NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 OCTOBER 1925 UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Gemeenteraad Vergadering van gisteravond. Voorzitter de burgemeester, de lieer E. Vernède. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der beide vorige vergaderingen ongewij zigd vastgesteld. De ingekomen stukken, die vrijwel alle van formeelen aard zijn, worden voor kennisgeving aangenomen Punt 2, gratificatie S. v. fl. Meer, wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering. Vervolgens worden behandeld eeni- ge af- en overschrijvingen op de be grooting. Hieronder is een bedrag van f 300 voor kleeding en uitrusting van de brandwber. Alle posten kunnen uit «^voorziene uitgaven worden be- Uitgeloot worden vervolgens de obli gaties 59, 43 en laf 500 en de obligatie 5 en 132 a f 100 van een gemeentelijke geldleening. Ten aanzien van de ontruiming van een 10-tal onbewoonbaar verklaarde woningen aan d. Lei&schen weg wordt besloten een drietal dezer woningen bewoonbaar te verklaren omdat do eigenaren inmiddels de vereischte ver beteringen hebben aangebracht Ge tracht zal worden om ook de andere eigenaars te bewegen deze richting te volgen, opdat ook de andere woningen weer bewoonbaar kunnen worden ver klaard en voorloopig den termijn van ontruiming met drie maanden te ver lengen, met het oog op het nog steeds- bestaande tekort aan arbeiderswonin gen. Met de stichting Bijdorp" kunnen nu de kosten van het lager, U. L. en Vakonderwijs verrekend worden.' Van de kosten van het L.O. zal de gemeente f540.81, van die van het U.- L.O f951.055 terugontvangen, terwijl de gemeente voor het vakonderwijs f300 zal moeten bijleggen. In totaal krijgt de gemeente f 1100 terug. Naar aanleiding van een adres van den bond „Heemschut" stellen B. W. voor, om in de gemeentelijke bouwver ordening een z.g. „wëlstandseisch" op te nemen, waardoor zoo noodig een in aesthetiscli opzicht minder voldoend bouwplan zonder de bouwkosten te ver hoogen zoodanig kan worden gewij zigd, dat het schoonheidspeil met de omgeving in overeenstemming wordt gebracht. Be lieeren Mens, Braggaar en Lim burg maken aanvankelijk bezwaar te gen het voorstel. De. eertete is in het algemeen geen bewonderaar van der gelijke dwangbepalingen. Het blijft toch altijd eenigszins een kwestie van smaak. De heer B. vreest belemmering van den woningbouw. Daarbij hebben de door „Heemschut" genoemde voor beelden spr. afgeschrikt. Men moet voorkomen dat iemand zou worden ge dwongen een plan van Heemschut" aan te nemen dat nog minder aan den algemeenen en zijn eigen smaak vol doet dan het oorspronkelijke. De heer L. acht de voorgestelde bepaling voor loopig niet noodig "De voorzitter wil allereerst het verkeerde denkbeeld wegnemen als zou men ook maar in de geringste ma te onder curateele van „Heemschut" komen te staan Deze bond heeft slechts het initiatief genomen, maar overigens blijft het uitsluitend een zaak van B. en W. en den raad. Meenen B. en W. na advies van den heer Verschoor een plan niet te moeten goedkeuren, dan heeft de aanvrager nog altijd beroep op dén raad. £et gaat niet alleen om de smaak, maar ook om de kennis. Een goed deskundige zal dikwijls met de zelfde middelen een plan veel mooier weten te maken Als voorbeeld van de noodzakelijkheid der voorgestelde be paling noemt spr. een allerleelijkst winkelhuis, clat onlangs aan den Leid- sche weg is gebouwd en daar de» mooie omgeving voor een deel heeft bedor ven. In zoo'n geval moest de raad in het belang der gemeente toch kunnen ingrijpen. Den heer de Kleermaker zegt spr. des gevraagd toe dat de nieuwe bepaling soepel zal worden toegepast. Nadat nog over dit punt is gediscus sieerd wordt het voorstel van B. en 'W. aangenomen met 92 stemmen. Tegen de heeren Mens en Dijkman. Vervolgens komt ter tafel het nieu we contract met Leiden voor de leve ring van gas. Het nieuwe contract zal slechts gelden