CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG ZATERDAG 17 OCTOBER 1925 NUMMER 1640 E COURANT ABONNEMENTSPRIJS" In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tuiet Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dag^ lijk* geplaatst ad 40 cent Revolutie en Evangelie. Er zijn nog altijd heel wat Christe nen, die voor de politiek met geen mo gelijkheid warm'zijn te krijgen. Van kiesvereenigingen hebben ze 'n afkeer, politieke partijen achten ze uit den booze en ze denken er niet aan zich op een politiek blad te abonnee- ren. De antirevolutionaire beginselen hebben hunne instemming. Maar ze steunen niet de antirevolutionaire par tij en haar pers. En het merkwaardige hierbij is dat ze deze houding verdedigen met een beroep op Groen van Prinsterer wiens woord: „Tegen de Revolutie het Evan gelie" zij van harte zeggen te onder schrijven. Van de politiek is niets goeds te ver wachten. Zij maakt op zijn best heete hoofden en koude harten. Daarom: geen -politieke strijd en geen politieke vergaderingen, maar, op het voetspoor van Groen: tegen de Revolutie het Evangelie! Het moet wel een eigenaardigen in druk maken, dat iemand in ernst kan mèenen de doorwerking van het Evan gelie te kunnen bevorderen b.v. door een Christusvijandige pers te steu nen en het heele terrein van 't maat schappelijke en het staatkundige leven onbestreden in handen van den vijand te laten. Wie nadenkt gevoelt, dat zulk een houding in strijd is met den inhoud van het Evangelie, en wie ook maar een weinig bekend is met wat Groen beoogde, weet, dat dit beroep op den stichter der antirevolutionaire partij geheel misplaatst is. W^t bedoelde Groen met deze leuze? Waarom verklaarde hij tegenover de Revolutie het Evangelie te willen stel len? Zeker niet uit zondige gemakzucht. En ook niet omdat hij een afkeer had van den politieken strijd en het ter- rein^van de staatkunde beschouwde als verboden tererin, waarop een Chris ten zich niet heeft te bewegen. Heel het leven van dezen voortrek ker is daar om het tegendeel te be wijzen, en zoo weinig was hij van een gezond partijleven afkeerig, dat hii ronduit verklaarde: „onpartijdig kan alleen hij zijn, die partij kiest." Wil men dit woord van Groen ver staan, dan moet niet uit het oog wor den verloren, dat zijn strijd in de eer ste plaats liep over beginselen. Hij onderscheidt de uitspraak van Stahl, dat de revolutie in Frankrijk haar groote beteekeiiis ontleent, niet aan-de daad des opstands alleen, maar aan het samenstel van begrippen dat daarin is verwezenlijkt. Hij keerde zich niet in de eerste plaats tegen de daad des opstands en nog minder tegen al de vruchten, <fie daarvan het gevolg waren. Hij erkende dat opstand opzichzelf niet altijd is af te keuren. Er zijn ook omwentelingen geweest, die met het i gebed op de lippen en in het vertrou wen op Gods hulp ondernomen wer- 'den. Maar dat gold niet van de Fransche I revolutie. Zij, zoo schreef Dr. Kuyper. Iloochent God. Zij stelt zich tegenover God. Zij weigert een dieperen grond slag van het leven te erkennen, dan die in de natuur, dat is hier in den mensch zeiven ligt. Het ,,ni Dieu, ni maitre" is hier het eerste artikel van het meest volstrekte ongeloof. God in zijn vrijmacht wordt onttroond en de 'mensch, met zijn vrijen wil, daarop geplaatst, 's Menschen wil beschikt, s Menschen welbehagen beslist. Alle macht, alle gezag gaat van den mensch uit." Welnu, tegen dat revolutiebeginsel 'wenschte Groen van Prinsterer ons volk te mobiliseeren. Tegen de Revo lutie plaatste hij het Evangelie. Tegen over het revolutiebeginsel het Evange- liebeginsel van de souvereiniteit Gods. Tegenover de verheerlijking van de Rede, de autoriteit van Gods Woord. Dat