Op 't Schip van Staat. De Sta ten-Generaal. Geheel in overeenstemming met wat Groen van Prinsterer sohreef, als hij de Staten-Generaal wilde zien als de beschermers van aller rechten, van den vorst dns zoowel als van het volk, schreef ook Dr Kuyper, dat „het ge zonde en eenig goede begrip is, dat men aan de Staten-Generaal het ka rakter toekenne van te zijn de pleit bezorgster van de volksrechten of wil men de geconcentreerde natie. En dat beeld van pleitbezorging trekt hj'j door, als hij ook wil aantoonen, welk een verkeerde plaats en niet te ver dedigen houding de Staten-Generaal aanneemt, als ze zich als overheid gaat aanstellen. „Een door u zelf ge kozen advocaat heeft geen macht over u, zoomin ook kan de S.-G. een over u gestelde macht zijn." 'Wanneer het Parlement dat wil zijn aarzelde onze vroegere leider niet dit een aan zijn roeping ontaarde Staten-Generaal te noemen. Maar ook in dit opzicht waren lang niet allen het met Dr. Kuyper eens en het tegenwoordige artikel 109 van de Grondwet steunt in niet geringe mate de meening van de andersdenkenden als het zegt: „De Wetgevende Macht wordt gezamenlijk door den Koning en de Staten-Generaal uitgeoefend." Daar staat het dus, dat de St. G. mee wetten geven, dus ook deel der Over heid zijn. Maar dit is nog niet het eind van alle tegenspraak. Vroeger kwam het zelfde als art. 104 voor in de Grond wet. Reeds de benaming „wetgevende macht" had een bijsmaakje. Ze was een gevolg van den invloed, welken de 'leer der z.g. trias politica of de leer der drie machten op de wetgeving van de- jaren om 1848 uitoefende. Volgens die theorie dacht men zich in een staat een uitvoerende, een wet gevende en een rechtsprekende macht In de practïjk bleek al spoedig de on houdbaarheid van die leer, maar in de wetgeving werd haar invloed o.m. ook op bovenvermelde wijze toch merk haar. En zelfs met de herziening van 1922 werden we nog niet van die ter men verlost, bleven ze ook voortbe staan in 't genoemde art. 109, dat toch een der bekendste en. tot veel gescV'ijf aanleiding gevende artikelen is." Met dat artikel in de hand trachten Velen nu het recht der Staten-Gene raal als deel uitmakend van de Over heid goed te praten. Gevolg is ge weest, dat niet alleen in ons land, maar vooral ook in Italië en Spsjije de parlementen een zoodanige macht zich gingen aanmatigen, dat zij ge heel in de plaats der Overheid traden, dwingende macht zich toeëigenden en aldus geheel het karakter van volks vertegenwoordiging verloren. Daarte gen moest verzet komen. Italië kreeg zijn Mussolini, Spanje zijn Primo de Rivera, die per slot van de rekening koning en volksvertegenwoordiging weer aan hun voeten deden knielen Zoover zijn wij hier gelukkig niet, ook niet als onze Colijn zijn krachtig be leid deed zien, hoe ook zijne tegen standers hem al met den dictator van Italië willen vergelijken. We hebben hier nog betere parlementaire zeden, al is de verwording van onze volks vertegenwoordiging al in een stadium gèkomen, welke niet ten onrechte al velen tot verzet prikkelde, dat zich on langs o.m. nog uitte in de belangrijke critiek van 'de heeren Groeninx van Zoelen en Westerman. 