NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 19125 DAG-AGENDA. Maandag 16 Nov. 's midd. half vijf Nutsgebouw (Kamer 10). Alg. Verg. v. L. Mij. van Weldadigheid. Maandag 16 Nov. 's av. acht uur, 'Nutszaal, ingang Langebrug: Christ. Volkspartij. Openb. Verg. Spr. de heer H. Ververs. Onderwerp: „Een tempel Gods." Dinsdag '17 Nov., 'sav. acht uur Pieterskerk. Openb. bijeenkomst der Evangelische Mij. Spr. Ds. A. G. H. v. Hoogenhuijze van Amsterdam en Dr. J. F. Beerens van Utrecht. Solo, zang. Vrijdag 20 Nov. 's av. negen uur. Ho tel „In den Vergulden Turk." Algem. Verg. van de L. IJsclub. Dagelijks: Stedelijk Museum „<ïfe La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De geneeskundige Zondagsdienst te Degstgeest wordt waargenomen door Dr. Timmermans, telef. no. 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst üer apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag Zondag 22 Novem ber a.s waargenomen door de apo theek van den heer ïS. Boekwijt, Viscb markt 8, telefoon 552. A.s. Zondag 15 November zal de dienst der Huisartsen worden waarge nomen door Dr. de Graaff, Janssens, Starck (tel. 2434)-en Weebers ze meer verrast worden door ouders, die renteloos kasgeld gaven of door hen, die rentelooze en rentegevende obligaties van de school bezitten. Evenals in dit geval zal 't bestuur Zeer dankbaar zijn voor zulke finan- cieele tegemoetkomingen. Leidsche Winkelweken. In navolging van andere groote ge meenten zal ook te dezer stede de eene winkelweek gevolgd worden door de andere Berichtten wij gisteravond, dat de winkeliers van Nieuwe Rijn, Visch- markt en Botermarkt van 20 tot 28 November een zoodanige winkelweek zullen organiseeren, zij worden op den voet gevolgd door de winkeliers van de Breestraat en Maarsmanssteeg, die Maandagavond a.s. in „De Vergulden Turk" bijeenkomen voor hetzelfde doel. Het voornemen bestaat ook voor deze straten tot een winkelweek te komen, evenzeer met attracties e.d., waarom trent in bovenbedoelde vergadering nadere besluiten zullen worden geno men. Een voorloopig comité is reeds ge vormd, dat op alzijdige medewerking van de winkeliers in genoemde straten mag rekenen. Kamer van Koophandel. Wij vermeldden gisteren, -lat voor de verkiezing van leden van de Kamer v. Koophandel en fabrieken van Rijnland alhier, in de vacatures Arn. Smit en J. Sprey, candidaat waren gesteld d^ hee- ren P. Wouterlood, te Leiden en H. Jongenburger te Alphen a. d. Rijn. Dit moet zijn W. A. Wouterlood te Leiden en L. C. Jongenburger te Alphen a. d. Rijn. De Kaasmarkt. Het schijnt dan nu toch tot daden te zullen komen bij de zeer noodzakelijk geworden verbetering in de organi satie van de kaasmarkt alhier. Naar thans gemeld wordt zal a.s. Vrijdag ten Stadhuize onder leiding ;van Wethouder Reimeringer een ver gadering worden gehouden waar allen die bij de kaasmarkt belang hebben worden verwacht. De vergadering zal ook worden bij gewoond door de raadscommissie voor den marktdienst, en zal zich hebben uit te spreken over zeer verstrekkende maatregelen die haar zullen worden voorgesteld als noodig voor de verbete ring van de Kaasmarkt. Boekverkooping. De firma Burgersdijk en Niermans „Templum Salomonis", zal een veiling' 'houden van boeken, voor het grootste gedeelte afkomstig uit de bibliotheken van prof. dr. F. Pijper, hoogleeraar in *de kerkgeschiedenins; F. W. Niemann, leeraar H. B. S. te Haarlem; dr. H. Ja- pikse, directeur R. H. B. S„ te Middel burg; dr. C. W. J. Westerman, chirurg te Haarlem; A. A. Overwater, arts te Leiden. N.V. Machinefabriek „Overrijn". In de hedenmiddag