abonnementsprijs Dii Nummer bestaat uit DRIE Bladen CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8® JAARGANG ZATERDAG 14 NOVEMBER 1925 NUMMER 1670 DISCIS COURANT In Leiden en buiteq Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week .......f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 22*/a cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent EERSTE blad. Waarschuwende cijfers Door den heer Albarda, den nieuwen leider van de S.D.A.P. werd de vorige week in de Tweede Kamer een' breed© beschouwing gewijd aan den uitslag der verkiezingen, die, naar hij betoog de, niet bet optreden van een Kabinet uit de rechtsche partijen wettigen. Hij kon wel niet anders 'dan toege ven, dat de d.ie groote rechtsche par tijen te tarnen een meerderheid heb ben veiworv.U', maar hij wees er te vens op wat opzichzelf volkomen juist is dat in verband met de her baalde wijzig.ng van de Kieswet, ver gelijking van liet aantal zetels, dat verkregen werd geen goeden grond slag voor beoorneeling vormt. Daarvoor is noodig vergelijking van de stemmen cijfers. En dan blijkt dat de drie rechtsche partijin die in 1822 tezamen 1595691 stemmen behaalden, op 1 Juli niet meer dan 156fi?46 stemmen verwier ven, wat een achteruitgang beteekent van 29000 stemmen. De meerderheid die in 1922 nog 130906 bedroeg, was f nu slechts 23415 stemmen. Terwijl R. K. Staatspartij een vooruitgang had te boeken van 8588 stemmen liep het stemmental van de Christelijk-liislorischen met 15C00 ach teru-.t, terwijl de Anti. evolutionaire parti.j zelfs een verlies van 25000 stem men'had te hoeken. J Deze cijfers, hoe belangrijk ook. ge ven echter nog geen zuiver beeld van de werkelijke verhoudingen daar geen rekening is gehouden me£ het feit, dat het aantal uitgebrachte stemmen in 1925 nog 5 33 pet. hooger was dan in 1822. Partijen die hunne positie in den lande wilden behouden, hadden dus ook hun stemmencijfer met tenminste datzelfde percentage moeten zien stij gen. Zij zouden dan nog in 't geheel geeji winst gehad hebben, maar nog slechts behouden wat reeds in 1922 be reikt was. En hierin nu is geen van de partij en der rechterzijde geslaagd. In procenten gerekend, daalde het aandeel van de Antirevolutionaire partij van 13.73 op 12.23 pet; dat'van de Christelijk Historische Unie van 10.87 op 9.9 pet.-en dat van de R. K. staatspartij van 29.85 pet. tot 28.62 pet. Deze procentsgewijze daling betee kent voor de drie rechtsche partijen een stemmenverlies van 114.000. In een verhoüdingscijfer uitgedrukt behaal den zij slechts te zamen 50.75 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stem men. Zulk een klein© meerderheid, zoo voegde de sociaal-democratische spre-, kej* hieraan toe, zou vpor het oogen- blik bevredigend en zelfs verblijdend kunnen zijn voor 'n jong politiek bond genootschap, dat in de jaren van zijn wasdom verkeert. Als zulk een com binatie voor de eerste maal met haar hakken over de sloot kwam,«zou dat de verwachting wekken, dat zij den volgenden keer royaal den vasten wal van den overkant zou bereiken. Maar als een oude combinatie, ie mand op leeftijd als de coalitie, die reeds zulk een machtige positie in Ne derland heeft ingenomen, zulk ©en on-, gelukkigen sprong maakt, dat zij nau welijks met de hakken over de sloot komt, dan is er geen plaats voor een andere verwachting dan deze, dat zij hij de volgende gelegenheid midden in de sloot terecht komt en met een nat pak voor het volk zal 9taan. Deze beschouwing is niet geheel juist. Regel is toch, dat een partij of een combinatie van partijen, die ©enigen tijd de- regeeringsverantwoordelijk1- heid heeft gedragen? de nadeelige ge volgen daarvan bij de stembus onder vindt. Zoo was het In 1901, toen d© linker zijde in de minderheid werd