4 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hommer. Se JAARGANG WOENSDAG 18 NOVEMBER 192¥ NUMMER 1673 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week .1 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Geloofsvrijheid. Door den heer Lingbeek was bij de algemeene beschouwingen betoogd, dat men door te eischen dat de Over heid zich in geloofszaken heeft te ont houden, komt op de revolutionaire lijn Tegen deze opvatting werd door Mr. Heemskerk stelling genomen. Wanneer, zoo betoogde hij), de anti revolutionaire partij de geloofsvrij heid. verdedigt en ook de vrijheid van den ongeloovige, dan is dat niet op re volutionair motief, niet omdat zij meent, dat de Overheid indifferentis me moet huldigen. Neen, de Overheid, als Gods dienaresse, moet in geloofs zaken vrijheid laten, omdat haar dat terein niet is aangewezen, niet om re denen van Staatsbelang, maar om het geloof. Zij moet straffen hem, die in daden tegen het recht en tegen de or deningen Gods ingaat, maar de gezind heid en het uitspreken van de gezind heid omtrent het geloof, daar moet zij buiten blijven. Een paar korte citaten*. Mijnheer de Voorzitter 1 Kuyper, „Ons Program'' par. 58: „Ge moet de vrijheid voor den on geloovige zoowel als voor den geloo- nige aandurven, of de kracht, waar op ge leunen wilt, blijkt nog een an dere te zijn dan die van het geloof." En waar is het, dat de Gereformeer den in den strijd tegen de verdrukking het Roomsch-Katholieke stelsel over namen, dat de Overheid de ware Kerk moest handhaven en de valsche Kerk bestrijden, maar het was toch reeds in de worsteling tegen Spanje niet alge meen. Willem de Zwijger wilde gods dienstvrijheid, ook voor de Roomsch- Katholieken, en Beza schreef hem: „Een valschen godsdienst tegen te gaan is goed, mits het middel deug delijk zij. De Kerk wordt niet met de wapens gesticht; de waarheid niet voortgeplant door lichamelijk geweld. Die buiten zijn, trachtte men door het zwaard des Geestes en door de vervulling van eiken liefdeplicht te winnen." En de geschiedenis meldt van een gesprek van John Knox en Mary Stu art, waarin de Schotsche reformator de Koningin wees op het verschrikke lijke van de geloofsvervolging en hoe die wel verzet moest wekken. Hij deed het in zulke termen, dat het indruk maakte, en de Koningin een kwartier zweeg. Meende Knox, dat hij overwon nen had? Hij verbrak het stilzwijgen en zeide, dat het de plicht van de Overheid was het ware geloof te ver dedigen. En daarmede verloor hij het pleit. Terstond antwoordde Maria Stu art: „Het zij zoo, maar ik geloof, dat het ware geloof is dat van de R.- Katholieke Kerk en zal dat uit al mijn macht verdedigen." Hoeveel beter zou hefc geweest zijn als John Knox gezegd had: gij zijt als Christen-regeerder verplicht de gave van het geloof aan de werking des Geestes over te laten. Het is begrijpe lijk in de dagen, waarin John Knox leefde, maar dat inzicht ontbrak hem. V De schuldigen. Naar aanleiding van wat wij in ons nummer van Maandag over de Kabi netscrisis schreven en waarbij we er op wezen dat door verschillende partij en de groote lijnen uit het oog waren verloren, maakt de (R.K.) „Leidsche Courant" de volgende opmerkingen: „Ook de Roomsch-Katholieken worden hier als de schuldigen aan gewezen, zij 't dan ook op de laatste plaats. 