NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925* pen, dat er van het Vaticaan invloed aitgaat op de internationale verhou dingen. De vergadering wordt verdaagd tot fVoensdag. De vergadering van W o e n sd a g. De heer MARCHANT (V.-D.) zegt, dat nij de kwestie van het gezantschap bij den Paus steeds als een kwestie van opportuniteit heeft beschouwd. Thans is echter door de verklaring van den heer Nolens aan deze kwestie een vér gaande politieke strekking gegeven, de vraag van de samenwerking der recht- sche partijen. Spr. acht die samenwer king niet in het belang des lands en zal dus vóór het amendement stemmen. De héér BRAAT (P.B.) acht geen re den aanwezig tot bestendiging van het gezantschap. Uit oogpunt van bezuini ging zal spr. vóór het amendement stemmen. Het amendement wordt aangenomen met 52 tegen 42 stemmen. Tegen: de Katholieken en de Anti revolutionairen, alsmede de heer Arts (RJK.V.). De MINISTER VAN FINANCIEN, de heer COLIJN, legt de volgende verkla ring af. „In verband met de omstandigheid, dat de vier Katholieke Ministers mij hebben medegedeeld, dat zij in de aan neming van het amendement tot schrapping van het gezantschap bij het ■Vatikaan aanleiding zullen vinden aan de Koningin ontslag uit hun ambt te [verzoeken, zal de politieke toestand, mede in verband met de verklaring, hedennacht door den heer Nolens af gelegd, nader onder de oogen moeten worden gezien. In verband daarmede schijnt de voortzetting van de behan deling der Staatsbegrooting niet raad zaam, weshalve ik verzoek de beraad slagingen te schorsen." De VOORZITTER schorst de beraad slagingen. De vergadering wordt gesloten. spannino in en om de kamer. Zooals gemeld werd, hebben aan de stemming over het amendement Ker sten 94 Kamerleden deelgenomen. 'Afwezig waren de heeren J. Duys (o D.A.P.), Duymaer van Twist en prof. h. Visscher, beiden A.-R.; de Vrij- heid9bonder Drooglever Fortuyn en de Chr. Hist. Dr. j. Th. de Vis9er en H. W- Til anus. Naar gemeld wordt, was dv. De vis ser, leider der C.-H. Kamerfractie, niet aanwezig, omdat hij noch vóór, no« h tegen het amendement Kersten zijn stem zou hebben willen uitbren gen. Er was voor déze zitting veel belang stelling. De tribunes waren overvol, - evenals !röo loges. Ook de loges voor introducees van den Kamervoorz. was dicht bezet. Verschillende personen, die een plaats op de gereserveerde tribune of in een der loges verzochten, moesten worden afgewezen. Op het Binnenhof heerschte mede een ongewone drukte. Na afloop der vergadering groeide de menigte op het anders zoo stille plein nog aan, mede doordat de menschen, die de bijeen komst op de tribune of in de loges had- .den bijgewoond, op het Binnenhof ble- .ven wachten. De menigte blikte met groote belangstelling de ministers aan, toen die, met ernstige gezichten, het Kamergebouw verlieten. Ook de ver trekkende Kamerleden waren het voor werp van de belangstelling der toe schouwers. Voor den aanvang der vergadering heerschte nog onzekerheid omtrent het lot van het amendement en den loop, dien de gebeurtenissen zouden nemeh. Men wist niet, welke houding de vrijzinnig-democraten zouden aan- I nemen. Toen de heer Colijn het woord vroeg, -bereikte de spanning begrijpelijkerwij- ze haar hoogtepunt. De heer Colijn las de regeeringsverklaring zeer langzaam voor, op ieder woord grooten nadruk leggend, en op hoogsternstigen toon sprekende. eerste kamer. De Eerste Kamer hield Dinsdag een een korte vergadering waarin ook de heer Amelink werd geïnstalleerd. In de vergadering van gister kwam aan de orde, de wijziging van art. 30 van het Burg. Wetboek en herziening van de Falllissementswet. De heer MENDELS (S.D.) zou in ver band met hetgeen eenige minuten ge leden aan de overzijde geschied is, wel eenige inlichtingen wenschen over de betrekking tusschen Kamer en regee ring. Het ministerie is een romp-minis terie geworden, maar geldt hetgeen in de Tweede Kamer geldt, nu niet hier? Men kan zeggen, dat het daar de be grooting betrof en hier twee ontwerpen van anderen aard. Maar of het een be grooting of een Faillissementswet is, is toch maar een kwestie van kwan- tiatief verschil. De MINISTER VAN JUSTITIE (de heer Schokking) meent, dat er voor het oogenblik geen aanleiding is, den ar beid. waarvoor hij hier .