RTEUWE tËTÖSlSRE 'ÜÖÜR4WT VAN ÖÏNSDXG 29 SEPTEMBER 1925 bepaalde groepen werd gevraagd, komt men aanstonds met een adres, waarin een hooger bod gedaan wordt (bewe ging. Geroep: Geen insinuaties Spr. krijgt sterk 'den indruk, dat hier 'e'en spelletje gespeeld wordt. (Nog meer beweging). Het gaat er slechts om, B. en W. to overtroeven. (De heer v. Eek: wat is dat nu voor een redeneering). De heer Zuidema: ik zeg: wat is dat nu voor een houding, (protesten bij de linkerzijde). Spr. ziet niet in, waarom de hoeren zich zoo druk moeten maken. De zaak is dan toch zeker niet erg in orde. Het spel 'is ook t e doorachtig. De heer Knuttel meent dat tot nog toe te weinig werd gedaan. Vaaral aan de z.g. chronische werkloozen moet veel zorg worden besteed. De heer Heemskerk kan zich voor een groot gedeelte aansluiten bij wat de heer Zuidema hoeft gezegd. .Vooral nu de brandstoffen ,in prijs gedaad zpn, is er voor het voorstel van den heer y. Stralen geen reden. De heer v. Eek maakt bezwaar, te gen wat de heer Zuidema heeft_ gezegd. Als die ons standpunt niet begrijpt, zegt spr., zal ik het hem eens uitleggen. (De heer Zuidema: Heel graag). Spr. zego dat de eerste steun slechts t de eerste stóp was op den weg, dien wi) nog ver der willen gaan. Dit is geheel in over eenstemming zegt spr., piet onze tac tiek. (De heer Zuidema: met uw tactiek zeker, ja). De heer Zuidema, zegt spr., behoort tot'de ergste reactionairen. De heer Oostda m: nog erger dan ik? (Hevig gelach). De heer v. Eek: Neem, mqnheer Oost dam, dat kan niet. (daverend gelach). De heer Wit mains (D. P.) meent ook, dat er meer gesteuind moet wor den. Als de overheid steunt, moet zfl het goed doem. (Stemmen: daar komt de democraat). De heer Wilbrink (C. H.) ziet principieel verschil tusschen dit voor stel van den heer v. Stralen en het eer ste, dat indertijd ten dezen werd aan genomen. Eerst verleende men toeslag; mu gaat men gratis cokes beschikbaar stellen. Spr. heeft indertijd behoord on der de herstem, die voor tegemoetko mirig pleitten, al wil hij de eer daarvan wel gunnen aan den heer v. Stralen. Al staat spr. niet op hetzelfde stand punt toch komt spr. tot dezelfde con clusie als de heer Zuidema. De opzet is geweest tegemoetkoming; geen twee den vorm van dlrecten steun. Op,den heer Sijtsma (V. D.) heeft het adres van den L. B. B. ook een vreemden indruk gemaakt. Evenwel wil spr. de gedachte van den heer Witmans wel steunen. Weth. Sanders herinnert aan de .oorspronkelijke bedoeling vart deze steuiiverleening. De heer v. Stralen stelde indertijd een maximum cokes- verleening van 13 mud voor. Nu stel len B. en W. voor, max. 20 mud te ver strekken. Dat is dus reeds aanmerkelijk veel meer. Spr. "had wél geen pluimp jes verwacht, maar er was toch meer reden .voor geweest dan voor Se hou ding, Sie nu de D. B. B. en de heer v. Stralen aannemen. Vooral nu «le co kes goedkooper is géworden is de thans door B. en W. voorgestelde steun van veel meer betesekenis. De geklopte co kes kost nu.f 0,80 en in 1923 f i,8o. Pat scheelt nogal jets. Dat is indirect verruiinmg van den stëun. De heer v., S t r a 1 e n zal op de oeschul dicing van den heer Zuidema niet na der ingaan. De heer v. Eek heeft die ai vrij voldoende weerlegd. De beer Oostdam: Vrij voldoende maar? *e lieer Zuidema: Ik sprak van een indruk. De heer v. Stralen beweeert, dat de stukken van B. en W. en den L. B B. elkaar h ebben gekruist. Spreker meent, dat het aantal der gezinnen, die voor de aanschaffing van