voor 10 jaar. Was de prij9 waarvoor de gemeente het gas moet inkoopen voorheen 8a cent, thans is deze gebracht op 6 cent". De exploitatiekosten zijn nog niet precies bekend, maar zeker is wel dat de gasprijs met ingang van 1 januari a.s. niet onbelangrijk zal worden ver laagd. Goedgekeurd. Na het gas- komt het electriciteits- contract in behandeling, dat reeds in een besloten zitting uitvoerig is be sproken. De heer Verboon vraagt van B. en W. toezegging dat zij binnenkort ook eens plannen."oor aanleg aan den Rijndijk zullen ontwerpen. Naar spr. vernomen heeft zijn er reeds 'n 30-tal gegadigden. Het wordt hoog tijd, dat daar eens aandacht aan. wordt ge schonken. De voorzitter zegt dit gaarne toe, maar in dit contract kan dit nog niet worden geregeld. De heer Duynisveld vraagt het- zelide voor den Leidsche weg, in de buurt van de St N'icolaasbrug. Xaar aanleiding hiervan herinnert weth. E g g i n k aan de waarschuwing van den ingenieur om het net niet da delijk zoo groot te maken. Laten we het eerst eens een of twee jaar afzien. De heer Limburg zou gaarne aan den inhoud van het contract meer be- kendheid zien gegeven-hebben. In de besloten zitting is het voldoende toege licht, maar de pers en het publiek we- ten er nog zoo weinig van. Ook weth. Eggink vraagt of de voorzitter niet eens de hoofdzaken wil mededeelen. De voorzitter deelt dan mede, dat het kabelnet zich zal uitstrekken over het traject Wijngaardelaan, Pa pelaan, Rozenburg-r-'W atertoren. Waarschijnlijkzal d« leiding in Maart of April gereed zijn. Het contract wordt ten telotte z.h.. goedgekeurd. Bij de rondvraag verzoekt de heer Braggaar niaatregelëh te nemen ter beveiliging van het automobieiver- keer ter hoogte van het Vernèdepark, waar de voertuigen hij donker weer gevaar loopen om vast te rijden in het grint van de trambaan, die zich daar plotseling achter de draadafscheiding verliest. Zal ernstig worden overwogen. Dezelfde spreker vraagt verder een betere verlichting van het Vernède park. 't Is er thans een onaangename toestand o m. voor de menschen, die 's avonds of -s nachts den verloskun dige moeten halen die er woont. Zal eveneens worden onderzocht. Als de heer Braggaar -verder wil spreken over de verlichting van de laan van Klein Langenhorst, merkt de voorzitter op, dat de lantaarn die daar staat van de Geref. Kerk is en die heeft haar tegenwoordig niet dikwijls meer noodig. Of de gemeente haar mis schien zal overnemen? De heer Duynisveld brengt nog- eens den slechten toestand van den Leidsche wég ter hoogte van „Bere- steijn" in herinnering. De groote gaten die daar liggen maken dat je er des avonds „van de sokken" gaat. Tegelijk met den electriciteitsaanleg zal de weg wel in orde wordervgemaakt, maar dat duurt nog zoo lang. B en W. zullen er nog eens over denken. Daarna sluiting. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdagavond half 8. Voorzitter: de heer J. L. Bosschieter, burgemeester. - Aanwezig alle leden, behalve de heer .T Schoneveld, wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed en leest de notulen der vorige vergadering, die onveran derd worden vastgesteld. Daarna doet de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, w.o. een schrijven van «dé gemeente Leiden, dat door de gemeente Rijnsburg voor drie leerlin gen, die gaan op de Nijverheidsschool van het genootschap „Mathesis" ver schuldigd is een bedrag van f 62 86; 'n schrijven van Ged. Staten betreffende de cumulatie der betrekkingen van burgemeester, secretaris en ontvanger en de berekening der jaarwedden in verband hiermee; een schrijven van de Bewestelijke Landstormcommissie van de af cl. Zuid-Holland West van den Bijz. Vrijwil], Landstorm, waarin ge vraagd wordt om een subsidie van f 50. Op dit verzoek wordt op voorstel ¥an B. en W. afwijzend beschikt. Ter behandeling van het voorstel bouw postkantoor gaat de raad in ge heime zitting. Bij heropening deelt