NIEUWE LÉIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 NOVEMBER 1925 TWEEDE BLAD. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. tfr. Marchant biedt aan de Soc. Demo craten en de R. Katholieken een program aan. Zaterdag en Zondag hield de V. D. partij een algemeene vergadering te Rotterdam, onder leiding van Mr. Werker. Nadat eerst een huishoudelijke ver gadering was gehouden, hield Mr. Mar chant een rede om het beleid der Ka merfractie te verdedigen. Inzake het conflict met Minister Co- lijn verklaarde hij niet de bedoeling te hebben gehad den Minister te belee- digen. Komende, tot de kwestie van het ge zantschap, zeide spr. dat de vrijz. dem. er vóór alles op uit zijn de coalitie kapot te maken en dat zij, toen het lot der regeering in hunne handen ge legd werd, dus wel niet naders konden doen, dan het amendement steunen. Wat betreft de oplossing van de cri sis k:wam spr. tot de conclusie, dat een Kabinet, steunend- op de R. K. de S.D. en de V. D. de beste kansen zou heb ben. Komen zal zoo'n kabinet eens, de conservatieven zullen dat zoo lang mo gelijk tegen houden, maar zij vergeten dat ze daardoor het revolutionaire ele ment versterken. Als de moderne ar beidersbeweging steeds meer om zich been grijpt kan men dat onaangenaam vinden, maar er dient zeker rekening piee gehouden te worden, als zij aan biedt de verantwoordelijkheid mee te dragen. De bezwaren daartegen aangevoerd, zijn, dat dan de christelijke coalitie er niet meer is, om de christelijke grondslagen van ons volksleven te handhaven, om den revolutionairen geest van Moskou tegen te houden. Maar gelooft men, dat met de ka tholieken als helft van de regeerings- meerderheid zou worden getornd aan het huwelijksrecht? Gelooft men, dat de moderne arbei dersbeweging zich zou onderwerpen aan den revolutionairen geest van Mos kou, als ze in de regeering zat? Zijn er grooter vijanden van Moskou? In een nieuw kabinet, als door spre ker bedoeld, zal staan dit teeken spreker wijst op het bloemstuk, de Weegschaal als het onderscheid tus- schen de sovjetheeren en ons, tus- lichen het kabinet-Colijn en ons. I Én de socialisatie? Het antwoord [daarop is: De drte groepen, naast el kaar staande, in een dergelijke meer derheid, hebben elk hun eigen doel. Maar een tijdlang zullen ze samen moeten gaan en eerst dan divérgeeren. Spreker behandelde dan het reeds» aangehaalde artikel van professor Aal berse uit de Tel. van wien hij eer dank baarheid, dan critiek had verwacht. Spreker zeide, dat de heer Aalberse hem nu als den verantwoordelijken man aanwijst, maar dit wil hij zeggen: hij laat zich niet gebruiken voor expe rimenten, die men wil laten misluk ken om den weg voor de coalitie weer te banen. Beschaamd bij de gebroken ruit, zoo al9 Aalberse zegt, is bij niet, integen deel, hij is verheugd. Wij staan nu naast elkaar, zegt spro ker, het eerste deel van den weg zui len wij samen moeten afleggen. 'Wat zal Nolens nu doen? De verantwoor- delijkheidj die op spreker rust, rust ook op hem. Hij kan zich niet isoleeren, dit is door mr. Loeff in 1913 op zijn scherpst veroordeeld. Bedelen zullen de vrijz. dem. niet bij den machtige mgr. Nolens. Maar voor deze belist, zal hij nioeten komen luisteren. Men moet in de politiek niet. zeggen: Dat nooit! Men is niet vrij, om FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 100) Terwijl hij zoo sprak, kwam zuster Teresa naderbij. Haar gelaat was doo- delijk bleek, en er was een vreemd licht in haar oogen; haar handen beef den en haar slanke gestalte scheen heen en weer te zwiepen. Zij scheen aangetrokken door een wilde, wonder lijke macht. Daar lag kapitein Dou glas en hij sprak over iemand, die val- scheliik beschuldigd was, maar die nu dood was. Een vreeselijk vermoeden steeg in haar op. Het zou alles inbeelding kun nen zijn dat zenuwvoorstellingen haar geest