CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Be JAARGANG DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925 NUMMER 1663 IÏUWB LEIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer beslaat ui? TWEE Biaden. EERSTE BLAD. De Ministerscrisis. Zoo zitten we dan plotseling weer midden in een ministerscrisis, die als met aiie teekenen bedriegen, tot een E-aoinetscrisis zal leiden. Een crisis, die een zeer ernstig ka rakter draagt en die zeker niet gemak kelijk zal zijn op te lossen. Het gaat h.erbij toch niet alleen om het punt in kwestie, het gezantschap hij den Paus, maar hier werken ook andere factoren. Dat de Christelyk-historischen tegen het gezantschap bezwaar hadaen, was bekend en in bet afgetrokkene be schouwd kan er ook geen aanmerking up gemaakt worden, dat zij aan het amendement hun stem hebben gege ven. Maar de zaak en dat mag bij deze kwestie niet uit het oog worden ver loren kreeg een geheel ander ka rakter, door de houding van de soci aal-democraten en de vrijzinnig-der mocraten Deze groepen hadden tegen het ge zantschap. op zichzelf geen bezwaar. Dat zij desondanks toch aan de af schaffing meewerkten, geschiedde met geen ander doel dan de Regeering een hak te zetten, de rechtsche partijen te gen elkaar in het harnas te jagen en de rechterzijde uitelkaar te rammen. Van sociaal-democratische zijde was er reeds meer dan eens op gez'nspeeld .dat men ditmaal een andere houding zou aannemen, teneinde op die manier zoo mogelijk een conflict uit te lokken. En de heer Marchant, kwam er in zijne, vlak voor de stemming afgelegde verklaring rond voor uit: „Mijn fractie heeft, gelijk ik meer malen heb betoogd, de vraag of een gezantschap bij den Pauselijken Stoei moest worden ingesteld en gehand haafd, als een vraag beschouwd van zuivere opportuniteit. Die beschou wing zal de hare blijven. Thans zien wij ons echter gesteld voor een geheel andere vraag n.l. of de samenwerking der drie rechtsche groepen als regee- ringsmeerderheid zal worden besten digd De vorige week heb ik gemotiveerd waarom naar onze meening, die sa menwerking tot schade is van het land. Daartegenover is ons wederom verzekerd, dat met haar handhaving het allerhoogste belang des vader lands is gemoeid, en dat zij de eenige regeeringsmeerderheid is, als berus tend op hechten, diepen grondslag. Wij wenschen onder de gegeven om standigheden aan de regeeringsmeer derheid de gelegenheid niet te onthou den om' de juistheid der stelling door daden te bevestigen en zullen met dit doel onze stem geven aan het op zich zelf weinig belangrijke amendement." Het ging dus niet meer om het ge zantschap in de eerste plaats, maar Let was een politieke kwestie ge worden. Onder die omstandigheden had men o i. mogen verwachten, dat de Chris- telijk-historischen, met handhaving overigens van hunne bezwaren, aan 't amendement hun stem hadden ont houden. Dat zij dit niet deden, schijnt ons 'n verbijsterend tekort aan politiek in zicht Verbijsterend, omdat men, na de verklaring van Mr. Marchant wist wat er op het spel stond, wist dat hier een pogen was om het Kabinet ten val te brengen en verdere samenwerking van de rechtsche partijen onmogelijk te maken. Dat men onder deze omstandighe den toch vóór stemde, maakt dit vo tum tot een zoo ernstige zaak. Wat de gevolgen van dit besluit en de «Jaarmede samenhangende ontslag name van vier Ministers, zullen zijn, valt moeilijk te voorspellen. Maar dat het heel wat moeite zal kusten d. parlfementairen wagen weer ■tan liet rollen te brengen, is wel dui- ijk Misschien dat nu het ideaal van Ds. tigbeek kan worden verwezenlijkt. Hij wonsebte toch niet een Kabinet t de drie rechtsche partijen, maar on gemengd Kabinet, waarin zoowel R Katholieken als de vrijzinnigen vertegenwoordigd zouden zijn, Een zakenkabinet, ten opzichte