CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. r6e JAARGANG) VRIJDAG 16 OCTOBER 1925 NUMMER 1649 EIDSCHS COURANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 Tel- 1278' Postgiro 58936 T,Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiön per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Y De Bioscoopwet. De algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van den bioscoop, hebben duidelijk ge maakt dat de van links tegen het ont werp gevoerde hetze, eiken redelijken grond mist. Immers, dat er aan den bioscoop, wan neer die zich richt naar den smaak van het'op sensatie en prikkeling der hartstochten beluste publiek ernstige gevaren verbonden zijn, is van alle kanten toegegeven. In de meeste plaatsen van eenige be- teekenis bestaat dan ook reeds een ge meentelijke bioscoop-censuur. En 't waren inzonderheid de bij deze censuur betrokkenen, die een centrale keuring noodzakelijk achtten Van een onredelijke vrijheidsbeper king is hier geen sprake. Wat thans werd voorgestelde komt in hoofdzaak overeen met wat sinds lang ook door leidinggevende mannen van links, wenschelijk werd geacht. Wanneer de linkerzijde zich dan ook zelfs na de overtuigende en tege moetkomende rede van Minister de Geer tegen he(t ontwerp blijft verzet ten, kan dat alleen geschieden uit po litieke oogmerken en niet uit zakelijke overwegingen. Heel de actie tegen het ontwerp, droeg trouwens een politiek karakter, wat mede blijkt uit de beruchte platen die tegen het ontwerp, propaganda ma ken en die niet zijn gericht tegen de voorstellers van het ontwerp, maar., tegen Minister Colijn die met dit ont werp niets heeft uit te staan. STADSNIEUWS. Mr. P. M. Trapman. Mr. p ,M. Trapman, advocaat en pro cureur alhier, is tijdelijk belast met de waarneming van het hoogleeraars- ambt in het strafrecht en strafvorde ring aan de Universiteit te Groningen wegens het aan prof. S. van der Aa tot 30 Juni 1926 verleend verlof met het oog op' een opdracht van internatio nalen aard. Mr. Trapman werd 3 Augustus 1894 te Utrecht geboren, bezocht het stede lijk gymnasium aldaar en werd in 1912 aan de Universiteit te Utrecht als student in de rechten ingeschreven. Na zijn candidaatsexamen te hebben afgelegd, dong hij mede naar de be antwoording van de prijsvraag van de rijksuniversiteit te Utrecht: Een cri- tische uiteenzetting van de thans in de strafrechtwetenschap gehuldigde op rvatting omtrent de vraag, of het be wustzijn van de onwettigheid, de on rechtmatigheid of de ongeoorloofdheid der handeling gevorderd wordt of moet gevorderd worden voor het aannemen Van het strafbaar opzet" Hem werd voor deze beantwoording de gouden eerepenning toegekend. Na eenigen tijd als repetitoir te zijn werkzaam geweest, promoveerde hij 19 December 1917 te Utrecht met lof in de rechtswetenschap op een proefschrift over de vraag of tot strafbaar opzet bewustzijn der wederrechtelijkheid be hoort. Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat te Leiden. Hij publiceerde tal van wetenschappelijke bijdragen in Themis, tijdschrift voor strafrecht. Rechtsgeleerd Magazijn en andere pe riodieken, voornamelijk over onder werpen van strafrecht. In 1924 trad hii in de vergadering der Ned. Juristen vereniging op als prae-adviseur over de kwestie van deelneming en mede plichtigheid. In hetzelfde jaar werd hij aange zocht als hoogleeraar voor de toen op gerichte Indische Rechtshoogeschool te Batavia, voor welk aanzoek hü toen heeft bedankt. Zendlngsactie. In de Oosterkerk hield Ds. D. A. v. d. Bosch van 's-Gravenhage een rede over de zending voor de afd. Leiden van het Javacomité. Nadat gezongen was Ps. 47: 4 las Ds v. d. Bosch een gedeelte van Hand. 13 en ging voor in gebed. Naar aanleiding van het voorgelezen hoofdstuk hield spr. zijn zendingsrede Toen het Romeinsche