1 NIEUWE LEIDSCHE "COURANT VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1925 UIT DE OMGEVING 0E0STQ3E3T. Gemeenteraad Gistermiddag te 2 uur kwam de Baad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig waren met kennisgeving de heeren van Egmond en Zandbergen. Na opening door den Voorzitter, Bur gemeester van Griethuysen, werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Eenige me- dedeelingen van Ged. Staten en een verslag van den Directeur van de Keu ringsdienst van Waren te Leiden. Een adres van ingezetenen der ge meente, om in verband met mogelijke besmettelijke ziekten een schoolarts te benoemen, wordt in handen van B. en W. om advies gesteld. 2. Wijziging besluit tot het aangaan van een geldleening. Ged. Staten kunnen zich niet ver eenigen met de termijn aflossing van de leeningen, die in de vorige vergade ring geconverteerd zijn. Eenige termij nen warén te lang, anderen naar de meening van Ged. St. te kort. Na eeni ge toelichting door den Voorzitter wordt de wijziging goedgekeurd. 3. De heer Geugjes, heeft een verzoek ingediend om een woonsthip te mogen -leggen in het Oegstgeester kanaal. B. en W. stellen voor het liggeld op 4. per maand te bepalen. Goedgekeurd. 4. Op een verzoek om een subsidie van 25 aan de R.K. Geitenfokvereeni- ging adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken, daar dit bedrag slechts een gedeelte van de geitenhouders Zou helpen. De heer S c h oo nd er woer d ver dedigt het verzoek en zegt, dat niet alleen R.K, lid kunnen worden, maar slechts voor het bestuur de eisch van R.K. te zijn bestaat. Ook Wethouder Rubenkamp verdedigt het verzoek. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Op verzoek van den landstorm-com missie om een subsidie van 100, stel len B. en W. voor evenals verleden jaar 50 te verleenen. De heer Schoonder woerd meent, dat men van die Landstorm commissie wel heel weinig merkt. De heer Bakker vindt de onder steuning van den landstorm uitsluitend een zaak voor het Rijk. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Als onderwijzend personeel voor het vervolgonderwijs worden benoemd 'mej. v. Konijnenburg en de heer v. d. LVoort. Vastgesteld wordt het schoolgeld kohier evenals de pensioengrondslag van den heer C. J. v. d. Aar, die op 1$65.bepaald wordt. Aan den gemeenteontvanger zal een gratificatie worden toegekend van 200.voor het uitbetalen der pen sioenen. x Hierna wordt overgegaan tot de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1926. Algemeene beschouwingen wor den niet gehouden. De commissie tot het nazien der ge- meetebegrooting vraagt inlichtingen over een post van 500.voor onder houd van de Raadszaal. Naar aanleiding van een indertijd ingediend aclres van den R.K. politie bond St. Michael, waarin gevraagd wordt om een jaarlijksch subsidie, heeft Zich in B. en W. een meerder- en een minderheid gevormd waarvan de eerste tegen, de ander vóór het verlee nen van subsidie is, en wel voor split sing van het thans verleende subsidie voor de alg. Bond in 12.50 voor iede- ren Bond. De meerderheid wil desnoods in het geheel geen subsidie meer voor dit doel verleepen. De heer Bakker gevoelt het meest voor liet laatste voorstel van de meer derheid om alleen dit jaar nog sub sidie aan de school van den Alg. Bond te verleenen en dan in het vervolg aan geen der scholen meer. De heer Schoon derwoerd vindt dit standpunt van de minder heid erg zonderling. Spr. is voor het splitsingsVoorstel, dat het thans gel dende subsidie wil verdeelen over bei de aanvragen. Waarom wil men nu ophouden nu er een aanvraag van chr. zijde komt. De 'V o o r z i 11 e r protesteert tegen de veronderstelling alsof B. en W. hier speciaal zouden hebben gelet op de „kleur" van de aanvraagster. Alleen is nu gebleken, dat de gemeente biet het verleenen van subsidie op glad ijs is komen te staan. Waar is het eind te zien wanneer op iedere aanvraag gunstig moet worden beschikt. De hèer Sc hoon derwoerd zegt, dat het niet zijn bedoeling is ge weest B. dn W. van partijdigheid te beschuldigen. Spr. zegt alleen te heb ben bedoeld, dat het op de Hilversum- sche (Alg.) School een vreemden in druk zou hebben gemaakt wanneer zij geen subsidie meer kreeg als gevolg van het feit, dat er een tweede aan vrage was gekomen. Hierna wordt bet voorstel van de minderheid, n.l. om iedere school 10 te geven met op 2 na alg. stemmen aangenomen, najat er een Voorstel om heel geen subsidie meer te geven met 5 tegen 4 was verworpen. Bij de bespreking van de kosten der liuurcommissie komt de vraag van de begrootingscommiscsie ter sprake of het niet tijd is óm de plaatselijke huur- CGmmissie op te heffen. De Voorzitter meent, dat voor- loopig niet tot opheffing moét worden overgegaan. In 1924 werden nog 42 za ken behandeld en daarin is nog geen beduidende teruggang gekomen. Daar bij zijn de kosten niet zoo groot. Besloten wordt hierna, de betreffen de post, groot ruim 300.— te hand haven. Bij post 144 stelt de commissie voor de post „aanschaffing motorsproeiwa gen" te schrappen. Dat is heel eenvoudig, aldus de Voorzitter, rhaar we moeten reke ning houden met een adres van een aantal inwoners, dat er reeds langen tijd ligt, waarin bestrijding van 1 het stof op de openbare wegen wordt ge vraagd. Die stofbestrijding acht spr. onmogelijk wanneer men niet de be schikking heeft over een sproeiwagen. Met emmertjes water komt men niet klaar. De heer Schoonder woerd verdedigt het standpunt van de com missie. Zij achtte den sproeiwagen thans niet meer noodig omdat het weg gedeelte tusschen de rails op den Leid- schen Straatweg, waar vroeger de trams heel veel stof opjoegen is be straat, zoodat van de bewoners daar, volgens de commissie, geen klachten' meer zijn te verwachten. De heer Bakker meent, dat zoo wel de commissie als de voorzitter overdrijven. De geraamde be hoeven wellicht niet geheel ;<iev vyordpn geschrapt, en al gebeurt dat dan be hoeft ook nog niet met emmertjes wa ter te worden gewerkt. Overigens merkt spr. op, dat de meeste klachten niet van de bewoners v. d. Leidschen Straatweg zijn gekomen. Overal, waar straatwegen zijn, wordt over stof ge klaagd. Weth. Rubenkamp onderschrijft dit. Met 'de begrooting is men niet van het stof af. Integendeel, het kon wel eens erger worden. Het zand wordt door de auto's van tusschen de stee- nen weggezogen. In dit opzicht zoü de sproeiwagen ook veel voordeel kun nen brengen omdat 'bij stofbestrijding op die wijze een vetachtig praeparaat kan worden gebruikt, waardoor het zand niet van tusschen de steenen kan worden weggezogen. Ook heeft het een voordeel, dat voor het sproeien ge bruik kan wordèn gemaakt van de Nortonpomp, die ten behoeve van de brandweer wordt geslagen, dat ons dus niets kost. En voor de pomp is het be ter, dat zij in werking blijft. De heer Uitenbogaard zegt, dat de commissie haar voorstel handhaaft. Zij acht de kosten van ,'000.te hoog, daartegen vreest zij ook uitbrei ding van het te sproeien traject. Ge lijke monnikken gelijke kapptn, en wanneer alle dorpsgedeelten moeten worden bediend hebben wij aan één wagen niet genoeg. De Voorzitter zegt de aanschaf fing van een sproeiwagen als een dringende eisch te blijven beschouwen. Het voorstel der commissie wordt hierna met op 2 na alg. stemmen ver worpen. Vóór de heeren Uitenbogaart en Schoonderwoerd. Op een vraag van de commissie om de post voor plantsoenonderhoud ad 2000.- voor het Emmapark en 800.