brandstoffen niets heeft kunnen afzonderen .veel grooter is geworden. (Vervolg in het Hoofdblad.) HET HUWELIJK VAN PRINSES MAFALDA. Verleden week is de Italiaansche prinses met Philip van Hessen in het hu .velijk getreden en hiermede is wel licht een van de meest romantische koninklijke liefdesgeschiedenissen tot een goed einde gebracht. Een geschiedenis van een onversaag- den strijd, welken de schoone, gees tige koningsdochter heeft moeten voe ren tegen de gebruikelijke methodes, waarop gekroonde huwelijken tot stand komen. Teen om redenen van politiek een verbintenis met den Belgischen troon opvolger haar als noodzakelijk althans i- ewenscht werd aangekondigd, moet Mafalda haar vader vastberaden heb ben medegedeeld, dat zij geen koningin wilde worden. „Alles wat ik begeer, is mij ook verder aan de muziek en de schilderkunst te wijden en slechts in oen dergelijke kunstzinnige omgeving zal Ik liefde en geluk kunnen vinden." Was het te verwonedren, dat de bruid een en al glimlach en stralende jeugd was, toen zij naar den prins- balling wien haar hart had uitverko ren, in de historische kapel van de Madonna Delia Neva in het park van het oude kasteel te Racconigi, stond? Het waren niet twee vorstenkinde ren door diplomatie en eeuwenoude traditie hij elkaar gebracht, doch twee jonge menschen, een minnende jonge vrouw met een warm hart en een ge wezen caValerie-officier, kunstkenner en architect, die hier. den stem huns harten1 volgend., den bond voor het leven sloten. De huwelijksplechtigheid (had plaats in een middeleeuwsche omgeving en wekte ook overigens herinneringen aan vervlogen tijden op. De moderne tijd kwam vrijwel alleen tot uiting door het défilé van vereerde auto's, waar door de adel van Piemont hulde bracht aan het jonge paar. Het aantal gasten was aanmerkelijk minder dan bij het huwelijk van Yo- landa; thans geen leden van andere regeerende huizen, noch van het corps diplomatique. Het kasteel, uit onge veer 1000 na Chr. kan maar weinig gasten herbergen en het eenige hotel in Racconigi biedt slechts onderdak voor een tiental. De bruid was een sprookjesachtige verschijning in haar witsatijnen japon, het goudblonde haar gedekt door een 600 jaar ouden sluier. Om haar hals droeg zij een kostbaar parelsnoer, hu welijkscadeau van haar broeder, den kroonprins; .Het kasteel was in een bloementuin herschapen, geschenken uit alle deelèn van het rijk; orchideeën en chrysanten van de Riviera, rozen uit Rome, oran jebloesem van Sicilië en palmtakken uit Tripoli. Na de huwelijksplechtigheden de burgerlijke ten overstaan van Musso lini en den Senaatsvoorzitter Tittoni, terwijl mgr. Beccaria de kerkelijke in zegening verrichtte verzamelden de gasten zich aan het feestelijk noen maal, hetgeen voor de jonggehuwden een aanwijzing was om zich voor hun reis naar Duitschland gereed te maken HOE DE SOVJETS HET ONDERW3JS BEHARTIGEN. In het buitenland wordt dikwijls verteld, dat de bolsjewiki zeer veel voor het onderwijs hebben gedaan. Er zijn zelfs menschen, die gelooven, dat de bolsjewiki in Rusland het analpha- betisme volkomen hebben uitgeroeid. De Russen zelf kennen den toestand beter en weten, hoe onverschillig de overheid tegenover het volksonderwijs staat, hoe moeilijk het is van de aüto riteiten gedaan te krijgen, dat zij iets, een kleinigheid zelfs voor het onder wijs zouden doen. Daarbij heerscht in alle sovjet-instellingen een bureaucra tische geest, die ieder initiatief doodt, die den menschen den lust