^eroenen is. te schorsen. Hij weet zelfs niet, of het op zijn weg ligt, de mededeeling te doen, die de minister van financiën in de Tweede Kamer gedaan heeft. Indien alle beraadslagingen geschorst waren, zou daarvan mededeeling gedaan zijn aan den voorzitter der Eerste Kamer. De heer MENDELS kan slechts ma tige bewondering voelen voor het ant woord van den minister, al begrijpt hij zeer wel, dat de minister behoort tot een partij, die mede verantwoordelijk is voor de cri9is en in een penibel po sitie verkeert. De vraag is niet, of de regeering met de Kamer kan beraad slagen, maar of de Kamer met de re geering kan beraadslagen. De heer VAN LANSCHOT (R.-K.) merkt op, dat deze minister nog niet démissionair is. De be,handeling door de Kamer van de ontwerpen op dit oogenblik kan volkomen door den beu gel. Een andere vraag is, of de behan deling opportuun is, en het wil spr. voorkomen, dat deze twee eenvoudige ontwerpen niet nog rustig te behande len. De heer MENDELS stelt voor, de be handeling van de agenda op te schor ten. Het ministerie heeft vier minis terszetels onbezet, en spreker gelooft niet, dat de regeering buiten de begroo ting wel andere zaken met de Tweede Kamer behandelt. Bovendien zal het voor den minister aangenaam zijn, dat hij zoo spoedig mogelijk bij zijn colle ga's terug is om over den toestand te beraadslagen. De heer DE GIJSELAAR (Chr.-H.) vraagt waar het staat, dat er een romp- parlement is, en dat vier ministers ont slag hebben gevraagd. Wanneer er geen enkel officieel bezwaar bestaat tegen de behandeling van deze ontwer pen, meent spr.. dat zij plaats moet hebben. Het voorstel-Mendels wordt verwor pen met 25 tegen 12 stemmen (Rechts tegen links), behalve den heer van Na gel' v Ampsen (V B.) die tegen stemde) De heer VAN N 4.GELLL VAN AMP SEN deelt mede, vóór te hebben willen .stemmen. Beide ontwerpen worden vervolgens na Korte bespreking z. h. s. aangeno men. GEMENGD NIEUWS. Dievenvangsl. Jtios men ui-e ven vangt is de vraag, die de politie telkens weer opnieuw bezighoudt, want trots alle pogingen om de misdaadd tegen te gaan, blijven er nog een res pectabel aantal „vermetele" diefstal len over, waarvan de dader niet of slechts na veel-moeite te vinden-is. In Londen schijnt met een nieuw.mid deltje te. hebben gevonden, waarbij ge bruik wordt gemaakt van draadjes ga ren of katoen. De draden worden Voor de sloten of op andere plaatsen gespannen en het verbreken ervan geeft de politie een aanwijzing. In Londen heeft men op deze wijze onlangs reeds kunnen constateeren, dat in een juwelierswin kel was ingebroken. De politie-agent die het beschadigde draadje zag, waarschuwde een zijner collega's, sa men gingen zij' zoeken en zij1 vonden twee dieven, die zich tevergeefs in een donkerhoekje trachtten te ver bergen. Een van hen had een briefje in den zak met het adres van een van heling verdacht persoon. De po- politie trok naar dén winkel van den heler en nam dien in arrest; een der agenten trok daarop de kleederen van den koopman aan. Eenige uren lang bleet hij als „eigenaar" in den winkel waar na verloop van tij'd vier dieven kwamen om hun gestolen waar te koop aan* te bieden. Natuurlijk zaten ook die spoedig in verzekerde bewa ring. Zoo had de agent door middel van een draadje zes dieven en een heler gesnapt. Natuurlijk kennen de misdadigers deze politie-middeltjes wel en zij'trach ten dan ook, na-de begane daad, de draden etc. weer in den „ouden vorm te brengen. Eefi geestig middel om dieven op een dwaalspoor te brengen, heeft een nachtwaker uitgedacht,aie twee groo- te hallen te bewaken