-* NIEUWÈ LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1925 DAG-AGENDA. 19—21 Nov. Stadsgehoorzaal. Expo sitie van Kantoormachines van Ruys' Haibdelsver. Geopend 10.309.30 uur. 2028 Nov. Winkel-week van de Ver. Centrum Belang", N. Rijn—Visch- ïiarktBotermarktBreestr.Maars- .Tianssteeg. Sassenheim. Woensdag 25 Nov. 's av. acht uur. Geref. Kerk. Uitvoering van Sewijde Muziek. Donderdag, 26 Nov. 's av. acht uur: StadsgehoorzaalConcert Gemengd Koor „Sursum Corda". Vrijdag 27 Nov. 's av. acht uur, „le- ruël Groenesteeg 16. Lezing heV licht beelden. Vrijdag 27 Nov. 'snam. half vijf, Openb. Leeszaal en Bibl. Breestr. 27. Alg. Ledenverg. dezer Leeszaal. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Telef. 1916. A.s. Zondag 22 November zal de dienst der Huisartsen worden waarge nomen door Dr. Kors, Rassers, Tim mermans en v. Voorthuysen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waar genomen door de apotheken van de h.h.. G. F. Reyst, Steenstr 35, telef. 136 en A. J. Douk, Doezastraat 31, tele foon 1313. de middenstander moet wel 'blijven waar hij is. Door min edele concur rentie, door de gemakkelijkheid om zich nieuw te vestigen als kleinhan delaar of zooiets enz. staat de handel drijvende en industrieele midden stand bloot aan allerlei aanvallen en daartegenover staat geen enkele be schermende maatregel van overheids wege. De sociale maatregelen, die er zijn dekken bijna uitsluitend één groep Spr. wil niet den indruk wekken, dat hij daartegen is, en de sociale maatre gelen overbodig zijn. De verplichte win keisluiting b.v. moet uit sociaal mo tief gehandhaafd blijven. Maar intus- schen is de middenstander de man die de lasten draagt. En bij dit alles heeft hij in deze dagen groote moeite met het credietwezen. Wat moet nu hiertegen worden Wij gefboven niet in het laat-maar- waaien-beginsel; in den loop van het natuurproces. Maar moet langs wette- lijken weg bescherming worden ver leend, dan ook niet slechts van één groep. En wat den middenstander zelf be treft, hij wachte zich ernstig voor een neiging tot conservatisme, al kan spr. die neiging wel eens begrijpen. Objec tief met een frisschen geest meet de middenstander zich rekenschap geven van de taak die hij te vervullen heeft. De moeilijkheden bereiken hem van drieërlei kant: Uit de maatschappij, van de overheid, en uit eigen kring. Een gebrek in den middenstand dat aanstonds .in het oog springt, is dat er te veel individueel wordt opgetreden, Men is niet hecht genoeg georgani seerd, men vormt niet samen een krachtige eenheid, waarmede gere kend moet worden. Met critiek komt men uit midden standskringen dikwijls wanneer het te laat is, ook met gezonde crtiek. Zijn er, zoo vraagt spr. onder u geen men- schen die zich daar eens willen voor spannen, die van de vraagstukken stu die willen maken en eigen standpunt willen verdedigen, ook in de politiek, ook op een raadszetel, indien men er de gelegenheid voor heeft? Er is nog veel te weinig samenwer king en te weinig vertrouwen. Men be schouwt elkaar nog teveel als concur renten en te weinig als standgenooten. die éénzelfde belang hebben. Zij too- nen dikwijls overeenkomst met de 2 bekende honden, die zóólang met el kaar vochten totdat er alleen de twee staarten ovferbleven. Meer organisatie dus. Maar ook meer vakkundige ontwikkeling. Het peil van den middenstand moet worden op gevoed, teneinde zijn invloedssfeer uit te breiden en hem voortdurend meer onmisbaar te maken. Met moed en geestkracht, aldus spr. moet ge uw stand als middenstander verdedigen. Niet uit eigenbelang, maar omdat 'n wegvallen van den middenstand een ramp voor de maatschappij zou zijn Wij zien in onze dagen reeds een zoo scherpe toespitsing tusschen kapitaal en arbeid. Daartusschen is de midden stand nog de eenig bemiddelende groep. Neem den middenstand weg, en er ontstaat een verscherping van de twee uiterste groepen, een absolute scheiding van kapitaal en arbeid, met als gevolg een wegvallen van de mo gelijkheid om maatschappelijk tot éen licogere positie op te