NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1925 TWEEDE BLAD. HET BEWAARSCHOOLONBERWÏJS TE LEIDEN. Aan het adres van het bestuur der Vereen, voor Chr. Fröbelscholen aan den Gemeenteraad, waarvan wij de vo rige week melding maakten, is de vol- gn'de memorie van Toelichting toege voegd: A. In Uwe vergadering van 11 Febr. 1924 werd afgewezen een verzoek van onze Vereeniging om in het genot te worden gesteld eener gemeentelijke bijdrage voor den verbouw en inrich- ting eener bewaarschool aan den Hee rensingel. In diezelfde vergadering werd even wel een voorstel van H. H. Burgemees ter en Wethouders tot verruiming van de subsidie aan bijzondere bewaar- •cnolen aangenomen. Tengevolge daar van was het ons bestuur mogelijk om op uiterst bescheiden voet het oude schoolgebouw aan den Heerensingel in te richten voor bewaarschool Uitsluitend door de omstandigheid, dat ons bestuur hier de hand had kun nen leggen, tegen een redelijken prijs, op een oud schoolgebouw, dat uit den aard der zaak een groote mate van ge- I schiktheid had om tot bewaarschool te worden ingericht, is oorzaak dat wij ©p dit punt met het stjchten eener be waarschool geslaagd zijn. Ons Bestuur wenscht niet terug te komen op het toen afgewezen verzoek om voor nieuwe scholc-n bouwsubsidie te ontvangen en evenmin te reageeren tegen de op 11 Februari 1924 tot stand gekomen wijziging der verordening. Het principe van deze wijziging acht ons bestuur zelfs zeer goed en practisch, doch de finantieele uitkomst is zóó, dat de ontwikkeling van het bij zonder bewaarschoolonderwijs toch nog zeer geremd wordt. De oorzaken daarvan zijn: le. is het met het oog op de finan- tiën noodig^ dat aan elke cnderwijze- res 50 leerlingen worden toevertrouwd hetgeen te» veel is; 2e. is heet dringend noodzakelijk, dat behalve liet betalen van de verschul digde premie voor de Invaliditeitswet waarotider de onderwijzeressen vallen, iets meer gedaan wordt voor hun' pen- sioeneering bij invaliditeit en ouder dom en dit is niét mogelijk; 3e. is het bij nieuwbouw absoluut uitgesloten de kosten van rente en af lossing der bouwsom uit de gemeente lijke subsidie ook maar bij benadering te bestrijden. Waar er nu in verschillende stadsge deelten een zeer groot gebrek is aan bewaarschoolonderwijs en er her haaldelijk roepstemmen tot ons bestuur komen om zijn arbeid te brei den, daar zij het ons vergund een be roep te doen op de verdere medewer- i king der gemeente, overtuigd als ons Bestuur is, dat door ons op gcedkoope- re wijze en toch op even voldoende wij ze in de behoefte aan bewaarschoolon derwijs kan worden voorzien dan door de gemeente zelf; dat ten bewijze daarvan'men slechts 'de cijfers der gemeentebegrooting be hoeft te bestudeeren waaruit blijkt, dat een leerling der openbare bewaar school aan de gemeente per jaar kost (zonder rente en aflossing van stich- tingskosten der gebouwen) plm. 85. per jaar, terwijl hier zij meegedeeld, dat onze vereeniging een school met 150 leerlingen (doch met rente en af lossing der stichtingskosten) exploi teert voor ƒ43,50 per kind per jaar van welk bedrag ƒ32,50 per leerling per jaar komt voor rekening der gemeentekas. Deze bedragen zijn wegens de hierbo ven uiteengezette redenen te, laag en het huidige verzoek is strekkende om ze te verhoogen met ƒ7 per kind, doch ook dan is het bijzonder onderwijs aan zienlijk goedkooper dan het openbare. Bij de beschouwing van het cijfer F 16 in b.g. artikel 12c hetgeen naar B. en W. destijds meedeelden zou re- presenteeren cle exploitatiekosten per leerling der gemeentescholen zonder de salarissen cler onderwijzeressen, is in aanmerking te nemen, dat daarin niet is verwerkt de waarde der dooi de gemeente gebruikte openbarl bl- waarschoolgebouwcn, noch ook de bij drage van de gemeente voor het pen