NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 OCTOBER 1925 DAG-AGENDA. 13—17 October „Zomerzorg." Bazar der Vereen iging „Dierenbescherming. Oegstgeest. Woensdag 14 October 'sav. acht uur, Hehoboth Kapel:- Ds. J. C. Aalders van Schoonhoven. Zen dingsrede. Donderdag 15 Oct. 'sav. 8 uur .Zen dingsbidstond Oosterkerk. Ds. D A. v. den Bosch van 's-Gravenhage. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waar genomen doof de apotheken van c!f h.h. G. F. Reyst, Steenstraat 35, tele foon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. De vliegtocht NederlandOost-Indië. Zooals bekend is, heeft het comité voor den vliegtocht NederlandOost- Indië na het volbrengen van den vlieg tocht besloten, zijn actie ter bevorde ring van het luchtverkeer in en naar Nederl.-Indië voort te zetten, tot welk doel nog eenige middelen ter beschik king van het comité zijn gebleven. Ter bevordering van deze actie heeft een Amsterdammer, die niet genoemd wenscht te worden, f1000 geschonken ann het fonds van het comité. Hij wenscht hiermede uitdrukking.te ge ven aan zijn groote vertrouwen in de toekomst van het luchtverkeer, meer in het bijzonder van dat in Neder- landsch-Indië en tusschen dat gebied en het moederland, en tevens bij te dragen om de spoedige totstandkp- ming van laatstgenoemd verkeer te be vorderen. Een uitvoerige beschrijving van den vliegtocht, samengesteld door den heer Thomassen a Thuesink van der Hoop, in opdracht van het comité, en geïllustreerd met talrijke foto's en kaarten, zal binnen enkele dagen het licht zien. Het comité heeft een model op 1-20 van het vliegtuig HNACC, waarmee de tocht werd volbracht, geschonken aan het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseum te Amsterdam, het Scheepvaartkundig Instituut en Museum te Rotterdam en het museum te Batavia. Aan het museum te Am sterdam is tevens in bruikleen gege ven de oorkonde, opgemaakt door den heer Fokker en geteekend door het meerendeel der bij den vliegtocht be trokken personen, welke oorkonde het vliegtuig op zijn tocht naar Indië ver gezeld heeft en daar o.a door den gou verneur-generaal is geteekend. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Hot ontworp-bioscoopwet. Nadat in de gisteren gehouden zit ting aer Tweede Kamer het wetsont werp inzake het Handelsverdrag met Hongarije z. h. s. was aangenomen, werd aangevangen met de behande ld van ontwerp-Bioscoopwet. De heer Boon (V.B.) merkt op dat dit het eerste belangrijke ontwerp van dit zittingsjaar is. Spr. herinnert aan de parlementaire geschiedenis van de bioscoop-wetgeving* In ..de laatste twee jaren is geen poging gedaan om een bioscoop-wet- ontwerp op de agenda te krijgen, be houdens die van den heer Rutgers even voor het uiteengaan der Kamer. Deze poging is dus niet zoo heel on schuldig gebleken. Spr. betoogt hoe het vooropstellen van de bioscoopwet thans een stukje politiek van 't ergste allooi is. Van bescherming der jeugd alleen is toch nu geen sprake meer. De regeering is weer gekomen met de censuur voor volwassenen. Spr. herinnert aan wat er o.m. te dezer zake vroeger reeds in deze Kamer is gezegd. Wanneer een bioscoop geen kwaad op zichzelf is, dan gaat het niet aan, iemand te verbieden erheen te gaan. Spr. heeft ernstige bezwaren tegen keuring voor volwassenen, dat er geen different! ëering is voor jeugdige personen tot 18 jaar en dat er ge meentelijke nakeuring zal zijn. Spr. vindt, dat 't tegenwoordige systeem van medewerking met de bioscoop-di recteuren in zake de keuring der nlms zeer goed gewerkt heeft en nog werkt. Sommigen oefenen critiek op de bios copen, zonder ze ooit te hebben be zocht. De ergste uitdrukkingen zijn in en buiten de Kamer gebezigd over den bioscoop.