had. Bij regen of sneeuw liep hij een paar hónderd meter achteruit, zoodat de voetspo ren aanduidden, de de bewaker in de hal was gegaan en nog niet was teruggekeerd, terwijl deze in werkelijk heid door achteruit te loopen verdwe nen was. Op een nacht, dat hij1 deze list weer in toepassing wilde brengen hoorde hij stappen en verborg zich in een hoek. Er kwam een man aan, dien de waker als een bekend dief herkende. Toen de man de sporen had onderzocht, mompelde hij: „Hij' is hier twee keer voorbijgegaan en nog niet teruggekeerd". Daarop schudde hij teleurgesteld het hoofd en verdween in den duisteren nacht. Er werd dien nacht niet gestolen. Spoorwegongeval. Zondag heeft in de Ronheider-tunnel te Aken een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Arbeiders, die in .de tunnel werk zaam waren, begaven zich, toen de van Aken binnenkomenden sneltrein naar Herbestahl de tunnel binnen reed, op het linksche in plaats van op het zijspoor en bemerkten, door het licht der lantarens verblind, niet, dat een goederentrein aankwam. Deze doodde twee arbeiders en reed een derde beide beenen af, zijn toestand is zeer zorgwekkend. Weereen brandsticht ingte B e r 1 ii n. jTe Hennersdorf ziin in den afgeloopen nacht de Berliner Hennersdorfer Muehlenwerke van de firma Wolff Laffey geheel algebrand waarbij ongeveer 2500 zakken meel, 1000 centenaars zemelen en 4000 cen tenaars graan verloren gingen. Ook hier heeft men weer niet een geval van brandstichting te doen. Jaffey, die de brandstichters bijl hun werk verraste, werd door hen tegen den grond geslagen. Het is niet ge lukt de daers te pakken. .T ra choome pjiemi e. «In verschillende steden in Baden heerscht onder de s choolkinderen een ernstige trachoom- (oogziekte/ epidemie. zoo dat sommige scholen j^esloten zijn. In de kliniek te Heidelberg zfm al leen uit het nabijgelegen-plaatsje Hass loch 85 schoolkinderen opgenomen. Inbraak in een station. Gisternacht is ingebroken in het sta tion der Ned. Spoorwegen te Wouw. Door verbreking van een ruit in de derdeklas wachtkamer verschaften de inbrekers zich toegang en probeerden toen de brandkast te forceeren, het geen niet gelukte. 'Daarna is een be zoek gebracht bïj' d^h Directeur der Zuivélrabrieken, dóch ook hier was alles Veilig achter slót en grendel op geborgen. De maréchaussee van Ber gen pp Zoom hoeft een onderzoek ingesteld. Een Amerikaansch cadeau. Een Amerikaan heeft aan den En- gelschen kanselier van de schatkist' een cheque van. 1100 pond sterling gezonden als bijdrage, voor de terug betaling der Engelsche schulden aan Amerika en als, bewijs van. hoogach ting vocvr de. inspanning, dóór En gel apd betoond om zijn internationale verplichtingen na tokomen. Gezantsch aps ge b o uw afge brand. Te Teheran is door on voorzichtigheid van arbeiders het Ita- liaansche gezantschapsgebouw afge brand. Een rood „doopsel". Dat de socialisten, ofschoon in meerder heid niets met den godsdienst op heb bend, toch ook 'behoefte -gevoelen, aan een soort uiterlijke „religie", bleek weer eens j.l. Zondag, toen in een so- sociaTistische Zondagsschool te Glas gow een eigenaardige plechtigheid vol trokken werd. Kameraad, Richmond (Clydebank/, „doopte" namelijk, na, een korte toe spraak, een jongen en een meisje, d. w. z. hij gaf hun elk, een naam en spelde een roode rozet op hun kleeren. Aan 'de moeders, der twee gelukkige proletariërskinderen bood hij een witte chtysanth aan, .terwijl de kinderen der school haar ;ee'u /tuil chrysanten of freerden. Jacht óp bandieten. In de Fransche Pyreneeën -hielden zich eèn tweetal Spaansche bandieten op, die het bergland onveilig maakten. Eén der bandieten, Cürriel gehee- ten, hgd tijdens -een verblijf in een restaurant, de onvoorzichtigheid, zij:n overjas achter te1 laten. Daar er stroo- halmen aan de jas „kleefden", kreeg de politie, die dén verdachten vreem deling óp het spoor was, vermoeden, dat de eigenaar van het kleeding- stuk