klimmen. Er wordt op den middenstand het meest geschimpt, maar het eigenaar dige is dat hij door zijn bemiddèlings- werk op maatschappelijk gebied een niet te missen factor vormt. RECLAME. Gesprongen Handen Ruws Schrale Huid ,'.3J Springende Lippen öw3M0-Viuta«£ en Huidwondje» De middenstand zal in de toekomst een sterken ruggegraat moetei\ kun nen -toonen. En dit zal hij alleen kun nen als hij drager blijft van het hoog ste ideaal van het volksleven, van het christelijk geloof. Er is tusschen ge loof en maatschappelijk werk een veel nauwer verband dan velen denken. De roeping die de Chr. middenstand heeft tegenover het maatschappelijk leven, tegenover het christelijk beginsel, wordt veel te weinig beseft. Men ge voelt dagelijks de werking van de op zelfbehoud en zelfverrijking gerichte instincten der verschillende volksgroe pen. Geprikkeld door den onderlingen naijver der vakvereenigingen, van de propaganda voor den klassestrijd en het geniepige werken der communis tische cellen, woelt en gist overal het revolutionaire sentiment. Bij het leiding geven aan die gees tesstromingen heeft de Chr. Midden stander een zeer belangrijke taak te vervullen. Hij moet de vragen van ar beid en loon leeren bezien in het licht van de Heilige Schrift. In dit licht, al dus spr. vindt ge uw bedrijf als een goddelijk beroep terug. Wat zijn we van dat ideaal nog ver verwijderd. Dat zeggen wij niet omdat wij be hoefte hebben om steeds een nieuw partijtje te stickten en steeds te sepa- reeren, maar omdat wij ervan over tuigd zijn dat alleen de geestelijke en zedelijke krachten die wij nog bezit ten, de maatschappij kunnen redden. Gelukkig zijn er lichtpunten. Het moet den middenstand wel moed geven, te zien dat noch coöperatie noch de gemeente in staat is, zijn taak over te nemen. Als voorbeeld hebben we de zer dagen weer het vischbedrijf te Am sterdam, dat een winst maakte van 35 pet. en waar toch nog f9000 bij moest, en dat 25 cent onkosten per kilo viscb maakte, terwijl de kleinhandel slechts 12 cent berekenen zou. Die dingen mogen we zien, en er moed uit grijpen. Bewust van eigen taak, als ook van den plicht jegens de maatschappij. Maar dan ook gewerkt, niet door ieder op zichzelf, maar ver- eenigd, gelijk het hun past, die één Christus belijden, en éen beginsel wen- schen te volgen (applaus). Van de gelegenheid om vragen te stellen werd gebruik gemaakt door de heeren H. C. de Jong, Ds. G. H. Bee kenkamp, L. Boekkooi en A. Rooden- burg. De eerste.vroeg naar het standpunt van den spreker inzake medezeggen schap de tweede naar den invloed van den kerkelijken factor, en de beteeke- nis van de coöperatie, de derde noem de als een groote belemmering voor de ontwikkeling van het kleinbedrijf de vele lasten in den vorm van belas ting, zegels, premies, leges, kosten van toezicht enz. terwijl de laatste een op lossing vroeg voor de moeilijkheid dat de middenstander zich niet aan alge- meene zaken kan wijden door de inten sieve en nooit onderbroken actie die eigen bedrijf eischt. Alle vragen werden door den spre ker uitvoerig en naar genoegen beant woord. Wat de eerste vraag betreft, waar schuwde spr. tegen een afwijzen van deze gedachte zonder meer en wekte hij op tot ernstige studie, 't Is een ge vaarlijk terrein, maar er moet. in elk geval iets gedaan worden. Als de mid denstand ook hier maar weer niet,-zoo- als dikwijls, achter de wetgeving aankomt. De kerk acht spr. een belangrijken factor, maar in verhouding tot andere toch weer geen bijzonder groote fac tor. Dit is wel het gemis aan tijd, aan toewijding, en vooral aan solidariteits gevoel. Speciaal als Christen-midden standers moeten we elkaar helpen. Niet in de handen wrijven als er een „kegelt" maar de zwakke broeders helpen. Wat het verstrekken van goedkoop geld betreft, is het inderdaad een feit. dat we tegen het Roomsch kapitaal moeilijk opkunnen. Er zijn gevallen be kend waarin met Roomsch geld van 1 pet. wordt gewerkt. Coöperatie kan wel eens voordeel ge ven, maar meestal slechts indien het een tijdelijken aankoop, niet