PUR OL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925 DAG-AGENDA. Sassenheim. Donderdag 12 Nov. 's av ieven uur Fröbelschool-Kerklaan: Dpenb. Verg. der Staatk. Geref. Partij. Spr. de lieer Timmerman van Lisse Onderwerp: „De doodstraf' Vrijdag 13 November 's av. zeven u. jymn. lokaal Pieterskerkgracbt 7. Onderl. wedstrijden „D.O.S." Maandag 16 Nov. 'smidd. half vijf Nutsgebouw (Kamer 10). Alg. Verg. v. L. Mij. van Weldadigheid. Vrijdag 20 Nov. 's av. negen uur. Ho tel „In den Vergulden Turk." Algem. Verg. van de L. IJsclub. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waar genomen door de apotheken van de h.h. G H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De - Sphinx." Schaken. Leidsch Schaakgenootschap, 'i De volgende partijen werden inden iWinterweasntrijd gespeeld: Groep A. Ir. H. N. FrancoisW. A. A. v. Otterlo oi. F. NiewoldD. P. Karnin, oi. Groep B. C. Drossaart v. Dusseldorp 1M. Bloem 1/2J/2. G. BosschaM. 'J. Dieben 1—o 'DiebenBosscha0-1. Groep C. M. M. SegaarD. de Jong |io. De JongSegaar, afgebroken par tg. D. NotebooonJ, D. v. Slijpe V2-V2 iNoteboomW. H. Bosscha afgebroken. Groep D. Ir. J. J. G. v. HoekA. Th. Gahen 1o. G. SchoppenDs. C. R. Rijnenberg 1o. Groep E. In deze groep speelt ook (mede de heer C. J. v. Goor. Kapt. G. iKuyperC. J. v. Goor 1o. Van Goor 1L. Driessen o1. Driessenv. Goor i?1. P. C. SegaarTh. A. M. Cou wenberg o1. CouwenbergSegaar 0-1 Stand in de verschillende groepen. Groep A. Demmendal 4V2 uit 5, v. fde Nat 3V2 uit 4, Ir. Francois o uit 3, (Niewold o uit 4, v. Otterlo 4 uit 6, en Karnin 1 .uit 4. Groep B. G. Bosscha 6V2 uit 7, Dross, fv. Dusseldorp 4 uit 5, Bloem 2y* uit 6, ÏDieben 2 uit 6 en H. G. Hofman o uit 6. Groep C. C. Hinjs 1 uit 2 en 1 afgebr. tpai-tij, M. M. Segaar 1 ufflt 1 en 1 afgebr. |>artq, v. Slqpe 21/2 uit 4, de Jong 1 luit 3 en 1 afgebr. partij, Wu H. Bos scha 2 uit 4 en 1 afgebr. partij en Nbteboom V2 uit 2 .en 1 afgebr. partij. froep D. Bol 3 uit 3, De Bruin o 3, Gahen o uit 3, Schoppen 3V2 Uit 4, Ds. Rijnenberg V2 uit 4, en Ir. (van Hoek 5 uit 7. Groep E. P. C. Segaar 5 uit 6, M. B. Hofman o uit 2, Kapt. Kuyper 1 uit ;i, Couwenberg 1 uit 2, Driessen 1 uit '4, en van Goor 1 uit 3. Hedenavond speelt het eerste tien tal de eerste competitiewedstrijd in (Den Haag tegen de Resid. Sch. I, Het Leidsche tiental is waarschijnlijk (volledig. Tegen N. 'v. d. P. is proces-ver baal opgemaakt, omdat hij op den Zoe- fterwoudsche Singel eenige dames had lastig gevallen. Op 'de Breestraat, ter hoogte van 'de .Ivoornbrugsteeg bad gistermiddag 'n aanrijding plaats tusschen een wiel rijder en een motorrijder. De schuld lag bij den wielrijder, den 15-jarigen H. M. die, aanvankelijk rechts rijdend, zonder te waarschuwen plotseling naar links afzwenkte en zoodoende den weg versperde voor den motorrijder, die links wilde paseeren. De motorrijder, de heer G. W. uit Sassenheim, bekwam eenige ontvellin gen, terwijl zijn voertuig ernstig werd beschadigd. De onvoorzichtige wielrijder kwam er zonder schade en ongedeerd af. Bij het afrijden van de Groote Havenbrug werd een door N. v. d. L. bestuurde handwagen aangereden door een achterop komende vrachtau to, bestuurd door F. N. den H. De handwagen werd vrij ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De heer J. C. Duyverman alhier is geslaagd voor het examen Staat huishoudkunde en Statistiek M". O. BINNENLAND. De kabinetscrisis. De vier katholieke ministers hebben gistermiddag gezamenlijk hun ontslag aanvrage aan de Koningin ingediend. Het zijn de minister van