Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Antirevolutionair. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nienws in dit Nummer 6e JAARGANG 'ZATÉTRDACT 26S ËPTEMBER 1923 NUMMER 1629 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Ten opzichte van de vraag wat de Antirevolutionaire partij is en wat zij wil bestaat nog altijd, veel misver stand. •Hoewel het reeds bijna een halve eeuw geleden is dat het program van beginselen van de Antirevolutionaire partij werd gepubliceerd en door Dr. Kuyper op meesterlijke wijze toege licht, zijn er nog altijd betrekkelijk ve len die van de A.R. beginselen- geen duidelijke voorstelling hebben. Onder de tegenstanders komt dit misverstand het meest voor. Er zijn onder hen buitengewoon knappe kop pen, die veel hebben gestudeerd en die dan ook een invloedrijke positie innemen, maar die'nog nooit de moei te namen ernstig na te gaan welke de beginselen zijn van de A.R. partij en welke idealen zij nastreeft. Het meest voorkomend verschijnsel is wel, dat men ons voor behoudend voor conservatief verslijt En nu is dat in zooverre waar, dat wij de goede beginselen, die zijn in overeenstemming met Gods Woord, wenschen te behouden en dat we wen- schen te bewaren, te conserveeren al les wat met dat Woord in overeen stemming is. Het is den antirevolutionair dan ook uit het hart gegrepen wanneer een Ka binet verklaart dat het wenscht voort te bouwen op de Christelijke grondsla gen van ons volksleven en dat het 't behoud van die grondslagen als richt snoer beschouwt. In dezen zin is de Antirevolutionaire partij ongetwijfeld conservatief. Wanneer daar machten opstaan, die do Christelijke grondslagen trachten lós te rukken, die in huis en school, in staat en maatschappij, anti-christe lijke beginselen tot invloed wenschen te brengen en die in emancipatie van God en zijn Woord voor het mensch- dom het hoogste ideaal vinden, dan schamen we ons niet om het te er1 kennen dat we behoudend willen zijn en wanneer men ons in dien zin als conservatief aanduidt, dan beschou wen we dat niet als. een scheldnaam, maar als een eeretitel. Maar wij zijn niet conservatief in dien zin, dat we alles zoo ongeveer bij het oude zouden willen laten, dat we alles wat nieuw is zouden schuwen en alles wat nu eenmaal bestaat zouden willen vasthouden alleen omdat het oud is. Wie zoo redeneert, kent de Antire volutionaire beginselen niet en weet ook niets van de Antirevolutionaire levenspractijk. Wie zoo redeneert geeft daarmee blijk, dat hij nooit onze beginselen be studeerd heeft, en dat hij geen kennis heeft genomen, van het optreden van de Antirevolutionaire partij, zoowel in als buiten de volksvertegenwoordiging Inplaats aan te prijzen alles wat nu eenmaal bestaat en vast te houden wat nu eenmaal geworden is, wenscht de A.R. partij heel het leven te reformee ren en het te conformeeren aan wat Gods Woord ons omtrent de verschil lende levensterreinen en levensverhou dingen leert. Wie ook maar oppervlakkig kennis neemt van het program van beginselen der A.R. partij en van de door haar gepubliceerde stembusprograms, zal dit volmondig toestemmen. Maar ook in eigen kring en in "den kring der naaste geestvez*wanten heerscht nog veel misverstand. Antirevolutionair, zoo meenen velen, beteekent dat alles wat van revolutio naire, zijde wordt gedaan of voorge steld moet worden afgekeurd. Als van revolutionaire zijde b.v. op sociale wet geving wordt aangedrongen, dan volgt daaruit naar hun besef, dat wij ons daartegen moeten verklaren en zoo,- lang mogelijk daartegen verzetten. En wanneer er dan in onze kringen zijn, die ernstige critiek hebben op de tegenwoordige verhoudingen en die op krachtig ingrijpen door de Overheid aandringen, dan is menigeen er ai* BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 heel gauw bij om denzulken