Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6ö jAAfiVAHW. WOtWsïDAG V OCÏOBfcrt 1«£ö lojy ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS' Teekenende obstructie. De vrijzinnige Senatoren hebben met huhne poging tot obstructie ter gele genheid van de behandeling van het Adres van Antwoord wel een leelijke pijp gerookt. Zelfs de liberale pers ziet geen kans dit optreden te verdedigen. Wij hebben onlangs reeds gewezen op de uitlatingen van den heer Rood- huyzen in „Het Vaderland." De heer D. Hans, een der voorvech ters onder de vrijzinnige jongeren tapt in „De Vrijheid uit hetzelfde vaatje als hij schrijft: „Hoe dit alles zij: daar heeft nu het Adres van Antwoord in de Eerste Ka mer aanleiding gegeven tot obstructie. Ten onrechte. Want zooals een kleine jongen wel speelt met vaders hoogen hoed en niet weet wat hij er mee moet beginnen en hoe hij 'm houden moet, tot hij er tenslotte op gaat zitten, zoo heeft men nu in de Eerste Kamer, voor het eerst met obstructie gewerkt, maar heelemaal te onpas en zonder reden. Want al was het voorstel van den heer De Vos van Steenwijk nog zoo ontac tisch, hij had er volkomen recht toe. en obstructie is alleen gewettigd, wan neer de rechten der minderheid wil lens en wetens worden geschonden. De heer Rink had dan ook schoon gelijk, dat hij bleef. Obstructie. Weggeloopen. En dat, waar de Koningin op het Adres zat te wachten, zoodat onze brave voorzitter zelfs in vol ornaat op zijn zetel zat. O, gij ouden en voornamen, gij defti- gen en luisterrijken van vroegere ge slachten, gij zult hebben omgedraaid in uw graven. Gij van Aylva van Pal- landt van Waardenburg en Neerijnen. gij Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren, gij Schimmel- penninck van Neijenhuis, gij van Heo- ckeren van Enghuizen, gij Taets vqn Amerongen tot Natewitsch, gij de Dieu Fontein Verschuur van Heilo, gij Mac- kay van Ophemert en Zennewijnen, gij Dumarchie van Voorthuijzen, gij van der Heim van Duijvendijke, gij Neder- meijer ridder van Rosenthal, en hoe gij meer heette, prijst u gelukkig dat gij deze decadence niet hebt meege maakt. De Eerste Kamer in obstructie Grootmoeder met een jongenskop, en een fox-trott dansend. Afschuwelijk." Deze satyre is verdiend. Het optreden van de vrijzinnige se natoren kan niet anders dan afgekeurd worden. En toch, wij kunnen ons daarover tot op zekere hoogte verheugen. Niet weinigen verkeeren toch in de meening dat d e tegenstanders gezocht moeten worden in den socialistischen hoek. De vrijzinnigen, die meer behou dend zijn en meer gematigd, acht me nigeen nog zoo kwaad niet. Zelfs is hier en daar wel een samen gaan van de Christelijke partijen met de vrijzinnige groepen bepleit om de opdringende sociaal-democraten te kee ren En nu heeft de obstructie van de vrijzinnige heeren in de Eerste Kamer plotseling weer doen zien, dat er toch feitelijk niets veranderd is, dat de vrij zinnigheid hare haren mag hebben ver loren, maar dat hare natuur niet is veranderd, dat hare beginselen nog steeds dezelfde zijn. Het liberalisme is gematigd zeer ze ker en het heeft ook nog wel goede en waardeerende woorden voor zekere re- ligieuse gevoelens. Maar als daar wordt voorgesteld om instemming te betuigen met de uit spraak der regeering, dat handhaving van de Christelijke grondslagen voor ons volksleven richtsnoer blijft, dan schroomt men zelfs niet 'n poging te doen om den geregelden gang van zaken te verstoren. De Vrijheidsbond is naar de verkla ring van Mr. Dresselhuijs een stad met vele poorten, waar precies als in het oude Athene, ook wel plaats is voor den Godsdienst. Maar zoodra wordt niet het koning schap van Christus geproclameerd, of het is met de waardeering gedaan en de vijandschap komt tot uiting. Principieel verschil het bleek ook nu weer tusschen liberalisme en so cialisme is er niet. STADSNIEUWS. Eerherstel der Staatkundige Geschie denis. Hedennamiddag aanvaardde Prof. Dr. H. T. Colenbrander alhier, als opvolger van Prof. Pr. P. J. Blok, het Hoogleeraarschap in de Vaderland sche Geschiedenis