NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1925 DAG-AGENDA. De avond- nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 21 tot en imet Zondag 27 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406 en .Wt Pelle, K. Rapen burg 12, tel. 594. spr. meer dan elders medewerking liad ondervonden. Nadat de burgemeester speciaal de laatste toespraak met een geestige speech beantwoord had, begaf men zich .weer naar buiten, waar van het gezelschap een foto werd gemaakt. Hierna ving een rondwandeling over het terrein aan, waarbij ook eenige der reeds in gebruik zijnde woningty pen inwendig werden bezichtigd on der leiding van den architect, den heer Ponse. De woningen maakten op de bezoe kers^ eén goeden indruk. Oorspronkelijk zouden er 150 worden gebouwd, maar dit getal werd met 2 verminderd door de invoeging van 2 winkelhuizen. 35 Boven- en even zooveel bene denwoningen werden volgens 'n pre mie-bouwplan, de overige volgens wo- ningwetböuwplan ontworpen en ge bouwd, waarbij nog twee typen, een groot en een kleiner type werden toe gepast. Volgens het kleine type zijn er even wel slechts twintig woningen gebouwd Deze verschillen van die volgens het groote type hoofdzakelijk daarin, dat zij inplaats van drie, twee slaapka mers hebben, wat dan uit den aard der zaak een eenigszins andere lig ging der lokaliteiten met zich brengt. De 'woningen bevatten alle een zeer geriefelijke groote kamer aan de straatzijde, die de bewoners in de meeste gevallen als woonkamer ge bruiken. Daarachter bevinden zich dan de slaapkaihers en de keuken, terwijl ter zijde van en soms aan het eind van de gang een practische plaats is ge vonden voor berging en W.C.'s. Tot de inrichting die voor rekening der bouwvereeniging komt, behoort ook een sober, doch net wandbekleed- sel dat op eenigen afstand van het plafond naar de nieuwe gebruiken is afgezet met een lichte lambriseering, die er heel goed bijpast. De huurprijs is voor het duurste type f 6 per week. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: M. P Bergers, jm. en G. M. Belt, jd; J. L. v. d. Meer, jm. en C. J. K. Pont, jd; J. Planje, jm. en M. Selier jd. W A. de Graaf, jm. en J. P. Wur- zer; M. P. de Lange, jm. en Th. B. Ger- stel, jd; VV. F. H. Somer, jm. en M. E. Kruijt, jd; C. A. Thomas, jm. en C. J. VÖlkerS, jd; N. Teljeur, jm. en J. Plasmeijer, jd; A. Korenhoff, jm. en G. J. Koning, jd; H. Jansen, jm. en E. Nieuwenburg, Jd; J B. de .Vroede, jm. en A. A. v. Westbroek, jd; H. J. Mizee, jm. en S. J. Asperslag, jd; P. de Vroede, jm. en W. Geins; C. de Geus,- jm. en S.' H. M. Stafleu, jd; J- de Rijk, jm. en H. G. Blöte, jd; G. Tis- seur, jm. en J. H. Huishig, jd; C. Smit, jm. en C. A. C. Loekenbach, jd; H. A. G. v Bellen en E. M. Keeft, jd. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal as. Maandag des nam. uur vergaderen. De agenda hopen wij morgen te plaatsen. O.m. komen de volgende voorstellen aan de orde: Sijz. Scholen. Door B. en W. wordt voorgesteld de verzoeken van het bestuur der Geref. Schoolvereeniging en van het bestuur *der R.K Parochiale Jongensscholen in te willigen en medewerking te verlee- nen v. de aanschaffing van schoolmeu- belen en toestellen voor het gymnas tiekonderwijs in de Lusthofldan en voor de inrichting van het gymnastiek lokaal der'school Rapenburg 48. De kosten worden resp. geraamd op f 2210 eii f 090, zoodat een crediet van f2900 noódig is Dierenbescherming. B. en W. stellen aan den Gemeente raad voor afwijzend te beschikken op een verzoek van de afd. Leiden van de: Neder]. Vereen, tot beschermin; van dieren om in te trekken de bepa ling, dat het verboden is zich op den openbaren weg te bedienen van eefi aangespannen hond, zonder dezeri vooraf te hebben voorzien van een le deren muilkorf, welke het bijten ver hindert. B. en W. zijn van meening, dat be doelde bepa'ïing noodig is mo het pu bliek tegeri de honden te beschermen. V w- Subisidie Door Jtet LeiJsdhe Harmoniqgeze! schap was een verzoek ingediend om in het g?not te worden gesteld van ■een subsidie uit de gemeentekas. Met hat oog op den toestand van