beteekende dus niet, met ver- waarloozing van den staatkundigen strijd een zich terugtrekken op het terrein van het persoonlijke geestelijke leven, maar het beteekende juist om gekeerd het opeischen van heel de wereld en van alle menschelijke ver houdingen voor God en Koning. Het revolutiebeginsel bezondigt zich aan het ijdel pogen want Die in den hemel woont zal lachen! om God van den troon te stooten, terwijl het Evangelie leert dat aan den Zone Gods alle macht is gegeven in den he mel en op de aabde, eh dat alle knie zich voor Hem zal hebben te buigen. De revolutie in haar gematigden vorm wil God dulden, mits dan in het publieke leven niet van Hem gerept wordt, terwijl het Evangelie God den Heere als den Oppersten Souverein er kent over al het geschapene. De revolutie zoekt de eer en de ver heerlijking van den mensch, en het Evangelie leert ons te bevorderen de heiliging van Gods Naam, de komst van zijn Koninkrijk, het volbrengen van Zijn wil. Zoo blijkt er dan voor de politiek- schuwenden geen enkel motief te zijn. waarop ze zich op Groen als op hun geestelijken leidsman zouden mogen beroepen. Integendeel, wie als Groen tegen de Revolutie het Evangelie wil plaatsen, die zal actief worden en hij zal In zich voelen de brandende begeerte om ook in het Staatkundige leven het Koning schap van Jezus Christus uit te roe pen. Maar en dat worde ook bedacht door hen die Groen's voetspoor wen- schen te drukken het overnemen van deze leuze stelt hooge eischen. Het beteekent afstand te doen van ongerechtigheid. Het beteekent niet te vragen naar wat de partij groot kan maken of wat den invloed van bepaalde per sonen kan versterken, maar een oot moedig bidden en dienovereenkomstig handelen: „Heere, wat wilt Gij dat wij doen zullen." V Als in Groen's dagen. Wij hebben gelegenheid gehad ons te yerbazen en te ergeren tevens over de onhebbelijke -wijze waarop de heer Colijn, evenals voorheen Dr. Kuyper. door zijne politieke tegenstanders werd bejegend. Toch behoeft dit ons niet al te zeer te verwonderen. Mr. Groen van Prinsterer is het niet anders .vergaan. Het was een vooraanstaand liberaal staatsman, Mr. N. G. Piers on, die hier op in 1869 de aandacht vestigde, toen hij schreef: „De leelijkste, de verachtelijkste woorden waren in den regel niet te lee- lijk, niet te verachteHjk, wanneer zij dienen konden om den leider der anti revolutionairen in een ongunstig dag licht te plaatsen. Men aarzelde niet den heer Groen van Prinsterer onhebbelijkheden toe te voegen, die in een fatsoenlijk gezel schap niemand zich veroorloven zou, zonder dat hem onmiddellijk de deur werd gewezen. De een noemde hem een huichelaar, de ander een machia vellist en een derde beschuldigde hem van de verregaandste illoyaliteit, ja. van kwade trouw en onzedelijkheid." Er is veel- veranderd sinds de heer Pierson dits chreef. Maar de wijze waarop de linkerzijde den leider der anti-revolutionaire par tij bejegent, is nog als in Groen's da gen, beneden peil. De tegenstand tegen de anti-revolu tionaire beginselen is in niets vermin derd. V Inkomstenverdeeling. Bij het pogen om tot betere maat schappelijke toestanden te geraken en het levenspeil 'van groote volksgroe pen op te voeren, stuit men telkens weer op de vaak ontmoedigende wer kelijkheid. Het zou zeker wenschelijk zijn in dien de loonen van breede groepen van arbeiders belangrijk konden worden verhoogd en indien de beloften die van verschillende zijden soms worden ge daan, ook werkelijk konden worden vervuld. De nuchtere feiten wijzen echter uit, dat we verstandig doen onze verwach tingen niet te hoog te spannen. Nog maar al te vaak wordt het voor gesteld alsof het geld voor het grijpen ligt en dat met een betere verdeeling van de beschikbare middelen heel de sociale kwestie ware op te lossen. Dat deze voorstelling van een zekere oppervlakkigheid niet valt vrij te plei ten, blijkt uit de volgende cijfers die wij aan „Patrimonium" ontleenen: Volgens de laatste statistiek over het belastingjaar 1923—24 heeft slechts 1.69 pet. der belastingbetalers een in komen van f 10.000 of meer. De inkomst-en vierde eling was al® volgt: Hoegrootheid van 't In v. 