MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 OCTOBER 1925 DAG-AGENDA. Sassenheim. Dinsdag 13 Oct. Verga dering A.R. Prop. club „Groen van Prinsterer" 7.30 uur in Concordia." Dindag 13 Oei 'sav. 8 uur Acade mie, HePdertking Paul Kruger. Spre kers P. J. Blok, Prof. Colenbrande-r, Dr. J. W. Leyds, Philip Botha. It17 October „Zomerzorg." Bazar der Vereeniging „Dierenbescherming.' Oegstgeest. Woensdag 14 October 'sav. acht uur, Rehoboth Kapel: Ds. J. C. Aalders van Schoonhoven. Zen dingsrede. Donderdag 13 Oct. 's av. 8 uur .Zen- dingsbidstond Oosterkerk. Ds. D. A. v. den Bosch van 's-Gravenhage. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waar genomen door de apotheken van d# h.h. G. F. Reyst, Steenstraat 35, tele foon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. groote schaal, beteekent de val dezer firma voor wijde kringen een groote ramp. Het uitbreidingsplan der gemeente Wasseaaar. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben f' teren, onder voorzitterschap van mr. Limburg, behandeld een aantal be zwaarschriften tegen het door den Raad der gemeente Wassenaar vastgestelde uitbreidingsplan dier gemeente. Mr. Lim burg was rapporteur. Namens de Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, voerden o.a. het woord de heeren Van Tienho ven en Henri Polak, die opschorting vroegen van het plan, tot de regeering zich zal hebben uitgelaten bij de behan deling der a.s. Staatsbegrooting over een eventueel spoedig wettelijke ^rege ling van het gewestelijk uitbreidings plan. Gerei. JomgeHngsbcnd. In de laatsgehouden vergadering van het bestuur van den Bond van J. V. op 'Geref. grondslag is in de door het over lijden van den heer Jac. van Oversteeg ontstane vacature tot tweede voorzitter benoemd Dr. K. Dijk, Geref. predikant te Den Haag. Voorts heeft dit bondsbestuur nog een commissie benoemd, die over de inrichting van den geheelen Bondsdag alsook over de voor vergadering rapport zal uitbrengen. De eerstvolgende Bondsdag, op He melvaartsdag 1926, zal worden gehou den in het Concertgebouw te Amster dam. Daar zal o.m. worden behandeld "het onderwerp: „Onze houding tegen over de moderne jeugdbeweging/' Ook is een commissie benoemd om in nader contact te komen me^ de jonge lingsvereenigingen in Dintsckland. In deze commissie hebben zitting de heeren P. van Nes Czn., D3. B. A. Knoppers en Dr. K. Diik. Verder is de methodiek-commissie uix- oebreid. Deze bestaat nu uit de heeren P. van Nes Czn., Ds. B. A. Knoppers, A. van Rijn Dzn., Dr. K. Dijk en I Stap. Er zal naar worden gestreeld meer eenheid in de werkwijze dei* veree- nigingen te verkrijgen. Met de leiders der jeugdbeweging in de groote steden zal daartoe een conferentie worden ge houden. Staatspractijkdiploma. Bij beschikking van den minister van onderwijs,.kunsten en wetenschap pen is de commissie, aan welke was opgedragen te onderzoeken of de in stelling van een Staaspractijkdiploma, (voor handel en administratie Red. N.R.C.) gedacht als bovenbouw op de bestaande practijkdiploma's, mogelijk en wenschelijk is, ontbonden, met dankbetuiging aan de leden en den se cretaris voor den door hen verrichten arbeid Docr geaieeisien te sluiten leeningen. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw beeft tot de gemeen tebesturen een circulaire gericht, waar in wordt medegedeeld, dat het den mi nister is gebleken, dat gemeentebestu ren, ten einde te kunnen slagen in het plaatsen ten behoeve van hun gemeen te, van leeningen bij openbare instel lingen, welke daartoe de gelegenheid hebben geopend, meenen gebruik te moeten maken van de diensten van tusscbenpersonen, ter zake waarvan het betrokken gemeentebestuur aan die personen ook bij berekening hun nerzijds van een billijk percentage, iir vreband met bet veelal hooge bedrag der leening, een belangrijk bedrag aan provisie hebben te voldoen. Na daaromtrent gepleegd overleg met de betrokken ministers, wordt on der de aandacht der gemeentebesturen gebracht, dat wat aangaat het plaat sen door de gemeenten van'leeningen bij bedoelde instellingen, die doarover te voeren onderhandelingen door de gemeentebesturen rechtstreeks met die instellingen knunen worden afgewik keld, zoodat te dier zake geen mede werking van tusscbenpersonen behoort te worden ingeroepen. De minister meent deze gedragslijn ter vermijding van onnoodige kosfeu te mogen aanbevelen. De Bioscoopwet. De heer Boon beeft twee amendemen ten ingediend op bet ontwerp tot be strijding van de zedelijke en maat schappelijke gevaren van de bioscoop Afb. 1. Co s tuu m voor jonge meisjes, met een door knoopen bezette patte en plooien. Zoo als dit de laatste seizoens steeds het geval was, onder scheidt zich ook dit seizoen de mode voor de jonge meisjes haast in niets van die der volwassen dames. Ook voor onze jeugd zijn de halsjes hooger, de mouwen langer en de rokken wijder geworden. Een verschil kan er hoogstens in bet materiaal gevonden worden, dat kleuriger en bonter zijn mag. Het materiaal voor jonge meisjes is ook beduidend goedkooper om dat men voor haar geen brocaat of zware zijden stoffen neemt. Ons voorbeeld is gemaakt van blauwe kasha, gegarneerd met kraag en manchetten van glasbatist. Het costuum heeft princesse-model en op taillehoogte inge. haald. Van hieruit loopen langs de geheele roklengte de plooien, die diep ingestreken zijn. Een pasje met twee knoopen dekt den aanzetnaad. Het voorpand heeft op schouderhoogte drie smalle zoompjes, die in de taille uitspringen. Midden voor loopt een met knoopen bezette patte waaronder de sluiting zich bevindt. Lange nauwe mouwen met opslag en een kraag met klein fluweelen dasje. Afb. 2. Jumpercostuum uit tweeerlei stof voor jonge meisjes. Ons plaatje geeft een jumper- cosluum uit tweeerlei stof voor jonge meisjes, een dracht, die speciaal voor de jeugd geschikt is. Als materiaal neemt men bruin en bruin-beige geruite wollen stof. De glad aan gezette rok heeft moderne onder aangebrachte plooien. Hiervoor knipt en de stof op, de gewenschte hoogte in en zet de plooien met een smal naadje aan. De boven rand moet door een lintje afgewerkt worden, daar de plooien dan beter in model blijven. De blouse is geheel glad met aangeknipte mouwen, die even eens van onderen geplooid zijn. Men kan blouse en rok aan elkaar zetten of de blouse over de rok laten vallen. Afb. 3. Geplooid costuum met passé voor jonge meisjes. Het slanke model van dit costuum wordt van voren en van achteren voorzien van een lange gladde passé. Hierbij past zich een hooge omgeslagen kraag aan. Een split midden voor vervangt de sluiting. Men naait de plooien tot in de taille vast. Mouwen met boordjes en smalle ceintuur. ••I Afb. I. Costuum met patte en plooien Afb. 2 Jumpercostuum van tweeerlei voor'jonge meisjes. stof voor jonge meisjes. Afb 3 Geplooid costuum met passé voor jonge meisjes. -Hij wijst erop, dat de vage redactie van art. 4 noch voor gemeentelijke nakeu ring, noch bioscoopverbod voor kinde ren en jeugdige personen uitsluit en stelt aan dit artikel een toevoeging voor, waardoor althans ingrijpen op deze beide punten door den gemeente raad voorkomen wordt. Het tweede amendement van den lieer Boon beoogt verplichte keuring voor volwassenen uit het ontwerp., te lichten. Een verdere wijziging heeft ten deel de