CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG MAANDAG 26 OCTOBER 1925 NUMMER 1473 NIEUWE LEIDSCHE CODBANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 V Het parlementaire stelsel. In het algemeen kan het als een verblijdend verschijnsel worden aan gemerkt, wanneer in de kringen van de SDAP pogingen worden gedaan het parlementaire stelsel hoog te houden. Daaruit blijkt dat men het anti-par lementair optreden van mannen als Troelstra en Stenhuis afkeurt. Eigenaardig is echter de wijze waar op men dat doet. Kort na de verkiezingen werd be toogd dat in geen geval een Kablnet- Colijn mocht optreden. Dat zou men niet dulden. De samenwerking van de rechtscbe partijen moest een einde ne men, teneinde het optreden van Socia listische ministers mogelijk te maken. Dit optreden was kort na de verkie zingen, toen men nog in den overwin ningsroes verkeerde verklaarbaar. Men had nu eenmaal den kiezers voor gehouden dat Minister Colijn in geen geval zou terugkeeren, men had zwart op wit geschreven dat aan Colijn een donderend halt was toegeroepen en dus lag het voor de hand, dat men zich ontstemd toonde dat het socialistische commando niet werd uitgevoerd. Minder voor de hand liggend is ech ter, dat men nu nog, bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting komt aandragen met de bewe ring. dat door het optreden van het Kabinet-Colijn aan het parlementaire stelsel afbreuk zou zijn gedaan. Immers de oplossing van de crisis was geheel naar constitutioneelen regel. Terecht merkt dan ook de politieke redacteur van het „Vaderland" hierbij op: ,,'VVie ter wereld had de drie frac ties van^Rechts kuünen, mogen of moe ten dwingen, nadat zij, alle bezwaren daartegen gewikt en gewogen hebben de, per slot van rekening toch maar liever bij elkaar bleven dan een andere combinatie te probeeren, het laatste toch te doen. Het zal toch wel geen betoog behoe ven, dat zoowel de heer Nolens, als de heer Rutgers en Schokking, de drie voorzitters van de Kamerclubs van Rechts unisono aan de Kroon hebben geadviseerd aan den heer Colijn de opdracht te geven een Kabinet samen te stellen uit de Rechterzijde, en dat de adviseurs vanLinks hebben aan geraden tot andere combinatie te ko men, al zal dan ook omtrent den aard dezer combinatie het advies niet het zelfde geweeest zijn. Had de S.D.A.P. verlangd dat de Kroon het advies der minderheid en niet der meerderheid had gevolgd? 't Blijkt thans weer van ja. maar daar mee is dan ook meteen gezegd, dat de S.D.A.P. gewenscht zou hebben dat de Kroon de meest inconstitutioneele daad zou verricht hebben, die wel in een fascistisch-parlememtairen Staat thuis behoort, een daad, waarvoor wij. zoolang de Kroon, ten onzent aan het Huis van Oranje verblijft, gelukkig nooit behoeven te vreezen." Dit^is volkomen juist opgemerkt. En daarom maakt de bezorgdheid waarvan in het Voorl. Verslag uiting wordt gegeveh, dat aan het parlemen taire stelsel afbreuk zou zijn gedaafl, op ons weinig indruk. FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 76) Lady Arden legde den brief neer en glimlachte vergenoegd. De volgende was van Lady Heieen Gordon en bevatte een uitnoodiging voor een picnic naar Virginia Water. „Dat zal heerlijk zijn" zei Lady Ar den bij zichzelf, vals het weer zoo mooi blijft." De derde was van madame Elise, zeggende dat zij een paar prachtige costuums van Worth had ontvangen en dat zij ze het eerst aan Lady Arden wilde laten zien. De vierde was een koninklijke uit noodiging voor een hofconcert. .,We zullen genoeg kunnen uitgaan" zei Lady Arden. De vijfde was niets dan een reclame, circulaire, de zesde meer had zij niet. De zesde was een brief, waarvan de buitenzijde haar verbaasde. De enve loppe was niet schoon en de brief rook naar ta^k. Tabak! Wie durfde haar toch zulk •een brie| te gaadoa?. Immers terwijl men schijnbaar het parlementaire stelsel verdedigt, doet men feitelijk niet anders dan Mr. Troelstra, die in 1918 de minderheid over de meerderheid wilde doen heer- schen. STADSNIEUWS. 