dag-agenda. binnenland. "buitenland. kerk en school. urp de omgeving. radio-pfogramma. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1925 Dinsdag 3 November, 's av. acht uur Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „O.O.S." Woensdag 4 November, 's av. acht uur: Radio-toespraak door den heer en mevr. Joh. de Heer. Te hooren Je- ruël, Groenesteeg 16 en Middelstegr. 3. Donderdag 5 Nov. 's av. acht uur: Stadsgehoorzaal. Concert, uitgaande van den L. Kunstkring voor Allen. Donderdag 5 Nov. 's av. half acht, Hoogl. Kerk. Zendingsavond. Spr. Dr. K. J. Brouwer, Zendingsdirector. Gew. zang en muziek. Vrijdag 6 November, 'sav. acht uur Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „D.O.S." Woensdag 11 Nov. 'sav. half acht Stadsgehoorzaal. Hildebrandavond. Vrijdag 13 November 's av. zeven u. Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijdeti „D.O.S." Dagelijks:. Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 November as. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 29 telefoon 523 len waarmee het vaak allertreurigst gesteld is. Op verscheidene plaatsen ontbrak alle fröbel-materiaal;' er wa ren zelfs een paar scholen, waar de kin deren werden bezig gehouden met het geestdoodende en onhygiënische uit pluizen van lappen Wat de inhoud van het voorberei dend onderwijs betreft, merkt de in specteur in Leiden op: „De kinderen zijn aan het groepsleven meer gewend als ze op de „groote" school komen; oog en hand zijn geoefend." De Koningin naar Mecklenburg. Volgens de .,Kreuzzeitung" heeft de Koningin het voornemen, in het begin van de volgende week een bezoek te brengen aan Schwerin, waar, naar men weet, Prins Hendrik reeds ver toeft. Christelijk Democratischs Partij. Naar gemeld wordt zal binnenkort een vergadering van d^n Christelijk Democratischen Bond worden gehou den om over het toekomstig optreden van den Bond te heslissen en tevens een opvolger te vinden voor den tegen- woordigen voorzitter den heer mr. A. M- C. Sandberg. Be Stormramp. Door het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis is heden aan het Nationaal Steuncomité als eerste bijdrage 159.000 afgedragen. Comité Wegenverbidering. Tot de middelen waarmede het „P. C.W." propaganda maakt voor de zoo noodige verbetering van de Nederland- sclie verkeerswegen, behoort ook het Verspreiden van sluitzegels met leuzen die de aandacht vestigen op het nut van wegen verbetering. De opschrift-en der verschillende sluit zegels luiden als volgt: 1. „Wie een veilig snelverkeer wil, geve den wielrijder aan iederen kant van den weg een rijwielpad 2. Het steeds toenemend verkeer leidt tot ontwrichting van het verkeer; daar om giijpe men in met spoed.' 3. Alleen op breede wegen kan het verkeer voldoende veilig zijn." 4. „Onze wegen gaan achteruit, om dat zij niet bestand zijn tegen een ver keer, dat meer en meer geworden is èn snel èn zwaar." 5. „Goede wegen zijn van het groot ste belang voor de volkshuisvesting; zij maken het wonen op grooteren af stand van het werk mogelijk." 6. „Afzonderlijke rijwielpaden ontlas ten den grooten rijweg en verzekeren de veiligheid en de rust van den wiel rijder." 7. „Laat er een wegenfonds komen; wat in dat fonds komt, kome er alleen uit ten bate van de wegen." 8. „Geen land ter wereld is rijk ge noeg om zich de weelde van slechte wegen te kunnen veroorloven RadicnacMvorstberichten. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat de nachtvorstberichten, welke van 14 Sept. af door het radio station van het Kon Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt en door het militaire radiostation „Vossegat" wer den geseind, na 31 Oc. tot het volgende voorjaar zijn gestaakt. Aantal radio-amateurs. In ons land zijn niet minder dan ruim 19000 radio-amateurs, die de ver- eischte vergunning tot het hebben van een radio-installatie verkregen hebpen en dus geregistreerd 'zijn bij 't Hoofd bestuur der P. en T. Het weer in October. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voor- loopige overzicht van het weer in Oc tober: Gemiddeld over de geheele niaand week de temperatuur weinig van de normale af; de tweede dekade was 2 a 3 graden le koud, de laatste 3 a 4 graden te warm. De eerste dekade viel nagenoeg geen regen, daarna vrij veel* zoodat de nor maal bijna wordt bereikt. In het N. W. viel slechts 2/3 van de normaal; in het Oosten 6/5. De Bilt had 112 uren zonneschijn te gen 101 uren normaal De talrijke nachtvorsten waren niet zwaar. Het economische leven. In de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen, deelde de regeering mede, dat zij heeft besloten de grondige bestudeering van 't vraag stuk, door welke factoren het huidige economische leven ten onzent ongun stig wordt beïnvloed en welke midde len verbetering zouden kunnen bren gen, op te dragen aan een sub-commis sie uit de commissie voor de economi sche politiek. - De samenstelling der meergenoemde commissie hoopt de regeering binnen kort bekend te kunnen maken. Zij zal bestaan uit een bepaald aantal leden, waarvoor gekozen zullen worden per sonen, die door hun antecedenten en positie in het economische leven van ons land geacht kunnen worden, het welvaartsprobleem in zijn geheelen om vang te kunnen overzien en beoordee- len. De Minister van Arbeid enz. zal 't voorzitterschap bekleeden. Een van de onderwerpen waarmede het subcomité zich zal hebben bezig te houden, zal zijn 'n onderzoek naar de prijzen van de voornaamste levensmid delen en andere dagelijksche benoo- digdheden. DE FRANSCKE REGEERINBSVER- KLARING. De vermoedelijke inbond. Naar aanleiding van inlichtingen, die de Temps heeft ingewonnen na af loop wan den gistermorgen gehouden kabinetsraad, meldt dit blad: De regeeringsverklaring zal nïet erg lang zijn. Het financieele gedeelte was vanochtend gereed. Een gedeelte daarvan zal de aan dacht trekken. Dit is een onomwonden zin, waaruit blijkt, dat de regeerirfe besloten is, een belasting in te stellen, waarvan de bepalingen niets afstoo- tends zullen hebben en die zullen gel den voor alle vormen van het bezit. De bijzonderheden van die belasting zul len niet worden aangegeven in het re- geéringsstuk. Naar wat verschillende ministers ge zegd hebben schijnt het standpunt van de regeering ten aanzien van het finan cieele vraagstuk zoodanig te zijn, dat het van meet af aan de instemming van de socialisten zal kunnen verkrij gen. Painlevé heeft de definitieve redac tie ter hand genomen van vier kwes ties, in de verklaring te behandelen, n.l. die over Syrië, Marokko, de.sociale verzekering en Elzas-Lotharingen. Hij zal eveneens spreken over de herzie ning van de kieswet en de voornemens bevestigen, die de regeering vroeger heeft uitgesproken ten aanzien van de invoering van het arrondissements stelsel. Wat betreft de regeling van de on derlinge schulden der geallieerden, zal Painlevé mededeelen, dat de regeering de reeds begonnen onderhandelingen zoo spoedig mogelijk wenscht te her vatten, in het hijzonder die met Ame rika. De steun der socialisten. Painlevé heeft gistermiddag om 6 u. een deputatie der socialistische Kamer fractie ontvangen, en niet haar over de belangrijkste punten uit de regee ringsverklaring beraadslaagd. De socialistische partijcommissie zal na ontvangst van het verslag der dele gatie, waarschijnlijk aanbevelen de re geering steun te verleenen. Dit is van groot belang voor 't nieu we kabinet-Painlevé, immers de be langrijkste groep der rechterzijde, die van Louis Marin, heeft besloten tegen de credieten voor Syrië en Marokko te stemmen, als bewijs, dat de groep het beleid der regeering op dit punt niet goedkeurt, welk voorbeeld waarschijn lijk 'door de andere groepen der rech terzijde zal worden gevolgd, zoodat Painlevé in elk geval op den socialis- tischen steun is aangewezen. De Italiaansche schuld aan Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat de onderhandelingen met de vertegen woordigers van Italië over de fundee ring der schulden, welke ongeveer 2 milliard dollar bedragen, zijn begon nen. Men is algemeen van oordeel, dat de Italianen het ernstige voornemen heb ben hun schulden te consolideercn; maar de kans dat hun dit zal gelukken wordt gering geacht. Amerika eischt ook van hen betaling op de z.g. capaciteitsbasis, terwijl Ita lië een moratorium wenscht en na af loop daarvan met zeer geringe bedra gen zou willen beginnen af te betalen, hetgeen waarschijnlijk niet zal worden goedgekeurd. Coolidge gaat voort de Amerikaansche credietinstellingen te