't Is 'echter het terrein van onzen ihoofdredacteur over deze ontaarding te schrijven. Wij moeten ons bepalen tot wat we het werk van een normale volksvertegenwoordiging kunnen noe men en zooals dit ook onder onze te genwoordige wetgeving nog wel moge lijk zou zijn. Koning Willem I dacht, dat de Volks vertegenwoordiging hem het voordeel zou verschaffen „om den last en de verantwoordelijkheid van het Bestuur, naar bepaalde gronden met de besten en kundigsten des lands gezamenlijk te dragen.". Daartoe werden in den 'loop der jaren verschillende rechten aan de Volksvertegenwoordiging toe gekend. waarvan we bij de behande ling van wetsontwerpen herhaaldelijk gebruik zien maken. 't Valt niet te ontkennen, dat de huidige toepassing van die rechten reden geven en het een parlement makkelijk maken als Overheid zich te doen gelden en den Ouden heer Van Houten» aanleiding gaven^ reeds jaren terug, in den Vorst niet anders te zien dan het vliegwiel van den Staat of ook maar een over bodig ornament. Toch is dit gelukkig nog maar schijn en de dwingende macht van ons Parlement is nog niet zóo groot, dat een krachtig Vorst niet meer zou kunnen keeren, wat hij, al iwas het in de Volksvertegenwoordi ging ook aangenomen, schadelijk voor land en volk zou achten. De vorst is niet gedwongen zoo iets uit te voeren. De aan de Kamers toegekende mid delen om als pleitbezorgers des volks op te treden, zijn het recht van initi atief van amendement, van interpel latie, vragenrecht, 't recht van enquête. WTEÜWETËTI Als we de behandeling van een wets voorstel straks zullen nagaan, vinden we meteen gelegenheid toe te lichten, wat deze rechten inhouden. Ds. LINGBEEK EN PILATUS. De „Waarheidsvriend" herinnert er aan, wat Ds. Lingheek in de confes sioneel „Ger. Kerk", ton beste gaf aan het adres van eerstgenoemd blad: „Als Pilatus nog leefde, werd hij wis vaste medewerker aan dë" -.„Waarheids vriend!" En dan praatte hij ook van Gereformeerd.'- .Hij had er ook het zelfde recht toe als'de overige leden der Redactie." Niet omdat ze om zulk debatteeren op Ds. Lingbeek boos is, maakt de „Waarheidsvriend" er melding van. Immers: „ons kent ons; en we worden niet meer boos. Zelfs nu niet. We rep pen er ook niet van omdat onze mede redacteuren, leden van. het Hoofdbe stuur van onzen .Bond,-wellicht boos zouden kunnen zijn, nu zij door Ds. Lingheek een collega- als Pilatus thuis gestuurd krijgen. 'We weten, dat ook zij dergelijke vriendelijkheden weten naar waarde te schatten." Waarom de redactie van de „Waar heidsvriend" er dan wèl melding van maakt? Zij schrijft verder aldus: „Maar we reppen er van, omdat we fnedelijdèn hebben met „de Gereform. Kerk" welk blad tegenwoordig zulk ge schrijf maar moet opnemen en we heb ben medelijden met-de me'de-redactie- leden van Ds. Lingbeek. waar zij toch mee verantwoordelijk moeten staan voor zulke dingen. Laten we met elkander verschillen; goecf. Laten we heel ernstig en heel prin cipieel met elkander verschillen; goed! Laten we met elkander discussieeren goed. Maar laten wé zulke venijnige, fana tieke, ergerlijke dingen als Ds. Ling beek nu debiteert, verre van ons hou den. Wij zijn benieuwd nu Ds. Ling beek over onze redactie heeft beschikt, om ons een collega aan te wijzen, wat nu de mede-redacteuren van „de Ger. Kerk" zullen zeggen van deze walge lijke dingen door den hoofdredacteur geschreven, hun hierbij door onze re dactie voorgelegd. Wij wachten," wat