oorlog, ma joor J. M. J. H. Lambooij, de minister van waterstaat, ir. M. M. C. E Bon- gaerts,jde minister van arbeid, handel en nijverheid, mr. D. A. P. N. Kooien en de minister van koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter. Uit de S.D.AP. In de jongste vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. is, naar het Volk meldt, besloten, de aandacht der afdeelingen er op te vestigen, dat het partijbestuur er principieel bezwaar tegen heeft, dat de afdeelingen zitting nemen in anti-oorlogscomité's samen gesteld uit vogels van diverse plui mage. Waar de partij op eigen motie ven en met eigen politieke middelen den strijd tegen den oorlog heeft aan- RECLAME. Schraie Huid üiswe Haudesi geneest men met gebonden, kan het, aldus het partij bestuur, niet anders dan tot verwar ring in eigen gelederen leiden, wan neer tot zoodanige samenwerking over gegaan wordt met organisaties, die op geheel anderen'grondslag staan en uit geheel anderen gezichtshoek het vraag stuk der ontwapening bezien.* Meegedeeld werd, dat het ledental der partij van 31 Maart tot 30 Septem ber gestegen is van 38.380 tot 41,266. Nederland en Rusland. Uit Moskou wordt gemeld: Niette genstaande in den laatsten tijd in toe nemende mate voor Russische goede ren van de haven van Rotterdam ge bruik wordt gemaakt, is het niet ge lukt, in de kwestie der erkenning van Sovjet-Rusland door Nederland vor* deringen te maken; in verband hier mede is Rusland voornemens, begin December de betrekkingen met den Nederlandschen handel geleidelijk af te breken. De bureaux der Russische handelsvertegenwoordiging te Rotter dam zullen worden opgeheven en naar Hamburg worden overgebracht. Ook de voorgenomen aankoopen van katoen en suiker op Java zullen ach terwege blijven en de reeds ingeleide onderhandelingen zullen worden afge broken. Het gezantschap bij het Vatïcaan. Een aantal predikanten der Nederï Herv. Gem. te Amsterdam heeft ge durende de laatste jaren in de win termaanden lezingen gehouden „tegen de Roomsck-Katholieke actie en ter verlevendiging van bet Protestantsch bewustzijn." Ook voor dezen winter is een serie van zulke lezingen georganiseerd en gisteravond werd een daarvan gehou den in de N.Z. kapel. Deze samenkomst, die zeer druk be zocht was, stond onder leiding vandr. P. J. Kromsigt, die in zijn openings woord zeide: „Ik feliciteer u allen met den val van het gezantschap bij den Paus. Zijn val was groot en wij hebben daarjn te zien hoe God alles nog be stuurt naar zijn welbehagen. Immers van uiterst rechts tot uiterst links heeft samengewerkt om dit te berei ken, opdat alzoo Gods wil worde vol bracht. Daarmede heeft Hij ons, die zoo vaak vertwijfelen, willen doen zien dat Hij er is en blijft. Moge Hij ons leeren zoo besloot spr. standvas tig te blijven om, steunend op den Bijbel de vrijheid te verdedigen." Dit openingswoord werd door de aanwezigen met applaus ontvangen. DE OPLOSSING DER CRISIS. Onder het kopje „Wat nu", schrijft de parlementaire redacteur van het Han delsblad: „Met deze vraag hebben wij, aan stonds na-de stemming in de Kamer, getracht iedereen aan te klampen, 'die in de eerstvolgende dagen en weken, uit hoofde zijner politieke positie, zich zou hebben bezig te houden met het geven van een antwoord op die vraag. Minister Colijn heeft het antwoord ten deele reeds in een officieuse mededee ling aan de pers gegeven, waarin ge zegd werd, dat gisteravond nog een „buitengewone ministerraad." zou wor den gehouden. Men kan gemakkelijk raden, dat de minister-president zijn overgebleven