10-jarig bestaan Tuinstadswijk." Het 10-jarig bestaan van de woning bouwvereniging „Tuinstadswijk" is Zaterdagavond in de concertzaal van „Zomerzorg" met veel luister gevierd. Onder de vele aanwezigen, die de zaal geheel vulden, werden o.m. opge merkt de burgemeester Jhr. de Gijse- laar en wethouder Sanders. Verder de besturen van de woningbouwvereen. „Ons Doel", ..Eensgezindheid", „Ons Belang" en „de Eendracht", de mod.- timmerliedenveren. en de Bestuurders bonden, de directeur van „Bouw- en Woningtoezicht; de heer Kiers, de ar chitect, de heer v. d. Heijde met zijn opzichters en verder het bestuur en de commissarissen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Mulder opende, nadat zich ter inleiding een uitnemend strijkje had laten hooren, de feestvergadering met een hartelijk woord van welkom, tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den burgemeester, dien hij geluk- wenschte met de huldiging in de af- geloopen week, met den wensch ook namens „Tuinstadswijk" dat het hem gegeven zou zijn nog vele jaren in het belang der gemeente werkzaam te zijn (applaus). Verder heette spr. ook den wethouder van financiën "welkom, wiens medewerking als beheerder van de dubbeltjes dikwijls noodig was en ook werd verkregen. Spr. eindigde met den wensch, dat deze avond zou medewerken aan een opbloeien van de belangstelling voor het werk van de vereeniging en tot meer waardeering voor den arbeid van het bestuur. Nadat nogmaals het strijkje een mu zieknummer had ten gehoore gebracht betrad c|© voorzitter van de bouwver- een. de heer Jac. Tjalsma het podium. Hij begon met te verklaren wat het be stuur reden had gegeven om dezen feestavond te houden. Dat scheen wel noodig, want er waren er verscheidene die gevraagd hadden of liedenavond misschien moest worden getoost op de hooge huren van „Tuinstadswijk." Om dezen feestavond te verklaren, wilde spr. het jubileum van Tuinstads wijk niet op zchzelf beschouwen, maar als een deel van de vele zegenrijke ge volgen de de woningwet, waaronder wij leven heeft gebracht. Om de beteekenis daarvan duidelijk te laten zien gaf spr. een terugblik in de historie, daarbij de sociale toestan den met die van heden vergelijkende. De tot stand gekomen verbeteringen op sociaal gebied, waarvan de verbeterde woningwetgeving er één is, werden- door den spreker echter uitsluitend toegeschreven aan het optreden van de socialistische voorgangers, om ten slotte allen op te wekken pal te staan tegen iedere eventueele poging van de overheid om zich van het terrein van den woningbouw terug te trekken en Het schrift was niet heel duidelijk en er was een vlek op het adres. Zij opende, ded brief, met even weinig ver moeden van den inhoud als een spe lend kind. Zij boog het vuile blaadje wat door, om het gemakkelijker te le zen. De brief begon aldus: „Lady Arden." „Blijkbaar een bedelbrief" zei zij bij zichzelf. „Lady Arden, Ik ken u. Ik zag u gisteren in de Nieuwe Bondstraat. Ik heb u een poosje strak aangekeken en ik ken u ik herken u! De heele we reld moge gelooven, dat u dood bent, ik weet, dat u leeft. Ik zou u overal en in elke vermomming herkend heb^ ben. Het kan wel zijn, dat uw schoone oogen nooit op mij hebben gerust, zóó, dat u zich mij zult herinneren, maar ik, ofschoon oneindig ver beneden u staande, durfde u lief te hebben. U ver blindde en £etooverde mij, als de zon, maar ik had u lief en ik weet uw geheim. Toen ik hoorde van uw veronderstel den dood, toen men mij zeide, dat u zich onder den naam van Annie Mal colm naar Amerika had ingescheept en was verdronken op zee, viel ik be wusteloos neer. Sindsdien ben ik het tegen iedere reactie die zou wijzen in de richting van het