PROJECTIE LANTAARNS NTEUWE LEIOSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1925 .G AGENDA. 3 8 Nov. 's rnorg. tien uur Je- iiddelstegrt 3. Sameaikomst. de heer v. d. Horst, 's av. zeven Spr. de heer J. Taal, zangkoor. Zondag 8 Nov. 's morgens tien uur, '•s midd. drie en 's av. half zeven uur, Jeruël, Groenest. 16. Samenkomst. t Verschillende sprekers. Woensdag 11 Nov. 'sav. half acht Stadsgehoorzaal. Hildebrandavond. Woensdag 11 Nov. 'sav. acht uur. Volkshuis, Apothekersdijk, Verg. der Nooit meer oorlog-Federatie. Vrijdag 13 November 'sav. zeven u. Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „D.O.S." A s. Zondag 8 November 1025 zal de dienst der Huisartsen worden waar genomen door Dr. Bruining, Kist, Nie- mer en Schreuder. De geneeskundige Zondagsdienst te Ooegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waar genomen door de apotheken van de h.h. G H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." ongewenschthooge temperatuur van 38 gr. C. in het stookvertrek werd te ruggebracht op 21 gr. C. terwijl de an dere 17 gr C. nu mede benut worden voor het voorwannen. Deze besparing is echter slechts een peulschilletje bij die welke verkregen werd door een betere verbinding tus- schen kachels en voorwarmer. Waren deze voorheen paarsgewijze aan den voorwarmer verbonden, thans komen de afvoerrookgassen van elke kachel in de centrale leiding. Deze is aangesloten op een voorwarmer, die in verbinding staat met den schoor steen. Neemt men nu in aanmerking, dat deze rookgassen vroeger op een tem peratuur van gemiddeld 400 gr. C zon der effect den schoorsteen verlieten, terwijl de afvoertemperatuur thans 220 gr. C. is, dan blijkt wel duidelijk welk een belangrijke hoeveelhehiü warmte thans het badwater verwarmt die vroeger alleen uit de kachels recht streeks kon komen. Zoo werd een ko- lenbesparing van ongeveer 50 pet. mo gelijk. •Waar bijna de geheele installatie is vernieuwd* kan met erkentelijkheid worden gememoreerd, dat ljet badhuis slchts twee weken behoefde te worden gesloten. Dr. Horst bracht in dit verband dank aan den leverancier, den heer Jansen en aan de heeren Degens en Schee- rens, die het isolatiewerk hadden ge leverd, alsmede aan den heer Hage- mans voor zijn betoonde toewijding. Op zijn beurt kon de laatste weer met voldoening gewagen van de medewer king die hij steeds ondervond van den badmeester, den heer v. Ingen Sche- nau. Nadat de thee was geserveerd, hield wethouder Meijnen nog een toe spraakje, waarin hij de leiders van den Gem. Geneesk Dienst en van het badhuis h^lde bracht voor de inspan ning, die zij zich hadden getroost, ter wijl hij speciaal den heer Hagemans dank bracht voor de belangrijke vin dingen waarmede hij het practisch re- sultaaat van dezen tak van gemeente dienst had helpen verbeteren. Maatschappij van Nederl. Letterkunde. In de gisteravond gehouden ver gadering van de Maatschappij van Ne- derl. Letterkunde, trad als spreker op de heer Dr. B. Becker, hoogleeraar in de geschiedenis te Leningrad, met het onderwerp „Coornhert, de 16e eeuw- sclie apostel der volmaaktbaarheid. Men ziet gewoonlijk in Coornhert den Pietist, voorlooper der Remon stranten, Christelijk Stoïcijn, Erasmi- aan „libertijn" of spiritualist, aldus sjr. Maar het oorspronkelijke, eigen aardige van Coornhert ligt in zijne perfectieleer. Geen enkel der 16-eeuw- sehe Schrijvers, die tot de perfectisten gerekend worden, heeft die leer zoo uitvoerig en dikwijls behandeld als de Haarlemsche notaris. Altijd heeft hij beweerd, dat hei mogelijk is door Gods genade de geboden Gods hier op aarde te onderhouden. Tocli ist hij nooit een voorstander geweest der absolute vol maaktheid ook erkent hij, dat de alwetendheid slechts eene hoedanig heid Gods is. Hoe de menseh de menschefij- ke volmaaktheid kan bereiken, ziet men het best uit Coornhert s geschrif ten. God die de liefde zelf is en het vól kernen goede heeft den menseh tot za ligheid geschapen. Het vleesch met z:jne aangeboren neigingen is niet kwaad, de begeerten zijn het wel. De vrije wil zondigt dus en keert zich af van God. Van groot belang voor C k---.it Heilleer is zijn eigenaardige •- RECLAME hebben w/j een a/igebre/de sor/een/ng v/arme- elegante- en sol/ede k/ndenmante/s m moderne -nteowe k/earen, (ege/2 zeer /age pr/j'ze/2 -J.JJ CJ catie aller mcnschen. Hij onderscheidt