CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Be JAARGANG MAANDA'G 16 NOVEMBER refi CQDBANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 i. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariel Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooroitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent De Kabinetscrisis. A^üoiAicCocrisis is dan AA een te±c gcwuiUvjti. j_/c liijiioicracrisis neefc aaAiedcÜAg, ge0wvui toe wa.i lAQA gwiiooind Ae-cic cal KaüiiicCSiwWtiatlÖ OU ZOOAlS CLe jaacjie cAvgwU iccuj its ver waanden vi-ei lieci-t uJé KaUjJL^tSiCWOatie galviici toe eoii ivcioinctscriais. Jtuèt gciieeie ïvaoxiiat heeft titans oms./g geviaagcl wence oAtsiagname cioor xi. ivi. de Koóingiii in overwe ging is genomen. net xvciuinet gaat dus heen en we staan weer voor de vraag: w^.t nu? i /.ai zeker niet gemaieKehjk zijn, hierop em antwoord te geven. hr 'zijn alieriei mogeiijnneden maar de kans dat in de gegeven omstan- dignedea een parie.nentair Kabinet ge vormd zal worden dat werkelijk m staat is te regeei;en, schijnt ons ai heel gering. Van eöii rechtsch Kabinet, of het moest zijn een rechtsch zakenkabinet, zal zeker geen sprake kunnen zijn. Niet omdat, zooals de N. R. Crt. opmerkte, voor zulk een. Kabinet een basis ontbreekt. Zulk een basis is er wel. Terecht werd in de Memorie van Antwoord over Hoofdstuk I der Staats begrooting deze basis aangegeven: „Het gemeenschappelijk mtgangs punt, dac van God Almachtig aüe gezag en recht is a f te leiden, schenkt aan de drie rechtsche frao ties een steunpunt dat elke andere partijgroepeenng zou missen". En nu zijn er wel verschillen over de toepassing van dit geloofsbe ginsel, maar dit neemt toch niet weg, dat zooals de heer Heemskerk de vorige week in de Tweede Kamer be toogde, in de Christelijke grondsla- gen van ons volksleven nog een zeer ruim terrein is te vinden voor ge meenschappelijke samenwerking. Er is aldus de heer Heems kerk meer dan ooit in den tegen- woordigen tijd reden voor de recht- sche partijen om zich aaneen te sluiten. Ik heb daarbij'' het oog op het geen hier in de Kamer gebeurt. Het residu van de Fransche revolutie was het beschermen van den Staat als een ihstituut los van God, maar met behoud van vele grondslagen van de maatschappij die naar Chris telijke traditie bestonden, zij het dan met losmaking van den stam waar uit zij ontsprongen waren. Onder het régime na de Fran' sche revolutie was de strijd nog niét zoo fel, dikwijls meer theoretisch dan practisch. Maar het revolutionaire residu van de Russische revolutie is; dat God ten eenenmale verworpen is, en dat een geheel nieuw leven op de ontkenning van God gebouwd moet moet worden. Dat roert e^ werkt door de wereld en tracht systema tisch in alle landen door te dringen. Geheel en al afgescheiden van wat de parlementaire geschiedenis van de eerste jaren ons zal leeren is, dat een geestelijk gevaar, waartegen men op zij!n hoede moet Zijn en waartegen het dure plicht is, voor allen die vasthouden aan het Chris telijk geloof, zich aaneen te sluiten." Er Is dus wel een basis voor ge- meeusciiapp ciijke samenwerking van üe reentscne partijen, maar nu is ait net rataie, dac die oasis uit het .oog is verioren dac de ernstige waarscnu- wing van Mr. HeemskerK in den wind weru geslagen .en da,t men in plaats van de groote hjnen in het oog te iiouden, ondergcscAikte punten voor nooidzaKen heeft aangezien. Dit geidt voor mannen ars Ds. Ker sten, die, zonder rekening te houden met de dreigende geestelijke gevaren, een mijn haalt geiOgd om het Ka binet te doen sprmgen en voor de re volutionaire partijen ruim baan te maken. Dit geldt voor de Christelijk His- torischen, die, terwijl nadrukkelijk was aangekondigd, dat men het amende- menc zou steunen, alleen pm de rech terzijde uit elkaar te rammen, toch niet den moed hadden om tegen te stemmen. Dit geldt ook van de Roomsch- Katholieken, die zonder rekening te houden met de omstandigheden en met het feit, dat het hier toch slechts een ondergeschikt punt