gedifferentieerde keuring in 't ontwerp te brengen overeenkomstig de redactie van de staatscommissie en van het eerste ontwerp waarbij tot 14 jaar op geschiktheid, van 14 tot 18 jaar op toelaatbaarheid wordt gekeurd BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Overeenstemming inzake art. 16. Naar uit Locarno gemeld wordt, is thans in beginsel in de kwestie van art. 16 overeenstemming óereikt. Waarschijnlijk wordt het accoord gesloten op ce volgende bases: Duitsch- land treedt op de gewone voorwaar den tot den Volken Dond toe. Om te gemoet te komen aan Duitschlands bezwaren in zake art. 16, zouden de geallieerden een verklaring afleggen, waarin zij, eraan herinnerend dat al léén de Volkenbondsvergadering ge rechtigd is het pact te interpreteeren ieder voor zich erkennen, dat de bij dragen van de staten, die in geval van oorlog geroepen zijn de Volken bondsverplichtingen te doen eerbiedi- fen, in verhouding moeten staan tot e middelen, waarover zij 'beschikken. Het schijnt, dat dit laatste als volgt moet worden opgevat: Duitschland zal niet behoeven mee te doen aan mili taire sancties van de Volkenbo-nds- mogendheden zoolang zijn militaire si tuatie zoo is als op net oogenblik). De deelneming aan economische maat regelen zal van het resultaat van eeii onderzoek naar de bijzondere positie van Duitschland op het oogenblik der afkondiging van zoodanige maatreg len afhangen. Verder zouden nog nader worden geroepen om over den omvang der Duitsche verplichting tot medewer king aan economische sancties te be slissen. In verband met de overeenstem ming is het verder van belang te we ten, dat ook in de z.g. neven-kwesties (ontruiming van de Keulsche zone, wijziging van het bezettingregime, enz) de mogelijkheid om tot overeenstem ming te geraken zeer goed beoordeeld wordt. Havas meent te weten, dat de Duit. sche delegatie, alvorens zich defini tief accoord te verklaren met art 16 een uitstel van 24 uur vroeg, ten einde de Rijksregeeri g te r:adpl gen. Een Duitsche ge eie. eerde. di. 's 13a: Berlijn vertrokken is, zal mondeling de berichten van Luther en Strese- mann aanvullen. Naar verluidt, heeft dr. Stresemann bij zijn onderhoud met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken Skrzynski,, den indruk gekregen, dat de houding van Polen lang niet zoo intransigent is als men na Polens eer ste optreden te Genève moest aan nemen. „ALGEMEENS'' WERKSTAKING IN FRAIvKRÏJBL Éon fiacco. De door de communisten in ge heel Frankrijk geproclameerde alge- meene werkstaking is op een fiasco uitgeloopen. Te Parijs was de eenige categorie, waar in meerderheid werd gestaakt, die van de chauffeurs van taxi's, zoo dat de straten van Parijs eenigszins den aanblik van den eersten Mei ver toonden. Toch waren nog heel wat taxi's te krijgen. In het trambedrijf kon de dienst 6ijna normaal wórden voorzien. Alle openbare bedrijven werkten overigens volkomen normaal, met name de post, telefoon en telegraphie, en de spoor wegen. Wat de particuliere bedrijven aan gaat, werd nogal gestaakt in de auto mobiel- en vliegtuigfabrieken en in de metaalnijverheid, die grootendeels ten Noordwesten van Parijs gecentra liseerd is, -hier vielen ook eenige bot singen voor toen de overheid de werk willigen beschermde. Over het alge meen heeft dit alles echter zeer wei nig te beduiden en is de poging, de arbeidende bevolking op te zweepen voor een politieke betooging, jammer lijk mislukt. Gelijkluidende berichten komen uit geheel Frankrijk in, waar nergens het communistische wachtwoord in het groot gevolgd schijnt te zijn. Stakiigsrelletjes. Te Parijs hebben gisteren op en kele punten