'Wij willen, herhalend wat wij reeds schreven, onze collega er op wijzen, dat de Roomsch-Katholieken juist wèl rekening hebben gehouden met „de omstandigheden" met de om standigheden, dat de Christelijk-His torischen stemden voor het amende ment, ten eerste, terwijl zij geen en kele principieele reden daarvoor konden aanvoeren, en, ten tweede, terwijl dit amendement op antipa pistische motieven was gegrond. De ze omstandigheden maakten voor de Roomsch-Katholieken, als zoodanig, het optreden der Christelijk-Histo- rische fractie zeer grievend- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 - Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën pet regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Onze collega die over het gebeur de vele juiste opmerkingen heeft ge maakt, moet zich nog eens indenken in de positie, waarin de Roomsch- Katholieken juist door deze omstan digheden waren gebracht." Wij hebben ons wel degelijk inge dacht in de positie waarin de Roomsch Katholieken werden gebracht en heb ben ook niet nagelaten dat uit te spreken. Vooral het feit, dat een groot deel der linkerzijde voor het amendement stemde om redenen buiten bet amen dement gelegen en met geen ander doel dan de rechtsche samenwerking onmogelijk te maken, bad voor de Christelijk Historische fractie, wier meest eminente mannen geen bezwaar hadden voor het gezantschap een ze kere verantwoordelijkheid te dragen, moeten doen besluiten aan deze af- braakpolitiek niet mee te doen. Dat ze het wel deden is voor ons 'n bewijs dat een oogenblik de groote lij nen uit bet oog werden verloren. Maar dit geldt naar bet ons voor komt, tot op zekere hoogte ook van de Roomsch Katholieken. Wanneer de linksche partijen geen politiek spel hadden gespeeld en de Christelijk-Historischen hadden ge stemd zooals zij dat reeds eenige ja ren deden, dan zou dat voor de R.K. geen reden zijn geweest de samenwer king te verbreken. Maar was dat dan wel noodzakelijk, nu de linksche partijen deze kwestie aangrepen om de rechtsche partijen tegen elkaar in het harnas te jagen? Bestaat ook niet de mogelijkheid, dat de verklaring van Dr. Nolens met na me de V. D. fractie heeft geprikkeld om aan dit spel mee te doen? Was bet onder deze omstandighe den noodzakelijk alles op één kaart te zetten en tot vreugde van de revo lutionaire groepen een rechtsch Ka binet voor wie weet boe langen tijd onmogelijk te maken? Wij aarzelen deze vragen toestem mend te beantwoorden en blijven voor alsnog* bij onze meening, dat indien de groote lijnen in het oog waren ge houden, indien door Christelijk Histo- rischen en Roomsch-Katholieken meer was beseft welke groote geestelijke be langen bier op het spel stonden, het verloop van deze kwestie ongetwijfeld een andere zou zijn geweest. Evangelische Maatschappij. In de Pieterskerk is gisteravond een openbare bijeenkomst gehouden, be legd door de afd. Leiden van de Evan gelische Maatschappij. Dé voorzitter Ds. N a u t a, opende de vergadering en deelde mede, dat de Evangelische Maatschappij de Stads gehoorzaal had willen huren, hetgeen door B. en W. eerst geweigerd was in verband met een opruiend strooibiljet, in het begin dezes jaars door genoem de maatschappij verspreid. Toen even wel de namen der sprekers aan B. en W. waren opgegeven, werd de Stads- zaal beschikbaar gesteld; inmiddels had de Kerkelijke Commissie der Ned. Herv. Gemeente de Pieterskerk reeds bereidwillig afgestaan. Spr. liet vervolgens zingen Ps. 105 2 en 3, waarna Mej. Annie van der Rey- den een lied van Bach, „Selig wer an Jesum denkt", en een lied van Schu bert, „lm Abendrot", zong. Daarna hield Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predi kant te Amsterdam, een rede over „De Roomsche propaganda. Spr. ging allereerst voor in gebed, daarna deelde spr. mede, dat vreeze zijn hart bekruipt vanwege de wassen de macht van Rome. Tegenover den vloedgolf van Katholicisme en Ultra- montanisme roept spr. de Protestan ten op, zich aaneen te sluiten en te waken, want hun heiligste beginselen, de erfgoederen der vaderen zijn in ge vaar. Rome is een internationale macht, in Spanje, Portugal, Italië, Frankrijk, België, heeft Rome de opperheerschap pij^ Het is evenwel niet tevreden met de macht, die het heeft, doch het wil ook in de Protestansche landen (Duitsch land, Nederland, Engeland en Scandi navië) zijn bijgeloof doen heerschen. Spr. ging vervolgens de Roomsche propaganda