de voorzitter mede, dat door een architect een plan is opgemaakt én dat de kosten zullen bedragen f12000 Door den kantoorhouder zal een huur van f525 worden betaald, waarvan door het rijk f 250 zal worden bijgedra gen. De bouw van het postkantoor komt de gemeente te staan op f960; daarvan gaat af f 525 huur en f 100 om dat een deel van het gebouw als gara ge zal bestemd worden en dus dan geen garage meer behoeft te worden gehuurd. Met algemeene stemmen wordt tot den houw besloten. Daarna komt aan de orde de ver koop van bouwgrond aan de Kerkstr. Hiervoor zijn twee gegadigden: de wed H. Hoogewoning Dzn. alhier en de heer P. Snoek, architect te Rotterdam. Aan de eerste gegadigde wordt de grond verkocht, zijnde 25 bij 25 M. te gen een prijs van f 5 per vk. <M. en on der eenige voorwaarden, o.m. dat de geverteekening vooraf door B. en W. moet worden goedgekeurd en dat op dezen grond geen bedrijf mag worden uitgeoefend. Behandeld wordt een adres .van de Veilincverefeniging om een lokaal der Op. L. S. voor haar wintercursus te mogen gebruiken, alsmede een subsi die te ontvangen ter bestrijding der kosten. Besloten wordt het lokaal op Dins dag en Vrijdag ter beschikking te stel len, terwijl de al of niet toekenning der subsidie bij de begröoting ter spra ke zal komen. Aan de orde komt een voorstel tot bereidverklaring tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Neder h Thermo-Chem. Fabrieken. Het betreft hier het verwerken van afgekeurd vleesch, melde ih verband ^met de Vleeschkeuringswet, die in 1927 in wer king zal treden. Besloten wordt deze overeenkomst aan te gaan. Ter tafel komt een voorstel tot uit breiding van hei buizennet waterlei ding Hofstraat met een stuk van 21 M. waarvan de kosten f5060 zullen be dragen; ook dit voorstel wordt zon der discussie aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Gugten het woord, die zijn (jank betuigt voor de reparaties die aan den Buitenweg geschied zijn. Hij zou echter gaarne nog verbete ring zien aangebracht aan den Oegst- geesterweg bij het pand van H. de Haan; de toestand daar eischt drin gend voorziening. Kan daar geen pad komen van schel pen of grint? Ook in de Smidssteeg kan het nog al een piasboel wezen, en wel bij de Gebr. de Haan. Voorts is bij de wed. Ouwesloot een riool verzakt; daar is een kleine re paratie noodig. De voorzitter .merkt op, 'dat het toegezegde geld op is; de door den heer v. d. Gugten genoemde reparaties kun nen alleen geschieden indien B. en W. gemachtigd worden tot een grooter be drag. De heer v. d. Gugten voorziet dat dit niet zooveel kosten zal meebren gen en toch een 'groote verbetering zal zijn. De heer v. Klaveren, weth. wijst# op het bezwaar, dat het terrein aan den Oegstgeester weg gedeeltelijk aan de Tram Mij toebehoort. B. en W. zullen deze zaak nog eens onder de oogen zien, zoo zegt de voor zitter toe. De heer Kort vraagt o.f het niet mogelijk zal zijn, een request te rich ten aan de Hoofddirectie ider Tram Mij. De heer Brussee dringt er met klem van redenen bp'qan, verbetering in dezen toestand te bréngen, Niets meer aan de o^de zijnde, sluit de voorzitter te. half >10 de openbare vergadering. - GEMÈNGD NIEUWS. Een o n g e 1 u k S d a g. Bij het station van Llandudno, in Wales, is een. achteruitrijdendè electrische trein op een kruispunt tegen een binnen komende lokaaltreih gereden, waarin één groot aantal; schoolkinderen ge zeten was. Dezen konden het gevaar ontsnappen dank zij de tegenwoordig heid van geest van den machinist van den lokaaltrein. Deze beproefde de dreigende cata strophe te ontkomen dóór zijn snel heid. tot het maximum op te voeren. Zijn locomotief en eerste drie wa gens," waarin meerendeels schoolkinde ren gezeten waren,'kwamen goed over het kruispunt heeh. maar de electri sche trein liep op den vierden wagen die geheel verbrijzeld werd. De zich daarin bevindende passa giers, kregen bijna allen lichte kwet