NIEUWE LEiDSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 NOVEMBER 1925 DAG-AGENDA. 20—28 Nov. Winkelweek van de Ver. „Centrum Belang", N. Rijn—Visch- marktB oter marktBreestrMaars- msnssteeg. Sassenheim. Woensdag 25 Nov. 's av. acht uur. Geref. Kerk. Uitvoering van Gewijde Muziek. 'Donderdag, 26 Nov. 's av. acht uur: Stadsgehoorzaal: Concert Gemengd Koor „Sursum Corda". Vrijdag 27 Nov. 's av. acht uur, „Je- ruël Groenesteeg 16. Lezing het licht beelden. Vrijdag 27 Nov. 'snam. half vijf, Openb. Leeszaal en Bibl. Breestr. 27. Alg. Ledenverg. dezer Leeszaal. Vrijdag 27 Nov., 's av. kwart over acht uur, Hotel „In den Vergulden Turk" (Bovenzaal): Ledenverg. van den L. Kunstkring „Voor allen". Woensdag 2 Dec. Filmvoorstelling over Indië, in de Stadsgehoorzaal. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waar genomen door de apotheken van de h.h. G. F. Reyst, Steenstr. 35, telef. 136 en A. J. Douk, Doezastraat 31, tele foon 1313. wat schielijke wending naar het mid den van den weg, die buitengewoon vet en glad was, de stuurstang onder zijn handen doormidden gekraakt, waardoor hij het beheer over de auto kwijtraakte. Hiermede is wel in overeenstem^ iming wat officieel bekend is aan gaande de eigenschappen van de te water geraaktei autobus. Deze, eigen dom van den ondernemer Schrte [Warmond, was een exemplaar de c niet meer werd gebruikt, en reeds eenigen tijd geleden na een deskundig onder zoek was afgekeurd voor het perso nenvervoer. Gistermorgen echter was de gewone auto defect, de banden ston den leeg en toen heeft de ondernemer last gegeven, de andere bus maar zoo lang in dienst le nemen. Er is dus -wel sprake van eenige schuld, zoo niet bij den chauffeur C. J. H., dan toch bij een meer aansprakelijk persoon. Had (het ongeluk ernstiger gevolgen gehad, dan kon er wel eens een beduidende straf opzitten. Thans is daar nog wei- nigvan te zeggen. Van het meeste belang is thans dat de gevolgen, voor zoover het zich laat aanzien, niet ernstig zijn, al mag het ongeval daarom niet minder een spoor slag zij'n voor de aansprakelijke ge meentebesturen van dit soort vervoer middelen afdoende en streng gehand- "haiafde maatregelen te nemen. Een woord van hulde aan den chauffeur, die flink optrad, de ijverige (helpers en de gastvrije omwonenden is (hier tevens op zijn plaats. Er kwamen in den loop van den Svond honderden toeschouwers naar e plaats des onheils;; reeds eenige minuten na het ongeval stroomde hei- nieuwsgier igen. Naar wiy verntemen is de auto, die door de politie in beslag is genomen, [hedenmorgen gelicht door de fa. v. d. Ameelen ie Oegstgeest. Terwijl zij een bezoek bracht aan de zuigelingenkliniek aan de Heeren straat, is Zaterdagmiddag Mej. V.T., wonende Geeregracht, een tascbje met 70 aan geldswaardige papieren ont stolen, dat zij inbuitens taanden kin derwagen had laten liggen. Ook wel 'n minder veilige bewaar plaats. Op den gevaarlijken hoek Kraaier- straatHoogewoerd is gistermiddag een wielrijder, Jac. V., aangereden door een auto. Zijn rijwiel werd, evenals een nieuwe waterketel dien hij meevoerde, ernstig beschadigd, hijzelf bleef onge deerd. De schuld lag waarschijnlijk bij den chauffeur, die volgens den wielrijder geen signaal had gegeven. De auto-be- bestuurder bleef onbekend, doch het nummer van de auto is opgenomen. Zaterdagmiddag is de 60-jarige schilder N. van G., op de Steenstraat bijna onder een auto v. „Stadsverkeer" terecht gekomen, doordat zijn rijwiel, terwijl hij slechts even voor de auto uitreed, slipte op de gladde straat. Dodr vlug remmen van den chauf feur werd erger voorkomen, v.G. kwam nog te vallen, doch bleek slechts eeni ge kleine wondjes aan het hoofd te hebben bekomen. Per auto van den E. H. L. werd hij thuisgebracht. Er zijn gisteren niet minder dan vier mishandelingen voor gekomen, die van dien aard waren, dat er de politie mee in kennis werd gesteld. L. de K. is door H. S.; J. H. M. B. door H.; E. M. L. door B. v. d. E.; en E. B. door G. H.; bewerkt. Dit laatste geval speelde zich af in de Nic. Beetsstr., terwijl later in de Beetsstraat zekere B., in de woning van zijn buurman huisraad heeft ver nield, wat hem een paar klappen van *3 buurmans betere helft bezorgde. In zijn woning