Wij brengen in Verkoop Witte Dekens met randen Fantasie Wollen Dekens 1800 Gestikte Dekens AALS NIEUWE LEIDSCHfe COURANT VAN VRIJDAG 23 OCTOBER 1925 DAGAGENDA. Vrijdag 23 Oct. Rest. „1' Union'' Steen straat 39. Verg. Veefonds Leiden. Vrijdag 30 Oct 's av. lacht uur „Pre diker" Janvossenst. Prop. Verg. v. d. L. Chr. Besturenbond. Spr. Ds. J. G. W. Goedhart. Ha^v. Pred., J. B. H. Gasthuis, Voorz. CBB Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag: 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Poot, 17, te lef. 435. wordt er de aandacht ©p gevestigd, dat het vischverbruik in Nederland door verschillende oorzaken achteruit gaat, eensdeels doordat de aanvoeren geringer worden en ede verzending naar het buitenland stijgt, doch ander deels omdat de rechtstreeksche ver zending van visch door de hier wo nende handelaren aan de consumen ten door de dure emballage en vrach ten vrijwel onmogelijk is geworden. Hierdoor is een vóór den oorlog bloei ende tak van handel voor een groot deel verloopen. Van de totale hoeveelheid visch, die per spoor verzonden werd in 1924 ging 55.7 pet. naar het binnenland tegen 57.8 pet. in het jaar tevoren. In ge wicht verminderde de verzending per spoor naar het binnenland met 3.3 millioen K.g., waaruit evenwel niet mag worden afgeleid dat het vischver^ hruik in ons land achteruitging. In het jaar 1924 is namelijk het vervoer van visch per automobiel sterk toege nomen, zoodat thans zeer belangrijke hoeveelheden op deze wijze recht streeks van hier naar de plaatsen van bestemming worden terzonden. Hierin ligt voor een groot deel d.e redeii van de belangrijke vermindering van de spoorverzendingen naar het binnenland. Overigens schijnt het vischverbruik in Nederland voorloo- pig wel zijn hoogste punt te hebben bereikt. Nu eenerzij ds toch de gele genheid tot export naar de oude af zetgebieden weder geopend is, ander zijds de vangsten der stoomtrawlers nog voortdurend verminderen en de aanvoer van versche visch dus zeer beperkt blijft, gaan de vischprijzen ge leidelijk stijgen en wordt de visch ge durende een groot deel van het jaar zóó duur. dat zij niet meer binnen het bereik valt van de minder koopkrach tige kringen van ons volk. Arbeid in België. Aangaande den arbeid in België deelt de heer Van Lier het volgende mee in het tijdschrift van den Ned. Wèrkloosheidsraad: Groote groepen grondarbeiders wor den gevraagd voor spoorwegwerken te Stockem bij Arlon, te RuetteLa- tour bij Virton. Eveneens kunnen bij de uitvoering van groote betonwerken te Latour betonarbeiders en onge schoolde arbeiders geplaatst worden *De Nederlandsche barakken te Ruet teLatour kwamen gereed en herber gen behalve enkele Nederlandsche ge zinnen ongeveer 60—70 duizend arbei ders. Hier worden nog ongeveer 100 Nederlandsche arbeiders gevraagd, die in deze barakken kunnen worden ge huisvest. De barakken te Mantgem waren ein de September bijna gereed. Er kunnen geleidelijk 150200 Nederlandsche ar beiders als grondwerkers, betonwer kers en ongeschoolden geplaatst wor den. Veel Nederlandsche arbeiders kun nen werk vinden bij de uitvoering van haven- en dokwerken nabij Antwer pen. Te Sterpenick (BelgischLuxem- burgsche grens) werd begonnen met den aanleg van een rangeertrein. Emigratie naar Canada. Het is den Directeur van het Infor matiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" naar van die zijde wordt medegedeeld gebleken, dat door een Canadeesche Maatschappij aangeboden wordt om boerengezinnen, welke beschikken over minstens f 1250. boven de reis kosten, te plaatsen op boerderijen in Canada. Aan allen, die emigratie naar Cana da overwegen, wordt dringend ontra den op die aanbieding of welke an dere ook, in te gaan, alvorens belang- looze, eerlijke inlichtingen te hebben ingewonnen bij genöemd Informatie bureau. gevestigd Bezuidenhoutsche weg 97, 's-Gravenhage. Tentenkampen afgeschaft? Naar de „N. A .Crt." van bevoegde zijde verneemt, is besloten dat het in stituut van tentenkampen voor het onderbrengen der manschappen tij dens de jaarlijksche herhalingsoefe ningen in den herfst zal worden afge schaft. Deze belangrijke maatregel wordt genomen in verband met de bijna al tijd ongunstige weersgesteldheid in de periode waarin de herhalingsoefenin gen