NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1925 Op 't Schip van Staat. De Staten Generaal. Den g^meenschappelijken naam.voor onze beide Kamers van Volksvertegen woordiging schrijven we niet alleen zóó er boven, omdat we ook in het da- gelijksch spreken dien naam gebrui ken, maar meer nog, omdat de man van scherp omlijnde begripsbepaling, onze Staatsraad, Prof. Fabius, dit ook de juiste Hollandsche benaming acht. Meermalen spreekt men ook van ons parlement), maar onze Volksvertegen woordiging onderscheidt zich nog wel zooveel van wat in het buitenland par lement heet, dat Prof. Fabius het niet gemakkelijk vindt voor ons „Staten- i Generaal'' een andere uitdrukking te kiezen. i Om redenen, die we juist kunnen jachten, maar voor dit artikel ons vte •ver zouden voeren, vindt de naam „Volksvertegenwoordiging" zelfs niet geheel en al genade in de oogen van 'onzen Hooggeleerde, i Maar wij durven onze Kamers toch wel zoo te betitelen. Sprak niet Dr. A. Kuyper over „de geconcentreerde na tie" als hij bedoelde ons de Staten- Generaal als de concentratie, als de samenvatting des volks en daarmee als de vertegenwoordiging bij den Vorst aan te duiden? 'Wij kunnen het hier met de bena ming Staten-Generaal evengoed vin den, als met die van Volksvertegen woordiging. De eerste zit er blijkbaar bij ons volk nog in, als het op den 3en Dinsdag in September spreekt van „naar de Staten" te gaan. De tweede geeft meer hét doel aan, waarvoor de Staten-Generaal in onze Hofstad bij eenkomen. Toen Koning Willem 'I na de Fran- sche overheersching weer de regeering aanvaardde, wenschte Hij dat niet te doen zonder een Grondwet. De uit die dagen bekende staatsman Gijsbert Ka- rel van Hogendorp ontwierp daarvoor een plan, dat nog bekend is als de „Schets" van Hogendorp en dat als .leiddraad heeft gediend bij de opstel ling van de Grondwet. En als dan in die eerste grondwet, welke 30 Maart 1814 in de Nieuwe kerk te Amsterdam plechtig werd afgekon digd, in het 2de hoofdstuk gehandeld wordt over de Staten-Generaal, zegt het le artikel daarvan reeds, dat „de Staten Generaal vertegenwoordigen hét geheele Nederlandsche Volk Van den aanvang van het Konink rijk der Nederlanden is dit college reeds bedoeld als de vertegenwoordi ging van. het geheele Nederlandsche Volk. Maar daaraan heeft nog tiental- Jen van jaren heel wat gemankeerd. ,Van Hogendorp was nog te veel de man, die de oude Staatsmachten van voor de Revolutie herleefd meende te izien en die daarom in zijn Schets zich fin hoofdzaak moest bepalen tot het aangeven der veranderingen die in de vóór 1795 bestaan hebbende toestanden zouden worden aangebracht. Naar de Schets „was de Staat der Vereenigde Nederlanden de Vereeniging der met •Staten en Standen herleefde histori sche Provinciën." En zoo zouden dan ook naar bijna [ongewijzigde oude regels straks de Staten-Generaal bijeenkomen en zou den ze zoo moeten heeten de vertegen woordiging van het geheele Nederland sche Volk. 