gehouden ver gadering van aandeelhouders in de N. V. Machinefabriek „Overrijn", zijnde voorgelegde balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. Besloten werd, weder geen dividend uit te keeren, evenals het vorig 'jaar. Over aanvulling van het aantal com missaris zal later een beslissing wor den genomen. Een bezoek van 150 Zuid-Alrikaan- sche studenten. Alhier is dezer dagen een Alge- meene Senatenvergadering gehouden, waaraan het collegium v. het Leidsch Studentencorps en de senaten van de studentencorpsen te Utrecht, Gronin- gen, Delft en Amsterdam hebben deel- g nomen. Op deze vergadering is de internationale politiek .lei v-jf corp sen besproken. Voorts werd o.a besloten van 22 tot 29 Januari 1926 een tournée van 150 Zuid-Afrikaansclie studenten, onder wie ook vrouwelijke, te organiseeren. Op het voorloopig programma staat c.a een bezoek aan verschUEmle uni versiteitssteden onder leiding van de Algemeene Senatenvergadering. Het „nieuwe" Ac.-Ziekenhuis. Eerstdaags zal worden aangevangen met den afbouw van het gebouw dat gewijd is aan de afd. Oogheelkunde. Het werk is gisteren aanbesteed door het hoofd v. den Rijksgebouwendienst. Laagste inschrijfster was de fa. C. en A.v. d. Loo te Rotterdam, voor 119.850 Gisteravond is in zijn woning aan de Hoogewoerd de heer J. v.. d. M. van de trap gevallen en daarbij vrij ern stig geblesseerd. De eerste Hulpdienst die geneeskundige hulp verleende, constateerde een hersenschudding. Even over twaalf gistermiddag ge beurde in het Noordeinde een ongeluk dat heel ernstige gevolgen had kun nen hebben. Een jongen. A. M. B. moest met zijn rijwiel uitwijken voor een wagen, toen een auto dicht achter hem aankwam. Om een nog niet bekende reden stopte de chauffeur van de auto niet dadelijk, zoodat de jongen onder de auto geraakte en die geheel over hem heenging. Gelukkig was de jongen, zooals bij het onderzoek bleek, er nogal goed af gekomen. Eenige ontvellingen en een wondje aan de linkerknie vormden het eenige letsel. Erger was het met zijn fiets, die vrijwel onbruikbaar ge worden was. Tijdens de gister gehouden vee markt is op het trottoir aan de Bees tenmarkt ten nadeele van L. C. v. d. W. een melkbus aangereden door een auto, waardoor de inhoud, die een no minale waarde had van f3.50, verlo ren ging. BINNENLAND. Provinciale subsidies. Gedeput. Staten van Zuid-HoRand schrijven o.m. aan Prov. Staten: „Aan tal van vereenigingen en in stellingen zijn in den loop der jaren voor de provincie iaarlijksche sub- sidiën toegekend tot een vast bedrag. De eenige voorwaarde, die daarbij is gesteld, is de inzending van het jaar verslag en de rekening bij ons colle ge. Een gevolg van dit systeem is, dat een vereeniging, ook wanneer de exploitatie over eenig jaar een ruim batig saldo oplevert, toch over dat jaar het provinciaal subsidie ten vol le ontvangt. In sommige gevallen moet zulks bedenkelijk worden geacht". In verband met bovenstaande wordt eenbepaling voorgesteld, dat in alle ge7 vallén, waarin subsidiën tot een vast/ bedrag zijn of worden toegekend, dit bedrag als een maximum wordt be schouwd, met dien verstande, dat Ge- dep.