Ds. H. Bakker van Amsterdam. Ds. Joh. Groot Enzerink te Leiden, Prof. Dr. Th. L. Haitjema te Groningen, Dr. P. J Rromsigt te Amsterdam, Dr. J. Ch. Kromsigt te Oostwold, Dr. H. Schokking te 's-Gra- venhage en Ds. A. B te Winkel te Den Haag nu zeggen zullen. Aan ieder van deze heeren zal een exemplaar van dit nummer van „De Waarheidsvriend" worden toegezon den. En willen wij uitspreken, dat we volstrekt niet willen, dat er een brand stapel voor Ds. Lingbeek zal worden opgericht. Maar we willen slechts bescheiden- lijk vragen en het ook weten of dat toelaatbaar is, wat Ds. L. in benenver- melde passage in „de. Geref. Kerk" van 2 Oct. j.l. schreef." UIT ONZE INDIEN. Be komende faeiuurswisseling. Door. de stichting van den Volks raad en de behandeling der Indische begrooting in dit lichaam heeft de gouverneur-generaal meer dan tot voordien rechtstreeksche bemoeienis gekregen met de samenstelling der begrooting, terwijl de verdediging 'dier begrootihg in den raad door regee- ringsgemachtigden een n&uwkeurige kennis van de.gebeele begrooting voor den landvoogd niet slechts wensche- iijk, maar noodig maakt, aldus het- Bat. Nbkl. Wanne.er nu, in opvolging van den wensch van den heer Fock, het be stuur in Maart 1926 zal worden over gegeven, zou de nieuwe gouverneur- generaal een begrooting vinden,, welke feitelijk reeds geheel ligt en door hem als zijn begrooting aan den Volksraad zou moeten worden gebonden. In ver band met de eischen nu, welke de be grotingsbehandeling stelt, zou de nieuwe landvoogd daardoor herhaal delijk in een onaangename positie kun nen komen. Men wenscht dit nu te vermijden door den nieuwen G. G. reeds eerder in de gelegenheid te stellen daadwer kelijk deel te nemeti en zoo mogelijk leiding te geven aan den begrootings- arbeid. M a.w. de nieuwe gouverneur-gene raal zou dan een paar maanden voor de aanvaarding van zijn bediening reeds in Indië arriveeren. Men denkt zich den loop der zaken aldus, dat de opvolger van den b.eer Fock reeds in Februari hier zou zijn, zoodat hij ongeveer drie maanden tij'l zou hebben voor een rustigen voorbe reidenden arbeid. Het vorenstaande is als gezegd nog slechts een plan. Maar op den achter grond van dit plan staat het voorne men om in verband niet de moeilijkhe den, welke men op vorenbeschreveti wijze zal trachten te ondervangen, de benoeming van nieuwe landvoogden COURANT VAN DINS DAG niet meer in liet voorjaar, doch in het najaar te doen plaats vinden en op zoodanig tijdstip te doen ingaan, dat de nieuwe regeerders reeds in de eer ste 'door hen in te dienen begrooting blijk kunnen geven van bun regee- rings inzichten. Ongezond Soemba. Men schrijft van Waingapoe op Soem ba aan de ,-,-Leeomot.iefV ~dat 'n kleine verbetering is opgetreden in den ge- zondheidstoestand.jip.. het eiland. Toch laat deze nog immer veel te wenschen over. Er he§rscht een kwaadwillig soort van malaria, die al heel wat slachtoffers heeft geëischt. Prof. dr. Redenwaldt van den B.G.D. heeft er indertijd e en _r-onderzoek. naar inge steld, doch tot een krachtige bestrij ding is het nog niet gekomen. Alleen wordt kinine verstrekt. Men heeft geprobeerd met het doen verhuizen van 'de bevolking naar de kust,, doch toen breidde de ziekte zich nog meer uit. In een kort tijdsverloop stierven van de Europeanen de