suren; een 16-jarige knaap werd doo- delijk en zes andere personen vrij' ern stig gewond. De bestuurder en de- conducteur van den electrischen trein kregen door d,en schok lichte verwon dingen. Het Britsche rijk is overigens dien dag wel met- ongelukken bezocht. Zoo ontspoorde te Catford, een Londen- sche voorstad, een wagen van de elec trische tram. De bestuurder, de con ducteur en 7 passagiers werden ge wond. Uit Toronto wordt verder gemeld dat daar op een overweg een snel trein op een personenauto is gereden. Zes personen zijn gedood. Een twaalf jarig kind bracht er het leven af, doen kreeg een hersenschudding. De verminkte lijken werden door den schok ver weg geslingerd. Op een straatkruising in het Noor den van Londen 'bótste een motor vrachtwagen tegen een personenauto, waardoor vier der inzittenden zwaar gewond werden. Mooie promotie. James Bu chanan Cuke, de voormalige president van de American Tobacos Company, is in daen ouderdom van 87 jaar te New York overleden. Duke. die begon als kleine koopman in tabak, welke hij met zijn vader en zijn moeder voor het gebruik ge reed maakte in een schuurtje van hun farm in Noord Carolina heeft kans gezien een vermogen bijeen te krijgen aat geschat wordt op 150 millioen dollar. Hiervan zijn 40 millioen be stemd voor de stichting van een uni versiteit. Weinig animo. Naar uit Eoedapest wordt gemeld, is de vier jaar geleden opgerichte academie voor journalisten in groote moeilijkheden geraakt. In den beginne werden alleen chris telijke toehoorders opgenomen, die nog in het bezit moesten zijn van een bijzondere aanbeveling. Het eerste jaar volgden 150 jour nalisten de voordrachten, de animo nam echter weldra af, en verleden jaar werden slechts honderd inge schreven, waarvan acht den cursus tot het eind volgden. Ontevredenheid met het onderwijs deed het aantal inschrijvingen dit jaar dalen tot zestien. In verband hier mede is het begin der colleges voor loopig uitgesteld. Genoeg liefhebbers. On langs is er te Londen een eenvoudige melkboer onder verdachte'omstandig heden overleden, zoodat een lijkschou wing noodzakelijk was. De man, die David Jones heette en uit Wales afkomstig was, heeft een fortuin van ongeveer 150.000 gulden nagelaten, waardoor aanvankelijk aan misdaad is gedacht. Hiervan is voor loopig echter niets gebleken en de lijkschouwer heeft nu bekend gemaakt dat de man geen enkelen ertgenaam heeft nagelaten, ofschoon de halve bevolking van Wales Jones heet en hij honderden brieven van zoogenaam de verwanten ontvangen had. De lijkschouwer heeft het geld, nu op zijn eigen naam op een bank 'gezet, in afwachting, ot er nog een mogelijke rechthebbende zal opdagen, die de erfenis aan den Engelschen staat be twisten zal. Pleizior v a ar tuig gezonken. Uit Oeau-Galli (Florida) wordt ge meld, dat een pleiziervaartuig omge slagen is, toen het pogingen aan wendde te draaien. Veertien personen meest vrouwen en kinderen, zijn om gekomen, terwijl anderen nbg ver- rhist worden. De zware zee belemmerde het red dingswerk in hooge mate. Verscheidene sch pbreukclirgcn wer den door, de branding tegen de rot sen geslingerd, waardoor zij ernstig letsel bekwamen Juweelendiefstal. Zondag nacht is in den D-trein KeulenHam burg een zwart-lederen actetasch ge stolen waarin zich een paarlencollier# en een met briljanten bezette broche bevonden, ter gezamenlijke waarde van 55.000 Mark. Op het veld van eer gesneu veld. Het lijk van den Ameri- kaanschen vlieger Charles Ames, die op .1 October aes a.vonds laat in den mist verdwaalde, is toevallig dooreen knaap in een dicht eikenbosch ont dekt, 150 Meter verwijderd van den voet van het Nillany-gebergte in Pen sylvanië. Het schijnt, dat het toestel tegdn den berg 'is aangevlogen en daar door verbrijzeld werd, waarbij 'de vlie ger den hals brak. Het lijk werd ge vonden, vastgebonden aan het ver nielde toester, dicht bij' de plaats, waar de vlieger benzirle