a.s. geen bezoek kan ontvangen. Gistermorgen om kwart na 11 uur is in de Constructiewerkplaatsen aan de Heerenweg een ijzeren schuifdeur van de rollen geschoten cn terecht ge komen op de 29-jarige S. M., die daar door eenige bloedende wonden aan het hoofd opliep. Hij is ter verpleging in het Zieken huis op genomen. Op de Steenstras t reden gistermid dag tegen 3 uur een drietal auto's vlak achter elkaar. De rcvste itopte plotse ling en de der i den daardoor on d6 Binnenland. B. en W. van Leiden stellen voor da prijzen van gas en electriciteit te ver lagen. B. en W. stellen aan den Raad voor het Gem. vischbedriji op te heffen. Mr. Marchant confereert met de hee ren Nolens en Albarda. Bij den hevigen storm is op de Zui derzee een schip vergaan. Buitenland. België onder toezicht van Amerikaan scfhe financiers. Na de mislukte pogingen van Dou-i mer is door den president der Fransche republiek aan Herriot opdracht gege ven tot Kabinetsformatie. Bijzonderheden omtrent de ronw- plechtigheden te Londen. tweede wagen, waardoor de radiator en de lampen van den derden wagen be schadigd werden. Door de storm werd de brandweer, eenige malen gealarmeerd, eerst ten huize van H. C. v. T., aan de Oegster- laan. Hier bleek, dat de schoorsteen door de storm omgewaaid was. Nog later brak een schoorsteenbrandje uit hij J, A. v. V. in de Schutterstraat. Er behoefde geen water ge,geven te wor den, daar de bewoners zelf reeds het vuur gebluscht hadden. BINNENLAND. de kabinetscrisis. Mr. Marchant confereert. De Kabinetsformateur, mr. H. P. Mar chant heeft gisteren, ngidat hij met de heeren Nolens en Albarda een onder- houd had gehad, tot de R. K. en S. D. Kamerfracties een schriftelijk verzoek gericht, hem te berichten of zij in be ginsel bereid zijn met hem mede te werken tot de formatie van een Kabi net en overleg te plegen omtrent een program. Naar „Voorwaarts" vernam, zou de socJdem. Kamerfractie hedenmorgen een vergadering hebben met het partij bestuur en het bestuur van het N V.V. ter bespreking van den politieken toe- stand. Sommige bladen leiden uit het feit> dat Mr. Marchant na zijn onderhoud met Dr. Nolens zijn pogingen voortzette af, dat het antwoord van den heer No- lens niet geheel afwijzend was. Terecht echter, merkt de Telegr. op, dat begrijpelijkerwijze de heer No- lens tijdens zijn ohderhoud met den heer Marchant geen enkele verklaring of positieve mededeeling ten aanzien van het standpunt van de R.K. Kamer fractie kon doen. De beslissing over een eventueele deelneming aan een nieuwe regeering behoort aan de R. K. kamerclub. Bij de sociaal-democraten staat de zaak anders. Noch het''partijbestuur, noch de Kamerfractie der S.D.A.P. kun nen een beslissing nemen over de even tueele deelneming van de sociaal-de mocraten aan een regeering. Deze 'be slissing behoort n.l. zooals reeds vroe ger is medegedeeld en zooals ook de heer Albarda te kennen gaf in zijn de vorige week te Den Haag gehouden re de, aan een buitengewoon congres der S.D.A.P. Mr Marchant schijnt zich te voelen als Kabinetsformateur in spe. De T e- 1 e g r. bevatte n.l. reeds een foto waar op men den heer Marchant in gesprek ziet met den heer Albarda op diens studeerkamer. Jhr. Mr. Wl H. de Savoruin Lehman. De president -van den Hoogen Raad der Nederlanden, Jhr. mr. 'W. H de Savomin Lohman is, volgens het Hbld. overwerkt. Op last van "zijn geneesheer, die verhoogden bloeddruk bij hem heeft vastgesteld, moet hij zich voor- loopig rustig houden en mag hij zijn. ambtsbezigheden niet verrichten. Besmettelijke ziekten. Bij de „St. Crt." van heden is ge voegd een opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 Nov.;

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1