in deze landen nr.. Duitschland wordt overstroomd met priesters; bet telt 19 millioen Room- schen met 22000 priesters tegen 38 mil lioen Protestanten met 16000 leeraars. In de openbare betrekkingen worden steeds meer Roomschen benoemd. Ook in Engeland tracht Rome voort gang te maken, bet Protestantsch ka rakter der Engelsche Staatskerk gaat steeds meer verloren, zij wordt hoe lan ger hoe meer high, d.w.z. Roomsch. In Zweden en IJsland wordt door Hollandsche priesters een krachtige actie ontwikkeld. In alle landen beschikt de Paus bo vendien over krachtige politieke par tijen in de parlementen. Ook Nederland is men bezig te ver- roomschen, doch spr. ziet een heerlijk enthousiasme onder de Protestanten ontwaken en met volle borst begint men weer te zingen: „zij zullen het niet hebben, de goden van den tijd' Rome is een politieke organisatie met een kerkelijk vernis overgoten, voor Rome geldt niet „alzoo spreekt de Heer", maar ,al^»o spreekt de Paus". In ons land komen de draden samen van Rome's wereldorganisatie. Rome's doel, dat de middelen heiligt, is de we reldmacht, daarom moet ook Neder land verroomscht worden. De priester moet heerschen in de kerk, het huis gezin, de school, den staat, daarom moet een dam worden opgeworpen, op dat de golven van Katholicisme ons Protestantsch land niet overstroomen. Rome is nog niet anders geworden dan in de middeleeuwen. Spr. leest een interessante uiteenzet ting over Rome's bekeeringsijver voor, geschreven door Prof. Jac. van Ginneken in de „Stimmen der Zeit", en overgenomen in het Handelsblad. Nog erger vindt Spr. den wassenden invloed van Rome op economisch en politiek gebied. Na eerst te zijn geduld en toen ge steund, is Rome thans aan het heer schen, men denke aan den grooten in vloed, dien het door zijn politieke par tij uitoefent op de regeering des lands en die in strijd is met de historie. De afschaffing van het gezantschap bij den Paus besprekende, zegt spr., dat hij niet over de crisis zal spreken, toch deelt hij mede, dat z.i. een „nationaal" kabinet de beste, misschien de eenigste oplossing is; ook leest hij uit het „Han delsblad", dat hij hij zich heeft (klaar blijkelijk zijn lijfblad!), voor, dat volgens den hoefijzercorrespondent de aanneming van- het amendement- Kersten is het Protestantsch antwoord op het Eucharistisch congres. Nadat Mej. v. d. Reyden nog een tweetal liederen gezongen had, betrad Dr. J. F. B e e r e n s, Ned. Herv. predi kant te Utrecht, den kansel, die tot onderwerp van zijn rede had: „Onze taak". Spr. zou de vraag beantwoorden: „wat moeten wij doen tegen den was senden invloed van Rome? Wij worden geroepen tot verweer, doch daarvoor moeten we goede protestanten zijn. Van negaties kan men niet leven, al is iedere goede protestant anti-papist omdat hij is tegen het papale, het pauselijke stelsel. Wij protestanten, zegt Spr. weten, dat we niet door middel van een paus, zelfs niet door middel van een boek, maar door Christus tot God moeten gaan; dan alleen zijn we goede Protes tanten. Menschen zonder beginsel zijn slap pe menschen, weerhanen die mee draaien met den wind, doch menschen met een beginsel begrijpen, dat ze een taak hebben. Die taak bestaat allereerst in het goed kennis nemen van de Roomsche publicaties, vele protestanten schieten daarin te kort en kunnen daarom geen goed en billijk oordeel vellen over het Katholicisme. De Roomschen zijn bang voor den in vloed der andersdenkenden. Daarom hebben ze alles apart, een eigen pers (een goed Roomsche mag geen neutraal blad in hui3 hebben), een eigen lees zaal, ja een eigen voetbalvereeniging en geitenfokkerij. Deze vrees der Roomschen is een bewijs van zwakheid, doch spr. durft zijn hoorders wel aanraden, kennis te nemen b.v. van een boek als „Rome door Roomschen' en de geschriften van het Geert-Groote-Genootschap. In die Roomsche geschriften