aan de Alexander- straat is gistermiddag de 65-jarige heer N. B., door uitglijden van de trap ge vallen, waarbij hij met het hoofd op een plank in den gang terecht kwam. De Eerste Hulpdienst constateerde een 7. rwonding aan het hoofd, van louter uitwendigen aard. De haringhahdelaar T. V., uit Kat wijk aan Zee is Zaterdagmiddag bij het uitrijden van de Morschstraat in bot sing gekomen met een tram, die juist passeren zou, en waarvan hij het sig naal, daTt de conducteur, K. W., had gegeven, blijkbaar niet had gehoord. Persoonlijk letsel werd gelukkig niet veroorzaakt. Van de auto werd een voorlamp ingedrukt en de kop een wei nig beschadigd. - In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 15 tol 21 Nov. 242 volwassen en 6 kinderen. DE KABINETSCRISIS. De Maasbode (R. K.) melding ma kend van het aanbod van 'den heer Al- barda om met de R.K. samen te wer ken en het program dat in verband daarmede werd ontwikkeld, zegt: Voor deze mededeelingen mag de ge eerde spreker worden bedankt en Ne derland kan overgaan tot de orde van den dag. Aan de crisis, aldus dit blad, veran dert dit programma niets. Men schrijft uit parlementairen kring aan het „Centrum": Steeds meer wint de meening veld. dat mr. Marcbant, die de politieke lei ding bij bet doelbewust in bet leven roepen van het conflict had, het eerst geroepen zal worden, om zijn krachten aan de oplossing, der ontstane crisis te beproeven. De vraag is echter, welke opdracht hem zal worden gegeven? Een Kabinet te formeeren, steunend op de partijen, die haar stem aan het amendement-Kersten gaven? Of een voudig een meerderheids-Kabinet? Of een Kabinet tout court? In bet eerste geval, zal hij wel aan stonds voor de vereerende opdracht bedanken. In het tweede geval wordt verwacht, dat hij althans een poging zal do ai. door zich tot de sociaal-democratische en Katholieke Kamerfracties te wen den met een democratisch" program, waarop hij haar medewerking en steun verzoekt. Na de verklaring van Mgr. Nolens wordt echter verwacht, dat de Katholieke fractie zal weigeren medewerking te verleenen. In het derde geval, wordt evenzeer verwacht, dat hij eerst zal trachten 'n meerderheidskabinet te vormen, maar wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht, dat hij, indien dit mislukt, met een minderheids-Kabinet zal uitkomen uitsluitend steunende op de vrijzinnig en de sociaal-démocraten. Dus gelijk Mac Donald in Engeland deed. Hij zou daardoor de gelegenheid krijgen, een „democratisch" program te ontwikke len, waardoor de arbeiders gelokt zul len worden. Na het eerste échec volgt dan Kamerontbinding, waarna men zou hopen op een versterking der bei de fracties en een toenadering van de Katholieke fractie. Het tweede, boven genoemde, geval wordt het meest waarschijnlijk geacht. Daarna zouden volgen een poging tot vorming van een Rechtsch Zakenkabi net, alsnog het meest in overeenstem ming met >de huidige politieke situatie. Prof. J. E. Keeres schrijft in D e- mocratie: Men dient zich thans af te vragen, wat nu? De wonderen zijn de wereld niet uit,, vooral niet in de politiek en het is dus niet onmogelijk, 'dat wij voor verrassingen staan, die mijn vrees on gelijk geven. Maar voor het oogenblik zie ik geen andere oplossing, als het tenminste ongelukkigerwijze niet komt tot een z.g. zakenkabinet of na tionaal kabinet, dus tot een conserva tief bewind), dan een ministerie, waar in Colijn en dus weer de eoalitiegeest weer den boventoon voert. En in beide gevallen wordt der coalitie den tijd ge geven, zich opnieuw te groepeeren. Want de coalitiepartijen bestaan nog en als het zoo uitkomt, kan de grond slag voor een nieuwe samenwerking gemakkelijk weer worden gevonden. De coalitie, zoo betoogt hij verder, zal alleen verdwijnen als er een split sing komt in de partijen. Zoolang dat jfniet het geval is, is de coalitie schijn dood. En schijndooden kunnen ontwa ken. DE CHRISTELIJK HISTORISCHE SENATOREN. „De Zuid-Hollander" (C. H.) bevat 'n tweetal beschouwingen over de Chr. Historische leden van de Eerste Ka mer en het gezantschap, waarvan wij de eene hier laten volgen: Onder het opschrift „De Schuld vraag" bevatte het avjrtidblad van „De Maasbode" van Donderdag j.l. een ar tikel, dat aan de aandacht van ons, Christelijk-IIistorischen, niet mag ont gaan. De schrijver, het Kamerlid Ba ron Van Wijnbergen laat het daarin voorkomèn als zou er in den boezem van de Christ. Hist. Unie ernstig ver schil bestaan over de houding van de Chr. Kist. leden der Tweede Kamer ten opzichte van het gezantschap bij den Paus. RECLAME. Msllli®emen gebruiken ze. Doktoren noemen ze het eenige werke lijke hoestmiddel. 