véearts, de eclitge- noote van den '-assistent-resident en kinderen. De adjunct van den veearts overleed ook aan. de gevolgen van de malaria, de nieuwe veearts werd aan getast, dr. Kemmerling van het mijn wezen ging zwaar ziek weg. De houtvester op dienstreis liep even eens de kwaal op. Krankzinnigen op Bali. Indertijd werd in den Volksraad zoo wel als in onderscheidene persberich ten de klacht uitgesproken, dat op Bali een groot aantal 'krankzinnigen zijn. Deze klacht schijnt volgens het Soer. Hbld. volkomen' juist te zijn, want ook volgens onderscheidene rapporten op het bureau van de "inspectie-afdeeling Oost-Java van- den Burgerlijken Ge neeskundigen Dienst is het aantal krankzinnigen op Bali beduidend groot. In verband hiermede kreeg ttr. La- tumeten de opdracht zich naar ge noemd eiland ,te_bg£:eyeii en aldaar 'n nauwkeurig onderzoek, in. te stellen. Dit onderzoek zal .drieledig zijn en zich over de volgende punten verdee- len: Ten eerste zal worden nagegaan, hoeveel krankzinnigen zich op hei eiland Bali bevinden. Ten twééde zal onde.rzooht worden op welke wijze - eij in welke gelegen heden deze patiënten zijn onderge bracht. En ten derde zal worden nagegaan de mogelijkheid en wenschelijkheid van een ombouwen van de kazerne- gebouw op Bangli", tot £en doorgangs huis voor krankzinnigen. Zilvererts gevonden. Het is bekend, dat in het Z. van Ban tam (W. Java) bij 'het daar ingestelde geologisch onderzoek zilvererts werd aangetroffen in ,vrij belangrijke hoe veelheden. De „Loc." vernam hierover, dat het desbetreffende terrein zich dicht bij de kust bevindt en van de landzijde uit niet te bereiken is. De betrokken amb tenaren van'het Mijnwezen moeten zich van den zeekant uit er heen be geven en dan nog een landreis van meer dan.een dag maken. Hieruit valt af te leiden, dat.jde zilverlagen wel heel rijk zullen moeten èijn, wil de ex ploitatie loonend wë?,en. 'Want men zal er, als in zooveel andere streken, moeten kampen met transport- en werkvolkmoeilijkheden. Intusschen zijn,, terzake nog geen bepaalde ge.geveps, beschikbaar voor wat betreft den rijkdom der aangetrof fen zilverertsen. Betreffende de goud-exploitatie in-de Djampangs (Z. Prëanger) meldt het zelfde blad, dat de desbetreffende on- dei handelingen met de Alg. industrie-. M*ijnbouw: en Expjoitate Mij. nog niet afgeloopen zijn, terwijl voorts een 2- tal mijnbouwcorfcessies in dezelfde streek reeds uitgegeven werd. Kunst en Letteren. Nieuwe uitgaven. Naar wij vernemen zullen bij' den Uitgever j. H. Kok te Kampen dit najaar weder enkele zeer belangrijke boeken -het licht aanschouwen. Van de hand van Dr. B. Wielenga zal o.a. een lijvig werk in kwarto formaat verschijnen over „De Bijbel als boek'van schoonheid". Ongetwij feld zal dit prachtwerk sterk de aan dacht trekken. Verder verschijnt een boek. waarop reeds- lang- is gewacht, n.l. „Met zes zintuigen de natuur in" door Prof. Dr.' 