CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 0e JAARGANG* VRIJDAG Z5 SEPTEMBER T925 NUMMER T6 20' ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oil nummer totaatsii? TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De vrijzinnige obstructie. De heer Roodhuyzen heeft niet al- leen de hebbelijkheid dat hij gaarne stookt tusschen de rechtsche partijen, maar hij ontziet zich ook niet in „Het Vaderland" de linksche partijen op hunne fouten te wijzen. Zoo heeft hij ook den moed in tegenstelling met zoo ongeveer de hee- le vrijzinnige pers de obstructie in de Eerste Kamer zonder meer af te keuren, en wel om de volgende rede nen: ».In de eerste plaats, zegt hij, moet obstructie, en heengaan om stemming te verijdelen is obstructie, haar doel kunnen bereiken, wat in dit geval ab soluut onmogelijk is. De 31 leden van de Rechterzijde hadden het immers in hunne macht de stemming mogelijk te maken. In de tweede plaats is obstructie 'n uiterst middel, dat alleen gebruikt mag worden voor groote quaesties, waarbij de rechten der minderheden worden miskend, en in het onderhavi ge geval deed de heer de Vos van Steenwijk niets wat obstructie wettig de. Waarbij dan nog komt dat hij het volste recht had om te doen wat hij deed. In de derde plaats geldt voor ob structie meer dan ooit de stelregel, dat het sop de kool waard moet zijn. En wel zoo, dat ons volk de reden van de obstructie begrijpt. In de vierde plaats was het amende ment de Vos van Steenwijk voor links een buitenkansje, want niet aan links maar aan de Katholieken „draaide hij een loer", hij „bedoelde de Coalitie onder Christelijk^-Historische leiding te brengen" en de Chr.-Historischen „willen, zooals ook alweer bij de pre sidentskeuze in de Tweede Kamer is gebleken, hunne medewerking aan de instandhouding van de Coalitie zoo duur mogelijk betaald zien" en kunnen „als op de wipplank zittende, over het wel en wee der Coalitie beslissen; men late hen dus rustig betijen, omdat ie dere stoute stap dien ze doen, het ont bindingsproces van 't verbond op val- sche (Christelijke) leuze verhaast, en het derhalve daarbij voor de vrijzin nigen zaak is rustig toe te zien, en niet de zaak door ongemotiveerde ma nifestaties te embrouilleeren." Dat de bedoeling van den heer de Vos van Steenwijk geweest zou zijn den Roomschen een 1-oer te draaien, is natuurlijk te dwaas om los te loopen. Immers de bewuste zinsnede, dat handhaving van de Christelijke grond slagen van ons volksleven richtsnoer behoort te zijn en waarmee het adres van antwoord instemming betuigde, werd gesproken namens het gehee le Kabinet. Er is verschil van opvatting op me nig punt, maar hieromtrent zijn de drie rechtsche partijen eenstemmig. Vandaar dan ook dat alle rechtsche leden zonder een enkele uitzondering aan het amendement de Vos van Steen wijk hun stem gaven. Overigens heeft de 'heer Roodhuyzen Volkomen gelijk. De obstructie waartoe de vrijzinnige Senatoren zich leenden was een tacti sche fout, omdat vooraf vast stond dat daarmee het gewenschte doel niet kon worden bereikt. Maar het was ook een politieke blun der. omdat er geen sprake van was dat hier de rechten van de minderheid werden miskend en er in het optreden van de meerderheid niets was, wat obstructie wettigde. Men gaf alleen uiting aan den tegen zin dien men nu eenmaal heeft, tegen het vasthouden aan en het rekenen met de Christelijke beginselen in wet geving en bestuur. STADSNIEUWS. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Esperanto. In het Volkshuis hield gisteravond voor een flink bezette zaal de heer I. R. G. Isbrücker een lezing over het nut der internationale hulptaal Es peranto. De directrice van het Volkshuis opende met een kort woord waarin zij wees op de beteekenis van de Espe ranto voor het beter begrijpen van el kaar, en gaf daarna bet woord aan den spreker. De heer Isbrücker zette uiteen, dat de bedoeling van het Esperanto geens zins is, de nationale talen te verdrin gen, maar het wil zijn een middel tot het begrijpen onderling tusschen men- schen van verschillende nationalitei ten. De uitvinder van het Esperanto Dr. Zamenhof, werd in 1859 in het toenmalige Russisch Polen geboren. Reeds als gymnasiast voelde hij de behoefte aan een wereldtaal om de in ternationale broederschap te bevorde ren. en begon hij met de samenstelling daarvan; in 1878 vierde hij met eenige vrienden de geboorte dezer thai, waar aan hij zijn geheele leven heeft gewijd. Esperanto is een extract uit allerlei talen, in 't bijzonder uit de meest be kende, n.l. de* West-Europeesche tai- len; dit heeft tot gevolg, dat de stam woorden door menschen van allerlei nationaliteit gemakkelijk kunnen ge leerd worden. Ook de grammatica van het Espe ranto is zeer eenvoudig en bevat maar 16 regels! Men zegt wel, dat Esperanto een kunstmatige taal is en meent dat het daarmee veroordeeld is, doch dan ver liest men uit het oog, dat het bedoeld is als een. p r a c ti sch hulpmiddel dat door iedereen naast de moedertaal kan worden aangeleerd. Het behoeft dan ook geen litteraire waarde te heb ben; heeft hetdit (en het heeft zeer groote litteraire waarde), dan is dit als zuivere winst te beschouwen. Verschillende meesterstukken der wereldlitteratuur zijn door Zamenhof en andere Esperantisten in Esperanto vertaald; zoo heeft Zamenhof zelf den Hamlet van Shakespeare vertaald. Het idee van een internationale taal is niet van vandaag of gisteren; reeds Cartesius hield zich met dat vraag stuk bezig. De eerste poging een wereldtaal sa men te stellen, was het Volapük, in 1880. dat evenwel een échec is gewor den. Op de Volapükcongressen in '87 en '89 kon men elkaar onderling niet, verstaan, zoodat men maar eindigde met Duitsch te spreken! Na het mislukken van het Volapük publiceerde in 87 Zamenhof zijn Es peranto, het eerst in een Russisch ieerboek dier taai. Sinds 1900 dateert de vooruitgang van het Esperanto en in 1905 werd te Boulogne sur Mer het eerste Esperantocongres gehouden, en het bleek dat men elkaar onderling heel goed verstaan kon. Tot den oor log werden deze congressen jaarlijks gehouden; in 1920 werd in den Haag- weer een internationaal congres ge houden en sedert dien tijd weder elk jaar. Deze Esperanto-congressen zijn wel een verschil van dag en nacht met de andere internationale congressen, waar het tijdroovend. ja soms hope loos moeilijk is om elkaar te begrijpen. Het zou wel practisch zijn, indien in de vergaderingen van den Volkenbond Esperanto gesproken werd, maar zoo ver zijn we thans nog niet, al heeft de Volkenbond wel een resolutie ten gunste van het Esperanto aangenomen Het zou wegens den naijver der ver schillende volken niet mogelijk zijn, Franscht, Duitsch of Engelsch tot in ternationale hulptaal te verheffen. Ook het Latijn zou daarvoor niet ge schikt zijn, vooreerst omdat het uiterst moeilijk is aan te leeren en daarbij omdat het absoluut niet geschikt is voor het hedendaagsche verkeer. Het zou daartoe vervormd en aangevuld* moeten worden en zijn grammatica sterk vereenvoudigd, doch waarom dan niet liever het Esperanto geno men. Deze taal is immers voor 60 pet. aan de Romaaiische talen ontleend (en dus aan het Latijn), voor 30.pet. aan de Germaansche en voor 10 pet. aan de Slavische talen. Spr. eindigde met den wensch uit te speken, dat velen genoeg belangstel ling voor het Esperanto zouden gekre gen hebben om deze taal te beoefenen. Jubileum B. de Koning. Het is gisteren een heel mooie dag geworden voor de firma B. de K^iing, die, zooals gemeld, haar 50en verjaar dag vierde. Nadat in het vroege middaguur de zaak was gesloten, ving om drie uur de zeer druk bezochte