ontneemt, de handen uit de mouwen to steken en datgene te doen wat de regeering behoorde te doen. Voor de komst van Üe bolsjewiki waren er de „zemstwo's" (provinciaal bestuur), die voor het onderwijs zorg den, maar nu zijn de laatste resten van vroeger zelfbestuur opgeruimd en overal troont de bolsjewistische ambte naar, die in de paperassen stikt en vijandig staat tegenover iedereen, die zelf iets wil doen. In de ..Bjednota". het bekende bols jewistische blad, vonden'wij het vol gende verhaial van een onderwijzeres dat een goede illustratie biedt voor hetgeen wij.boven schreven. Onder de Russische onderwijzers en onderwijzeressen zijn er zeer velen, die hun werk als een soort priesterschap beschouwen., als een dienst aan het volk. Het gebeurt dan ook dikwijls, dat meisjes uit de gegoede kringen, naar afgelegen dorpen trekken om daar onderwijzeres te worden en zoo doende het volk te dienen. Zij verdra gen dan al de moeilijkheden van hun leven als een taak, als iets dat onver mijdelijk was, wijl zij zich aan de hei lige zaak van volksvoorlichting heb ben gewijd. Een zekere Jewdokimowa besloot ook aldus om onderwijzeres in een dorp te worden. In het dorp, waar zij wilde werken, was er nog geen school en de onderwijzeres moest voor alles zorgen, dat er een gebouw beschik baar zou zijn Na veel moeite is hot haar gelukt gedaan te krijgen dat de ondcrwijs-autoriteiten voor het bou wen van een houten school 3100 roe bei zouden beschikbaar stellen. ..Dat was echter het begin van mijn eliende, vertelt de onderwijzeres. Het dorp lag op een-afstand van tien werst van de stad. waar het bureau zich be vond; een rijtuig was er niet, geld om een wagen te huren was er ook niet, ik moest telkens den weg heen en te rug te voet afleggen. Eindelijk is het mij gelukt gedaan te krijgen, dat de begrooting zou goedgekeurd worden. Op het bureau zei men mij echter let terlijk het volgende: „U krijgt geen school, als u er niet voor zorgt, dat er hout voor den bouw beschikbaar wordt gesteld, want de begrooting is opgesteld in de veronder stelling, dat u reeds hout heeft." Zij wendde zich tot het boschbe- stuur van Serpoechow (de stad, waar de autoriteiten van dat district wonen) met het verzoek, het noodige hout te willen leveren, maar kreeg na langen tijd en veel moeite, ten antwoord, dat er geen hout beschikbaar was en dat zij zich tot de regeering te Moskou moest wenden. De onderwijzeres gaf het niet op en daar zij wist, dat schriftelijk niets bij de autoriteiten te bereiken was, begaf zij zich naar Moskou. Daar kreeg zij na lang 'praten een papier, waarop stond vermeld, dat zij de noodige hoo rnen in een met name genoemd bosch- je kon laten kappen. Zij keerde triomfantelijk naar Ser poechow terug en bracht het papier naar den boschopzichter. Deze ant woordde haar echter, dat in het bosch- je geen 140 boomen te vinden waren, (zij had voor haar school 140 stuks boomen noodig) maar op zijn gunstigst 50 stuks. De onderwijzeres had geen geld om opnieuw naar Moskou te gaan en zij besloot de zaak per post af te doen. Er ontspon zich een briefwisseling, die maanden lang duurde. Maar ten slotte kreeg zij toch een papier, dat haar hel recht gaf de noodige 140 boomen te laten kappen. Zij snelde daarmee naar het boschbestuur en het bleek, dat te Moskou.... hetzelfde boschje aange wezen werd. Het zou eentonig worden het geheele verhaal van de ervaringen der onder wijzeres hjter weer te geven. Zij kreeg ten slotte de, noodige boomen, maar verder