de ge meentekas .stellen B. en W. voor hier op afwijzend te beschikken. Benoemingen. Ter voorziening jn de vacature, wel ke den laten October zal ontstaan door de periodieke aftreding van dl', W. P. Jorissen en prof. dr. P. C. T. v- der Hoeven als curator van het gym nasium te Leiden, bieden curatoren de volgende dubbeltallen aan den ge meenteraad aan: in de vacature-Joris sen dr. Jorissen en dr. C. A. Cromme- linv en in de vacature-prof. van der Hoeven de aftredende en prof. dr. J. H. Zaayer. Ter benoeming tot leeraar in de wis kunde voor den cursus 1925-26 aan het gymnasium worden aanbevolen de heeren F. A. Menalda en W. K. Baard, beiden phil. nat. cand. alhier. Ter benoeming aan de H.B.S. met 5- jaxjgen cursus worden aanbevolen: tot tijdelijk leeraar in het Duitsch de heer W. Ruys, den Haag; tot tijdelijk lee raar in het Nederlandsch de heer J. van Daalen, den Haag, en tot tijdelijk leerares in het Engelsch mevr. G. W. CannegieterKop te Haarlem, zu]ks tot wederopzeggens, 'doch uiterlijk voor den duur van den cursus 1925-26. Met het oog op de splitsing van de tweede klasse aan de H.B.S. v. meis jes geven B. en W. den raad in over weging, mej. M. j. C. de Meyere, can didate in &e wis- natuur- en schei kunde, alhier, tot uiterlijk het eind van den nieuwen cursus te benoemen tot leerares in*de wiskundige vakken aan deze H.B.S. Verder wordt o.m. voorgesteld f 1000 bij te dragen voor de herstelling van het Leidsche glasraam in de St. Jans- kerk te Gouda. Voorts evenals 't vorig jaar twee lo kalen van „Gravenstein" beschikbaar te stellen als ontspanningslokaal voor werkloozen en aan werklooze hoofden van gezinnen, die daarvoor in aanmer king komen gedurende het wintersei zoen een reductie op de brandstoffen te verleenen van 50' pet. Ook wordt nog voorgesteld cursus sen te openen voor ongeschoolde ar beiders, teneinde hun meer vakkennis bij te brengen en eindelijk om bet ha vengeld te verlagen. „Patrimonium". Gisteren werd een begin van uitvoe ring gegeven aan de plannen van de afd. van „Patrimonium" om tot jeugd organisatie te komen. Een flink aantal jongens was opge komen, die zich met de verschillende spelen als sjoelbak, schaaksepl, dam spel enz. kostelijk vermaakten. De bedoeling is, om zoodra zich een g-enoegzaam aantal jongens en straks ook meisjes heeft opgegeven, Verschil lende afdeelingen te vormen en dan de jongelui niet alleen aangenaam, maar ook nuttig bezig te houden. Evangelisatie. Het 3-Octoberfeest brengt mee, clat zich hier gedurende korten tijd een groot aantal kermisgasten bevinden, die gedurende de feesten hier een ex- tra'tje hopen te verdienen De Commissie voor de Evangelisa tie, uitgaande van de Geref. Kerk, be sloot evenals vorige jaren ook nu weer pogingen te doen, deze menschen die bij velen slecht staan aangeschreven en met wie niemand zich bemoeit het evangelie des heils te verkondigen en deze menschen bij hun. vertrek uit Lei den nog iets anders mee te geven dan het geld dat hier verdiend werd. Dit pogen zal ongetwijfeld door ve len worden toegejuicht. En het is daar om, omdat wij weten dat er voor de zen. arbeid sympathie bestaat, dat v. gaarne de aandacht vestigen op ©en in dit nummer voorkomend schrijven, waarin voor dit doel bijdragen worden gevraagd. Wij vertrouwen dat de Commissie niet teleurgesteld zal worden. Glassicale Diaconale Conferentie. Gisteravond werd in de kerkeraads- kHmer der Gereformeerde kerk Hooi gracht, een Classicale Conferentie ge houden van diaconieën in de classis -Leiden der Gereformeerde Kérkën. Vertegenwoordigd waren 13 van de 16 diaconieën. De conferentie stond onder leiding van den heer J. C. Ketel, namelns de roepende diaconie van Koudekerk, die haar opende met 'het laten zin gen van Psalm 843 en het voor gaan in gebed, waarna een "kort ope- ningslwoord volgde, waarin gewezen werd op het nut van diaconale con ferenties als deze waar practische vra gen in intiemen kring besproken wor den. Na'dat de notulen der vorige confe rentie waren goedgekeurd, kwam m stemming het voorstel van de diaconie van Leiden, om de verpleging van T. B.G.