NÏËÜWË LËIDSCHÈ COURANT VAN ZATERDAG 24 OCTOBER 1925, WEEKAGENDA. Evenals vorige jaren hopen we ook in den komenden winter in de num- mcrs die 's Zaterdags verschenen, een weekagenda op te nemen. Van deze agenda kunnen in te|en- stellin ir.et de dagagenda waarin alleen geannonceerde vergaderingen worden I opgencmen, alle vereenigingan gebruik maken, teneinde op die wijze te .voor- i komen dat meerdere belangrijke ver gaderingen op denzelfden avond wor den gehouden.~ H. H. secretarissen van vereenigingen worden daarom uitgenoodigd zoodra tot het houden van een openbare ver gadering is besloten, daarvan aan onze I redactie kennis te geven. 5 Noveimber ie Chr. Winterlering Leiden. Spr. Ds. van Arkel. 5 November. Zenüingssamenkbmst in de Hoogl. Kerk. 12 November. Vèrg. „Fatrimoni- ;ujn" Leiden. Spr. de beer A. Bekoop. 12 November. Jaarverg. Hulp ver een. van flen Geref. Zend.Bond in „Pre- idiker". 19 November. ring Chr. Besturenbond Leiden. Spr. do heer K. Kruithof. 19 November. Openb. verg. van dien Geref. Bond. 26 November. Openb. verg. van den Geref. Bond. 10 December. 2e Chr. Win ter- lering Leiden. Spr. Dr. A. M. deHartog. 16 December. Openb. verg. van ■iden Geref. Bond. 18 December. Openb. verg. Chr. Besturenbond. Spr. Dr. K. J. Brou- [!wer. 13 Januari. Openb. verg. Chr. Geref. Jongelingsvereeniging. 21 Januar i. Openb. verg. Chr.Be- itstureufcond Leiden. Spr. de heer G. Post. 22 Januari. 3e Chr. Winterlering 'Leiden. Spr. Dr. Callenbadh. 3 Februari. Openb. verg. Chr. Ge ref. J ongelingsvereeniging. 26 Februari. 4e Chr. Winterfezing Leiden. Spr. Ds.Voorsteegii. - 15 Maart. Herdenking 15-jarig be staan Chr. Besturenbond Leiden. 17 M a a r t je Chr. .Winterlering Lei den. Spr. Dr. B. Wielenga van Amster dam. 18 Maart. Openb. verg. van den Geref. Bond. die in 1907 zrju. geboren, als spreker op te treden, de 1 Luit. Scbolteai uit Alphen aan den Rpn, ten einde her dui delijk te maken {toe hun diensttijd met 4 maanden kan worden verkort. In hun leigen belang worden deze jongelui met één hunner ouders dringend aangeraden jom de voorwaarden te komen verne men, waaronder hun diensttijd kan wor den verkort. Dinsdagmorgen werd telefonisch de brandspuit gealarmeerd voor een 'begin van brand, ontstaan door het vlam vatten van een bus olie. Juist toen de spuit zou vertrekken, kwam er een te genbericht dat de brand inmiddels door eigen personeel was gebluscht. Aan het krachtig optreden van het personeel, vooral ook van den fabrieksbaas Gulde- mond, die zelf bij het blusschingswerk nog vlam vatte, is hef te danken dat hier erger werd voorkomen. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat in den tuin van de Ned. Herv. Pastorie de aardbeien op den kouden glrond dit jaar voor de tweede maal in bloei staan dn dat gedurig hiervan nog rijpe vruchten worden ge plukt. Door wen alhier gestatioimeerde® rijksveldwachter Tempelman werd 1.1. (Maandagavond 80 pond vledsch in be slag genomen, afkomstig van een voor waardelijk goedgekeurd rund uit de ge meentelijke slachtplaats alhier, dat van wege den slager S., wonende aan den Hoogen Rijndijk, onder deze gemeente frauduleus werd vervoerd met besbem- iming voor den veehouder T. die J. in 'de Lagewaard alhier. HAZERSWOUDE Er Jieeft zich in onze 'gemeente Pen comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen tot deelname aan 'de aanbieding van een huldeblijk aan jH.