.'NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1925, DAG-AGENDA. Zendag 11 October. Jeruël, Middel- stegr. 3. 'smo*g. 10 en 'sav. 7 uur Samenk.; 's mldd. half Tier zangkoor. Dinsdag 13 Oct. 'a av. acht uur. Aca- deróie: Paul Krugerherdenking. Sassenheim. Dinsdag 13 Oct. Verga dering A.R. Prop. club „Groen van Prinsterer" 7.30 uur in Concordia." 13—17 October „Zomerzorg." Bazar der Vereeniging „Dierenbescherming." Oegstgeest. Woensdag 14 October 'sav. acht uur, Rehoboth Kapel: Ds. J. C. Aalders van Schoonhoven. Zen dingsrede. De zondagsdienst te Oegstgeest zaj worden Waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. A.s. Zondag 11 October 1925 zal do dienst der huisartsen worden waarge nomen door Dr. de Graaff, Hovens Gréve, Janssens, Weebers. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waar genomen door de apotheken van dl h.h. G. F. Reyst, Steenstraat 35, tele foon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. zakken, te verkoopen. Deze brandstof is voorloopig Anthraciet en eierkolen per 12 K.g. en de firma heeft reeds pl.m. 50 winkeliers in de stad bereid gevonden om deze Zakken te verkoo pen en in voorraad te houden. Dit is een ware uitkomst voor klein behuisden, kamerbewoners, studenten en in 't algemeen zij, die niet volloen- de bergruimte hebben; daarbij kon* dat stof en vooral bij slecht weer het vuil loopen van gangen en trappen uitgesloten is. Waar dan ook deze uit voering in andere plaatsen, o a. Rot terdam, Schiedam enz. succes heeft zal deze manier ook voor Leiden een ware uitkomst zijn. Deze zakken wor den verkocht bij kruideniers en zaken in huishoudelijke artikelen. In het woonwagenkamp. Wij ontvingen een uitvoerig verslag van den evangelisatiearbeid in het woonwagenkamp, 'tls te groot om 't in zijn geheel op te nemen en te be langrijk om het te bekorten. Daarom blijft het liggen tot een volgend num mer. BINNENLAND. Jhr. Mr. A. P. G. v. Karnebsekf Een staatsman van beteekenis is we derom ons land ontvallen. In den hoo- gen ouderdom van 89 jaar is de Mi nister van Staat, Jhr. mr. A. P. C. v. Karnebeek, de vader van onzen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, na een vrij langdurige ongesteldheid, ontslapen. Jhr Abraham Pieter Cornelis van Karnebeek werd 14 September 1836 te Amsterdam geboren. In 1855 begon L.j zijn studie in de rechtswetenschap aan de Utrechtscho Universiteit, en promoveerde daar in 1861. Kort daarna trad bij in de diplo matieke loopbaan. Beurtelings was hij nu aan het De partement van Buitenl. Zaken en in het buitenland, werkzaam tot 1879, laatstelijk als Minister-resident te Stockholm. Toen werd hij ebnoemd tot commis saris der Koningin in Zeeland, welke betrekking hij vervulde tot 1884. Op 1 November 1885 trad hij op als Minister van Buitenl. Zaken. In 1891 werd hij voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gekozen te Rotterdam. Intusschen is de heer v. Karnebeek wel hei meest bekend geworden door wat hij buiten de Kamer deed als uit nemend kenner van bet volkenrecht en groot voorstander van het denk beeld den vrede te grondvesten op het recht. Toen het Hof van Arbitrage was ge sticht en Carnegie zijn vorstelijke gift had gedaan om de stichting mogelijk te maken van een waardig gebouw om dit Hof te huisvesten, was het van Karnebeek, die optrad als president van de tot dat doel in het leven ge roepen Cai'negie-stichtiiig. De teraardebestelling zal a.s. Maan dag plaats hebben op Oud Eik en Dui nen. Vertrek van het sterfhuis aan de Alexandersfraat te half twaalf. - Centraal Comité van A.R. Fiesverecn, Het Bureau C. C. verzoekt ons bet volgende mede te doelen: Tot tijueiijken onder-voorzitter (art. 23 Statuten) is door het Centraal Co mité in zijn.vergadering van 25 Sep tember j.l. aangewezen de heer Ds. M. van Grieken, Ned. Herv predikant te Rotterdam, welke deze benoeming aan vaard heeft. Tot secretaris werd. gekozen de heer Mr. II. Bijleveld te 's-Gravcnhage. Het penningmeesterschap blijft in handen van den heer L. F. Duymaer v. Twist Met