van het financieele vraagstuk in zichzelf verdeeld en onmachtig om op princi pieel gebied ook maar iets tot stand te brengen, zal waarschijnlijk de eeni ge oplossing zijn. Voor de linkerzijde en met name voor de revolutionaire groepen, die niets zoozeer vreezen dan een krach tig bewind, dat in staat is het gezag hoog te houden, is dat een reden tot verheugenis. De socialistische pers jubelt. Want de overwinning nu behaald, is veel grooter en van veel meer be- teekeni9, dan de sterke toename van het aantal socialistische stemmen bij de gehouden verkiezingen. Maar wie oog heeft voor de groote belangen, die er op het spel staan, kan dit conflict niet anders dan be treuren. Handhaving en versterking van de Christelijke grondslagen van ens volk leven stelde het Kabinet zich ten doel. En het groote bezwaar van links te gen dit Kabinet w.as, dat bet, getuige de bioscoopwet, daarmee ernst maak te Dat is ook de reden, waarom het uiteenspatten van de rechtsche groe pen aan die zijde zoo hartgrondig wordt toegejuicht. Maar juist daarom kan wat giste ren gebeurde en waarbij de groote po litieke lijnen totaal uit het oog wer den verloren, door ons niet anders dan betreurd worden.. STADSNIEUWS. Hildebrand-Avond. Wat hebben de talrijke aanwezigen in de Stadszaal gisteravond weer ge noten van de tot een tooneelspel om gewerkte Camera Obscura van Hi!de- brand 1 Wie zich het succes herinnert, dat een vorig maal aan de beide be drijven „De Verguldpartij bij bakker de Groot" en „Het Diakenhuismanne tje" ten deel viel, zal het niet verwon deren, dat ook dezen keer de belang stelling weer zeer groot was. In 't bijzonder waren vele leerlingen van inrichtingen voor voortgezet on derwijs aanwezig, maar vele ouderen hebben niet minder genoten. En het Tooneelspel „De familie Keg ge", in 4 bedrijven en een naspel be werkt door den heer J. Brants, is die belangstelling overwaard. Wel is dit tooneelstuk op sommige plaatsen een zeer vrije bewerking van het boek van Hildebrand, doch dit heeft aan de zaak zelve geen afbreuk gedaan; de sfeer van de Camera is behouden en deze avond zal er ongetwijfeld toe heb ben bijgedragen, dat in den komenden winter het leesseizoen bij uitne mendheid weer meerderen naar dit echt-Hollandsche boek met zijn gezon den humor grijpen zullen. En dit is een verheugend teeken: onze Nederjand- scbe litteratuur is zoo rijk en zoo oor spronkelijk, dat hot wel zeer te bekeu ren zou zijn, indien wij aan producten van vreemden bod^m de voorkeur zou den geven boven het nationale, dat ze ker niet minder en in vele opzichten beter is dan het vertaald-biu'tenland- sche. De samenkomst werd geopend door den heer E. Th. Witte, voorzitter der vereeniging voor school- en werktui- nen, die namens deze vereeniging de aanwezigen welkom heette. Hij zag in de talrijke opkomst een bewijs van sympathie met het doel en streven de zer vereeniging. Dit doel is, schoolkin deren in de gelegenheid te stellen, in de vrije uren onder leiding van oude ren een tuintje te bewerken en' alzoo in de open lucht te vertoeven, alsmede meer bekend te worden en liefde te krijgen voor de natuur. Spr. dankte voorts de Hildebrand- club voor haar bereidwilligheid, zich dezen avond ter beschikking te willen stellen van de genoemde vereeniging. Deze avond moge er toe meewerken, de populariteit van een der mooiste werken, die in de Nederlandsche taal geschreven zijn te verhoogen door het vertoonen van verschillende fraaie too ngelen uit dit boek. Het is van belang voor hun ontwik keling, dat inzonderheid de jongeren de ouderen kennen het al wel weer wat meer bekend worden met de Camera. Dpn wensch uitsprekende, dat zich onder de aanwezigen geen enkele Nurks mocht bevinden, maar dat allen met welwillendheid zouden toezieu en een aangenamen avond zouden hebben^ eindigde spr. Hierna