betrof, een crisis uitlokten. Er i s dus wel een basis, maar men heeft die basis losgelaten en het zal'in de gegeven omstandigheden vrij wel onmogelijk zijn, daarop weer terug te keeren. De heer van Vuuren, een der meest bezadigde Katholieke Kamerleden heeft in „Ons Noorden" nadrukke lijk aangekondigd, dat in een nieuwe meerderheid waarop een Kabinet steunt, voor de Katholieken geen plaats is. En van een z.g. rechtsch Zaken kabinet, met tegenover zich een on verzoenlijke oppositie, die tot alles in staat is en voor niets terugdeinst^ kan natuurlijk al evenmin sprake zijn. De toekomst schijnt donker. Het eenige lichtpunt bij dit alles is, dat de Antirevolutionaire partij voor deze crisis geenerlei verant woordelijkheid heeft. Of liever, dat is een lichtpunt. Maar het groote lichtpunt bij dit alles is, dat wat er ook roert en werkt door de wereld on hoe roekeloos en onverantwoordelijk er door menschen' ook vaak wordt gehandeld, toch dit vast blijft staan, dat God regeert, en dat Hij, dwars door alle mensche- lijke dwaasheden heen, Zijn raad zal volbrengen. Maar dat gaat niet buiten de men schen om. En daarom mag het wel de bede rijn van allen die God als Opperheer erken nen dat het Hem moge behagen Hare Maiesteit onze geëerbiedigde Koningin en Hare raadslieden, wijsheid te schen' ken en goed verstand om een oplos sing te zoeken, waardoor de belangen van land en volk- het bést worden gediend. STADSNIEUWS. „Patrimonium." De vorige week hield de afd. van „Patrimomjim" een flink bezochte ver gadering. Nadat enkele huishoudelijke zaken wa ren behandeld, hield de heer A. Boek kooi van Oegstgeest een inleiding over het onderwerp „Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap Spr. wees er allereerst op, dat ieder wel gevoelt, dat er aan de organisa tie der maatschappij iets of veel ont breekt; de vraag is evenwel of er, en zoo ja, wanneer er verbetering zal komen. Er zijn menschen, die van directe verbetering niets verwachten, maar in eens, na alle ellende, plotseling geluk willen deelachtig worden. Deze men schen zijn, bewust of onbewust, aan hangers hetzjj van het Marxisme, het zij van de Manchesterschool, de idee der vrije, onbeperkte concurrentie*. Daarentegen is 't verschillend streven naar medezeggenschap en een eventueel (daarmee gepaard gaande andere orga nisatie van het bedrijf gebaseerd op de dubbele overtuiging, aat onze te genwoordige sociale toestand niet deugt, maar dat hij kan verbeterd worden. Ontegenzeggelijk is er al voel verba terd, men denke aan de omvangrijke arbeidswetgeving, toch zijn we nog niet waar we wezen moeten. We staan thans op een punt, waarop we ons eerst goed moeten oriënteeren voor we verder gaan. Een verder gaan op den ingeslagen weg zou tot staats socialisme kunnen leiden, wat in strijd is met het door de Prot. Chr. partijen steeds voorgestane beginsel van desou- vereiniteit in eigen kring. Doch wel is noodig organisatie van den arbeid tegenover den thans in het maatschappelijk leven maar al te veel iheersehenden chaos. Medezeggenschap en bedrijfsorganisar tie is te gebruiken resp. als middel tot en vorm van een organisatie van den arbeid tot herstel van den organi- schen samenhang in rechte ontwikke ling v^n alles, wat op de productie be trekking [hieefk Ze bedoelen dus, dat negatief tegen de vrijheid van bedrijf en arbeid, ge bracht door de Fransche revolutie, moet gereageerd worden en positief, dat de Wereld van den arbeid een organisme vormt, dat alleen goed werkt als met dien algemeenen samenhang door middel van organen wordt gerekend. Set gaat daarbij' niet om hoog er loon, doch om een rechtvaardig doen, om handhaving van den privaten eigendom, maar daarbij om hem een rechtvaardigen grondslag te geven. Voor den socialist daarentegen is me idezeggenschap slechts middel om te ko men tot de ladleenzeggenschap van het (proletariaat, het is voor hem bevor dering van het klassebelang, terwijl het naar onze meening ontwikkeling van het rechtsbewustzijn, van het geheelevolk tot resultaat heeft. Ten