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins rier Nederlanden, bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar in Februari 1926. Dit Comité bestaat uit de heeren B. 'Ofrringa, C. dei Boer, B. den Braver, C. A. van Dam, A. Heesterman, N. Kap- jtein, en C. Patjjn. Het ligt in ds be- Idoeling, door meisjes, die daartoe zul :len worden aangezocht, zoo mogelijk !op Dinsdag 3 November a.s. in de ge- iheele gemeente een buscollecté té hou- Iden. Ook de kleinste gift zal bij het 'Comité welkom zijn. Het huldeblijk van het Oranje Comité 1926, dat zal bestaan uit een geschilderd portret van de Ko ninklijke Familie, moet aangeboden iWorden door heel hel volk. Nie mand mag rich hiervan onthouden. Donderdagmorgen is een bekends zwerver, die den nacht bij den vee houder Z. in de Bent had doorgebracht, levenloos op het erf gevonden. Da heer J. Diekker alhier is be bloemd tot opzichter van de Oost- ©n West Geerpolder. SASSKNHEIB3. I Chr. Ger. Gemeente, v.nf. 10 én n.m. 5 uur, Ds. Dt Driessen van 's- 'Gravenzande. Bediening H. Avondmaal. ZOETERWOUDE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Ds. Posthumus Mefes van 's-Gravenliage. Bcvidiging van ih-n el Eerw. Heer J. H. Mulder eandidaat tot de H. D. te 's-Gravenhage. ALKEitïABE. Van den heer J. W. Bonda te Oegst-, geest is bericht gekomen, dat hij niet voor benoeming tot lid van den Raad in aanmerking wensóht te komen. I11 verband hiermede is door den .Voor zitter van hei Centraal Stembureau tot lid van den Raad benoemd de heer C. Horsman te Oude-Wetering. Dei heer Horsman behoort tot de A.-R. Partij. KAAG. Door verschillende ingezetenen van KHis dorp is er de aandacht van-het .Gemeentebestuur op gevestigd, dat de weg (djpor het dorp op het oogenblik niet voor ©enig .verkeer geschikt is. De oorzaak hiervan is, 'dat door het Pol derbestuur, dat verplicht is den weg te onderhouden een hoeveelheid kool- asch vermengd met talrijke glas- en andere scherven op den weg is uitge stort. Het is dan ook inderdaad op deze wijze een onhoudbare toestand. Het is te hopen, (dat het Gemeentebe stuur dergelijke krachtige maatregelen zal nemen, opdat weer spoedig een behoorlijke weg verkregen wordt. NOORD WIJK BINNEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5.30 uur, Ds. W. W;. van Haaften. NOORDWIJK AAR ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. (Voorin. 19 en nam. 5 uur, Ds. J. Ver meulen. BOSKOOP. Op de gehouden verkooping ten over staan van notaris Houtzagers alhier, zijn de onroerende goederen van de er ven v. d. Maar toegewezen als volgt: Perc. 1, twee huizen aan de Voor kade, kooper de heer M. Ph. Honne- mann alhier voor f2000; perc. 2, win kelhuis aan de Voorkade opgehouden en perc. 3, kweekerijland aan Eet Rjjr.e- veld, kooper de heer G. GroeneBteijn, alhier voor f9300. Met ingang van 25 October zul len er des Zondags geen postbestellin gen meer plaats hebben. Alle aangekomen poststukken kunnen des Zondags nam. tussohen 1 en 2 uur door belanghebbenden worden afge haald. Wederom is er aan de Achter kade een schuur verdwenen, en wel van den heer G. Houtman. Nu nog een schuur van den heer v. d. Brink en de Achterkade is verlost van de voor het verkeer zoo hinderlijke schuren. Naar wij vernemen is de zaak tus- schen Gemeentebestuur en Achtsrkade- bewoners geldelijk in orde gekomen, zoodat nu spoedig