^ Ze is genoemd een „stroom van vuil" enz. Daartegenover verde digt spr. de romantiek van den bios- socrp. Spr. waarschuwt voor de gevolgen van keuring voor volwassenen. Een gevaar hierin ligt ook voor de po litieke film die in navolging van het buitenland hier te lande zijn intrede heeft gedaan. Dit wetsontwerp druischt zoozeer in tegen spr.'s gevoelens van politieke moraliteit, dat spr. er zijn stem niet aan kan geven, tenzij "het ingrijpend wordt gewijzigd. De heer L mg beek (Herv. Ger. Staatsp.) wenscht dit ontwerp te be spreken zooals hij dat ziet. Spr. is wel in dein bioscoop geweest en heeft b.v. gezien „De laatste lief de van Nelson", een /eer bedenke lijk stuk. De bioscoop is een bewijs van bedenkelijken, zedelijken achter uitgang. Spr. waarschuwt dat satan's kapel niet onze kerk worde. De godsdiénst is middel om de moeilijkste kennis bij te brengen: de kennis van zichzelven. Het bioscoop kwaad, hetwelk spr. vergelijkt met opium, gaat daartegen in. De liberalen hebben zich om gods dienst nooit bekommerd, spr. stelt daartegenover het werk van ae chris telijke regeering. Zij zorgt voor de geestelijke nooden van ons volk. De heer Kleerekoper (S.D.) gaat ook terug naar de vroegere in zake de bioscoopwetgeving hier ge maakte opmerkingen. Het standpunt dat de Overheid zich heeft te mengen in de bioscoopkwestie is geenszins uit de rechtsche partij alleen opgekomen. De zaak der kin derbescherming is o.a. door den heer Vliegen reeds eerder verdedigd. Bestrijding van de slechte film is echter heel wat anders dan bestrij ding van den bioscoop als zoodanig, waarin de heer Kersten allen voor ging. Evenals de heer Boon ver klaart spr. zich tegen het betrekken van den bioscoop in de sfeer der ge meentelijke politiek. In dit opzicht, wordt niet zelden het begrip „auto nomie dor gemeenten" verkeerd naar voren gebracht. De censuur voor vol wassenen wordt in art. 4 aan het ont werp in den meest ergen vorm weer ingevoerd, wat spr. bestrijdt. De mo derne arbeidersbeweging ziet overi gens in den bioscoop een middel om er partij van te trekken ten behoeve van poiitieke propaganda. De bios- soop is al(S alles in onze samenleving er zijn veel goede en slechte films. Wil men wakon tegen slechte films men ontneme den bioscoop aan parti culieren en bouwe goede bioscoopen. Spr. verlangt positieven opbouw in plaats van verbodsbepalingen te laten voorgaan De heer Bomans (R.K.) wil iiiet alleen letten op levensvreugde doch ook op godsdienstige harmonie. De bioscoop kan ons wetenschap bijbren gen zij he* ook populaire wetenschap; als zoodanig kan ae bioscoop zijn een gave Gods. Maar er zijn ook zede lijke en maatschappelijke bezwaren aan den bioscoop verbonden; moeten dan excessen geweerd worden, dan komt de plicht van den wetgever om een algemeen belang te dienen, door de gevaren zoo mogelijk at te wen den. De heer Kersten (Staatk. Ger. Partij) betoogt dat de Regeering ge roepen is, in te grijpen. Ze mag haar verantwoordelij kn ei a met van zich af schuiven ter wille van de zoo hoog geroemde z.g. vrijheid. Spr. ziet in de bepalingen betref fende nakeuring een belangrijke ver betering van het ontwerp. Toch heeft spr. bezwaren; de Rijkskeuring acht spr, niet afdoende. Met den heer Rutgers van Rozen burg acht spr. den bioscoop niet iets nuttigs; daarentegen kleven er vele groote zedelijke en maatschappelijke gevaren aan, alleen te ondervangen door verbod van bioscoopbezoek vóór kinderen beneden 18 jaaf. Spr. bestrijdt den heer Boon als ver dediger van den bioscoop. Daar de sociaal-democrat.e den bijscoop prijst, is er vpor spr. temeer reden, dien tegen te gaan omdat hij het gif der revolutie helpt verspreiden. De bios coop bevordert ongeloof en trekt dui zenden en duizenden wier plaats daar niet is; ze houdt de menschen uit de kerk. Er blijft slechts één middel over: verbod van openbare filmvertoomn- gen. Spr. dient een desbetreffende motie in, daar het gevaar niet is weg te nemen door keuring van films. De motie noodigt de Regeering uit, voorstellen in te dienen tot zoodanig verbod. 