gebracht. Zoo was het in 1905, toen de rechter zijde geklopt werd. Zoo wag het in 1909, toen de rechtsche partijen een groote overwinning behaalden en in 1913, toen het aan de oppositie geluk te de rechterzijde in de minderheid te brengen. In 1918 wist de rechterzijde de meer derheid te behalen en in 1922 wist zij van de 100 zetels er 59 te bezetten. Maar nu in 1925 was er dan ook alle reden om een nederlaag te ver wachten. Het Kabinet was de laatst© jaren genoodzaakt diep ingrijpende maatre- gel©n te nemen, die in breede kringen ontstemming wekten, van welke stem ming door de linkerzijde een meer handig, dan edel gebruik werd ge maakt. Het vuurtje van de ontevredenheid werd dapper gestookt, en geen middel hoe treurig ook, werd onbeproefd ge laten .om het Kabinet en de rechtsche partijen te bestoken. En daarbij kwam dan nog van rechts 'de scherpe actie van de H. G. S. en de Staatk. Gere formeerden. Er was dus alle reden om ditmaal voor de rechterzijde een vernietigende nederlaag-te verwachten en de soci alisten staken 't dan ook niet onder stoelen of banken, dat zij op zulk een uitslag met stelligheid rekenden. Maar ondanks dat alles kwamen de rechtsche partijen niet in de sloot te recht, maarwisten zij ophieuw een flinke meerderheid te verkrijgen. Opzichzelf is dat geheel anders dan de heer Albarda het voorstelde een verrassende uitkomst, verrassend zoowel voor de oppositie als voor de rechtsche partijen. Dt neemt echter niet weg en wij sluiten daarvoor dan ook geen oogen- blik de oogen dat met name de A. R. partij belangrijke verliezen had te boekèn ook "in dezen kieskring. In 1922 werden in den .Kieskring Leiden uitgebracht 139292 stemmen, waarvan de A R. partij 26135 verkreeg. In 1925 steeg het totaal aantal uitge brachte stemmen tot 149241 maar daar entegen daalde het stemmencijfer der A.R. partij tot 24981, wat een .verlies van 1154 stemmen beteekent, terwijl het percentage daalde van 18.7 tot 16.7 Gezien de hetze van verschillende kanten tegen onze partij ontwikkeld, en de, omstandigheden waaronder ge streden moest worden, zijn deze cij fers niet onrustbarend. Maar wel is er reden om van waar schuwende cijfers te spreken en wel mogen alle krachten worden inge- spannen om verder verlies te voorko men en terug te winnen wat verloren werd. Chr. Nat. Vakverbond. In de komende dagen zal door het Christeliik Nationaal Vakverbond door heel het land een krachtige ac tie worden gevoerd. Als inzet voor de winterpropagan- dat zullen niet minder dan 75 verga deringen worden gehouden, o.a. ook te Leiden, Katwijk, Noordwijk aan Zee en- Lisse. Aan een circulaire ter voorbereiding van deze actie is he^t volgende ont leend: „De Christelijke vakbeweging wil te midden van de verwarring van dezen tijd, op sociaal economisch gebied, de banier van de beginselen van het Woord van God hoog houden. Zij heeft tot taak, in het maatschappelijk leven op te komen voor recht en gerechtig heid, speciaal om haar invloed aan te wenden om de verhouding tusschen werkgevers en werknemers zoo te doen worden, dat deze beantwoordt aan den eisch der beginselen van Gods Woord. Tegenover het klassenstrijdyprinci- pe der sociaal-democraten eenerzijds en het oud-liberale beginsel dat arbeid koopwaar is, anderzijds, plaatst de Christelijke vakbeweging zich met het door haar beleden beginsel, dat pa troons en arbeiders beiden van Gods wege een taak hebben ontvangen, elk een eigen plaats in het bedrijfsleven hebben gekregen, en dat zij in dat be drijfsleven op elkaar zijn aangewezen en daar gemeenschappelijk hebben te arbeiden. Onder wederzijdsche erken ning van eikaars rechten en plichten, moet er samenwerking zijn tusschen werkgevers en werknemers, naar den eisch der beginselen van het Woord (van God, om gemeenschappelijk