zes staten der menscben: hardnekkige goddeloozen, slagvreezende knechten, loonzuc.htige huurlingen,' zwakke kin deren, sterke mannen en wijze vaders. Met behulp met Gods genade kan de zondaar aflaten van het kwade en het goede doen. Doet hij dit uit vrees voor straf, zoo is hij een slagvreezende knecht, doet hij het uit hoop op loon, zoo behoort hij tot de loonzuch- tige huurlingen. Beiden zijn nog zon daren; slechts door berouw, geloof en wedergeboorte kunnen zij den Staat der kinderen Gods bereiken. Deze wan delen in het licht en zullen ingaan in het Rijk Gods. In c^e „mannen" werkt God niet slechts den goeden wil maar ook het vermogen. Zij overwinnen het kwade en doen het goede. Eindelijk zijn er nog w-jze „vaders" die God vol komen onderdanig zijn. De menseh wordt dus niet in een opgenblik vernieuwd, overal spreekt Coornhert van eene trapsgewijze vol maaktheid, bijna altijd zal men bij hem het woordje „allengskens" ontmoe ten, wanneer sprake is van vernieu wing, verandering of wedergeboorte Nooit heeft C. beweerd, dat de menseh uit zich zeiven de deugd vol brengen, de volmaaktheid bereiken kan. Zonder Christus kan niemand za lig worden. Maar het geschiedt ook niet zonder ons werk van gelooven, van ons kruis op te nemen en Christus na te volgen. Van menschelijke ver dienste kan geen sprake zijn, daar ieder menseh een eeuwig schuldenaar Gods is. De bewijzen die C. gebruikt om de mogelijkheid der volmaaktheid te sta ven, put hij uit den bijbel en verwijst naar Gods geboden, beloften, verkie zing der heiligen en het einddoel van Christi komst en iijden. Als Christus niemand waarlijk niet waanlijk geneest, zou Hij niet de ware Medicijnmeester der zielen ge noemd worden, maar is Hij een kwak zalver, een bedrieger geweest, dan moet men met de Joden nog op de komst van den waren Messias wach ten. Gaarne 'haalt Coornhert ook uit het Oude- en Nieuwe Testament die man nen en vrouwen aan, die Gode vol komen gehoorzaam zijn geweest. <Nooit trouwens heeft Coornhert zich er op beroemd, dat bij zelf de vol maaktheid bereikt heeft, zooals zijne tegenstanders beweerden. Als bronnen van Coornhert's vol maakbaarheids'eer kunnen genoemd worden het Stoïcisme, de Duitsche middeleeuw^che mystiek en het Spiri tualisme. Coornhert's invloed op de Remon stranten in het 5p art. der Remon strantie is sprake van de overwinning der zonde door de ware geloovigen en vooral op de Methodisten moet nog nader worden onderzocht. Bij het eindigen zijner toespraak, be tuigde de Voorzitter van „Letterkun de", Prof. Dr. H T. Colenbrander, na mens de aanwezigen, den spreker dank voor zijne wstom-chappelijke beschou wingen. Indië's staatkunde ontwikkeling. Over dit onderwerp hield gisteren voor een groot en belangstellend ge hoor de oud-gouverneur-generaal van Nederl. Indië Mr. j. P. Graaf van Li in burg Slirum een lezing In verband met de weinig beschik bare plaatsruimte moeien wij de plaat sing van een verslag tot a.s. Maandag uilstellen. Z>? Ondeiiinge Wedstrijden van D.O.S j Uier volgen de uitslagen van rJst«r- i.tid. Meisies 1214 jaar: le prijs le graad, 481/* pt, B. Mont- foort, 2e pr. 461/2. punt. A. Vellekoop. 3e pr. 461/2 punt, T. Barends. le pr. 2e graftd 39 1/2 punt I. v. Riet,* 2e pr. 39 pt. Aderleer, 3e pr. 39 pt. W. Verboog. Dames boven 16 jaar: le pr. 2e gr. C. Gertenaar, 44J1 punt. 2e pr. 2e gr J. Oostveen 435/c punt. 3e pr. 2e gr. B. Piket 42x/2 punt. 2e pr. le gr. S. Wijling 45 5/12 punt. 2e pr. le gr. C. Nieboer 45 5/12 punt. le pr. le gr. A. Roman 47 5/12 punt. Deze laatste is voor een jaar club kampioen. Haar wedden bloemen over handigd. Gisteravond woonde de burgemees ter, Jhr. mr. Dr. N. C. de Gijselaar een gedeelte der wedstrijden bij. Een nieuwe winkeliersvereeniging. E'enig© winkeliers die hun zaken op den Nieuwe Rijn hebben, vormden dezer dagen een comité dat de oprich ting zal voorbereiden van een win keliersvereeniging die 'den naam zal dragen van „Het .Gentrumbelang". In dit comité hebben zitting geno men de heeren L'. G. Schrijvers, voorz1., jW. F. van der Reij'den, Jr., le secf., B. A. Devilé, H, C. J. de Haan, P. Slegtenhorsf, T. F. Vlieland, en Pl. iWeyenbergh. Er is van de nieuwe vereeniging reeds een werkprogram ontworpen, waarop verschillende zaken voorko men die men Slechts goed meendé' te kunnen behartigen door zich te or- ganiseeren. Een