ging het gordijn op en zagen we het eerste bedrijf, dat speelde in de huiskamer van den heer Kegge, den rijken West-Indischen parvenu, maar die geen moeite doet dit te verbergen doch alle gelegenheden te baat neemt om af te geven op de „rijke balzen". We maakten kennis met zijn vrouw, die nooit Fransch geleerd had en toch elf kinderen gekregen, zijn dochter Henriette, die zoo mooi piano kon spe len, de charamnte, ja allercharmant- ste heer van den Hoogen, en last not least den logé der familie Keg ge, Mijnheer Hildebrand. Het tweede bedrijf brengt ons in de bibliotheek van den heer Kegge, wij hooren een gesprek aan van de Groot moeder met mijnheer Hildebrand over den vroeg gestorven jongen heer Kegge die een vriend was van Hildebrand. Op haar verzoek vertelt Hildebrand aan Grootmoeder het een en ander van haar zoo zeer beminden kleinzoon. Het derde bedrijf is de verguld-par tij bij Bakker de Groot, een neef van de familie Kegge. We zagen, den ijver, waarmee Saar- tje en Grietje en Mietje en Keetje en hoe die jongedames nog meer heeten, plakten enbabbelden; als ten slot te de heeren binnen komen, komt de stemming er heeiemaal in. Na dit tafe reel beveelt de heer Hildebrand in een hoogdravend gedicht den verkoop der koeken aan, die in de pauze gehouden wordt eh waarvan de opbrengst is voor de Vereeniging voor school- en werk- tuinen. Na de pauze werd het vierde bedrijf vertoond, dat ons voert in de huiska mer van de familie Kegge, den avond na het concert, waarbij Henriette haar onmiskenbaar talent bewezen heeft Verschillende personen die we al kennen komen den heer Kegge bedan ken voor het mooie avondje; voorts ontspint zich een discussie tusschen Hildebrand en den charmanten heer Van den Hoogen, die door eerstgenoem de doorzien wordt en zichzelf onmoge lijk heeft gemaakt bij de familie Keg ge. Ten slotte hadden we het naspel. Tien jaren zijn verloopen waarin heel wat gebeurd is. De Student Hil debrand is inmiddels dominé gewor den en staat te Heemstede. De heer en mevrouw Kegge zijn oud geworden Henriette en Saartje zijn al geruimen tijd getrouwd, de laatste met iemand uit een garen- en bandwinkel. En dan spreken de heer en Mevr. Kegge, bakker de Groot en Ds. KiMe- brand af, dat ze nog eens allen bij den laatsten op visite zullen komen, dan moeten Henriette en Saartje ook mee komen, en dan hebben ze weer eer. ech ten Hildebrand-avond. Hiermee sluit het stuk en wij, toe schouwers, verrukt over het mooie spel dat we gezien hebben, kunnen niet an ders doen dan onzen wensch er bij te voegen, dat we weer eens spoedig ec-n liildebrandavond mogen heLben. De vervaardiger van het stuk, en niet minder de personen, die meespeelden, hebben eer van hun werk. Een Fotd-karavaan. Gistermorgen zijn uit België de nieu we Fordmodellen in Rotterdam aan gekomen. Teneinde het publiek hier kennis mee te doen maken, heeft een uit ne gen auto's bestaande karavaan den weg Rotterdam—Delft—Den Haag- LeidenHaarlemAmsterdam afge legd. Omstreeks half 3 passeerden ze on ze stad en trokken, zooals te verwach ten was, veel belangstelling. De weg, dien zij namen, was de vol gende: Noordeinde, Rapenburg, Doe- zastraat, Zoeterwoudsche singel, Plan tage, Hoogewoerd, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenstr., Stationsweg, waar even halt gehouden werd voor het Motorhuis, en vervol gens in de richting van Haarlem. De belangrijkste kenmerken van de aangebrachte verbeteringen voor open zoowel als gesloten modellen nu zijn: lagere en geheel stalen carrosserie op het reeds verlaagde frame, waar door langere levensduur en geringere onderhoudskosten ontstaan; de carros serie is zoodanig gewijzigd, dat een mooi stroomlijn effect wordt verkre gen;, de zitplaatsen zijn lager en rui- meer ruimte voor de boe nen „besculkbaar is; grootere, fraai