een aanvang zal wor den gemaakt met het maken van een flinken en breeden verkeersweg. -- Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: }/a hectoliter anthraoièt, 1 winsterjas en een teeken- boek. Onder het vee van den landbouwer. A. Wiensvefen aan de Puttekadei is be smettelijke veeziekte, mond- en klauw- eter geconstateerd. De volgende onbestelbare brieven zijn (aan het postkantoor terug te be komen: C. van. Arkel, Boskoop, H. Klerjweg, Voorburg; J. de Rijk, Boskoop en A. van Zeist, Haarlem. Dinsdagavond vonden eenige voor bijgangers in da Bootstraat een man op den grond liggen, die bij nadere be schouwing zoodanig beschonken was, idat h'ü met verder kon. Die man wiens Aangezicht door den val een bloedende wond vertoonde werd door de politie Die Raad dezer Gemeente zal gen houden worden op a.s. Donderdag, 29 October, dés namiddags te zteven uur ten Gemëentehujze. Uit het Sociale Leven. Rood of geen brood. „Dat is -r- aldus het orgaan van den Chr. Metaalbewerkersbond in de naaste toekomst een der leuzen, die de moderne Metaalbewerkersbond al meer zal aanheffen en practisch in toepassing zal brengen. Een duidelijk bewijs hiervan is het (gebeurde bij' P. Smit te Rotterdam. Op hoogst onverantwoordelijke wijze heeft men hier den arbeiders tot eéh algemeen afkeurenswaardig geachte idaad aangespoord en toen het op zet slaaglae, een iéder die zich 'daar. telgen verzetten wilde, met geweld en bedreigingen gedwongen zich te on derwerpen. Reeds lang was bekend, dat men het bestaansrecht van elke andere dan de roode organisatie ontkende, doch men heeft dit nu ook met de daad ge toond. (Wjat of wien, uit welke over wegingen dan ook, den aangewezen weg niet wilde volgen, moest het be wandelen van een andere richting on mogelijk worden gemaakt. Want, en men lette goed daar op de wilde staking, waartoe men heeft aangezet, brak niet uit, omdat de betrokken werkgeefster de ingé. diende verzoeken had afgewezen (ér was immérs nog geen enkel verzoek ge daan.», doch omdat men bang was, dat met name de Chr. organisaties resul' taat zouden hebben. JHeel dit wilde relletje zegt dit voort, leden ging! niet tegen P. Smit, maar tegen de K. C. N.. Men was op een gegeven oogen blik bang, dat cieze organisaties te veel invloed zouden krijgen en daar door den invloed van den rooden bond geringer worden zou. Niet dus ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden heeft men d? menschon op straat gehaald, ma-ir al leen om de Christelijke organisaties een hak te zetten. Dat is ".hst misda dige in heel de geschiedenis. En- dat is het groctè gevaar voor de toe komst. Dit is een klein voorproefje van wat onze Christelijke arbeiders straks wacht. Want nu gaat liet nog tegen de organisatie, straks echter is er ontwikkeling in de dingen tegen de arbeiders van een andere levens opvatting i.ndividueel. Het gaat om ons beginsel, om onze overtuiging'. Dat blijkt uit het satanische karak ter dat dit conflict heeft. 'Men schaamt zich niet daarom goed te keuren, wat men vroeger als ab soluut verwerpelijk heeft aangemerkt. Tegen beter weten in, geeft men een geheel verkeerde voorstelling aan de zaken en liegt den arbeiders voor op de meest schaamtelooze wijze. Maar zullen de oogen der Chris telijke metaalbewerkers dan niet open voor zoo groot gevaar als hier dreigt Gevoelen zij dan niet, hoe schuldig en zondig zij handelen, door buiten organisatie te blijven?. Gaat er dan iiit, leden van onzen bond, zegt deze dingen aan uw geest verwante collega's en tracht ze te brenj gen in onze rijen. Sluit nu fde deren en strijdt met ons tegen het ge vaar, dat al meer van den xoodenJ kant dreigt'-'. GEMENGD NIEUWS. Noodlanding. 