een rood etiket op het voorhoofd te plakken en te verklaren dat zij van de A.R, be ginselen zijn afgeweken. Die opvatting is echter niet juist, wat wel duidelijk wordt, wanneer wij de vraag stellen wat het zegt Anti revolutionair te zijn. Op die vraag geven we het gemak kelijkst en duidelijkst een antwoord als we even onder de oogen zien de vraag wat wij onder revolutie en revolutionair hebben te verstaan Het ligt voor de hand dat daarbij gedacht wordt aan de groote Franscbe revolutie, die in 't begin van de vo rige eeuw zooveel bloed beeft doen stroómen en zoo ingrijpende verande ringen heeft teweeg gebracht. Wij mogen ons echter op die omwen teling niet blind staren. Immers, bij nadere beschouwing blijkt, dat de toe standen langzamerhand zoo waren ge worden, dat verzet wel niet kon uit blijven en ook, dat die revolutie bij al het kwaad dat ze stichtte en bij al de gruwelen waarmee ze gepaard ging toch ook veel goede gevolgen beeft ge had ook voor ons land. We hebben daarom te letten niet al leen en niet in de eerste plaats op dc revolutie-d aden, maar op de b e- g i n s e 1 e n waarvan die daden een uitvloeisel waren. En nu was het grondbeginsel van de Fransche revolutie dit,, dat het ge zag van den mensch op den voorgrond werd gesteld. Er was een welbewust pogen om het gezag van de hoogste Majesteit, van den alleen souvereinen God aan te tasten. De Fransche revolutie ging uit van bet beginsel van bet ongeloof, van ver zet tegen den Heere God en zijne or dinantiën. Er was een pogen om den mensch te stellen op de plaats van God. Om het Woord van God te ver vangen door de menschelijke Rede. De revolutionaire denkers en daders, stelden zich gezamenlijk op tegen den Heere en zijnen Gezalfde, zeggende:: laat ons hunne banden verscheuren en hunne touwen van ons werpen. Het streven was, om geheel „betrad onzes levens te revolveeren" om den band die ons aan God en zijn Woord bond los te maken en het gevolg moest zijn het pogen om een andere wereld, om andere verhoudingen te krijgen, in overeenstemming met de nieuwe denkbeelden. Tegen die revolutiebeginselen ver zet zich de Antirevolutionaire partij. Zij wil geen revolutie, maar refor matie, terugkeer naar het Woord en de wet van God. V Geloof. De nieuwe leider van de S.D.A.P. de heer Albarda heeft er op het jongste congres op gewezen dat de SD.A.P. wil zij hare idealen verwezenlijken, voor alles geloof noodig heeft. „Meer dan iets anders zoo zeidé hij hebben wij noodig geloof. Er is- ver schil van opvatting op godsdienstig terrein ook onder ons. Maar één geloof hebben wij allen gemeen. Het is bet geloof in de arbeidersklasse. Gij, ar beiders, die met uw krachten van geest en lichaam den volkeren verschaft, wat zij behoeven om te leven, gij met uw hoofd en hart, begeerig naar bet weten, gij, die broederschap zult bren gen in de wereld, in U gelooven w ij 1" Hoewel dat niet in de eerste plaats de bedoeling van den spreker was, wordt hier toch scherp en duidelijk aan gegeven de groote tegenstelling die er is tusschen Christendom en Sociaal- Democratie. De Christen belijdt te gelooven in God, den almachtigen Schepper van hemel en aarde en in Jezus Christus zijnen Zoon, die in de wereld gekomen is om zondaren te zaligen en alle din gen nieuw te maken. Er is een weg der vrijmaking en verlossing ook van de maatschappe lijke ellende. Het is do weg des geloofs, der ge hoorzaamheid, de weg van de ordinan tiën Gods, de weg van Jezus Christus. Maar dét is het juist, wat de Soci aal-Democratie ontkent. Zij gelooft ook, maar in den mensch. Zij wil ook vrijmaking, maar alleen door menschelijke»kracht. Het moderne proletariaat, in macht en kracht groeiende, schreef eenmaal „Het Volk", ziedaar de Messias die ons verlossen zal. Of zooals een Duitsch Arbeiderslied het uitdrukte: Nicht hoffe mehr nach alter