gebeurde er niets en dé school bleef ongebouwd. Ten einde raad schreef de onderwij zeres een brief aan de redactie van het genoemde blad. Zij eindigt haar brief als volgt: „Neerdrukkend is onze bureaucra tie.. Er is een muur tussfhen de re geering en het volk. Iedere poging iets te doen. wordt onderdrukt, elk initia tief wordt gedood, de wensch te arbei den wordt ons ontnomén. Gij voelt, dat ondanks de revplutie alles hij het oude is gebleven en de ambtenaren regee- ren precies zoo als voor de revolutie." En het arme meisje vraagt: „Heb ik dan tevergeefs zooveel moeite gedaan, heb ik voor niets 800 werst in weer en wind te voet afgelegd, heb ik voor niets mijn zenuwen kapot gemaakt, mijn ge zondheid verknoeid?" Een antwoord op deze vragen krijgt de onderwijzeres natuurlijk niet. Het is echto* niet waar, dat alles bij het oude is gebleven: het is veel en veel erger dan het vroeger is geweest, om dat vroeger een „zemstwo" bestond, die veel voor het volksonderwijs deed, omdat vroeger plaatselijk zelfbestuur bestond, waar menschen zetelden, die geen ambtenaren waren, maar geko zen vertegenwoordigers van het volk. En de vroegere 'ambtenaar stond op een veel hooger peil dan de tegenwoor dige, die alleen een communistische propagandist hoeft te zijn, die in den regel geen opleiding heeft genoten, be halve wat voordrachten over het „Le ninisme." GEMENGD NIEUWS. Rijke erfenis. Uit New .Yorld wordt gemeld, dat Reginald Vander- bilt, die. onlangs op 44-jarigen leef tijd is overleden, twaalf millioen dol lar heeft'nagelaten, waarvan zeven mil] lioen voor zijn 20-jarige weduwe, dej vroegere miss Gloria Morgan, en dochter van den Amerikaanschens conj sul-generaal te Brussel en de rest v.qoii hun beide jonge kinderen. Autobussen. De Biussels'che .tramwegmaatschappij, die tevens aan het onderhandelen is met het gemeen tebestuur over uitbreiding en wijziging van jhet tramnet, heeft een aantal auto bussen van het Parijsche type, met een bordes en ingang achterin, in be stelling, waarmee zij op verschillende lijnen leen proef zal nemen. Deze moc'c als voorbereiding dienen voor de uit voering van een groot busplan. Plet Faröersch. Het voor stel van den Deenschen minister van lOnderwijs, mevrouw Nina Bang, om trent de erkenning" van het Faröersch als de voertaal van het onderwijs o:p de Faröer, is door het Hagting yer- worpen- De voorstanders van Deensch-Fa- röersche Unie stemden zonder uit zondering tegen, en de „home rulers" onthielden zich van stemmen. De verloofde van Robes- pi e r*r e. Een vrij goed bewaard gebleven inscriptie in een granieten 'zuil op een oud kerkhof te Ofen bij Boedapest heeft geleid tot het vinden van het graf van Hélène Gautier, de verloofde van Robespierre. Na diens arrestatie wist zij te ont snappen en nadat zij eenigen tijd in 'Berlijn had vertoefd, kwam zij in 1798 te iWeenen aan. Aldaar bereikte haar in 1800 een uitnoodiging van Graaf Umwerth, een rijken kunstbe schermer, en bewonderaar van hét tooneel, om in Boedapest te komen. Zij trad er regelmatig bij' tooneelvoor- stellingen op, en oogstte, volgens dé critieken van dien tijd, een geweldig succes. Haar geboorteland heaft ze nooit weergezien, daar zij in Hongarije ziek werd en overleed. Aang ér eden. Zaterdagmor- fen is op het stationsemplacement te Ttrecht C. S. de arbeider-remmer H. van Gend door een rangeermachine aangereden en ernstig gewond. De man is naar de Rijksklinieken aldaar vervoerd. De arbeider-rangeerder, die Zater dagmorgen