slotte ging spr. na op welke wijze dit ideaal zou kunnen verwezenlijkt wor den. Het herstel van den organischen sa menhang, de productie, speciaal met het oog op den voomaamsten productie factor,' arbeid, kan het best bevorderd worden door de invoering van oollec- tief-gilden. Het adviseerend lichaam blij- ve eenigszins gewijzigd de Hooge Raad van Arbeid, de wetgevende macht be ruste b. d. regeering en 'n economisch parlement, de uitvoerende macht drage men zoo mogelijk over aan de bedrijfs- raden. Deze inleiding werd door een drukke bespreking gevolgd, waaraan tal van leden deelnamen en waarbij de inleider nog gelegenheid vond zijne denkbeel den nog nader toe te lichten. Philips als menschenredder. Dat de Philips radiolamp populair was, dat wisten we. Dat zij het leeuwen aandeel had in de waardeering van alle radio-beoefenaars het was bekend. Maar dat de Philipslamp den door al lerlei teleurstelling wanhopig gewor den constructeur van een amateurs- ontvangtoestel zelfs kon terughouden van Het laatste, dat een mensch doen kan dat hadden we nooit durven (denken. De heer Hartmann in de Diefoteeg vertegenwoordiger van Philips echter laat geen gelegenheid voorbij gaan om lom ons op de hoogte te brengen met de i'ongst gebleken kwaliteiten van de Phi ips radio-ontvanglamp en heeft ons voor deze reddende eigenschap de oogen ge opend met een.' aanschouwelijke voor- Stelling in de etalage, die uit dit leer zame radiodrama het voornaamste laat zien. Met een bewonderenswaardige vol harding en 'n energie waarvan men paf staat heeft papa Pimpel uit alle denk bare en ondenkbare attributen, die voor het meerendeel oorspronkelijk als keu kengereedschap dienden, een uiterst ge compliceerd en omvangrijk toestel op gebouwd. De voltooiing is een feit ge worden. De corpulente mama, die ijve rig heeft meegeholpen, zit Au, even als drie spruiten nevens haar, vol zelfvertrouwen de eerste radio-muziek- tonen af te wachten. Edoch de con densator draait hij om en om... de telefonen blijven stom. Dit wordt den armen Pimpel toch te machtig, en juist als hij op net punt staat om in den afgrond der vertwij feling zich neer te stoo^en, komt hem een bode achterop gesneld, die hem de Philips ontvanglamp voorstelt. Pim- pel's hoop herleeft. De lamp wordt in geschakeld, en ziedaar de heele in stallatie werkt. Men kan zich voorstellen, dat deze gratis-voorstelling in de Diefsteeg veel belangstelling heeft 't Is wel 'de moei te waard. De Kaasmarkt. Het bericht in ons blad van 'Zater dag, betreffende de kaasmarkt behoeft eenige rectificatie. Deze vergadering is niet toegankelijk voor allen, die b\j Ide kaasmarkt be lang hebben, doch het betreft hier een vergadering van de Commissie voor het Marktwezen, waartoe ook enkele ver tegenwoordigers van den kaashandel zijn uitgenoodigd, doch (Me voorts een vertrouwelijk karakter draagt. 40-Jarig Ambtsjubileum W. F. K. de Kievit. Zooals onlangs reeds medegedeeld, herdenkt de heer -W. F. K de Kievit, Adjunct-boekhouder aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, al hier (heden den dag, waarop hij voor 40 jaren alhier in dienst trad. Als klerk 2de klasse in November 1885 bij de Gasfabriek in dienst getre den, wist hij door ijver en nauwgezet heid 't vertrouwen zijner superieuren te verwerven. Hij heeft de verschillen de ontwikkelingsstadia van het bedrijf medegemaakt en de administratie van bescheiden en vaak primitieven om vang zien groeien tot een, in overeen stemming met.de hooger gestelde ei- schen. Toen in 1907 de Electriciteitsfabriek was opgericht, werd de heer Kievit speciaal belast met het inrichten van de afzonderlijke boekhouding; ook het verdere administratieve beheer van dit nog jonge bedrijf was grootend'eels aan zijn zorgen toevertrouwd. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum in 1910 vonden de comissaris- sen der Fabrieken aanleiding als be wijs van waardeering voor de toen reeds door hem bewezen diensten den heer Kievit den titel van Adjunct- Boekhouder te verleenen. Bij de verdere reorganisatie der Ad ministratie, die door den snellen, groei der bedrijven noodzakelijk bleek bleef de heer de Kievit een belangrijk aandeel in de werkzaamheden behou den. Met jeugdige frischheid past hij zich in zijn huidige functie telkens op nieuw aan de eischen, de het admini stratieve beheer van een omvangrijk bedrijf als dat der Lichtfabrieken bij voortduring stelt, aan; zijn adviezen worden gaarne gehoord en met zijn jarenlange ervaring in de administra tie der bedrijven dient hij velen van Voorlichting. En zoo zeggen wij niet te veel als wij verklaren, dat de jubilaris op een eer volle loopbaan bij de administratie der Lichtfabrieken kan tern '1 en zich! daarbij in de algemeene syi athie van superieuren en personeel mag verheu gen. Geen wonder dan ook, dat zijn me de-ambtenaren met volle instemming van de Directie, rich hadden opge maakt om den jubilaris op dezen dag van hunne gevoelens jegens hem te doen blijken en te trachten hem een aangename herinnering aan (dezen feestdag te schenken. Eene commissie, daartoe uit de ge zamenlijke ambtenaren gevormd, kon, dank zij de groote medewerking van het geheele ambtenaarspersoneel, zoo wel administratie als technisch, al Spoedig aan haar plannen vasten vorm geven om vandaag met de tastbare re sultaten van haar werk voor den dag te komen. Toen te ca. 10 uur de jubilaris, daar toe met zijn familie van huis gehaald, het administratielokaal, waar hij zijn dagelijksche bezigheden pleegt te ver richten, werd binnengeleid, vond hij dit herschapen in een feestzaal Teneinde van hunne belangstelling blijk te geven, waren aldaar tegen woordig de Burgemeester, de Voor zitter van Commissarissen der Fa brieken, de Wjethouder. alsmede het Commissielid den heer Spcndel en de Directie, terwijl zich voorts een groot aantal ambtenaren, zoowel van den ad ministratieven als van techniscben dienst daarbij hadden, gevoegd. Nadat de jubilaris met zijn familie de voor hen bestemde zitplaatsen te midden van een fraaie palmengroep hadden ingenomen, trad allereerst de Voorzitter van Commisarissen naar voren om den jubilaris toe te spreken. Hij had zich afgevraagd, waarin de verdienste van den jubilaris bestond en dat was naar zijn meening niet ge legen in het blooie feit, dat de heer De Kievit jarenlang zijn werk had kun nen verrichten en ock niet, omdat hij het, populair gezegd, zoolang heeft volgehouden, maar uitsluitend in de wijze, waarop hij gedurende zoovele jaren zijn taak had verricht. Het is dan ook daarom, dat spr. het zich een voorrecht achtte den heer De Kievit namens de Commissie van Be heer id er Fabrieken met dit voor hem. zoo heugelijke feit te kunnen f 'ïcitee- reu en hem dank te zeggen voor de ve le diensten aan bet bedrijf bewezen. Hierop volgde een hartelijk applaus Vervolgens nam de Burgemeester het FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 94 - „Wat bedoelt u met voor het werk zijn uitverkoren?" vroeg de vreemde linge. Monica Grey glimlachte. Weinigen heel weinigen begrepen dat. „Om voor ons werk te zijn uitver koren is veel vereischt" zei zij. „Ten eerste moet iemand, die bij ons komt wonen, in 9taa,t zijn zichzelf geheel te verloochenen. Wij hebben geen ei gen wenschen en leven geheel voor anderen." „Dat zou ik. geloof ik wel kunnen. Mijn eigen ik is lang genoeg iets ge weest, dat 'ik liever zou willen verge ten. Ik zal blij zijn, daarvan afstand te doen en g- heel voor anderen te le ven." Zij keek Monica Grey recht in het edele gelaat. „U neemt geen zon daressen op?" vroeg zij. Monica glimlachte. „Zijn wij niet allen zondaressen?" antwoordde zij. „Als u mij wenscfrt te vragen of wij onder ons vrouwen toe laten, die op de een of andere wijze haar eer of goeden naam hebben ver speeld. dan moet ik zeggen: Neen, die nemen wij niet op." „Gesteld" ging de vreemdelinge voort, „dat er iemand tot u kwam, die door de wereld was gebrandmerkt en beschuldigd van een vreeselijke mis daad, en die toch onschuldig was in de oogen van God. Zoudt gij zoo ie mand opnemen?" „Ik weet het niet" zei