wereldrijk groot en machtig was geworden, wa- ren er 2 dingen voor de regeering te doen. Er moest zijn een inwendige ac tie en er moest zijn een uitwendige actie. De oude stad Rome was de kern en daar moest de regeering ageeren tegen Paleisrevoluties en in de provin cies moest zij zorgen dat die niet weer verloren gingen èn dat ze verder uit gebreid werden. Dat is ook wat de gemeente v. Chris tus moet doen: inwendig is de strijd der partijen». is de gisting. Dat heeft er toe geleid, dat sommigen gezegd heb ben: er is zooveel te beredderen in ei gen huis, dat er van Zending niet kan komen. Maar hoog en onaantastbaar staat er als bevel aan de Kerk: „Gaat heen in de geheele wereld en predikt het Evan gelie" en nergens kunnen we lezen dat Jezus gezegd heeft: „Zorg dat 'teerst in de gemeente in orde is." In de gemeente, want 't moet van cle gemeente uitgaan. Hier doet de Kerk niets en dat is niet naar t voorbeeld van Hand. 13. Maar als er door de Kerk zending gedreven moest worden, kregen we mo derne, ethische, confessioneele en nog meer soorten van zending. Maar spreker wil slechts wijzen op wat behoorde te zijn. De kracht die de broeders in Anti- ochië in beweging zette is de Heilige Geest. Dat moet de motor zijn die de zendingsactie aandrijft. De eerste voorwaarde is 't dienen van God en 't vasten, want er staat in Hand. 13:2: En als zij den Heere diénden en vasttèn, zeide de Heilige Geest: Zondert mij af Paulus en Bar nabas. Zoo werden zij Zendingsmen- schen. Toen bégon de zendingsstrijd Want ze moesten strijden tegen Eli- mas den toovenaar. Maar Paulus had een goed wapen om mede te strijden. De zendelingen moeten weten dat biddende broeders achter hen staan. Ten slótte zien we ook Zendingstri- omph. Paulus kijkt Eiimas dwars door z'n zwarte ziel en vervloekt hem: gij zult blind zijn voor een tijd. Het lijkt soms of Zendingsactie ja renlang geen gevolg heeft, maar 't-is vaak een ander die zaait en een ander die maait. Maar als God een deur open doet, doet Hij haar wijd open. 't Voorbeeld daarvan zien we in de allereerste, gemeente reeds. In 'tvoor- gelezene zien we.ten eerste Zendings- menschen, ten tweede zendingsstrijd en ten derde Zendingsoverwinning. Nadat gezongen was Ps. 67:1 en 2 zette spreker zijn rede voort. 't Geschiedverhaal van Hand. 13 ver plaatst ons in Antiochië, de gemeente waarvan de eerste zendingsmenschen zijn uitgezonden. Want die hebben we 't meeste nöo- dig: zendingsmenschen. Sommige menschen doen aan Zen ding ojj een o zoo genoegelijk thee kransje, andere in een gewichtige zen dingsstudieclub, of spelen voorzittertje en' secretarisje in een zendingsafdee dig. Maar, als ze niets anders hebben, zijn ze geen Zendingsmenschen, dat al les maakt de Zendingsmenschen niet. Men kan ook aan zending doen uit hu- maniteitsbegrip, om de cultuur te brengen. Ook voelen velen het als plicht, om dat Jezus het gezegd heeft. Maar we hebb.en menschen noodig die niet al leen den plicht voelen, inaar ook liefde voor de taak hebben. In de gemeente van Antiochië voelt men den drang tot zendingsactie. Wij hebben nu gezien zendingsmen schen, hoe ze streden en triompheer- den. Begeeren wij echte Zendingsmen schen te zijn? We kunnen niet allen zendeling wor den en zelfs niet allen finantieel bijdra gen, maar wel kunnen we allemaal bidden. Aan den rand van een vijver speelden 4 kinderen en een er van viel in 't water. Zijn broertje ging in 't wa ter staan en trbk hem er uit. Toen kwamen ze thuis en hun vader vroeg aan de oudste: Wat heb jij ge daan om hem er uit te halen. Wel, ik ben tot m'n middel in 't water gaan staan en trok hem'er uit. Een ander broertje had geholpen om den drenkeling naar huis te dragen en de vader vroeg ook aan de kleinste wat hij gedaan had. Ik heb hard: Help, help geroepen, zei de kleuter. Dan