vallen. In verband hiermee verneemt het blad, dat de opdracht is gegeven, dat de kazerne te Doesburg voortaan in het najaar voor het onderbrengen der manschappen deelnemende aan de her halingsoefeningen en het materieel be schikbaar moet zijn. Ook de kazernes te Deventer en Zut- phen zullen zoo noodig hiervoor in het najaar beschikbaar worden ge steld. Het tentenkamp op den Galgen- berg te Arnhem tijdens de herhalings oefeningen zal dus tot het verleden gaan behooren. Hechtsvraagstuk' over lijkverbranding. De president der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft kort geleden een belangrijke beslissing ge nomen in het volgende geval: Een overledene had bij notarieel tes tament als uitersten wil den wensch geuit, dat zijn stoffelijk overschot door verbranding zou worden vernietigd, zulks in den meesten eenvoud en zon der inachtneming van kerkelijke cere moniën. Toen de executeur-testamentair de vereisehte maatregelen wilde nemen om den uitersten wil van den overle dene te verwezenlijken, stuitte hij ech ter op verzet van de naaste bloedver wanten van den overledene, te wiens huize het lijk zich bevond. De bloedverwanten verklaarden on overkomelijke bezwaren van Joodsch- godsdienstigen aard te hebben, om tot de crematie mede te werkn, tenzij de Nederlandsche wet hen daartoe be paald mocht dwingen. In gemeen overleg wendden de ad vocaten van beide partijen, de hee- ren mr. I. van Creveld en mr, A. J Herzt<rg, zich daarop tot den presi dent der rechtbank te Amsterdam, ten einde aan deze autoriteit te verzoe ken. in kort geding een beslissing .te willen geven. De president gaf daarop als zijn oor deel te kennen, dat onder deze om standigheden van crematie geen spra ke kan zijn, zulks in de navolgende rechtsoverwevingen: „Overwegende, dat het den doode niet zal deren, wanneer zijn stoffelijk overschot overeenkomstig den wehsch zijner nabestaanden en den wil des wetgevers wordt begraven; dat het daarentegen voor de leven de nabestaanden een voelbaar leed zou zijn, wanneer in strijd' met hunne godsdienstige gevoelens het lijk "van hun bloedverwant werd verbrand; dat dus daargelaten nog dat de verbranding onwettig is en de wet nooit bedoeld kan hebben den execu- teur-testementair de verplichting op te leggen om den overledene te doen, verbranden het gevoel vaji de le vende nabestaanden boven den wensch van den doode te respecteeren is. dat bovendien met het oog op* een mogelijk appèl te bedenken is, dat 'n aanvankelijk begraven lijk later nog kan worden verbrand, terwijl geen begrafenis meer kan plaats hebben vatn een lijk, dat eenmaal verbrand is." De president overwoog ten slotte, dat hij in het onderhavige geval niet meer kon geven dan een z.g. sehten- tia declaratoria, dat voorts, waar geen- der partijen in het ongelijk gesteld is, een veroordeeling in de kosten niet op haar plaats zou zijn, en verklaarde, dat een executeur-testamentair niet in zijn verplichting tekortschiet en vol komen verantwoord is, wanneer hij toelaat dat de overledene wordt be graven. Voor de stormramp. Naar de „Arnh. Crt." van zeer be voegde zijde verneemt, heeft de parti culiere inzameling in den lande ten bate der slachtoffers van de storm ramp tot heden ruim f26 millioen op gebracht. Deze som zal in elk geval het be drag kunnen dekken, dat uitbetaald zal worden voor de door de slachtof fers van de stormramp in verschillen den vorm geleden werkelijke schade. Dit houdt dus in, dat van Staats wege zoo goed als zeker geen gelden a fonds perdu behoeven te worden ge- stort voor^teun aan de -door de storm ramp getroffen bevolking. In aansluiting hierop verneemt het blad nog, dat het gemeentebestuur van Borculo, buiten het nationaal steun comité om, volgens eigen opgave aan giften een bedrag van ongeveer f200 duizend heeft ontvangen. Het gemeentebestuur van Borculo heeft er genoegen mee genomen, dat dit bedrag zal worden afgetrokken van de som, welke deze gemeente als aandeel van de door particulieren bij eengebrachte en door het steuncomité verzamelde gelden toekomt. Uit het C. N. V. In een 'Woensdag 28 October a.s. te houden vergadering van het Algemeen Bestuur van het C. N. V. zal de voor zitter, de heer Kruithof, spreken over ,.Het voorontwerp van wet, regelende de verbindendverklaring