1Wjoensdagmid dag moest een Belgisch militair vlieg tui.^g onder Halsteren '(N. BU een noodlanding maken. De vlieger had de oevers van de' Schelde gevolgd, doch plotseling werd hef uitzicht belemmerd, doordat hij 'in de wolken geraakte. Toen hij wederom naar omlaag kwam, kon hij zich niet oriënteeren, en na vergeefsche pogingen om het vliegveld terug te vinden, daalde hifi wegens gebrek aan benzine op een weide. De landing geschiedde vlot al leen het linkerwiel van het landings toestel werd beschadigd. Nadat hij telefonisch met Antwer pen had gesproken, en een reservewiel was aangevoerd, is hij Donderdagmid' dag om 12 uur weer vertrokken. Levend verbrand. In eenl perceel in de Van Hogendorpstraat te Amsterdam heeft een half jarig kind dat lijdende was aan bronchitis, waar voor werd gestoomd, kokend water over gelaat en borst gekregen, ten gevolge waarvan de kleine is over. leden. Twee doodvonnissen. Na een terechtzitting, welke twee dagen heeft geduurd, heeft de rechtbank van gezworenen te Duisburg vonnis ge wezen in de zaak van vrouw Brueck' en haar minnaar, den mijnwerker iW:urtzak, die beschuldigd werden ïn| den nacht van 12 op 13 Juli dem echtgenoot van de eerste beklaagde om het leven te hebben gebracht. Beide beklaagden zijn ter dood ver oordeeld. Verdronken. Te 'Aalsmeer is uit een sloot bij' de ouderlijke woningl levenloos opgenaaid het jarig zoon tje van het echtpaar Been. Overleden. In de Rijksklinie ken te Utrecht is overleden ae 4ö_jar ge E. uit Driebergen, die, zooals ge meld ,dezer dagen door zijn stiefzoon met een riek zeer ernstig was mis handeld. Tusschen de buffers. Terwijl te Terneuzen een trambeamb te met 2 collega's bezig was een tank wagen te rangeeren, kwam ziijn twee, jarig zoontje uit Üen naast het em placement gelegen tuin op het ter rein en geraakte, zonder dat men (dit tijdig merkte, met het hoofd tus schen de buffers van den stilstaan^ den en aanrijdenden wagen- 'Het knaapje weas onmiddellijk dood- Ge vaa rlijke elemien ten. |Op een te Moskou gehouden confe. rentie van verschillende autoriteiten is het vraagstuk der „sociaal gevaar lijke elementen" in zijti vollen om vang besproken. Onder deze catego rie worden gerangschikt: prostituées, beroepsbedelaars, rondzwervende zi. f'euners en de toezichtlooze kinderen. n principe is besloten, den overgang van deze elenienten tot een geregeld, arbeidend leven mogelijk te maken en daarbij desnoods dwangmaatrege len toe te passen. Daarbir moet er naar -gestreefd worden, allereerst Üe 'groote steden van deze ongéwenschte elementen te zuiveren. Over eenige weken zal een nieuwe! conferentie plaats hebben, waarop con crete planned zullen worden ontwor pen. Verdronken. Gistermorgen is te Haarlem de 21-jarige schippers knecht J. Both verdronken. Hij was in dienst bij de Bus' Stoombootmaat schappij, en men vermoedt, dat hij! gistermorgen, bij Het aan boord gaan tusschen de boot en den wal is ge. raakt. Om 8 uur zag men bij 'de boot klompen en een pet in het water drij ven. Het lijk werd spoedig opgehaald. B. was afkomstig van