heel de samenleving te dienen. De Christelijke vakorganisatie wil zijn, orgaan voor overleg 'en samen werking. En zij wil in dat overleg zijn een schild voor de zwakken."' In deze woorden is duidelijk aange geven wat het Christelijk Vakverbond beoogt. Duideljjk aangegeven óók hoe nood zakelijk het is dat allen die zich voor Gods Woord wenschen te buigen, den arbeid van dit Verbond steunen. Het heeft, de laatste weken hebben het nog weer bewezen, met grooten tegenstand te worstelen, vooral om dat bet bij al zijn arbeid met Gods geboden rekening wil houden Maar dit moet voor ons juist een reden zijn om den arbeid van dit ver bond te steunen en er toe mee te wer ken dat de uitgeschreven vergaderin gen slagen en dat de inzet van de campagne een goede inzet wordt. 't Is mooi als in dagen van span ning als we in 1918 beleefden, het Christelijk Vakverbond gewaardeerd wordt. Maar mooier nog en beter is het, wanneer ook in meer kalme dagen heel ons .Christenvolk dit Verbond steunt, van zijn belangstelling blijk geeft en er toe meewerkt, dat het ide aal: aaneensluiting van alle Christe lijke arbeiders enz. wordt verwezen lijkt. De verbouwing van Vroom en Drees- manss magazijnen is geheel gereed- gekomen. Een diepte van 82 M. De opening op a.s. Maandag. Het is alweer eenigen tijd geleden dat wij onzen lezers uitvoerige mede- deelingen konden doen aangaande de verbouwing van de magazijnen van Vroom en Dreesmann. Dat was ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe gedeelte met de prachtige portiek en het front, dat aan de Breestraat ligt. Thans echter kunnen we, gelijk ook een advertentie in dit nummer het doet, mededeelen dat ook de inwendi ge verbouwing „af" is die noodig was door 't bijtrekken van 'tvoorm. pand van den heer Creyghton aan def Aal markt en tevens'om de verbinding tus schen Breestraat, Aalmarkt, Visch- markt en Maarsmanssteeg te volma ken. Want wel kon men bij de ope ning van het Breestraat-gedeelte reeds binnendoor naar de Aalmarkt-zijde komen, maar toch alleen via een ge deelte waarvan nog moeilijk te zeggen viel hoe het worden zou, omdat men nog volop met de verbouwing en het timmerwerk bezig was. Thans echter is van onvolmaaktheid geen spoor meer te zien, en zijn de verschillende afdeelingen geworden tot één indrukwekkend geheel. Want wel dragen de onderscheidene afdeelingen, hetzij door inrichting of bekleeding, al naar den aard van het artikel waaraan zij gewijd zijn, een eigen karakter, maar het hoofdmotief dat bij de architecteuur werd gevolgd is één, en bovendien heeft bet ineen- loopen der afdeelingen hier - en daar mooie doorkijkjes gemaakt aan het waarlijk schitterend effect waarvan ook de eigenaardige ruimteverhoudin gen zeer veel hebben bijgedragen. Om van het laatste nog iets te zeg gen, zij opgemerkt, dat de architect bij deze verbouwing voor een eigen aardig probleem stond. Zoowel in de richting BreestraatAalmarkt als in die der MaarsmanssteegWaagpoort helde de vloer naar beneden, en nu moest daarop, zonder te vervallen in al te veel trapjes, een egale magazijn- vloer worden geconstrueerd. Op een wijze, die alle hulde ver dient is de oplossing hiervoor gevon den. Gedeeltelijk werd door afgraven meer gelijkheid gebracht en overigens maakte de architectuur het zoo, dat met 'n enkele trap al heel veel werd bereikt. En nu viel het ons op, dat waar laatstbedoelde oplossing werd toegepast, n.l. in het parterre-centrum eenigermate naar de Aalmarktzijde, waar zonder eenige onderbreking de plafond-hoogte 6.40 M. bedraagt, met deze wisselende hoogteverhouding een voor de expositie buitengewoon gun stig effect werd verkregen. Als men achter de balustrade staat op de baby- afdeeling aan de Aalmarkt (He etage) heeft men een overzicht over bijna het