schaapkens niet bijeen geroepen heeft, om te overwegen, met zijn vijven rustig te blijven zitten. Op het verzoek om ontslag der vier room- sche ministers zal zeer waarschijnlijk heden reeds een dergelijk verzoek van de andere ministers volgen. Althans, zoo was de Verwachting dergenen, die wij spraken. En dan zal het spel van na. de verkiezingen opnieuw beginnen. De Koningin zal wederom de adviezen der staatslieden inwinnen en, in ver band met deze adviezen, een nieuwen premier zoeken. Hoe deze adviezen lui den zullen? Op die vraag kan voorloo- pig natuurlijk nog geen antwoord ge geven worden. Er zijn gissingen genoeg gedaan, mogelijkheden evenveel geop perd 'in politieke kringen. Maar die zullen wij laten rusten, tot de toestand na eenige dagen van onderlinge be sprekingen eenigszins zal zijn opge klaard. Vermelden we alleen, dat de fractie van den Vrijheidsbond gister middag nog een vergadering heeft ge houden in het Kamergebouw, in welke vergadering andermaal v$.n de moge lijkheid van een nationaal kabinet werd gerept. En voegen we daaraan tenslotte toe, dat in politieke kringen veel besproken werd de mogelijkheid van een zuiver zakenkabinet, dan hebben wij melding gemaakt van het geen er voorshands te melden was. Een antwoord op de gestelde vraag is dat geenszins, maar een dergel;jk antwoord is op het oogenblik ook neg door niemand te geven. We staan pas aan l.et allereerste begin van een nieu we crisis". BUITENLAND. PAINLEVE's FINANCIEELS VOORSTELLEN. Enkele wijzigingen aanvaard. Painlevé heeft zich bereid verklaard, enkele onderdeelen van zijn financiee- le ontwerp te wijzigen in den geest van de afgevaardigden van de linkergroe- pen. Het ministerie van financiën stelde in verband hiermee nieuwe teksten op, waarvan de uitwerking pas in den af- geloopen nacht is beëindigd. Dienten gevolge is de uiteenzetting van Pain levé in de commissie tot hedenochtend uitgesteld. De socialisten zeggen steun toe. In de vergadering van de socialisti sche Kamerclub heeft Blum gisteren meegedeed, dat hij bij de griffie van de Kamer een financieel tegenontwerp had ingediend, dat een herziening was van dat van Vincent Ariol. Men kwam overeen, de regeering mede te deelen dat, als de door haar voor te stellen wijzigingen alle principes bevatten, die in den afgeloopen nacht waren overwogen, en aan de club bevrediging schenken, deze de nieuwe ontwerpen van de regeering zou steunen, op voor waarde clat de commissie de teksten zonder wijziging aanneemt. Zoo niet, dan zou de club haar vrijheid van actie hernemen en haar tegenontwerp hand haven. Malvy is in het begin van den avond met Painlevé gaan spreken. Hij en La- moureux hebben aan Painlevé eenige voorstellen gedaan, die de overeen stemming tusschen de financieele commissie zouden kunnen bevorderen. Painlevé, die de voorstellen nauwlet tend wenscht te bestudeeren, kon nog geen enkele aanwijzing geven omtrent de plane van de regeering. Painlevé's optimisme. Uit Parijs wordt gemeld, dat Pain levé gistermiddag bij een noenmaal, waaraan verschillende financieele kop stukken aanzaten, woordelijk gezc-gd heeft: „Weest overtuigd, mijne heeren, dat wij den frank met dezelfde hard nekkige vastberadenheid zullen verde digen als onze soldaten, dié negen jaar geleden voor Verdun stonden." HET VERDRAG VAN LOCARNO. Waarom de Duiisch-Nationalen tegen het Verdrag zijn. Het bestuur van de Duitsch-Nationa- le Partij laat door het geheele rijk vlugschriften verspreiden, waarin dé redenen worden opgesomd, waarom de Duitsch-nationalen het verdrag