gevormde, spatborden dragen het hun ne bij tot verfraaiing van het uiterlijk; de carrosserieën worden in verschil lende kleuren geleverd; voor de geslo ten modellen, cobalt blauw, terwijl de open wagens uitgevoerd worden in diep molgrijs, schotsch groen en meer karmijn; bij de tweedeur Sedan en de coupe bestaat de voorruit nu uit een stuk, dat naar voren openslaat. Öaardoor wordt tezamen met de smallere raamstijlen, een vrijer uit zicht verkregen voor den bestuurder en is de ventilatie belangrijk verbeterd; bij alle modellen, uitgezonderd de vierdeur Sedan, bevindt zich de benzi netank achter het dashboard onder het torpedofront. Door een, op ingenieuse wijze aan- gebrachten vuldop, die aan het gezicht onttrokken is door een deksel, dat het zelfde aanzien heeft als de ventilatie- kap, kan de wagen zeer eenvoudig van buitenaf worden gevuld; de bobine- doos bevindt zich onder de motorkap aan de linkerzijde van den motor en kan dus gemakkelijker dan vroeger worden bereikt; de pedalen zijn ver anderd en tegen het afglijden van den voet zijn op de versnellings- en rempe daal nokken aangebracht. De transmissie remband is verbreed, waardoor de voetrem soepeler werkt; de zijzeilen op de open wagens zijn thans aan de kapsteunen bevestigd en draaien met de deuren mee. Zoo men ziet: een ingrijpende wij ziging, welke de gebruikswaarde der Ford-auto's niet weinig heeft verhoogd. Christelijke Fröbelscholen. Door het bestuur van de Vereen, voor Chr. Fröbelscholen is tot den Gemeen teraad het volgende adres gericht: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het bestuur van de Vereeni ging voor Chr. Fröbelscholen te Lei den, goedgekeurd bij K.B. d. d. 6 Maart 1923, No. 74, domicilie kiezend ten hui ze van den Secretaris, Wasstraat 12, alhier; dat het zich tot Uwen Raad richt met de volgende verzoeken: A. een zoodanige wijziging aan te brengen in arf12 sub c van de Veror dening op de subsidieering van bijzon dere bewaarscholen (Gem.blad no. 3 van 10/12 1910, laatstelijk gewijzigd 11/2 '24), dat daarin in plaats van het cijfer 16 worde gelezen 30 - in art. 1 van de Verordening rege lende de bezoldiging van het onderwij zend personeel aan de openbare be waarscholen, te lezen in plaats van: „de eerste maal 3 jaar, de tweede maal 6 jaar en de derde maal 9 jaar" „de eerste maal 2 jaar, de tweede maal 4 jaar en de derde maal 6 jaar". Het adres is vergezeld van een me morie van toelichting, die wij morgen hopen te plaatsen. A. Nolen f Gisteren is hier. 73 jaar oud, over leden de heer A. Nolen, oud-directeur van de Academie van beeldende kun sten en technische wetenschappen te Rotterdam, en oud fabriek-landmeter van het hoogheemraadschap Schie- land. Nooit-meer-Oorlog. Ter herdenking van hek sluiten van den wapenstilstand in 1918 i9 gister avond in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk een vergadering ge houden, uitgeschreven door de organi saties welke behooren tot den kring' Leiden van de Nooit-meer-Oorlogfede- ratie. De vergadering, die onder lei ding stond van den heer H. Ververs uit Oeg9tgeest, voorzitter der Federa tie, was zeer goed bezocht. Als sprekers traden op Ds. Houtgast, Mevr. v. Itallie-v. Embden, J. B. Mey er, A. v. Stipriaan Luiscius, H. Ver vers, A. I. Witmans en W. B. Wiardi Beekman. Mevr. C. Flothuis-v. Dom melen declameerde tusschen 'de ver schillende toespraken. Behoudens een verschil van mee ning dat tusschen "eenige sprekers ont stond over de beteekenis van het werk van den Volkenbond, droegen de re devoeringen geen polemiseerend, doch meer een getuigend karakter. Er was ook geen debat toegestaan. De Leidsche Winkelstand. De naam Kors heeft op het gebied van den handel in Manufacturen bij de huisvrouwen een goeden klr.nl:. Dank zij de productiviteit van het eigen atelier, dat de heer Kors exploi teert en van