't Leek er niet naar, dat eenVolksvertegenwoordiging zou ge zien worden, zooals we die nu kefmen, rechtstreeks gekozen door het volk. j Maar van een herleving der toestan- |dé_n van vóór de Revolutie, zooals van Hogendorp zich dat voorgesteld had, was toch ook geen sprake meer. De Republiek der zeven gewesten was een 'eenheidsstaat geworden en zooals in den tijd dezer Republiek de Staten- Generaal al sinds de dagen van Prins .Maurits de afgevaardigden der ver schillende gewesten waren in wier sa- jmenkomsten de gemeenschappelijke belangen der roemrijke Zeven als de jbelangen van één volk besproken wer- jden, zoo zouden nu ook na 1814 de Staten-Generaal of Algemeene Staten onder dien historischen naam voor zien, naar luid van art. 52 der Grond wet van 1&14 het geheele Nederland sche Volk vertegenwoordigen. ,De geschiedenis van de grondwet en het doel van het bestaan der Kamers rechtvaardigen dus ook nog wel den naam van Volksvertegenwoordiging. Alleen de wijze van verkiezing, zoo als ze tijdens de regeering van onzen- eersten Koning werd geregelde zou daaraan weer rechtmatigen twijfel kunnen doen ontstaan, maar daarover kunnen we het hebben, als we de be noeming der Volksvertegenwoordigers zullen nagaan. Koning Willem I heeft zulk 'n volks vertegenwoordiging géwild, omdat hij geen onbeperkt gezag wilde, maar al leen een gezag ter bescherming van aller vrijheden, van aller rechten. Dat wil dus zeggen van de rechten van Vorst en Volk beide. De eene overheer- sche den andere niet. Wanneer het den kant zou opgaan, dat de Vorst slechts de gehoorzame dienaar tot uit voering van de besluiten der volksver tegenwoordiging wordt, dan krijgt „ciïs parlement verkeerd karakter£ ge heel in strijd met de historie van zijn ontstaan. Wanneer omgekeerd de Vorst ten slotte de volksvertegenwoor digers slechts als figuranten gaat be schouwen, wordt evenzeer het doel voorbijgezien. Bescherming van aller rechten zegt Groen, wilde de Oranje vorst en zoo moeten we de Staten-Ge neraal en den Vorst ook met elkaar samenwerkend als zulke beschermers zien. 't Is wel te betreuren, dat juist in de dagen van Willem I aan die bedoe ling zoo weinig wérd beantwoord. De oorzaken, die daarfoe geleid hebben, zijn ons ook nu nog ter waarschuwing. Het volk als zoodanig stond door de wijze van verkiezing te ver van zijn vertegenwoordigers af. Deze mochten dien naam eigenlijk niet dragen. Het volk vroeg evenwel niet om betere toe standen. Verlost van de Fransche ti rannie voelde het zich met de verwor ven vrijheid weer krukkig, vertrouw de zich met een Oranjevorst veilig te zijn en zoo raakte al zijn politieke" be langstellingverloren. Zoo bleef de Grondwet een doode vorm. Velen wijten dit aan het onverzette lijk karakter van Willem I. En erkend moet. dat zijn wijze van werken daar op zeker van grooten invloed is ge weest, maar niet minder is de reden ervan te vinden in „het matte en lau we van den Volksgeest, waar deze door geen hooger beginselen bewogen en aangevuurd werd" Bijkans een iege lijk in zijn kring had aan die vadzig- heid en volgzaamheid schuld, waar door het, ook in gewichtige oogenblik- ken aan die soort van tegenstand heeft ontbroken, welke plichtmatig voor den onderdaan en nuttig voor het Gouver nement is." Beiden, Vorst en Volk, waakzaam en werkzaam, zoo alleen kan de Volksvertegenwoordiging aan zijn doel beantwoorden. UIT DE OMGEVING. Gemeenteraad. KATWIJK. lering; van Q Voorzitter ae burgemeester, de heer ■J. H. de Waal Malefqt. Aanwezig alle leden. Na opening met ambtsgebed worden de notulen ongewijzigd vastgesteld. In antwoord op een vraag van den heer v. d. Zwan in de vorige vergade ring gesteld, antwoorden B. en W., dat zij den directeur van het postkan toor hebben gewezen op de wensche- lijkheid om een brievenbus te plaatsen op het pleintje aan het begin- van den Zeeweg. Dit heeft tot gevolg gehad, dat ieerstdaags de brievenbus er zal komen. In antwoord op een vraag van den heer v. Tongeren, eveneens in de vorige vergadering gesteld, deelen