Monica Grey treurig. „Ik ben hier lange jaren ge weest, maar zulk een geval heeft zich nog nooit voorgedaan." „Het doet zich thans voor" zei Lady Arden. „Ik ben gekomen, om alles wat ik heb in uw dienst aan te bieden, mijn lichaam om te werken, mijn ver stand om te denken, mijn hart om lief te hebben. Ik zou u een vei haal kun nen doen, dat u aannemelijk zou schij nen en toch niet buiten de waarheid zou zijn. U zou het gelooven, maar dat wil ik niet doen. U heeft een gelaat, dat vertrouwen inboezemt. Wilt u naar mijn geschiedenis luisteren; En oordeel dan voor uzelf. Zeg of ik schul dig ben of onschuldig. Neem mij aan of wijs mij af, zooals u wilt.' Toen woord voor woord, met al de bijzonderheden, zonder zichzelf te spa ren, verteldp Lady Arden aan Monica Grey heel naar levensgeschiedenis. Ket verhaal duurde lang en de di rectrice van de vredezusters luisterde aandachtig. Zelfs waar zij het meest viel te laken, door met Lord Arden te trouwen, zonder hem de volle waar beid te zeggen, daar bekende zij alles openlijk en eerlijk en zij wist, dat dit de ergste misstap was, dien zij had be gaan. Toen zij geëindigd was, keek zij ver langend op naar de vrouw, die stil had toegeluisterd. „Heeft u ooit een levensgeschiede nis gehoord als de mijne?" vroeg zij. En Monica Grey antwoordde een voudig: „Neen". Toen zeide Lady Arden, langzaam: „Wilt u thans uw oordeel over mij •uitspreken?*' „Ik heb u in mijn hart al geoor deeld", antwoordde Monica Grey. „En u houdt mij voor schuldig?" vroeg Lady Arden. „Neen, met mijn geheele hart en uit het diepst van mijn ziel geloof ik. dat ge onschuldig zijt", zei Monica Grey. Het volgende oogenblik lag Lady Arden aan hare voeten, en dankbaar opstaande greep zij h^nr handen, die zij met hartstochten ku9sen en vreugdetranen bed<- „U gelooft duo i.i. ...<j riep zij uit, „u gelooft, dat ik onschuldig ben! U heeft alles gehoord en nog vertrouwt 11 mij?" Monica Grey boog het hoofd over de snikkende vrouw en kuste haar. „Ik ben overtuigd van je onschuld lieve", zei zij op zachten toon „En hij de man, dien ik liefhad met heel mijn hart mijn man, die ook mij eens beminde hij hield mij hij hield mij voor scliuldig". „Ja, maar je moet hem geen on recht doen. Je moet bedenken, dat hij alles reeds had gelezen en er over na had gedacht en de hoofdpersoon in deze zaak had' veroordeeld. En een man van geizonld oordeel en van een scherp verstand verandert niet zoo ge makkelijk van overtuiging. Je moet alles in aanmerking nemen, zijn woe de, zijn gekrenkte trots, zijn gewonde liefde. Ik zou zeggen, dat van de twee hrj misschien nog het zwaarst lijdt. O kind! Als je het hem maar had ge zegd!" ,.Dan zou ik hem hebben verloren" snikte Lady Arden. „Nu heb je hem verloren" was het ernstige antwoord, „voor zoover ik "kan zien voor heel het leven. En nu ik alles gehoord heb geloof ik, dat het verborgen houden van je levensge- geschiedenis voor hem je grootste foot is geweest". „De hemel zegene n voor die woor den", riep Lady Arden uit. ,.U geeft mij nieuwen levensmoed. U gelooft in mij, u vertrouwt mij en u wilt mij dus toestaan u te helpen bij uw werk?" „Ja", antwoordde Monica Grey. ZU vervolgde vriendelijk: „Ik zeg wel ja,' wat mij betreft, maar voor ik iets kan beslissen, moet ik er met den bisschop over spreken. U bent een getrouwde vrouw en ofschoon u hier onder ons be schutting en werk moogt zoeken en vinden, kunt u toch nooit een van de zusters zijn „Neen, dat begrijp ik," antwoordde Lady Arden. „Ik ben er zeker van dat de bisschop zijn toestemming zal geven/' ging Mo nica Grey voort. „Hoe meer ik er over denk, hoe zekerder ik er van ben. Li chamelijke noodon lenigen is ten slot te nog niet zulk een dringend werk der barmhartigheid als het troosten efn steunen van een benarde ziel". „Denkt u, dat hij geen teg enwerp gen zal maken?" zei Lady Arden. „Noen, maar ik moet enkele d^gen tijd hebben om er .over na te dei ik .-mi er met den bisschop over te prat ;i (Wordt vervoifd

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1