'A. van Veldhuizen te Gronin gen. Dit boek is verlucht met talrijke penteekeningen van J. Dijkstra. Aan de uitvoering werd niets gespaard om het boek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De Maatschappij. Van het nieuwe Chr. SoctaahEco- •nomische weekblad „De Maatschap pij", uitgave van de Drukkerij'Oranje' Nassau te Baarn, is thans het eerste nummer Verschenen. Behalve een in leidend hoofdartikel van Dr. J. A. Nedcrbragt bevat dit nummer een ar tikel over do positie van den.. Midden stand. door L. Attema, en een over de Vakbeweging door II. Amelink. Als vaste rubrieken zullen wekelijks terugkeeren een Economisch overzicht 13 OCTOBER 1925 een Finanticel overzicht, een Tijd schriften-revue, terwijl een geheele bladzijde is gewijd aan Vrouwenbelan- gen. Tot de' verdere in dit nummer behandelde onderwerpen behooren: Verzachting van de celstraf 'Nor maliseering van papierformaten Rubberkoorts in Djambi Winstdee- ling in Engeland Begrootiiigsvaria Onze schoenindustrie Arbeids tijd in Duitschland Bodemcultuur Congres R. K. Middenstand Organisatie in Duitschland - De ar beidsmarkt in het 2o kwartaal van 1925 AVielvaartpoli'tiek Neder land in het Buitenland. Het blad is voorzien van talrijke actueele eh andere illustraties. GEMENGD NIEUWS. Gedood. De zoon van den pannenfabrikant Loomans te Reuver biji 'Roermond is door het zich vast klampen aan .een vrachtauto komen te vallen. De wielen gingen over zijn lichaam, aan welke ernstige kwetsuren hij is overleden. VerduI'stiering. De bode K. te Hillégom is in. verzekerde 'bewa ring gestéld..Hij wordt verdacht rem- boursementen te hebben verduisterd. Ook is een vermoedelijkeheler aan gehouden. Een nieuw beroep. Langs den trein op het station te Utrecht loopt een man op jaren, niet te 'groot vah stuk met een gelaat, waarover naar menschelijké berekening, de laat ste twintig jaar geen glimlach is ge gleden. Hij zoekt niet naar een "lee- gen, maar naar een vollen! coupé, waar nog juist een plaatsje voor hem te vinden is. Eindelijk is het géwenschte 'gevon den. Een wagonr derde klasse, drie coupé's naast elkander geheel bezet behalve de middelste waar nog juist een rufunte is om zijn schrale lichaam1 op te bergen. Als de conducteur, onder het dicht smijten der deuren geroepen heeft: „alles richting Den Haag", steekt ons mannetje zijn hand in den zak en haalt er #een pakje blauwe kaartjes uit, waarvan hij zijn mede-reizigers in zijn coupé en de beide nevenliggende er ieder een gratis ter hand stelfc. Dat Is ,nu nog ,eens durven. iW,e hebben het zoo, dikwijls er over, dat .■alleen vrijdenkers voor hun mesning durven uitkomen, maar hier is toen het tegendeel waar. Het kaartje bevat de mededeeling: „Luther, Melanchton, Prof. v. Oos- terzee, Dr. A. Kuyper, de Heraut .van' 1879, de Stem der Waarheid van 1883 en nog meer dan 25 andere geleerden beweren, allen, dat er in het Nieuwe Testament geen bewijs te Vinden is ypor Zondagsviering. De rustdag is van Vrijdagavond zonson dergang tot Zaterdagavond zonsonder gang." Men kijkt elkander aan en het duurt geen minuut of men zit volop in een theologisch debat, waarvan het be scheiden mannetje het middelpunt is. De reizigers van den nevencoupé han gen over de afscheiding en vormen op deze wijze een debatvergadering van 24 man. Sommigen houden een ern stig betoog, anderen ergeren zich en zeggen den ongevraag'dendnleider, dat hij dan Jood moet worden, als hij' zoo'n 'rustdag houden wil. ^Met mannenmoed verdedigt hij1 ech ter zijn overtuiging tegen spotters en ernstige bestrijders. Voor men er aan denkt, is men in Den Haag, waar hij den heeren dank zegt voor hun belangstelling in het onderwerp. .Willen ze er meer van .weten, dan