B. en W. mede, dat ter weerszijden van de Wees huisstraat borden zullen worden ge plaatst met het opschrift: „Verboden voor wielrijders". Overtreding is straf baar gesteld. Den heer W. Pronk, ten Brittenstraat, die den Raad heeft gevraagd hem te benoemen tot beëediga makelaar in ha ring fust, enz., zal worden medegedeeld dat üq zich daarvoor,, ingevolge ae laat ste-wetswijziging, moet vervoegen bij de arrondisse mentsrechtbank. Een schrijven van W. v. d. Plas, Tramstraat, waarin deze vraagt om ver betering van het urinoir aldaar, wordt gesteld in handen van B. en W. Op een verzoek van W. Aanhane Hzn, om eed houten schuurtje te mogen bou wen op zijn erf,Valkeaburgerweg no. 5, wordt gunstig beschikt. Ten aanzien van het verzoek van Zoe- terwoude ,om adhaesie te betuigen aan haar adres, waarin afschaffing van den jzomertjjd gevraagd wordt, stellen B. en W .voor, daarop niet in te gaan we gens den informeelen aard. De heer v. Leeuwen: we iftoeten dat prae-advies naar Zoeterwoude stu ren. Die menschen weten het daar mis schien niet. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. wordt besloten. Ged. Staten berichten, dat zij de on langs vastgestelde verordening op de vleeschkeuring niet kunnen goedkeuren weshalve zg adviseeren tot intrekking. B. en W. Stellen voor daaraan te vol doen. De heer v. Tongeren vindt het vreemd, dat er nu reeds, na een 'paar weken, antwoord is, terwijl men anders soms na een jaar pas iets hoort van Ged. Staten. Op een verzoek van den heer Wouda wordt over het voorstel gestemd, waar bij het met 12-2 stemmen wordt aange nomen. Tegen de heeren Houwaard en v. Tongeren. De politieverordening wordt aange vuld met een bepaling waarin het ran-; geeren van de trams op het Stations plein te Katwijk aan Zee geregeld is. Vervolgens komt de samenstelling van een aantal raadscommissies aan de orde. De commissie voor de bedrijven, be drijven bestaande uit de heeren C. v. Tongeren en H. iW. Grimbergen, wordt ,in naar geheel herbenoemd. Hetzelfde geschiedt met betrekking tot de com missies voor Fabricage en voor het grondbedrijf, welke beide worden ge vormd door de b€€ren J* v- d. Perk en P. Meerburg. De heeren W. v. Beelen Czn, J. v. Duin, H. W. Grimbergen. L. Kruit, D. C. v. Leeuwen en H. Par Ie vliet, worden herbenoemd als leden der commissie voor belastingreclames. Ter tafel komt hierna liet rapport van de commissie, die de rekening. van de lichtbedrijveii en het grondbedrijf heelt nagezien. De commissie adviseert tot goedkeuring, onder dank aan den directeur der lichtbedrijven 'voor het goed gevoerde beheer. Aldus besloten. De rekening van het waterleiding bedrijf wordt eveneens goedgekeurd. In antwoord op een vraag van den heer Houwaard merkt de Voorzitter op, dat bij onderzoek van de rekeningen reeds zooveel mogelijk de avonduren worden gekozen om alle leden gelegen heid te geven eraan deel te nemen. Op verzoek van de commissie, die de rekening van het grondbedrijf heeft na gezien, nebben B. en W. 111 een uit- voterig, schrijven' de beteekenis van het begrip „boekwaarde" aangegeven. Hierna komt de rekening van de ge meente aan de orde, die sluit met een batig saldo van f 53.000. De commissie^ stelt voor de rekening goed te keuren onder dank aan B. en W. voor het goede beheer. Aldus besloten. De heer J. v.