NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1925 DAG-AGENDA. Sassenheim. Woensdag 30 Sept. 'sav half negen, Geref. Kerk. Orgelbespeling door den heer H. M. Keuning. Donderdag 1 Oct. 'sav. 8 uur Nuts- zaal, Ned. Chr Vrouwenbond. Lezing door Gravin van Limburg en mevr. van Deth van Brussel. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 tot en met Zaterdag 3 October waar genomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. Zondag 4 October nemen waar de apoth. v. d h.h. P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502. of minder duidelijke tirades over de werkloosheid om te eindigen in een aanbeveling aan de regeering, die on getwijfeld, wanneer zij wordt gevolgd, tot vermindering van werkloosheid zal leiden, n.l. onder hen, die ambtenaar hopen te worden. Er wordt n.l. aanbevolen een nieuw Rijksbureau te stichten, dat, staande onmiddellijk onder den ministerpresi dent, toezicht zal houden op verschil lende departementen om na te gaan waar en waarom de uitvoering van verschillende werken hokt en om, de strubbeling eenmaal gevonden, deze op te heffen. Verder zal het bureau tot taak heb ben wat thans en niet zonder succes, reeds gedaan wordt door den Werk- loosheidsraad, de Commissie 'Werkver ruiming, het bureau van de Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemidde ling en last not least door de interde partementale commissie-Zaalberg. Het nieuwe bureau zal een soort tfuprade- partementaal lichaam zijn, dat in alle andere departementale bureaux zal worden beschouwd als een dwarskij ker wieens brieven niet moeten wor den beantwoord en wiens adviezen a priori onbruikbaar geacht worden. In plaats van versnelling van de amb telijke machine verwachten wij van dit nieuwe rad slechts vertraging en toeneming van de wrijving Mocht, dat wij overigens denkbaar achten, een of meer van de bestaande organen kunnen worden opgeheven of gefusioneerd met andere, dan zouden wij deze wijze van vereenvoudiging, dus verbetering, veeleer toejuichen dan de oprichting van een toch steeds kosten medebrengend nieuw bureau. Onze totaalindruk is, dat de brief van den N.W.R. zeer weinig positiefs bevat en dat het positieve, dat hij nog inhoud^ ongewenschtis, immers lei dend tot uitbreiding van het aantal officieele bureaux, en daarmede wordt ten slotte het werkloosheidsvraagstuk nu eenmaal niet opgelost. Dat doet de nijverheid zelf, wanneer zij niet in haar ontwikkeling wordt belemmerd. Men zie slechts de verhuizing der Drentsche gezinnen naar de Philips- fabrieken. Wij wenschten, dat de won derdokters in de werkloosheid dit ein delijk eens begonnen te begrijpen. Verkoudheid in Nederland. Het, onderzoek over het voorkomen van verkoudheid in Nederland, dat door het Laboratorium voor de Ge zondheidsleer der Amsterdamsche U- niversiteit is georganiseerd, vangt de ze week aan, en'zal gedurende 35 we ken \Vorden voortgezet. De bereidwil ligheid tot medewerking bleek in alle deelen des laifrds zeer groot; naar wij vernamen, bedraagt het aantal mede werkenden rliet minder dan 8000. De Arbeid in de mijnen. Op de 'gister igehouden vergadering van de Contactcommissie voor de Mijn industrie hebben de werkgevers voor gestelde den 6-urigen werkdag op Za terdag te veranderen in een 8-urigen werkdag, waardoor dus de wekelijk- sche diensttijd der ondergrondsche ar beiders verlengd zal worden van 46 op 48 uur. Voorts,achtten zij 'nloons- verlaging van 5 pfct dringend nood zakelijk. De afgevaardigden der mijnwerkers zeiden, op dit voorstel niet te kunnen ingaan. Na langdurrige besprekingen werd besloten, een n leuwe vergadering bijeen te roepen, die plaats zal vinden op Donderdag 8 Oct óber a.s. De