^Staten bevoegd zijn een lager be drag uit te keeren, indien hun in bij zondere gevallen blijkt, dat aan het vólle maximum geen behoefte bestaat. Het stempelen van eieren. Het „Ned Weekblad voor den handel in kruidenierswaren" meldt, dat de Nederlandsche regeering besloten heeft, het wetsontwerp in zake het stempelen van eieren, in verband met' gewijzigde inzichten der Engelsche re geering, te laten rusten en eerst af te wachten met welke voorstellen het En gelsche kabinet in den ioop van 1926 zal komen. Onveilig strand. Het strand :al de volgende week tot Katwijk op Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag telkens van t;.3ö v.m. tot 2:30 uur n.m. onveilig zijn we gens schieten met geschut. De aandacLt wordt er op gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van hot strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. De Noordzeevisscherij. Op de vraag of de minister bereid is voor de Nederlandsche haringvissche- rij iets te doen antwoordt Minister De Geer in de Memorie van Antwoord, dat verschillende nadeèlige invloeden wel ke ongustig op de uitkomsten van de haringvisscherij inwerken, niet.in de eerste plaats door regeeringsmaatrege- len zijn weg te nemen; dat de verlaging der kosten van sociale maatregelen niet behoort tot de zaken, waarvan de behartiging aan zijn departement is op gedragen, en dat, wat het nemen van maatregelen tot het tegengaan der knoeierijen in den haringhandel be treft, dit in eerste instantie op den weg ligt van belanghebbenden, en van hun organisaties, waarbij de Regeering echter zekeren steun wil verleenen. Met betrekking tot de vraag, welke maatregelen de minister zich voorstelt te nemen ten ovnicLv: van de bescher ming der 2: wordt mede- ge hc Rcgee- RECLAME. Gesprongen Handen ruwe huid i Doos30-60"90ct.| Tube 80ct. gBijApoth.en Drogisten g ring zich naar aanleiding van een des betreffende vraag'van den Deenschen gezant bereid verklaard heaft op voorwaarde, dat andere bij de Noord zeevisscherij betrokken landen zulks ook doen, deel te- nemen aan een te Londen te houden conferentie, waar aan de hand van de op de vergadering te Amsterdam aangenomen resoluties een internationale overeenkomst ter bescherming va de schol zal worden voorbereid. Verder worden mkatregelen overwo gen ter bescherming van de visscherij op en den aanvoer van ondermaatsche schol. Belangrijke aanbieding. Tegen 5 December en tegen Kerstmis worden er altoos veel boeken aange kocht voor Cadeaux of voor eigen Bi bliotheek. De firma Boeijenga te Sneek, publi ceert in dit nummer een groote Win teraanbieding met tal van koopjes, waarop wij gaarne de aan dacht vestigen. BUITENLAND. DE „M 1" GEVONDEN. Redding zoo goed als onmogelijk. De plaats, waar de Donderdagmor gen in het Kanaal gezonken Engel sche onderzeeboot de „M 1" zich be vindt, is thans ontdekt. Het vaartuig bevindt zich op 12 KM zuidwestelijk van Start Point. De hoop, de bemanning, die uit 69 personen bestaat, nog te kunnen red den, schijnt moeten worden opgege ven, daar de boot in 80 meter water ligt, zoodat duikers niet werkzaam kun nen terwijl het ook overigens, door de grootte van het vaartuig, on mogelijk is, het te lichten. Men moet vreezen, dat de beman ning omgekomen is, daar de bodem ter plaatse zeer rotsachtig is, zoodat waarschijnlijk een of mefer huidpla ten zullen zijn ingedrukt. Tragische bijzonderheden. De Britsche bladen wijden talrijke kolommen, aan de ramp de M 1 over komen. Aan de oefeningen, waarbij de duik boot plotseling verdween, namen in 'het geheel «twintig onderzeeërs deel. Een lid der bemanning van de M, 3, een zusterschip van de M 1, deelt in de „Evening Standard" bijzonderhe den mede. Zij waren van Falmouth vertrokken, te zamen met andere duik- booten, die aan de manoeuvres deel namen. De M 1 en de M 3 doken ter zelfder tijd, doch de M 1 kwam niet weder boven. Op dat oogenblik be vond de M 1 zien op een mijl afstand van de M 3. Den heelen dag bleëf de laatste aan het zoeken, 'Zij' dook daarbij' nog verscheidene