# Duyn, die de verga dering der commissie niet heeft kunnen bijwonen, krijgt toezegging, dat in het vervolg de commissie zooveel moge lijk 's ayonds na 7 uur zal vergaderen. Een cóTfcept-verordening op het ont slag van gehuwde onderwrjzerssen wordt ter voorbereiding in handen ge steld van een commissie, bestaande uit de heeren v. Leeuwen, v. Beel'en Czn, en Houwaard. Een viertal concept-verordeningen die verband houden met- de pensioen wet .wordt ter voorbereiding gesteld in handen van een commissie, waarin be noemd worden de heeren w. v. Beelen Wz., J. v. d. Perk en J. V. Duyn. Vervolgens wordt de instructie behan deld en goedgekeurd v. den administra teur van den vleeschkeuringsdienst, wel ke functie thans definitief bij den keu ringsdienst wordt ondergebracht. De Zekerheidsstelling door den admi nistrateur te storten wordt gesteld op f 100. Het bedrag behoeft niet hooger te zijn, omdat het financieel beheer rechtstreeks over de gemeentekas loopt. Als gevolg van het raadsbesluit waar bij het keurloon werd verlaagd met f 1, voor een koe' en f0,50 voor een varken is een wijziging van de veror dening op den keuringsdienst noodig, B. en W. bieden thans het concept voor deze wijziging aan, doch meteen met het advies, om den toestand te la ten zooals hij is, in verband met de .pas ingetreden daling van het aantal aan giften-te Rijnsburg en oók hier, waar door vermindering van inkomsten is ve wachten. Van het saldo van 70.000, dat in de laatste jaren werd gemaakt, is reeds f 40.000 verbruikt, terwijl tegen het volgend ja|a,r nog eenigè ©vtra-uit- gaven móeten worden' tegernoetoezien. Wijl' een g. ringe vermindering van inkomsten een verhooging van den H. 0. voor het varend jaar kan noodig maken, dringen Ï3. en W. aan ,op de uiterste voorzichtigheid waar het ver mindering van ontvangsten geldt. Een en ander wordt door den Voor zitter in een uitvoerige toelichting nog onderstreept. De havengelden zijn ook reeds verlaagd. En nu ook deze verla ging met f 1000 per jaar, dat zou teveel women. De heer v. Tongeren ziet geen „donkere vergezichten" die tegen een kleine verlaging van deze inkomsten zouden pleiten. Spr. stelt voor de keur- loonen met ingang van 1 Januari te ver lagen als in de vorige vergadering be sloten. Wordt aangenomen lüet 96 stem men. Tegen ae beide wethouders en de beieren v. Walsem, v. d. Perk, v. Bee len Cz., en Meerburg. In behandeling komen dan twee voor stellen van den heer J. v. Duyn, betref fende de tewerkstelling van K^twijksche arbeiders en de verzekering van een minimum arbeidsloon daarbij, aan de hand van een collectief contract. B. en W. stellen voor het eerste voor stel aan te nemen, doch het andere voor loopig terzijde te leggen. De heer v. Duyn meent, dat het door B. en W. genoemde bezwaar tegen het tweede voorstel', n.l., dat er te Katwijk geen collectief contract bestaat niet kan gelden ,daar er toch wel een algemee ne regel is vast te stellen, afhankelijk van de loonen in de particuliere bedrij ven. De heer Houwaart meent, dat de gemeente in het geheel niet buiten haar boekje gaat, wanneer zij in de bestek ken een minimum loon eischt voor de te werk gestelde arbeiders, daar de aan nemers zich andefs ook wel moeten re gelen naar Üe loonen die ter plaatse worden betaald. Houdt de gemeente zich afzijdig, dan krijgt de aannemer gelegenheid 'om mis bruik te maken van den toestand der werkloozen. Zij behoeven geen gelijk loon te betalen voor goede en minder goede krachten. Voor ae ongeschoolden is een aparte loonstandaard. De heer v. Duyn merkt nog op, dat er een landelijk collectief contract is, waarbij Katwijk in dé derde klas is ge plaatst. Spr. verlangt, dat de gemeente