Duitsche hipsteikolen voor Italië. Uit de statistieken is reeds gebleken, dat de,êanvoer va^n voor Italië bestem de Wrstelkolen 'over Rotterdam aan merkelijk is toegenomen. Kaar de Tel.7 verneemt, is het bu- "reau te Antw^rpeki gesloten en zullen voortaan alle uit' Duitschland aange voerde en voor Italië bestemde kolen over Rotterdam vervoerd worden. Slechts een klein gedeelte gaat per Spoor, doch deze hoeveelheden zijn zoo gering, dat zij op de totaal-tonnage zoo goed als geen rol spelen. Het' ©ontrent in de bouwbedrijven. Naalr „Het Volk' 'verneemt, heeft de Maandag gehouden bondsraadvergade ring'van den Algemeenen Nederland- schén Bouwve,karbeidersbond beslo ten'het voorstei der patroonsorganisa ties om het contract te doen voortdu ren tot 1 Maart 1927 te aanvaarden. BUITENLAND. HET CONGRES DER ER2T3CHE ARBEIDERSPARTIJ. Tegen het communisme. Onder voorzitterschap van flen par tij-voorzitter Cramp, „industrieel se cretaris" van den nationalen spoorweg liedenbond, is gisteren het congres der Britsche Arbeiderspartij te Liverpool geopend. Reeds in de eerste zitting werd over een reeks resoluties gestemd, waarin de houding van de partij jegens de communisten wordt bepaald. De linksche vleugel der partij had getracht het besluit van het vorig jaar, dat zegt, dat geen communisten toege laten kunnen worden en candidaat ge steld voor de partij, ongedaan te ma ken. Arthur Henderson zeide, dat het bestuur tot het besluit was gekomen, dat deze kwestie, welke het vorig jaar met zulk een groote eensgezindheid ge regeld was, niet meer besproken be hoefte te worden. Een motie om het rapport van het bestuur in deze kwestie af te wijzen werd daarop door den linkschen vleu gel ingediend, doch met 2.154.000 tegen 321.000 stemmen verworpen. In de namiddagzitting zou de an dere beslissing van het vorig jaar, vol gens welke geen communist toegela ten kan worden als lid van de Arbei derspartij ter sprake komen. Het bestuur heeft de volgende reso- ltie ingediend betreffende deze kwes tie: „Geen lid van de communistische partij zal lid kunnen worden van eenige afdeeling. van een plaatselijke arbeiderspartij of lid moge blijven. Dit voorstel werd aangenomen met 2.870.000 tegen 321.000 stemmen, 'dat beteekent dus dat met een meerder heid van 2.459.000 stemmen is beslo ten, dat de leden van de communis tische, partij niet kunnen behooren tot eenige vereeniging bij de Arbeiderspar tij aangesloten. Verleden jaar werd eenzelfde besluit met een aanzienlijk geringere meerderheid van stemmen genomen. LEON BOURGEOIS f De Fransche senator Leon Bour geois is in den ouderdom van 74 jaar overleden. Bourgeois, die 29 Mei 1851 te Pa rijs geboren was, heeft een schitte rende politieke loopbaan achter zich. Hij is meermalen minister geweest, ook voorzitter van de kamer en den senaat, terwijl hij eveneens voorzitter, van de Fransthe delegatie bij den vol kenbond is geweest. Het belangrijkste werk, door hem verricht, is hetgeen hij gedaan heeft voor de internationale zaak. Beginnende ter vredesconferentie van Den Haag (1899 heeft hij het veelomvattende werk. ter bevordering van den vrede en detoenadering der volken verricht, hetwelk hem den eere titel van „Le père de la ligue des nations", de vader van den volken bond, bezorgde. Toen in 1924 Henry de Jou venei als zijn opvolger belas c werd met d^ leiding der Fransche Volkenbondsde- legatie, kon hij met een gerust hart de welverdiende rust nemen. Zijn tijd was gekomen, met. moeite droeg hij den last der jaren, verer gerd door droeve dingen als de dood eener geliefde dochter, kort te voren door een auto^ongeval. Doch hij smaakte de voldoening, dat zijn verdiensten onder meer er kend waren