CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het aarde Leidsche staal. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6e JAARGANG NIEUW Vrijdag 2 October tsss nummer 1634 SCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* IHke geplaatst ad 40 cent. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Op Zaterdag 3 October a.s. den gedenkdag van Leiden's Ontzet zal ons Blad NIET verschijnen. Wanneer men iemand wil eeren, moet men niet in zijn nabijheid ver- keeren. Dit spreekwoord bevat een sterk ele ment van waarheid. De menschen worden als regel kleiner, naarmate men ze meer van nabij,kan bezien. Met gebeurtenissen is het vaak niet anders. Waüneer dichters en schilders plaats maken voor nuchtere historie schrijvers, die alleen de feiten laten spreken, dan krijgt alles een heel an- uer aanzien en verdoft menigmaal de glans van den roem. Als de werkelijkheid van alle,fanta sie wordt ontdaan, gaat als regel veel glans en schittering verloren. Dit geldt tot op zekere hoogte ook van het beleg en het ontzet van Leiden. De nadere onderzoekingen hebber, aangetoond dat in de vele beschrijvin gen van het beleg aan de fantasie een voorname plaats was ingeruimd. Veel van wat historisch vast scheen te staan wordt thans op goede gronden betwij feld. En, door al die nuchtere beschouwin gen hebben de Leidenaars van vroeger een deel van hun stralenkrans ver loren. Zij waren over, 't algemeen niet de wondere helden, zooals ze in roman tische verhalen werden geteekend, maar 't waren menschen van gelijke beweging als wij, menschen met zwak heden en gebreken, die door hun wan kelmoedigheid aan !de leiders van het verzet, handen vol werks gaven, en die vaak een niet minder groot gevaar voor de vrijheid vormden, dan de Spaansche belegeraars, die het zwaard van den honger hanteerden om „de weerbarstigen tegen God en den Ko ning, de hardnekkige Leidenaars" tot de overgave te dwingen. Dit alles behoeft ons echter niet te verhinderen om op den dag van mor gen te gedenken wat God gedaan heeft, wat Oranje deed en wat door den moed en de standvastigheid van 'de Leidsche ingezetenen werd gewrocht. Het beleg van Leiden was van meer dan plaatselijke beteèkenis. De val van Leiden zou beteekeneri de ondergang van het vrije Holland en zoo beteekende ook Leiden's ver lossing, de verlossing van Holland. 'tZag er donker uit in ons land. Alles scheen er op te wijzen dat de Spaansche dwingeland zou zegevieren. De Prins was doodelijk ziek. In lei dende krftigen begonnen velen tot de overgave te neigen De toestand scheen vrijwel hopeloos. En toen bracht het tot het hittere einde volgehouden verzet van Leiden een keer in de geesten. De moed begon weer te herleven, de tegenstand werd sterker en op het „Leiden ontzet" kon straks volgen de blijde mare: „Holland gered." Er is dus wel reden om dankbaar te gedenken wat in 1574 gebeurde, om op feestelijke wijze het ontzet van Lei den te vieren. Maar die feestviering mag niet zoo zijn> dat daarbij uit het oog verloren wordt wat door God gewrocht werd en dat daardoor hun die de ziel van het verzet vormden een slag in het aan gezicht wordt gegeven. Want wat was in de bange worste ling de hoofdzaak. Zeker, we mog^n hier gewagen van Vrijheidszin en van andere op den voorgrond tredende deugden, maar dat alles zou niets hebben beteekent, in dien er niet was geweest een kern, die een beschamende geloofskracht open baarde. Het was daarop dat Prof. Brug- mans bet vorig jaar de aandacht ves tigde, toen hij schreef: „Ket is in de zestiende eeuw het ge wone verschijnsel, dat de maatschap pelijke druk de menschen tot hooger leven perst, dat zij van onder dien druk uit het oog vol vertrouwen rich ten naar de