van de belangrijksté dingen die op het programma zouden staan is wel een winkelweek, dié mén in samenwerking met de winkeliers van de Vischmarkt en de Botermarkt denkt te houden, waarschijnlijk van 20 tot 28 November a.s. De Lakenhal. Hedenmiddag om half drie beeft In het Stedelijk Museum de 'Lakenhal de opening plaats gevonden van een tentoonstelling van schilderijen en teé-' keningen, vervaardigd door de heerén Toon Kelder en »W. Schuhmacher, (col lectie BoendermakersL De heer Albert Plasschaert heeft bij de plechtigheid een inleidénd woord gesproken. Na afloop van de gisteren ge houden veemarkt is op het markt terrein een zwart-bont varken onbe heerd achtergebleven. BINNENLAND. De Koningin en de mode. De „Postri Hirlap" publiceert een on derhoud van een in Nederland vertoe- venden mede verleer met Koningin Wilhelmina, tegenover wie hij dank van Hongarije voor de weldadigheid bij de hulp aan tie Hongaarsche kin deren overbracht. Volgens het blad zou Koningin Wil helmina aan den medewerker hebben verklaard, dat de Nedoriandsche be volking steeds bereid is naar vermo gen van iiaa krachten ie helpen. „Het verheugt mij in het bijzonder, dat de hulpactie ook eeuv gunstigen invloed heeft gehad op den materieelen toe stand van de armere volksklassen." In den loop van het verdere gesprek zou voornamelijk over Nederlandscho kunst en ook over kwesties van den ciag gesproken rijn Daarover meldt de berichtgever slecht?, dat Koningin Wilhelmina geen vriendin van de crea ties der hypermoderne mode is. De arb-H in Bakkerijen. De minister van Arbe:d, Hand' 1 -en Nijverheid, heeft onder bepaalde voor waarden aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade en suiker werken worden vervaaidigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 16 November tot en met 5 December 1925 op werkdagen en bovendien op 23, 24. <26, 30 en 31 December 1925": le. de werktijd van de in hunne onderneming werkzame bakkersgezel len per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt venlengd; 2e. door de in hmine onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaren gedurende en hoogste ,10 uren p$r dag arbeid wordt verricht. De Tabakswet. De vaste commissie voor belastin gen in de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld een wetsontwerp in zake verlenging van den termijn, ge noemd in artikel 88 A der Tabaks wet, is van meening, dat geen bezwaar bestaat tegen de voorgestelde verlén ging. Gaarne zal ze echter zernemen, of de zekerheid bestaat, dat op 1 tan. 1927 niet alleen de centrale werkplaat sen geheel gereed zullen zijln, doen dat dan in het algemeen alle maatregelen zullen zijn genomen, in afwachting van welker totstandkoming verlenging van den termijn «thans reeds voor de tweede maal plaats heeft, opdat niet voor de derde maal tot verlenging moet worden overgegaan. Arbeidsvoorwaarden voor zeelieden. De Centrale Bond van Transport arbeiders zendt ons onderstaand com muniqué: Gisteren heeft, op uitnoodigipg van' den Bond van Werkgevers in de Koop vaar dij', een bespreking plaats gehad1 tusschen het bestuur van den Centra- len Bond van Transportarbeiders. [Van de zij'de der reeders werd ge wezen op de moeilijkheden, waarmede het reederbedrijf in Holland te kam pen heeft en de noodzakelijkheid om1 te komen tot verder© bezuiniging op de kosten. Indien dat niet mogelijk was, zou men moeten komen tot stillegging' van een groot aantal schepen'. Tof een der maatregelen ter voorkoming rekende men een verlaging der gagés en der betaling voor overwerk. Door de vertegenwoordigers "def zeelieden werd erop gewezen, dat de< moeilijkheden in net zeevaartbedrfjfl hun oorsprong vonden in de veel tel 'ggroote wereldtonnage en de lage va luta van een aantal landen. Hoewel men deze moeilijkheden kende, ston' den de arbeidersvertegenwoordigers op het standpunt dat de zeelieden geen nieuwe offers konden brengen. 