wanneer het een permanenten aan- en verkoop betreft. Een goede boekhouding is beslist eisch. De middenstander moet zóó goed be slagen ten jjs komen, dat hij zich on misbaar kan gevoelen Dit geldt speci aal van de vakkenis van den handels geest en van de opvoeding van den smaak van het publiek. Ten slotte eindigde spr. niet den wensch dat deze besprekingen nog tot. gevolg megon hebben, dat do midden standers die hie." niet waren, bij het vernemen van wat hier gezegd is, zul len zeggen: ik doe mee! (appie.ur) De heer v. d. Steen don en opbouwend woord. De opkomst was niet groot, maar toch kan de vrucht van dezen avond nog rijk zijn, n.l. wanneer er het besef door verstrekt is dat de middenstanders behalve hun bijzondere, nog een algemeen© taak hebben jegens de maatschappij. Spr. doet dan ook een beroep op de belang stelling van de jonge menschen en op die van de kerk, voor de sociale taak van den Chr. Middenstand. Ds. Vunderink eindigde met dank gebed. Ds. W. den Hengst. Naar wij vernemen is Ds. den Hengst predikant bij de Geref. Gemeente al hier, zeer ernstig ongesteld. De vorige Zondag werd voor het leven van den patiënt gevreesd, maar de laatste da gen is gelukkig eenige vooruitgang in den toestand te constateeren. Ned. Herv. Kerk» Naar het Leidsch Predikb.blad meldt, heeft een bijzondere kerkeraad een voorstel verworpen om de avondgods dienstoefeningen om 5 uur te begin nen; evenals e cnvoorstel, om ééne der morgebeurten te houden om half elf. In begins dl w(-rd aangenomen een voorstel der Commissie voor de Jeugd diensten. Die o i en sten moeten vanaf 1 Januari, voorloopig voor één jaar, ge wone kerkbeurtcn worden, éénmaal p. maand, bij voorkeur, dus niet uitslui tend, voor jongeren. Aangaan do de Apologetische avon den werd in beginsel besloten, ook de zen winter wederom zulke avonden te houden; op 3 Dec. hoopt als spreker op te treden de heer Dols, gewezen Roomsch missionaris in China, die on langs in de. Hooigrachtkerk, alhier, op trad. De Commissie voor sociale belangen zal weer opnieuw worden geconstittf- eerd. Kamerkieskring Leiden. Naar wij vernemen zijn de leden van liet bestuur van den Kamerkieskring „Leiden", inn vergadering bijeengeroe pen tegen Woensdag 25 November a.s, des namiddags te halfdrie uur te Den Haag. In deze vergadering zullen bespre kingen worden gehouden in verband met de huidigen kabinetscrisis, speci aal ten aanzien van de taak der Kies- vereeniging om waakzaam te zijn, en ons volk goede voorlichting te ver schaffen, -bij de verwarring welke thans op politiek terrein is ontstaan. Winkelweek „Csntrumbelang." Wij moeten nog met een enkel woord terugkomen op de gistermiddag geo pende, winkelweek v. 'de „Nivibo" win keliers, want wij zouden de werkelijk heid onrecht doen als we na de offi cieel© speeches van gistermiddag de zaak maar ,blauw-blauw" lieten. Niet alsof we ons zouden willen wa gen aan een uitvoerige beschrijving van de talrijke mooie etalages, maar in het algemeen willen wij er toch gaarne dé" aandacht op vestigen, dat deze winkelweek meer is dan een klank; zij is door den energieken flin- ken opzet bestemd om werkelijk een week te worden van succesvolle re clame en drukken handel. De raadselwedstrijd belooft 'n groot succes te zullen worden, reeds gister middag liepen er velen de etalages af om de verborgen letteren op te sporen, waaruit straks de juiste zinspreuk moet worden gevormd. Het schijnt een reuzentaak, maar wie eens de moeite heeft genomen om een kijkje te gaan nemen in de eta lage van het pand Nieuwe Rijn 57, die geheel is gewijd aan de expositie van de waarlijk schitterende collectie ca- deaux, zal voldoende geprikkeld wor den om zijn (haar) best te doen ten einde de puzzle op te lossen. En een maal bezig zijnde wordt men voortdu rend geboeid door de fijne uitstallin gen, waarvan hij zonder veel werk ge maakt is. Men vergete op zijn tocht langs de etalages ook niet de prachtig geslaag de foto van het wakkere winkelweek comité te bezichtigen, die in de etalage van Marius Bongenaar hangt. Leidsche