't totaal aangesl. belastbaar inkomen. 1921/1922 1923/1924 f 8co1400 31.62 36.II 14002COO 31.<13 28 57. 20005000 30.37 29.03 5000IOOOO 4.40 4.00 IOOOO20000 I.39 I.I2 20000 en hooger 0.79 0.57^ ioo.oö 100.00 Hoezeer de hoogere inkomens door de malaise zijn achteruitgegaan, blijkt ook hieruit, dat over 1921-1922 het be drag der inkomens van f20.000 enhoo- ger nog 17.10 pet. uitmaakte van het bedrag van alll inkomens te zamen, en over 1923-1924 dit cijfer is gedaald tot 11.66 pet. De op deze hoogere inkomens druk kende belasting in hoofdsom vormde in 1921-1922 nog 53.15 pet. van het to taal-bedrag der belasting, welk cijfer over 1923-1924 terugliep tot 40.85 pet. De daling van de groepen f 4002000 en f2000f5000 is in hoofdzaak aan de salaris- en loonsverlagingen, waar toe de crisis noopte, te wijten. Velen zijn dientengevolge gekomen in de gr. f 800—1400. Deze cijfers geven natuurlijk geen ge trouw beeld van de werkelijkheid. Maar ze hebben ons toch wel iets te zeggen. In de eerste plaats wel dit dat on juist is de voorstelling als zouden de loonen in het algemeen veel te hoog zijn. Het moge voor tal van bedrijven moeilijk zijn met den tegenwoordigen loonstandaard het bedrijf in gang te houden, dat de betrokken arbeiders zich in weelde kunnen baden, zal nie mand kunnen volhouden. Maar deze cijfers leeren ook hoe on verantwoordelijk handelen zij, die pro- pageeren dat indien men maar wilde, het geheele sociale vraagstuk met een handomdraaien zou zijn op te lossen. STADSNIEUWS. Bazar Dierenbescherming. 'tWas' gisteravond vol en dies reeds gezellig op de Bazar van dp ver een. v. Dierenbescherming in Zomer- zorg. 'Wij zagen de vriendelijke ver koopsters druk bezig de laatste arti kelen aan devrouw te brengen meestal, en terwijl speciaal de jeugd zich nogeens voor het laatst kostelijk vermaakte hij de verschillende attrac ties, verhoogde het strijkje op het po dium de opgewekte stemming die er heerschte. Het was de laatste avond en tegen het uur van sluiting moest alles wat los was worden geveild. Over het algemeen werd over het bezoek aan den bazar niet geklaagd, 't Is waar, vroeger toen» de bazar nog niet zoo'n gemeenplaats was, werd het laadje wel eens voller, maar gere kend met die gewijzigde omstandighe den kan met voldoening op deze week worden teruggezien en veilig worden geconstateerd, dat de lofwaardige in spanning van het bazar-comité en de smaak en de vaardigheid waarmede vooral de 'dames zich bij de samenstel ling verdienstelijk maakten, hun re sultaat niet hebben gemist. Het wjas er ook best uit te houden. Keurige standen, wij hebben ze bij de opening in het voorbijgaan besproken, echte attracties, goede muziek en niet te vergeten, zooals we tot onzen spijt haast zouden hebben gedaan, koffie en thee van Van Nelle. Nogeens, het resultaat kan bevredi gend zijn. Ook voor den heer Karres die de anti-trekhondenbond vertegen woordigde en 'smiddags voor de school jeugd en 's avonds bij het volwassen publiek veel, succes had met de film. die de geschiedenis van „Caesar" den trekhond in beeld bracht. Auf wiedersphenl Vergoeding vervolgonderwijs. Bij beslissing van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Hcilland naar aanleiding van bezwaarschriften van de Gerefor meerde