der collectie ve arbeidsovereenkomst". Voorts zal besproken worden de systematische bestrijding die de „moderne" vakbewe ging op de Christelijke vakbeweging toepast, gelijk die gebleken is o.a. in den strijd in Twente en thans weer in de metaalindustrie en het verweer daartegen geboden. De penningmees ter van het C. N. V., de heer J. S. Ruppert. Jr., zal deze bespreking inlei den. Uit de Communistische partij. „De Tribune" deelt mede, dat het presidium van de Communistische Partij Holland het noodig heeft geoor deeld, het bestuur yan de afeb. Rotter dam d-er C.P.H. uit zijn functie te ont-' heffen en de leden van dit bestuur als lid der C.P.H. te schorsen, „op grond van handelingen in strijd met de be langen van onze partij." BUITENLAND. DREIGEND CONFLICT GRIEKEN LAND—BULGARIJE. Griekenland weigert arbitrage. Die toestand, die door het incident aan de Grieksch-Bulgaarsche grens, in het leven is geroepen, geeft reden tot -ernstige bezorgheid. Het voorstel van den Bulgaarschen zaakgelastigde te Athene om een arbi trage-commissie in te stellen, is door de Grieksche regeering van de hanid gewezen. Nadat reeds Woensdag verscheide ne Grieksche voorposten Bulgaarsch gebied waren binnengedrongen, ving gisterochtend 6 uur de opmarsch van sterke Grieksche strijdkrachten met talrijke artillerie naar het Stroemitza- dal ten oosten van Petritzi aan. Petritzi ligt sedert gistermiddag onder Grieksch geschutvuur. De Bulgaar- sche grenstroepen kregen bevel voor-, loopig terug te trekken i*cor de op rukkende Grieken. De stemming te Sofia, zoowel in regeeringskringen als onder het pu bliek, is zeer opgewonden. Men hoopt op interventie van den Volkenbond of de groote mogendheden, daar men vreest, dat anders oorlog onvermij delijk is In verband met het Grieksch-BuL gaarsche conflict kwam de Bulgaar sche ministerraad* in dringende zit ting bijeen. Plij besloot onverwijld te protesteeren bij den Volkenbond. De Grieksche lezing. De nota der Grieksche regéering aan de Bulgaarsche regeering, die gisteravond is overhandigd begint met een omstandig verhaal over het grens incident. Volgens dit exposé hebben Bulgaar sche troepen den 19en October om (2 uur den Griekschen grenspost no. 69 in de streek van Demirhissar aange vallen. Een soldaat der Grieksche wacht werd daarbij gedood. Toen de strijd zich uitbreidde, over heel de linie tusschen de posten 67 en 69 begaf zich een Grieksche ka pitein ter plaatse om order te geven het vuur te staken. Inderdaad hield men op met vuren, maar toen daarop de kapitein, onder dekking der vlag, zich naar den Bulgaarschen post be gat, om zich met de Bulgaarsche offi cieren te onderhouden, werd hij neer geschoten. Het vuren werd daarna tot 's avonds voortgezet. De Bulgaren hadden troe pen ter sterkte van een bataljon ge concentreerd, zij beschikten oiver mi trailleurs eri bezetten de hoogten, bo ven de Grieksche stellingen. Het blokhuis no. 69 werd geheel door de Bulgaren bezet. In den nacht van 19 op 20 October hernamen de Grieksche soldaten, nadat zij verster kingen hadden ontvangen, de verlo ren posities., behalve genoemd blok huis. De schending van het Grieksche grondgebied door Bulgaarsche strijd krachten duurt ook nu nog voort.' De nota besluit met de reeds be kende eischen tot genoegdoening en schadeloosstelling. FRANKRIJKs FINANCIEELS POSITIE. Caillaux' plannen. De socialistische Kamergroep heeft besloten, bij de heropening van dei Kamer een interpellatie over den fi- nancieelen toestand in te dienen, welke door Blum en Vincent Auriel, zal worden toegelicht. Bovendien staan er nog 60 andere interpellaties op het program, die voor het grootste gedeelte betrekking heb ben op de financieele en de alge- meene politiek, de onderhandelingen te Londen en te Washington, op de conferentie van Locarno en den toe stand in Syrië. Geruchten over meeningsversc'hilleni tusschen Caillaux en de overige le den van het kabinet, die tot zijln af treden zouden geleid hebben, wer den tegengesproken, doch duiken ge durig weer op. Het schijnt vrij zeker, dat het al' of niet heengaan van Caillaux af zal hangen van de ontvangst, die zijn fi nancieel hervormingsplan Donderdag in de Kamer zal vinden. De franc brokkelt van dag tot dag Verder af en het is zeer de vraag öf Caillaux maatregelen zal weten voor te stellen om een verdere daling te voorkomen. 