sioen der onderwijzeressen noch ook de gemeentelijke toelagen aan de kweekelingen. Waar de bijzondere besturen ènvoor de gebouwen èn voor de pensioenen der onderwijzeressen én voor toelagen aan kweekelingen uitgaven hebben te doen, daar is het b i 11 ij k en recht vaardig, dat het b.g. cijfer F 16 aan zienlijk verhoogd worde. Een verhooging van dit cijfer tot ƒ30 zijnde ongeveer het cijfer dat ver kregen wordt indien met het totale kostenbedrag na aftrek van de sala rissen der onderwijzeressen, deelt door het totaal aantal leerlingen zou, waar op de meeste voor deze subsidie in aanmerking komende scholen het schoolgeld ƒ9 per leerling bedraagt (ƒ0.20 per week) een vermeerdering van subsidie geven van ƒ30 ƒ9 2 is ƒ10,50 minus ƒ16 ƒ9 2 is ƒ3.50 of ƒ7 per leerling, een bedrag drin gend noodig om: le. het aantal leerlingen per klasse dat thans 50 moet bedragen eeniger- mate te verlagen (bij de openbare be waarscholen is het plm. 30); 2e. aan de kweekelingen een toelage te kunnen verstrekken ten beloope van de helft van het bedrag dat de gemeen te aan de kweekelingen uitbetaalt; 3e. iets meer te kunnen doen voor de toekomst onzer onderwijzeressen dan hetgeen de invaliditeitswet biedt (de gemeentelijke onderwijzeressen zijn als ambtenaressen opgenomen in het burgerlijk pensioenfonds, dit kost de gemeente volgens de begrootingscij- fers alleen reeds 14.per leerling per jaar); 4e. de rente en aflossing van hetgeen voor de stichting van nieuwe scholen na aftrek dei' giften aan kapitaal moet worden opgenomen, te bestrijden. Waar de rechtsgrond voor ons ver zoek ligt in het bestaan van open bare bewaarscholen in deze gemeen te, daar twijfelt ons bestuur niet of Uw Raad, die het bestaansrecht van het bijzonder onderwijs zonder eenigen twijfel erkent, zal door inwilliging aan ons verzoek opnieuw blijk geven van zijn belangstelling in dit voor de arbei dersklasse onzer gemeente zoo bij uit stek nuttig en noodig en vooral door de arbeidersvrouwen zoo geliefd onder wijs. B. Waar de salarissen der onderwij zeressen aan de bijzondere bewaar scholen gelijk gesteld zijn aan die der openbare bewaarscholen, heeft het bij zonder onderwijs belang hij wijze waarop laatstbedoelde salarissen zijn geregeld. Waar nu voor de onderwij zeressen verhoogingen worden toege kend om de 2 jaar, daar komt het ons voor niet wel te verdedigen te zijn, dat de hoofdonderwijzeressen om de 3 jaar een periodieke verhooging krijgen. Dit klemt te meer als men in de verorde ning nagaat, dat het maximum van een onderwijzeres gelijk staat met het minimum van hoofd, ja zelfs voor eer ste onderwijzeressen daar nog "50. boven komt. Bijna nergens komt het meer voor, dat bij salarissen van dezen omvang de periodieke verhoogingen om de 3 jaar gegeven worden. Hoewel niet van ingrijpende beteekenis, ver wacht ons bestuur van deze wijziging toch, behalve wegneming eener onbil lijkheid, een vermeerdering van gega digden bij mogelijke vacatures en daardoor de mogelijkheid eener hetere keus. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Blokzijl, J. lebbink tc Lutten a. d. Dedemsvaart. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Groningen Dr. J. Thijs te peppel en M. Uytenhoudt te Coevór iden. Beroepen: Te Raard, G. Ploos v. Amstel te Oppenhuizen. Te Tzummarum, J. Schelhaas, cand. te Hoogeveen. Te Werkendam, J. H. Jonker te Voorburg. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Naarden-Bu3sum, G. J. Duyvendak te Purmerend. Bevestiging, Intrede, Afscheid. De heer W. E. Gerritsma. can- didaat te Enimiatil. heeft Zondag j.l. intrede gedaan bij de Geref. Kerk te Oudega (Sm./. "Na LereisfT°;cI t- fijn door ds. M. Elzinga. te Grootegast, imet een predicatie naar aanleiding van Openbaringen 6 2, deed de nieuwe leeraar intree met een predikatie over Jes. 40 6—8. D s. iWi. Mo ene nam Zondag j.1. wegens vertrek naar De Lier afscheid van de Geref. Kerk van Qostburg, ttnet een predikatie over Openb. 