Sitte, Dasz dir ein Wunderstern erscheint Dich führe zu des Heilands Hütte; So 1st die Sage nicht gemeint. Bliek auf! ein Stern im hellen Scheine. Der Sozialismus winkt dir zu, Und der Erlöser, der bist dit Und jene Hütte ist die deine. Auf Proletariat! Auf, rüste dich zur That! Niet Jezus Christus is de1 verlosser, maar de verlosser zijt g ij zelf. Dit is de leer van bet Socialisme. Geloof in den mensch, of geloof in God en in Jezus Christus, ziedaar de groote tegenstelling. Het is de verdienste van den beer Albarda, dat hij deze tegenstelling weer zoo scherp en duidelijk beeft doen uitkomen. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel. Gisteren is een huishoudelijke ver gadering gehouden van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, onder voor zitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Bericht was ingekomen dat bet ge voerde overleg met de Poolsche regee: ring een dusdanig gunstig verloop ge had heeft, dat het zich laat aanzien dat Nederlandsche exporteurs zeer goede resultaten in Polen zullen kun nen bereiken. Aanvragen om invoer vergunningen voer Nederlandsche goe deren, behoudens voor zuivere luxe goederen, zullen met de grootste be reidwilligheid worden behandeld. Om trent de betaling in zloty wordt tege moetkoming verwacht. Het departement van den arbeid, handel en nijverheid had mededeeling gedaan dat ingevolge een. besluit van de douaneconventie certificaten van oorsprong in het vervolg zoo goed als uitsluitend zullen worden uitgegeven door de Kamer van Koophandel o.a. met uitsluiting van de inspecteurs van invoerrechten en accijnzen. De Kamer had een verzoek gericht tot B. en W. om het daarheen te lei den, dat den winkeliers op de op 3 October te houden feesten zoo weinig mogelijk concurrentie zal worden aan gedaan door straatventers zoogenaam de straatloterijen enz. Vooral uit mid denstandskringen waren hierover bij de Kamer zeer vele klachten ingeko men. B. en W. hebben geantwoord dat met de geopperde bezwaren zooveel mogelijk rekening gehouden zal wor den. Besloten werd, naar aanleiding van een desbetreffende uitnoodiging, een afgevaardigde der Kamer te zen den naar het congres van den Neder- landschen R.K. Middenstandsbond, dat 7 en 8 October te Amsterdam gehouden zal worden. Het verheugde den voorzitter zeer te kunnen meedeelen dat de huidige re geering een geheel afwijkend stand punt inneemt dan bet afgetreden ka binet wat betreft de ziekte- en onge vallenwet, indertijd door minister Aal- berse ingediend. Met vele bezwaren, welke de Kamer in een adres aan de regeering heeft geopperd, zal rekening worden gehouden O.a. zal ruime plaats gelaten, worden aan het particuliere initiatief. Voor den handel een zeer heuglijke tijding is verder, aldus spr. het bericht van B. en W .dat de havengelden te Leiden met 25 pet. verlaagd zullen wor den. In een door de Kamer verzonden missive over deze aangelegenheid is in overweging gegeven, in deze richting verder te gaan zoodra de financieele toestand van Leiden dit zal gedoogen. Goedgekeurd werd het antwoord in zake het laten vervallen van de Zon dagsbestelling van de post. Gezien de antwoorden, door do leden van de ka mer bij het bureau ingediend, bestond tegen deze ophefifng geen bezwaar. Er zal echter op aangedrongen worden, dat de laatste bestelling des Zondags zoodanig zal geschieden, dat vrijwel alle Zaterdag binnengekomen brieven nog bezorgd zullen worden. Tevens be houdt men zich het recht voor, op deze' kwestie terug te komen indien mocht blijken, dat de uren, waarop de gele genheid gegeven zou worden brieven enz. 