CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6a JAARGANG WOENSDAG 11 NOVEMBER T9Z5 NUMMER T667 COURANT ABONNEMENTSPRIJS ïfl Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Dit nummer bestaat ai! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Overheid en wet Gods. Tusschen Anti-revolutionairen en Christelijk Historischen is meermalen strijd gevoerd, ook nog enkele weker* geleden, over de vraag of de overheid als zoodanig gebonden is aan Gods wet, dan wel of dit slechts van de over heidspersonen kan gelden. In het program van de A.-R. partij heet het: „Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord; zoo evenwel dat het staatsgezag nóch rechtstreeks nóch door de uitspraak van eenige kerk, maar alleen in de consciëntie der over heidspersonen, aan de ordinantiën Gods gebonden zij." En het program van de Chr.-Hist. Unie zegt: „De regel waarnaar het ge zag in den Staat moet worden uitge oefend, is de in de H. Schrift geopen baarde ordening Gods, onverschillig welke de personen zijn die tijdelijk met eenige staatsbediening zijn belast". Dit verschil is meermalen geweldig opgeblazen. Men heeft hierin gezien een der ken merkende verschillen tusschen de A.-R. partij en de Christelijk Historischen Unie en de voorstelling is gewekt als of de Anti-Revolutionairen partij den eisch van de Overheid om te vragen naar Gods wil verschuift van de Over heid naar de overheidspersonen en daarmede dus stilzwijgend erkent het recht van andere Overheidspersonen om naar hun beginsel te regeeren wat dan hun beginsel ook zij. Wij gaan op deze kwestie die reeds zooveel noodeloos stof heeft opgejaagd, ook nog bij de jongste verkiezingen, hier thans niet nader in, maar wij ves tigen alleen de aandacht op wat het Zaterdagsche bijblad van de „Nederlan der" waarin Dr. Slotemaker de Bruine de leiding heeft, hieromtrent opmerkte „Wij zullen ons te dezer plaatse in het politieke geschil geen oogenblik mengen Maar wel schijnt juist t2 dezer plaatse een opmerking geoorloofd en gepast omtrent het zedelijk-geestelijk element, dat mede in dit vraagstuk werkt. Wij veroorloven ons twee van zulke opmerkingen. De eerste is deze, dat op dit ernstig terrein zoowel misverstand als ver dachtmaking naar beiden kant ge- 1 weerd moet blijven en/dat dus de vraag zelfs niet gesteld mag worden: wie de overheid wil doen handelen naar Gods wil en wie niet. Want er is onder de christenen nie mand, die dit niet wil. De onderstelling dat iemand wie ook, het niet zou wil len, is een dwaasheid. Het is een be- leediging bovendien. De vraag in geding is uitsluitend de ze: wat God van de overheid vraagt. Hieromtrent is verschil zeer wel moge lijk en bestaat veel verschil. Doch daar i over kan men als christenen onder- i ling handelen zonder eenig pijnlijk ele ment. Laat men dan ook zóó de zaak stel len. En het niet doen voorkomen, als of de een God wil gehoorzamen en de ander God niet wil gehoorzamen! Onze tweede opmerking luidt aldus: Stel, dat wij het eens zijn over het- j geen Gods Woord in een bepaald geval I van de overheid vraagt. Moeten wij dan van iedere overheid in ernst ver gen en in ernst verwachten, dat zij zich naar die overtuiging zal gedragen afgezien van de overheidspersonen, d i. afgezien van de vraag, of deze perso- I nen die overtuiging deelen? Wij verklaren gaarne, daarvan geen woord te begrijpen. Hoe? Zal ik als christen van een minister vragen, dat hij handele in strijd met zijn overtui- j ging? Wanneer wij de besliste overtuiging I hebben, dan in een bepaald geval God van de overheid een beipaalde daad vraagt en de overheidspersonen van dat moment deelen die overtuiging nietdan staan er slechts twee wegen open. Of men overtuige de over- heids personen van ongelijk. Of. men beijvere zich, dat andere personen hun plaats