gebruiken om pressie op Amerika's de biteuren uit te oefenen. HET VEILIGHEIBSPACT. De aanneming verzekerd? - Volgens de „Voss. Ztg." rekent de rijkskanselier er op, dat het verdrag van Locarno door een meerderheid, bestaande uit de sociaal-democraten, de democraten, het centrum en de par tij van Stresemann aangenomen zal worden. Eerst nadat over het verdrag va,n Locarno in den rijksdag zal zijn ge stemd, wil hij tot reorganisatie van het kabinet overgaan. Ook het „Berl. Tageblatt" dringt er op aan, dat het verdrag van Locarno door de linksche partijen zal worden aangenomen onder voorwaarde, dat terstond na de stemming nieuwe ver kiezingen zullen worden uitgeschre ven, waarbij de leus zal zijn: Voor of tegen Locarno. Deze verkiezingen zul len dus direct tegen de Duitsch natio- ifalen gaan. Demonstratie voor Locarno. De Hansabund, die de belangen der geheele Duitsche koopmanschap verte genwoordigt, heeft te Dusseldorf een indrukwekkende manifestatie gehou den ten gunste van het Locarnover- drag. De democratische rijksdagafgevaar digde Fischer (Keulen) verklaarde: De Duitsche handel heeft met groote meer derheid steeds die buitenlandsche po litiek gesteund, welke er naar streeft Duitschland wederom in d. kring der wereldmachten binnen te leiden. De economie van alle landen kan slechts door de pacificatie van Europa uit de drukkende malaise verlost worden. Spreker wees er echter met nadruk op, dat niet alleen Rijnland, maar ook gansch Duitschland verwacht, dat de beloften door Briand in zijn rede aan het slot der Locarno conferentie ge daan zoo spoedig mogelijk in vervul ling zullen gaan Be politieke crisis. Heden zou de rijkskanselier een be spreking met de hoofden van de regee- ringspartijen houden in verband met de politieke crisis. Als regeeringspartijen worden aan gemerkt de Duitsche volkspartij, het centrum en. de Beiersche volkspartij. In alle kringen wordt de vraag geop perd of deze. besprekingen wel gullen bijdragen tot verheldering van den toe stand. Algemeen is men het eens, dat de Duitschnationalen niet meer voor de regeeringscoalitie in aanmerking ko men. Alleen de söcaaldemocraten schii nen te vreezen, dat de Duitsch-natio- nalen als de sociaal democraten voor de verdragen van Locarno zouden heb ben gestemd, toch weer aan de regee ring zouden deelnemen. In regeerings- kringen is men er intusschen van over tuigd, dat dit niet het geval zal zijn. Meer en meer komt men tot de over tuiging, dat thans een coalitie der mid denpartijen, bestaande uit de Duitsche volkspartij, het centrum en de demo craten aan het bewind moet komen. Een dergelijke coalitie zou af en'toe op den steun der sociaal democraten zijn aangewezen. De optimisten houden rekening met de mogelijkheid van het herstel der groote coalitie, die dan uit de boven genoemde partijen plus de sociaal de mocratie zou bestaan. Van de vandaag plaats vindende be sprekingen zal afhangen of dr. Luther ook de vertegenwoordigers der demo craten en sociaal democraten zal raad plegen. De Poolsche onbekende soldaat. Gistermiddag (Allerzielen) is te War schau onder zeer groote belangstelling in tegenwoordigheid van den presi dent van de republiek, de ministers en het corps diplomatique de Poolsche on bekende soldaat op plechtige wijze he graven. Om 1 uur heeft in het heele land een minuut lang het verkeer stil van het bestaande tarief van invoer rechten. KORTE BERICHTEN Een bericht uit Peking meldt, "dat Tsjang-tso-lin's troepen Haisjau geno men hebben. Een zending goud ter waarde van 1 millioen p. st. is uit Rusland te Lon den aangekomen. Een artikel in de „Prawda" wijst op een zwenking in de buitenlandsche politiek van Rusland ten gunste van den Volkenbond. Generaal Sarrail gaat 8 Novem ber uit Syrië naar Frankrijk scheep. Onder de Arabieren in Talestina heerscht in verband met het gebeurde^ te Damascus een gespannen toestand. Smuts verklaarde zich bereid zich uit de politiek terug te trekken om 'n vereeniging van Z.-Arik. partij en na tionalisten mogelijk te maken. Pprzië is een koninkrijk geworden met den premier Ali Reza Khan als Koning. De laatste telegrammen uit Otta wa bevestigen dat de Canadeesche con servatieven in het parlement geen meerderheid hebben voor verhooging NED. HERV. KERK. Beroepen te Leksmond: ds. S. E. Grcenevelcl te Leerdam. Aangenomen: naar Leiden, (Ver eeniging van Vrijz.