zult ge veel moois vinden, zegt spr., maar ook veel waarover ge u zult verbazen, het geen spr. illustreert met een gedicht, gemaakt bij gelegenheid van een pries terjubileum. Ook de familiariteit met bet heilige, zooals die bij de Roomschen gevonden, is het Protestantisme geheel vreemd. Door kennisname van de Roomsche geschriften wordt de protestant ge sterkt in zijn overtuiging. De taak der protestanten bestaat verder in het steunen van protestanten, ook protes- tantsche zaken, die het moeilijk hebben Dit defensief is evenwel niet vol doende, we moeten ook tot het offen sief overgaan. Zooals we aan Zending doen, omdat we het Christendom meerder waardig achten boven die andere godsdiensten, moeten we ook de protestantsche be ginselen propageeren, omdat we geloo- ven aan de superioriteit daarvan bo ven het Katholicisme. Ook moeten de protestanten eens op houden, altijd met elkaar te vechten, want dit is de oorzaak der zwakheid van het protestantisme. Wel zijn er richtingen in het pro testantisme, doch deze veelzijdigheid is een voordeel, want waar de Geest des Heeren is, daar is vrijheid en veel zijdigheid. Doch dit mag ons niet verhinderen, ons te bezinnen op onze eenheid, gelijk die b.v. gebleken is op de onlangs ge houden confer, te Stockholm. Alleen zoo zullen we kunnen optreden tegen de wassende macht van Rome en daar bij wil de Evangelische Maatschappij behulpzaam zijn. Spr. eindigde met een aanbeveling dezer maatschappij. Spr. liet vervolgens zingen Gez. 237 vers 4 en ging voor in dankgebed,waar na nog gezongen werd Gez. 264 1. De samenkomst was matig bezocht en het was zeer koud in Se kerk. Leidsche Burgerwacht. Gisteravond heeft de sluiting van het vorige en de opening van het nieuwe seizoep plaats gehad met een officiëele prijsuitreiking in het gebouw aan de Pieterskerkgracht. Onder de vele aanwezigen, werden bijna alle bestuursleden opgemerkt, ne vens een aantal officieren van de hier in garnizoen liggende legerafdeelingen. Te half negen opende de voorzitter, Mr. Pijnacker Hordijk, de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aan wezige heeren, waarbij hij tevens gele genheid vond den secretaris, den neer A. Steyns hartelijk geluk te wen- schen met diens volledig herstel. Hem heette spr. in het bijzonder welkom, evenals kapitein Bakhuis, die toege voegd is fc>an den inspecteur van de jBurgerwachten. Den leden van de Bur Igerwacht bracht spr. hulde voor de in het voorbije seizoen geleverde prestar ties die er op wijzen, dat velen flinke vorderingen nebben gemaakt. Hierna ging spr. over tot het uitrei ken van de volgende prijzen: .Vrije Baan: 1. Ph. v. ld. Drift 2 m. 30 p. 2. C. P. Kok 1 m. 30 p. 3. v. Staveren Jr. 2 m. 29 p. 4. Godjjn 1 m. 29,1 m. 28, 1 m. 27 p. Personeele Baan: 1. Ph. v. d. Drift 50 en 28 p. 2. C. P. Kok 49 en 27 p. 3. v. Staveren Jr. 50 en 24 p. V eteranenafdeeling 1. v. Bergen Henegouwen. 2. J. v. Leeuwen. 3. H. v. d. Velden. 4. Righard van Gelder. Afdeeling A: voor leden, die reeds meermalen prijswinhaar waren. 1. v. d. Drift 50 p. 2. v. Staveren Jr. 50 p. 3. Kok 49 P- Nyenhuis 45 P- Afdeeling B.: voor leden, die reeds meermalen prijswinnaar waren. 1. Barenidse 47. P- 2. de Gunst 43 P- 3. v. Bentem 43 P. 4. Langebroek 41 P« De Pynacker Hordijk-wiss elbek or die tot tweemaal toe wera gewonnen door den heer v. Staveren, ging bjj de derde maa.1 over in handeir van den heer Ph. v. d. Drift, die nem veroverde met 129 punten. Den heer f. d? Velden werd het di ploma klasse C. van den Ned. Bond van vrijwillige Burgerwachten uitgereikt we gens algemeene verdiensten. De Voor zilter sprak hierbij jden wenden yit, dat er een volgende maal Voor dit diploma meer candidaten zouden zij u Tenslotte werden nog 8 onderprrjaen uitgereikt voor de meest verdienstelijke jschuttersj n.l. 4 prijzen voor het eerste en 4 prezen voor het tweede tijdvak vaai