'De heer Marchant (V.D.) zegt dat alleen zij die den bioscoop liever uit het openbare leven zagen verdwij nen, geen vrede hebben met den *te- fenwoordigen toestand. Het schijnt, at men elders een soort eenheids- bestaan wil voor de christelijke grond slagen van ons volksleven. Dit ont werp noemt spr. dan toch te om slachtig en veel te ingewikkeld. Toezicht ten behoeve van kinde ren en jeugdige personen is echter nuttig; voor hen moeten andere eischen gesteld worden dan voor -vol wassenen. Spr. ziet dan nut in cen trale keuring, verbod van opvoering van niet goedgekeurde films, en ad ministratieve maatregelen in gevallen van overtreding. Spr. behandelt art. 188 Gemeen tewet, t.o.v. de bevoegdheid der bur gemeesters. De keuring zal altijd ne gatief moeten zijn; een positieve keu ring behoort in deze wet niet thuisu Wanneer een film. zoo saai is dat een kind van tien jaar erbij in slaap valt, dan is ze niet geschikt, en toch is ze paedagogisch niet gevaarlijk: de keuring zal negatief moeten blijven. Het particulier initiatief had in deze gelegenheid moeten hebben, zich ver der te 'ontwikkelen. De heer Tilanus (C.H.) herin nert aan de uitvoerige discussies, in 1923 over het bioscoop-ontwerp van toen. Uit winstbejag komen dikwijls houders van bioscopen tegemoet aan de sensatielust van het pubhek, en ge woonlijk aan die van niet het beste gedeelte van het publiek. Spr. is h3et niet eens met den heer Kleerekoper die een tactiek voert van het verstrekken van brood en spelen aan de menigte; ook ziet spr. in den bioscoop niet een onmisbaar middel voor de opvoeding van kin deren. Spr. vreest dat de Rijkskeuring zich een onmogelijk werk op den hals zal halen. Ook hfeeft dit ontwerp een te neutraal karakter terwijl de egeering toch een uitgesproken christelijker; grondslag heeft. Spr. somt een aantal titels van z.i afkeurenswaardige films, te Amster dam vertoond, cp. De centrale keu ring bliive achterwege en deze keu ring zii aan de gemeentebesturen oyer gelaten, welke haar naar eigen in zicht kunnen regelen. Spr. wenscht hierbij tevens te wijzen op den grooten invloed, dien de film naast de pers zal kunnen krijgen. -Spr. verklaart zich een voorstander ■-ran wetteTijken steun aan gemeente lijke controle. Waarom zou d® wet gever hier moeten ingrijpen? Spr. be toogt, dat art. 4 van het ontwerp in derdaad- gemeentelijke keuring in houdt; toch zou spr. dienaangaande gaarne een nadere verklaring van den minister vernemen. De heer De Geer, minister van binnenlandsche zaken, en landbouw, betoogt dat de keuring voor volwas senen een schibboleth is tusschen rech ter- en liKkerzijde. Dit misverstand wil spr gaarne, toegeven. De Voorzitter verdaagt te "5 uur de vergadering tot hedenmiddag één uur. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. De oostelijke arbitrageverdragen. Nadat Maandagavond Chamberlain eerst met Scialoja en Vandervelde en daarna met Skrzynsky vrij langdurige besprekingen gehad heeft, volgde gister morgen 'n gesprek van Skrzynski met de Duitschers, eerst met rijkskanselier Luther, daarna met Streseonann. Gelijktijdig bespraken de Duitsche ge- Melegeerde von Schubert en de Fran- sche gedelegeerde Berthelot een reeks van vragen en de juristen Gauss, sir Cecil Hurst en Fromageot zijn natuur lijk den ganschen dag voortdurend op zoek naar formules. Omtrent het onderhoud tusschen Skrzynsky en de Duitschers wordt van Poolsche zijcle verklaard, dat