beroerden. Maar over wie sprak bij? Zij was valschelijk beschuldigd geweest en zij werd verondersteld dood te zijn. Waarom sloeg haar hart Giet zulke hevige slagen? Zij ging naar 'tien predikant en fluisterde hem toe: ,Ik zou graag de directrice laten ko men. Ik ben duizelig en, ik schaam mij hipt te zeggen, zenuwachtig. Ik zou niet ffraag flauw vallen. Ik zal haar dade lijk laten halen." t- „AI9 u het noodig acht" antwoordde hij, „maar het is te laat en zij zal wel kle*»*»-'* dat men niet alleen is, zelfs de mach tigste niet. De vrijz. democraten hebben steeds geduld geoefend, zé "hebben vele gun stige kansen laten voorbijgaan, dat is bun dikwijls verweten. Hun plicht is thans den wegAe wijzen, die met me dewerking van anderen kan worden afgelegd, aan het volk te toonen en ook aan „Achilles" wien het duidelijk zal moeten worden, dat hij niet in zijn tent kan blijven mokken. Daarom hebben de vrijz. dem. een program ontworpen, dat zal toonen. dat het regeerbeleid kan worden om gebogen in democratische richting. Bij yde toelichting, voorafgaande aan het voorlezen van dat program, wees spr. 0 a. op het feit, dat de vorige regeering op het militairisme niet genoeg heeft bezuinigd, wat in verband met den al- gemeenen financieelen toestand, die nog moeilijk is en tot voorzichtigheid maant, zeer geboden zou zijn geweest. Het programma. De 16 punten van dit program luiden als volgt: 1 1. Het onrecht, den ambtenaren, be doeld in het voormalig art. 40 van het Bezoldingsbesluit, idopr intrekking daarvan aangedaan, zal na georgani seerd overleg- op redelijken grondslag zooveel mogelijk worden hersteld. Het streven zal zijn door beperking van het aantal ambtenaren een redelijke bezol diging van allen mogelijk te maken. Een van de middelen hiertoe is, de aan stelling van nieuwe ambtenaren zoo veel mogelijk te vermijden. 2. De Verdedigingsbelasting II wordt gehandhaafd. Indien verlaging van den algemeenen belastingdruk moge lijk blijkt, zal in de eerste plaats zijn te streven naar verlichting van den druk op de kleine inkomens en op de groote gezinnen. 3. Ter bereiking van een spoedig in treden van vermindering der Staats uitgaven zal de reorganisatie van den staatsdienst krachtig worden aange vat, Aan de taak, een algemeen over zicht te verkrijgen voor bepablde on derdeden zal door een heter georga- niseerden bezuinigingsdienst worden voortgewerkt. Waar bezuiniging op bepaalde onder deelen van den dienst te verwezenlij ken is gebleken, zal aan beperkte com- mi^siën worden opgedragen, die maat regelen voor te bereiden, zoo mogelijk met voorstellen tot wijziging der wet geving. Deze commissies zullen om-- trent de verschillende onderdeelen op korten termijn rapporteeren. 4.' Zoo spoedig mogelijk zal worden onderzocht, welke indirect productieve werken voor uitvoering het eerst in aanmerking zullen komen. De uitvoe ring zal niet afhankelijk worden ge steld van een overschot op de gewone middelen. 5. Het bepalen van de positie van Nederland tegenover de vreemde mo gendheden zal niet langer rusten op de onderstelling, dat een zelfstandig blij ven wordt gehandhaafd. 6. De Regeering zal in overleg treden met de Belgische regeering om wijzi ging te verkrijgen van het met België gesloten tractaat. 7. Het gezantschap van den Pause - lijken steel wordt gehandhaafd. 8. Wijziging van het huwelijksgoe derenrecht zal worden overwogen ter versterking van de rechtspositie dei- vrouw. 9. De wetgeving zal worden herzien met het doel, om bepalingen weg te nemen, die publieke functies wélke de vrouw kan vervullen, voor haar on toegankelijk houden. 10. Inbreuk op de autonomie der ge meenten zal worden gekeerd. 