oud-liberale „lais ser faire, laisser aller." Ieder deelnemer in het productie proces, aldus spr. heeft recht op geluk, en van dat geluk is de goed ingerichte woning een belangrijk bestanddeel. Na dus eerst een algemeen overzicht te hebben gegeven, ging spr. de ge schiedenis van den plaatselijken wo ningbouw na, als het begin waarvan zou te beschouwen zijn het werk van de bouwvereen. „de Goede 'Woning" welke zusterorganisatie van dezeplaats hulde wil brengen voor haar initiatief. Vervolgens memoreerde spr. de po gingen door den architect Kuyper uit Heemstede aangewend om hier eenwo ningstichtng te beginnen, naar het door een combinatie van democrati sche architecten bekroond plan. Die pogingen zijn niet geslaagd toen, en de heer K trok zich terUg, maar niet de inmiddels in 1914 voorloopig gevormde bouwvereeniging met als leiders de heeren Kooistra, Martens, Segaar, Hoeps en de Jong en spr. bracht voor al hulde aan het eerstgenoemde drie tal,, dat voor „Tuinstadswijk" veel ge daan heeft. Spr. bracht tevens hulde aan den ar chitect, den heer v. d. Heijde. Zijn werk toonde steeds de gewenschte afwisse ling en een mooien degelijken opzet. Ook hem is Tuinstadswijk veel ver schuldigd. Verder wilde spr. in 'tbijzon der dank brengen aan het gemeente bestuur, dat ook reeds in zijn vorige samenstelling de bouwvereeniging ter wille was en aan de uitvoering va*i haar plannen medewerkte. Uit de aan wezigheid van B. en W. vanavond mag spr. concludeeren, dat het die mede werking niet noodgedwongen, maar met volle toewijding heeft gegeven. Na ook de medewerking van de hee ren Kiers, directeur van bouw- en wo- ningtoezcht en van den advocaat der vereeniging, Mr. Vrijberghe de Co- ningh, te hebbemgememoreerd,. besloot spr. met allen een prettigen avond toe te wenschen en hen nogmaals op te wekken tot trouw medeleven in de wo ningstichting ten behoeve van de ar- beiders-„klasse." Hierna boden de afgevaardigden van' verschillende zustervereenigingen de jubileerende organisatie hun geluk- wenschen en hulde aan. Namens de bouwvereejniging „de Eendracht" sprak de heer G. B. v. d. Zeeuw namens „Ons Belang", de heer Gerritsen, namens de federatie van woningbouwvereen. de heer Kooistra en namens „Ons Doel" de heer K. West, die allen hun toespraken lieten vergezeld gaan van de aanbieding van prachtige bloemstukken, waarna ten slotte de architect, de heer v .d. Heijde nog 't bestuur complimenteerde, even eens onder aanbieding van een fraaie bloemenhulde. De laatste spreker me moreerde benevens de verdiensten van eenige personen die in het officeel ge deelte nog niet waren genoemd, Jr. Driessen, dir. v. Gemeentewerken en den heer v. Boven, architect te 's-Gra- venhage, bij welke woorden zich later de voorzitter, de heer Tjalsma in zijn dankwoord tot de verschillende afge vaardigden aansloot. En hiermede had tevens het offici- slechte pad opgegaan, maar ik ken Hes ter Blair trotsch, koninklijk, schoon ik ken u! „Ik heb bij mijzelf gezworen, dat ik in uw gelaat wil zien, dat ik uw han den in de mijne wil houden. Ik heb het gezworen en zal mijn eed houden! „iHester Blair, als u een wijze vrouw bent, zult u mijn verzoek toestaan. U zult mij ontmoeten waar en wanneer u wilt. U kunt uw eigen voorwaarden stellen voor het bewaren van uw ge heim, ik koester geen wensch om uw geheim te openbaren. Het zal in de toe komst zoo veilig zijn, als het in het verleden geweest is, maar u moet niet met mij spotten. U moet mij een ont moeting toestaan. U kunt mijn brieven beantwoorden aan het adres: Adam Ramsay, De Scha kerskroeg Clerkenwell." Ik zal dat huis niet verlaten, tot ik iets van u gehoord heb. Schrijf dadelijk. U be hoeft niet bang te zijn. Ik heb vol strekt geen plan uw geheim te verra den, het zal met mij in het graf gaan. maar ik verlang den prijs ervoor! Ik ben, mevrouw; uw gehoorzame die naar: Adam Ramsay." Indien deze brief een puntige slang >vas geweest met een tweepuntige eele gedeelte een einde genomen en kwam de feestviering geheel boven. Het bleek dat de feestcommissie volkomen was geslaagd met zijn-taak. De gezellige aankleeding van de zaal, de jazz-band muziek van het Noorda- nus-ensipeble en wel het meest het optreden, van het duo Helman—Florijn werkten als om strijd mede om er de stemnflng in te houden. Nadat tegen middernacht het gewo ne programma was afgewerkt, werd de feestviering besloten met een bal. Kamer van Koophandel. Op Donderdag 26 November a.s zal de verkiezing plaats hebben van leden van de Kamer van Koophandel. Aftredend zijn de heeren P. Boot Sr. Leiderdorp, D. ten Cate Brouwer, Al phen a. d. Rijn, N. C. T. van Ginkel, Leiden, P. A. de Gooyer, Leiden, A. L. Smits Leiden en J. Sprey, Alphen a. d. Rijn voor het groot bedrijf en voor, het klein bedrijf de heeren E. G. J. Al kemade, Noordwijk, G. J. M. J. Mol- kenboer, Leiden. R. Ouwehand, Kat wijk a. Zee, C. van Schie, Katwijk a. Zee en J. van der- Steen, Leiden. Postzegelbeurs. Te beginnen met morgenavond zal voortaan iederen Dinsdag des avonds van 710 uur in het gebouw Mij. tot Nut van 't Algemeen, ingang Lange- brug Postzegelbeurs worden gehouden Vooral de laatste jaren neemt het ver zamelen van Postzegels een zeer hoo ge vlucht en wordt bijna overal beoeo- fend. De oprichting eener beurs waar geruild kan worden zal ook zeer zeker te Leiden door zeer vele Philatelisten met vreugde' worden begroet, temeer daar het blijkt dat in andere plaatsen te lande dergelijke inrichtingen met succes werken. Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld, dat deze beurs niet uit gaat van Postzegelhandelaren. Leidsche Chr. Oranjever. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging heeft in haar laatst gehouden bestuurs vergadering j.l. 23 October benoemd tot Secretaris den heer L. Boekkooi. Noordeinde No. 41A en tot penning meester den heer A. Bogaart, Heeren straat No. 4. Voorts is besloten op den verjaardag der Vereeniging op 30 November as. voor haar leden een feestavond te ge ven. Begrafenis van den heer W. A. Leem bruggen. Onder een groote belangstelling had hedenmiddag 12 uur op de begraaf plaats Groene steegs de begr'afenlsplaats van het stoffelijk overschot van den heer 'W. A. Leembruggen,, industrieel alhier. Vertegenwoordigd waren o.m. de Maatschappij van Nijverheid door den heer de Koster ;de Ver. van Leidsche Industrieelen door Mr. F. J. J. Trap man en den heer van Ginkel; de La kenhal dóór de heeren Reimeringer en van Overvoorde, resp. voorzitter en di recteur; Commissarissen en Directie van de N.V. Hartevelt Zn. waarvan de heer Leembruggen commissaris was; Gerzon's modemagazijnen* waar van de overledene eveneens commis- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/j cent Ingezonden Mede deelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling 1 van ten hoogst* 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent saris was. door den heer Bd. Gerzon; voorts was een groote schare van be* langstellenden rondom de groeve ver-» gaderd. Ook de burgemeester en de se cretaris waren tegenwoordig. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Binnendijk, die uiting gaf aan 'n gevoel van droefheid, maar ook van onuitsprekelijke daakbapr- heid voor wat God in Üen overledene heeft geschonken. Meer dan 30 jaar heeft de heer Leembruggen zijh beste krachten aan de zaak van Clos en Leembruggen gewijd. De groote be langstelling bij deze groeve getuigt van de droefheid, die er bij velen is om dit- gemis. Beste vriend Leembruggen, aldus Se heer Binnendijk, gij zijt van ons heen gegaan, maar gij zult steeds blijven voortleven in onze harten. Spr. richtte zich vervolgens tot de fit milie en sprak eenige woorden van troost. De heer Ed. Gerzon bracht eenige herinneringen