geheele parterre-gedeelte (dat waaa men boven staat is uiteraard niet zichtbaar) en kan men achte: zich de Aalmarkt, vóór en door de stoffage-afdeeling heen de passage op de Breestraat zien; maar tevens heeft men daar een mooi gezicht op de be drijvigheid in, en de mooie aanklee ding en inrichting van de parterre- afdeelingen. Het wordt echter tijd, dat we begin nen met iets te zeggen over het ken merkende van de nieuwe verbouwing. Zooals gezegd vormt hiervan de an nexatie van 't perceel-Creyghton een belangrijk onderdeel. Behalve dat daardoor de omvang veel grooter werd openbaarden zich ook vele combinatie mogelijkheden, die voor de practische indeeling van het geheel van veel be- teekenis waren. Zoo treffen we bvv. thans, gerekend ter hoogte van de Waagpoort in het middenvak, even naast het pas be sproken gedeelte een sous-terrain aan waarin verschillende draden van het bedrijf samenloopen en waar heel veel werk afgedaan wordt, dat met den winkelverkoop in het allernauwst ver band staat, zonder dat nochtans van de verkoopruimte ook maar iets te vragen. Dit sous-terrain heeft n.l. verbin ding met de afdeeling expeditie, die door een loket vanuit de verkoopa.f- deelingen de verkochte goederen ont vangt; voorts met de hygiënisch en sierlijk ingerichte* garderobe, de toi letten en de bovengelegen koffieka mer, met de afdeeling ontvangen goe deren in de Waagpoort en de kolen bergplaatsen ©enerzijds en anderzijds via een speciale afsluiting dan, met de zeer groote magazijnruimte, die over de ganscbe breedte en over een lengte van 43 M. zich uitstrekkend, doorloopt tot aan het trottoir van de Breestraat, dus onder de nieuwe por tiek door. Dit zeer degelijk afgewerk te magazijn, dat voor een deel bene den de waterspiegel ligt, is 2.20 AJ- hoog. Men kan er dus royaal in loo- pen en werken. Het is geheel in ge wapend beton opgetrokken en dicht bezet met welvoorziene stellingen, die een reeks dubbele vakken vormen, en verwarmd vanuit de centrale, die in een kelder beneden de garderobe aan de Waagpoortzijde is opgesteld. Op ■zichzelf reeds een veelbeteekenende afdeeling. Van hieruit treden we weer in het nieuwe centrum van de parterre. We zouden het ons kunnen voorstellen, wanneer hier zelfs getrouwe gezoek- sters zich eens even moesten beden ken over de te kiezen richting, want de afdeelingen werden veel meer ge differentieerd, dank zij de uitbVeiding aan beide zijden. Ten aanzien van het gedeelte, dat naar de "Breestraat georiënteerd is zij na onze uitvoerige beschrijving van de vorige maal nog slechts gewezen op het bijzondere effect dat het bij de voltooiing van het andere gedeelte ge kregen heeft. Gevestigd is daar de ver koop van vitrages, gordijnen, tafelzei len, behangselfournituren, cocosmat- ten en loopers enz. Tot in de kleinste hulpmiddelen, zooals koperwerk voor de stoffage enz. toe, is hier alles even mooi, pbactisch en modern. Tegenover de Waagpoort, dus aan de Vischpoort ligt ter hoogte van het centrum de afdeeling China-matten. Daarnevens, om het nu maar in één adem te noemen, liggen in 't naar de Aalmarkt gerichte vak de onderschei dene afdeelingen voor mantel- japon- fluweelen-, zijde, fantasie en katoenen stoffen, tricotage, (bijna het geheele pand-Creygton is daaraan gewijd), witte stukgoederen, schorten en bes drijfskleeding. De verandering van de parterre-ge deelten is hiermede echter nog niet geheel besproken, want in het ged. VischpoortMaarsmanssteeg is op den hoek van de Vischpoort een in gang gemaakt, die toegang geeft tot een geheel nieuwe afdeeling voor hee renmode. Zonder nog naar iets te moe ten vragen, kunt ge met het bloote oog reeds kiezen uit 150 dozijn over hemden. Een geheel nieuw ingerichte afdee ling is die voor handwerk-benoodigd- heden, die er thans voor onze dames alleraanlokkelijkst uitziet. Daarne vens ondergingen de afdeelingen voor garen en band, lederwaren en parfu merieën, wol, handschoenen, kousen en sokken een belangrijke uitbreiding. 