11. Een staatscommissie zal worden ingesteld om te onderzoeken, op wel ke wijze een minder kostbare toepas sing zal zijn te geven aan de onder- „Zij zai even bereid zijn om op te staan als u was" antwoordde zuster Teresa Hij begreep haar ontroering niet, maar hij zag, dat zij haar gewone kalmte niet had. lint duurde niet lang voor Monica Grey zelf stond naast het bed van den zieke. Zijn gelaat had toen een veran dering ondergaan en een peinzende blik lag in zijn oogen en om zijn mond hal zich een grauwe schaduw ver spreid en zij, die bij zoo menig doods bed had gestaan, wist wat dat be duidde. Hij vroeg, wie zij was en zij zeide het hem. Plet bleeke gelaat klaarde merk baar op. „Dat is goed" zei hij. .,Ik wensch 'n bekentenis te doen en die moet door vertrouwde menschen worden aange hoord Wilt u luisteren naar mijn ver haal? Plet geheim drukt mij zwaar en ik kan niet rustig sterven, als ik het niet heb geopenbaard." Zij stonden heel dicht bij hem, de predikant aan den eenen kant, Monica Grey aan den anderen kant. 'Waarom trok zusier Teresa zich terug en stond zij daar met een bleek, ontsteld gelaat en een kloppend hat naar hem te kij ken? Waarom waren haar handen ge vouwen en haar ooeen vol van een die- wijspacificaties, welke ongerept zullen werden gehandhaafd. 12 Het zevende leerjaar zal worden ingevoerd. 13. De beide militaire departementen worden samengesmolten tot één depar tement van defensie. Nieuw aanbouw van marinemateriaal blijft achterwege Het personeelvraagstuk bij de Marine wordt opgelost met ingrijpende beper kingen van het Europeesche beroeps- personeel. Het miltaire contingent wordt ingekrompen. Het beroepsper- soneel wordt tot het uiterste beperkt. Het vestingstelsel wordt opgeheven. 14. De dienst van Waterstaat wordt meer gecentraliseerd. De reorganisa tie van den dienst der Posterijen, Te legrafie en Telefonie wordt voortgezet. 15. De verzekering tegen de gevolgen der werkloosheid wordt wettelijk gere geld. De toepassing der Arbeidswet, wordt uitgebreid. De sociale voorzie ning wordt zooveel mogelijk uitge voerd door in het maatschappelijk le ven opgekomen organisaties. De als overgangsmaatregel ingevoerde pre mie vrije ouderdomsrente wordt besten digd. De harmonie van belangen in het bedrijfsleven wordt bevorderd door re geling der samenwerking van georga niseerde werkgevers en werknemers. 16. Het Indische regeeringsbelang wordt onafhankelijk gemaakt van de ingrijpende bemoeiingen der onderne mersorganisaties. Voor zoover een exa men is vereischt. voor de toelating tot ambten bij het burgerlijk bestuur in Ned. Indië zullen dit staatsexamens zijn. Het grondwettelijk voorschrift tot regeling van de Staatsinrichting van Ned. Indië met overdraging van beslis singen over interne aangelegenheden aan de organisaties in. Indië, zal wor den uitgevoerd. Art. 123 van het Indisch regeerings- reglement zal worden geschrapt met eventueel noodzakelijk gebleken voor ziening ter voorkoming van conflicten tusschen verschillende missies. De be lastingdruk op de inheemsche bevol king van Ned. Indië zal worden ver licht. Door reorganisatie van het be stuur in Suriname zal het subsidie van Nederland overbodig worden gemaakt. Na de voorlezing van de meeste der punten werd er geapplaudisseerd Punt zeven wekte eenige vroolijkheid. Aan het slot klonk een langdurig applaus. Deze weg is de eenoige, zoo zei de heer Marchant aan het slot, die tot 'n democratisch bewind kan voeren. Sa menwerking met Roomsch-Katholie- lcen en Sociaal-democraten is hiervoor noodig. Wij laten Nolens nu beslissen. Weigert hij, welnu, hij vatte den strijd bijl weer op. 