m de bestekken het daarin omschre ven uurloon als minimum zal vragen. De heer v. d. Zwan zegt, dat een der gelijke bepaling geen ongunstigen in vloed zou hebben op de aanbestedingen daar ieder serieus aannemer ook nu reeds met het contract rekening zal' houden. De Voorzitter meent, dat de ge meente zich niet kan houden aan een landelijk contract. Gold het een plaat selijk contract, dan zouden B. en W. er geen bezwaar tegen hebben. De heer Houwaard wil het dan maar doen met de 2de conclusie, 11.I. dat B. en W. voor ieder werk afzonder lijk vooraf vaststellen, wat het minimum loon moet zijn. Dit komt het dichtste bij het voorstel van den heer v. Duyn. De heer v. Tongeren houdt een uitvoerig betoog over het vraagstuk dat hier aan de orde is. Volgens spr. moet de gemeente ver hinderen, dat de aannemers van buiten misbruik maken van den minder goe den loonstandaard in deze gemeente. De Voorzitter komt terug op de door den heer Houwaard aangehaalde conclusie van de> commissie. B. en W. zouden zich daarmede kunnen vereeni gen. Aldus wordt z.h.st. aangenomen. Naar aanleiding van het ontslag .we gens gezondheidsredenen door den com missaris der Koningin verleende ont slag aan den heer R. Wagter, gemeen teveldwachter, stellen B. en W. voor om op het pensioen, dat wegens het ge ring aantal dienstjaren niet groot is, een toeslag te verleenen, in dien vorm, dat gedurende het eerste halfjaar 70 pet van de wedde (oorspronkelijk 30 pcri uit te keeren met aftrek van het pensioen. Dit wordt een bedrag van f 13 per week, of het minimum, dat ook aan een gemeentewerkman zou worden uit gekeerd Aldus besloten. De heeren v. d. Zwaan en Wouda wil den hiervan een permanente regeling maken, maar op die gedachte wordt, na advies van den Voorzitter, niet na der ingegaan. Vervolgens komt een voorstel ter ta fel tot verhuur en eventueel© ruiling van grond langs de Weth. v. d. Pias kade. Een en ander achten B. en W. gewenscht om de verbetering mogelijk te maken van een gedeelte van ae JBoulevard, o.a. door den aanleg „van een trottoir van bazaltinetegels van de Bestevaerstraat af tot aan den Sluisweg Kosten f 15000. met een betegeld draai punt op het eind, waardoor iets van een mooi terras zou ontstaan. De heeren W. v. Beel'en Wz., Wou da en v. d. Zwan zjjn tegen het voor stel ,uit hoofde van de kosten. Niet zoozeer wat de directe kosten, maar wat de verhooging van den rentelast aangaat. Zulks met het oog op de tijds omstandigheden. Weth. Kruvt zegt ten deze rekening te willen houden met de minder goede tijdsomstandigheden. Maar iuist daar om moet tnaig het mogelijke worden "gedaan om Katwijk als badplaats voor uit te brengen en zoodoende de welvaart Vermeerderen. Spr. is er sterk voor, dat deze verbetering voor het volgend seizoen tot stand komt. Weth. Ouwehand beveelt het voor stel krachtig aan. Juist, omdat de tijds omstandigheden zoo slecht zijn, moet het mogelijke worden gedaan om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Er is reeds dit jaar aardig verdiend aan de badgasten, zooals de pensionhouders •erkennen. Dat moet nog beter worden. Andere badplaatsen zoeken het in ver makelijkheden, enz. Wij zoeken het in een piooi, rustig, net strand. Dat is de kraent van Katwijk als badplaats. Het zal p. jaar f 3000 schelen op den H. 0. Dat beteekent wel iets, maar niet ge noeg om dit werk ervoor in den steek te laten. Het geld komt reeds dadelijk door meerdere inkomsten terug. De neer Houwaard wil wachten tot de begrooting. Er kunnen