7000 attes ten. Sedert 40 Jaar beproefd. Ze genezen absoluut zeker en snel hoest, kinkhoest, vastzittend slijm, keelpijn, catarrhe, heeschheid en alle aandoeningen der ademha lingsorganen. Geen medicijn- smaak. Kinderen zijn er direct dol op. Door het hooge moutextract-gehalte voedzaam en versterkend. Pakje 40, doos 75 cents bij Apoth, en Drogisten, Let op het merk m3 Dennett's De beer Van Wijnbergen schreef: „Maar ook zou men nog onjuist en daarom onbillijk oordeelen, indien men aannam, idat de stemming van Woensdag 11 November in eigen Chr. Hist, kring alzoo wordt goedgekeurd. Wanneer wij bijvoorbeeld voor ons leg gen de ledenlijst van de Chr. Histor. fractie in onze Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, dan is het ons niet mo gelijk één aan te wijzen, van wien wij op goede gronden zouden durven ver onderstellen dat hij accoord gaat met 'de houding door zijn collega's aan de overzijde van bet Binnenhof aangeno men Wij kunnen niet aannemen, dat dit schrijven van den heer Van Wijnber gen rust op feitelijk gegevens. Zeker, de Chr. Hist, leden van de Eerste Ka mer zijn hem geen onbekenden en op grond daarvan kan bij weten, dat de ze heeren evenals de C.H. leden van de Tweede Kamer, geen antipapisten zijn en dat zij, evenals hun partijgenooten aan de overzijde de samenwerking van de drie rechtsche groepen in bet be lang van land en volk, wenschen voort te zetten. Maar de beer Van Wijnbergen mag o.i. hieruit dan ook niet de door hem gepubliceerde conclusie trekken. Hoe dit zij, de heer Van Wijnbergen heeft nu eenmaal geschreven wat hij schreef d.w.z. -hij heeft gemeend, een diepgaand verschil tusschen de leden der Eerste en Tweede Kamerfractie te mogen onderstellen, zoo niet vast te stellen. Wij achten dit met het oog op de on derlinge verhoudingen zoo ernstig, dat wij de stellige verwachting uitspreken, dat liét Dag. Bestuur van de C. Hist. Unie zich onverwijld, -deze inderdaad ernstige zaak zal aantrekken en be sluiten tot het bijeenroepen van een vergadering van het Hoofdbestuur, liefst van het versterkte Hoofdbestuur Ieder meelevend lid van onze Unie gevoelt, dat het niet in de eerste plaats ligt op den weg van onze persorganen, maar op den weg van het Hoofdbe stuur om de voorstellingen van den heer Baron "van Wijnbergen onder de oogen te zien. Het andere artikel is gewijd aan een mededeeling in ons blad van Woens dag 11 Nov., dat de heer Jhr. de Gijse- laar onomwonden zijn afkeuring zou hebben uitgesproken over de houding van de C. H. fractie in de Tweede Ka mer. (Uit een nadere mededeeling bleek ons, dat de heer de Gijselaar zich niet speciaal over de C. H. fractie heeft uit gelaten, maar over 'de houding van de Kamer in het algemeen). Na gewezen te hebben op de princi- pieele bezwaren die de C. H. Unie te gen het gezantschap heeft, zegt de re dactie dat het haar onmogelijk voor komt, dat een der vertrouwensmannen van de Unie een andere houding zou aannemen. Twee dingen trekken hierbij de aan dacht. In de eerste plaats, dat toch moeilijk is aan te nemen dat hier van princi- pieele bezwaren bij de C H. Unie van worden gesproken. Bekend is toch dat tegen een t ij d e- 1 ij k gezantschap geen bezwaar werd gemaakt. Bestonden er inderdaad principieele bezwaren, dan zouden die ook van een tijdelijk gezantschap hebben gegolden. Teekenend is ook dat Mr. V erkou- teren, lid van de Eerste Kamer in een Vrijdag te Amsterdam gehouden vergadering verklaarde, dat wanneer de crisis niet wa? ingetreden, er wel licht wel een oplossing zou te vinden zijn geweest in deze richting, dat een protestant was benoemd tot gezant bij den Paus. Dan zou aan een der ern stigste bezwaren van protestantsche zijde tegemoet zijn gekomen, immers, een protestantsch gezant zou er nooit van verdacht worden, dat hij bij 'n con flict tusschen een nationaal