aan de Rijksuniver siteit met een rede over bovenstaand onderwerp. „Voor de derde maal aan dezelfde Universiteit een intreerede te houden, het moet op den eersten aanblik over dadig schijnen" aldus ving spr. aan. Een tijdlang meende hij dat beschei denheid gebood het na te laten en eerst langzaam is hij van die meening teruggekomen. Zijn collega Huizinga ipeende, dat het plicht was, dat de nieuwe hoogleeraar voor Vaderland- sche geschiedenis rekenschap zou af leggen van zijn inzicht omtrent de be oefening van een vak, dat hier 31 jaren in dezelfde handen is geweest. Die op merking bracht spr. tot nadenken. Toen hij in 1910 den eersten band met deze Universiteit knoopte, heeft hij wel over Geschiedenis in het alge meen, maar geenszins over de Vader- landsche Geschiedenis gesproken en in 1918 had hij slechts aanleiding iets te zeggen, over zoo speciaal onderwerp aJs de Geschiedenis van Nederl. Indië is. Voor die rede van 1918 staat spr. nog; die van 1910 zou hij gaarne aan vullen en naar hij zich vleit verbete ren. De 15 jaren, sedert doorloopen zoo zwaar voor de menschheid, hebben z'n overtuiging niet onberoerd gelaten. Daarvan getuigend begint spr. met eraan te herinneren dat Nietzsche drie erlei geschiedbeschouwing meende te mogen onderscheiden, die ontspringend aan een diep ingeschapen behoefte van den menschelijken geest en elk haar ge varen medebrengend, de heroïsche, de antiquarische en de critische, welke 3 hij in korte trekken nader beschrijft, naar Nietzsche's opvatting en wijst op hare gebreken, indien zij eenzijdig worden beoefend. Elk der drie. zoo zij den mensch beheerscht, zonder tegen wicht, werkt toekomst-doodend. Het gezichtsvermogen kan worden vernie tigd door te veel, te schel, te wisse lend licht, het zedelijk gevoel afge stompt door overlading met onharmo nisch werkende historische kennis Practisch ongeloof wordt levenshou ding van te vele beoefenaren der his torie. Zoo stoot zij den mensch uit op een zee van lichtgolven zonder kust. Tot zoover de beschouwing van Nietzsche voor welke wij om den rijk dom van gedachten die zij wekt voor altijd dankbaar moeten wezen, meent spr. Toch komt het hem nu voor, dat hij twee dingen over het hoofd heeft gezien. Hij is onvolledig in de beschrij ving, eenzijdig in de waardeering der affecten, waaraan de historische be schouwing ontspringt en komt dienten gevolge tot de valsche voorstelling van een strijd die tusschen wetenschap en zedelijke waarden altijd bestaan moet. Ongetwijfeld zijn er onder de instinc ten waaraan de geschiedbeoefening ontspioten .*s 'n aantal die in de catego rieën, door hem de heróïsche en anti quarische genoemd, volkomen gerang schikt zijn. Maar hoe onvolledig is zijn bespreking der critische, zeide spr. Hij denkt daarbij aan den Uebermensch en zijn strijdnatuur. Nu gelooft Prof. C. ook niet dat de aandrift tot critische geschiedvorsching omgaat buiten het strijdinstinct. Maar de menschelijke geest bepaalt zich niet tot mechani sche reactie Het strijdinstinct kan zich ontwikkelen tot wetensbegeerte, de historische belangstelling wordt om hoog getild door den door Nietzsche verzwegen hefboom der vraag: wat is waarheid? De critische geschiedbeoe fening is van slooperswerk construc tieve arbeid geworden. De vaststelling van dit feit leidt van zelf tot het tweede bezwaar tegen Nietzsche's beschouwingen. Zoo opge vat is de historische wetenschap met de bovenhistorische functie ten innig ste verwant. Zooals Fruin reeds heeft, opgemerkt: de verbeelding van den his toricus kent in zich de kust, waar hij met de bagage van zijn wetenschappe lijk onderzoek wil landen. Zij bedient zich daartoe van den kunstvorm der historische schepping. Zoo is van alle lieden van wetenschap de historicus den scheppenden kunstenaar 't nauwst verwant. Met een herinnering aan zijn voorganger Blok, die zich steeds ge wacht heeft voor proefnemingen met een geschiedbeschrijving, waaruit het artistieke element ten behoeve van 't zoogenaamd exacte zou zijn wegge drongen. noemde spr. geschiedbeschrjj ving