noodiger dingen zijn. Principieel is spr. er wel voor. Weth. Ouwehand zegt, dat de ver huring van grond aan den heer Truse- lot niet kan worden uitgesteld, tenzij de heer T. zich. wil verbinden tot het betalen van de meerdere kosten, wan neer later een straat moet worden ver legd. Besloten wordt een bepaling, als in de laatste zinsnede genoemd, vast te stellen en het andere voorstel aan te houden. Ter tafel komt dan het rapport van de commissie, die de noodzakelijkheid heeft onderzocht van verlaging van de huur van het post- en telegraaf gebouw te Katwijk aan den Rijn. De commissie adviseert het verzoek om verlaging in te willigen en de huur te* brengen op 300. De heeren Grimbergen en v. d. Perk verklaren, dat het interieur erg tegen valt. Met 8-7 stemmen wordt het voorstel van de commissie aangenomen. In behandeling komt vervolgens een voorstel van B. en W. om aan huurders van gemeentegrond de gelegenheid te geven, om aan net eind van eein 5-jarige periode het land weer voor 5 jaar in te huren tegen denzelfden prijs. Lan ger dan 10 jaar zou het echter niet moe ten duren. Weth. Ouwehand en de'Voorzi t ter verdedigen dit voorstel met het mo tief dat de huurders moeten worden Aangespoord om het land goed te be werken, en dat men huurders, die even tueel het land goed hebben bewerkt, niet moet „beloonen" met de noodza kelijkheid om als gevolg van de ver kregen verbetering; gen noogeren prijs te 'betalen bij weder verhuring. De heer v. d. Zwan zou wel maat regelen willen nemen tegen het onder ling opdrijven der huurprijzen. B. en W. meenen, dat daaraan niet veel te doen is. De menschen moeten zelf zoo verstandig zijn om niet te veel te bieden. Het. voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Aanbieding heeft plaats van de ge- mee ntebegrooting voor 1926 die gedrukt aai\ de leden zal worden thuisgezonden. Tenslotte beantwoordt de "Voorzitter eenig© vragen van raadsleden. Op de vragen van den heer Houwaard wordt als vogt geantwoord. a. De Katwijksche bouwvereeniging heeft plan een groot aantal woningen te louwen waarvoor reeds domeingron den zijn aangekocht en waarover mo menteel met 2 architecten overleg ge pleegd wordt. Er worüt zooveel moge lijk spoed betracht. b. L>e verbetering van den Wasse- naarschen weg ligt ter hoogte van den ■Molenweg eenigen tnd stil als gevolg van gerezen moeilijkneden. Deze kun nen echter zeer spoedig zijn opgeheven De heer v. Leeuwen vraagt, of het geoorloofd is, dat er in cafe's wordt gedanst bij pianomuziek. De Voorzitter antwoordt van neen, tenzij een speciale vergunning is uitgereikt, die in sommige gevallen wel eens wordt gegeven. Het dansen door logeergasten in hotels en besloten krin gen valt hier uiteraard buiten. Het is spr. niet bekend, dat er elders wordt of is gedanst. De heer v. Leeuwen: het is bekend dat de politie het zelf heeft gezien en zich ertoe bepaald heeft het publiek tot doorloopen aan te manen. De voorzitter dankt den heer v. Leeuwen voor deze mededeeling en zegt de zaak te gullen onderzoeken. Daarna sluiting. Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes, De gang zit er nog niet in. Van heel veel vroegere neefjes en nichtjes heb ik nog niets gehoord en nieuwe raadsel- vrienden hebben zich niet aangemeld. Ik verwacht echter dat dit straks, als de Zomertijd achter den rug is, en de avonden weer langer worden, wel be ter zal worden. Voorloopig geef ik den moed nog niet op. Van verschillende kanten werd ge vraagd, of weer een 'nieuw verhaal ge plaatst wordt. Ja, dat ligt in de Be doeling. Denkelijk de volgende week. In verband met de 3 October fees ten zal ons blad a.s. Zaterdag niet ver schijnen. Ik moet dan mijn copie een dag vroeger afgeven en daarom zal ik ook graag de briefjes wat vroeg ont vangen. Willen jullie daarmee rekenen? Tot mijn blndschap hoorde ik dezer dagen, dat zien de laatste weken veel nieuwe afconné's voor ons blad hebben aangemeld. Me dunkt, onder die nieuwe abonné's zullen er ook wel heel wat zijn. die kinderen hebben en onder die kinderen zijn er zeker wel, die ook wel aan ons „babbelhoekje" mee kunnen doen. Voor hen, die 't nog niet wisten, her haal ik hier nog even, dat de briefjes gezonden moeten worden aan „Oom Felix", Nieuwe Leidsche .Courant, Hooi gracht 35, Leiden. Hier volgt nu eerst de corresponded tie. „Tommy", Leiderdorp. Ik had je al gemist. Vond je het prettig te verhui zen? „Dirk Hl", Leiden. Dat was wel een heel kort briefje. Ik ben blij, dat je het mooi vond. „De Germaan", Leiden. Was je niet een beetje bang, dat ze er vandoor zou den gaan? „Hartediefje", Leiden. Ik kan best begrijpen, dat jullie moeite had er mee uit te scneiden. „Koekeroe", Leiden. Nee, ik ben er niet bjj geweest. De juffrouw vond het zeker wel prettig. „Waterlelie", Lisse. Ik ben benieuwd, of je hem nog .terug; zult krijgen. En was 't bij de repetitie in orae? „Boschviooltje", Lisse. Ja, het is een prachtige stoet. Als je gelegenheid hebt moet je maar eens gaan kijken. „Junior". Ik wist niet, dat je al zóó lang meedeed. Alleen jammer, dat onze familie zoo ingekrompen is. „Wilgenroosje", Warmond. Je moet maar denken: De aanhouder wint. Ja, de volgende wéék, hoop ik. „Heidebloempje", Leiden, 't Zal naar ik noop langzamerhand wel beter wor den. Naar ik hoorde, wprdt het aantal abonné's steeds grooter. C. en S. W„ Woubrugge. En heb je jgal gelukkig gebrabbeld? 't Is meest al wel leuk, zoo n ^bazaar. „Breistertje", Lisse. Je doet je naam zeker wel eer aan. Maa^ ik hoop toch, dat je weer geregeld gaat schrijven. „Sneeuwwitje", Lisse. Dat is een las tige ziekte. Gelukkig, dat je nu weer beter bent. De oplossing van het vorige raadsel is: De hoofdstad van Nederland bestaat zeshonderd vijftig jaar. Ontierdeelen haard, hoofd,'Nederland stad. Frite, vijftig, zeester, Javaan, bo de, letter n. Hier volgen de nieuwe raadsels: 1. Het geheel bestaat uit 69 letters 36. 52. 05. 65. 28. 30. 59. ia., 24 is ëen plaats in de provincie Groningen. 9. 49- 39- 36. 33. 3S, 56 is. een in de provincie Friesland. 4. 21. 64. 58. 41. 22. 18. 13. 32 een in Drente. 45. 25. 20. 66. 27. 16. 34 een in Over- ijseL 49* 3- 45» 38. 42 ©an in Gelider- 47. 8. 68. 48. 14. 2. 21. 6ow 44 een in Utrecht. Hol 31. ii. 7. 42. 62. 15. 24 een in Noord rand. 40. 64. 60. 54. 24. 23. 3. 45, 37; een in Zuid-Holland. 33. 46. ip. ^5. 39. 1. 67,. 26. 69. 1* een in Zeeland. 33. 67. 11. 17., 43. 47.. 36. 5». 57.- 63 een in Noord-Brabant. 36. 67. 53. 37. 61. 35. 51 een in Limburg. 2. In de volgende zinnen is een spreekwoord verborgen. Welk? De So-jarige oorlog duurde van 1569 1648. Willem Teil schoot een appel van bet hoofd zgns zoons. Het valt niet gemakkelijk zijn kwaad te belijden. Wist gn niet, wanneer Willem I ge dood werd? De ^verveling stierf ver van huis en haard. Mét den hoed in de hand, komt men door 't gansche land. Adam en Eva aten van den verboden boom. Deuken jullie er aan de brief jee wat vroeg in te zenden? Vdle groeten, OOM FE' 1-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7