- voor het plantsoen bij het gemeente huis, nader te speCificeeren, zegt de Voorzitter, dat het plantsoen bij het .gemeentehuis moet worden ver nieuwd. Het tegenwoordige wordt veel te groot en te woest. Het gemeentehuis is bijna niet meer- te zien. Een oplos sing is alleen te verkrijgen door een ge heel nieuwe en lagere beplanting. Wat verder het Emmapark betreft, meende B. en W., dat in verband met de toene mende bebouwing ter plaatse met een volledige beplanting niet meer worden gewacht. Bij de post onderhoud klokken en uurwerken" vraagt de Voorzitter de meening van den raad over de aan schaf fihg van een klok met uurwerk op het gemeentehuis, waarover reeds sinds de bouw, 25 jaar geleden is ge sproken. Het zou tevens een aardige herinnering zijn aan het dit jaar ge vierde jubileum. De totaal kosten zijn 1500.Velen zouden er prijs op stel len. De heer Bakker zou een eventueel voorstel tot aanschaffing niet kunnen steunen. Er is een goede tijdaanwijzer dicht in de buurt en spr. meent, dat er absoluut geen behoefte aan is bij de ingezetenen, van wie er slechts enke len dicht bij het gemeentehuis wonen. De Voorzitter meent, dat er wel in jbreede kring naar verlangd wordt. De lasten zouden er bovendien niét voor behoeven te worden verzwaard. Wanneer men een klok wil hebben moet men de kosten op deze begrooting hebben 1 't Kan nu het beste. Tenslotte wordt met op 2 na alg. stemmen tot aanschaffing besloten. Tegen de heeren Schoonderwoerd en Uitenbogaart. Bij de desbetreffende post komt een voorstel van de commissie in behande ling om de vuilnis vooraan niet meer te verbranden, doch het om de opslag plaats op te slaan en het dan weg te laten halen voor een zeker bedrag. De Voorzitter toont aan, dat het voorstel van de Commissie per jaar de uitgave met 1560.zou vermeer deren zonder dat er iets tegenover staat. Het vuil zou toch ook in de toe komst moéten worden gesorteerd en- het is bekend, dat andere gemeenten, die geen vuilverbranding hebben, zeer veel moeite hebben om het vuil weg te krijgen. Dat kost 1.1.20 per M3. In antwoord op de heer Bakker zegt spr., dat de voorgestelde restaura tie van den ovenschoorsteen werkelijk ten doel heeft het ongerief, dat de om geving van de verbranding ondervond, te verminderen. 1 De heer Uitenbogaart zegt, dat de commissie het zekerder vond, het geld, dat thans voor de verbetering van den oven is uitgetrokken te gebruiken voor een rechtstreeksche verwijdering van het vuil. Spr. weet wel een adres waar men het vuil voor niets kwijt kan. Tweemaal per w$ek het vuil door een schipper naar zoo'n plek te laten vervoeren zou niet veel kosten. De Voorzitter waarschuwt er te gen, dat men den ouden verkeerden toestand in het leven zou roepen. De heer Schoonderwoerd noemt de geheele vuilverbranding „narigheid". Nu moet er weer tot over maat van ramp een nieuwe schoor steen. worden gebouwd; en daarvoor kan de voorzitter nog niet eens garan deeren, dat de stank, waarvan de om geving zooveel last heeft, zal wegblij ven. Het voorstèl van de commissie wordt verworpen met op 2 na algem. stem men. Vóór de heeren Uitenbogaart en Schoonderwoerd. B. en W. stellen voor, van het ver moedelijk batig saldo van 1925 een bedrag van 6000:— over te schrijven op de begrooting voor 1924 en daarvan 4000.af te nemen voor dekkingJ van kwade posten, ingevolge een aan schrijving van den Rijksbelasting dienst. Ontvangsten. Bij de desbetreffende post zegt de Voorzitter in ant woord op een vraag van de heer Bak ker, dat het heffingspercentage der Gem. inkomstenbelasting, dat thans 25 bedraagt, waarschijnlijk in het a s. voorjaar wel met 1/4 zal kunnen wor den verlaagd. De begrooting wordt hierna goedge keurd. Nadat eenige voorstellen tot af- en overschrijving zijn aangenomen