3 vs. 11 en 12. De Gemeente zong den1 scheidenden leeraar Psalm 121 vs. 4 toe. Wegens-vertrek naar St. Nico laasga heeft Zondag D s. C. Sun der me ij'er afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Ritthem. en wel met een predicatie over 1 Petr. 5 10 en 11. Na 's voormiddag bevestigd te zijn door Ds. J. WV Verschoor van Poortvliet, met 'een predikatie over 2 Tim. 4 vs.. 1 tot 5, deed Zondagavond Ds. DLos, gekomen van Mij'ns- heerenland, zijn intrede bij de Ned. 'Herv. Gem. te-Scherpenisse met een predikatie over Romeinen 1 1517. Aan het einde van den dienst werd hij' door Ds. Verschoor toegesproken op wiens verzoek de gemeente hem Ps. 134 4 toezong. D s. H. Mooi hui zen, geko men van Krommenie, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Aarlanderveen, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. B. A. Knop pers, van Amsterdam, met een predi katie over Jesaja 62 vs. 1. 's Avonds deed de nieuwe leeraar. intrede met een predikatie over Efeze 4 vs. 1113; en werd namens de Ge-, imeente hartelijk toegesproken door ouderling B. "van 'c Riet en namens de classis door Dr. J. G. Ubbink, van Zevenhoven. Ambtsjubileum. Zondagmiddag herdacht Ds. G. H. Toebes, emeritus predikant van de Oeref. Kerk te St. Laurens, den dag, iwaarop hij vóór 40 jaren tot de Evan geliebediening werd toegelaten. Als uit gangspunt voor zijn gedachtenisrede had de 80-jarige, nog krasse grijsaard, ge kozen het '17e vers van den 71 en Psalm: O God. Gij hebt mij geleerd van m\jne jeugd aan, en tot nog toe verkondig ik Uwe wonderen. Het thema was: de leiding Gods met David, een langdurige, een werkzame en een Godverheerlijkende leiding. Aan de hand van het tekstwoord ge tuigde de jubilaris van het voorrecht, dat hem geschonken was om hier in zijn vroegere gemeente nog de groote daden Gods te mogen herdenken en van zijn dankbaarheid aan den kerkeraad van de Geref. Kerk te St. Laurens, die hem daarvoor ook in de gelegenheid had gesteld. De grondtoon zijner predika tie ,was echter dank aan God, Die' al lie jaren zijner Evangeliebediening en ook' daarna als emeritus 'predikant zijn hulp en sterkte is geweest. Rlgmos- dig getuigde hij ook ditmaal van zijn geloof in Jezus Christus en van het groote en gewichtige werk zoo langen tijd de wonderen Gods te verkondigen. Een ernstig en vermanend woord richtte hij ten slotte tot de gemeento, opdat alles in haar moge medewerken tot ver heerlijking van Gods greoten Naam. Van zijn aangehaalden levensloop me- moreeren wij, dat Ds. Toebes, geboren te Winterswijk, 19 Febr. 1845, aldaar de lagere school bezocht en in 1872 als godsdienstonderwijzer den Hervorm den predikant, Ds. Eykman te Winters wijk assisteerde. Daarna bezocht hij ach tereenvolgens de Latijnsche school, de Hocgeschool te Utrecht en in 1878 als lidmaat der Geref. Kerk de Theol. Schoolste Kampen. 15 Juli 1885 ont ving hij als candidaat een beroep naar de Geref. Kerk te Haamstede, 15 Nov. id.a.v. werd hij aldaar tot predikant be vestigd, na doör de classis Zierikzee der Geref. Kerk tot de Evangelie-be diening te zijn toegelaten. 6 Sept. '98 werd hij door Ds. v. d. Velden beves tigd te St. Laurens, welke kerk hij diende tot< 1920. Sinds dat jaar eme ritus predikant, trad hij nog menig maal voor verschillende kerken op. Aan het einde van den dienst werd Ds. Toebes namens den Kerkeraad te St. Laurens toegesproken door den ouderling Vreeke, die dank bracht voor alles wat hij voor die gemeente is ee- weest en hem toebad dat nog vele idagen aan zijn leven mogen worden ■toegevoegd. Namens de classis Middelburg bracht Ds. Hamming van Middelburg de ge- lukwensohen over, met het groote voor recht, den 80-jariee geschonken. Óp zijn verzoek zong ae gemeente den ju bilaris toe Ps. 92 vers 8. Ds. Toe- bes dankte hartelijk voor de hem toe gesproken woorden, waarna hij 'den Izegen uitsprak over de in grooten ge tale opgekomen gemeente. Gezongen werden Ps. 95:1, 103:11, 71:5 en 12, 17:7. en 8, 73:12. De Gemeente verliet diep geroerd het kerkgebouw. Van de gelegenheid om dominé de hand te drukken werd nog door velen gebruik gemaakt. 