op het station te ,Utreöht werd aangereden,, is aan de bekomen' verwondingen overleden. Gezonken. In het kanaal van Apeldoorn, bii het Rijk in onderhoud is Vrijdagmiddag een bok met on geveer 810 zakken meel, rijst ,en ta bak gezonken. De lading was voor Apeldoorn bestemd. Verschuiving der lading is oorzaak van het opgeval. De bok ligt geheel onder water, vlak bij de brug naar het Kleine Veer. ;Kind verdronken.Te Heems- kerk js een 2-jarig kind bij liet spe len in een sloot geraakt en verdron ken. Schoten uit een trein. De politie te 's-Gravenhage werd Vrijdag- gewaarschuwd, dat uit een trein, Jdie van Amersfoort in Den Haag [zou aankomen, een 9-tal schoten waren gelost. In den trein bevonden zich ieen aantal militairen, die van oefe ningen terug kwamen. Bij onderzoek bleek, dat deze militairen onmogelijk met scherpe patronen kunnen hebben geschoten, aangezien zij die niét in. hun bezit konden hebben. Volgens den commandant is de eenige mo gelijkheid, dat eenige losse patronen die waren achtergebleven, zijn afge schoten. Verdronken. Te Lbosduinen, is Zaterdagavond in de Haagvaart het zesjarig zoontje verdronken van den, 'heer de [Wilde. Het kind is al spe lende van een stoep gevallen 'en toen het al gezonken was, zei 'een klein meisje, dat er bij stond, tegen een schipper, dat daar een jongetje in het water lag. De schipper had het ventje spoedig opgehaald, maar aan den geneesheer, die ër aanstonds bij: was, bleek het dat het kind reedsi was overleden. Roodhuiden. De lezers van Roodhuiden-verhalen zullen met ge;- moegen vernemen, dat het ras nogi lang niet uitgestorven is. Volgens Amerikaansche statistische gegevens 'blijft het aantal echte R00& huiden constant terwijl het aantal halfbloeden met duizend per jaar toe- neemt. Er leven nog 4300U Rood huiden op eigen farms, terwijl hun ivermogen minstens 35 millioen dol lar vertegenwoordigt. En de Roodhuiden-kinderen blijken, letprgierig te zijn. Van de 80.000 kin- el enep zijn er (55.000 oc school. Dastige wespen. [Wjeslocb nabij Heidelberg werd zoo geplaagd door wespen, dat de gemeenteraad^ besloot 50 pfenning uit te loven voor, elk nest, dat wordt vernield. Oude boog. De Koninklijke Boogschuttersvereeniging te Londen bezit oi-m- een boog met pijlen, die meer dan ,4000 jaar oud is en af komstig is uit een oud-Egyptisch graf. T r a g i s c h. Te Tomintoul werd een schaapherder, die zijn kudde voor een .aansnorrende autobus aan den kant van den weg wilde drijven, over reden en gedood door het voertuig, waarin zijn vrouw als passagier zat. Curieus. Van "de twaalf ,Ca- nadeezén, die een jaarlijkschen prijs ihebben gewonnen voor de beste kwa liteit- graan, welke zij hadden ge kweekt, waren er elf uit Engeland afkomstig en negen hunner waren in de stad geboren. Treinontsporing. TeHers- feld bij Cassel is een trein ontspoord De twee locomotieven en een drietal Wagons werden omgeworpen. Acht re* zigers werden levensgevaarlijk ge wond en naar het ziekenhuis gebracht. Een ki\antempaleis. De Iz- westia, die thans met de> Prawda in, een zelfde gebouw te Moskou huist, zal over eenigen tijd een eigen ge bouw bezitten: een soort wolkenkiab- ber, maar dan van bescheiden afme tingen; 12 etages, of wel 29 sazjen (62 M.) hoog, geheel van beton. Het gebouw wordt geheel volgèns de eischen van de dagbladtechniek Ütigericht en het plan bestaat 'den tech- nischen inventaris daarmede in over- eenslemnring te brengen. O.m. zijn in het buitenland, nieuwe grootera- tatiepersen besteld. De