waaruit hij zijn b?i:c:n!e zaak aan de Haarlemmerstraat voor ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/« ceel Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten boogate 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De vier R. K. Ministers hebben aan H. M. hun ontslag gevraagd. Pers beschouwingen over de Minis terscrisis. Buitenland. Dj3 socialisten zeggen Painüevé steun toe, ingeval hij enkele wijzigingen in zijn ontwerp aanvaardt In conservatieve kringen in Duitsch- land is verzet gerezen tegen de bon ding der Duitsch-naüonalen inzake 'I Verdrag van Locarno. Een fascistische betooging te Parijs bij het graf van den onbekenden sol daat. een groot deel doorzag, heeft hij he den in dezelfde straat, maar nu heel aan het begin, op No. 4, dicht bij de Prinsessekade een tweede zaak geo pend, die zal komen te staan onder leiding van zijn zoon, den heer A. J. Kors. Aan de inrichting van de zaak is de noodige zorg besteed, met medewer king van de heeren v. Ginkel en van Gelder uit den Haag voor den houw van de mooie etalage, terwijl de heer Teske de electrische installatie ver zorgde. Aan den gevel prijkt een reclame lichtbak in artistieke kleuren, een pro duct van het bekende Pieram atelier Overdadige luxe vindt men overigens om het uitwendige niet; de bedoeling is natuurlijk dat men niet alleen de etalage bezichtigen, doch vooral het interieur een bezoek brengen zal. Een keurige, geheel in donker eiken hout opgetrokken winkelopstand bergt en exposeert hier een rijke verschei denheid manufacturen, ondergoederen overhemden, dassen en boorden, maar vooral bedrijfskleeding, op den ver koop waarvan deze firmant zich spe ciaal zal toeleggen. Betreffende de etalage merken we nog op, dat bij de verlichting daarvan gebruik wordt gemaakt van electri sche lampen met den nieuwen Zeiss- spiegel, die een mooi effect maken. Rijkstelefoonkantoor. Het Rijkstelefoonkantoor zal met'irt. gang van 1 Jan. 1926 op werkdagen onafgebroken voor den interlocalen en internationalen telefoondienst openge steld zijn; op Zon- en feestdagen van 's nachts 12 tot 's morgens 8 uur, als mede de uren, dat het thans reeds is opengesteld, n.l. van 810 en 12,30— 2.30 uur. Wie wel eens ongerief hebben on dervonden van het feit, dat men na 9 uur 's avonds uit en naar Leiden niet meer interlocaal telefoneeren kan, zul len erkennen dat deze gewijzigde dienst een verbetering van beteekenis is. Prof. Welschen. Prof. Dr. Ri. R. Wielschen O. R., die vanwege de St. Radboutstichting' is benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Thomistische wijsbegeerte aan. de universiteit alhier, zal zijn colleges aanvangen op Dinsdag 17 dezer, des namiddags te 4 uur, in het klein-audi- torium van het Academiegebouw met een inleiding tot de wijsbegeerte en zal daarna noofdstukkèn uit de lo gica en metaphysica behandelen. N. C. S .V. Op uitnoodiging van de N. C. S. ,V5. zal Donderdag 19 en 26 dezer 's avonds te 3 uur prof. dr. Ph. Kohn- stamm in het klem-auditorium een le zing houden over „Schepper en schep sel Den eersten avona zal de hoog leeraar behandelen: „Schepping en evolutie", en den tweeden avond: „de kenbaarheid Gods*-'. Toonkunst. Commissarissen der Mij. vooorToon kunst hebben benoemd tot piarioieer- aar in de plaats van den heer ,W- J. Maalsteed den heer K. C. Bondam te States-v ille (N.-Amerika.J De heer Bondam genoot zijn op leiding aan de Kon. Muziekschool te 's-Gravenhage onder leiding van de heeren .Wirtz, piano, Giese, violence en Nicolai, compositie. Na eenigen tijd als muziekleeraa in 's-Gravenhage te zijn werkzaam ge weest, werd hijf benoemd tot pa o- leeraar aan het Dombrosch-cons^ v torium te New York. Tevens we*- hi]'leider van de muzlekafdeeling het Millnercolleee te States-Yille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1