stakingsrelletjes plaats ge had. Na aflopp van èen vergadering wiepen stakers een kar met steenen ondersteboven, waarop een botsing met de politie ontstond. Vele agenten, en eenige betoogers werden gewond en naar het ziekenhuis overgebracht en tal van personen werden gearres teerd. Bij een tweede botsing werden even eens agenten en betoogers gewond. De Parijsche afgevaardigde Doriot, werd gearresteerd. Ten slotte ontstond een opstootje te St. Denis, waarbij twee agenten kwetsuren opliepen en een staker door een revolverschot, dat een onbekends loste, ge'dood. Een later ontvangen telegram meldt dat Doriot vrij ernstig aan het gelaat en aan den schedel is gekwetst. Te kwart vpor 6 was ae rust her steld en kon' de gewapende macht inrukken. Ock 0 Straatsburg ha'dei ge.ech te.: typo i e on sha kers. Verscheidene personen werden gewond. Eenige personen werden ge arresteerd. Be kindersterfte in Japan. Gelijk blijkt uit een onlangs in Tokio uitgegeven stedelijke statistiek staat Japan wat betreft de kinder geboren kinderen er gemiddeld 200 wekkend hoog daar van de 1000 pas- sterfte bovenaan. Het cijfer is schrik- sterven. Deze groote sterfte komt hoofdza kelijk op rekening van de slechte sani taire inrichtingen in dat land en is ook grootendeels te wijten aan de onvoldoende kennis der Japansche vrouwen met de gewoonste kinderver zorging, alsmede met de buitenge woon slechte sociale verhoudingen. Zooals men weet, zijn de arbeidsloo- nen er zeer laag. KORTE BERICHTEN. Het Duitsch-Russisehe handelsver drag is gisteren te Moskou geteekend. De Britsche zeeliedenstaking is ge ëindigd met een nederlaag der stakers in Grcot-Trittannië en Ierland. Austra lië en Nieuw-Zeeland zullen volgen. In den Belgische staatsdienst worden ingrijpende bezuinigingen over wogen. Uit Rome wordt tegengesproken, fdat Mussolini naar Locarno zal komen. De expertenccmmissie in de Bar- mat-affaire "heeft gisteren haar slot zitting gehouden. De Krugérfeësten te Pretoria heb ben een schitterend verloop gehad. On geveer 20.000 personen woonden de_ onthulling van het Kruger-monument bij Generaal Herzog en generaal Smuts hielden redevoeringen. Er is een aanslag gepleegd op den Roemeenschen gezant te Sofia. De aan slag is mislukt. Het schuldenaccoord van Was hington is in den Franschen minister raad besproken. UIT DE OMGEVING. VOORSCHOTEN. Geboren: Anthonie. z. v. A. van den Eykel en A. A. \V. Voorhout; Theodo ras 'Wilhelmus Johannes, z. v. W. de Bruyn en M. C. van der Meer; Cornelia Johanna, d. v. C. P. van Vliet en J. M. G. van Wijk; Judina oJhanna, d. van W. D. van Wijngaarden en H van Dam. Getrouwd: K. B Peeters en C. P. Th. Roodakker. WASSENAAR. Gemeld wordt, dat de onteigenings procedure inzake de gronden van „Mey- endeli" een( einde heeft genomen, daar alle partijen zich bij de genomen be slissing hebben neergelegd. De gronden zullen dus dezer dagenin handen van de gemeente 's Gravenhage overgaan. Burgerlijke stand. Bevallen: J. J. v. d. Kroft-Wensveen, dochter. A. v. d. Marel-Vreugdenhil, zoon. C. fv Hoger- Radio-Programma. Wat er vanavond te hoezen is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.— (Rome, 425 M.) Concert 6.30 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert 01 lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weer bericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Mu2iek of lezingen. 8.NSF. Uitzending van persbe richten, enz, door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Concert. 8.20 Londen en Daventry. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.40 NSF. Prof. Storm van Leeuwen over: „Zuivere lucht en gezondheid". S.50 (of 8.35) (Zünch, 513 ïvi.j .1 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. S.50 (plia.) (Madrid.' 