Izwestia hoopt haar nieuwe, eigen gebouw in den loop van het a.s. voorjaar te kunnen betrekken. Dekerk indekist. De L'on- densche bladen vertellen het volgen de schoone verhaal: Een Amerikaansche millionnair heeft de oude abdy van Warwi'ch, een ge bouw uit de 15e eeuw dateerend, voor wat dollars gekocht. Het gebouwi wordt thans onder leiding van» een architect afgebroken/ Elke steen wordt genumhierd en netjes in een kist gel- pakt, ;om naar Amerika verscheept te worden. Daar wil de millionnair heit gebouw n.l. in een passende om'gle- ving weer laten oprichten in zijn ouden vorm. Overreden. [Gistermorgen om' 5 uur werd te Bennekom het Tijk ge vonden van den sergeant D. [Geutse- laar uit ;Wageningen, in garnizoen te Ede. Naar men vermoedt, is de man vannacht toen hii per rijwiel op weg was naar Ede, door een auto over reden en gedood. Drie doodelijke ongevallen. Zondag zijn te ITmuiden drié ion- gevallen met doodêlijken afloop voor gevallen. Een polderwerker, zekére [O. uit Breda, 46 jaar oud, weduwnaar, is' op het terrein van den sluisbouw on der een zandtrein geraakt en vermor zeld. Een ander polderwerker, [W. loud 25 jaar, afkomstig uit Hilvarenbeek, gehuwd, is van de groote schutsluis te water gevallen en verdronken. 'Hij laat vrouw en drie kinderen achter. !Het derde ongeval gebeurde gister- (Tnorgen bij de brug* naar het baven- 'statioo. De 6-jarige "J. ]WL was 'daar iaan het 'spelen en in een lantaarn paal 'geklommen. Het knaapje viel en' kwam met het hoofd op de steenen terecht. Hevig bloedend werd het ar me kind opgenomen en bij een dok ter binnengebracht, waar het spoedig overleed. WAREN DE EGYPTENAREN OCCULTISTEN? Prof, A. Ermann, die den leerstoel voor EgyptologT aan. de universiteit te Berlijn bekle&dt, schrijft in de „Voss Ztg" over overdreven opvattingen over de mystieke leer van de oude Egyptenar ren. „Egvpte ligt in een heilige scheme ring. daar gloeit de zon over onuitspre kelijke geheimen en wijze priesters wan delen tusschen pyramiden, obelisken en sfinxen pn onderwijzen uitverkoren leer lingen in diepzinnige wijsheid". Zoo laat Goethe de vrienden van zijn Groscoptha over Egypte spreken en het waren niet alleen de dwepers en op lichters rondom Cagiiostro, die zoo spra ken, men zag in dien tjjd algemeen zoo en de Egyptische geheimen hadden een grooten roep. Van dis dweepziekta hadden weÜB- waar vele verstandige menschen een afkeer, maar dat hielp niet veel. Het was een erfenis van de zestiende en zeveritiende eeuw, die op haar beurt de ze gedachten uit de schriften van de vervallende oudheid hadden aangeno men. Eerst, toen een honderd jaar geleden de hieroglyphen ontcijferd werden en de wetenschappelijke studie van Egpyfce begon, trok die nevel langzamerhand op. Naast Griekenland en Italië werd Egypte het land, waarvan de oudheid ons het beste bekend is, en het bleek weldra, dat de Egyptenaren alles an ders waren dan sombere mystici en peinzers. Integendeel, zij hadden een frisschen kijk op het léven, de .wereld was voor hen vol beteekenis, en al slbe- fen zjj ook den blik naar boven, zjj de en dat niet meer dan eenig anaer volk op denzelfdèn 'trap van cultuur. Tot een volk van mystici werden zij eerst in late ren tijd, toein hun eigen cultuur verliep, onder den druk van vreemde heerscnappij. Toen zochten hun priesters alles bijeen, wat de voorvade ren drie duizend jaar lang .geloofd had den in de meest verschillende periodes zq begonnen daarover te broeden en hadden hun kennis als een