'Alle partijen zijn tegen een nieuwe inflatie, die van het cartel vooral, en bij hen weer de socialisten het meest. Ze hebben zich dienaangaande jegens de kiezers gebonden. Alles zal dus van de inkleéding van 'het betrokken ontwerp afhangen. Toen vroeger, en 27 Juni nog, de papier- Uitgifte werd verhoogd, heette dat geen eigenlijke inflatie, omdat ze door over eenkomstige verhooging der middelen opgewogen werd. Daarmee zal Cail laux waarschijnlijk ook nu aankomen, doch zullen de linker partijen en de openbare- meening zich weer laten paaien RECLAME. 2590 Fmciie Wollen Dekens in groote 2-persoons maten 3,25 2,75 1,77 2 3000 Witte en Fantasie Wollen Dekens in modernste kleuren en dessins. Wij hebben de beste Leidsche Wollen Dekens, lol maten 200 x 240 c.M. voorradig. in diverse kleuren. 9,75 7,75 6,75 5,75 4,10 12,75, 10.75, 8.75, 6.75 5.60 prima uitvoering in aparte dessins 9.75, 7.75 6.75, 5.45 Vraagt onze DEKENS met PRIMA WITTE WOLVULLING, deze Dekens zijn veel lichter en veel warmer dan elk andere. ïW' Alles wordt franco bezorgd door geheel den omtrek per eigen aufodüenst. Bezoekt onze Magazijnen Vrij Entrée 6079 HET VEILIGHEIDSPACT. De Buitsche regeering eenstemmig. Gisterochtend heeft het Duitsche rijkskabinet in een zitting, die door den rijkspresident werd geleid, zijn be raadslagingen over de conferentie van; Locarno ten einde gebracht. Deze kabinetsraad duurde nog géén half uur. Hij begon om half tien er was kort voor tienen afgeloopen. De houdingvan de Duitsche de legatie te Locarno werd met alge- meene stemmen goedgekeurd, dus met inbegrip van die der Duitsch-nationale ministers. Dit druischt dus in tegen het 'den. vorigen avond^ door de Duitsch-na- kionale groep in den Rijksdag geno men besluit, dat gisterochtend nog voor het begin van den kabinetsraad 'door graaf ,Westarp ter kennis van den rijkskanselier werd gebracht en dat als volgt luidt: „De Duitsch-nationale rijksdagfrac tie kan in het resultaat van de onder handelingen te Locarno geen vervul ling van de eischen zien, welke reke ning houden met de vitale belangen) van het Duitsche volk. De fractie mist bovendien de vervulling van de voor waarde voor het sluiten van een ver drag evenals tegempraestaties van dei andere betrokken mogendheid-:- die in overeenstemming zijii met de do?r Duitschland te brengen offers. Daarom verklaart de fractie reeds thans, dat zij' geen verdrag zal goéd keuren, dat niet voldoet aan de Duit sche levensbelangen, vooral afstand van Duitsch' land en volk niet uitsluit". De republikeinsche pers is even wel van meening, dat er wel é'en in terpretatie van deze motie te vindeni zal zijU, die de Duitsch-nationalemi in! 'staat zal stellen in den Rijksdag toch1 voor de verdragen te stemmen. Duitschland's ontwapening. In een conferentie van den minis ter van- oorlog Painlevé met Briand, iTirard, de generaals Debeney, Guil- laumont, Desticker en Jacquemot, wer, 'den de rapporten, der militaire con trolecommissie onderzocht, alsmede de' 'stand der uitvoering van het program ma der Ambassadeursconferentie. Zij constateerde, dat de DuitscKe 'regeering ten' aanzien van verschil lende punten, met name de vernieti ging van materiaal en machinerieën, bevredigende maatregelen heeft ge nomen. KORTE BERICHTEN. België overweegt inkrimping van de legersterkte, ,zulks onder invloed van Locarno In diplomatieke kringen te Pe king wordt gevreesd, dat de tarief conferentie in verband met ide bin- nenlandsche onlusten in Gbina uitge- gesteld zal worden. Amerika beeft twee oorlogssche pen naar Alexandrië gezonden om «de Amerikaansche levens en eigendom men in Syrië te kunnen beschermen. Tusschen Duitschland en Polen worden weet onderhandelingen over 'de optantenkwestie gevoerd. Verwacht wordt, dat Zinovieff binnenkort van het tooneel der derde internationale zal verdwijnen. In Joego-Slavië heerscht een érn stige politieke crisis, welke, voorname lijk haar oorzaak schijnt te vinden in het niet opnemen .van Raditsj in de Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. "5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6;NSF. Concert, afgebroken door leleii halfuurtje voor de huisvrouw. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffeitoren, 26^0 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein vaii Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen, 7.20 (München, 485 M.) Concert pf lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.j. Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weer bericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Concert en lezing door, Prof. Cohen. 8.20 Londen en Daventry. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert 8.30 NSF. Copcert door de Amsteir- damsche Tramharmonie. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.40 NSF. Lezing door Ellen Forest over: „Een wandeling door Tokio". S.50 (of 8.35) (Ziirich, 515 M.) Concert 8.50 (Berlijn; 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek'. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of%le- zing. of voordracht. 1 "I .^'i' 8.50 (Frankfort ad. Main, 470 Concert of voordracht. 1 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert.' 9.20 NSF. .Voortzetting van het con cert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. j; 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 42 M.) Concert. 10.NSF. "Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau .Vaz Dias. 10.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuws tijdingen. regeering. Een scheuring van de Kro- atisch-radicale eenheid, is te verwach ten. Het Zwitsersche officieele discon to is met Va tot 38 Pet, verlaagd. De Finsche regeering heeft een wetsontwerp ingediend, in zake uitvoe ring van den gouden standaard. UIT DE OMGEVING. SASSENHE1M. Lis se tot voorbeeld ln de waterleiding. Algemeen, was het verlangen naar waterleiding, ook te Sassemteim. ïtel- kexis en telkens komen daarvan toe- langens tot uiting on klaagtonen over het lang uitblijven. Nu ons gemeentebestuur zoo ver is, dat de meosohen vlot kunnen geholpen worden, zou men denken, de meosohlen zullen nu nog meer ongeduldig zijtt Wanneer men dat zou idenben, heelt men het nas. Ongeveer 220 aanvragen om aanslui ting zijn nog slechts tsj' het waterlei dingbedrijf Ingekomen, zoodat er nog meer dan 500 achterblijvers zijn. Jam mer, dat men zijn eigen belartgeo niet Ibeter begrijpt In de circulaires toch van belt ge meentebestuur werd zeer terecht op gemerkt, sluit allen aan en doe dat spoedig; hoe eender allen zjjn aange sloten, Ifaoe eerder mét juistheid de prijs van hét water kail wondeln vast gesteld, hoe eerder Be prijs van het water ikw zal kunnen worden verlaagd» Laat <fe opwekking nielt te vergeefs Zijn, wacht niet, totdat anidteren aan drang moét worden uitgeoefend. In het belang en op het verlangen der be volking Beeft Bet gemeentebestuur Be drinkwaterleiding ingevoerd, veel koe ten zijn daarvoor noodig, meel; dan teen ton gouds is daarvoor noodig .ge weest en ieder begrijpt, Bat daarvoor •rente en eerlang aflossing moet wor de;! betaald, en dat zulks komen moet van Blei opbrengst van Wet water be grijpt ieder. Laat dus ieider zijn belt en men spore elkander 'a® spoedige toetreding. Lisse geeft daarin onze gemeente een (mooi voorbeeld; bijna 900 aanvragen zijn daar reeds ingekomen, slechts1 zeer weinige zjjh daar nog achtergebleven. In verhouding komt Sassenbeim te genover Lisse dus ver achteraan. Laat dit niet langer gezegd kunnen worden. Maandag 26 October a.s. viert het echtpaar F. van der Wallen-Was- senburg zijn diamanten huwelijksfeest. Het echpaar is nog kras en gezond. Van drie uur tot half vijf wordt receptie gehouden in de zaal van het hotel „Het Bruine Paard". Ongetwijfeld zullen velen van^ hun belangstelling jegens het sympathieke echtpaar doen blaken. Namens vele vrienden en kennissen zal door een comité aan bet echtpaar een geschenk worden aangeboden des InamiJdags om half vier. Burgerlijke stand. Geboren: Pe- tronella Wilhelmina, dochter van C. van Stein en C. M. van den Ing. Cor nelia, dochter van A. Braam ejn M. van der Stoep. Ondertrouwd: Johannes Albertus van den Berg, 22 jaar 'én Cornelia Jdiiea- beth Hassing, 23 jaar. Gevestigd: C. Zoutman, geb. v. B. Boom;, Moiaa- straat 12, van Alphein a. d. Eijnrivlei ül. M. Overvliet, Vaartkade 5a; van Heemstede. Mej. L. Guldemond,.Wv ac; monderdain 25, ranjlillegom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2