komt ter tafel het voorstel tot opheffing van de werkloosheidskas en ontbinding van de Commissie van advies. De Voorzitter der commissie de heer Bakker deelt mede, dat de commis sie zelf niet voor opheffing is. De re geering blijft ook het werk nog steu nen en de comnüssie kost aan de ge meente bijna niets; alleen het secre tariaat en dat berust toevallig bij den correspondent van de arbeidsbemidde ling, zoodat dit geen bijzondere uitga ven vraagt. De georganiseerden dragen zelf naar evenredigheid in de onkosten bij. De Voorzitter acht opheffing wel mogelijk. In totaal maken thans 47 arbeiders gebruik van het instituut. Een buitengewoon klein getal, dat de indruk wekt, dat de organisaties er zelf weinig voor gevoelen. De reden waarom indertijd het instituut in 't leven is geroepen bestaat blijkbaar niet rfieer, of men voelt het geheele principe niet meer. Een geldkwestie behoeft het niet zoozeer, te zijn. D$ heer Bakker vind, waar er voor de gemeente geen bezuinigingsbelang bij betrokken is, geen aanleiding om het instituut op te heffen, zoolang nog een aantal personen er gebruik van willen maken. De Voorzitter beschouwt de werkloosheidscommissie als alleen in het leven geroepen met het oog op de crisis-werkloosheid, en die neemt ge lukkig van tijd tot tijd af. De heeren Schoonderwoerd en Uiten bogaart deel en namens de commissie mede, dat deze haar voorstel tot op heffing intrekt. Gehoord de discussie en deze mede- deeling trekken ook B. en W. tenslotte hun voorstel tot opheffing in, waarme de dit punt afgehandeld is. De com missie blijft dus, evenals de kas, Vervolgens leest de Voorzitter het prae-advies van B. en W. voor op het adres inzake aanleg van duinwa terleiding in Poelgeest. De kosten zijn geraamd wat het traject kruispunt EmmalaanAbspoelweg betreft op f 10.600.Nieuwe kanaalhoek Kwaaklaan 52Ö0.Poelbrug boerde rijBakker (broekweg), met zinker in dc Haarlemmertrekvaart 8590.—. Wanneer alle in aanmerking komen de bewoners afnemers worden, zou men kunnen komen tot 46 aansluitin gen. In deze omstandigheden kunnen B. en W. niet voorstellen om tot den aanleg zonder meer over te gaan. Eerst zou eens moeten blijken, wat de bewo ners er zelf voor over hebben. Dat zou minstens de helft van de kosten moe ten zijn. De heer Bakker dringt aan op overleg. De gemeente dient hier krach tig mede te werken. De bewoners van het betreffende gedeelte betalen toch ook mede in de lasten der gemeente' waarvan alleen de anderen profijt trekken. De heer de Groot onderschrijft dit. Spr. vindt den eisch, dat de bewoners de helft van de kosten zullen dragen wel een beetje.kras. KATWIJK AAN ZEE. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, zoon van A. Remmers waal en C. C. de Vries. Jacob, zoon van A. Hoek en A. Haas- moot. Dirk Klaas, zoon van C. van 'dier Bent en J. Ouwehand. OndertrouwdAnton van der Marei leoi Adriana van der Plas. Jacob Kraaij- lenoord en Cornelia van Rijn. Getrouwd: M. .Zandbergen en A. H. (Wesselink. G. van der Luijt en A. van der Plas. M. van Duijvenvoorde en E. iVarkevisser. A. Binnendijk en C. W. van der Gugten. O verleiden: Lena HarteiVelt, 7 weken, [dochter van C. Hartevelt en D. van der Plas. Pieter van der Plas, 80 j., ongeh. Lasad- en Tuinbouw, Bollen voor de Vereenigde Staten. Het Wkbl. v. cl. Bloembollencultuur schrijft: Het bericht in 011s vorig nummer over de hearing op 16 November te Washington en de afvaardiging van de heeren prof. vdn Slogterem en Arentshorst, kwam voor velen nog on verwachts, al begreep iedereen, dat vóór den noodlottigen datum van 1 Ja nuari 1926, er nog wel iets gebeuren zou. Het besluit van de Feder Horti- cular Board van October 1922, om „11a een periode niet langer dan drie ja ren", de