een voor uitgang verkregen werd. De gegronde hoop .bestaat, dat Duitschland en Polen omtrent het ie sluiten arbitrageverdrag tot overeen stemming zullen komen. Een geheimzinnige boottocht. Hel groote raadsel van gisteren was de ge'ncimnisvolle boottocht van Briand en Scialoja. Men kan niet begrijpehT welke zwaar wichtige onderwerpen juist deze twee met elkander tebepraten hadden en men is daarom geneigd het, te .beschouwen als een beleefdheidsdaad van, Briand om ook Sc: aio ja-eens een zeer vertrouwelijk tête-è,-tête te gunnen, zooals Chamber lain ook reeds mot Scialoja en Vander velde geeonfeerd heeft. Voor de Italianen, die zoo .gaarne als vol gelden, is het natuurlijk eenigszins pijnlijk geweest, dat altijd Brand en Chamberlain met de Du'tschers spraken en Scialoia zelfs van den grooten boot tocht van Zaterdhg op de ..fleur-deran- ger" over het Lago Maggiore uitgesloten werd. Wellicht zullen nu de zaken vrijwel geregeld schijnen, al kan thans nog een uiterst vertrouwelijk gesprek Scialoja— Stresemann geensceneerd worden. Artikel 18. De juristen zijn gistermorgen tegen 12 uur bijeengekomen, doch hadden rich alleen met meer algemeene vraag stukken bezig te houden, aangezien over art 16 nog diplomatieke beraad slagingen moeten plaats hebben,'hoewel de daarmede verband houdende vraag stukkenen hoofdzaak opgelost zijn. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. De ministerraad tegen de overeen komst? De gister gehouden ministerraad heeft zich, naar verluidt, tegen de voor- loopige schuldregeling met Amerika verklaard, hoewel officieel nog geen be slissing is genomen. Caillaux en de andere leden van het kabinet stelden zich op het standpunt, dat de pogingen om tot een definitieve regeling te geraken, terstond moeten worden hervat. Caillaux heeft zijn standpunt en z'n oordeel over den tegenwoordigen fi- nancieelen toestand ook in de budget commissie van de kamer uiteengezet, waar hij wees op het gevaar van in flatie, dat zich weer zal voordoen, in dien de laatste reserves uitgeput zijn. Hij drong er op aan, dat tijdig maat regelen stegen dit gevaar zullen wor den genomen. Vermoedelijk zal een nieuwe over eenkomst met de bank van Frankrijk worden gesloten om de voorschotten aan den staat te verhoogen. In dit verband zal de Kamer reeds tegen 27 October worden bijeengeroe pen. Groote vreugde in Rusland. Het Parijsclie blad de „Information" maakt, op gezag van de Prawda en anclere Russische bladen, gewag van de algemeene vreugde over de afschaf fing van het wodka-verbod. Het wod kamonopolie bracht onder het Tsaris tisch regime een derde van het to taal van" de middelen op. Sommige bladen uiten den wensch. om den eersten October (O.S.) tot een natior.alen feestdag te verklaren ter eere van den terugkeer van „Koningin Wodka.' Nieuw middel tegen suikerziekte. Er is een preparaat gevonden, dat, naar gemeld wordt, een verbetering is van de insuline, het wereldbekende geneesmiddel voor suikerziekte van dr Banting. Dit preparaat dat de danken is aan de onderzoekingen van een anderen Canadeeschen arts, dr. Rabinowitsch heeft het voordeel, dat 'het door den mond ingenomen kan worden, terwijl insulime door inspuiting toegediend wordt. Het preparaat van dr. Rabinowitsch smaakt als zoete stroop en wordt ver kregen uit glycerine door de inwer king van bepaalde bacteriën. Het draagt den naam van Oxeaceton. Men verwacht, dat het even goed werkt als insuline, in de meeste ge vallen, waarin de ziekte nog niet te ver is voortgeschreden. KORTE BERICHTEN. De Fransche extremisten erken nen de mislukking der staking. De beschieting van Tetoean door de Riffi heeft in de stad vrij groote schade aangericht. De stad Panama is wegens on lusten door Amerikaansche