van Locarno verwerpeh. Daarin wordt be weerd, dat het verdrag van Locarno een onpartijdig onderzoek naar de ver antwoordelijkheid van den oorlog ver hindert, dat vrijwillig afstand wordt gedaan van Duitsch land en volk, en dat Duitschland gedwongen wordt tot den Volkenbond toe te treden, zon der dat de noodige waarborgen wor den gegeven; en andere fraaiigheden meer, volkomen in strijd zijn met de strekking van het verdrag van Lo carno. Zelfs wordt beweerd, dat Duitschland op grond van het verdrag van Locarnogedwongen zou kunnen worden zijn oorlogshelden aan Frank rijk uit te leveren. In een Duitsch-nationale vergadering te Brandenburg stelde een zekere prof. Ziehen den eisch, dat Luther en Stre- semann ter verantwoording moeten worden geroepen voor een staat9ge- rechtshof. Als inleiding van het Duitsch-natio nale congres, dat Maandag a.s. te Ber lijn bijeenkomt, organiseert de partij Zondag te zaraen met de Völkischen en de Vaterlandische Verbande in den Lustgartei te Berlijn een protestbe- tooging tegen Locarno. In de „Kreuzzeitung" van giste^av. publiceert graaf Westarp een lang ar tikel, waarin hij uiteenzet, dat in de Duitsch-nationale fractie geen meg- ningsverschil bestaat wat betreft de verwerping van het verdrag van Lo carno Conservatief verzet tegen de houding der Dnitsch-nationalen. Dat men ook in conservatieve krin gen niet bijster ingenomen is met de oppositie der Duitsch-nationalen te gen het Verdrag van Locarno, blijkt wel üit het feit, dat een aantal man nen van naam een bekendmaking heeft openbaar gemaakt, waarin zij o.a. zeggen: „De rijksregeering heeft tot dusver geen beslissing van de partijen geëischt in zake het verdrag van Lo carno en zelf verklaard, dat zij dit be sluit p#as nemen kan als zij de uit vloeiselen erven inzake bet Rijn^nd kan overzien. Daarom begrijpen wij niet, dat de Duitsch-nationale volks partij, voordat alle feiten rijp waren ter beoordeeling, positie heeft genomen te gen Locarno en uit het kabinet is ge treden. Door de verzwakking der re geering is haar positie in de buitcn- landsche politiek in gevaar gebracht en de binnenlandsche politiek geJre- ven in een richting, welke geen con servatief denkend mcnscb kan goed keuren. Wij wekken daarom alle on afhankelijke lieden op, afgezien van hun lidmaatschap van de Duitscü-na- tionale partij, de regeering te steunen", DE WAPENSTILSTANDSDAG TE PARIJS. Fransch fascisme. Gisteren is te Parijs, evenals el'ders in de geallieerde landen, de zevende herdenking van den wapenstilstands dag op de gebruikelijke wijze gevierd. Een merkwaardigheid is evenwel, dat gisteren het Fransche fascisme zich voor het eerst heeft vertoond. In de zaal Wagram hebben de blauw hemden naar George Valois, Philippe Barres en Arthuys geluisterd, die zich als leiders van* het Fransche fascisme hebben opgeworpen. De faisceaux, zoo als zij zich noemen, recutreeren in bet bijzonder de oudstrijders en allen, die een plaats hebben in het actieve leven van het land. Zij willen niet een partij van doctrinale oppositie zijn, maar van daadwerkelijk handelen. Na afloop van de vergadering heb ben zij omstreeks 12 uur ten getale van 7000 een tocht ondernomen naar het graf van den onbekenden soldaat. Aangezien daar de menigte zeer groot was in verband met de Vele plechtig heden, die daar plaats hadden, was de ontvangst, die de blauwhemden ont vingen, bij het publiek buitengewoon teekenend. Zij werden met groote sym pathie begroet. De groote vraag is thans: wat zullen de: andere legioenen doen. De Jeunes- se patriottque van