door de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede en dah hij de zekerheid had dat zijn werken niet te vergeefs was geweest, dat de jongeren gereed waren het gebouw- op te trekken, waarvan hij de fun damenten had gelegd. De Mosoelkwestie. Amery, de Britsche nrinister van koloniën, heeft inzake Mosoel ver klaard, dat hij niet kon gelooven, dat Turkije zou wieigeren de beslissing te aanvaarden* van den Raad van den 'Volkenbond. Op de vraag, wat er in dat geval zou gebeuren antwoordde Amery:,Mo soel is een deel van Irak en wij. zouden blijven, waar wij. zijn. Maar ik geloof niet, dat Turkije zoo dwaas zal zijn het verdrag te schenden en Engeland den oorlog te verklaren, om van Irak gebied weg te nemen, dat er op het oogenblik deel van uit maakt". Turkije, -zeide de minister voorts, heeft niet meer recht op Mosoel dan op Bagdad of Basra. Mosoel is nog voor geen vijf percent Turksch. Engeland bevindt zich in Irak vol gens een verdaag, dat in den zomer van 1928 eindigt en dat bepaalt, dat voor het eindigt over een nieuw ver drag onderhandeüd zal worden. De Engelscbe regeering heefc dui delijk laten blijken, dat zij niet ge looft, dat er 25 jaar noodig zullen zijn om een vasten stand van zaken in Irak te verzekeren. Zij heeft 'het den Volkenbond dui delijk gemaakt, dat Engeland bereid is zijn verbond met Irak voort te zetten tot tij id en wijle de Volkenbond overtuigd is, dat de omstandigheden voor een standvastig en goed bestuur ten volle vervuld zijn. Bomaanslag. Te Lissabon is een bom geplaatst op de trap van een Hnfa. waarvan een étage bewoond werd door een recher cheur. De ontploffing richtte veel scha de aan, maar niemand is gewond. De sluiting van het heilige jaar De „Croix" publiceert onder voor behoud 't volgende Havas-telegramuit Rome: De Paus heeft besloten dat na het sluiten van de porta santa, welke op 31 December zal plaats hebben, op 31 December in d.en St. Pieter, in ver band met de sluiting van het Heilige Jaar, een plechtige ceremonie zal plaats hebben. De Paus zal een „Te Deum" zin gen en bij deze plechtigheid het so ciale koningschap van Christus afkon digen. Dit feest zal in den kalender der Kerk worden opgenomen. Eenigen tijd voor de sluiting van het Heilige Jaar, zal de Paus een encycliek over dit onderwerp doen ver schijnen. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche autoriteiten heb ben in ItaliaanschTirol gelast, dat neringdoenden slechts prefect Itali- aansch-sprekend personeel mogen aan. stellen. Verder mogen café's e.d. geen Duitsche opschriften meer dragen. Hindenburg heeft bekend ge smaakt dat hij zijn 78sten verjaardag op 2 October a.s. in alle 'Stilte wenscht te vieren; hij verzoekt om die reden de verschillende vereenigingen, van de reeds voorgenomen demonstraties en ook het uitsteken van vlaggen af te zien. Naar aanleiding van Tsjitsjerin's aanwezigheid te .Warschau heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken verklaard binnenkort een tegen bezoek te zullen brengen aan Moskou De Fransche ministerraad heeft het ontslag van Lyautey, den resi dent-generaal van Marokko aanvaard. Zijn opvolger zal later benoemd' worden. Het aantal ingeschreven werk- loozen in Engeland bedroeg op 21: September 1.312.00U, dat is 131.170! meer dan een jaar geleden. De Hongaarsche minister van Justitie heeft bij decreet, verordend dat alle personen die sinds den aan vang van den grooten oorlog tot aan het in werking treden van het vredes verdrag van Trianon als vermist zijn opgegeven, worden geacht overleden te zijn. Ten gevolge van de uiterst slech te verkoopgelegenheid heeft de auto- fmobielenfabriek Benz Co. te Mann heim haar bedrijf belangrijk