hoogere macht, die souve- rein over menschen en dingen beschikt en dat doet naar Zijn welbehagen en naar het heil van 't menschdom. Van daar dan ook, dat het Calvinisme, dat rotsvast gelooft aan Gods voorbeschik king en aan 's menschen heilsbestem ming, in breede lagen der bevolking aanhang vond. Zoo was het ook te Lei den: de Calvinisten vormden het har de staal, waarop het Spaansche ge weld zou breken." #De Calvinisten met him kloeke be lijdenis, dat het God is die alles re geert en die in alles gediend moet wor den, vormden het harde staal, waarop het Spaansche geweld moest breken. Die waarheid mag ons, inzonderheid bij onze feestviering niet loslaten. Het is goed dat er feest gevierd wordt, morgen, dat er gejubeld wordt en gezongen. Het is goed dat kransen gehecht wor den aan de standbeelden van hen die in Gods hand het middel waren om Leiden vrij te maken. Maar die huldiging zal weinig be- teekenis hebben indien wij de begin selen waaruit die vrijheidshelden leef den, uit het oog verliezen en verloo chenen. Wanneer wij waarlijk onze groote mannen willen eeren, dan moeten wij dat doen door in hunne voetstappen te wandelen en daarom moge nu en in de toekomst steeds volle aan dacht worden geschonken aan wat de Leidsche helden tot kloeke daden in staat stelde* het harde staal van het Calvinisme, het rotsvast geloof in God, het ernstig begeeren om heel het leven in overeenstemming te brengen met de goddelijke ordinantiën1. STADSNIEUWS. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Wij maken er onze lezers op attent, dat in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October om 3 uur de Zomer tijd eindigt. De klok wordt dan een uur teruggezet. Overigens wel een aardige attentie van de Regeering aan de feestvieren de Leidenaars, juist in dezen nacht de klok te doen verzetten! DE LAATSTE WENKEN. Hoewel onze Leidenaars nu zoo lang zamerhand wel weten wat voor de goe de orde en veiligheid noodig is bij op tochten of vertooningen in de open lucht, en üe regels reeds gaandeweg beter schijnen te worden opgevolgd, mogen we hier misschien, nu wij aan den vooravond van de 3 October-vie- ring staan, nog eens in herinnering brengen waaraan men zich bij de fees telijkheden moet houden. Voor een ordelijk en voor allen pret tig verloop is het dan gewenscht, dat geen publiek met den optocht medeloojST; dat tijdens den optocht geen publiek op de bruggen of tegen brugleuningen plaats neemt; dat ieder zich houdt aan de bevelen der Politie; •dat al het mogelijke wordt gedaan om het schrikken van paarden, bij den optocht aanwezig, te voorkomen; dat de weg voor den optocht behoor lijk wordt vrijgehouden, waardoor on gelukken, zooals aanrijdingen, worden voorkomen. dat het publiek voor of tijdens het afsteken van het vuurwerk zich niet mag ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram en daarachter ge bouwde remise, den spoorwegovergang en brug. dat het sluitingsuur is bepaald op 2 uur Zomertijd. En dan ten slotte, maar niet met den minst krachtigen aandrang: de vlaggen uit. Naar wij vernemen zijn voor 3 Oc tober a.s. door den Geneeskundigen Dienst voorzorgsmaatregelen getrof fen: Van 112 uur zullen op het speel terrein aan den Hoogen .Rijndijk een geneesheer en een verple:gstër aanwe zig zijn', met een brancard en verband middelen. Van 1 uur 's middags tot 1 uur 's nachts zal in de school aan het Schut- tp.rsveld een hulppost gevestigd zijn, bestaande uit een geneesheer, een vër- pleegster, twee brancards en verband middelen. Het Postkantoor en het Wijkkan- toor Heerengracht alhier, worden op 3 October a.s. te 1.30 'snamiddags voor het publiek gesloten. Busrechthouders kunnen hun cor respondentie na sluiting ten