moest inne men. Sinds de verdwijning van den vlie ger hadden een honderdtal vrijwilli gers, 250 cavaleristen en 12 militaire vliegers vruchteloos naar Ames ge zocht. De vlieger hield het record vöor snel postvervoer. Het spoorwegongeluk in Ca 1 a b r i Omtrent het spoorweg ongeluk bij Catanzaro wordt nog ge meld, dat dit plaats had, terwijl de trein dé brug over de Ponzo passeerde De machinist, die zelf één aer slecht offers is, hadnog de tegenwoordig heid van geest op het oogenblik, dat de brug instortte, met alle kracht te remmen, zoodat de andere wagens niet in dis rivier vielen. Uolgens sommige berichten is het aantal dooden reeds tot 18 gestegen. Ook uit Cosenza wordt gemeld, dat het traject vandaar naar Siberië door de hevige regens gedeeltelijk onbruik baar is. Auto-botsing. Te Dresden is een particuliere auto uit Berlijn in botsing gekomen met een vracht auto. De bestuurder van de Berlijn- sche auto trok zich zijn schuld zoo sterk aan, dat hij zich kort daarop in een nabijgelegen park doodschoot. Droevig familiedrama. Vermoedelijk tengevolge van ongun stige familieomstandigheden en in ver band daarmede dreigends ellende, heeft in een voorstad van Frankfurfc a. M. een vrouw, Marie Schmidt ge- heeten, hare- moeder omgebracht en zich daarna met hare drie kinderen door gas vergiftigd. De „sterkste man der wereld. Maandagnacht stierf te Berlijn de „sterkste man van de wereld", de ook in Nederland welbekende boeien- en ijzerkoning Breitbart. Doordat hij zich had verwond aan een roestigen spijker had hij bloedvergiftiging gekregen, zoodat zijn beenen geamputeerd moes ten worden, hetgeen hem evenwel geen redding meer heeft kunnen bren gen. HET HUISRAAD IN VROEGER DAGEN. Wanneer men vergelijkingen gaat maken tusschen de huizen van vroe ger en van nu, moet men tot de conclusie komen, dat niet zoozeer het uiterlijk, als wel het inwendige onzer woningen zich met de esuwen "heeft gewijzigd, en vooral de meubileering en verdere inrichting belangrijk ver anderd is. De huizen der mjddeleeuw- sche stedelingen, de poorters, zagen er, naar moderne opvattingen, arm zalig uit, wat hun inrichting betrof. En in de burchten der ridders was het niet veel beter gesteld. De ge woonten en behoeften der r.~ Idelesu- wers waren primitief, he: v.i, 1 i com- 'fort stond niet in hun wcordu boek, en dit was goed merkbaar in hun binnenkamers. Wat had men in de oude, bijna ontoegankelijke ridder burchten, met hun dikke muren, een diepe muurnissen moeten beginnen, met tafeltjes en stoeltjes, met kasten divans, sofa's e.d.? Men had er, zon derling als het moge klinken, geen plaats voor. Want ook het kleinste slot moest, behalve de bewoners en hun familie, een stoet van dienaren en veel krijgsvolk herbergen. Voor raad- en wapenkamers namen de voor naamste ruimte in beslag, evenals de vertrekken voor het dienstpersoneel bestemd. Wanneer de ridder en zijn edele vrouwe er slechts een muur kast, een bed, een stoel, en een klee- renkast op nahielden, waren ze reeds tevreden. De tafels werden opgeslagen wanneer men ze noodig liaa, en na afloop der maaltijden borg men schra gen en planken weer weg. De groote open haarden, met hout gestookt, dien den ter verwarming der vertrekken en in de buurt van het vuur stonden wat zetels en banken losweg neerge zet. Stormde het buiten, dan sloot men deuren, en luiken, en zal vrüwel in duisternis. De schaarsche vensters lieten weinig licht en lucht binnen. Men vreesde het aanbrengen van vele ramen, omdat deze, in geval van be legering, een gevaarlijk mikpunt vorm- den. De meeste keken uit op de bin nenplaats van het slot. Ze hadden ruiten van gevernist perkamentpapier ofdun boom en menigmaal moest ook een lichtkleurige lap het licht filtreeren. Geen wonder dat de ka mers dvndoor vrijwel steeds in sche mering lagen. De groote zaal ,w^s nog het beste gemeubeld van den ganschenburcht. Daar vond men vaak een vloer, belegd met