heeft hij' een adres van een iemand, die gaarne Inlichtin gen verstrekt. De rrian schijnt van deze bezigheid zijh beroep te maken! Een Zendingsatlas. Naar het Ned. Zendingsblad meldt, ligt het in het voornemen van den Zendings studieraad, om binnen eenigen tijd een Zendingsatlas van^ de Zendings terreinen iil Oost- en Wpst-Indië uit te geven. Slag van een molenwiek. Te Wehl kreeg het 2-jarig zoontje van S. een klap van een molenwiek. In errfstigen toestand is de kleine in liet Ziekenhuis ie "Dïdam opgenomen. Mijnongeluk. In de Meyer en Charlton goudmijn, meldt een te legram uit Johannesburg, is een schacht ingestort. Drie inboorlingen zijn gedood, twintig gewond. Vijf Europeanen, die drie uur be dolven werden, zijn geréd. Ontploffing bij een opera tie. Een tragisch ongeval, gelijk er nog nimmer één in de 'annalen van de B ritsen e geneeskunde werd opgeteekend, is in het M,aria-zieken huis te Stratford voorgevallen. Tij dens de operatie van een patiënt, die een ongeluk met een automobiel had gehad, ontplofte een toestel in den mond van aen patiënt, waardoor deze binnen tien minuten overleed. De dokter zeide, de operatie reeds honderden keeren op de zelfde wijze tt# hebben toegepast en verklaarde, dat er geen vlam bij' 'het toestel ge houden werd. Men,staat tot dusver voor een raad sel. De stem als motorische kracht. De uitvinder L'. H. Pear son exposeert op het oogenblik op een electriciteitsientoonstelling te Not tingham toestellen welke in beweging kunnen worden gebracht door de tril lingen, veroorzaakt door de mensche- lijke'stem, waardoor het mogelijk wcfirdt. b.v. een motor aan den gang té brengen door „start" te roepen, of een lamp te doen branden door den uitroep „light." De ontvang-apparaten zijn afgestemd op bepaalde klanken en voor een bepaalde taal. Noodlanding. Bij de gas fabriek te Alkmaar heeft gisteroch tend een marinevliegtuig, de Fokker jager F 11, een noodlanding gemaakt. Landingstoestel, schroef en benzine tank werden ernstig beschadigd-. Vlieg officier Adriaanse" en de passagier bleven ongedeerd. Zij waren op van de Kooy via Soesterberg naar .Waal- haven. LIJST VAN VESTIGING EN VERTREK. Gevestigd. R. J. Schuilenburg, a. b. schip „De .Hoop", Oude Vest Raden So.eman- tri Koesvemah, Witte Rozenstraat 16 L. van Son, verpleegster, ^Acad. Ziekenhuis C. L>? Wernink, ver pleegster, idem' 'A. Graafland,'ver pleegster idem J. de Vringer, en tam., schipper, Pioenstraat 21a P. M. G. Thiele, W. Rozenstraat 32 H. Lindeman, Oude Rijn 11a P. A. van Tol, fabrieksarbeider, Ko.ói- park ,4 J. R. van H er wij n e n, Bloem markt .24 E Wo Iters, O egstgees ter laan 27 A. W. Hennink, Oranje- gracht 27 LI J. Nieuwenburg, in- strumentmaker, .Oranjegracht 27 Bu G. Evert, metselaar Heerenstr. 28- E. Rietra, Breestraat 149 'F. D. L. Gunning, advocaat en procureur W&sstraat 33 W- Hartingsveld, Bloemistenlaan 20 A\ Pull ter .Cun- ne, Noordeinde 14a J. A. N. den Tonkelaar en fam. letterzetter, P. de la Courtstraat 16a O. Colpa, klerk X). B., Lange Mare, 4 P. O. en D. A. v. d. Buuse, Meidoornstraat 23 LWl. H. Biedier, Aloëlaaru(43a J. Boon, Apothekersdijk 30 B. JA. Baars, Noordeinde 54 H. Faber, Zoeterw. Singel 63 W. A". Ginsel, j Oegstgeesterlaan 27. E. G. A. La- pré, idem Wed. M. v. 