postkan tore afhalen tot 7.30 n.m. (ingang door de poort aan de Bloemmarkt.j Er vinaen twee brief postbestellin gen plaats n.l. te 7 uur v.m. en 6.30 n.m., alsmede één pakketpostoesteliing te 9.30 v.m. De bijbussen worden gelicht ten 7.50 v.m., 11 v.m. en 7.20 n.m. Invordering van kwitantiën blijft dien dag achterwege. Uit het leven dei Hugenoten. Voor den Chr. Vrouwenhond traden gisteravond op de dames Gravin van Limburg Stirum en mevrouw v. Deth met een lezing over historische bijzon derheden uit'het leven der Hugeno ten toegelicht door lichtbeelden. De zaal in het Nutsgebouw was ge heel bezet. Na het zingen van Ps. 89 7 open de' mej. Koekkoek de vergadering met gebed en het lezen van een ge deelte uit Joh. 15. Zij heette de aanwezigen op deze eerste vergadering na den zomer wel kom, in het bijzonder de spreeksters en de eere-presidente Mevr. Schok king. Zij hoopte dat de volgende le zingen evenzeer de belangstelling zul len trekken als deze. Vervolgens zette zij het doel van de ze lezing uiteen, n.l. belangstel ling te wekken voor het instituut „Jean Calvin" te Montauban, ter oplei ding van Fransche Calvinistische pre dikanten. Voor eiken leerling is per jaar f 500 noodig.en deze lezing is een van de middelen die aangewend wor den om aan de vereischte bedragen te komen. Hierna gaf zij het woord aan Gra vin v. Limburg Stirum, die ongeveer 't volgende zeide: 'Wij zijn hier toch allen als broeders en zusters samengekomen om te hoo ien van de geschiedenis van het over blijfsel van 't Protestantisme in Frank rijk, dat na vele vervolgingen toch nog stand gehouden heeft in 't geloof. Met Mevr. v. Deth heeft spreekster een reis dóór het gebied der Cevennes en de laagvlakte der Middellandsche Zee gemaakt, juist het gedeelte van Frankrijk, waar nog vele protestant- sche gemeenten zijn en op die reis heeft de lijdensgeschiedenis der Hu genoten, waarvan zij nog zooveel her inneringen vonden, hen zeer aange grepen. Met korte tusschenpoozen heeft die vervolging 2 eeuwen geduurd. Om de geheele geschiedenis van die vervol ging na te gaan, zou men verscheidene avonden noodig hebben en daarom zal spreekster slechts enkele bijzonderhe den door woord en beeld bekend ma ken. Na de pauze zal Mevr. van Deth dan over d. geestelijken en stoffelijken nood der Hugenoten van onze dagen spreken. Wel zijn de aanvragen om financieel© hulp in onze dagen zeer vele, men denke slechts aan de ramp in 't Oosten des lands, maar de Calvinisten brons land hebben altijd veel voor hun ver drukte broeders en zusters over ge had. omdat zij \yeten dat zij die in stof felijken nood omkomen diep te bekla gen zijn, maar dat degenen die in gees telijken nood omkomen nog veel ellen diger zijn. Aan de hand der lichtbeelden ver telde spreekster een en ander van do groote mannen der Hugenoten, Calvijn Gaspar de Coligny, Antoine Cour en Paul Rabeau. Zij vertelde van de ver schrikkelijke galeistraf en de „Tour de Constance", Toren der Standvastig heid, waar de vrouwen die hun geloof niet wilden verloochenen, levenslang opgesloten werden. Na de pauze, waarin gezongen werd Ps. 72: 7 verhaalde Mevr. van Deth uit Brussel van het werk van 't Comité, 'dat zich tot doel stelt de financieele draagkracht der „Calvijn Stichting" te Montauban te helpen versterken. In de gebouwen van de vroegere Universiteit, die naar Montpellier over geplaatst is, heeft Prof. Doumergue 'n middelbare school met Internaat ge sticht, hoofdzakelijk voor zonen van predikanten, die liun vader in 'tambt willen opvolgen. Voor eiken leerling is ncodig een bedrag van 4000 fr. per jaar d.i. fl. 500. terwijl de predikantstracte- menten zelden hooger zijn als 56000 franc. Reeds gaven zich in de Ver. Staten 10 families op, die jaarlijks voor een jongen zullen zorgen, terwijl het Hol- landsche Comité 2 beurzen beschik baar stelt, en vermoedelijk zal in Fries iand nog wel een derde leerling ge holpen worden. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat eerst in 1787 de protestanten vrijheid van geweten kregen en dat zij na de Revolutie pas volkomen met de Rdom- schen gelijk gesteld werden. Toen spreekster in Amerika sprak voor deze zaak, moest zij eerst kle ge heele historie der Hugenoten vertellen, maar in Holland, onder belijdende Christenen leek haar dit niet noodig, alleen bracht zij in herinnering dat bij 't begin der vervolgingen van de 20 millioen, Franschen, er 3 millioen protestant waren, en nu van de 40 millioen, nog niet 1 m. protestanten. Tot slot vroeg zij te zingen Gez. 189.4. Mej. Koekkoek dankte de spreeksters voor hun mooie lezing en meende dat er dezen avond zeker wel liefde gewekt was voor de Hugenoten. Daarna eindigt Mevr. v. Hooidonk met gebed. m Mèj. Koekkoek deelde in de pauze nog mede dat 20 en 21 Oct de alge- meene vergadering te Utrecht zal ge houden worden en dat evenals verle den jaar weer goedkoope kaarten voor de „Winterlezingen" voor leden van de Chr. Vrouwenbond verkrijgbaar zijn. Men kan zich op de ledenvergade ring in huize Feenstra hiervoor op geven. Het Theologisch uitgangspunt van Calvijn. Op uitnoodiging van de afd. Leiden v. cl. Geref. Bond hield gisteravond Ds. G. B e n e s van Monster in gebouw Prediker een rede over bovenstaand onderwerp. Naar aanleiding van het Schrift woord uit Spreuken 16.4, waar staat dat God/ alle dingen heeft gemaakt om Zijns Zelfswil, sprak de spreker over de souvereiniteit Gods over alle leven, die het Theologisch uitgangspunt was van Calvijn, niet iri tegenstelling met, doch in onderscheiding van de predi king van andere hervormers, die meer de zaligheid van de menschen in huh prediking als van de grootste beteeke- nis op den voorgrond stelden. Achtereenvolgens behandelde spr. de Calvinistische belijdenis ten aan zien van de eeuwige voorkennis en voorzienigheid Gods, wat de Schep ping en het natuurlijke leven betreft, maar ook met betrekking tot het werk van de verlossing des menschen in Christus. De logisch opgezette rede, die voor 'n groot deel ook den invloed dee'd ge voelen welke de Calvinistische belijde nis op de practijk van het geloofsleven moet hebben, werd met groote aan dacht gevolgd. Gelezen werd Ps. 148, gezongen Ps. 138:1, Ps. 150.1, Ps. Ill: 1 en 2 en Ps. 72:12. Orpheus. Gisterenavond hield het Muziekge zelschap „Orpheus" een vergadering, waarin besloten werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan op 1 Augustus 1926 op' dien datum een Concours te houden. Het gezelschap vertrouwt op den steun der ingezetenen te Leiden te mo gen rekenen. Het secretariaat van de feestcom missie is gevestigd: Stadhouderslaan 17, alhier. Zilveren jubileum L. Blenen. Zooals wij reeds eenige dagen gele den meldden herdacht gisteren de heer L. Bienen Sr. den dag, waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot direc teur der sociëteit „Minerva." De heer Bienen neemt in de studen tenwereld een te voorname plaats in, dan dat dit heuglijk feit onopgemerkt voorbij zou kunnen gaan. Reeds in de morgenuren werd de ju bilaris verrast door een stroom van te legrammen, brieven en kaartjes uit alle oorden des lknds: het beste be wijs, dat zijn werk thans nog door de oud-studenten gewaardeerd wordt. Bovendien werd de heer Bienen des morgens in zijn woning reeds gecom plimenteerd door den president der Commissie van Orde en Vertegenwoor diging, den heer B. Ph. van Harinxma thoe Slooten en den praeses der Com missie v. Eeheer. mr. Tielenius