malen en on der water werden signalen gegeven, doch men slaagde er niet in, verbin ding met de M. 1 te verkrijgen. De Admiraliteit deelt mede, dat de' 'M 1 op te groote diepte ligt, om er naar te laten duiken. Een botsing heeft niet plaats gehad, tenzij de boot op een_ rots is gestooten. Tragische bijzonderheden worden ge publiceerd over de nagelaten betrek- kinger der slachtoffers. De comman dant was in 'December van 'het vo rige jaar getrouwd en eenige weken' geleden is zijn vrouw moeder gewor den. De jonge vrouw van een der andere officieren ontving de treurige tijding langs draadloozen weg, toen zij' naar de radio zal te luisteren. Dó vrouw van een onderofficier dealde' aan een journalist mede, dat haar man herhaaldelijk verteld had. dat |eir op vorige tochten van de M. 1 nog wel eens een en ander haperde. Zij' vond het altijd verschrikkelijk', haar man met die boot te zien ver trekken, modat zij de M. 1 niet als volkomen veilig beschouwde. Hier van zeide zij1 evenwel nooit iets teg^n haar man. om'dat zij1 hem niet wilde ontmoedigen. HET VERDRAG VAN LOCARNO. Een verklaring van Hindenburg. Rijkspresident Hindenburg heeft bij 'de officieel© ontvangst te Darmstadt in' zijn antwoord op de begroetings rede van staatspresident Ullrich o.m. gezegd: Wij willen hopen, dat de moei lijkste tijden thans voorbij zijn en dat de te Locarno geopende onderhande lingen er toe mogen leiden om het bezette gebied en dus ook Hessen, te bevrijden van de zware lasten en het de noodzakelijke bewegingsvrijheid terug te geven. Daarmede heeft Hindenburg zich dus onomwonden voor Locarno uit gesproken. DE VOLKENBONDSRAAD DE agenda tier 37ste zitting. Het volkenbondssecretariaat maakte de agenda voer de 37e zitting van den volkenbondsraad openbaar, die op 7 December te Gsnève zal aanvangen en door don Italiannscne gedelegeerde Sc! aio ja zal werden gepresideerd. Het hoofdpunt van' belangstelling zal natuurlijkhet Mossoelgsschil zijn, doch daarnaast zullen ook tal van andere interessante kwesties worden besproken, zooals het rapport des com missie over de verantwoordelijkheden inzake het .Grieksch-Bulgaarsche ge schil, de voorbereiding der economi sche volkenbondsconferentie, de voor bereiding der ontwapeningsconferen tie, de liquideering van het volken- bondstoezicht over Oostenrijks finan- ziën en een klacht der joodsche min derheid in Hongarije. De Burgemeester van Sofia vermoord. De burgemeester van Sofia, Mad- jarow, de zoon van den voormaligen gevolmachtigden minister Madjarow, is gistermorgen vermoord. De moord is een persoonlijke wraak neming van een voormalig stedelijk ambtenaar, den directeur der stede lijke badinrichtingen, Tomow, dien de burgemeester van zijn functie 'had ont heven. De moordenaar pleegde na de daad onmiddellijk zelfmoord. KORTE BERICHTEN. In Britsch-Indië heeft een heele,. duizenden leden tellende volksstam ge vraagd in de Katholieke Kerk te wop opgenomen. Een telegram uit Madras meldt, dat 65 visschersvaart!uigen met een totale equipage van 200 man wordt vermist. Het Poolsche ministerie is in verband met meeningsverschillen met de Poolsche bank afgetreden. De president der Chineesche re publiek heeft een manifest uitgevaar digd, waarbij Woe Pei Foe tot ver stoorder van den vrede wordt ver klaard. Auriol heeft bij' de Fransche Ka mer een motie ingediend om van den Volkenbond internationale maatrege len tegen belastingontduiking te vra gen. Ulster blijft zich tegen de be slissing der Iersche grenscommissie verzetten. Ook te Parijs is gisteren de eerste sneeuw gevallen. Het is daar bovendien zeer koud. De Nobelprijs van 1924 voor natuurkunde is toegekend aan Prof. Siegbahn te Ups^la. De prijzen van 1925 voor natuur- en scheikunde en die voor letterkunde zijn tot een vol gend jaar aangehoudén. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Gisteravond heeft onder leiding van den burgemeester, den heer J. L. Bos- schieter, de gemeenteraad vebgaderd, voornamelijk om de begrooting voor 1926 verder af te handelen. De vergadering werd. bijgewoond door alle leden. De Voorzitter opende met ambtsge bed. Het vaststellen van de notulen werd aangehouden tot de volgende vergadering. Onder de ingekomen stukken is een schrijven-van Ged. Staten, waarin zij naar aanleiding van de dóór den raad aan de gemeente-vroedvrouw toege kende bijslag opmerken, dat deze niet kan worden verleend als niet eerst de instructie wordt gewijzigd. Hiervan zal nota worden genomen. Van de winkeliersvereen. „Vooruit" is een adres hedenmorgen ingekomen waarin gevraagd wordt maatregelen te nemen tegen het samenscholen van publiek in portieken van winkels, tegen het voetballen' en dobbelen voor de etalages en tevens om te bewerken dat de hoofden der lagere scholen de leerlingen van 8.30—9 uur 's morgens en van 11.30 uur namiddags op de speelplaats houden. B. en W'. stellen voqr het adres in hun handen te stellen ter afdoening. De heer v. d. G u g t e n vraagt of de kwestiezoo gewichtig is, dat ze niet dadelijk kan worden behandeld, Weth. Schoneveld merkt op, dat verschillende dingen reeds in de Alg. politieverordening zijn opgenp- men, du$ een ingewikkelde zaak' is het niet, maar voorstellen van dezen aard dienen goed te worden geformu leerd en overwogen. De raad gaat hierna accoord met den voorslag van B. en W. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Jac. Haasnoot te Kat wijk wordt besloten om van den heer O. J. E. Baron v. Wassenaar v. Cat- wijck qen 6 M. breede strook grond langs de Standtlaan aan te koopen. De grond ligt tusschen de Geref. be graafplaats en het land van den heer v. d. Vijver. De prijs is f 1.25 per vk. M. wat de meeste leden nogal billijk vinden. De door Ged. Staten verlangde wij ziging van de instructie van de vroed vrouw wordt goedgekeurd, zoodat de toeslag nu kan worden verleend. Na een beraadslaging.. in geheime zitting stellen B. en W. voor, den he denmiddag aanbesteden bouw van het nieuwe postkantoor te gunnen aan den heer H. v. Iterson alhier, die voor f 11.511 heeft ingeschreven. Het was een der laagste inschrijvers. De be grooting was f12000. Op voorstel van Dr J onker wordt met alg. stemmen besloten den aan nemer t-e verzoeken zooveel mogelijk Rijnsburgsche krachten te gebruiken. Beter zou zijn dat het werd voorge schreven, maar dat kan niet meer, want het werd in het be9tek niet ge- eischt. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 7.Ó5 (München, 485 M.)^ConcoU. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 8.10 (Hilversum* 1050 M.). Concert. Moziartavond. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. Viering van den derden iaarden van de B. B. C. 8.50 (Parjjs, 1750 M.). Concert. Hierna wordt voortgegaan met de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor 1926. Voor het meubilair van het raad huis willen B. en W. 2 x f 100 uittrek ken. Er moet een nieuwe klok komen, en tevens moet de wandhekleeding vernieuwd en "het meubilair aange vuld worden. Bij den post „Ambtenaarssalarissen" stellen B. en W. voor, het honorarium van den bode te verhoogen en te bren gen van f600 op f700 per jaar. Aldus besloten. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om de opcenten op de hoofdsom van de inkomstenbelasting te verlagen en te brengen van 100 op 80, spreekt de heer v. d. G u g t e n z'n voldoening daarover uit en vraagt hij tevens of het de bedoeling is van B. en W. om in deze richting door te gaan. Er werden vroeger .heel geen opcenten geheven. Is het- de bedoeling van B. en W. om tot dien toestand terug te keeren? De heer Schoneveld vraagt of met deze 80 opcenten de opbrengst even groot zal blijven, n.l. f18.000. Weth. S. Schoneveld zegt, dat dit inderdaad liet geval is. Het be lastbaar inkomen wordt geacht iets te zijn toegenomen. Hoewel deze belasting wel bestaans recht heeft, meenden B. en W. dat z-ü coch niet geheel moest worden ge handhaafd. Het is echter niet de be doeling van B. en W. om deze heffing geheel uit te schakelen ten koste van de gewone inkomstenbelasting, die dan zou moeten wordep verzwaard. B. en W. willen de beide belastingen geleidelijk verlagen. De heer J. Schoneveld had lie ver gezien dat B. en W. streefden naar meer progressie, d.w.z. naar een mep gelijkmatige belasting van de grootere en kleinere inkomens. Wan neer opcenten worden geheven, onver schillig of het er 100 of 20 zijp, mag in de gewone heffing geen progressie worden toegepast en daarom zou spr. er meer voor gevoelen, óf om heel: geen opcenten te heffen en de andere belasting progressief te maken, óf de opcenten geheel te handhaven. Spr. kan niet toestemmen dat de belasting zoo abnormaal hoog is, dat de opcen- tenheffing alleen daardoor zou zijn te rechtvaardigen, "t Is trouwens voor, spr. de vraag of zij wel ooit nopdig is geweest omdat het volkomen juist is, wanneer de groote inkomens naar. evenredigheid worden belast. Dr. Jonker is het niet met den heer J. Schoneveld eens. Spr. is wel' voor een matige progressie, maarniet voor een zóó sterke als door het Rijk wordt toegepast. Spr. acht de groote inkomens te zwaar belast. Weth. Schoneveld zegt namens B. en W. geen positieve toezeggingen te kunnen doen. Het betreft hier een netelig puntje. Maar wellicht dat bij de te verwachten wijziging van de be lastingwet den raad een geheel andere gedragslijn zal warden voorgeschre ven. De heer Kralt zegt de belasting nog niet normaal te kunnen vinden. Zijn biljet althans zag er ditmaal nog niet veel „beter" uit. De voorzitter: dan kan ook in iets anders zitten, Spr. is er bovendien niet zeker van, dat de kleinere inkomens door een geheel vervallen van de opcentenhef- fing zoozeer zouden worden gebaat. De heer J. Schoneveld hoopt niet, dat dr. Jonker met zijn pleidooi voor het handhaven van de opcenten de bedoeling heeft om daardoor tevens de progressieloaze belastingheffing te handhaven. Dat zou spr. een minder prijzenswaardig motief vinden. Wie het 'tbest dragen kan moet ook het meest betalen. Zoolang nu toch een bedrag van 40—50.000 gulden zonder progressie moet worden geheven door dat er nog opcenten worden gevraagd zou .spr. de laatste nog maar liever op 100 willen handhaven, omdat daar in tenminste nog eenige progressie ligt opgesloten. Weth. Schoneveld gelooft niet dat de menschen met kleine inkomens die de heer J. Schoneveld bedoelt te helpen, het op hun belastingbiljet sterk zouden bemerken, wanneer alle belasting op één manier, zij het met toepassing yaxi progressie, zou worden geheven. De heeren Kralt en van Delft dee- len deze meening. De voorzitter meent dat B. en W. op 't oogenblik den meest billijken weg aanbevelen. In antwoord op een vraag van den -heer Kralt zegt de heer J. Schoneveld

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2