transport van heugenis aan het verleden, zij bestaat niet langer als zij 't geen zij heeft opgehoopt, niet. voort kan dragen. Spr. wenscht in dit uur en aanstonds in de collegezaal op te komen voor het eerherstel der historia politica, die hij voor de Koningin der historische we tenschappen houdt. Hij erkent 't recht der economische geschiedenis op een eigen eervolle plaats, een hoogst eer volle plaats onder die der dienende zusteren. Maar de meesteres vervangt zij nimmer. Na dit verder uitvoerig te hebben uit eengezet, kwam spr. meer In het bij- zender tot de taak hem opgelegd. Een sectarischo behandeling der Vaderland sche geschiedenis doemt haar ten doode. En spr. zal er zich voor wach ten als voor het'grootste gevaar, dat zijn onderwijs op dezen zetel zou kun nen bedreigen. De Clio wier wenk spr. speurt en an deren zal toonen, die mede in den mond voert dat meest gezegende van alle woorden, die de menschelijke ver lossingsbehoefte 'tGodlijk Wezen heeft toegedicht: Qui credit in me etiamsi mortuus fourit, vivet, aldus besloot de hoogleeraar zijn even wetenschappe lijk als litterair hoogstaand betoog. Hierna richtte zich de Hoogleeraar tot Curatoren en Professoren, van wel ke hij zich in 't bijzonder richtte tot collega Huizinga en tot zjjn ambtsvoor ganger Blok, die het raadsel heeft op gelost, hoe men op 70-jarigen leeftijd de frischheid der jeugd nog kan be zitten. Spr.'s laatste woord tot de studenten met name tot die in de geschiedenis, luidde: Het licht kan ik u niet bren gen, maar ik wil trachten het te ont dekken, tiaar waar hooger hand zijn geloof het heeft ontstoken. Fordson-demonstratie. Wordt hier de Fordson demont- stratie gehouden mijnheer? Neen meneer," een eindje ver der den straatweg langs, op het land van Bakker; 't wemelt er al van 't volk. Nu, dat bleek waar te zijn. Land bouwers, autoriteiten, journalisten en alles wat maar belang heeft bij ot belang stelt in de ontwikkeling van den Fordson, liep in grooten getale op het teelland van „Veldheim", waar cfe Ford motor Qompany een demon stratie hield. De „Ford-Karavaan", die al veel plaatsen in ons Jand bezocht, bestond uit alles wat „Ford" heeft aan te bieden. Personenauto's in alle uitvoeringen, bestelauto's en verhuisauto's, gemon teerd op truck onderstel, aanhang- vrachtwa^ens met draagvermogen van 3, 7 en 10 ton, en niet te vergeten dp tractors. Voor den aanvang der demonstratie of) het daarvoor uiterst geschikte ter rein, werd uitleg gegeven van samen stelling, gewicht en vermogen van de verschillende aanwezige motortrek kers. Het waren vooral 3 typen die het meest in actie waren. In de eerste plaats de gewone Ford son tractor, die behalve den gewonen ploeggang, een snelheid kan ontwik kelen van 12 en meer K.M. Deze werkte eerst met een een- scharige, daarna met tweescharige Oli vier ploeg en ontwikkelde daarbij een kracht en vlugheid van bewerking die minstens 6 paarden zouden kunnen ontwikkelen, zij het dan ten koste van veel pveet. De paardenhouder weet dat dit een duur artikel is, d.w.z. dat het hem op veel voer komt te staan. Dok werd aan deze trekker gemon teerd achtereenvolgens een schijven egge, die over een breedte van 2 M. hetzelfde resultaat opleverde wat niet gewoon stoppelploegen en daarna eg gen wordt Dereikt. maar dan natuur lijk veel vlugger opschiet. De Fordson met rupsbanden, wer kende als een tank, alle terrein met hoogten en kuilen - voor lief nemen de, die ook wordt gebruikt bij de artillerie in bergachtig terrein, was nog weer veel sterker, en was een toonbeeld •'van bestuurbaarheid. De Imachine zwenkte op de plaats waar ze stoneï. De gewone Fordson, op stap ge stuurd met een zware, breed© ll-tand cultivator bleek in den vastgeregenden 'grond z'n partner te hebben gevon den. Toen het werktuig iets lichter gesteld was, en nog meer dan 10 c.M. diep den erond loswceldé, liep ds zaak als gesmeerd. Voor de ringwals was de grond niet geschikt. Die zou op andersoortig terrein als kluitenbreker meer effect hebben gesorteerd De Fordson op rubber wielbanden kwam ondertusschen vanaf 'n afgele gen hoek van de landerijen van den heer Bakker aangezeuld langs den straatweg met een boomstam achter zich van-je welste en bracht die netjes bij 'den eigenaar thuis. Daar wachtte nog een verrassing, 'n Fordson met poulie die 'n centriiugaalpomp in be weging bracht van ruim 20 c.M. mid dellijn. 