naar voren en wees er op. hoe de heer Leembruggen, met de goedheid die hem eigen was», bereid werd gevonden, zijn medewerking te verleenep als deze gevraagd werd. Steeds zal de voornaamheid van de- ze persoonlijkheid in herinnering Ï)H|- ven. Uit naam van de ver. „Centraal Be heer" en „Wetrisiro" sprak de heer Croesen 'n woord van dankbaarheid en waardeering voor 'tgeen de overleden© voor de genoemde vereenigingen ge daan helft. Spr. heeft een groote be wondering gekregen voor de onbaat zuchtigheid en onpartijdigheid, die de heer Leembruggen steeds aan den dag beeft gelegd bij de behandeling van al lerlei sociale vraagstukken. Uit naam van bijna 1000 werklieden en weduwen en weezen sprak een der werklieden, de heer Spaa een woord van dank, uit naam van het admini stratief personeel de heer Steenbergen. De zoon van den overledene dankte uit naam van de familie voor de be toonde belangstelling De Stormramp. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: N. N. f5, N. N. f2.50, Van Officieren van het 4de Regiment Infanterie, bi>- eengebracht tijdens de vervolgoefenin- gen te Ede f 17.50. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: F .L. Pracht, jm. 30 j. en M. C. S. Verpoorte, jd. 26 j; P. Pijnakker, jm. 20 j. en M. Vermont, jd. 19 j; H. H. Haverkort, jm. 28 j. en H. M Sneeboer. jd. 27 j; J. J. Hdtt, jm. 32 j. en C. G. Venneer, jd. 26 j; A. J. Hoffman, jm. 27 j. en E. M. C v d Meel jd. 30 j; H. Honders, jnnj&l j. en D. Hoogkanjer, jd. 22 j Schaken. Leidsche studentenschaakclub. A.s. WoensdagavondUe 8 uur Z^l JhTi H. Strick van Linschoten, Hoofdredac teur van het Tijdschrift van den Ned Schaakbond voor de leden v. de Leid," tong, die gereed was op haar toe te springen, kon zij er niet met meer ver schrikte oogeif naar hebben gekeken. Zij was doodeüjk bleek geworden, haar hart sloeg in haar keel tot stikkens toe.' „O God!" riep zij uit de diepte van haar hart „Help mij! Red mij nu ook ditmaal." De slag was zoo plotseling, zoo vree- selijk, dat 'zij er de volle zwaarte niet van besefte. Het was als een donder slag, die 'gevallen was te midden van den heidereten zonneschijn, gevallen op een oogenblik, dat zij het het minst verwachtte, er het minst op rekende, nu zij het toppunt van liefde, geluk en voorspoed bereikt had. Koude zweet droppels parelden op haar voorhoofd. In één ondeelbaar oogenblih was de glans van haar schoonheid verdwenen De liefelijkeLady Arden had plaats gemaakt voor een wanhopige, ellen dige, hulpelooze vrouw, die in mach teloos gebaar de handen uitstrekte en neerzonk in de kussens, als getroffen door een feilen bliksemstraal. De vrouw, die opstond van de rust bank en rusteloos de kamer op en neer liep, was niets dan een treurig beeld van radelooze ellende. Haar kreten hulp en redding stegen op naar den hemel. Plotseling greep zij weer haar den brief en haar oogen bleven staren op de onderteekening ,A.dam Ram say." Wie was Adam Ramsay? Zij had dien naam nooit gehoord. Wie was hij, die haar Hester Blair durfde noemen die zijn vermetele oogen naar haar durfde opslaan en zeggen* dat hij haar leifhad? Wie durfde haar een vuileq brief te zenden, die stonk naar tabaks rook en die afgezonden werd uit een gemeene plaats als de Schakerskroeg? Wat kon een man, die in zulk een oord woonde van haar weten? Zou zij hem een ontmoeting toe* staan? Haar gelaat gloeide van ver ontwaardiging. Zij, de gravin van AT- den, de teerbeminde vrouw van de eer* ste edelen van het land, zou een af spraak maken met een man van De Schakerskroeg, Clerkenwell!! En toch was zij in zijn macht, hij hield haar geheim en daarmee haar levensgeluk in zijn hand! Wat moest zij doen? Zij wierp zicH op de knieën en hief de weenende oogen op naar den hemel, zij bad en smeekte om hulp. Wat moest zij doen wat kon Bg.doea?

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1