het seizoen. Medegedeeld werd, dat op a.s. Vrij dag het nieuwe schietseizoen begint met een buitengewonen wedstrijd met marga Daarbij zal o.m. voor het eerste gebruik worden gemaakt van een nieuwe vinding waardeer het mogelijk is het patrouille- schieten ook in de za^Jga^jdfiasnna Binnenland. Een ernstig vliegongeluk te Nieuwe- diep. Op de Bollenconieqantie te Washing ton wordt ernstig geprotesteerd tegen de restrictie-maatregelen. Buitenland. De Doitsche regeering heeft in be ginsel d>3 ondarteekening der overeen komst van Locarno goedgekeurd en zal bij den Rijksdag een wetsontwerp in dien zin indienen. De nota der gezantenconferentie aan Duitschland inzake de ontruiming van Keulen. De Fransche socialisten hebben be sloten hun voorstei inzake een kapl- taalshefiing niet bij <|a Kamer in te dienen. van schieten op kleine, omvallend© pop pen toe te passen. Twee patrouilles, elk uit 3 personen bestaande, nemen dan n.L een doel van 3 poppen voor hun réken in g, die naast eikaar op verren afstand "staan opge steld. Wordt door de eene patrouille een doel geraakt, zoodat een pop omvalt; dan wordt een der mannen van de ne- venopgestelde patrouille geacht te zijn geraakt en moet deze dus uitvallen. Uit de belangstelling pp a.s. Vrijdag avond zal wel blaken, dat het onver moeid werken van de leiding, die trouw wordt bijgestaan door den secondant, den heer Blokamp, op prijs wordt ge steld. Tevens zullen de onderafdeelingea voor schermen en gymnastiek in dezen winter ook weer wedstrijden houden. Voor de Gymnastiekwedstrnden hebben zich 17, voor-de Scherm wieostrjjden 20 deelnemers aangemeld. De eerste staan onder leiding van luiternvnt Verkuyl, de andere onder leiding van wacht meester. Gijsberti Hodenpifl. De winst uit de Gemeentebedrijven. Door B. en \Y. is aan den Gemeen teraad het volgende schrijven gericht: In Uwe Vergadering van 29 Juni j.l. werd in handen van ons College om praeadvies gesteld een voorstel van den heer van Eek, luidende als volgt: „De Raad bestuit tot bet vormen van een reservefonds voor elk der gemeen tebedrijven, waarin jaarlijks wordt ge stort het bedrag, hetwelk elk bedrijf meer aan winst heeft opgeleverd, dan op de begrooting voorkomt efi waar uit jaarlijks worden betaald: „,1e. de gelden, diemoodig zijn om 't verschil aan te zuiveren tussefcven de financieele uitkomsten van het bedrijf en bet bedrag, dat op de begrooting voor winst is uitgetrokken. „2e. de sommen vereischt voor de bekostiging van daarvoor in aanmer king komende buitengewone uitgaven; „en verzoekt Burgemeester en Wet houders de daarvoor noodige bepalin gen te ontwerpen." Het voorstel is door ons College om advies gezonden aan de Commissaris sen der Stedelijke Fabrieken van Gas on Electriciteit en aan de Commissiën van Beheer over de gestichten Ende geest" c.a. en het Openbaar Slacht huis. De overige bedrijven en diensten leveren geen winst op, zoodat op deze het onderhavige voorstel niet van toe passing is. Volgens de uitgebrachte adviezen, waarmede wij ons geheel kunnen ver eenigen, wordt de instelling van een reservefonds, als in het voorstel be doeld*. voor elk bedrijf afzonderlijk noch noodzakelijk noch gewenscht ge acht. De aangevoerde motieven komen in het algemeen neer op het navolgende. Het in het voorstel bedoelde reserve fonds beoogt feitelijk tweeërlei doel: n.l. a. het vormen van een z.g winst- reserve; b. het vormen van een z.g. ver nieuwingsreserve. Ten aanzien van het sub b bedoelde doel is reeds nu in de verschillende be drijf sverordeningen een voorziening getroffen. Volgens art. 29 vam de bedrijfsveror- dening voor de Lichtfabrieken toch wordt de winstrekening der fabrieken jaarlijks belast met 2 pet. van de so: der door de gemeente oorspronkei verstrekte en nog niet afgeloste aan-1 leg- en uitbreidingskapitalen en moe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1