Kruvt- Binnenland. De nieuwe bezuinigingscommissie. Een geval van ergerlijke verwaarloo- zing. Buitenland. Het Labouxcongres te Liverpool spreekt zich uit voor het protocol van Genève en tegen het Velligheidspact. Het Labourcongres neemt een reso lutie aan voor socialisatie der banken. De samenstelling der delegaties naar de conferentie te Locarno. hoff. s Middags had in de Commissie kamer de officieele ontvangst plaats. Na ontvangst van den jubilaris en zijn familieleden door bovengenoemde com missies, werd allereerst het woord ge voerd door den heer van Harinxma thoe Slooten. Spreker dankte den heer Bienen in de eerste plaats voor de bij zondere toewijding, in deze 25 jaren steeds door hem betoond Het is niet alleen uw werk als direc teur, aldus spr. dat wij waardeeren, maar ook uw persoonlijke hoedanighe den worden door de leden van het L. S.C. op hoogen prijs gesteld. Het bestuur der sociëteit „Minerva" heeft derhalve niet beter gemeend te kunnen doen, dan u deze enveloppe met inhoud te overhandigen als blijk van waardeering voor den omvangrij ken arbeid door u steeds in het belang der sociëteit „Minerva" verricht. Namens meer genoemde Commissies bood spr. hem nog een fraaie zilveren sigarendoos aan, waarna hij besloot met den jubilaris nog tal van jaren als directeur toe te wenschen. De receptie, die in de leeszaal plaats had, door de talrijke bloemstukken in een schitterenden bloementuin her schapen, werd zeer druk bezocht; niet minder dan 179 personen kwamen den heer Bienen persoonlijk gelukwen- schen. Onder deze merkten we o.m. op den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, een vertegenwoordigetr van het Hoofdbestuur der Horecaf, eenige vertegenwoordigers der afdeel. Leiden, van genoemden bond, waar van de heer Bienen 't voorzitterschap bekleedt die hem namens deze afdee- ling een bord van Deltsch aardewerk aanboden, benevens eenige deputaties van den Patroonsbond en van de le veranciers. 's Avonds werd de jubilaris door de Commissies van Beheer en van Orde en Vertegenwoordiging benevens vota oud-commisiseleden een diner aange boden, waarbij tevens het feit herdacht werd, dat 25 jaar geleden de sociëteit in eigen beheer werd genomen. Rest nog te vermelden, dat ter eere van den jubilaris den geheelen dag van het sociëteitsgebouw de vlaggen uithingen. De Leidsche Winkelstand. De ruime etalages van M e y e r's manufacturen-, dekens- en wiegénma- gazijn aan de Haarlemmerstraat, kun nen de uit te stallen artikelen niet meer venverken nog meer ruimte moest er komen om ae exposeeren,. Een goed teeken ongetwijfeld. De zaak was echter in dit geval om de uitbreiding zóó te leiden als in dit geval noodig was, en daarin is de fa. Meyers o.i. Uitnemend ge slaagd. Zij wist n.l. beslag te leggen op het ruime winkelpand dat tegenover haar magazijn, op de Haarlemmerstraat |igr en waarin voorheen de slagerij van den heer Taverne was gevestigd. Aan het architectenbureau Kraan, Groenewegen en Verwijs werd de ver bouwing opgedragen, die in dit geval vrijwel tot net inwendige kon beperkt blijven, en onder leiding van deze er varen handen kwam een schitterende expositiegelegenheid tot stand, waar een uitgebreide collectie dekens, en gegarneerde wiegen een dankbaar plaatsje vond. Achter de groote toonkamer ligt er nog een van kleiner omvang, die tevens gelegenheid biedtt om bij een rustig zitje z'n keus te maken. Onze lezers treffen in de advertem tie-rubrieken van dit nummer een be langwekkende mededeeling aan van de fa. P. J. Blonk, graanhandel, die als 'deelneemster aan den reclam. optocht morgen biljetten zal verstoei den welke den vinder kans geven o.> een cadeautje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1