receptie aan in het magazijn, dat door het blijkbaar goed artistiek aangelegde personeel in een schitterende salon was omgetoo- verd. Schier niet om te overzien wa ren de bloemstukken^ veelal vergezeld van noodige attenties in den vorm van geschenken enz. die er in den loop van den dag werden bezorgd, en tij dens de receptie de ontvangzaal in hun smaakvolle rangschikking deden gelijken op een tentoonstelling. Wij tel den er meer dan honderd. Onder de velen van binnen en bui ten de stad die den heer en mevrouw de Koning persoonlijk kwamen com plimenteeren, waren vertegenwoordi- gers(sters) van allerlei kringen. Een heel aardige attentie werd den jubilaris reeds bij het begin van de receptie gebracht, toen elk Leide- naar kan weten dat de heer de Ko ning een trouw beoefenaar is van de paardensport zijn lievelingspaard uit de manege de eerste bloemen „kwam brengen." Maar was het binnenshuis feest, ook aan de buitenzijde droeg bet bekende winkelpand rijkelijk de kenmerken, zij het niet zoozeer van een 50-jarige, dan toch die van een jubilaresse. Keurig waren de étalages, de han delsartikelen van de firma op haar gunstigst naar voren brengend, en met op den achtergrond een schitterende feestverlichting. Vooral gisteravond maakte het ver sierde pand een prachtig effect, toen een electrische illuminatie de lijnen van het gebouw deed uitkomen tegen het donker en de geheele omgeving in een schitterenden lichtglans plaatste. Het werd op deze wijze een gouden jubileum met een schitterend slot. Ook dezen en volgende avonden zal het pand nog zijn geïllumineerd. De vorst en de scheepvaart. Ingevolge het bepaaldé in art. 6 der verordening, regelende de heffing van eene belasting onder den naam van „liggeld" in de gemeente Leiden, zijn schippers, die met bun vaartuig ge laden met brandstoffen, ligplaats heb ben aan de markt vrijgesteld van be taling van liggeld, indien zij bij be sloten water tengevolge van vorst, na zes dagen niet kunnen vertrekken. Voor andere schippers geldt deze gunstige bepaling niet, hoewel het blijkens de oorspronkelijke verorde ning op het heffen van liggeld wel d© bedoeling schijnt te zijn geweest, om alle schippers bij besloten water we gens vorst van het betalen van lig geld te ontheffen. In de practijk werd dan ook meestal diensovereenkomstig gehandeld. B. en W. achten het echter ge- wenscht om den twijfel, die hierom trent bestaat, weg te nemen en voort aan het heffen van liggeld achterwege te laten, indien het vertrek van een vaartuig naar het oordeel van den di recteur van dan havendienst, tenge volge van de vorenbedoelde omstan digheid wordt verhinderd. Het bepaal de bij art. 6 van vorenvermelde ver ordening wordt alsdan in dien zin ge wijzigd. Goedkoopere brandstoffen voor werk loozen. In den afgeloopen winter is aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinner», die naar het oordeel van het Burgerlijk Armbestuur of de Ge meentelijke Steunverleening daarvoor in aanmerking komen, besloten gedu rende bet winterseizoen 'n reductie te verleenen van 50 pet. op den prijs, waarvoor door de Gasfabriek cokes aan particulieren wordt geleverd en als regel 1 H.L. per week. In het afgeloopen winterseizoen zijn gedurende 22 weken (van Zaterdag 1 November 1924 tot en met Maanaag 30 Maart 1925) wekelijks bons, recht- gevende op een halven H.L. cokes, door het Burgerlijk Armbestuur en door de Gemeentelijke Steunverlee ning aan bedoelde categorieën van werkloozen verstrekt, en wel door 't Burgerlijk Armbestuur 11518 en door de Gemeentelijke Steunverleening 5976 bons. Voor deze bons werden er aan de Stedelijke Lichtfabrieken respec tievelijk 11474 en 5886 tegen een halven H.L. cokes ingewisseld. De kosten, die op ongeveer f 15000 waren geraamd, bedroegen voor het Burgerlijk Armbestuur f7058.22 en voor de