16 December a.s. hoopt D s. N. v. Schouwenburg Herv. predikant, te Amsterdam, zijn zilveren ambtsjubi leum te herdenken. Hij werd candi- Idaad in Friesland in 1900, en storfd ■achtereenvolgens te De Meern (16 Dec 1900J, Hien 19Ü5, Mijnsheerenland 1907 en sinds 12 September 1909 te' Amsterdam. Hier werd hem Wijk IV1 als pastorale wijk aangewezen, in Welke wijk hij tot heden gebleven is. In de Spaamdammer- en Zaanbuurt ïs Ds. van Schouwenburg, die hard werkt, dan pok geen onbekende. Hier Isticht e hij het bekende wiikgebbuw Hebron", (Planciusstraatt 69711. Van de vereeniging tot ondersteu-, Ining van Halve weezen in de Ned. Herv. Gem. is hij de ijverige voor zitter, en ook op zendingsgebiedheeft 1 Üe Jubilaris veel tot stand gebracht. Er heeft zich een commissie van ge meenteleden gevormd om den a.s. ju bilaris op 16 December te huldigen. Kerkbouw. De Geref. kerk van Enschedé zal eerlang overgaan tot het beroepen van' een derden predikant. Te Wpstergeest werd gisteren het nieuwe kerkgebouw' der Geref. Kerk in gebruik genomen. W;oensdag 25 November wordt het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk van Vrirdum in gebruik geno men. Te Huizum (bij Leeuwarden/ werd j.l. Zondag het vergroote en ver-, iiieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk in gebruik genomen, bij welke gelegen heid Ds. LW:. H. den Hduting Jr., de .Gemeente bepaalde bijl Jes. 66 1 en 2. Ds. K. van Dijk. Ds. K. van Dijk, Geref. predikant te Keboemen (Java/ hoopt in Maart van het volgend jaar in ons vaderland te komen. Hij heeft een plaats besproken op de „J. P. Coen" die 24 Februari uit indië moet vertrekken. Hij stelt zich voor in Kampen te gaan wenen, bg zijn kinderen, althans wan neer van de zijde der Friesche Kerken [daartegen geen bezwaar bestaat. UIT ONZE INDIEN. Soerabaja als vlootbasis. Uit volkomen betrouwbare bron ver nam het A. I. Dgbl. dat thans reeds voorstellen bij de regeering zijn in gediend voor het aanleggen van de noodige uitbreidingswerken, om van Soerabaja de hoofdbasis te maken voor onze toekomstige vloot. Deze voorspellen zijn tevens een be vestiging van het reeds vroeger gepu bliceerde bericht, dat de Indische re- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 18 November 1925. Dat de winkeliers door het organi- seeren van winkelweken enz. trachten het publiek te lokken en zoo hun om zet te vergrooten, lijkt me in het alge meen zeer verstandig. Ik juich het toe, Idat men niet bij de pakken gaat neerzitten, maar op alle mogelijke manieren probeert de zaken vooruit te brengen; Maar erg onverstandig en heel on handig lijkt het mij, als er b.v. door de Breestraat-winkeliers gezegd wordt, dat men moet trachten het Haarlem merstraat-publiek te weren. Is dat Haarlemmerstraat-publiek dan zoo minderwaardig, dat de Bree straat-winkeliers daaraan niets willen verdienen? De zaak krijgt een komischen, en misschien ook nog wel een anderen kant, als zulke dingen gezegd worden door een sociaal-democraat, die b.v. in •den Gemeenteraad altijd met „de min dere man" werkt en voortdurend in de weer is om de stemmen van het Haar lemmerstraat-publiek tewinnen. 