nadruk wordt andermaal onder de aandacht der kiesvereen. gebracht, Üat correspondentie over pn lijzenen ten allen tijde dient te worden ge richt aan het Bureau Centraal Comi té (niet Kuyper-stichting), Dr. Kuyper- straat 5, te 's-Gravenhage en niet aan het persoonlijk adres van een der ls den van het moderamen of Centraal Comité. De Tweede Kamer. Óp de agenda voor de Dinsdag 13 "dezer te houden vergadering van de Tweede Kamer staan als eerste punt van behandeling de drie interpellaties, aangevraagd door de heeren Kleereko- per, Vliegen en Lovink, resp. over het standpunt van de regeering ten aan zien van de voorzieningen die door de stormramp van 10 Augustus in ver schillende gemeenten noodig zijn ge worden, over de afgraving van den St. Pietersberg en over de wijzigingen in het Duitsche tarief. Daarna komt het bioscoopontwerp aan de orde. Centrale Raad van Beroep. Naar de „Volkskrant" verneemt, doch onder voorbehoud mededeelt, is eerlang tie benoeming te verwachten van dr E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage, tot opvolger van dr. D. A. P. N. Kooien als voorzitter van den Centralen Raad van Beroep. Men wist het blad voorts mede te deelen, dat het in het voornemen zou liggen, den heer mr. T. Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, als zoodanig te benoemen ts 's Gravenhage. Verlaging van Duitsche tariefposten. Sedert eenige lagen, dus meldt het Hdb.d. worden ef door het dept. van Buitenl. Zaken en het Nederl. gezant schap te Berlijn onderhandelingen ge voerd over da verlaging van eenige Duitsche tariefposten, in het bijzonder voor tninbouwartikelen, die bij de jong ste tariefhervorming aanzienlijk zijn verhoogd en den invoer van Nederl. tuinbouwproducten in Duitschland vrijwel onmogelijk maken. Gisieren is een Nederlandsche dele gatie onder leiding van dr. J. A. Ne- derbragt van de economische afdee- ling van het dept. van Buitenl. Zaken in den Haag te Berlijn aangekomen om met de Duitsche regeering te on derhandelen over een verdrag, waarin tevens enkele andere quaesties van handels-politieken aard zullen worden geregeld. Gisteravond werden in een niet-bindende bespreking onder voor zitterschap van onzen gezant baron Gevers de wederzijdsche wenschenter sprake gebracht. De onderhandelingen zqllen waarschijnlijk eenige dagen du ren. De bezuinigiiigscommissie. In verband met de critiek van en kele katholieke bladen op de samen stelling der Bezuinigingscommissie, vernemen wij van goed ingelichte zij de, dat o.a. drie vooraanstaande R. K heeren gemeend hebben, van de hun geboden gelegenheid om voor een be noeming tot lid der commissie in aan merking te worden gebracht, om voor hen geldige redenen geen gebruik te mogen maken. De departementsambtenaren en do nooduiikeering. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren bij Departementen van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat te 's-Gravenhage besprak in zijn vergadering van 8 dezer, de ver bitterde stemming, welke onder alle rangen der Departementsambtenaren is teweeg gebracht door het besluit der Regeering met betrekking tot het niet toekennen van een nooduitkee- ring. Tot uiting kwam, dat het achter wege blijven van dezen algemeen ver wachten en zoo noodigen bijslag op de salarissen, die, in verband met het la- èe salarispeil jiust tegen de winter maanden, noode gemist kan worden en waarop men, gelet op de besprekin gen in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in de Ambte naren Zaken, had mogen rekenen, in de kringen der Departementsambte naren de overtuiging had gevestigd, dat de Regeering niet op de hoogte is van den nood in de ambtenaarsge zinnen. Hel hoofdbestuur heeft hierin aan leiding gevonden de afdeelingsbestu- ren in de komende week bijeen te roe pen, ten einde te beraden, waf gedaan zal moeten worden, om te bevorderen dat den ambtenaren alsnog die onont beerlijke tegemoetkoming ten spoe digste zal worden gegeven. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Een zenuwachtige dag. Gisteren was het te Locarno een dag van groote zenuwachtigheid. Merk waardig was dat de ommekeer der stemming samenviel met een omme keer in do weersgesteldheid, zoodat de morgenstemming in ieder opzicht zeer druilig was. Teekenend is. dat, ofschoon de En- gelschen naar buiten evenals de Bel gen stralen van optimisme, Chamber- RECLAME. Maa.„de ^oriAveWiler gkeeètiaat IZbJkid&ru. SéU9è6t lain toch gistermorgen een rede hield voor de Britsche journalisten, waarin hij nogmaals wees op zijn sober en getemperd optimisme en waarin hij voorbereidde dat nog veel in het ge heim zou worden afgedaan. Hij zeide: „Laat ons het maal in de keuken ko ken; als het klaar is zullen wij het voor allen op tafel zetten." Zoo wprd hier de geheime diplomatie verdedigd. De onderonsjes waren haast ontel- baarij Briand sprak met Stresemann apart en daarna met Luther en Cham berlain. Vandervelde confereerde met den Duitschen staatssecretaris von Schubert. Verder bracht Chamberlain uren door in het hotel der Duitsche delegatie. Men ziet dat hard gewerkt werd en dat was ook noodig. DuitschJands toertreding tot den Vol kenbond. De groote kwestie, waarover het ging, is artikel zestien van het volken bondsstatuut. Stresemann heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat hij niet onvoorwaardelijk in den Volkenbond treedt. De garan ties die men hem aanbood waren hem veel te vaag. De Duitschers zeiden: „Waarom heeft men onze intrede in den Volken bond als voorwaarde gesteld? Zonder dat ware het westelijk pact zonder moeite tot stand gekomen en over on ze toetreding tot den Volkenbond had men dan zonder haast kunnen onder handelen. De groote moeilijkheid is, dat men twee dingen verbonden heeft De algemeene indruk is, dat als men de kwestie van artikel zestien te bo ven komt, dan de ergste moeilijkheid zal zijn overwonnen. Verklaringen van Skrzynski. De Poolsche minister van Buiten- land'sche Zaken Skrzynski heeft eeni ge mededeelingén gedaan over de vraag, waarom hij naar Locarno is ge komen en in welken zin hij wilde mee werken. Skrzynski zeide onder meer, dat hij naar Locarno was gekomen ingevolge een afspraak tusschen verscheidene regeeringen, die daar bij de beprekin- gen vertegenwoordigd zijn en wel van die regeeringen, die aan de notawisse ling tusschen Berlijn en Parijs heb ben deelgenomen dan wel deze brief wisseling hebben beïnvloed. Op de vraag of Polen staan blijft op de garantie der Oostelijke arbitrage verdragen door Frankrijk, antwooLide Skrzynski, dat Polen er niet op étaat, dat Frankrijk eventueel door Duitsch land heen Polen tegen Rusland helpt, daar Frankrijk dit toch niet zou doen. Ongetwijfeld is door het feit van de conferentie en van de besprekingen van Locarno reeds een ontspanning igetreden, die, naar Skrzynski hoopte, tot een definitieve verzoening in Eu ropa zou leiden. Vijf verdragen. Volgens de berichten uit Locarno te Lontten ontvangen, verwacht men, dat het veiligheidspact zeer spoedig, wel licht reeds vandaag, zal worden ge sloten. Verscheidene correspondenten mell- den, dat op de conferentie in totaal vijf verdragen worden behandeld: le. Het veiligheidspact tusschen Duitschland en Frankrijk, dat mede zal worden onderteekend door Enge land; 3e. Een aanvullend verdrag tusschen Duitschland en België, eveneens mede te onderteekenen door Engeland; 4e. Een verdrag tusschen Duitsch land en Polen, mede onderteekend door Frankrijk; 5e. Een verdrag tusschen Duitsch land en ^sjecho-Slowakije, dat Frank rijk ook zal onderteekenen. Verder wordt gemeld, dat de Griek- sche gezant te Bern, Dendranis, als toehoorder aan de conferentie deel neemt. KORTE BERICHTEN. De Fransche" ministerraad, waarin Cailiaux verslag zal uitbrengen over zijn onderhandelingen te Washington, is tot morgen uitgesteld. De Engelsche voed.elraad zal de namen van alle bakkers, die den huldi gen broodprijs overeenkomstig zijn ad vies verlaagden in de bladen publicee- ren. Een Canadeesch medicus heeft ecp nieuw middel (dioxyaceton) tegen sui kerziekte gevonden. Er is een regeling getroffen voor de fundeering der Tsjecho-Slowaaksche /schuld aan de V. S. Prof. dr. Hugo Preuss, de ontwer per der grondwet van Weimar, is over leden. De Belgische minister van iustitie Tschoffen is. wegens ziekte vervangen door den katholiek van Overbergh. De Britsche mijnwerkers zijn voor waardelijk bereid met de commisisie van onderzoek samen te werken. De Riff-Kabylën zetten de beschie ting van Tetoean krachtig voort. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Gemeenteraad Vergadering- van Vrijdag 9 Oct., nj.m. half drie. - Voorzitter de burgemeester de heer P. Gouverneur. Afwezig met kennisgeving dè heer Bisschops. Na opening worden de notulen der twee vorige vergaderingen goedge keurd. Onder de ingekomen stukken die vervolgens worden behandeld is het adres van Zoeterwoude inzake dén Zomertijd. B. en It stellen voor, adhaesie te betuigen. De heer Speelman is tegen dit voorstel. Spr. acht dit niet den juis- ten weg. .Weth. War na ar wil zich even ontdoen van den schijn alsof hij met het steunen van dit voorstel iets revo lutionairs- zou doen. Het is te ver wachten dat bij een nieuwe behande ling van de zomertijd-kwestie in de volksvertegenwoordigheid de stadsbe volking weer een sterke beweging op touw zal zetten en daarom kan het geen kwaad wanneer ook het platte land zijn stem eens laat hooren. Het voorstel wordt hierna aange nomen. Van de gezondheidscommissie is ad vies gevraagd en ontvangen betref fende de stichting van een bad- en zweminrichting aan de Zandsloot. De Commissie raadt deze plaats af en beveelt de Kagerplassen, die niet veel verder liggen aan. Dit laatste was echter van de com missie niet gevraagd. Voor kennisge ving aangenomen. Van de Fröbelscholen zijn weer subsidie-aanvragen ontvangen, die bij de begrooting zullen worden behan deld. Op verzoek van den heer v. Zon neveld, zal van de R.-K. Fröbel school, de eenige die geen volledige rekening heeft gezonden, deze alsnog gevraagd worden. Op een verzoek van de de Visser- school om uitbreiding van het meubi lair met drie banken wordt gunstig beschikt. Naar aanleiding van de intrekking der postbestelling op Zondagmorgen vraagt de heer V e r k 1 e y of niet ge zorgd kan worden voor een bestelling op Zaterdagavond, ook in de buiten wijken. Weth. W a r n a a r zou eerst zeker willen weten of deze bestelling niet reeds yoor alle wijken is voorge schreven In dien geest wordt besloten. De voorzitter deelt dan mede dat'vandaag de 191ste aansluiting is aangevraagd aan de waterleiding, 't Gaat niet slecht maar toch mocht nog meer animo worden verwacht. Maar misschien komt het nog. De heer Speelman is .geneigd de oorzaak te zoeken in een gerucht volgens hetwelk we moeten wachten totdat Lisse en Hillegom klaar zijn. Den voorzitter is daarvan niets bekend. Weth. W a r n a a r geeft in overwe- fing nog geen water-aemonstraties te ouden en het drinken van het water voorloopig niet aan te bevelen omdat het water gedurende de eerste dagen nog niet zóó goed smaakt als het sma ken kan. - wanneer de zaak eegmaal goed loopt. We moeten met he't wa ter reclame kunnen maken, en dat kan, wanneer nog ©ven met het ge bruiken wordt gewacht. Zoolang de buizen in Hillegom en Lisse niet goed doorspoeld zijn, doen we hier beter er nog wat af te blijven, al heeft de ingenieur verklaard dat het water reeds gedronken kan worden. In antwoord op een vraag door den heer v. Zonneveld in een vo rige vergadering gesteld, zegt de voor zitter dat een onderzoek hem tot de conclusie heeft gebracht, dat de Ge- meenteraad in net budgetrecht van de woningbouwvereenigmgen eigen lijk niets te zeggen heeft. Ten aanzien van de wegverb reeding van Bperhorst tot Ter Leede deelt de voorzitter mede, dat de voor bereiding in vollen gang is. Nog moet de medewerking worden verkregen van eenige eigenaren, Onder deze is ook Weth. Bader. Weth. Bader wil dit even toelich ten. Spr. wil wel medewerken aan een gewoon wanderpad achter de boo- men, zooals er aan de andere zijde van "het dorp reeds een ligt. Daar voor