-patiënten classicaal te regelen en te bekostigen, waarover in de vorige conferentie reeds gediscusseerd was. Dit voorstel wero met 121 stem, die van Leiden, verworpen. Vervolgens kwam een onderwerp van principieelen aard in behandeling. De. heer H. C. de Jong (Leiclei-ri verkreeg het woord, om een referaai te houden over de vraag: de Diaconie Souverein.in eigen kring? Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij het dienend karakter van het dia kenambt verdedigde spr. de overtui ging, dar men de kerkelijke ambten niet moet zien als vormende een cli max, doch alleen onderscheiden door karakterverschillen. Het dienen en regeeren moet sa mengaan, maar het eerste praedomi- Deert. Vv'el kan liet voorkomen, dat de taak van een zeker lichaam onder het toezicht valt van een ander. De ouderlingen hebben uit den aard van hun bediening recht om hun iu Ioed te laten gelden bij de uitdeeling der gaven. Maar anderzijds moet e©D kerkeraad ten aanzien van het aan gaan van verbintenissen enz. niet doen hetgeen behoort tot de rechtstreek- sche taak van diaconale lichamen. Met verwijzing naar verschillende! punten in de kerkhistorie en ook naar bepaalde uitspraken in de belijdenis) der kerk, bepleitte spr. vervolgens een zeer nauw contact tusschen diaconie» en gemeente. Weliswaar heeft de diaconie zekere zelfstandige bevoegdheid, maar die bevoegdheid is haar toegekend door de gemeente. De leden die de gemeente vormen, hebben volgens de Heilige Schrift, hoofd voor hoofd het ambt der ge- loovigen te vervullen, en uit dien hoofde moet zeer nauw verband zijn met de dragers van het bijzon dere ambt. Bij de discussie, welke op het refe raat volgde, en waaraan werd deel genomen door de heeren Dr. Ie Grand, Sassenheim, Veen, Boskoop, de Bruyn, Hazerswoude, Ds. Has- pers en de heeren Molema, Koude kerk, v. Kamp en v. (Wijnen., (Lei den, werd het onderweg) van verschil li lende kanten belicht. E enerzijds werd gepleit voor eenige zefstandigheid van de diaconie naast den breeden ker keraad, terwijl daarnevens werd op gemerkt, dat er van „Souvereiniteit" in den kring der diaconie eigenlijk geen sprake kan zijn, omdat het be grip Souvereiniteit duidt op gezags oefening, terwijl die aan de taak vani de diaconie juist vreemd is. De Sou-> .vereiniteit in eigen kring, aldus deze spr., is slechts te bepleiten waar het; vragen van maatschappelijk of staat kundigen aard betreft. Bij zijn 'beantwoording van de ver schillende sprekers poneerde de re ferent de stelling dat in uiterste in stantie niet de diaconie, maar de kerk) als zoodanig barmhartigheid oefent, en dat het hooger geestelijk „gezag" van den kerkeraad medebrengt dat (deze zich in bepaalde gevallen met; de handelingen der diaconie, des noods met de wijze van uitdeeling mag inlaten, hoewel spr. anderzijds erken de dat het diakenambt, wanneer het wordt uitgeoefend zooals het oorspron kelijk in de confessie is bedoeld, op zichzelf minstens even zwaar is als' dat der ouderlingen. Maar op grond van de conclusies der Diaconale Conferentie van 190-1 meende spr. te mogen constateeren dat de breede kerkeraad het zedelijk' recht heeft in te grijpen in de be slissing van de diaconie, al werd daar bij tevens uitgesproken dat zulks voor een goede verstandhouding tusschen] de ambten gevaarlijk, en dies minder gewenscht is. In tweede instantie werd bij de be spreking nog opgemerkt, dat bij een goede verhouding tusschen de amb ten, vfagen als deze niet aan de orde komen. Wor/dt in een bepaald geval! inzage in de boeken verlangd, dan kan volgens art. 25 der kerkenordei elk gemeentelid daarvoor de gelegen heid krijgen. De ambten staan in gezagsverhou ding en in waardigheid gelijk. Slechts zullen bij een goede verhouding de ouderlingen zich onthouden van ge zagsoefening op hun mede-ambtsdra gers, en zullen anderzijds de diake nen, al hebben zij ook een geestelijk vermanende taak, het advies van aa ouderlingen op prijs stellen. En waar ten slotte de kerkenorde ning voor kleine gemeenten de diake nen rechtstreeksch bij den kerkeraad rekent, wijst dit erop dat ook 'in groote