Vlieland eri woonde op de boot van de stoomboót maatschappij. Verdronken. Terwijl gister middag eenige kinderen van 7 tot 9 jaar bij de woonschuit van d? familie S. te Zwolle aan het spelenwaren, ga raakte het 7-jarig zoontje tan den heer Schurink te water. Pogingen om liet te redden mislukten, zeedat later het ventje levenloos werd opgehaald. Een oudere broer, die te water ge sprongen was cm het kind te redden, kon nog met veel moeite op het dro ge werden eebracht. Massa.moord. In hel kleine stadje Igiau in Tsjecho Slowakije be gon gisteren het jproces tegen de vrouw Dvorackek en zeven mannen, w.o. haar echtgenoot, die verdacht worden van verscheidene moorden. Zij worden er van beschuldigd, ver scheidene Poolsche vluchtelingen ver moord en geplunderd te heboen. Zij hebben evenals de inas-zn:..-M"dsnaar van Hannover, het vleesch van hun slechtoffers verkocht. Een schipbreuk. Het draad loos station te Landsend heeeft een' bericht opgenomen van het Engel, sche stoomschip City of Fairbury, mel dende, dat dit, bij» stortregens, af was» geraakt van het stoomschip Vojslav, een boot van 3000 ton, die het op rei$ begeleide. Vijf uur lang heeft de City of Fairbury daarm^ vergeefs naar de (Vojslav geezocht, zoodat men vreest, dat deze met zijn bemanning vergaan TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) SOFIA, 24 Oct. (V.D.J Tot op heden rijn 7 Bulgaarsehe dorpen beeet. De politie verbood openbare demonstraties tegen Griekenland. Een telegram uit Athene meldt, Üat beide partijen ,ver- BERLIJN, 24 Oct. (V.D.J Uit Parijs wordt gemeld dat de Egyptische pre^ mier naar Berlijn is gereisd om onder handelingen te openen over het sluiten van een Duitsch-Egyptisoh handelsver drag. STOCKHOLM, 24 Oct. (V.D.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken, prof. Unden is gisteren naar Parijs vertrok ken om deel te neimen aan de bijeen komst van <le Volkenbondsraad inzake het geschil tusschen Griekenland en 'Bulgarije. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 24 Oct. 1925. Veiling Ons Belang. Kool 1422.50, groene kool 3.104.90, "andijvie 0.702.10, pieters. 1.702.90, selderij 12.80, peen 820, sla 903.90, knolselderij 69, roo!de kool 6810, rapen 3.80—4.10, prei 2.50 3.90, savoye kool 6.107.80, boeren kool 45 per 100 stuks. Spinazie 1219, kroten 3.904.10, druiven 6468, spruiten 1419, tom. 1819, C 2215, appelen 7—9, nero 1519, postelein 1115 per 100 K.g. LEIDEN, 24 Oct. 1925. Botermarkt, prima fabr. boter 2.50, prima boeren- boter 2.652.75, Aangev. 3-3, 7-6, 33-8, vaten, wegende 1205 Kg. Handel vlug. Turfmarkt van 1924 Oct. 1925. Aanvoer lange turf 150.000. Prijs 8.50 9 per 1000. LEIDEN, 24 Oct. 1925. Eierenveiling. Aangev. 3465 stuks. Kipeieren 12.30— 14.60, eendeneieren 9.5010 per 100. Handel matig. KATWIJK, 23 Oct. 1925. Eigenheim. 0.801.30, uien 66,20, peen 2.105.5C. peen per 100 bos 6.207.80, bloemk. 19,2025.10, roode kool 4.10—5.80, gele kool 4,20—5,70. Aanv. 85 s 25 K.g. gr. aardapp; 900 kg. uien, 3100 bos peen, 17100 bloemkool. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 24 Oct. 1925, medege deeld door bet Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst.: 755.8 Lacoruna Laagste Barometerst.. 723.5 Thorshavn Verwachting töt den avond v. 25 Oct. Matige, tijdelijk nog krachtige zuid westelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken,regenbuien, iets koeler. Barometerstand. sÜ De stand van licdeniniddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur 12.