'd. Wilk— Barendregt, Hooge Rijndijk 59 J. E. Rijvanck', Oude Vest 53 P. A'. Clercx, Witte Rozenstraat 16b ,G. Meel, dienstbode, Hooigracht 99 P. M. van Rij', onderwijzeres, Jan v. en 'fam. magazijnchef, Pioenstraat 29 Goyenkade 36 H. v. 'd. Wijïigaard A'. J. Gorter, Groenhovenstraat 24 J. Eising, timmerman. Noordeinde 8 T. L. P. Larrewijn, koopman, D. Agnietenstraat 9 Al Dunne- bier, L'. Diefsteeg 20 A. W- ivan Wijngaarden, Hoogewoerd 142 P. G. v. Harpen Luyper, Breestraat ,72 S.Muller, Morschweg 38 J. B. Sens, ambt. Secretarie, Hooge R.- dijk 116 T. Ladan-^-v. Gelder, Raamsteeg 23 H. P. de Kanter, Witte Singel 85 J. H. Ressing, J. van Houtkade 16b H. A. .Gijbels smid, N. Beestenmarkt 22 S. B. Lie, Zoeterw. Singel 91 J, ,G. Kar stens, Hooigracht 35 C. de Geus, P. de la Courtstr. 20 J. Brittijn, kok, Meidoornstr. 24 J. Smit, Doe- zastraat 7 1C. Nolet, verpleegster Acad. Ziekenhuis H. G. A, en Th. Castérmans, H. Rijndijk 104 A1. J. Hartwijk en gezin, winkelier, Nieuwe i Beestenmarkt 9a J. Berghege, i Groenhovenstr. 24 E. Hammei, ver koopster, |Öude Rijin 24 |Wj. E. IH. Brunet de Rochebrune, Hppge .Rijn dijk 66b H. Schoei, monteur,lé Binnenvestgracht ,4. Vertrokken. iH. C. H. Reijers, Veixr, VeursChe straatweg 29 A. C'. SicKenk, Dén Haag, V inkensteinstr. 118 Mej. ;M. Th. Hakker, Den Haag, Nassauplein 5 Wl- F. v. Reijpe, Eindhoven, Hel- merslaan, 51 O. J. Kroeze, Rotter dam, Boogjes 34 Tuindorp iMejv M. Welling, Voorburg, Laan V. Das tenburg, 36 P. J. H. Roumen, Rotterdam, Da Gostastr. 34b Mej. J. v. Bemmelen, Rotterdam, Heesrn- raadsingel 15 H. Bürmann, Oegst- geest, de Kempenaérstr. 24 Mi H. Veurdenburg, Rotterdam, Schie- damsche Singel 83 H. de Wfit, Bussum, Beeresteijnlaan 27 'vJ. .Top- pes, Bussum, idem K. Velde, Sap- peineer, Slochterstr. Mej. W. aé IVIooij, Vlaardingen, P. Hendrikstr. 156 G. J. M. de Greef, Den Haag. Emmastraat 238 Mej. Riebeek, geb. v. d. Klaauw, Haarlem, ,L. Vla mingstraat 23rood A. G. v. Werk hoven, Utrecht, Staringstraat lObis J. C. .Snijder van Wissenkerke, Was senaar, Haagweg D. 48 Mej. S. Veeningen, Den Haag, Prinsenstraat 14 Mej. G. v. d. Heide; Amster dam, Bestevaerstraat 172 II Mej. C. M. de Groot, Watmond, Dorpstr. 157 Mej- v. d. Bosch-Boeklagen, Amsterdam, Prinsengracht J32 VII Wed. Nieuwenburg, ,Nic°laa^ Den Haag, Cuypstraat 3-3 Mej. E. A. Hulshoft 'Pol, Genève, Boulevard de Franchées H. B.amak. Voorscho ten Nieuw „Voordorp" Mej; E. Koppel, Wassenaar^ Hoogeweg 6 C. W. Verplanckej, Amsterdam' Ha- ringplein 6 II A. Roest-Visser, Heider, Leliestraat .49 P. ,Wt Kamp huizen-Cornet, Amsterdam, "Valerius- straat 239 F. Mol, Koudekerk a. d. Rijn, Huize „Vredelust" Mej. J. Raaymakers, iGouda, Houtmans- Sracht 5 M. G. Seijn, Den Haag, 'aendelstraat 63; P. H. v. Ui- den, Amersfoort. Landestraat 28 Mej. B. Bink, Vlaardingen, P. CL Hooftstraat 11 *S. Sommeling, Gro ningen, Fruitstraiat 7bis Mei. T. W. Groenen, Blodegraven, Rijnkade 79 Mej. S. IS. Kapraan, Amster dam, Harmoniehof 47 Mej. T. M. O. Hueber, Nijmegen, Waalkade 25 H. Velthuijaen, Amsterdam, Post jesweg 13 M. S. v. Gelderen, Den Haag. Zeestraat 66b Dr. H. Fok ker, Utrecht, jBurg. Reigerstraat 76 Mej. N. v.; d. Niet, Utrecht 'idem' Mej. R. Beflinfante, Utrecht, idem'. Mej. K. Ramp, Gouda, Gouwe 101 P. J1 Hutchison, Leiderdorp, Dorpsweg 3fG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6