en een roomsch belang zich niet op liet nati onale standpunt zou plaatsen. Hieruit blijkt dus, dat men geen principieel bezwaar heeft tegen het ge zantschap, maar dat het verschil loopt over den persoon 'die als gezant op treedt. In dit verband, is ook van belang een uitspraak van Mr. de Savorhin Loh- man in „Onze Constitutie" waarop wij .Zaterdag reeds hebben gewezen, n.l. dat indien de" Koning buiten bezwaar van 's Rijks schatkist een gezantschap bij den Patiselijken Stoel instelde, de Staten Generaal dit niet zou mogen beletten. Zij zou dus ook den verantwoorde lijken minister niet ter verantwoor ding mogen roepen. En dan toch principieele bezwaren? Vervolgens trekt hierbij ide aandacht dat door de „Zuid-Hollander" de Chr. Hist, opvatting omtrent de verhouding van kiezers en gekozenen, die steeds als kenmerkend werd beschouwd, los gelaten wordt. BINNENLAND, N.C:G.OV. De afd. Zuid-Holland van de Nat. Christ Geheel Onthouders vereen, hield gisteren haar algemeene vergadering te Schiedam. Om 10 uur ging daaraan vooraf een bidstond, waarin voorging ds. H. de Bode, predikant-directeur van het Di- aconessenhuis te Rotterdam. In de •middagvergadering hield ds. D. v. Krevelen van- Lichtenvoorde een referaat over het rapport der Staats- commissie-v. d. Lande inzake de rant soeneering en de heer D. Noordam, di recteur van Valkenheide over „Alco hol en verwoeste jeugd." In de openbare avondvergadering sprak mevr. L. S, Hania v. Weidurn, lid van den gemeenteraad van Den Haag over „Het probleem van het lijden." In de beide vactures in bet Districts- Comité werden in de huishoudelijke vergadering herkozen ds. J. Luuring van Hazerswoude en de heer B. van Zweden van Den Haag en als nieuwe leden in het uitgebreide comité geko zen ds. F. M Muller uit Gorinchem en ds. J. H. Schuurmans Stekhoven, te Spijkenisse. Middernachtzending. De provinciale jaarvergadering der afdeeling Zuid-Holland van de Neder- landsche Middernachtzendingver. zal dit jaar te Dordrecht plaats hebben, op Woensdag 25 November, des namid dags, in een der zalen van het gebouw „Americain". Aan den avond van dien dag zal een buitengewone openbare vergadering wordeii gehouden in de groote zaal van bovengenoemd gebouw, waar verschil lende sprekers hopen op te treden. Wijziging van de Kieswet. Het voorstel-Dresselhuys tot wijzi ging van.de Kieswet heeft blijkens het voorloopig versla'g in ae af- deelingen der Tweede Kamer alge meen bestrijding gevonden. Noch wdt den vorm, noch wat den inhoud be treft, kon men het als een verbetering van de thans bestaande regeling be schouwen. Men merkte met betrekking tot de argumentatie van de voorstellers op, dat in het algemeen tegen het li]s- tenstelsel geen bezwaar bestaat; dat, vervanging van een strijd tusschen part tgen en- beginselen door een strijd tusschen personen uit staatkundig oog punt niet wenschelijk is; dat een ge camoufleerd lijst:nstel^fl evenmin wen schelijk is, en dat het ook in het be staande stelsel zeer wel mogelijk is, een bepaald persoon sterk op den voor grond te brengen. Ook wat betreft het ontbreken van een localen band tusschen afgevaardig den en kiezers, wordt door het wets voorstel geen verbetering gebracht. Het onderhavige voorstel opent de mogelijkheid tot het verwerven van stemmen uit de zwevende middenstof doch dit meent men, kan allerminst tot aanbeveling strekken. Wil men in elk geval een ander stelsel, dan gaven eenige leden in overweging, dit te zoeken in de rich ting van het stelsel van de verkie zing van leden der Eerste Kamer, nl. het facultatieve nummerstelsel. Vereeniging slot Loevestein. Gemeld wordt, dat de ministers vani financiën, tevens voorzitter van den ministerraad, en van onderwijs, kun sten en wetenschappen, de heeren H. Colijn en Mr. V. H. Rutgers zich bereid hebben verklaard, het eere-lid- maatschap te aanvaarden van de on langs opgerichte vereeniging Slot Loe vestein, welke vereeniging zich ten doel stelt, dit historisch monument, voor zoover mogelijk en noodig, te restaureeren en het innerlijk op pas sender wijze aan te kkeden. ImTENLAND. HET KABINET. PAINLEVE GEVALLEN. De regeeringsmeertierheid brokkelde af Het ministerie Painlevé is gister middag gevallen. Bij de stemmingen, die sedert Vrij dagavond plaats hebben gevonden, was de regeeringsmeerderheid voort durend geslonken, totdat de regeerinfi. Radio-Programma. Wat et vanavond te hooren is. 5.NSF. Kinderuurtje door Ai, van Dijk. 5.20 {Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezing enz. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezing. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingei 5.35 (Londen, 36s M.). Kinderuurt.i ng, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder, uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. 6.20 (Parijs, Eiffeltoren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berljjn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.05 (München, 485 M,). Concert. 7.15 NSF. Een praatje over-radio. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Ëngelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Ëngelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ' Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of; lezing. 7.50 (Ziirich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parüs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concept. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert. Lezing van Mr. C. P. van Rossum: Een reis in de Stille Zuidzee. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. S.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert, j S.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Ëngelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. bij de stemming over artikel t>, be treffende de consolidatie der z.g. bons op korten termijn, slechts 27o stem men verkreeg, terwijl tegen haar 278 stemmen werden uitgebracht, zoodat zij met 3 stemmen in de minderheid bleef. Dit was mede daaraan te danken,- dat de 26 communisten, die zich fët voren van stemming onthouden had-, den, met d|3 oppositie medestemden:. De aanwezige ministers Painlevé, Chaucemps en Bonnet verlieten onmid dellijk de zaal. Komt er weer een Kartel-regeering. Daar de crisis niet is veroorzaakt doordat, zooals dit op 12 Juli het ge val is geweest, een aeel van de kern van 'het Kartel zich heeft afgeschei den, doch integendeel het grootste deel van de rechtsche bijloopers vani' dit Kartel, is het te verwachten, dat niet opnieuw een Kartel-i'egeering aan het bewind zal kunnen komen. De meerderheid van 278, die gis teren het ministerie van Painlevé ten, val hééft gebracht, is niet geschikt om een ministerie te vormen, daar, deze reeds door het feit, dat de 26. Communistische stemmen daarin zijin, begrepen, allerminst een homogeen geheel vormt. De oplossing zal daarom waarschijn lijk moeten worden gezocht in een z.g. „concentratie-ministerie'steunende op centrum en links, met uitsluiting, der socialisten. Deze oplossing zal evenwel zeer moeilijk zijn, daar een-, trum plus links met uitsluiting der. socialisten, geen hechte meerderheid vormen, daar het grootste, deel der, radicalen de socialisten niet wenscht los te laten. Een andere oplossing zon zijn, net te probeeren met een ministerie onder, leiding der socialisten, m.a.w. een ka- binet-Léon Blum. Deze laatste^ mogelijkheid wordt ech ter niet zeer waarschijnlijk geacht. DE WET OP DE GEHEIME VEREENI- GINGEN IN ITALIË. Het debat In den Senaat. De Italiaansche Senaat heeft bij ge heime stemming met 182 tegen 10 stemmen, de wet betreffende de ge heime vereenigingen aangenomen. Bij: "het debat verklaarde de meer derheid der sprekers zich openlijk voor de wet, doch een minderheid becnti- seerde het voorstel scherp als e en schending van 'de fundamenteel e rech ten van het Italiaansche volk. Verscheidene sprekers, die de wet foedkeurden, vonden evenwel ver eerd, dat zij gold voor alle regee- ringsambtenaren en dat verplichtend was gesteld, op te geven, of men vroeger tot een geheime vereeniging heeft behoord. Groot opzien verwekten de mede-, 'deelingen van generaal Zupelli en maarschalk Diaz, die spraken van ge vallen, uit hun ervaring, van beïn vloeding door de vrijmetselarij van het leger. Generaal Zupelli vertelde een geval uit den oorlog in Tripolis, toen een commandant die verplicht was een luitenant te straffen» dit niet kon doep> omdat de lagere in militairen rang in

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2