heb jij je best ook gedaan, meende de vader. Wij kunnen niet allen tot het middel in 't moeras gaan staan om de heide nen er uit te trekken, maar wel kun nen we allen roepén: Help Heere. Hierna ging spr. in dankgebed voor. Gezongen werd nog Gez. 151:6 De Leidsche winkelstand. Een goed gemeubileerde woning, blijft voor de huiselijke gezelligheid van veel beteekenis en net valt te loven wanneer men zich beijvert om op het gebied van de woninginrich ting steeds het beste te geven dat smaak en vakkennis te voorschijn brengen, zoo goed als het tot vol doening kan stemmen dat bij 'den aan koop van meubelen steeds meer aan dacht wordt besteed aan stijl en uit voering. Vandaag opent de firma Gebrs. Kanbier in het ruime winkelpand op den hoek Pelikaanstraat-Oude Rijn een meubelzaak, die naar ons werd verzekerd, uitsluitend zal gewijd zijn aan den verkoop van eerste klas meu belen, naar de nieuwste ontwerpen en in eigen werkplaatsen gestof feerd onder leiding van zeer be kwame vakmenschem Wij konden reeds voor de opening een blik slaan in de uitgebreide col lectie meubelen, die de firma expo seert en kregen daarbij den indruk, 'dat hier werkelijk met resultaat kan fezocht worden .naar een stijlvol en egelijk stel meubelen. Men houde het adres goed in ge dachten. Aangehouden is zekere G. B., die nog een vonnis ad. f 10 boete of 7 dagen hechtenis van de Haaga- sche Rechtbank had te ondergaan we gens openbare .dronkenschap, Gisteravond is op de Heeren- gracht G. D., door W. v. W. zoodanig mishandeld, dat hij eenige dagen het bed zal moeten houden. BINNENLAND. De verloving van H. M. de Komingin. Heden 16 October is het 25 jaar ge leden, dat H. M. de Koningin in een buitengewoon nummer van de Staats courant haar verloving mededeelde met zijne koninklijke hoogheid hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin*. Be Prins aaar Den Haag. De Prins is gisterochtend van het Loo te Den Haag aangekomen, ter presidee ring der vandaag te houden vergadering van het Ned. Roode Kruis. Installatie der Radio-commissie. De Minister van Waterstaat, de heer ir. Bongaerta. heeft gisterochtend te half twaalf de dezer dagen door de in gestelde commissie ter overweging van de vraag welke taak de Staat, ten aan zien van den radio-omroep (broadcas- sting) heeft te vervullen, geinstalleerd met een uitvoerige rede, waarin hii allereerst een overzicht gaf van den stand van het vraagstuk en met waar deering gewag maakte van den arbeid der commissie-Posthuma en eenige richtlijnen voor de commissie uitstip pelde. als: dat het rijk zich aan de regeling van den radio-omroep niet zal mogen of kunnen onttrekken; dat het rijk waarborgen heeft te stellen, op dat geen strafbare feiten plaats heb ben; dat de omroep-stations de parti culiere ontvangtoestellen zonder sto ring kunnen bereiken, en ten slotto dat de houder van een ontvangtoestel daarvoor aan den staat een bedrag be hoort te betalen. Binnen deze noodzakelijke grenzen komt het naar het oordeel van den Minister, echter het meest overeen met ons volkskarakter, dat aan dan radio- omroep zooveel mogelijk vrijheid van ontwikkeling wordt gelaten, ook waar overtuiging of belang tot bepaalde groepeering nopen. De voorzitter der commissie, Jhr. mr Ch. J M. Ruys de Beerenbrouck, ant woordde met een rede, die aldus be sloot: Indien ik tenslotte een weerklank mag geven op de rede, waarmede Uwe Excellentie de Commissie tot haar rtaak heeft ingeleid, dan geschiedt het in dezen zin, dat het ons vergund mo ge zijn aan de Regeering spoedig, een oplossing betreffende het Radio-vraag stuk voor te stellen, tot welke èn de Staat èn 't volk als aan een nationale oplossing in gezamenlijke inspanning kunnen samenwerken! De interpellatie in zake de nooduit- keering. In de gister gehouden Tweede Ka merzitting is aan den heer