'n Pracht-uitvinding voor nood- bemaling of voor kleine poldertjes. En dan nog een brandspuit, aange dreven door een gewone personen auto. Bij brand is spoedige hulp dub bele hulp. Wanneer op een afgelegen boerderij brand uitbreekt, en de be woner heeft maar een eigen Fordje, in een minimum van tijd heeft hij zijn eigen brandspuit klaar. Er was veel belangstelling. De leider van de demonstratie ant woordde op een vraag desbetreffende dat de Ford ook heeft de combina tie Fordson-maaimachine, die o.a. over één of twee dagen te Hoofddorp in werking zou worden gesteld, maar die hier achterwege moest blijven omdat er momenteel i niets was te maaien. In deze environs zou het wel aan beveling verdienen met deze machine eens te gaan werken volgend jaar Mei of Juni, zonder twijfel zal daar voor v.ed belangstelling zijn. Na de mooi geslaagde demonstra tie, eerst met de landbouwwerktuigen op het teelland en later op „Veld heim" met de Trucks en de pompin- stallatie, begaf het groote gezelscnap dat op zichzelf al een demonstratieven indruk maakte, zich naar Hotel „Het (Witte Huis" te Oegstgeest, waar eenige groote Fordson-films werden al gedraaid. De films waren mooi en duidelijk, en konden door de gunstige omstan digheden goed op 't doek worden ge bracht, terwijl de leider der demonstra ties een toelichting gaf. Wat achtereenvolgens werd ver toond, gaf een buitengewoon gunsti- fen indruk van de eigenschappen van en Fordson, voor gebruik op de boerderij, zoowel als in de industrie en zoowel vcor loopend als voor sta- tionnair werk. Geen bedrijf schier, of het kwam in beeld als gebruik ma kend van den Fordson. Men zag de Fordson in een mini mum van tijd een ongelijk terrein ver: anderen in een mooi voetbal- of ten nisveld; men zag hem groote hoe veelheden zand vervoeren als trek kracht voor de Ford-kipwagens, zich een weg banend langs ongelijke hel lingen; klei verzamelen voor aarde werk, speciaal bloempottenfabricage; zelfstandig gleuven uitgraven voor den aanleg van riöleenngen langs zij wegen; werkzaam in de steenfabrica §e met die groote aanhangwagens die tot 10 ton tegelijk meenemen. De Fordson, zoo bleek uit de films, vervoert brandspuiten, graaft enorme reservoirs, en vervangt daarbij, den z.g.n. „ijzeren man", vervoert ha' een eventueelen storm op groöte schaal, en met een tamelijke snelheid de ont wortelde boomen, of 'trekt die, wan neer zij gerooid moeten worden, zoo maar uit den grond, wanneer ze niet al te groot zijn zelfs twee of drie tegelijk, zonder dat men iets anders heeft te doen dan de kettingen los en yast te maken. Interessant was het ook te zien hoe Fordson bijna zelfstandig kan werken by het vervoer van grond; zelf schept hij de aarde op in een grooten 'bak, heft die op, rijdt er mee weg, en stort hem dan leeg in den gereedstaan- den keepwagen of waar men den grond slechts hebben wil. De gemeente Antwerpen, zoo werd erbij medegedeeld, heeft 48 Fordsons in dienst bij de gemeen lereiiiigmg. Als scheepsmachine doet een Ford son uitnemende diensten, op gewone zoowel als op raderbooten gemon teerd. Gebezigd bij de suikerbietencam- pagne trekt hij de bieten zelf uit, stapelt ze op en verscheept ze. Het opheffen van ijzeren bjalken bij de^ verscheping of bij het uitvoeren van' groote constructiewerken doet hij even goed en gemakkelijk als houthakken. Echt Amerikaansch, maar, zooals de film liet zien, toch mogelijk. Een gefilmde demonstratie met den Fordson als landbouwwerktuig op het groote landgoed „de Eese" bij Steen- wijk, van Jhr. van Karnebeek; liet zien hoe met behulp van .den Ford son motorploeg en verdere werktui gen in twee jaar tijd 95 H.A. heide werd ontgonnen, hoe de zware werk tuigen zien gemakkelijk bewogen over zandwegen