marmer platen of met gekleurde steenen, langs de wanden en in de diepe muurnis sen stonden lange doorloopende ban ken en op de eerezetels, voor gasten bestemd, lag een „plumit", een kus sen. Wapenschilden en tapijten, de bekende en beroemde gobilins sierden de muren. In de kemenade zaten de edelvrouwe, haar dochters en maag den jaar en dag óver dergelijke go belins gebogen, die zij steek voor steek eigenhandig bewerkten, totdat groote jachttafereelen, allegorieën ot siermo tieven op de tapijten waren ontstaan. Vaak .duurde het een heel vrouwen leven voor en aleer zulk een gobe lin gereed was. In de Middeleeuwen dacht men er niet aan om het weinige licht, dat de huizen binnenviel, nog te tempe ren door gordijnen. En ook in de onmiddellijk .daarop volgende eeuwen was het gordijn een nog vrijwel on bekend artikel, ofschoon men hier en daar toen wel begon om gordijnen voor de bedden te hangen. In de 16e eeuw gold een klein klaptafeltje, aan een ledikant bevestigd, voor een ge weldige moderniteit en een ander snufje uit die dagen, dat de huis moeders, die het 'bezaten, met trots, en die het niet bezaten met 'jalouzie, vervulde, was een venster van helge kleurd glas-in-lood, dat op scharnieren kon draaien. De ledikanten, aanvan kelijk v,an.een niet meer te vereen voudigen eenvoud, werden langzamer hand ook sierlijker gemaakt, met be hulp van, vaak verguld, houtsnijwerk, en Beschildering. H et ledikant placht op vier klossen te staan: het bed en de kussens waren met leer bekleed. De hujsvrouw maakte deze, ietwat stugge matrassen zoo behagelijk mo gelijk met behulp van grove, zelfge- sponnen linnen lakens en gestikte de kens. Een klein kussentje met eider- of adelaarsdons gevuld ondersteunde het hoofd en met dat fijne dons vul de men, vooral in de Duitsche lan den, ó'ok de met zijde overtrokken dekbedden, die in den winter nog aangevuld werden met dekens van bont. Gewoonlijk maakten het ledi kant, een zitbank en een kleerenkast het gansche slaapkamer-meubilair uit. In deze kisten borg men zoowel on der- als bovengoed; de jonge meisjes bewaarden er het hagelwitte zelfge- sponnen linnen, dé zelfgekloste kanten en de fijne borduursels voor haar uit zet; de jonge ridders pakten in de kist hun galakleed, dat ze op de hof feesten droegen^ie met juweelen be- stikte handschoCTien, hun door een edele dame vereerd, en hun gouaen munten. De kisten waren vaak prach tig bewerkt, droegen soms het mo nogram der eigenaars en het jaartal. Zij vervingen kasten en laden. Zeer geleidelijk begon de huisin richting weelderiger te worden. Klee- cïij' en eten waren ten 'deze voorge gaan; het kwam voor, dat prachtig gekleede dames en heeren der vroeg Renaissance nog zaten op ruwe donkergeverfde stoelen, en dat zij'slie pen op lompe, harde bedden. De 15e én 16e eeuw echter gingen zoetjes aan andere eisch^n stellen; men be gon fraaie houtsoorten te combinee ren voor de meubelvervaardiging, men gebruikte de kostelijkste brokaten ah overtrek en kleine sierlijke meubeltjes deden hun intocht in deftige binnen kamers. De pronklievpnde Rococostijl eischte vergulde, met zijde en satijn bekleede meubelen, diepgeplooide en geborduurde gordijnen, kristallen licht kronen en fijn-porseleinen serviezen. Ook in de huiskamers dér brave bur gers trof "men uurwerken aan, ge steund door zuilen van albast of schild pad, hooge, sierlijke kandelabers, fraaie metalen drinkkannen, in leder febonden boeken en kostelijke, uit- eemsche tapijten. Wie zich of ae zijnen wilde doen vereeuwigen, liet een miniatuur van zich maken. En zoo naderde de wcninginrichtinglang zaam maar zeker de onze, zij 'het dan, dat de allermodernste interieurs zich weer trachten te ontdoen van de al te gevulde kamers, en de allermodern ste binnenhuis architectuur pogingen aanwendt om terug te keeren tot den eenvoud van voor de dagen van "Ba rok- en Rococo-tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6