een eenzafhdberghut tot nacht kwartier had en dus waarschijnlijk één der gezochte bandieten was. Met een machinegeweer gewapend en van een hoeveelheid stikgas voor zien, toog de politie tér achtervolging van de gevaarlijke roovers uit. De bandieten, die het voordeel van' een bijzondere terreinkennis hadden, wis ten hun achtervolgers geruimen tij'd met hun revolvers op een afstand te houden. Toen Curriel ten slótte echter geem dekking meer -vónd én onder het be reik van de geweren der politieman nen kwam. schoot hij' zichzelf zijïilaat- sten kogel door het hoofd. De andere bandieten wisten te ont komen. Noodlottige aanrijding. Gistermiddag- -is op den Haagweg te- fenover Pasgeld nabij T)elft, dr. Al erts, wonende Laan van Meerder— voort te Den Haag, toen hij plotseling overstak, door een auto aangereden. In hopeloozen toestand werd hij' naar het ziekenhuis aan den Burgwal te Den Haag vervoerd, waar hij'heden nacht is overleden. De bestuurder van de auto, een student uit Delft, werd door de Delftsche politie aangehou den. N o o d 1 o 11 i g e v a 1. Bij de res tauratie van de Groote Kerk te Edam, was o.a. werkzaam -de leidekker Ji F., afkomstig uit Amsterdam, Gister middag wérd hij: door een paar be woners uit de omgeving van de kerk gevonden, nadat hij van het dak, van een hoogte van ongeveer 13 M., was gevallen. Een half uur later om streeks is-hij gestorven. Vermoedelijk is hij bij het passen van een waterloozingsbuis uit de dak goot gevallen. De ongelukkige die 55 jaar was, was gehuwd en vader van twee kin deren. behandeling van gewonden. Over dit onderwerp schrijft de heer P. de Graaf, arts te Alphen a. d. Rijn in de Rijhbode: Deze week werd ik 's avonds door de politie geroepen om hulp te verleenen aan een man, die op straat was geval len, en bij wien men vermoedde dat een zijner beenen gebroken was. Inmiddels had men den man op eeri handwagen naar het, politiebureau vervoerd, al waar mij bleek, dat er een gecompli ceerde beenbreuk van het rechter on derbeen bestond. Gecompliceerde beenbreuk wil zeg gen dat de gebroken beenuiteinden de huid doorboord hebben. Dit geval geeft mij aanleiding, in 't belang van de menschen bij wien men vermoedt, dat zij een been of arm ge broken hebben, om er een ieder met allen ernst opmerkzaam op te maken, dat men zulke personen niet moet ver plaatsen of vervoeren, alvorens ze ter plaatse van bet ongeval door een dok ter zijn verbonden, ook al zou die hulp een uur lang uitblijven en de getroffe ne midden op den weg liggen. Geheei afblijven is bier het wachtwoord, ook geen schoenen, kousen of kleeren uit trekken, omdat men groot gevaar loopt „vooral aan het onderbeen" van een eenvoudige beenbreuk, waarbij de huid dus nog niet doorboord is, bij bewe ging, verplaatsen of vervoeren een ge- compliceerden beenbreuk te maken: een zeer groote fout die den getroffene bet leven kan kosten. In het onderhavige geval was hier van, naar mijn meening geen sprake, maar ik meende toch goed te doen door et op te wijzen, 'dat degene die in der- lijke gevallen niets doet, en rustig me dische hulp afwacht, bet meest han delt in 't belang van den getroffene. UIT DE OMGEVING. rijnzaterwoude. Gemeenteraad De gemeenteraad heeft Maandag voor de derde keer vergaderd óver het voor stel tot electrificatie van de Leidsche Vaart, waarover heel veel is te doen geweest en waarover in de vorige ver gadering de stemmen hadden gestaakt. Toen nu de Voorzitter opnieuw tot stemming wilde overgaan, vroeg de heer van Tol het woord tot motiveering van zjjn stem, die hij. nu vóór het voorstel zou uitbrengen, terwijl hij de vorige keer flegen had gestemd. Spr. zeide, dat het zjjn gewoonte niet was een voor stel te steunen, Waar hij eerst tegen was. Maar hij heeft" het voorstel ernstig overwogen en is nu tot andere gedach ten gekomen. Als ik tegen stem, zeide spr., en hij doelde hier op de omstandigheid, dat het overige deel der bevolking den be woners van de Leidsche Vaart de elec trificatie misgunt, is er een gedeelte der gemeente dat lacht, maar aan zijn de bewoners van de Leidsche Vaart ver stóken van electriciteit. Stem ik voor Idan krijg ik een gedeelte vam de ge meènte tegen. Maar u, mijnheer de voor zitter, is de schuldige van deze moei- löjke kwestie, w^t door u is het voor stel niet góed voorgesteld en uitgelegd. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd,werd het voorstel tot electrificatie van de Leidsche Vaart aangenomen met 52 stemmen. Hierna-kwam ter sprake de ontslag neming als wethouder van den heer Compeer. Deze zeide, dat hij tenslotte tot dit besluit gekomen is, omdat naar zijn meening een zakenman geen raads lid of wethouder kan zijn. De schuld aan de ontslagneming ligt niet aan den ïaad of hij B. en W. Èr is eengroep Imenschen,die hem door het slijk ge sleurd en hem een farizeeër heeft ge noemd, omdat, hij eerst tegen het voor stel was en nu vóór. Sur. meent, dat hij verdere verantwoording van zich af moet werpen. De burgemeester, de heer J. A. Bak huizen, richttehierna het woord tot iden heer Compeer en drukte zijn spijt uit, dat hij tot' dit besluit gekomen is, waarna hrj hem dankte voor het vele, «dat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Toen, aldus de burgemeester, ik in .1922 hier tot burgemeester werd be noemd, en mij bleek, dat de gemeente erg op haar zelfstandigheid gesteld was heb ik meegewerkt om die te behouden Maar het blijkt, dat thans de tijd voor mtj is aangebroken om een andere richting in te slaan. •De inwoners van Rijnsaterwoude zijn het niet meer waard om zelfstandig te blijven. Achter deze kwestie zit zoo'n valsche en gemeene opzet, waaraan zelfs raadsleden hebben deelgenomen, dat ik het meer d,an schandelijk vindt. Onmiddellijk na deze woorden sloot de Voorzitter de vergadering. haarlemmermeer. Burgerlijke stand. Geboren: Judith Henriëtte, dochter van M. A. de Fo- kert en C. J. van Vonno. Adriana, doch ter van J. C. van der Hooft en P. Kooij. Cornelis, zoon van P. Spaargaren en Antie Jongkind. Coenraad, zoon van J. de Kooker en J. Koordes. Cornelis, aoon van H. A. öuwerkerk en K. J. Haspels. Levenlooze zoon van J. H. H. van Beem en H. A. C. Duijvendak: Jacob, zoon van P. van Anidel en Wan Arkel. Ondertrouwd: Willem Scherpenisse, 24 jaar en Elisabeth Njjenhuis, 22 jaar. Johannes Laan, 34 jaar en Margaretha Keizer, 31 jaar. Adrianus Keizer, 33 jaar en Geertruida Maria Baars, 26 jaar Getrouwd: Matt hijs Petrus Leonardus 'Boender, 24 jaar eh Paula Babette Bass Imann, 25 jaar. Gerardus Laurentius fTrompert, 24 jaar en Helena de Vries, 20 jaar. Henarik van 't Hof, 23 jaar en Dirkje. Cornelia Schippers, 19 jaar. Dirk Jongkind, 30 jaar en Jentje Maria Visser, 21 jaar. Eliza Floris de Koning 28 jaar en Anna. Henriette Verbeek, 23 jaar. Jan van Schaik, 31 jaar en Anna Regina Weber, 33 jaar. Overleden: Reijer Groenveld, 75 j. geh. met A. M. E. de Heer. Te Leiden, Jan Vis, 52 jea\ 'geh. met T. van v uure. NIEU VENNEP. In het zieleen',te Leiden is in den ouderdom 02 jaren overleden de heer. J Vis, in ievon brievengaarder c» o het hulppost- e?: telegraafkantoor ullUer, alkemade. Burgerlijke stand. Geboren: Ge - truida, dochter van Jacob van der Vli en Trijntje van der Vliet. Fijt je, dol ter van Wilhelmus Wegman en Fijt je wan Schaik. Gerardus Johannes Igna tius, zoon ven Cornelis Johannes de Bruyn en Cornelia Maria Straathof. OndertrouwdCornelis Jozefus van Haastregt, jm. 25 jaar en Gijsberta Ma ria Bouwmeester, jd. 25 jaar. Overleden: Henarik Turk, oud 82 j. de hollanders op ceylon. Het maandblad Zuid-Afrika verhaalt over den toestand der Hollanders op Ceylon: „Ds. A. J. K. de Klerk, uit Zuid-Afri-, ka naar Ceylon beroepen door den kerkeraad van de Hollandsch Gere formeerde Kerk of Dutch Reformed Church, schrijft on het volgende: „Ik wist heel weinig wat het werk hier eigenlijk zou zijn. Nu heb. ik 'n dee van het werk, doch kan