IJsclub. Onder leiding van den heer C. A 'Wernink heeft gisteravond de Leid sche IJsclub haar jaarlijksche alge- nieene vergadering gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat ditmaal voor het eerst de vergadering ook door een da me werd bijgewoond, n.l. door Mej. de Graaf namens de Leidsche meis jesstudentenclub. Waar daartegenover de belangstelling der heeren minder groot schijnt te worden, uitte spr. den wensch dat daarin verandering ten goede zou komen. Uit het jaarverslag van den secreta ris. den heer L v. Buuren bleek 'ai. vo. m cc do lijk als een gevclg van het >'.cch!e ,-ijrjaar' het ledental vermin- er:.\ en ..el van 059 tot 005. l; Ijch" l:-.. ii e de over het financieel beheer, waarbij hij me moreerde dit jaar een hijzonder hoog bedrag voor onderhoudskosten is uit gegeven (f 680.G7) in hoofdzaak besteed aan de verlichting- van de Ijsbaan. Doordat er overigens niet veel uitga ven waren, steeg het batig saldo eeni- germate. Het bedraagt thans f367.80. Bij de verkiezing van bestuursleden werden de heer enH. Harmsen en W. G. Sillevis met groote meerderheid herkozen. Internationalisme op Pharmaceutisch gebied. Heden viert de Leidsche Phamaceu- tische Studentenvereeniging „Escu laap" haar 8ste Lustrum. Ter gelegenheid van dit feit heeft hedenmiddag prof. dr. L. v. Itallie in het Pharmaceutisch Laboratorium een lezing gehouden over: Internationalis me op Pharmaceutisch gebied" waar na om half drie in huize Bruins op het Rapenburg receptie werd gehou den. Onze winkelsiand. Bewandelaars van de Haarlemmer straat zullen hedenavond op hun weg zien, dat het bekende rniagazijn van Leeuwin, no. 208, met een geheel jpand uitgebreid, n.l. het naastge legene perceel, waarin voorheen ifeet caré van den heer Voermans was ge vestigd Deze uitbreiding was noodig om het groote magazijn weer geheel als vroeger te kunnen wijden aan de volledige slaap kamermeubileering, met alles wat daar op betrekking heeft. Het tweede pand wordt nu benut voor den verkoop van salon- en huiskamer-meubileerins, welke tak van bedrijf zich gedurende den laatsten tijd gedurig uitbreidde. ,Men kan er een zeer groote .verscheiden heid vinden van meubelen, speciaal van die, welke uitnemend kunnen dienen als St. Nicoiaasgeschenk, als luxe thee kasten, tafelkleeden, kapstokken, spie gels, etsen, enz. Men denke maar eens aan het adres.' D;ei weg is genoeg bekend. Wij vestigen de aandacht op een interessanten raadwedstrijd, die het meu belmagazijn van Ger. J. Rosier, Rreestraat, blijkens een advertentie in dit nummer heeft uitgeschreven. Voor 4 December moeten de oplos singen ingeleverd zijn. Aan het politiebureau zijn inlich tingen te verkrijgen aangaande een heerenrijwiel, dat gisteravond onbe heerd voor een winkel is aangetroffen. Mej. W. S. vermiste, na Zondag avond in Café „'t Posthof" te hebben gedanst, uit haar taschje dat ze even terzijde op een tafeltje had gelegd, een bankbiljet van f 10. Thans is als verdacht van dezen klief stal aangehouden het jongmensch H. L Ter hoogte van de Heynsiusstr. op den Moschsïngel zijn gistermiddag een luxe auto van den heer F. B. en etn vrachtauto, bestuurd 'door G. P. O. met elkaar in hotsing gekomen, waar hij alleen de vrachtauto beduidend aan het voorspatbord werd beschadigd RECLAME. tvaak G0EDK00PE ZEEPfiflHBIEDING! Glycerine zeep 7 cis. Prima Engelsche Toiletz. 9 ets. Dubbele stukken 16 ets. Palm Olijfoliezeep 17 ets. Luxe verpakte zeep in doos van 3 stuks 39 ets. Huishoudzeep, dubb. stuk 9 ets. BUITENLAND. KONINGIN ALEXANDRA OVERLEDEN Groot-Brittanië in rouw. "Koningin Alexandra de moeder van den Engelschen koning, is gisterna- middag halfzes zacht en kalm ont slapen. De koning, de koningin, de konin gin van Noorwegen, pnns Henry en andere leden der koninklijke familie waren aan het sterfbed aanwezig. De prins van Wales en de hertog van York arriveerden te laat» daar hun trein door den mist vertraagd was. In alle kringen is het bericht van het overlijden der koningin-moeder, met droefheid ontvangen. Het Foreign Offioe heeft onmid