geheime wijsheid. En eerst toen werden zij die mystici, die de Grieksche theosofen zoo zeer bewonderen, cn eerst van toen af dateert de voorstelling, der van de wereld afgekeerde Egyptenaren, die zoo in het geheel niet, past bij hun opvattin gen in kunst, techniek, en literatuur, waaraan^ aan ieder, die open oogen heeft, zijn vreugde en genot beleven kan. De verkeerde voorstelling van een volk, dat in niets veranderde, onidat het een vreemde^ van de wereld afgewendé leer diende, is sedert dien overwonnen en vergeten. Het is eer te vree zén, dat de vreugde over het werkeljjk Egypte tot een toch al' te groote bewondering kan overslaan. Er is nog altijd een groote menigte occultisten, die Egypte alp het oude rrjk der geheimen voor zich opeischt, en het oude misverstand bloeit in den laat- sten tijd weer welig op. ^Deze dwepers vinden van alles op nieuw uit. Ten eerste beeft men de menschen, die de hieroglyphen „ontcijferd" heb ben. liet geeft niets als men iiun zegt, dat dit al honderd jaar geleden ge beurd is, en dat de Egyptische taal ons thans even eigen is, als eenige andere taal uit de oudheid. Zij geloo ven dat niet en antwoorden altijd, dat de Egyptische inscripties meer bevat ten, dan de geleerden erin vinden. Dat de insenriften niets te maken hebben met symbolen en rebus-oplos singen. nemen zij niet aan. Het gaat hun als pater Athanasiüs Kir- cher in de zeventiende eeuw. "Hg ken de volledige Grieksche vertaling van een tekst, maar volgde ze niet en ver klaarde, dat ze onzin was, omdat men toch zulke „gewone" dingen als de verheerlijking van een koning niet in hieroglyphen schrqven zou. „Daar moest iets ideaals, vergeestelijkts en moeilijk begrijpelijks in staan". Erger zijn de spiritisten, astrologen, theosofen en anderen, die meenen, da( zij de eenigen zijn, die het ware erfgoed Van Egypte bezitten. [Voor den oorlog was er bij Parijs een Iristempel, waarin een zekere Mac Gregor als noogepriestet fungeerde. H\j leerde niets van het werkeljjke oude Egyptische geloof, maar moderne theo sofie in Egyptische kleedjj. En de a;ller ergsten zijn 'zij1, die zich hun fantasie een schijn van geleerd heid 'geven, want ook het ongelooflijkste ziet er nog geloofwaardig uit, als ipen met getallen en mathematische formu les begint te werken, "Dat zijn. 'b.v. de gelukkigen, dié aan de pyramidemy- stiek gelooVen, en meenen^ dat in ae verhoudingen aer groote nyramide al lerlei mystiek van oiep geheimen aard is neergelegd. Vooral in Engeland heeft men vee': met de groote pyramide getooverd. Inscripties, die al die geheimen be/at- ten zijn er niet, men begon dus met de breiedte en de hoogte, de dikte der mu ren enz. te goochelen, tot er won deren voor den dag kwamen. De Edinburgsohe astronoom Piaarf Smith werd voorvechter van deze ge dachten: de pyramide zou een gebouw zijn om het nageslacht, den omtrek der aarfle, afstand van aarde -etn _zon, pre ciess lengte van het jaar, dichtheid der aarde, enz. enz. over te leveren. Kon men deze geloovigen wezenlijk bekeeren, dan had dat al 40 jaar gele den moeten geschieden, toen Flinders Petrie de pyramide opmat en aantoon de, dat geen enkele maat van Piazzi juist was. Gejond verstand bezaten de .Egypte naren in h[ooge mate, eindigt Prof. Er mann, en dat is toch' den goden zij dank, nog niet geheel beneveld. En hij houdt zien dan maar aani den ou'den tekst: „Verstand, doohter Gods, be schermvrouw der mannen, adem "der .snel'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6