slechts nog maar indrukken mededeelen. In Colombo, waar onze kerk een sterk ledèntal hfeeft, zijn er weinige Hollan ders, die hier in verband met den han del werkzaam zijn, over hen schrijf ik later D V. Voor het tegenwoordige be paal ik mij bij de leden van de Ned. Geref. Kerk van Ceylon. Zij zijn de af «Lammelingen van de oude Hollanders, d'.e zich met de voornaamste inboorlin- eenfamilies alhier ondertrouwd had den. Zij worden de Burgers genoemd. Nadat Ceylolf in handen van de En- gelschen overgegaan is, is alles veren- gelscht, en men vindt vandaag geen enkel Burg'er, die 'n degelijke kennis, van de Hollandsche taal heeft, 'n Paar kunnen toch met moeite een weinig Hollandsch spreken en lezen, maar zij zi;in zoo weinig in getal, dat het de moeite niet waard is het te noemen. Wat echter heel treffend is, is dat .de zoogenaamde „Dutch Burger" werke lijk de naam van „Dutch" verdient. In denr egel spreekt de Burger met- trots van zijn afkomst 'eU betreurt het verlies van zijn taal ten zeerste. De ware Burger is door en door Hol landsch met uitzondering van zijn tong Dat schijnt een levenslange kwelling te zijn, dat men geen hoop koesteren kan de taal van de voorvaderen terug te krijgen. Misschien is het daaraan toe te schrijven, dat de Burger niét veel ijver aan den dag legt om Ceylon a's een vaderland te vereeren en te ontwikkelen. - Men kan niet nalaten om de -overge- erfde volharding en standvastigheid van clen ouden ♦Hollander in verre na geslachten op te merken. Men kan niet nalaten de Burgers te bewonderen, wanneer men ziet 'dat zij liever 'n af gezonderd bestaan leiden, dan tegen zin en gemoed met een vreemden stroom zich te mengen en weggevoerd te worden. Ongelukkig schijnt het jon gere geslacht meer toegevend te zijn, en zal waarschijnlijk gemakkelijker van de oude paden weggevoerd wor den. Wat echter zeer bemoedigend is, is dat de Burgers zich nog steeds be schouwen als een deel van de Holland sche bevolking, die slechts door om standigheden losgeraakt is, en die ver langend naar den dag uitzien, wan neer zij in'nauwe aanraking met den stam zullen komen, waarvan zij als takken afgehouwen zijn. Dat is een zeer prijzenswaardige bewustheid na zoovele jaren van afgezonderdheid en vervreemding. Het zal de harten al hier zeer verblijden om te weten, dat er in hei.' belang gesteld wordt door de broeders daar in het vaderland, die het geluk mogen smaken in de voor rechten van een vaderland te deelen. Het feit, dat de Burgers him taal ver loren hebben, en er dus geen band is, •:.ie hen uiterlijk aan een Hollandsch sprekende bevolking bindt, heeft zeer uadeelige gevolgen. De Hollandsche Kerk hebben zij als een duur pand hunner voorvaderen overgeërfd en als zoodanig bewaard. Het is bijna een eeuw geleden dat de kerk niet meer uit Holland, maar uit I rland, Schotland en Amerika ihet leeraars voorzien wordt. Het Hol landsch element in de kerk is om zoo te zeggen met de taal verdwenen, tot •pijt en jammer van allen. Later hopen wij meer over bijzonderh. in de kérk te schrijven. Hier noemen wij slechts het feit, dat er nog stevige en prachtige kerkgebouwen zijn, die twee eeuwen geleden door de Hollanders hier ge bouwd zijn. Hier in Colombo is de Wolvendal Kerk, die door de Burgers ais 'n moeder geliefd en gerespekteerd wordt. Hoe verlangt schrijver dezes toch om in die oude Moederkerk een gehoor in de moedertaal toe te 9pre- lun, en hoe verlangen de Burgers toch et naar, konden zij slechts hun moe- Oertaal verstaan. De groote behoefte aan evangeliedie- j naren is oorzaak dat de andere kerk-j gebouwen op verschillende uithoeken van het eiland feitelijk in onbruik zijn. Wij zien smachtend uit naar den lag, waneer wij hulp van buiten zul len krijgen, om het werk op beter voet te brengen en op ruimer schaal te doen. Voor onze kerk wacht op Ceylon nog 'n zeer groot werk en een hoopgevende toekomst"

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6