Gemeentelijke Steunverleening f3586.945, dus in totaal f 10465.16". Hoewel tot op heden geen enkel ver zoek om extra steun in den vorm van verstrekking van brandstoffen in na- tura bij B. en W. is ingekomen, de werkloosheid blijft verminderen en de economische toestand geleidelijk ver betert komt 't B. en W. voor, dat er ook thans nog termen aanwezig zijn, om de daarvoor in aanmerking komende werkloozen in den aanstaanden win ter op dezelfde wijze dezen steun te verleenen. Verlaging Havengeld. B. en W. bieden een voorstel aan tot verlaging van de havengelden in deze gemeente. Bij aanneming van dat voorstel worden de bestaande tarieven van 't havengeld dermate verlaagd; dat de totale opbrengst van deze belasting met f 9000 a f 10.000, d.i. ongeveer 25 pet. zal verminderen. Een verdere ver laging achten B. en W. met het oog op den toestand van de gemeente-fi- nanciën vooralsnog niet verantwoord. Het voorgesteld tarief luidt. le. Voor stoom- of motorboot per ton, elke reis f0.04. 2e. Voor vaartuigen, geen stoom- of motorbooten zijnde: a. voor een vaartuig beneden dd>10 ton, per reis f0.15; b. voor een vaartuig van 10 ton en daarboven, per ton, elke reis f0 02. 3e. Voor houtvlotten, per strekkende meter f0.03. Echter kan het havengeld voor de sub. le. en 2e. bedoelde vaartuigen voor een geheel jaar. bij wijze van abonnement, voorqitbetaald worden. Het bedraagt dan: le. Voor stoom- en motorbooten be neden de 10 ton per jaar, p. ton f2.25; en voorts per jaar voor elke ton boven de 9 ton fl.50. 2e' Voor vaartuigen, geen stoom- of motorbooten zijnde, béneden de 10 ton, per jaar, per ton fl.50; en voorts per jaar voor elke t'on boven de 9 ton f 0.75 De brandwachts. B. en W. stellen voor een verorde ning, regelende de rechtspositie en de wedden van de brandwachts. Volgens de verordening zullen de wedden van de brandwachts bedra gen: Brandwacht 2e klasse min. f32, max. f 35 met 3 éénjaarlijksche verhoo gingen van fl per week: brandwacht le klasse min. f36, max: f39 met 3 éénjaarjrjksche verhoogingen van f 1 per week; brandweer-machinist en brandwacht-chauffeur-mechanicien m. f 37, max. f 40 met 3 éénjaarlijksche verhoogingen van fl per week. In verband met de vertraging, die de vaststelling van de verordening heeft ondervonden, terwijl reeds ge- ruimen tijd onder de nieuwe bepalin gen gearbeid wordt, stellen B. en W. voor de nieuwe salarisregeling terug werkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1925. Treffen van een dading. In de Raadsvergadering van 24 Apr. 1922 werd besloten tot het tezamen met anderen tegen de N.V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen voeren van een rechtsgeding tot invor dering van het bedrag dat de gemeen te te goed heeft als aandeel in het be drag, dat door het Centraal Verreken kantoor voor Brandstoffen op grond van zijn indertijd vastgestelde ver- koopsvoorwaarden aan groot verbrui kers verschuldigd is. Nu het rechtsgeding door de deel- gerechtigden in eerste instantie is ge wonnen, heeft de regeering zich bereid verklaard een accoord aan te gaan, waarbij de deelnemers volledige uitbe taling zouden verkrijgen van de hun toekomende hoofdsommen, doch zou den afzien van hun krachtens het von nis van de Haagsche rechtbank toeko mende rente, bedragende 6 pet. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. Voor de gemeente beteekent dit een meevaller van pl.m. f20.000. Reiniging Veemarkt. Naar aanleiding van het adres van den heer Welling e.a. en een motie van het Raadslid Schüler inzake rei niging veemarkt, wijzen B. en W. er op,» dat de omgeving van de veemarkt op alleszins voldoende wijze kan wor den gereinigd, zoodra de motor-sproei wagen, waarvoor op de concept-begroo ting voor 1926 gelden zijn uitgetrok ken. in gebruik is. Die sproeiwagen toch zal, naar de Commissie van Fa bricage in haar rapport schrijft, voor zien zijn van een sproei-inrichting, welke het water met kracht op de straat spuit en waardoor de Com missie heeft er zich persoonlijk van overtuigd het vuij in een minimum van tijd in een bepaalde richting wordt weggespoeld, waarna hot door de veeg- machines verwijderd kan worden. Gewone adrertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mede deelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ran ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer, Binnenland. Ingebruikneming van een nieuw* Ned. Eerv. Kerk te Wassenaar. Een nieuwe bezuinigingscommissie. Een stichting voor Christelijke ver zorging van krankzinnigen te Vogelen sang bij Hillegoni. Buitenland. Het Fransche voorstel inzake een internationale economische conferentie door de Volkenbondsvergadering aan genomen. Duitschland heelt de uitnoodfging tot de pactsoonierentio aanvaard. Classicale Zendingsdag. In de dezer dagen gehouden verga dering van de Classis Leiden der Chr. Geref. Kerk, werd een commissie be noemd om de noodige voorbereidende maatregelen te treffen voor het Organ! seeren van een Zendingsdag. Tot leden van deze commissie werden benoemd de heeren Ds. Driessen, H. Buurman en J. H. Kleijn. BINNENLAND. Benoeming Eerste Kamerlid. Het Centraal Stembureau voor dd verkiezing van leden der Eerste Ka^ner heeft beden ter voorizening in de va cature, ontstaan door het ontslag ne men van den heer de Waal Malefijt, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer H. Amelink te Utrecht. Pasvisa voor Duitschland. Naar een N.T.A. telegram meldt we ten welingelichte kringen in Gelden* te melden, dat de Nederlandsche re geering zou hebben voorgesteld met ingang van 1 Januari 1926 het pasvi sum voor het Nederlandsch-Duitscbe grensverkeer te doen vervallen. Nieuwe Bezuinigingscommi&sie. Zooals men zich herinnert, is na hef eervol ontslag, op hun verzoek ver leend aan den voorzitter en leden der Bezuinigingscommissie-Rink, tot voor zitter d^r commissie benoemd de oud minister van Oorlog,, luitenant-gene raal Pop. Thans is naar het Corr.Bur. verneemt, eerlang de benoeming te verwachten van leden dier commissie, o.m. de heeren F. H. Fentener van Vlisisngen, lid van den raad van Bij stand van de Directie van de afdeeling Economische Zaken aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken; in. J. A. Kalff, lid der directie van de Ned. Spoorwegen en de hoogleerareo L. A. van Royen en ir. I. P. de Vooys van de Technische Hoogeschool te Delft. De opdracht aan de nieuwe commis sie zal het geheele terrein van de? staatsdienst omvatten, terwijl de vroe gere Bezuinigingscommissie alleen d» departementen van algemeen bestuni bestreek. Krankzinnigenvexzorging. In de gisteren te Utrecht gehouder vergadering van de Vereeniging to christelijke .verzorging van krankzin nigen in Nederland, zijn de aftredende bestuursleden, de beeren ds. A. M. Dor ner en T. Plantenga, beiden voor Veld wijk, en ds. H. W. Laman voor Den nenoord, herkozen. Op voorstel van het algemeen be stuur werd besloten een nieuwe stich ting te bouwen op het aangekochte terrein te Vogelenzang bij Hillegom voor de 3e klasse, Voor deze stichting werden als bestuursleden benoemd cU heeren R. Veldhuyzen van Zanten tc Hillegom en D. G. J. baron van Heem stra te Amsterdam. Tot bestuurslid der stichting WoF fheze werd verder gekozen mr. J. F van Beek Calkoen te Utrecht. Invoerrecht op versch of gekoeld vieesch. De Minister van Financiën brengt ter kepnis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant ter be rekening van 't invoerrecht op verscH of gekoeld vieesch in haai' vergade ring van 23 dezer bedoelde prijsco# rant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en k&lfsvleesciu versch oLge*

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1