39a M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muiiek. 8.50 (Miinster, 410 M.) Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.L.;, 175a -M 1 11: :-r 9.20 NSF. Voortzetting concert 9.20 (Hamburg, 395 M.J Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.J Concert. 10.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persoureau Vaz Dias. 10.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuws- tijaing.11. woning-Sneiderwaard, dochter. W. v. Egmond-Mantel, zoon. Chr. Heins-Schut zoon. J. G. v. Gent-Konings, zoon. H. v. d. Akker-v. Barneveld, dochter. Ondertrouwd: P. Lommers en M. J. Jongeling. N. M. Vellinga en M. v. Hou ten. B. Polman en C. E. Eoltendal. Gehuwd: f,. S. Rietkerk en Fr. A. v. d. Berg. BOSKOOP. Geboren:: Pietje, d. v. P Koetsier en A. Heij; Neeltje Pietersnella, d. v. W. L. Berkouwer en A. Kreuk;, Lydia Catharina, d. v J. N. v. Tol en D. Goudriaan. Overleden: Arie Kalf, 79 j; Leentje Kinkel, echtg. van J. F. Verkade, 55 j. ALKEMADE. Geboren: Cornells Johannes, z. v, J. Eartels en van M C. van der Meer; Jacobus Theodoras, z. v. G. Termeulen en C. M. van der .Meet; Hubertus Jo hannes, z. v. B. H Duivenvoorde, en C, C. Dobbe; Frits Gérard Frans, z. V. L. H M. J. Vosters en Th. M. J. de Jong; Anthonius Mattheus Johannes en Petrus Adrianus, z.s van H. A. v. Velzen en M. J. van Ruiten. Overleden: Gerardus Maitinus Höl- scher 4 jaren LISSE. Vertrokken personen: J. Warmendam' :en gezin, naar Anna Paulowna. E. v. Ti!, naar Amsterdam. P. v. d. Reep naar Bennefcroek. P. C. Snel naar Leiden. C. L. M. Hackman naar België. J. L. Wetter naar Oudenbosch. G. de Bruin naar Hillegom. G. M. F. Dankelmazi naar 's Hertogenbosch. J. Dankelman naar Roernfbnd. C. C. J. Onderwater naar Woerden. Th. L. Grimbergen naar Hillegom. M. de.Groot naar Apeldoorn, P. C. M. v. Grieken naar Woerden. Wed. v. Wieringen en dochter naar Bennetroek. J. C. Streng naar Rotter dam. W. Kuijt en gezin naar Sassen- heim. G. v. d. Velden en gezin naar Haarlemmermeer. A. Th. L. Hendriks naar Amsterdam. M. v. Zijl naar Hille-, gom. P. C. Vermeer naar Mijdrecht. G. A. v. Dijk naar Helder. Ingekomen personen: J. Otten van Simperveld. M. C. J. Hulsebosch, van Teteringen. P. M. Wassenaar, geboren Rcichwein en gezin, van Heerlen. G. V/ijsman van Hillegom. C. Verlaan van Nieuwer-Amstel. H. J. Ruigrok, van Schoten. C. Mienis van Hoogwoud. H. M. Zwart van Leiden. J. F. M. Zegers van Haarlemmermeer. W. A. Bhiiippo en gezin, van Hillegom. A. J. Driessen van Utrecht. K. J. W. Schoone van Schoort G. Riemersma, van Amsterdam. L. v. Haverea en echtg. van Weesp. L. C. Boogerd van Zierikzea. C. J. v. Nieuwkoop, van Amsterdam. C. V. d. Valk en echtg., van 's Gravenhage. C. Kalle, van Herkingen. J. Spaargaren van Heemstede. J. Engel en gezin van Noordwijk. M. Maarssen geb. Strik van Amersfoort. W. H. Groenendijk, van Uithoorn. G. H. Tijsen en gezin ran Warmond. C. A. de Bruin en gezin, van Zevenhoven. J. S. P. de vetten van Warmond. J. M. Toorens ran Zwolle HAZERSWOUDE Door de duisternis misleid geraak te Vrijdagavond de 16-jarige Tj. de G. aan de Achterweg alhier te water. De heer PI., die plaats passeerende bs merkte door het schijnsel van zijn rij- wiellantaarn, dat er iemand in het wa ter lag. Met toegesnelde hulp mocht het hem gelukken, haar weer op het droge te brengen, hoewel zij bewusteloos blo 1: te zijn. De in allerijl ontboden gences- lieeren, Dr. D. alhier en Dr. de V. van Boskoop, slaagden erin de levenu geesten weer op te wekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2