-HervJdr. K. H. Boersema, te Ooscerhesselen; naar Dirks horn: Ds. G. de Leeuw, te Oudkarspel; naar 0verschildG. Beyer te Foudgum. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Haarlemmermeer (Slo- terweg), W. J. J. Volders, te Amster dam; en D. K. Wieiemga te IJlst. Te Kalium, L- Gillebaard te Noord-Schar woud© eii E. J. Wientjes te Oudshoorn. Beroepen: te Ledum, Ds. G. de Jager, te Doornspijk; te 'Bururn, Ds. F. A. den Boert te Kruiningen; te Scheemda, J. S. Schaafsma-te Uassel- temijecum. Bedankt: voor Sleeuwijk, J. 0 os ter veen te Wilnis; voor Varrseveld, W- H. van der Veigt, te Drachtster- \_ompagme. Peremtoir examen. Candidaat W. J. Smidt, die het bero-ep aannam naai' de Geref. Kerk van Dwingeloo, is door de classis Beilen met gunstig gevolg peremtoir geëxami neerd. Mooie Collecte. De Zondag in de Gereformeerde Ker ken te Utrecht gehouden .wintercol lectie heeft f6760 opgebracht. Ds. B. J. v. Heiningen. Ds. B. J. van Heiningen, Ned. Herv. pred. te Bussum, heeft tegen 16 Jan. emeritaat aangevraagd. Hij zal op 10 Jan. afscheid van de gemeente nemen en is voornemens, zich te gaan vestigen in Rijswijk. Evangelist. Tot Evangelist te Kerkenbovenveen is benoemd de heer L. v. d. Meer Jr. te Noord wijk aan Zee. Bevastïgisg, Intrede, Afscheid. Ds. J. C. Wolthers is voornemens 29 Nov. afscheid te nemen van de Ned. Herv Gem. te Sprang (N.-BrJ. Na door Ds. J. Mi ede ma met een predicatie over Jes. 52:7 te zijn bevestigd deed Zondag Ds. J. Ubels gekomen van 'Varsseveld, intrede bij de Geref. Kerk van. Heemstede met een intreerede waarvoor spr. als tekst had gekozen 1 Cor. 3:90. Na dei predicatie volgden de gebrui kelijke toespraken. Bond van Chr. Kweekscholen. Genoemde Bond houdt D.V. 29 Dec. zijn algemeene vergadering 's morgens half elf in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. In de mogen vergadering hoopt te spreken de heer J. Strikwerda, air. der Chr. Kweekschool te Dokkum, over: „Onze eindexamens" en 's middags de heer W. J. Visser, leeraar Chr. Kweek school te Den Haag, over „Vakoplei ding". Dr. C. Velfenaar. Dr. O. Veltenaar, predikant der Ned. Herv. Gem. te Asperen, die voorheen de Geref. Kerken diende, deelde, naar de Rotterd. meldt, Zondagmorgen aan zijn Gemeente mede, dat hij 's avonds «af scheid van haar zou nemen. Tot tekst had de scheidende leeraar gekozen Psalm 119:52: „Uwe inzettin gen zqn mijne gezangen geweest, ter plaatse mijner vreemdelingschappen". Dr. Veltenaar verzocht geen toespraken tot hem te richten en deed in zijn pre dikatie uitkomen, dat hij steed0 ge streden had voor de anti-rev. beg!__ en en voorde Chr. School. Dit afscheid is wel plotseling, doch we vernemen dat er reeds eenigen tijd tusschen kerkeraad en leeraar verschil bestond, waardoor de kerkeraad in zijn geheel bedankte. Een nieuw gekozen kerkeraad i volgde eveneens dit voor beeld. Ongewenscht optreden. Het Classicaal Bestuur Amsterdam der Ned. Herv. Kerk heeft Donderdag 1.1. een buitengewone vergadering ge houden, waarin de volgende resolutie werd aangenomen: „Het Classicaal Bestuur van Amster dam in buitengewone vergadering bij een op 29 Oct. 1925, nam onder meer kennis van het'optreden van dein heer T. Doevendans Wzn., voorheen pred. der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, in een openbare vergadering op 27 Oct. j.l. te Amsterdam, met het onderwerp: „Zielenood en zieleredding"; „onthoudt zich uit den aard der zaak van alle beoordeeling van den geeste lijken staat van den heer Doevendans; „ziet zich echter genoodzaakt ter ken nis van de Gemeenten te brengen, dat de heer Doevendans nog steeds staat onder censuur voor onbepaalden tijd wegens onchrisfcelijken wandel; „dat het daarom het optreden van den heer Doevendans piet eep. dergelijk onderwerp ten zeerste betreurt, omdat dit feitelijk is een poging om zich op officieus© wrjze in te dringen in den Dienst des Woords, die door hem is neergelegd, en derhalve een eigenmach tig zich onttrekken aan de Kerkelijke censuur, zich als rechter opwerpend in eigen zaak; „vermaant de Gemeenten zich ernstig van dergelijke samenkomsten, indiende ze zich mochten herhalen, te onthouden en'alzoo niet mede te werken aan de verstoring der Kerkelijke orde en van den vrede der Gemeenten." HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Heden, Dinsdagmorgen kwam de ge meenteraad in openbare zitting bijeen onder leiding van den burgemeester, Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 6.