Schoolvereeniging en de Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs, beiden alhier, in zake de bijdrage voor het vervolgonderwijs oyer het jaar '23 is het gemeentebestuur in 'bonge- 1 ij k gesteld. Dit Bestuur had de bijdrage voor het bizonder vervolgonderwijs over 1923 berekend naar de uitgaven van de ge meente voor het openhaar vervolgon derwijs over het jaar 1922 het geen voor 'tbizenider onderwijs zeer ongunstig was, daar over 1922 geen sa larissen ten laste van de gemeente wa ren gekomen en over 1923 wel. De Schoolbesturen stelden dat èn naar den geest èn naar de letter van de wet niet de uitgaven van de ge meente over een voorafgaand jaar. maar over hetzelfde jaaj, als waarover de bijdrage werd gegeven, grondslag der berekening behoorde te zijn. In bovenbedoelde beslissing stelden Gedeputeerde Staten de schoolbesturen in het gelijk en bepaalden de bijdrage voor de Gereformeerde Schoolvereen. op f618,30 en voor de van de Vereen, voor Christelijk Onderwijs uitgaande scholen aan de Pastexirstraat en de Middelstegracht resp. op f641.20 en f 1222.29. De Gemeenteraad had toege kend resp. f 322,56, f 334,506 en f 637,65s. Deze beslissing is ook voor de ver goeding over 1924 en 1925 van princi- pieele beteekenis en een gnoote voldoe ning voor de voorstanders van het bi zonder vervolgonderwijs. De Leidsche Winkelstand. Men kon gisteravond aan het begjn van de Breestraat zien hoe voortdu rend het passeerend publiek zijn bij zondere aandacht richtte op het mo derne winkel pand No. 4, waarin tot heden het fotografisch magazijn van den heer D. Pander was gevestigd, maar dat nu een heel ander beeld ver toont, als gevolg van de andere bestem ming, die het kreeg. Door de ruime etalageramen had- men thans het volle gezicht opyschit terende collecties bloemen en planten die vooral bij avond onder de warme electrische verlichting een overweldi gend effect maken, zooals zij met veel smaak en vakkennis zijn gerangschikt. Zooals de massieve vergulde letters op den stijl vollen gevel aangeven, heb ben wij hier te doen met een tweede zaak van de zeer bekende bloemistfir ma J. Buurman en Zoon, die reeds ge durende 55 jaren de' bloemisterij aan het Utrechtsch Jaagpad exploiteert. Het is altijd 'prettig wamieer men. iets ondernemende dit kan doen op een wijze die in eens aan alle wen- schen voldoet en ook naar buiten een recommandabelen indrukt maakt. Dit geldt wel bijzonder vóór een zaak als welke het hier betreft, en daarom kun nen wij ons de voldoening voorstellen van den leidenden firmant toen hij, na dat! zich reeds lang de noodzakelijk heid van winkel uitbreiding had laten gevoelen, de kans open zag om beslag te leggen op het vooral voor zijn 4pel uitmuntend gelegen perceel van den heer Pander. Waar het nog slechts kort in ge bruik was verraadt alles den moder nen royalen opzet, terwijl daarnevens de stijl van het winkelpand zeer mooi is. Evenwel, die eigenschappen gera ken bijna op den achtergrond hij de onvergelijkelijke pracht en de rijke schoonheid van de edele voortbreng selen der natuur, die in etalages, ma gazijn en toonkamer een dankbare ex positie hebben gekregen. Doordat de verschillende localiteiten ineenloopen, heeft men reeds vanaf de straat op de geheele zaak een prachtig overzicht, en eventueel tot koopen ge neigd anders wordt men het hier wel vindt men binnen bekwame krachten bereid om naar keuze een artistiek geheel samen te stellen uit den rijken voorraad en verscheiden heid. Een atelier, dat zich direct ach ter de laatste toonkamer bevindt, biedt gelegenheid voor het uitvoeren van bindwerk in alle variaties. Een vluchtige kennismaking met dc nieuwe zaak gisteravond verklaarde ons reeds voldoende de groote belang