's Zondags af te halen, ongeschikt zouden zijn. De voorzitter sprak zijn groote vol doening erover uit dat van de zijde der posterijen de meest mogelijke me dewerking aan den handel wordt ver leend. Dit is ook tot uiting gekomen bij de onderhandelingen, die gevoerd zijn inzake een nieuw postkantoor te Rijnsburg. Bij de besprekingen, hier over gehouden, is men, dank zij de me dewerking van de administratie der posterijen, tot een dusdanige oplossing gekomen, dat men tot den bouw van een nieuw postkantoor te Rijnsburg, waaraan groote behoefte bestond, kan komen. Naar aanleiding van een vraag over het vaarwater te Leiden, door den heer Wilbrink in den gemeenteraad gedaan en waarover de kamer van koophandel indertijd een rapport heeft ingediend, was van B. en W. een verzoek inge komen, de meening van de Kamer hierover kenbaar te maken. Besloten werd, bij B. en W. een uitgebreid ad vies in te dienen. De datum van de verkiezing van de leden der Kamer werd vastgesteld op Donderdag 26 November. Aan de beurt van aftreden zijn voor de afdeeling grootbedrijf de heeren B Boot Sr, D. ten Cate-Brouwer en C. F. van Ginkei, P. A. de Gooyer, A. L. Smits en J. Sprey. De heer A. L. Smits stelt zich voor een herbenoeming niet beschik baar. Voer de afdeeling kleinbedrijf treden periodiek af de heeren G J. M. J. Molkenboer, A. Mulder, R. Ouwe hand, C. van Schie, J. van der Steen en C. G. J. Alkemade. Van B. en W. Noordwijkerhout was bericht ingeko men dat zij niet zullen voldoen aan het verzoek van de Kamer om de za kelijke bedrijfsbelasting af te schaffen In verband hiermee werd nu besloten, zich tot den raad van Noordwijker hout te wenden. Onder meer zal erop gewezen worden dat deze gemeente de eenige in het district Rijnland is. die deze belasting handhaaft, waarbij nog komt dat een vijfde gedeelte van da arbeiders, voor wie aldaar betaald wordt, niet eens inwoners van de ge meente Noordwijkerhout zijn. Tot adjunct-secretaris van de Kamer werd benoemd de heer J. Hogervorst. De 3 Oct. Feestwijzer. Hij is er weer de goede bekende van 35 vorige feestvieringen, de onmis bare feestwijzer. Onmisbaar, want onze 3 October- feesten hebben door hun groótschen opzet en keurige organisatie zulk een omvang gekregen, dat men niet zon der schade voor zichzelf kan nalaten zich tijdig van een goede gids te voor zien, die met de vele tijden en gelegen heden goed op de hoogte is. En de gids, die telkenjare, 'n week voordat de feesten aanvangen, de druk kerij der fa. IJdo verlaat wéét den weg dat is bekend. Geen der vele paden en paadjes in de 3 Oct. feest vieringen is voor hem vreemd terrein en wat hij weet, weet hij zeker Hoewel de inhoud zijn voornaamste verdienste is, denkt hij er ook meestal aan, de noodige zorg te besteden aan zijn uiterlijk en kleedt hij zich daar bij gewoonlijk naar de laatste mode Ook dit jaar maakt hij in dat opzicht een figuur dat hem overal gemakke lijk zal introduceeren. zelfs in dit op zicht dat uit zijn omhulsel met den besten wil de aard van zijn principe niet is af te leiden. Hij kiest n.l. het midden tusschen rood en oranje Wij zullen óns van een breed© om schrijving onthouden om niet den in druk te wekken, dat deze Gids nog moet worden aanbevolen. Wanneer wij echter wèl een wenk geven om zich toch allen van dit boek je te voorzien, dan is dat alleen om het verwijt te ontgaan dat we het niet tijdig genoeg aan onze kennissen heb ben voorgesteld. Daarom nog enkele opmerkingen over eenige bijzondere verdiensten van deze Gids. een duidelijke foto van het Koninkl. muziekkorps Eugène Goulmy en Baar, een der hooge gasten van dit feest, met den beroemden tamboer- maitre: men late zich dien welgedanen mijnheer toch tijdig aan zich voorstel len. Dan een nauwkeurige omschrij ving van alle routes, w.o. die van de 4 muziekkorpsen}, welke vanuit het Plantsoen de stad intrekken ter. re veille, en *n evenzeer nauwkeurige om schrijving van het Japansche dagvuur werk vanuit de Aalmarkt, zonder wel ke men er zeker veel minder van ge nieten zal, en dan de vermelding van de prijzen welke voor den reclame optocht beschikbaar zijn gesteld. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariet Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijka geplaatst ad 40 cent Binnenland. De feestgids van de 3 October vieiing verschenen. Malversaties bfj de Robaver. De leiding van de AJl. partij Buitenland. Heden wordt de Volkenbondsverga dering gesloten. De Dnitsche bondsstaten hebben het besluit der rijksregering aan de pacts conferentie deel te nemen goedgekeurd Natuurlijk heeft de feestwijzer be langrijker mededeelingen onder z'n in houd, maar dit zijn er eenige die ver band houden met het bijzonder ka rakter van deze feestviering, en die daarom even moeilijk, kunnen worden gemist. Het programma is weer netjes afge werkt; heeft een stevigen omslag, en kost als gewoonlijk een kwartje. Dierenbescherming. Wij ontvingen het boekje met Jaar verslagen 1924 van de afd. Leiden en Omstreken van de „Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren" en de Vereen. „Het Leidsche Dierenasyl", ons toege zonden door de ijverige secretaresse Mevr. J. C. van PoelgeestBrand te Leiderdorp. Uit de jaarverslagen zelve zullen wij niets overnemen, omdat wij dit reeds gedaan hebben in verband met de voor eenige maanden gehouden alge- meene vergadering. Deze jaarverslagen zijn thans nog aangevuld met de vermelding van „wat in 1925 alweer is bereikt" en waaraan wij het volgende ontleenen: In Januari kon de stal voor de woonwagenpaardjes officieel worden geopend. Het was een ietwat gewaag de onderneming om in dien tijd van het jaar naar een terrein van ligging en gesteldheid als het woonwagenpark een excursie uit te schrijven, maar het bezoek; slaagde: tevreden paard- jes, vriendelijk gestemde wagenbewo ners, een actieve foto- en dagbladpers en blij-voldane dierenvrienden, het was alles pais en vree. Begin April hielden wij in samen werking met de Vereeniging van Huis vrouwen in het Volkshuis «en ten toonstelling, waar voor dieren bescherming Freule des Tombe met haar interessante verzameling de ge- heele galerij in beslag nam. Het school bezoek was goed geregeld, zoodat klas- segewjjze meer dan duizend kinderen alles zagen en de pakkende toelichting van freule des Tombe aanhoorden. Ook het bezoek van het verdere pu bliek liep geregeld door. Groot succes dus! Ditzelfde kan gezegd worden van de polikliniek voor on- en minver mogenden en wij loven het in den Dierenarts Holsheimer, dat hij dé ri sico's. die er ook hier toch weer aan verbondenzijn, er op heeft gewaagd, zoodat thans op Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur, Heerengracht 110. ieder met zijn huisdier geholpen wordt ook al kan hij niefs of weinig betalen. Het zijn vaste, lage tarieven, geba seerd op het inkomen der bezoekers, waarnaar berekend wordt. De opening van deze polikliniek was aan een ons goed gezind echtpaar aan leiding een naar de hoogst eischen in gerichte brancard met fiets voor het vervoer van zieke en gewonde dieren cadeau te doen Uit dit groote geschenk spreekt wel een hartelijke gezindheid voor dierenbescherming. Ook in het a s y 1 heerscht dit jaaï weer groote bedrijvigheid en waar de gemiddelde gezondheidstoestand zeer bevredigend is. Kómt deze instelling ongetwijfeld voor zwerver zoowel als voor pensiondier tot haar volle recht, Het aantal tot eind Augustus ver pleegde dieren loopt om de vier hon derd. Zoolang het mooie zomerweer tot reizen of uitgaan lokt, is er aan het asyl door de pensiondieren een voort durend komen en gaan en is er druk te van vroeg tot laat, niet alleen voor het gesalarieerde echtpaar, dat met ijver als asylbewaarders zijn taak ver richt, maar ook voor hen, die het veft- dere werk doeiften de leiding hebben. Betreffende de najaarsactie wordt ten slotte meegedeeld, dat bet

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1