'Wij bieden hem echter dit program. Dat is onze verantwoorde lijkheid. (Stormachtige toejuichingen). De voorzitter, mr. Werker, zei in zijn slotwoord, dat de oplossing, door mr. Marchant aangegeven, ligt in de lijn der vrijzinnig-democratische politiek. Zij zijn niet verantwoordelijk voor het geen thans gebeurd is\ Nochtans heeft de Kamerfractie den mc-ed gehad dit program op te stellen, dat natuurlijk critiek, misschien zelfs kleine critiek. zal uitlokken. Wij, vrijzinnig-democraten, hebben een wissel aangeboden, die door ande ren, in de eerste plaats de Roomsch- Katholieken, moet worden geaccep teerd, opdat wij weer een regeering krijgen. Het zal niet aan de vrijzinnig democraten liggen als er geen oplos sing gevonden wordt. Da vrijzinnig- demcraten zijn hun Kamerfractie, en inzonderheid hun leider, dankbaar. I11 een te Heerlen gehouden rede heeft de heer Vliegen reeds verklaard, dat hij het program van Mr. Marchant in hoofdzaak geheel kan onderschrij ven. Spr. zeide van ganscher harte te ho pen dat de R. K. Staatspartij genegen zal zijn met de V.D. en de S.D A.P. een democratische regeering te vormen. pe, peillooze smart. „Ik vraag me af, zei Archie Douglas „of het wel de moeite waard is om de geschiedenis te vertellen. Het komt er zoo weinig meer op aan, want zij is dood, wier naam ik had willen zuiveren. Arme Hester!" Er was een aoodelijke stilte; slechts de slanke gestalte in 't donkere kleed huiverde bij het hooren van dien naam alsof een ijzige wind haar had aange raakt. Voor geen van de anderen hai hi; beteekenis. „Ik zou graag willen" zei hij tot den predikant, .,dat u alles neerschreef wat ik zeg. Maak er het gebruik van wat u wilt na mijn dood. Het zal haar niet in eer herstellen, maar het zal haar nagedachtenis zui veren." Hij keek den predikant aan. „Wat vindt u?" vroeg hij. „U ziet het, ik wil het vertellen en ik wil het niet vertellen. Ben ik gehouden om 'n nagedachtenis te zuiveren? Ik kan u zeggen, wat ik heb gedaan. Ik heb een ernstige misdaad begaan en ik liet een ander daarvoor lijden." „Dan bent u zeker voor uw geweten verplicht om die te bekennen, want 't was een verschrikkelijk kwaad.!" zei Ds. Eustace. „Er is een tijd geweest, dat ik het niet durfde vertellen, want ik zou er KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Delft, J. It. Goris te Apeldoorn, en J. v. d. Meulen te 'sHer togenbcsch. Beroepen: Te Anna-Jacofcapolder A. Wijngaarden, te Baarland. Aangenomen: Naar Tzummarum, Gand. J. Schelhaas te Hoogeveen. Bedankt: .Voor Haarlemmermeer (Sloterweg), .W. J. Velders te Amster dam. CHR. GEREF. ZlZr.II. Beroepen: Te Scherpenzeel, M. Hoekstra te Beilen. Te Boskoop, P. de Smit te Nieuwe Pekela. Aangenomen: Naar Arnhem, C. S. v. d. Veniie Lisse. Bedankt: Voor Werkendara, J. B. G. Croes te Naarden-Bussum. De zaak-Geelkerken. De Raad der Geref. Kerk van (groot) Amsterdam heeft blijkens het verslag in „De Amsterd. Kerkbode" naar aan leiding van twee ingekomen stukken, de volgende conclusie aangenomen met betrekking op de actie met lijsten „voor heit behoud van Dr. J. G. Geelkerken". „De K.erkeraad is van oordeel, dat niet wenschelijk is op bedoelde lijsten te teekenen, aangezien in de formulee ring van den betrokken tekst de indruk wordt gewekt, dat er een persoonlijke actie in het .spel is, terwijl er op die wijze gevaar is, dat het 'zakelijke op iden achtergrond zou geraken". Coupons knippen. Men schrijft ons het volgende: 't Lijkt wat gewaagd om zoo onmid dellijk na de „Zendingsweek" weer te gaan pleiten voor de .financiën der Zending. Toch vestigen wij gaarne de aandacht op een nieuw plan, omdat er o.i. hulp verleend kan en moet worden. Vele ontroerende bewijzen van sym pathie bereikten de leidende personen- in het Zendingswerk in en na de Zenn- idingsweek; er is groote dankbaarheid voor de vriendelijke hulp, die door velen verleend werd, maarer is ditmaal véél noodig ener zijn er nog zoo- vekei, die niet hielpen. Aan dezulken is in de eerste plaats bij het hierna volgende gedacht. "Voor de meer ingewijden is het pro bleem van de financiering der Zending niet zoo onrustbarend als wel eens ge dacht wordt. Om een verkeerden in druk geen plaats te geven, wordt hierbij evenwel onmiddellijk opgemerkt, dat dé momenteele stand d. zaken wél veront rustend is. Dat vindt