troepen bezet. De aankondiging van het heen gaan wegens gezondheidsredenen van den Amerikaanschen minister van oorlog Weeks wordt verwacht. De sovjet-regeering heeft te Pe- king een protest doen overhandigen in zake de aanhouding van het Russi sche wapenschip te Swatau. De Volkenbondscommissie tot on derzoek naar den toestand in het ge bied van Mosoel is daarheen vertrok ken. Een krachtige prijsstijging van tarwe en meel wordt uit New-York ge meld. De Belgische frank stond giste ren voor het eerst sinds de eerste helft van 1921 boven den Franschen. KERK EN SCHOOL. De kwestie Geelkerken. Gisteren heeft de classis Amsterdam der Gereformeerde Kerken weder ver gaderd ter verdere behandeling van de kwestie Dr. J. G. Geelkerken. In verband met het in de vorige ver gadering genomen besluit, om Dr. Geel kerken in de vergadering' der classis mondeling te ondervragen, was deze ge citeerd ter vergadering te verschijnen. Doch Dr. Geelkerken had een brief gezonden, waarvan in de vergadering voorlezing werd gedaan, waarin hij ver klaarde, aan de citatie niet te zullen voldoen, omdat hém nog steeds niet is duidelijk gemaakt, welk artikel der ker kenorde aan de classis het recht geeft hem te citeeren, omdat de classis hem viet heeft n;edegedeeld, waarover zij jiem wenscht te ondervragen, omdat de classis hem nog steeds onthouden heeft de motieven, waarop haar afkeurend oordeel over D,r. Geeikerken's houding dat zij in de vorige vergadering hoeft uitgesproken is geoaseera en tenslotte, omdat hij, waar het over zoo ernstige problemen gaat, een mondelinge onder vraging onprofijtelijk acht en de ver houding tusschen de commissie en hem langzamerhand zóó is geworden, dat van een mondelinge' behandeling geen vrucht is te verwachten. Voorts deed Dr. Geelkerken in zijn schrijvende classis opmerken, dat, hoe wel deze in haar citatie spreekt w nog maals citeeren, Dr. Geelkerkeu i meening is. dat hij thans voor de eer ste maal door de classis is geciteerd. Nadat voorlezing van den orief was gedaan, werd de vergadering der classis geschorst, om aan de commissie ad hoe gelegenheid te geven een advies te dezer zake uit te brengen. Na een onderbreking van circa 2 uur werd de vergadering der classis voort gezet en stelde de commissie de classis voor: 1. ernstig af te keuren het niet ver schijnen van Dr. Geelkerken ter ver- fadering, waardoor deze geen gevolg eert gegeven aan de tot hem gerichte citatie en mitsdien in gebreke is geble ven te voldoen aan de bepalingen van het onderteekeningsformülier; 2. uit te spreken: a. dat het niet aan Dr. Geelkerken, idoch aan de classis staat om uit te ma ken, op welke wijze deze Dr. Geelker ken nadere verklaring van zijn gevoelen wenscht te vragen; b. dat het citatierecht historisch vast staat én zeer beslist in het onderteeke ningsformülier wordt ondersteld; c. dat de laatste citatie om voor de classis te verschenen werkeljjk de derde citatie is; 3. voorts te verklaren, dat waar zoo als uit deze feiten blijkt, Dr. Geelkerken in gebreke is gebleven voor de vergade ring te verschijnen, toen hij1 daartoe ge- rtteterd werd. de classis ten voile ge rechtigd is, krachtens het onderteeke ningsformülier hem van zijn dienst ge suspendeerd te verklaren, doch hiertoe thans niet "wil overgaan; 4. vooralsnog geen verdere maatrege len te nemen om als ólassis Dr. Geel kerken schriftelijk of mondeling te on dervragen, aangezien mondelinge onder vraging door hem is afgewezen en schriftelijke ondervraging onprofijte lijk is gebleken; 5. te cesluiten, de particuliere syno de van Noord-Hollana, die 14 October 1925 samen.komt, te verzoeken het daar heen te leiden, dat ten spoedigste een generale synode zal bijeenkomen om over de zaak van Dr. Geelkerken in haar geheel te beslissen; 6. Lr. Geelkerken ernstig te verma nen, dat hij niet verder door publicaties Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. '6NSF. Concert. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz 6.35 FL Parijs (Éiffeltoren, 2650 M Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weer bericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Christelijke Radio. Voor programma zie hieronder. 8.20 Londen en Daventry. Concert. SI20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder- - broken door nieuws. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert 8.50 {Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le- zfng. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. j 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau .Vaz Dias. 10.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuws tijdingen. Ned. Chr. Radio Ver. Deze avond is afgestaan aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het programma voor dezen avond luidt: 1. Openingspsalm. 2. Rede oud-Minister J. J. C. van Dijk. '3. Psalm 89:7 en 8. 4. Rede oud-Minister Mr. Th. Heems kerk. 5. Slotpsalm. de publieke opinie bewerkt, wat tot eenzijdige voorlichting aanleiding gaf; leiding gaf; 7. oen kerkeraad der Geref. Kerk van. Amsterdam-Zuid mede te deelen, dat de classis het ten zeerste betreurt dat de kerkeraad geen afkeuring heeft uitge sproken over de houding door Dr. Geel kerken aangenomen over die publica ties. Dit advies werd door d>e aangenomen, echter met dien verstande, dat het sub 7 uit het voorstel wordt ge nomen en als een afzonderlijk voorstel werd aangenomen. Aan de behandeling der kwestie Dr, Geelkerken voor de classis is dus een eind gekomen. De heden te houden vergadering der particuliere synode van Noord-Holland welke zou behandelen dei bezwaarschrif ten door den kerkeraad der Geref. Kerk' van Amsterdam-Zuid en door -Dr. Geel kerken ingediend tegen de door de clas sis gevolgde procedure in de zaak van Dr. Geelkerken, zal reeds heden ook be handelen het verzoek van de classis Amsterdam (in bovenstaand voorstel vervat om een vervroegde samenkomst der generale synode (deze zou volgend jaar samenkomen) te bewerkstelligen, zulks speciaal ter behandeling van de geheele zaak van Dr. Geelkerken. Uit het Sociale Leven. Het metaalconflict te Rotterdam. Aan het slot van de gistermiddag door den Rijksbemiddelaar gehouden bijeenkomst met de partijen, betrok ken bij het conflict aan de scheepswerf van P. 'Smit Jr. heeft de Rijksbemid delaar het volgende voorstel gedaan: Het werk wordt onmiddellijk hervat. Gedurende veertien dagen zal bij de firma P. Smit Jr. 56 uren worden ge werkt en na 1 November 53 uur. De uurloonen blijven tot 1 Novem ber gehandhaafd en worden na 1 No vember gebracht op 56/53 van de oude ioonen, mn.w. het weekloon blijft het zelfde. De rijksbemiddelaar heeft verzocht, hem Zaterdag het antwoord op dit voorstel te doen toekomen. Uit het mijnbedrijf. De onderhandelingen in de Contact commissie zijn gistermorgen beëin digd. De Alg. Ned., de Prot. Chr. en de Neutrale Mijnwerkersbonden tee kenden een nieuwe loon- en arbeids overeenkomst, welke in werking zal treden op 1 November. De Chr. Mijnwerkersbond zal nog een hoofdbestuursvergadering beleg gen en daarna een algemeene leden vergadering, waarin het standpunt van dezen bond zal worden bepaald. In de arbeidsovereenkomst is opge nomen de uitbreiding van den arbeids tijd op Zaterdag. De eerste twee ploe gen werken 8 uur, de derde direct daarop van Zaterdagavond 10 uur tot Zondagmorgen 4 uur. Deze maatregel werd echter als tijdelijk aangemerkt. Zonder dat de arbeidsovereenkomst behoort te worden opgezegri, kunnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2