'Hunne gages waren op een' peil, dat hun hog niet eens een minimum-be staan waarborgde, .zoodat het alles-/ zins gerechtvaardigd was, instede van' een verlaging eene verhooging der glah 'ges te bepleiten. Van aanvaarding van voorstellen, waardoor het povere Bestaan vah thans1 kan geen sprake zijh'. zelfs niet meer gewaarborgd zou zijn, Verder werd door de reed er s' een verlenging van den arbeidstijd der ma trozen op zee, op lange reis bepleit van 12 op 13V2 uur per etmaal, waar in door de vertegenwoordigers 'der ar beiders, onder opmerking, dat het een terugkeer naar toestanden van' vzoor 1900 zou zijn, evenmin kon' wor den getreden. Eenige overeenstemming bleek niet mogelijk. BUITENLAND. DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZONE Vermoedelijk in December. De Gezantenconferentie stelde, na kennisneming van het rapport, dat zij aan de intergeu" lieerde militaire com missie nopens da Duitsche nota van 23 October verzocht, den tekst vast van de mededeeling te richten aan het Duitsche gezantschap te Parijs om aan de regeering te Berlijn bepaalde op helderingen te verzoeken, in de hoop dat het antwoord van de Duitsche re geering de Gezantenconferentie in staat zou stellen, spoedig den datum te bepalen, waarop met de ontruiming van de Keulsc.ho zone een begin kan wnrden gemaakt t Radio-Programma. Wat ar vanavond to hooien is. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 6.— (Rome, 425 M.) Concert. '6.20 [(Frankfort, 470 M.) Lezingen, ~enz. '6.35 FL Parijs (Éiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.), Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. E. Politiebericht, weer- bericht 745 Alle Engelsche stations. Muzle* of lezingen. 8.—i. NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Concert en lezing, uitgaan de van de vereeniging van arbeiaers- radio-amateurs. 8.20 Londen en Daventry. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. I 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.)_ Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.)^ Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert oi le- zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. >j 9.05 Parijs (S.F.R.), 17^0 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 5^, 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. J|§|l 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. r j 10.— NSF. Uitzending van peröbö- richten, enz. door het persbureau Vaz van Greenwioh, weerbericht nieuws- Dias. 10.20 Londen eh Daventry. Tijdsein tijdingen. _j.j: ZONDAG 8 NOVEMBER. Uitzending van den dienst ui de Ned. Herv. Groote of St. Jacobskerk te Den Haag, door middel van den zender te Hilversum. Voorganger Dr. van Gheel Gilde/meester te Den Haag. RECLAME. geheel compleet met zwaar statief, extra aanbieding f 42,- 1 Serie's lantaarnplaatjes natuurop namen en gekleurde Bijbelsche voorradig. J0HAN GEIJTENBEEK, Breestraat 79, Telef. 1851 Een daradloos telegram uit Londen meldt, dat vernomen wordt, dat inge val het antwoord der Duitsche regee ring bevredigend uitvalt, de ontrui ming van Keulen vermoedelijk 1 De cember zal beginnen* HET GRIEKSCH-BULGAARSCH j CONFLICT. De Volkenbondscommissie van onderzoek. De Volkenbondscommissie, die be last is met het instellen van een on derzoek naar de Grieksch-Bulgaarsche grens-incidenten, kwam gister onder voorzitterschap van Horace Rumboldt bijeen. Zij besloot, in den ochtend van 8 Nov. naar Belgrado te vertrekken, waar zij de militaire attachés zal ontmoeten, die tér plaatse een onderzoek instelden, en vervolgens haar reis naar de plaat sen der incidenten te vervolgen. AFBREKING ONDERHANDELINGEN SPAANSCH-DOITSCH HANDELS VERDRAG. Douane-oorlog. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Madrid, dat de Spaansche regeering gisteren den fhiitschen gezant heeft medegedeeld, dat zij de onderhandelin gen over he: handelsverdrag met Duitschland afbreekt en formeel den toltarievenooriog verklaart. Alle Duitsche goederer zullen met 80 pet. toeslag worden belast. Voor het Spaansche gebied in Noord-Afrika en voqr de Cana'ische Eilanden zal een absoluut verbod van invoer van Duit sche producte,n worden uitgevaardigd. Spanje heeft zijn toevlucht tot dezen maatregel moeten nemen wegens de groote vertraging, die naar men aan neemt met opzet door Duitschland in de onderhandelingen werti veroorzaakt Naar de Berlijnsche correspondent v. het „Hbld." verneemt, is dit bericht juist. De Spaansche gezant te Berlijn zal vandaag don Duitschen minister van BuitenlandsNie Zaken oificleel kennis van dit besluit van de Spaan sche regeering geven. KORTE BERICHTEN De Amerikaansche regeering ver klaart geen hinderpalen in den weg te zullen leggen voor Fransche ere die tem tot steun van den frank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2