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag 24 Oct. 1925: 5.17 nm. Wis3elnoteermgen (Amsterdam). Berlijn 59.19Vs Londen12.047* New-York 2.487s Parijs 10.29 Brussel 'r, 11.3372 Zurich47.90 Rome9.91, Oslo50.30 Kopenhagen 61.25 Stockholm 66.60 Weenen 35.05 Praag 7-3® Madrid 35*5 Aeivertentiën. Voerbieten. 330 R.R. Voerbieten „Barres van Sludrup", aan geboden door G. v. d. Perk, Katwijk a. d. Rijn. Een Dienstbode ge vraagd wegens huwelijk der tegenwoordige, met 1 Nov. in een zeer klein christelijk gezin. Adres G. den Haan, Hooge Rijndijk 174, Leiden. Onderget., voorheen zwart- of fijngrootwerker voor de firma Jongmans, later chef pompier bij H. C. Noyen, beveelt zich beleefd aan voor het leveren van alle mogelijke Heerenkleeding J. Kooien, Garenmarkt 15. Wielrijders, Brengt nog heden uw rij wiel bij mij ter reparatie en uw voordeel begint direct, dat zelfs zóó in het oof loopend is, dat het oogen» blikkelijk uw aandacht trek ken moet. Jonge jan, Caeciliastraat, vlak bij de Mare. Gevraagd Flink Meisje, voor dag, of dag en nacht. Hoofdstraat 50, Sassenheim. Gebr. Den Haan, Rijnsburg, Tel. 3, leveren volgens be proefde deskundige samen stelling Gemengde Tulpenmest in uitsluitend betrouwbare kwaliteit, voor elke grond soort. Uitzaaien na het planten, doch alvorens te dekken. 6116 Gebr. Den Haan te Rijnsburg, Tel. 3, leve ren scherp concurreerend, in uitsluitend prima kwali teit: grove en fijne Turf- strooisel in balen, alle soor ten Kunstmeststoffen, fijne Limburgsche Kalkmergel en gemalen Landbouwkalk in zakken, desverlangd fr. wal bestemming. 6116 Kalkbemesting. Geregeld in voorraad, ge malen Landbouwkalk in zakken, binnen enkele weken in lossing een scheepslading prima kwali teit dubbelgezeefde Belg. Kalkmergel. Levering des- verlangd fr. wal bestem ming. Gebr. Den Haan, Rijnsburg, Tel. 3. 6117 Pracht Gramofoon met prima weergever gekost f 47.50, voor 15 gulden. Hawaian-muziek- en zang platen 1 gulden. Tevens een duivehok met paar sierduiven f 1.50. Ook Vlechtdraad, spotprijs. Adres: Koddesteeg 26, bij de Marekerk. Opruiming Couponstof- fen. Een partijtje najaars- couponstoffen voor heeren kleeding naar maat, wor den tegen najaars-oprui- mingsprijs geleverd, prima bewerking. Nog eenige goedkoope coupons voor Demi-saisons, haast u, de voorraad is beperkt. Klee dermakerij, E. de Heer Ezn., Verl. Nassaustr. 10. Brillantine 29 ct. per fl., kolinos 90 ct., palmolive zeep de echte 23 ct., Fran- sche talkpoeder 27 ets. per bus, scheerapparaten 50 ct., colcates scheerzeep 18 ets. W. Vermeij, Noordeinde 6. Radio. Koopt geen duur radio toestel. 4-lamps toestel com pleet geplaatst, antenne, luidspreker inbegrepen, f 198.- Luxe uitvoering in eiken kabinet met berg ruimte voor de accu, enz. f 268.-. Hartmann, Korte Diefsteeg 6a. f 45.- Reclame-aanbieding f 45.- Prima ratiné winterjassen naar maat, ulsters, water proof, demisaisons, in check backs wipcords. Gabardine regenjassen. Alles prima kwaliteit. Coupon bewer king. Vraagt staalcollectie op zicht. E. DE HEER, Veri. Nassaustraat 10, Heeren singel. Vergaderzalen met 150 en 200 zitplaatsen zeer billijk te.huur. Mori ingericht. Centrum s'ad, zeer rustig gelegen. Be- a- gen Oude Rijn 114.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3