zou het Rijk wel willen mede werken. Niet ieder is geneigd z'n ge- heele tuintje af te staan. De heer v. Zonneveld beveelt krachtige medewerking aan deze weg- verbreeding aan. Het toenemende ver keer eischt heusch een flinke ver breeding. Die tuintjes en boomen moe ten er toch aan gelooven, al is het jammer dat zij er niet kunnen blij ven. Weth. Bader herinnert eraan dat de raad aanvankelijk slechts een ge woon wandelpad wilde. Tot een groo- tere verbreeding werd later overge gaan, omdat het rijk anders niet wilde meehelpen. De heer Speelman herinnert aan een voorstel van den heer Warnaar om in Den Haag te probeeren, als nog medewerking te krijgen voor het wandelpad. Is reeds geprobeerd, zegt devoor- Radio-Programma. Wat ar vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.— (Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz 6.35 FL Parijs (Éiffeltoren, 2650 M Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. - 7.20 (Miinchen, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weer bericht. 7-45. ABe Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Solistènconcert. S.20 Londen en Daventry. Concert. 8.zo (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.J (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Munster, 410 M.) Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.K.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 0.20 Londen en Daventry. Tjjdsein van Greenwich, weerbericht, nieuws tijdingen. RECLAME. Heden speciale ZAKDOEKEN-AANBIEDING Komt onze groote sorteering eens zien. 14 cis. Faiilasie ianses Zakdoekjes 11 ets. Één dag in October alles gratis. zitter, maar mijnheer Speelman was er niet bij Op spr.'s voorstel wordt besloten Rijkstoezicht zelfs te vragen om een teekening van de voorgenomen ver breeding vanaf de Zuiderstraat tott de Warmondérdam. De tramlijn zal waar schijnlijk ook worden verlegd. Eenige voorgestelde comptabiliteits- óesluiten en de staten van achterstand over 1924 worden vervolgens goed- fekeurd, waarna ook de rekening van et grond- en woningbedrijf over 1924 wordt aangeboden. Er werd dit jaar voor fl40.0U0 grond bijgekocht. Op den verkochten grond werd f 7232T winst gemaakt. „Rusthoff" leverde een nadeelig saldo op van f 1344.30. Zat in 192o minder zijn, omdat dan het loon van den parkwachter niet meer door het grondbedrijf behoeft te worden betaald. De voorzitter deelt nog mede, dal vandaag is begonnen met de ontrui ming van „de Kazerne". Er is voor één gezin elders een plaatsje gevon den. 't Huis zal dadelijk worden dicht gespijkerd. Misschien valt het straks vanzelf wel in elkaar; zoo veronder stelt de heer v. Breda. Hierna h,ad vaststelling plaats van de borgstelling van den aaministra- teur der bedrijven. Vastgesteld op 3000 gulden. Dooi D. v. d. Kwaak, landarbei der is een strookje grond te koop "gevraagd dat aan de Rusthofflaan ligt, na&st het pas gebouwde huis van den heer Barnhoorn en is 2 M. lang. Omtrent den prijs wilden B. en WL de beslissing geheel aan den raad laten. De heeren Breda en v. d. Geest voelen in dit geval niets voor ver hooging van den prijs en willen den ouden prijs van f 1.60 nog maar hand haven. 't Is niet het allergunstigst ge legen perceel. De voorzitter stelt voor, B. en ,W. te machtigen pm ook de vérder gelegen perceelen aan dergelijke ge gadigden te verkoopen voor den prijs van 11>60. Aldus besloten, an tevens om v. d. Kwaak medewerking te verleenen in den geest van de landarbeiderswe:. De bouw van het huis zal publiek moeten worden aanbesteed. Naar aanleiding van een aanvrage van het Ned. Herv. Kerkbestuur om de onderwiizerswoning, Hoofdstr. 163 te mogen feoopen, hebben B. .en W. het huis laten taxeeren. Als taxateurs traden op de heererï F. Reeuwijk na mens de gemeente, de heer M. v. Breda namens de aanvrager, die als derde den heer A. L'. Verhoog be noemden. Zij hebben de verkoopwaar de getaxeerd op f7800. In >;erband met een en ander is van den t egenwoordigen bewoner, den

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2