ingekrom1 pen. Ongeveer 900 werklieden zijn ontslagen. De commissie voor de Ierschei grensregeling is tot overeenstemming gekomen. KERK EN SCHOOL. Zendingsbloei. De ..Reform. Kircbenzeitung" mede, dat in'de 380 Protestantsche z'n- •din pso-f>noctschapi:cn, «ab op 'de wereld werkzaam zijn, tegenwoordig 29.188 zen -dingsarbcidêrs (en -arbeidsters.) werk zaam zijn, behalve'de is 1.735 hulpkrach ten uit inboorlingen, die hun ter zijde staan. Het geheel.' getal gedoooten. dat onder dezen zendingsarbèid behoort be draagt 6.540.830. Rekent men hierbij de i.óSortió inboorlingen, die onhet mo ment onderwijs in 'den Christelrjken gods dienst ontvangen en de 2.535.726 kin deren, die in 50.227 Zondagsscholen nog onder Protestantse!^ Christelpken in vloed komen, dan blijkt, dat het zielen aantal dergenen, die op het oogenblik onmiddellijk onder leiding der Pritfes- tantsche Zending staan, een cijfer haalt van 10.756.672.' Dit wijst op een, niet tegenstaande de nadeden van den oor logstijd krachtig ontwikkelden arbeid en verheugenden bloei. Nog nooit zóó zout geproefd? Dezer dagen op een der vele#niet bjj te houden zomermeetings, mengde zich ook Carry van Bruggen in het debat, de bekende schrijfster. Hoe 't nu zoo te pas "kwam, doet er niet toe. Zij bracht het er bij te pas. Doch zij vond, dat hoe eer hoe beter de zoo bekende bepaling uit onze school wet moest, dat het openbaar onderwijs moet opleiden tot alle Christelijke deug den. Wdnt, was de verbluffende redenee ring: Maatschappelijke deugden zijn uit zichzelf persé onchristelijk en christe lijke deugden znn onmaatschappelijk. Veel, zegt „Fr. Dgbld", hebben we op dit gebied gehoord. Maar iets dergelijks nog nooit. GEMENGD "NIEUWIT Risico- van het beroep. Henri Vadon, een Parijsch student in de geneeskunde, is in het ziekenhuis gedecoreerd met het kruis van het Legioen van Eer, nadat hem de lin ker arm afgezet was. Deze amputatie was het gevolg van een ongeluk, hem twee iaar geleden overkomen. Vadon moest toen een onderhuid- sche inspuiting toedienen bij een pa tiënte die vcor kanker geopereerd werd. De patiënte verzette zien hevig en bij een van haar cnderhoedsche be wegingen drong de punt van de spuit in Vadon's linkerhand. Hij schonk aan het geval geen aandacht, tot op de hand een gezwel ontstond. Een kleine operatie bleek vruchtelpos en nu is de heele linker arm bij hem weggenomen moeten worden. Het geval heeft tot een hecle dis cussie aanleiding ueaeven av*v a.1 o£ niet besmettelijkheid van kanker. Een ■aantal doktoren houden staande, d,at hij niet ingeënt kan zijn met een kam- kerkiem, maar dat er in de holle punt van het spuitje een stukje ziek weefsel aanwezig moet geweest iijn. Bureaucratie. Winston Chur chili, de bekende Engelsche politicus, is een levendig en onafhankelijk mam 'Hij wil altijd het naadje van te kous weten en neemt niet spoedig genoe gen met wat hem gezegd wordt. -Toen hij, jaren geleden, eens op een der piinisteries kwam en door een der gangen liep, kwam hem een man tegemoet, die hem beleefd verzocht niet langs den éénen muur van die gang te loopen. Op de vraag waarom niet, wist de man alleen maar te ant woorden, dat hij instructies had dat verzoek aan iedereen te doen, die door die gang kwam. Winston Churchill v werd nieuwsgie rig en ging op eigen houtje een on derzoek instellen. Wat bleek? Dat een aantal jaren geleden die gang opnieuw geverfdfwas e n dat er een man was aangewezen, om de voorbijgangers te waarschuwen, opdat zij niet hun klee- ren met verf zouden besmeuren. Die ïnan had dat werkje al die jaren ge regeld gedaan en was er ook al aie jaren geregeld voor betaald. Sportgevaar. Zwemmen na het eten is altijd als een