dellijk de vreemde ambassadeurs en gezanten van het overlijden in kennis gesteld. Op alle regeeringsgebouwen werd gistermiddag de viae halfstok gehescnen. De groote klok van de St. Pauls Kathedraal werd gister avond geluid, zooals bij het overlijden van een lid der koninklijke familie ge bruikelijk is. Haar levensloop. Alexandra van Engeland werd 1 December 1844 geboren als dochter van Christiaan IX van Denemarken. Een aan n.khjr lijk punt in de opvoe ding van de Doe ische prinses zeker geweest, cat Hans Andersen zelf liaar zijn. sprookjes h-eX mogen ver tellen. In 1863 huwde zjj met den toen- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. 6.20 (Parijs, Eiffeltsren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillend* lezingen. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7,45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Münster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert, van de vereeniging van arbeiders radio amateurs. 8.20^ (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum; 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door liet persbureau Yaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. ZONDAG 22 NOVEMBER. 8.30 (Hilversum, 1050 M.). Morcen- 'wijdin^. Toespraak van Joh. de Heer van Rrjsmburg over Psalm 23. Zang van mevr. de Heer en de zusters' Dia conessen uit Hilversum. 10.(Bloemendaal, 346 M.). .Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. I0.30 (Hilversum, 1050 M.)._ Kerk dienst in het gebouw Eer vereeniging te Hilversum. Ds. van Duyl. (onder voor behoud.). 5.(Bloemendaal, 346 M.). Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. maiigen prins van Wales, later Ed ward iV.II, en zelden is een vreem delinge er in geslaagd zoo snel de har ten der Engelschen te winnen. Haar tweede zoon (de oudste was in 1892 gestorven!, is de thans regeerende ko ning George V. Sedert den dood van koning Edward (1910) woonde konin gin Alexandra op het kasteel San- idringham in Norfolk. Alexandra was in haar optreden en 'haar uiterlijk volkomen on-Engelsch. Er was veel van de Frangaise in deze Deensche prinses. Zij' was klein, slank, chique, jeugdig. Een femme-du-monde Een en al bewegelijkheid en leven digheid. Een koningin, maar in haar optreden het volledige contrast van haar statige schoondochter, Queen Mary. Maar ondanks die in zekeren zin buitennissigheid, heeft zij' altijd een imagischen invloed gehad op de Engel sche volksmassa's. Haar populariteit nam met de jaren eer toe dan af. Men zal haar herdenken als koningin, als liefdadige vrouw, maar vooral als sym bool van de monarchie, zooals die nog bestaat. DUITSCHLAND EN HET VERDRAG VAN LOCARNO. De kansen van het verdrag in den Rijksdag. Na een pauze van drie maanden is de Duitsche rijksdag gisteren weer bij' elkaar gekomen. De opkomst der leden was zeer groot. Op de dagorde stond het Italiaansch handelsverdrag, waarover Se debatten reeds vroegfnj- tig afgebroken werden, om 3e leden in de gelegenheid te stellen, de ver gaderingen hunner fracties 'bh te wo nen. Maandag komt het verdrag van1 Locarno aan de orde. De rijkskanselier ontving in den loop van den ochtend en van den laten namiddag de partijleiders, met wie hij den internationalen toestand besprak PI ij deelde mede, dat de regeer ing het plan koestert, na 1 December en bloc af te treden, zoodat de rijkspre sident dan het nieuwe jaar op een schoone lei beginnen kan. Door dezen maatregel kan de. weerstand van de socialisten als gebroken worden be schouwd. - Deze partij liep nog altijd met het plan rond, het verdrag af te stemmen, een rijksdagontbinding te forceeren en Luther ten val te brengen, teneinde 't daardoor den Duitsch-nationalem on mogelijk te maken, eerlang weer door een achterdeurtje het regeeringskas- teel binnen te komen. Het algemeen heerèchend gevoelen is, dm fcéï verdrag mét vlag en wim pel cr cicg: zal komen. Volkspartij, Cc. .a tienioc aten zuL.n en oio: vco.- van c.e sodalis e 1 mag hei: 1- - nu venvacht word ri.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2