en -gronden, hoe ae Ford son hoeveelheden van 160 ton soms kan verplaatsen en hoe de pomp-in- stallatie in korten tijd enorme Hoe veelheden water wegwerkt, tot 1200 L. per minuut. Ook bij de nivelleering van den grond doet de Fordson prach tig werk. Heel gewoon sleept de bak Gewone advertentien per regel 23Va cent Ingezonden Mede deelingen, dnbbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Da ambtsaanvaarding van Prof. Dr. H. T. Colenbrander te Verlaging van de broodprijzen to Lelden. De xegeering en het rijkspersoneeL De bestuurswisseling In N. O. Indië. Buitenland. De conferentie te Locprno maakt goe de vorderingen. Primo do Rivera heeft verklaard, dat het directoire nog drie jaar zal aanblij ven. Radek heeft te Moskou een Chinee- sche universiteit volgens communisti sche richtlijnen opgericht achter den tractor aan, vult zich bij een ongelijkheid in den grond zelf* en stort, bij een'lager gedeelte geko men, zelf de inhoud weer neer. En dat alles met de grootst mogelijke •vlugheid. Wij meenen, dat de demonstratie, gelet op de groote belangstelling, uit stekend geslaagd is, en dat in den afgeloopen nacht reeds heel wat land bouwers en industrieeleir hebben ge droomd van een Fordson, op den ak ker, of op het fabrieksterrein. Als het nu maar werkelijkheid wor den wil. Geref. Schoolverband. Men schrijft ons: Nogmaals herinneren we er aan, dat het District Leiden v.h. Geref. School verband D.V. op Woensdag 14 October in bet gebouw „Concordia" te Sassen- heim twee vergaderingen hoopt te hou den. Om 4 uur vangt de huishoudelijke verg. aan, waarop alle bestuursleden en personeelen van de scholen uit den omtrek welkom zijn, benevens andere belangstellenden. Op deze verg. wordt oa. de actueele vraag aan de oi*de ge steld: Wat kunnen we doen tot meer deren bloei van ons District." Om 7 uur vangt de openbare verg. aan, eveneens in „Concordia" waarin de heer J. C. Wirtz Czn., Oud-Inspec- teur van het Lager Onderwijs, zal spre ken over: „Dr. Maarten Luther als Opvoeder." Allen, die belangstellen in de opvoe ding onzer kinderen, noodigen we drin gend uit deze vergadering bij te wonen dus ook al de moeders. Van harte hopen we, dat door deze beide samenkomsten bet district Lei den tot meerderen bloei mag komen. Examens Apoiheker-asslstent(e). Voor bet gisteren gehouden examen waren vier candidaten opgeroepen. Geslaagd zijn de dames: C. P. Bos- selaar, geb. te Schiedam en M A. Kap, geb. te Rotterdam. Burgerlijke stand. Gehuwd: A. van Soest, jm. en H. Koster, jd; T. Groeneveld, wedr. en J. H. de Witte, jd; J. Bekooy, jm. en M. M. Marek, jd; J. Baart, jm. en E. de Hruin, jd; H. J. de Heiden, jm. en C. M. v. Zijl, jd; D. de Vos, jm. en C. van As, jd; F. W. Nieuwenburg, jm. en S. A. v. d. Hoed, jd; P. P C. Hoenselaar jm. en C. Laterveer, jd; J. P. Uljee, jm. en T. G v. d. Hoeven; B. J .Haverkamp gesch. en A v. Gorkum wed; J. C. Ros kamp, jm. en M. G. J, Hartwijk, jd; J. M. Hendriksen, jm. en C. H. Snel, jd. Gevonden voorwerpen. Aangegeven in de maand September: huissleutels, rgwielbolastingplaatje^ zak- doek; waarin eenig geld, schroeven draaier. zilveren'kettinkje, 2 vrouwen- borstrokken, zwart kind'Tsohoentje, ga bardine regenjas, vragenboek je van W. Wiethoff, kralen beursje met inhoud, 5 dictaatcahiers, gummi dekzeil, swan- vulpenhouder, gummi meisjescape, oein tuurs, ketting, waaraan sleutel en me daille, R. IC kerkboek, portemonnaie met inhoud, bril in etui, rozenkrans, (zakmes, broche, gouden ring met in scriptie, dameeparapluie, eind oocosta- ~tjt, jongensjas, paai* kinderkousen, R. medaillon, horlogeketting, kralen arm bandje, zilveren portretbroche, zilveren ipotlooa, hondenriem, danueebaret etui van F. Kraaneveld, postduif, bril met hoornen steel, 6 zilveren rozenkransen (zilveren horloge met ketting in kast, pa ser, ^uigtang. Krale11 halsketting, bruine heerenhosd, kinderbril, zilveren dame- horloge in lederen armband, handarix» nen, pakje inh. witte katoen, 2 ach©* ten, hengelstok, leesboek wHe4

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1