innemen. Twee wegen I slechts. De derde, namelijk: men ei- sche, dat de overheidspersoon handele tegen zijn overtuigingis geen weg. Want indien het denkbaar ware, dat de betrokken overheidspersoon zou toe geven, dan zou dit karakterloosheid en huichelarij beduiden. Hoe dit ooit christelijk kan wezen, is ons niet helder. Met belangstelling hebben wij van deze opmerkingen kennis genomen. Hier wordt een toon beluisterd, die weldadig aandoet en die verdere zake lijke discussie mogelijk maakt. STADSNIEUWS. Turnkring Leiden en Omstreken. Naar aanleiding van de mededeeïing betreilende de te houden jaarlijksche onderlinge gymnastiek- en atletiek wedstrijden tusscchen de Turnkringen Leiden en Gouda is door den bekenden T'iorst ander van sport, de heer C. van Spall, alhier, een zeer mooie zilveren wisselpiijs ter beschikking van den Leids< hen Turnkring gesteld. Deza zil veren „van Spall-Rozen Bowl" zal dan pas in het bezit komen Wanneer hij driemaal achtereen of vijfmaal in to taal is gewonnen. Zendirigs-collecte. De Zondag in de Godsdienstoefenin gen der Ned. Herv. Gemeente alhier ge houden Zenaings-collecte heeft, ver- eenigd met de inzamelingen op de chr. scholen, opgebracht 3075.53* Nagiften worden nog gaarne inge wacht bij den heer A. J. de Lange, Plantsoen. Jubileum W Hannaart. Gisteren was het 30 jaar geleden, dat; de heer W. Hannaart in functie tiac! als bediende van het Collegium van bet Leidsch Studentencorps. 's Middags werd hij per auto door eenige colh'giumsleden van zijn wo ning gehaald en naar de studentenso- citeit Minerva gereden, waar hij in de c 'Jpgiumskamer In tegenwoordigheid van het heele collegium door den prae- ses, den heer van Hardenbroek, is toe gesproken, die hem daarbij namens verschillende oud-collegiumsleden een enveloppe met inhoud overhandigde. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Elisabeth, d.v. J. P. v. Noord en E. C. M. v. d. Ven. Theo dora Petra. Maria, d.v. W. G. M. Kuit en M. E. v. Rosguin. Maria Adriana, cLv. P. A. Ruis en L. E. Meskemper. Jan Frans Hendrik, z.v. J. F. H. Krom hout en J. A. de Wilde. Herman, z.v. J. v. d. Molen en A. Frank. Maria, d.v. J. v. d. Linden en J. Grjbels. Cor nelia Maria* d.v. M. H. Bronckers en E. M. J. de Vrede. Hpndrik, z.v. W. II. Kanbier en J. Boer. Christiaan, z.v. IC. van As en H. M. Went. Paulus Timo- theus, z.v. J. M. v. Zee en P. Kramer, mieter, z.v. I. Boom en A. Sloos. Pie- ter, z.v. E. Schrijver en J. H. van Wnk. Rendrika Wilheimina, d.v. J. J. F. Rombant en H. W. de Graaf. Geertrui- da, d.v. A. v. d. Blom en P. M. v. d Blom. Elisabeth, d.v. A. v. d. Vos en S. £lein. Maria Antonia, d.v. J. C. de Jaeger en P. Heemskerk. Johannes Ana ré Freddy, z.v. P. W. M. J. Planjer en M. Stock. Antoon, z.v. S. Koster en J. van Leeuwen. Maria Hendrica Clasina, d.v. W. P. Schutte en C. J. Knoops. Louise Irene. d.v. L. Hemtz en L. -H. Rhode. Hendrikus Gerard us, z.v. C. v. d. Dop en A. M. J. v. Loon. Eli sabeth Mana, d.v. H. G. Timmermans en G. Rrjsaam. Wilhelmina Josephina Cornelia,_ d.v. J* D. Prins en A. v. d. Heuvel. Heter, z.v. P. Dregmans en S. H. v. Katwijk. Sara Maria \Loiiise, d.v. A. Lagendijk en E. Dreef. Maria, d.v. J. Boom en J. C. Fontein. Hendrika Catharina, d.v. H. Stouten en W. M. Doove. Andreas Carolus Joans, z.v. G.v J. H. Elfrink en T. C. Burcksen. Maria Apolina Corn.a d.v. W. J. Val- water en P. C. Bartels. Isaac, z.v. J. Robbex en C. J. de Fey. Johannes, z.v. F. C. Streefland en C. H. Stadt. Gehuwd: F. L. Pracht jm. en M. C. S. Verpoorte, j.d. L. Boelee, j.m. en P. C. den Hoed, j.d. W. J. Ilolverda, j.m. en M. G. Molenaar, j.d. P. Brag- faar, gesch. en J. Petit, wedr. W. J. v. Spree, j.m. en B. M. Vink, i.d. H. C. v. d. Poel, i.m. en C. J. M. M Hart- mann, j.d. I. Beij, j.m. en M. M. Velt- huysen, j.d. C. Ouwersloot, j.m. en