zijn oorzaak in een drukkend tekort over 1924 van circa f 100.000, en in een vermoedelijk tekort over dit jaar. Juist het geworstel met achterstand maakt hei zoo moeilijk, ver lamt de energie, breekt de spankracht in actie en. leiding. Als in 1926 eens aangevangen kon worden met een schoone lei, met geen of geen noemenswaard tekort, dan zou den de kansen om een meer reëole basis voor den arbeid te, verkrijgen, oneindig veel gunstiger staan, 't Is bekend, dat gestreefd wordt cm aan de onderdeelen van hetgeen inkomt, nog meer zorg te besteden. Een bedrag van f 850.000 per jaar ivoor „Oegstgeest" acht men niet te hoog, is bereikbaar, mits, en daar komt het op aan, geregeld gedaan wordt wat mogelijk is. Len Pinkstercollecte b.v. van ons zeggen 600 h 700 Gemeenten met een totaal-cpbrepgst van f 35x00 is zoo niet „verbijsterend weinig" dan toch „bedrcevend". Als men eens gaat becijferen, hoeveel dat per kerkganger op oen Pinksterdag is Maar ter zake: de- kansen voor de Zen ding staan gunstig, als dit jaar eens zon der tekort gesloten kan worden. 't Is de eer en de plicht van Neer- liand's Christenen zich hiertoe >in -te spannen. Het doel is bereikbaar: ie. omdat het na de Zendingsweek be- nocdigde bedrag niet zoo buitengewoon hoog meer zal ^ijn; 2e. omdat er nog eenige hónderden Gemeenten in ons 'Vaderland zijn, die niet medededen aan de Zendingsweek; 3e. omdat er stellig vele vrienden der Zending zijn, die, alhoewel za hun deel gaven, nog wel een stootje geven willen als daarmede het geheel gediend wordt. Het Zendingsbureau te Oegstgeest heeft een nieuw plan om het bijeenbren- voor ter dood zijn gebracht, maar nu Bent u zeker, dat ik zal sterven?" En ide ernstige, zachte stem van Mo nica Grey en de zware stem van den predikant antwoordden: „Heel zeker." „Dat klinkt als een' oordeel" zei da stervende. En na een korte poos te hebben gezwegen, begon hij langzaam te spreken. „Ik behoef u niet de geschiedenis van mijn kindsheid en mijn jeugd te verhalen" zei hij. „Ik was de eenige zoon van mijn" moeder en zij was een weduwe: en ik geloof, dat het geheele geheim van mijn leven ligt in deze woorden: „Zij bedierf mij." Ik kan mij niet herinneren, dat, als jongen of als man, zij mij ooit een ding ook weiger de of een mijner wenschen onvervuld liet. Als zij mij slechts zelfbeheer- sching en kracht had geleerd, maar dat deed zij niet. Ik maak er haar geen verwijt van. Ik betreur het alleen, dat zij het niet deed. „Zij stierf toen ik reeds volwassen was. Ik koos de militaire loopbaan. Zij was het daarmee volkomen eens en was er trotsch op, dat ik officier werd. Ik was kapitein bij het Royal Gordons en trok met mijn regiment naar Jndië. waar wij ons een goeden naam verwier ven. Misschien herinnert gij u, wat de bladen indertijd schreven over de Roy- gen van het voor dit jaar nog benoodig de iu te zamelen. Vervaardigd werden „Couponbladea" 't Zijn bijna echte coupons, die er aar. zitten. Natuurlijk is er eenig verschil. Op'ygewone coupons leest men: „De X- Bank betaalt aan toonder fetc." Op deze Zendingscoupons staat het iets anders en wel zoo: „Houder(ster) van deze coupon heeft tot delging van het vermoedelijke tekort oyer 1925 van de Samenwerkende Zen dingscorporaties (Zendingsbureau te Oegstgeest) bijgedragen de som van f De Hoofdbesturen zijn voor dezen steun zeer dankbaar en "brengen in her innering 2 Cor. 9:6". In gewone gevallen ontvangt men voor coupons geld, hier ontvangt men voor geld een coupon. Elk couponblad, waaraan een soort gewaarmerkte talon, heeft een waarde wan f 30 en bevat 12 coupons (van f3, f5, f 10, enz.J. Voor „elk wat wils" is dus gezorgd. Die couponbladen liggen in Oegst- ^jest te wachten, totdat ze door H.H. Pridikanten, Godsdienstonderwijzers en Hoofden van Scholen, enz. aangevraagd worden. De dringende vraag is dus nu: helpt de Zending nog een weinig verder door het „knippen van Coupons". Met een paar duizend aanvragen om een aantal couponbladen is de' Zending, „onze"" Zending, geholpen. Och, laat deze nieuwe poging om den gang van het Zendingswerk te_ bevor deren, om het ontbrekende bijeen te brengen door eendrachtige samenwer king nu eens volkomen slagen. 