Narcissen van de onbeperkte lijst over te brengen op de beperkte, had, goed beschouwd, wel deze betee- kenis, dat op 1 Januari 1926 Amerika voor vrijen invoer van Narcissen zou zijn gesloten, maar in drie jaar kon zooveel gebeuren en steeds werd de hoop levendig gehouden, dat de maat regel zou worden uitgesteld, indien niet afbesteld. Daarvoor zou een nader besluit van de Amerikaansche autori teiten noodig zijn én de Fed. Hort. Board adviseert de Amer. regeering alleen na gehóuden overleg met de be langhebbenden op een z.g. hearing. Dat echter de aanleiding voor deze hearing zou zijn een voornemen van den F. H. B. om de sluiting wel door te voeren voor alle Narcissen, doch met uitzondering van de Fransche Paper- whites, is een wending in de zaak, die allerminst gunstig voor Nederland kan worden geacht. Door deze eventueele concessie aan Frankrijk toch worden de gelederen der Amerikanen, die voor het behoud van vrijen invoer zijn, verzwakt door het uitvallen van de belanghebbenden bij den handel in Fransche hollen. Aan de 'oppositie in Amerika wordt door dezen wending de wind uit de zeilen genomen en de kans voor de Holland- sche Narcissen vermindert er door. Het is eqhter duidelijk, dat op de uitgeschreven „hearing" een deskundi ge aanwezig moet zijn, om eventueele bezwaren van plantenziéktenkundigen aard, die de F. H. B. tegen de Neder- landsche Narcissen mocht hebben, te ontzenuwen. Vandaar de reis van prof. Van Slogteren, die door zijn bezoek aan de Fransche Narcissencultures, door zijn onderzoek en bestrijdings wijze van de ziekten hier, de aangewe zen man is, om voor onze belangen op to komen op phytopathologisch terrein. De komst van den heer Arëntshorst, die ook de conferentie van Mei 1922 bijwoonde, zal voor de Nederlandsche autoriteiten te Washington van zeer veel belang zijn en beide heeren heb ben dé opdracht van de Amerikaan- sche exporteurs hier te lande, om niets onbeproefd te laten om een gunstiger beslissing voor de Hollandsche belan gen te trachten te verkrijgen. De heeren gaan Dinsdag a.s. via En geland scheep. De directie van den landbouw heeft aan de verschillende landbouw-maat- schappijen medegedeeld, dat zij bij vol doende belangstelling van den kant der bureaux voor de landbouwboek houding, het voornemen heeft om spe ciale economisch-statistische onderzoe kingen in te stellen, zooals bv. naar de verhouding van het gebouwenkapitaal tot het gTondkapitaal op verschillende grondsoorten, naar de kosten van de z.g. paardedagen, de waarde van het gebruik van goederen uit eigen be drijf. Narcissennsultuur. De zoo juist verschenen statistiek van de in 1925 met Narcissen beplante oppervlakte toont in vergelijking met 1924, aan, dat dit jaar opnieuw uitbrei ding van deze beplante oppervlakte heeft plaats gevonden. Aan het „Week blad voor Bloembollencultuur" ontlee- nen wij hierover het volgende: De bedrijven, die niet in beide jaren bij den keuringsdienst waren aange sloten, buiten beschouwing latend, Ï9 het totaal met Narcissen beplante aan tal Rijnlandsche roeden van 481.003 ge stegen tot 496.054, of met bijna 16 00Ó R.R, toegenomen., Deze toeneming is iets .kleiner dan de statistiek over de voorafgaande jaren 1923 en 1924 met elkander vergeleken, aanwijst. Toen was de toeneming 17,000 R.R. De aanwas van de totaal beplante oppervlakte (de „oude" plus de in 1925 nieuw aangesloten bedrijven dus), is ditmaal ruim 31.000 roe; het vorig jaar was de aanwas 28.000 roe. De helft van de uitbreiding der Narcissencultuur heeft dus plaats gehad op de naar ver houding geringe beteelde oppervlakte, van hen die 2 jaar geleden nog niet waren toegetreden, doch inmiddels hun kraam onder de keuring hebben gesteld. Van 't totaal van bijna 