350 dozijn kousen kan men zóó maai' tellen, en de fijnere artikelen liggen smaakvol uitgestald in handige vitri nes. waaronder er prachtig mook 2ijn Binnenland. Minister Colijn werd vandaag door H. M. in audiëntie ontvangen. De Maasbode verwach,t dat het ge heele Kabinet ontslag zal nemen. 150 Zo&d-Afrik^ansche studenten naar Leiden. Buitenland. Hindenburg heeft zich onomwonden voor Locarno verklaard. De burgemeester van Sofia is ver moord. De agenda der a.s. zitting van den Volkenbondsraad. De plaats van de gezonken Engel- sche duikboot ,31 1" is gevonden, doch men geeft alle hoop op redding der be manning op. Terzijde van den ingang-Vischpoort merken we een moderne „Sigler"-lift op, soliede, mooi en veilig van con structie. Bijna onmerkbaar brengt zij u tot op de 4e etage als 't noodig is. Behalve deze lift is er nog een ijaa de Waagpoortzijde, ja er is er zelfs een die o nieuwe tijd de boeken, taschjes en boterhammen van het per soneel vanuit de garderobe naar de goed ingerichte koffiekamer brengt, die op haar beurt door een loket met 'n vriendelijk keukentje is verbonden. Nog veel is er beneden te zien, maar we moeten klaarkomen, en daarom nu maar eerst naar boven, naar de le etage. De aan de Maarsmanssteeg gelegen afdeeling, waarvan men zich gerust een flinke voorstelling mag vormen, is ge'heel gewijd aan het artikel ja ponnen, jurken, blouses, rokken, kin- derconfectie enz. Van het langwerpige gedeelte is de naar de Aalmarkt georiënteerde helft geheel gewijd aan de afdeelingen wie gen, ledikanten, hebé-artikelen en de kens, waarnaast in de front-helft naar de Breestraat de omvangrijke afdee lingen voor tapijten, karpetten, kleed- jës, linoleums enz. zijn gevestigd. Men raakt hier niet spoedig uitgekeken. En eindelijk op de derde etage wacht een bijzondere verrassing, in den vorm van de afdeelingen voor Sa lon- en huiskamerameublementen. We kunnen het verklaren, dat de firma op deze afdeeling jn het bijzon der trotsch is. De aankleeding en de verscheidenheid is dan ook werkelijk schitterend. Kan men in parterre en eerste eta ge de wand'bekleeding met mooie ta pijten en verder de deftige eiken wana; betimmering bewonderen, bier streeft alles naar de huiskamersfeer, en heeft de betimmering halverwege plaats ge maakt voor een smaakvolle lambri seering met aansluitende bekleeding. Voorts is door eeh speciale indeeling verkregen dat ieder ameublement een „room" op zichzelf vormt, wat het ca chet zeer verhoogt. Wij blikken door de mooi afgewerk te wijde lichtkokers in de geweldige ruimten beneden, op de 1ste etage en in de parterre afdeeling. Overal glin stering, harmonie, kleur, levendigheid ©n we nemen, terwijl we onzen ge leider vriendelijk danken, in dubbelen zin den hoed af voor Vroom en Drees mann, die Leiden heeft verrijkt met een zeer goed en modern ingericht magazijn, waar onze huisvrouwen op het gebied van woninginrichting en kleeding niet licht tevergeefs zullen zoeken. A.s. Maandag zal te 2 uur namid dags de officieele opening plaats heb ben, terwijl de verkoop doorgaat. Wij hopen daarop nog nader terug te komen. Christelijke H. B. S. Het bestuur der Chr. H. B. S. alhier werd Dinsdagavond j.l. zeer verblijd met de mededeeling aan den Penning meester, Dr. van Es, te Leiden, gedaan door een ouderpaar, wiens zoon tde H B. S. had bezocht. Deze ouders hadden 400.rente loos kasgeld indertijd verstrekt en ga ven dit uit dankbaarheid aan de Ver- eeniging voor Chr. M. O. te Leiden ca deau. Moge het bestuur op dergelijke wi;

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1