'tis me de democratie wel, die hier tot uiting kwam. OBSERVATOR eering en het opperbestuur de door en Volksraad aangenomen motie, om niet Soerabaja doch Tandjong Priok tot hoofdsteunpunt voor de vloot in te richten, naast zich hebben neerge legd. In aansluiting aan dit bericht ver nam het Soer. Hbld. nader; De regeering ontving inderdaad de desbetreffende technische plannen, doch schortte de verdere behandeling op, daar de marine-inzichten van het nieuwe opperbestuur een nader over leg omtrent de vlootplannen noodzake lijk mak^n. Een wijziging van het standpunt inzake de stichting van een vlootbasis te Soerabaja, ondanks het duidelijk tegen-advies van den Volks raad in zijn voorjaarszitting is echter niet waarschijnlijk te achten, daar een basis te Tanajong-Priok onvermijdelijk te kostbaar is. Br in gereden. Een Chinees, genaamd Tan Lay 'Gwan, dus melde de Nieuwe Soerab. Crt., zou een groote hoeveelheid Opium, hetwelk hij in zijn bezit zou hebben, vervoeren naar Sepandjang. De politie, hiervan op de hoogte, zond •de auto van de veldpolitie alhier erop af, om als taxi dienst te doen. Voor- zien van een taxiplaat, passeerde de ipolitietaxi de woning van Tan Lay Gwan. Deze riep de auto aan, en ge wapend met een handtasch, stapte hij in en gelastte den chauffeur hem naar Sepanajang. zou arriveeren. maar nabij fWonokromo gekomen, zwenkte de ■chauffeur rechtsaf en reed naar het iCommissariaat van Politie der le Sec tie in de Kapoeastraat. Kort daarop kwam de chef der [Opiumrecherche, die den verdachte bracht naar het Hoofdbureau van Po litie voor hat verder onderzoek. Nader bleek, dat de tasch, welk de jChinees bij zich had, opium bevatte jn koperen busjes, gewikkeld in een mat. Communistische activiteit. Eenigen tijd geleden nam de Java ,Bode een berichtje op, dat de com munistische activiteit ©enigszins aan 'het luwen is, aangezien in geen. maand openbare vergaderingen meer werden uitgeschreven en grootere bijeenkom sten hoe langer hoe schaarscner wer- den. Deze conclusie valt zoo op het oog wel logisch te trekken, doch in den laatsten tijd. zoo lezen wij thans in de Java Bode, laat die activiteit toch maar niets te wenschen over. iVooral van Batavia uit, als het cen traal punt, wordt in de omstreken druk propaganda gemaakt. .Waar ae communisten in openlijke bijeenkomsten, ook van leden onder ling, door de politie worden tegenge werkt, meenden zij dat een andere tactiek gevolgd moest worden. Thans wordt de propaganda in het klein. i -Li- FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 96) Zij bedekte haai' gelaat met haar handen, doch gaf geen antwoord. „Je ziet lieve, dat als je je heele le ven overziet, het niet alles smart en verdriet geweest is. Je ziet ook. dat het alles voortkwam uit je eersten misstap te trouwen met iemand, dien je niet liefhad, maar die je afkeer inboezemde. Het was gebrek aan ver trouwen in den Vader, Die nooit een van Zijn kinderen, ook niet 'de minste vergeet." >Ja, ik zie het nu wel in" zei zuster Teresa. Monica ging voort: „Goud wordt gelouterd door vuur groote zielen worden slechts gelouterd door lijden." „Maar wat ik te 'dragen kreeg, was schande" riep zij uit, „bitterei, smade- delijke, ohverdiende schande. Schande die mij het leven deed verfoeien en i mijn naam brandmerkte. Dit lijden was zeer zwaar en bijna boven men- schelijke kracht." „Je weet niet, wat je misschien nu üog ten deel zal vallen" zei Monica Srejr, - „Overvloed van werk, hoop ik en het geluk, dat voortkomt uit zielevrede" zei zuster Teresa. „Je kent toch zeker de geschiedenis van die vrouw, die aan den onrecht- vaardigen rechter vroeg om haar recht te doen? Hij weigerde herhaalde malen naar haar te hooren, maar zij hield niet op met pleiten en smeeken. -En ten slotte verdroot hem haar aan houden en willigde hij haar verzoek in om van haar af te zijn Ja, dat herinner ik mij" zei zuster Teresa. „Welnu, dan weet je ook, wat Jezus zei" ging Monica voort, „zal God dan geen recht doen Zijnen uitverkorenen, die dag en nacht tot hem