572.000 Rijnï. roe Narcissen, die in dit jaar te velde stonden, zijn er bijna 212 duizend met gele trompet-Narcissen beplant. Dat is dus bijna 40 pet. Die verhouding be stond in vorige jaren ook. De'.uitbrei ding van deze groep was dit jaar bijna 9000 roe (v. j. 27.000 R.R.) Dit verschil vindt zijn oorzaak in „de nieuwe be drijven1" waar veel ,spurren" geteeld worden. Dan volgen in beplante oppervlakte' natuurlijk de bicolers, die met bijna 120.000 roe een aanwas bij het vorig jaar vergeleken met bijna 10.000 roe vertoonen en dus bijna 20 pet. van de i totaal-oppervlakte beslaan. Ook hier is de vermeerdering veel geringer dan het vorig jaar, toen de met bicolers beplante oppervlakte met 18.000 roe toenam. De witte trompetten bleven station- nair; dat scheelt 100 roe. Van de 31.000 Rijnl. roe uitbreiding, in totaal komt dus 19.000 roe op reke ning der trompet-Narcissen. De overi- 11.000 roe werden gewonnen bij de Barri's, die van 7 op 9 duizend roe kwamen, de incomparabilis, die van 21 op 24 duizend, de Leedsii's, die van 7 op 8, de poetazgroep, die van 14® op i95 duizend roe kwam. De overige groe pen vertoonen een kleine stijging, de poeticus-groep ging ruim 1000 roe ach teruit. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting komen op rol voor 54 zaken, voor niet open baar 3 zaken. I. v. Wf te Leiden, die al eens eer der voor geweest was voor het rijden op het trottoir op den Haarlemmerweg met een rijwiel, was weder verschenen om in zijn zaak den verbalisant te ont moeten. Beklaagde had eerst de toezegging gekregen, door te mogen gaan, doch, toen de verbalisant hem als „kerel" aangesproken had wenschte bekl. geen gunst. Het was door de modderboel daar niet anders mogelijk dan over het trottoir te passeeren. De kantonrechter kon zooveel on vriendelijkheid niet ontdekken in het optreden van den agent Hoogkamer, die zijn verhaal bevestigde, waarna f2 of 2 dagen als eisch gesteld werd. B. v. T. huisknecht te Leiden, heeft zich te Katwijk in de duinen op Staatsgrond bevonden, zonder daar voor de vereischte toestemming te heb ben gehad. Beklaagde had nergens van af gewe ten. Eisch f 2 of 2 dagen. L. M. te Leiden is op 1 J-uli niet wezen stemmen en ook nu niet ver schenen, doch zijn „eega in spe" zal thans de zaak voor hem in orde bren gen en komt vertellen dat hij als schip per op dien datum afwezig was. Hij kon trouwens niet lezen of schrijven. Dit alles hielp echter niet; beklaagde zal bij verstek worden veroordeeld. M. E. Zvv. geb. Sch. en A. v d Kw. geb. v. K. te L e i d e n, hebben op 1 Juli hetzelfde verzuim gepleegd., De laatste had wegens ziekte niet kunnen komen. Voor heide werd 50 ct boete geëischt. C. B. geb. H. te Leiderdorp was voor een gelijk feit gedagvaard. Ge moedsbezwaren hadden hij haar gegol den. Gods Wóórd zegt: „in de gemeen te zullen de vrouwen zwijgen" en daar om gevoelde zij nog beter dan ij liet kon zeggen, dat zij niet aan de stem ming mocht deelnemen. De kantonrechter kan hiermee niet accoord gaan. De gemeente, bedoeld in den Bijbel, was de geestelijke vereeni- ging van geïoovigen en niet de maat schappelijke, waarvoor gestemd moet worden. Dat Bijbelwoord beeft niet» uitstaande niet politiek, die bestond er toen nog niet. En al wordt gestemd, dan kan en moet men zelf nog het jzwij gen in acht nemen, waarom die bezwa ren niet kunden gelden, aldus oU Kan tonrechter. Ejisch 50 ct. boete Het drama in de Schiestraat. De officiervan justitie, mr. J. A. de Visser, heeft i. gister honger beroep in gesteld van 'tl op 20 Oct. door de recht bank te Rotterdam geween vrijspre kende vonnis in de zaV.an tegen Jen inspecteur E.,M. en den agent waas po litie le klassie A. S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6