gevaarlijke lichaamsoefening beschouwd. Zater dag is te Fulham het lijk geschouwd van een 13-jarig meisje, dat op het oogenblik dat het aan een zwemwed strijd deelnam, doodgebleven was. Het verhoor bracht aan het licht, dat het kind nog maar vier of vijf (seconden in het water was geweest toen het zonk. Hoewel het dadelijk uit het water werd gehaald, bleek het al overleden. De dokter, die den doodschouw ver richtte, zeide dat het meisje blijkbaar vooraf een stevig maal had gebruikt. Hij verklaarde den dood uit hartver lamming, als gevolg van dit jnaial en de opwind ng van den wedstrijd. Een nieuwe betonsoort. De Deensche ingenieur E. Bayer heeft door menging van enkele soorten zeep een soort beton vervaardigd, welke per M3 3—5 milliard poriën schijnt te bevatten. Zè is reeds gebruikt bij den huizenbouw in Denemarken en onderscheidt zich vooral door het groote isolatievermogen voor warmte UIT DE OMGEVING. Gemeenteraad LISSE. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 28 Sept. des avonds om 8 uur. Afwezig de heeren van Kesteren en Verduijn. Voorzitter Burgemeester Eenhuis. Na goedkeuring der notulen wordt overgegaan tot het afwerken van de agenda, le. Voorgesteld wordt aan den heer W. Roodenburg te Haarlemmer meer te verkoopen een perceeltje bouw terrein voor den prijs van f3 per vk. M. Aangenomen. 2e. Voor de benoeming van een Di recteur van bet Gas- en Waterleiding bedrijf stellen B. en W. voor een keuze te doen uit de heeren D. H. Tolle te Bolsward H. J. de Groot te Vaals en Chr. Kok te Klundert De raad gaat ter beraadslaging over in besloten vergadering, en na herope ning wordt tot stemming besloten. Met 10 stemmen voor en 1 blanco wordt de beer Tolle benoemd. De beer S e g e r s brengt dank aan de leden der Gascómmissie, voor hun uitnemende werkzaamheden. 3e. Voorstel van B. en W. tot bet aangaan van een geldleening tot een bedrag van f18000 voor uitbreidingen van bet Gasbedrijf in 1924 en de aan koop van grond van B. Berbee te Haar lemmermeer. Aangenomen. 4. Ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 moet om de 3 jaren met de Be sturen der Bijzondere Scholen 'n ver rekening plaats hebben van de kosten, bedoeld in artikel 101 dier wet, t w. de geringe dagelijksche reparatiën, het onderhouden van schoolmeubelen, het aanschaffen en onderhouden v. school boeken, leermiddelen en schoolbehoef- ten, de verlichting en verwarming en het onderhouden van de schoolgebou wen, de uitgaven voor de schoolbibli otheken en andere uitgaven ter verze kering van den goeden gang van het onderwijs. Door de Bijzondere Schoolbesturen kan voof deze uitgaven aanspraak wor den gemaakt op een bedrag per leer ling overeenkomstig de kosten per leerling aan de Openbare Lagere Sch. echter tot geen hooger bedrag dan tot goedmaking van de werkelijk gemaak te kosten. Deze eerste verrekening loopt over de jaren 1922, 1923 en 1924. Er is reeds uitgekeerd f40711.46, maar de werkelijke kosten waren nog f 11524.53 hooger, zoodat dit bedrag nog afbetaald moet worden. *B. en VV.. stellen den raad Voor deze uitkeering te doen door middel van 't vermoedelijk batig saldo over 'tjaar 1924. Goedgekeurd. 5. Eenige comptabiliteitsbesluiten worden aangenomen 6. De commissie tot nazien van de gemeenterekening over 1924 brengt rapport uit Gemeentelijke Aankondigingen Gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Donderdag verkrijgbaar: SCHELVISCH 0.12—0 25, SGHOL 0.18, GEH KABELJAUW 0.20 per pond, VOLLE- en INMAAK HA RING 0.07 per stuk. Leiden, 30 September 1925. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem Ontheffing sluitingsuur voor winkels Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij, in verband met de feestelijkhe den op Zaterdag, 3 October a.s. alge- beele ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels tot des namiddags 11 uur, voor Vrijdag 2 Oc tober a.s. Leiden, 30 September 1925. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Regeling van het verkeer op 3 October a.s. Burgemeester en Wethouders van Leiden; overwegende, dat bet, met bet oog op de feestelijkheden op 3 October a.9., .noodzakelijk is bijzondere maat regelen voor te schrijven ten opzichte van het rijverkeer; Gelet op de Veror dening op het Rijden hebben besloten: den toegang tot de binnenstad voor Rijpaarden, door paarden getrokken voertuigen en Motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, op 3 October a.s van des voormiddags 7 uur tot des nachts 1 uur, af te sluiten. Deze afsluiting zal geschieden door bet aanbrengen van afsluitboomen op de volgende plaatsen: le. den Morschweg bij de samenk. van Lagen en Hoogen Morschweg; 2e. den Rijnsburgerweg hoek War- m onderweg; 3e. den Haarlemmerweg bij de War mond erbrug en Trekvaartbrug; 4e de Verversbrug. zijde Oude Hee rengracht; 5e. Groote Havenbrug zijde Haven; 6e. den Hoogen Rijndijk bij den in gang Sportterrein; 7e. den Zoeterwoudschen Singel zijn de Heerenstraat; 9e. de Wittepoortsbrug zijde Noord- eind; terwijl de tunnel aan den Mare- dijk, het Paterstraatje, de Roomburger weg aan den Kanaalweg en de Vree- wijkbru^aan de zijde van den Witten Singel door palen zullen worden afge sloten. Zij brengen mede ter kennis van be langhebbenden le. dat in de nabijheid van ellfe af sluiting een gelegenheid bestaat tot plaatsing van motorrijtuigen, welke ge legenheid door borden zal worden aan geduid; 2e. dat rij- en voertuigen en motor rijtuigen mogen worden geplaatst in de zijstraten van den Maresingel, den Heerensingel, den Witten Singel en de Heerenstraat; 3e. dat bet steeds geoorloofd zal zijn met rij- voertuigen en motorrijtuigen de stad door de afsluitboomen te ver laten; 4e. dat zij, die binnen de afsluiting met hunne rij- en voertuigen en mo torrijtuigen wenschen te worden toe gelaten, voorzien moeten zijn van een vergunning, afgegeven door den Com missaris van Politie. Bij bet daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waarom men wenscht te worden toe gelaten, de plaats, waar het voertuig zal worden gestald. Dames en Heeren geneeskundigen, die zich voor de uitoefening van hun practijk met een rijtuig of automobiel naar de buitenstad moeten begeven en van daar weder terugkeeren, gelieven hunne aanvragen tijdig in te zendén Het is ten strengste verboden met een Rij- of Voertuig of Automobiel it de binnenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen Leiden, 30 September 1925. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Ontvangsten gewone dienst f 328.^43.06 Uitgaven gewone dienst f284.593 638 Batig saldo f43949 42^ Ontvangsten Kapitaaldienst f23552131 Uitgaven Kapitaalsdienst f226255.92 Batig saldo f 9265.39 7. Ingekomen zijn van Ged. Staten de goedkeuring van 't raadsbesluit tot aankoop van een stuk grond voor vuil opslagplaats en een bericht dat de wij ziging van 't reglement v. orde (ambts gebed) voor kennisgeving aangenomen is. 8. Bij de rondvraag zegt de beer C. S c h r a m a, dat 't bij de Hagens- hoek dikwijls een ondragelijke stank is, daar afgekeurd vleesch niet direct vervoerd wordt. Soms blijft het er wel 7 dagen liggen. De voorzitter zal overwegen wat er aan te doen is. De he$r S o b e Is vraagt, of 't niet mogelijk is de Bouwverordening, zoo te wijzigen, dat de bouwplannen eerst om advies naar „Heemschut" opgezon den moeten worden, daar nu een groot

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2