roepen. Bid daarom morgen, avond en middag. Houd niet op met bidden,, totdat God, Die de kinderen Israëls van het zware juk der dienstbaarheid bevrijdde, ook jouw onschuld aan het licht heeft ge bracht." „Denk je, dat dit zal gebeuren?" vroeg zij weifelend. „Ik ben er zeker van" antwoordde zuster Monica. „Wanneer is God ooit doof geweest voor een ernstig gebed Zijner kinderen?" „Maar ik heb gebeden, zuster, toen ik toen ik in de gevangeniscel was. Ik bad met heel'mijn ziel, maar er kwam geen engel, die mij bevrijdde." „God kiest zijn eigen tijd, lieve, en het uur was nog niet gekomen" zei Mo nica Grey. Lang en ernstig dacht zuster Teresa over deze woorden na. Het bewijs van haar onschuld! Hoe zou dit nu nog kunnen te voorschijn komen. Was het daarvoor niet te laat? Hester Blair was voor de wereld reeds lang dood, wie zou er nu nog iets om geven, of zij onschuldig was of schul dig? Maar zij zou blijven bidden. Er waren tijden, waarin zij ook nu neg trachtte voor zichzelf tot een op lossing te komen van het geheim. Wie had die vreeselijke daad gedaan en waarom? Zij ging nog vaak in haar, gedachten 't geheele verloop der zaak na, trachtte zich elke bijzonderheid te binnen te brengen, maar zij kon niet tot een conclusie komen. Een groote kalmte», die dicht grens de aan een gevoel van geluk, kwam langzamerhand over haar en zij vulde haar leven met het werk der barmhar tigheid. Zij hoorde nooit meer iets van haar man, maar het ruime inkomen, dat hij op haar naam had laten zet ten, werd geregeld uitbetaald door zijn bankier en zij besteedde het geheel en al voor liefdadige doeleinden. Eens gebeurde het in de weesinrich ting, dat haar een geval van diefstal- onderzoek werd in handen gegeven. Een der kinderen, Nellie Green, had een beursje verloren, dat zij van een tante had gekregen en waarop zij zeer was gesteld. Na lang zoeken werd het gevonden in de la van een ander kind, genaamd Annie Carter, die toen dadelijk ervan verdacht werd het te hebben gestolen. Het kind huilde en protesteerde tever geefs Het beursje was bij haar eigen dommen gevonden, daarom moest zij het hebben gestolen en daar neer gelegd. Aan zuster Teresa, die zoo kalm, zoo geduldig en zoo rechtvaar dig was, werd opgedragen om de waar beid uit te vinden. Het wanhopig snik ken van het kind trof haar diep in het hart, het geleek op zooveel wat zij ge leden had. „Hoe kwam het beursje daar, lief kind?" vroeg zij vriendelijk. „Vertel het mij maar." „Ik weet het niet, zuster" riep zij uit. „Ik heb het niet weggenomen en ik heb het daar niet neergelegd. Ik heb niet gestolen;, maar, o zuster, hoe kah ik toch maken, dat men mij gelooft?" Hoe dikwijls was niet aan haar lip pen diezelfde wanhoopskreet ontsnapt. „Hoe kan ik de menschen doen gelo ven in mijn onschuld als do schijn tegen mij is?" „Hoe kan zoo iets toch gebeuren?" riep het kind uit. „Ik heb het beursje niet in handen gehad en toch wordt het in mijn la gevonden en als ik zeg. dat ik het niet heb weggenomen, ge looft niemand mij." „Ja, de Heere God weet het" zei zus ter Teresa, die nu moest onderwijzen wat zij had geleerd. „Maar waarom spreekt God dan niet?" riep het kind uit; een vraag, die zij zich in de gerechtszaal van Ardros- san ook had gesteld en die Monica Grey had geleerd haar te beantwoor den. „God zal «dat op Zijn tijd doen" ant woordde zij vriendelijk. „En moet ik tot zoolang wachten?" riep Annie, wier gelaat met een uit drukking van nieuwe hoop met haar werd opgeheven. „Ja lieve, je moet wachten" zei de zuster zacht. „Misschien zal het niet lang duren." Zij dacht bij zichzelf, dat zij nog steeds wachtte. God kwam voor de kleine Annie heel gauw tusschenbei- de, want reeds den volgenden dag be kende de ware schuldige. f Wordt vervólgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5