— (Rome, 421; M.) Concert. 6.30 (Frankfort,"470 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffcltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert .of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Cling© Doorenbos. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weer bericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8_NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Yaz Dias. 8.20 Londen en Daventry. Concert. 8.*20 (Stuttgart, 445 M.) Concert 8.30 N. S. F. Concert. H.D.O.-orkost S.35 (Brussel, 265 M Concert, onder broken door nieuws. 8.50 N. S. F. Lering door Ir. Polak. 8.50 (of 8.35') (Zürich, 515 M.) Conceit S.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Miinster, 410 M.) Concert of le- zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 9.30 N. S. F. H.D.O.-orkost. xo..NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau V zz van Greenwich, weerbericht, nieuws- Dias. 10.20 Londen, en Daventry. Tijdsein tijdingen. den heer J. v. d. Meulen. Secretaris de heer den Braver. Alle leden waren aanwezig. Nadat de vergadering met ambtsge- bed was geopend, les de secretaris de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken die hier na werden voorgelezen was een be merking van Ged. Staten op de ge meenterekening over 1923. Hieraan zal gevolg worden gegeven. Van het Rijk was een mededeeling ingekomen, volgens welke de rijksuit- keering aan de gemeente voor 1926 is vastgesteld op 7162.05, en van het Mi nisterie van Arheid een circulaire be treffende de gemeentelijke bemoeiin gen inzake de volkswoningbouw, waar in wordt aangedrongen op een slui tende begrooting der woningbouwex- ploitatie, liefst zonder steun van de overheid, omdat de eerste woningnood thans als voorbij kan worden be schouwd, hoewel in ernstige gevallen b.v. van onvermogen en zeer slechte huisvesting tegen overheidsteun geen bezwaar zal mogen worden gemaakt. Volgens een schrijven van de ge meente Leiden moeten nog eenige klei ne bedragen van reep. 5.92, 3.95 en 1.68 van voorgaande jaren door Ha- zerswoude worden betaald als vergoe ding van de kosten van Nijverheidson derwijs, door leerlingen «uit deze ge meente te Leiden genoten. Tenslotte is van den heer v. Geest nog een bezwaarschrift ingekomen te gen zijn aanslag in de hondenbelas ting, waarop gunstig wordt beschikt, daar de aanslag inderdaad verkeerd bleek te zijn opgesteld. Hierna komt de gemeentebegrooting voor 1926 in behandeling. De commissie van onderzoek, be noemd in de vorige vergadering, heeft zich van haar taak gekweten en als resultaat daarvan adviseert zij den raad, de door B. en W. aangeboden be grooting ongewijzigd vast te stellen. Voor de algemeene beschouwingen geeft zich geen der leden op, zoodat direct met de behandeling der posten kan worden aangevangen. Op voorstel van den heer Buiten huis wordt besloten de begrooting hoofdstuksgewijze te behandelen. De leden hebben toch alle de begrooting reeds ingezien. In antwoord op een vraag van den heer de Jong zegt de voorzitter bij de post „Straatverlichting", dat de be grooting hiervoor ditmaal lager kon zijn omdat een vorige maal veel is moeten worden ten koste gelegd aan de verplaatsing van een aantal straat lantaarns, o.m. aan de Gemeeneweg. Bij de desbetreffende post, deelt de Voorzitter in antwoord op een vraag van den heer v. D a m mede, dat de gemeentewerklieden, ook die aan het onderhoud van de wegen werken, een maximum werktijd hebben van 48 uur per week. De heer De Jong vraagt bij de post Wegenonderhoud een meer ge specificeerde begrooting van de onder houdskosten der wegen, om precies te kunnen nagaan wat iedere weg kost. Wellicht dat het dan vóordeeliger zou blijken, d§.t men verschillende van de meest bereden wegen gaat bestraten. De Voorzitter zegt, dat B. en WJ daarover reeds gesproken hebben en het in hun bedoeling ligt om eerst-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2