stelling van het publiek, die wel een bewijs is voor den goeden indruk die zij maakt op dit drukke stadspunt. De firma onze gelukwei^h, Het bekende Sigarenmagaijzn Nieui- we Rijn 29, schuin tegenover de koren beurs, waarin voorheen de heer Ramp den scepter voerde is thans overge gaan in handen van den heer A. van Soest, Sigarenfabrikant» Binnenland. De Tweede Kamer heeft het ontwerp- Bioscoopwet aangenomen met 57 tegen 41 stemmen. De interpellatie over de afgraving van den St Pietersberg. Ds. Janssen over zijn verblijf in Indlë. Buitenland. De conferentie te Locarno ie geëin digd. Groote geestdrift zoowel ter oonfe- raptie als bij de bevolking van Locarno Driehonderd mijnwerkers ingesloten in Stiermarken. Alvorens echter de zaak te herope nen, liet de nieuwe eigenaar het pand een algeheele restauratie ondergaan, waaruit het als nieuw is te voorschijn gekomen. Vooral het inwendige kreeg een ge heel gemoderniseerde aankleeding. Behalve dat winkelopstand en het inwendige van de étalage in nieuwen stijl werden opgetrokken, werd de tus- schenwand vernieuwd en voorzien van moderne, gekleurde glas-in-loodruitjes waardoor het nieuwe eenigszins artis tieke geheel volmaakt werd. Het interieur werd overtrokken met stemmige tinten, w.o. ook de étalage, die een rustigen degelijken indruk maakt. Verder is het magazijn, zoóals men hij een zaakkundige leiding als deze mag verwachten, voorzien van alle hulpmiddelen, die noodig zijn om het voorhandig zijnde fabrikaat de zorg vuldige behandeling te geven, die het vraagt en die hier in goede handen is. Met vertrouwen kan de fijnproever hier zijn keus maken de heer van Soest zal hem wel den weg wijzen in de vele soorten en hem het „smaakje" geven dat hij wenscht. Wij mogen tenslotte nog vermelden, dat de restauratie plaats had met me dewerking van den heer v. d. Drift, wat het timmerwerk betreft, terwijl de heer v. d. Broek het schilderwerk en de heer van Dis de electrische instal latie voor zijn rekening nam. Door burgemeester en Wethouders zijn met ingang van 1 Januari be noemd bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, tot controleur le klasse de heer J. S. Tierolf; 2e klasse K. Vonk; tot schrijver de heer L. H. Jansen. Gistermorgen is op den Haagweg bij de Haagsche Schouw W. de R. uit Achthoven (onder Leiderdorp) terwij! hij van een vrachtauto afsprong, ge struikeld. en met het hoofd op de straat terecht gekomen. Spoedig was de Eerste Hulpdienst ter plaatse, die den man voorloopig ver hond. Hij bleek een neusbloeding en eenige ontvellingien te hebben beko men, en kon, na in het Academisch Ziekenhuis nog te zijn onderzocht, zijn weg vervolgen. Een bejaarde dame, die later de 73-jarige Mej Wed. K. bleek te-zijn, werd gistermiddag op den Stationsweg door een wielrijder aangereden, met het gevolg, dat zij viel en eep geluk kig niet ernstige, hoofdwonde opliep.- De wielrijder is onbekend gebleven. Gisteren zijn twee oude heerenrij wielen gevonden, waarvan de eige naars niet bekend zijn. De rijwielen zijn gedeponeerd aan het bureau van politie. Wegens het ontbreken van een rijwielbelastingplaatje is gisteren het rijwiel van W. de R. in beslag geno men en ter beschikking van de belas tingautoriteiten gesteld. Hoe een parapluie soms van eige- naar(ess§) verwisselt! Mej. W een inwponster van een der omliggende gemeenten moest gister middag even wachten voor den spoor wegovergang bij de Haagwegbrug en hing zoolang haar regenscherm blijkbaar was zij des dragens moede aan "de knop van de deur van 't wach tershuisje. De trein was voorbij en Mej. W. vervolgde haar weg, helaas met ach* terlating van de paraDluie, die een zaam bleef hangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1