't Zou voor ons, Nederl. Christenen, toch zoo'n voldoening zijn, als wij aan het einde van dit jaar konden zeggen Ziet wat wij gedaan hebben, wat God ons heeft vergund te doen. 't Gaat er om, dat onze zendelingen ginds den arbeid voortzetten. Onze taak is zorg te drapen, dat die arbeid niet verstoord of belemmerd wordt r*loor gebrek aan gelden. Daarom allen, die kunnen, met kracht aan den arbeid. Er wordt opnieuw ge wacht op menschen van de daad. Spoedige hulp is nu van de grootste beteekenis. IN DE VROUWENGEVANGENIS. Over dit onder\verp schreef Mevr., v. Hoogstraten Schoch in de Ne derlander: Daar stonden we,we wachtten en we keken elkaar aan, ijsbeerden op en neer, stonden een poosje stil, gingen langs elkaar heen en balan ceerden dan weer van het eene been op het andere, voor de gesloten deur. Maar al den tijd monsterden we el kaar nieuwsgierig met zoo'n blik van: „Zoo! heb je daar ook familie?" Het was eerst prachtig, zonnig weer geweest, zoo'n stralende herfstmorgen. Maar de hemel was gaan betrekken, 'en nu- regende het_ uit de grijs grauwe lucht, «li de wind joeg door aebreede poort. Er stond een mooie kinderwa gen voor de deur en een paar kin- Heitjes speelden vroolijk krijgertje. Hun maakte het geen zorg of ze nu iemand in de gevangenis gingen be zoeken, of in een ziekenhuis, of in hun eigen huisGelukkige jeugd! Er stond ook een oud moedertje met een rimpelig zorgengezicht. Ze zou van 'eleven Heel wat kunnen ver tellen. Ik was blij 'dat het regende, blij Bat cTe lucht aonker was. blij'dat de wind me den regen in "c gezicht striemde. Een gevangenis moet ie eigenlijk altijd bij regen bezoeken, aat past be ter bij je stemmingKlokke twee kwam ae portier en sloot de deur open. Van mijn heel© bezoek bleef mij het meeste bijde sleutels. Wat die daar een rol spelen! Ieder een draagt sleutels, en alles wordt opengestoten en dichtgesloten, afge sloten, en toegesloten, en met sleutels gaat de bezoekdame en met sleutels gaan de bezoeksters en met sleutels ga je van 't eenö gedeelte van ge bouw naar 't andere. Sleutelssleutelsnogmaals sleutels. Natuurlijk. Moet ook!.... Toch krijg je het te pakken, het lied van de sleutels, het draaiende, knarsen de, knippende, schuivende, knerpen de geluid der sleutels. al Gordons. Ik behoef niets meer te zeggen van dit deel van mijn leven. Mijn moeder stierf, terwijl ik in Indië was en ik erfde een groot fortuin. Spoe dig daarna ontving ik, in een gevecht, met zwervende stammen, een wond, die mij buiten dienst stelde. Ik kocht mij uit het leger en keerde naar huis terug. Ik behoef u niet te vertellen"' zoo. ging hij voort, „dat ik een Schot ben een Douglas van Moray. Ik ging wonen op mijn eigen bezittingen, zü liggen in een van de mooiste deelen van Schotland, dicht bij een schoone en beroemde stad, genaamd Ardrossan „Ik geloof, dat ge gelijk hebt" zei hij plotseling, „ik voel iets wonderlijks. Mijn stem wordt zwakker. Mijn krach ten begeven mij. O. ik hoop ik hoop Laat het mij u vlug vertellen. Ik had mij nooit met vrouwen, opgehou den of er veel aan gedacht. Ik was nog nooit verliefd geweest en lette nooit zeer op vrouwen, als ik ze ontmoette. Tot op zekeren dag, ik ging naar een groote avondpartij, die te Ardossan werd gegeven het was omstreeks Kerstmis en daar ontmoette ik haar Het is nutteloos om tegen u, die niets van zulke dingen af weet, en er niets om geeft, hierover te spreken, maar ik; wilde al ben ik stervende, dat ik haar voor u kon beschrijven, Hes ter Blair.<j

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5