J. ter Laan (s.d.) verlof verleend tot het richten van vragen aan de regeering in zake de door haar gevolge salarisnolitiek. m.n. of zij alsnog bereid is, over het jaar 1925 aan het personeel een extra uitkeering te verstrekken. Deze interpellatie zal aan de agenda worden toegevoegd, met dien verstan de. dat zij niet eerder aan de orde komt dan Dinsdag a.s De zetel van Bloembollencultuur. Nu de vergadering van de Alg. Ned. Vereeniging voor Bloembollencultuur, zoowel het voorstel van Hillegom als het voorstel van het hoofdbestuur, om „Spaar en Hout" in de gemeente Heem stede te koopen, heeft verworpen, zet ten de Hillegommers hun actie om den zetel der vereeniging in Hillegom te verkrijgen, voort. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat Hillegom zijn aanbod van f-50.000 en een terrein van 1 H A. gestand doet. Thans blijkt, dat het aangeboden ter rein gelegen is op Bakkum aan de Hoofdstraat te Hillegom., De Telefoon-radio. Omtrent dit nieuwe instrument, dat binnenkort door de Haagsche gemeen tetelefoon zal worden ingevoerd, ver neemt de „Residentiebode" nog de vol gende bijzonderheden: Wanneer een geabonneerde van de gemeeht^telefoon dit toestel aanvraagt krijgt hij naast zijn gewone toestel een klein radiotoestel, waaraan èn een kop toestel èn een luidspreker kan verbon den worden. Men is gebonden aan het program, dat de gemeentetelefoon op neemt en kan dus niet zelf zoeken. Wordt men opgebeld of helt men zelf op, dan wordt het radioprogram onder broken; dit geschiedt automatisch. Ofschoon de prijs van deze telefoon radio nog nader moet worden vastge steld, kan toch reeds medegedeeld wor den, dat de prijs voor een jaarabc::-- ment ongeveer 1520 gulden zal be dragen, terwijl natuurlijk koptelefoon of luidspreker zelf aangeschaft moeten worden. Enkele autoriteiten hebben als proef reeds eenigen tijd een toestel in hun woning en zijn over de zuiverheid van het gehoorde bijzonder tevreden. Het spoorwegpersoneel. Door de hoofdbesturen van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël" en den Prot. Chr. Bond is in verband met de door de directie der Ned. Spoorwegen voor gestelde wijzigingen in het R.D.V. 1921 een uitvoerig rapport samengesteld eii aan de directie gezonden, waarin die hoofdbesturen, behalve hunne bemer kingen over de veertig voorgestelde wijzigingen door de directie, ook zelf standig een groot aantal wijzigingen in het R.D.V. voorstelt, die de hoofd besturen dezer vakbonden noodig ach ten. In dit rapport nemen zij 'o.a. stel ling tegen verlaging van de verblijf kosten', vermindering van verlofdagen, verslechtering van het vrije vervoer, enz. Een der voornaamste voorstellen van de hoofdbesturen is om den loon- raad en de maandelijksche conferen ties te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een personeelsraad. Het Ziekenfondswezen Verschenen is het rapport van de commissie tot onderzoek van de mo gelijkheid, meer eenheid te brengen in het ziekenfondswezen in ons land. welke commissie indertijd is samen gesteld uit de navolgende organisaties: Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, Maatschappij tot bevor dering der Pharmacie, Ned. Mij. tot be vordering der Tandheelkunde, Lande lijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen, Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, R.K. werk liedenverbond. Christelijk Nationaal Vakverbond en Algem. Nederlandsch Vakverbond. De commissie heeft haar rapport sa mengevat in een \wintigtal conclusies. Zij is van meening, dat het wensch^ lijk is, dat in iedere plaats van betee kenis als regel slechts één zieken fonds bestaat. In kleinere gemeenten en op het platteland zullen de ziekenfondsen zich over meerdere plaatsen dienen uit te strekken. De Nederlandsche Jaarbeurs. Aan de in het voorjaar 1926 te hou den