Taitinger, die zeer talrijk is zal zich vermoedelijk wel bij de fascisten aansluiten. Voor wat echter de legioe'nen van de „Action Frangaise" betreft, is zulks voorloopig niet te verwachten, wat •echter samenwerking niet uitsluit. Valois heeft het program van het Fransche fascisme uiteengezet -en ge zegd, dat men wil een reconstructie van den staat en van zijn taak, oplos sing van de financieele kwestie. (Va lois is voorstander van den terugkeer naar den goudstandaard). Verder een heel program van politieke, economi sche en sociale actie, waarbij men in het hijzonder de belangen van de fa milie, de school en de Kerk wil be schermen. De Fransche fascisten dragen een blauw hemd met blauwe kraag en een grijzen hoed. KORTE BERICHTEN. Te Berlijn beschouwt men. den strijd over Dintschiands ontwapening, als beëindigd. Te Liverpool zijn verrassende resultaten bereixt door inspuiting van lood in gevallen van kanlcer7 die ho peloos schenen. Bij den strijd in het Pekingge- bied heeft Feng Yoe Siang de neder laag geleden. Bij de besprekingen te Londen over het Engelsch-Duitsche handels verdrag hebbben zich nieuwe moei lijkheden voorgedaan, die waarschijn lijk aan het Haagsche Hof zullen wor den voorgelegd. -r Abd el Krim zou, daartoe ge noopt door de openbare meening: on der de Riffijhen, om vrede vragen. Volgens een bericht uit Berlijini zou Mussolini eind November persoon! lijk te Londen het verdrag van Lo carno komen onderteekenen. Het schaaktournooi te Moskou1 is begonnen. Lasker en Papablanca spelen remise. De Japanners in' China en Maróts- joerije vreezen voor het veld winnen in Mantsjoerije, van den invloed der Russen. UIT DE OMGEVING. oegstglest. Najaarsbondsdag van den Ned. Bond van a. s. Zendelingen. .Uit allerlei plaatsen van ons land waren 10 Nov. de gasten bijeen ge komen in de Ned. Zendingsschool, om den najaarsbondsdag bij te wonen-. Dan woont er gloed in de harten van ons, jongeren. En ook in de harten van hen die vergrijsden in 't leven, wordt geestdrift ontvonkt, want wie kan zich isoleeren, als bewogenheid golft door de zielen? Er ging bezieling en stuwkracht uit van de sprekers. Hun ernstige woorden trillen nog na in ons hart, en de woorden van Ds. da Har tog zullen nadreunen in ons leven. jWie zullen ze omzetten in kracht en God danken, dat Hij1 ons zulke man nen schenkt. .Te half elf sprak zendeling O. v. d. Brug, van ,W|est-Java over „Da Javaansche geestenwereld". Het is 't specifieke van den Oosterling te leven met de wereld der geesten. In ons materieele Wésten zouden de gees ten zich niet thuis voelen. De gees ten binden den Javaan in al z'n uitin gen. Z'n leven is één keten van voor schriften en verboden, waaraan vrees ten grondslag ligt. De Javaan staat hopeloos alleen, in 't leven van alle zijden belaagd en zou ondergaan, ware hij geen fatalist, waardoor hij' 't leven dragen kan. Hij' heeft „ngel- moe" ncodig, deze is in 't bezit van den doekoen", die de geesten be- hcerscht. „Ngelmoe" is voor den Ja vaan 'teen en 'ttal. 'f Is de toover- spreuk die de geesten uitwerpt, de natuur!:!achten le d de gunst der go den vcrec :erT Zalig L lui. die „ngel- moc" beek. Slecht deer de „ngel- rnc c «t e bestudcr.i lcrt men den ja var*- kennen. Radio-Programma. ,Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. .5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert, en halfuurtje voor de huisvrouw. 6.20 (Parijs, Eifieltoren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.03 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordraent. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aap de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.) Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.15 (Hilversum, 1050 M.j. Concert vanuit het Concertgebouw. 8.20^ (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen, 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parrjs, 345 M.j. Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Is de „doekoen" een. bedrieger? Er is veel kaf, maar de „doekoen" ge looft in z'n kunst en dwaalt door groote beperktheid van inzicht. Van' hem worden dingen geëischt vèr bo ven menschelijk kunnen.. Zegt hij' dit, dan is z'n reputatie weg en daarmee, z'n brood; dus hi} probeert ?t onmo gelijke en't gelukt. Hij wordt, ab normaal. Z'n aandacht is immer ten hoogste gespannen, elk geluid, al "wat hij hoort of waarneemt., heeft betee- kenis, bij dag en bij! nacht, in slaap en droom. Wij moeten de zieletrillingen vari den Javaan beluisteren, etn zien in z'n vurige oogen, die spreken van angst en zieleneed en dank bij begrijpen. Feitelijk mocht niemand naar Indië gaan zonder geestelijken tastzin, gees telijke voelhorens, zonder taerbesnaar- de ziel. Wjj komen niet om weg té kappen en te veroordeelen, ni'St met 't Oud-Testamentische verbod, maar met 't Nieuw-Testamemtische Gij' zult leven! Wij moeten 't Evangelie bren gen als zuurdeeg en niet als' brood: „Heer geef, dat ik 't Evangelie als 'ri zuurdeeg mag leggen temidden van dit volk". Onze liefde, gebed, geloof, moeten de warme sfeer vormen, waar in dit zuurdeeg kan gedijen. We moe ten niet negatief werken door alles als bijgeloof te bestrijden, dan wonden we de ziel van den Tavaan: maar po sitief. door het geloof, den geestelijken strij'd te prediken. Te half drie 's middags sprak D r. A'H. de Har tog van Amsterdam over: „Het profetische is het mys- tische". iTypeeresid voor onzen geest is het instinct tot eenzijdigheid. Wij scheiden, terwijl het profetische en 't tnystische zijde en keerzijde zijn. 't Christendom geeft het antwoord op '1' gansche zoeken der menschheid en niet op 't halve. Tot Christus ^komerf zwoegers en peinzers, 't Profetische is het overkokende, de spanning van da menschelijke ziel tot 't Goddelijke, het heimwee, de schreeuw der menschheid, de stem in de wildernis. 'tMystische is 't verborgene, het onbenaderde, niet het quietistische. De mystieke kloos ters zaten vol actieve spanning, 't - Mystische is de zelf mededeel i ng Gods aan 't armzalig menschelijke. 't Profe-, tische, het actieve en het mystische, het passieve, sluiten elkaar in. -'t Pas sieve is voorwaarde voor 't actieve, ds ontvangenis voorwaarde voor geboorte De Anti-Christ Nietzsche dreef het ac tieve ten top. De roep tot louter ac tiviteit is een der dreun- en kreun- woorden van Nietzsche. Is 't mijn God, mjn God, waarom hebt Giji mij1 ver laten? dan 't laatste kruiswoord. Hier mee heeft Multatuli z'n „gebed van den onwetende" geëindigd, maar 't kruis eindigt in de gloriezang. 't Gaat bij Lucas: Uit den Geest ontvangen, en wederkeer tot den Geest. De trouw ring der eeuwigheid, 't Christendom aan den dag gebroken, stamt uit de ongezienheid der eeuwigheid. 't Profetische en *t mystische zijn2 noodzakelijke zijden van 't Goddelijk heilsbemoeien. 't Mystische is het God delijk antwoord, op het profetisch menschheidsroepen. 't Genie moet ds conceptie vieren, eer het z'n schepping uitdraagt, 't Profetische is het men schelijke ten top, het mystische is het Goddelijke omlaag. Dit is,het wondei

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2