M. Robbers, j.d. C. Nievaart, 'j.m. en A. M. Gijzenu, j.d. W. Th. der Kin deren, j.m. en H. Sieval, j.d. H. H. Haverkort, j.m. en H. M. Snèeboer, j.d. Overleden: W. J. de Kroon, dr. 14 jaar. F. Wegmanv. Schaik, vr. 29 j. J. E. Clausing, zn. 64 j. W. Schild, odr. 8 mnd. J. Vis, m. 52 j. Th. van RemmerdenKettenes, vr. 46 j. II. G. v. d. Kla-auwv. Leeuwen, vr. 58 j. A. M. VreelingWouters, wedr. 821. G. v. d. TuinMeijers, vr. 30 j. J. Waasdorp, zn. 1 6j. E. MijogSloos, vr. 50 j. Th. Eorst, wedr. 75 j. P. J. Smits, zn. 8 j. M. W. S. BestBaert, vr. 36 j. Vanmorgen werd op de Zijlpoort- brug een 6-jarige jongen, J. K., aan gereden door een onbekend gebleven wielrijder. De jongen viel eai liep een niet ernstige verwonding boven het rechteroog op. .Uit het water van den Nieuwen Rijn is gistermiddag ter hoogte van de Koornbrug opgehaald het lijkje van een pasgeboren voldragen kind van het vrouwelijk geslacht. Aangehouden is .W|. U., die inge volge een rechterlijk vonnis nog drie dagen gevangenisstraf moet onder gaan. Op den Rijnsburgerweg is gister middag de auto van den heer v. S. V. uit Rijnsburg in aanrijding geko men met iemand die met een kruiwa gen liep. De laatste gèraakte be kneld tusschen zijn voertuig en een hoop steenen, waarbij hij' slechts een voet ietwat bezeerde. Een jongen, J. v. d. B. bleek het later te zijn, geraakte gistermiddag aan de .Vischmarkt spelenderwijs te water. Een der voorbijgangers, die het on geval zag gebeuren, slaagde erin den jongen op den wal te trekken door hem een jas toe te reiken. BINNENLAND. Da Marine-begrooting. De heer Oud en de verdere leden der V.D. Kamerfractie hebben op de mari ne-begrooting twee amendementen in gediend. De bedoeling van het eerste is niet over te gaan tot den aanbouw van 2 torpedojagers Het tweede beoogt, niet over te gaan tot den' aanbouw van een onderzeeboot ter vervanging van de K 1 Het gezantschap bij den Fans. De heeren Kersten en Zandt hebben een amendement ingediend, waarvan de bedoeling is, het Nederlandsch ge zantschap bij den Pauselijken stoel op te heffen. Een uitkeoring vanwege de N.U.M. Van wel-ingelickte zijde schrijft men aan de N. R. Ct.: Het bericht over een uitkeering, wel ke vanwege de N.U.M, aan de groen- tenzouters, die in 1918 snijboonen heb ben ingemaakt, zal geschieden, is juist, doch dient volledigheidshalve te worden aangevuld met het volgende. De vereenigingen van groentenzou- ters zouden na herhaaldelijk te hebben geconfereerd met de in de crisistijden gevormde regeeringscommissies, bij wie zij steeds werden afgewezen, ein delijk besloten hebben, zoowel tegen de regeering als tegen de N.U.M. een pro ces aan te binden. De laatste heeft dit echter weten te voorkomen door de vermelde uitkeering van f2 per vat voor te stellen aan de zouters,, van wie echter de meesten inmiddels zijn ge failleerd of onmachtig bevonden de aan hen door banken en particu lieren voorgeschoten gelden terug te betalen. De N.UM. heeft indertijd de waarde van de vaten snijboonen, waar van er voor 15 millioen gulden in Ne derland is ingemaakt geworden, ge schat op f108 per vat en bedong een zeker percentage aan winst voor zich. als er uitvoer zou komen. De uitvoer- permissie kwam eerst een half jaar na het sluiten van den vrede, en toen wa ren snijboonen nergens meer noodig. Het gevolg was, dat verreweg de meeste vaten snijboonen op de mest vaalt terecht zijn gekomen. STATENfGENERAAL. TWEEDE EASIER. Avon d ver g a der ing. Buitenlandsche Zaken. Eerste spreker is de heer DRESSEL- HUYS (V.B.). Hij hoopt, dat de Minister in de riching der nieuwe denkbeelden inzake de internationale diplomatie zal werkzaam zijn. Vervolgens wijdt spr. aandacht aan het verdrag met Bel gië, waarbij naar hij meent, Nederland aan de verliezende hand is en