XlVe Nederlandsche Jaarbeurs zal als nieuwe groep behalve de afdeeling Bouwmaterialen en de groep Meubel beurs. verbonden zijn een beurs voor den handel in galanterieën, speelgoe- ren, kramerijen en huishoudelijke arti kelen uit glas, porselein en aardewerk varvaa-rdierci. Binnenland. Mr. P. M. Trapman te Leiden ls tij delijk belast met het hoogleeraarschap in het strafrecht te Groningen. Ds. H. Janssen is gisteren uit Indië teruggekomen. Bij de Tweede Kamer is verschenen het wetsontwerp tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting IL Buitenland. De onderteekening der te Locarno geslotea verdragen ls uitgesteld tot alle betrokken regeeringen den tekst zullen onderzocht hebben. Mussolini is te Locarno aangekomen De galanterie-beurs zal worden ge huisvest m spqciaal daarvoor op te richten paviljoens op het Vredenburg. De a.s. afschaffing van de VerdedL gingsbelasting II. Ingediend is thans een wetsontwerp tot afschaffing der Verdedigingsbelas ting II Ter toelichting van dit ontwerp ver wijst de minister van Financiën naar hetgeen ter zake in de millioenennota is opgemerkt. Hij voegt daar nog aan toe, dat hij eerlang een berekening aan de Kamer zal doen toekomen, nopens de baten van het Leeningsfonds ter vervanging van die, opgenomen in de Memorie van Antwoord, in zake de Weeldever- teringsbe lasting. Volgens het optwerp zal de Verde digingsbelasting II na 30 April 1926 niet meer geheven worden. Ds. H. Janssen terug uit Indië. Gistermiddag is aan het station H. IJ.S.M. in Den Haag met den trein van 4 u. 39 aangekomen de leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst, ds. H. Janssen, die een jaar in Indië heeft vertoefd, met opdracht van de regee ring om na te gaan, op welke wijze de geestelijke verzorging van de militai ren in de Oost het best ter hand kan worden genomen. Op het perron had den- zich vele vrienden van ds Jans sen verzameld om hem te begroeten bif zijn terugkeer in het vaderland. Na de begroeting op het station be gaf men zich naar een der salons van het hctel Terminus, waar verschillen de toespraken werden gehouden. Ds. Petersen gewaagde van de groo- te vreugde, die er in christelijke krin gen Van ons land heerscht nu ds. Jans sen terug is gekomen. Spr. wenschte hem toe, dat hij nog vele jaren de vruchten mag zien van het werk, waar van hij in Indië de grondslagen heeft gelegd. Overste Roëll, sprekende namens den Ned. Mil. Bond, sprak de hoop uit, dat ds Janssen evenveel voor dien bond moge doen als vóór zijn reis naar Indië. Namens de N.CO.O.V. dankte de heer Van Oostrom ds. Janssen voor het vele, dat hij in Indië tot stand heeft weten te brengen. Nog voerden het woord de heeren Schuifian namens Pro Rege, W. Kre- mer namens de Yerevan Chr. Mil. Te huizen, en J. C. y. Bommel, namens christelijk marinepersoneel Ten slotte bracht ds. Ruysch hulde aan mevr. Janssen. Ds Janssen dankte allen voor de ontvangst en de hulde hem bereid en vertelde eenige van zijn in Indië op gedane ervaringen. Er waren bloemstukken van de Nat. Landstormcommissie en van de Ver eeniging van Vlootpredikanten. De komende Ziektewet. Verschillende organisaties hebben van den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid het volgende schrijven ter be antwoording ontvangen. In verband met de voorbereiding var een wijziging der Ziektewet zou il gaarne van U inlichtingen ontvangen over de volgende aangelegenheid: Ir tal van collectieve contracten komen bepalingen voor met betrekking tot zie kengelduitkeering, .verschuldigd inge val van ziekte van een onder het con- trsfct vallenden werknemer. Gaarne zou. de ik vernemen, wat U betreffende de werking dezer bepalingen bekend is In het bijzondet houd ik mij aanbevo len voor beantwoording der Volge.iu' -ragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1