aan de nieuwe staten-organisatie en het stre ven naar duurzamen vrede, waarbij hij Nederland gaarne meer actief zag optreden. Gebleken is than9 dat arbitrage en ontwapening onbestaanbaar zijn, zon der wederzijds gewaarborgde veilig heid. De Regeering stelt zich cp het stand punt, Jat Nederland zijn evenredig' deel aan de handhaving der veiligheid heeft bij te dragen: Nederland heeft dus den plicht zijn eigen erf veilig te stellen. Doet het dit niet, dan volgt Nederland een klaplooperspolitiek en laat het een hoek in Europa open. Hoe denkt nu deze Regeering dat de Vol kenbond zich heeft te ontwikkelen en welke plaats heeft Nederland daarbij in te nemen? Is het niet noodig, dat een nationale commissie deze onder werpen zal bestudeeren, omdat ook oorlog en marine en koloniën daarbij betrokken zijn. Tenslotte vraagt spr. hoe het staat met de onderhandelingen met Duitsch- land betreffende het tarief op'de tuin bouwproducten. Is spoedig een bevre digend resultaat te wachten? De heer VLIEGEN (S. D.) zegt dat de oude doelstelling van ieder land was zijn eigen belangen in de internatio nale politiek te verdedigen. Natuurlijk blijft men dat doen maar het groote doel van de buitenlandsche politiek moet zijn de buitenlandsche verhou dingen zoo goed mogel. te maken voor allen. Spr. betreurt hetdat de Kamer en het volk niet voldoende op de hoogte worden gehouden van alle in ternationale gebeurtenissen waarbij Nederland betrokken is. Vóór de be grooting ware een uitvoerig relaas te geven van al wat van belang is te weten. ning de jure van Rusland niet mogelijk Vervolgens vraagt hij of een erken- is. Indien de Minister daarop ontken nend antwoordt, vernam hij gaarne de motieven daarvoor. Ten aanzien van de kwestie der waardepapieren in Duitschl., Frank rijk en België, die in Hollandsch bezjt zijn, had hij graag eenige inlichtingen. Een strenge controle op de geëxpor teerde artikelen zooals vet, boter, enz. acht spr. met het oog op het belang van onzen handel en den goeden naam van het product dringend noo dig. Spr. betreurt het, dat in de Nederl. delegatie bij den Volkenbond geen so ciaal-democraten en ook geen verte genwoordiger van Ned. Indië is opge nomen. De heer IJZERMAN (S.D.) laakt het gebrek van mededeelzaamheid van de zen minister evenals de heer BRAAM BEEK (S.D.) die gaarne inlichtingen zou ontvangen omtrent de uitzonde ringstarieven op de Duitsche spoorwe gen en omtrent de besprekingen met Duitschland omtrent het verleende crediet. De heer VAN RAPPARD (V.B.) be handelt ook de besprekingen van Ne derland en Duitschland. Wanneer de tarieven nog meer worden verlaagd, wordt de export der landbouwproduc ten voor ons land absoluut onmogelijk. Andere landen hebben veel voordeeli- ger tarieven van Duitschland gekregen voor den import van paarden. Raad plegen van speciale deskundigen acht spr. in elk geval gewenscht in deze aangelegenheden. De heer LOVINK (c.-h.) ziet ook met belangstelling tegemoet de nadere me dedeel ingen van den minister over de Duitsche tarieven. Voor het oogenblik gaat spr. dan niet op dit punt in, maar hij vraagt den minister ofh zoo moge lijk eenige mededeelingen te doen, als dit niet schaadt aan de onderhandelin gen. Ten opzichte van de voorkeurstarie ven op de spoorwegen spreekt spr. de meening uit, dat het stelsel past in het systeem der Duitsche handelsverdra gen. Spr. hoopt dat de minister ook hiervoor een bevredigende oplossing zal vinden. De besprekingen m. Amerika nopens den invoer van planten zijn gaande. Hij hoopt dat de minister zal slagen in het krijgen van gunstiger bepalingen De heer OUD (V. D.) komt op tegen de beschouwingen van den heer Dres- selhuys, die te pas en te onpas be toogt, zooals ook weer hedenavond, dat nationale ontwapening onvereenig- baar zou zijn met de internationale verhoudingen. De heer Dresselhups is een soort van militaristische cellenbouwer in de internationale vredesbeweging. Terwijl de Volkenbond er naar streeft de be wapening te verminderen, wil de heer Dresselhuys er juist een vloot en leger op na houden. Nu heeft de heer Dres selhuys tegenover het verdrag van Lo carno den lof gezongen van het proto col van Genève, doch verleden jaar heeft de heer Dresselhuys de fouten van dit protocol besproken. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Bummer. Binnenland. Mr. D. Josephns Jitta. f De behandeling van de staatsbe- 0 rooting in de Tweede Kamer. Minister van Karnebeek over de Dnitsche invoertarieven. Het amendement Kersten tot af schaffing van het gezantschap bij den Pans is door de Tweede Kamer met 82 tegen 42 stemmen aangenomen. Buitenland. Dreigende kabinetscrisis in Frank rijk. De Belgische Kamers hebben haar werkzaamheden hervat. Damascus wordt wederom door de rebellen bedreigd. De Dnitsch-nationalen betoogen, dat voor ratificatie der verdragen van Lo* caxno een meerderheid van twee des den vereischt is. De heer DRESSELHUYS (V.B.): Dat is niet juist. De heer OUD (V.D.): U heeft wel do-" gelijk gesproken over fouten. De heer DRESSELHUYS (VR.) Fou- ten in den vorm. De heer OUD (V.p.): Neen, fouten. Hf het wezen. U raakt verward! De heer DRESSELHUYS (V.B.) Niet waar, u raakt verward. Leest u maar voor wat ik gezegd heb. De heer OUD (V.D.) houdt zijn bewe ringen staande. De heer DRESSELHUYS <V.B U verwart opzettelijk wezen en vorm. Leest u maar voor, wat ik gezegd heb. De heer OUD (V.D.)Ik heb nog meer te zeggen. Het wederzijdsche waarborg verdrag, dat te Locarno is tot stand gekomen, achtte spr. een verbeterde uitgave van het verdrag-Cecil. De heer DRESSELHUYS (V.B.) IE had het ovpr den vorm. Maar wat dan1 nog? De heer OUD (V.D.): Dat u beet eeoo jaar dit en het andere jaar dat ver klaart. U is hopeloos verstrikt in ua: eigen redeneering. De heer DRESSELHUYS (V3>: U begrijpt er niets van. De heer OUD (V.D.) betoogt te«n slot- te, dat de nationale ontwapening niet in strijd is te achten met de Volken- bondsgedache en gesteund wordt door Locarno. De heer KORTENHORST (R. K.) vraagt of uit de commissie voor de eco nontische politiek niet een. sub-com missie kan worden gevormd, die zich) zal bezighouden met de te volgen ge dragslijn bij de onderhandelingen oveü handel stractaten. Spr. meent, dat ook het stelsel vans wederkeerigheid toepassing zal moeten, vinden. De heer HERMANS (R.K.) wijst op» de kwestie der oorlogsschade door Ne-- derlanders in Noord-Frankrijk on Bel gië geleden en drong aan op de instel ling van een gemengde commissie om' deze aangelegenheid onder het oog te zien. Om half twaalf komt minister VAN] KARNEBEEK aan het woord. Wat de kwestie van de belastingen voor Nederlandsche schippers aangaat het overleg tusschen spr. en de minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Finahciën is nog gaande. De kwestie door den heer Herman* ter sprake gebracht is zeer lastig. De moeilijkheid zit in den bewijslast; in-» middels houdt de minister daarop zijn aandacht gevestigd Gesproken is over de betrekkingen met Rusland, doch spr. herinnerde aan de houding door Rusland destij ds aan genomen, die van zeer weinig tege- moetkomenden aard was; zoodat daar op de ouderhandelingen strandden. Zoolang deze houding niet veran dert, kan van hervatten der onderhan delingen nog geen sprake zijn. In verband met de opmerkir.gen van den heer Kortenhorst over de handels politiek wijst de minister op den pas sus in de Memorie van Antwoord* waarin wordt gezegd, dat tot nu toe de Regeering bij haar onderhandelin gen over handelsverdragen de ontstel tenis van een differentieel taxi ei nib

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1