gemeenten in bepaalde gevallen ge meenschappelijk moet worden voor zién. Als roepende diaconie voor de vol gende conferentie werd Leiderdorp aangewezen. De diaconie van Boskoop werd aan gewezen om namens 'haar een refe raat te doen houden op de volgende conferentie. Na rondvraag werd de conferentie door den heer van Wijnen uit Leiden met dankgebed gesloten. Oud-Katholieke Kerk. Gisteren heeft de eerste steenlegging plaats gehad voor de nieuwe oud-Ka tholieke kerk aan den Zoeterwoudscheii Singel 48a alhier. De villa zal worden ingericht tot pastorie, waaraan de nieuwe kerk zal worden verbonden. De eerste steenlegging geschiedde door den aartsbisschop, Mgr. Kemminck te Utrecht, in tegenwoordigheid van pastoor Berends te 's Gravenhage, be last met de leiding der Kerken ui Rijn land, pastoor Smit, het kerkbestuur en belangstellende leden der Kerk. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal de kerk in Februari in gebruik kunnen worden genomen. Naar wij vernemen, zal de fa. Van Nelle ook dit jaar weer, evenals ver leden jaar, op 3 Oct. in de Waag gratis koffie en tabak uitdeelen, tegelijk met de uitdeeling van haring en witte brood. Elk der bedeelden zal 1 ons kof fie en een half ons tabak ontvangen. Bij het Leidsch Studentencorps hebben zich 100 nieuwe leden laten inschrijven. Gisteravond omstreeks half 7 had de wielrijder J. K. het ongeluk op het Kort Rapenburg door een auto aan gereden te worden, die bestuurd werd door zekeren A. v. d. B. De wielrijder kwam te vallen, ten gevolge waarvan hij een niet-ernstige wond aan het been bekwam. Het ach terwiel van zijn fiets werd vernield Gisteravond om 7 uur is, doordat de vlam in een pan met vet sloeg, een begin van brand ontstaan in een perceel in de De Genestelstraat, be woond door zekeren F. P. Scb. De bewoners bluschten het brandje zelf met een emmer 'water, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen BINNENLAND. Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman f In den ouderdom van 64 jaar is te Utrecht overleden jhr. mr. W. H. dé Savornin. Lohman, oud-voorzitter van den Raad van Beroep der Ongevallen verzekering aldaar. Extra-uitkeering aan het Rijksper soneel. In de gistermiddag onder voorzitter schap van Mr. Kan op het departement van Binnenlandsche Zaken gehouden vergadering der Centrale Commissie van georganiseerd overleg van ambte naarszaken is opnieuw langdurig van gedacht^ gewisseld over het voorstel der Regeering om drie millioen gulden beschikbaar te stellen voor een extra- uitkeering aan bet Rijkspersoneel. Door de vertegenwoordigers derPer- soneelorganisaties werd de noodzake lijkheid van verhooging van dit be drag bepleit, dat men algemeen te laag vond. Met algemeene stemmen werd geadviseerd, het beschikbaar te stellen bedrag van circa 3 millioeti zoo spoedig mogelijk aan het personeel ineens uit te betalen ,en daarbij een minimum bedrag voor het laagst be zoldigd personeel vast te stellen. Het bleek voorts, (Jat bij de Regee ring bet plan zou bestaan, de -extra- uitkeering voor bet personeel der staatsbedrijven niet van bet beschik baar te stellen bedrag van f3 millioen af te trekken, maar daarboven uit te keeren, waardoor het totaalbedrag aanmerkelijk verhoogd zou worden. Ten slotte verklaarde de Regeerings- delegatie zich bereid nader met de Regeering te bespreken een mogelijke verbooging van het bedrag. Voor deze vergadering hadden de vertegenwoordigers der personeelorga- nisaties een voorvergadering gehou den, om bun houding vast te stellen. - KERK EN SCHOOL. De zaak dr. J. G. Geelkerken. In de gister gehouden vergadering van de classis Amsterdam van de Geref. Kerken is, volgens de N. R. C., behan deld het antwoord van dr. J. G. Geel kerken, predikant der gereformeerde berk van Amsterdam-Zuid, op de hem gestelde' vragen. De commissie, die door de classis voor deze zaak was benoemd, stelde voor, het volgende besluit te nemen: De vergadering van de gereformeerde kerken der .classis Amserdam, gezien liein brief van dr. J. G. Geelkerken d.d. 5 September 1925, besluit: re. te constateeren, dat dr. J. G. Geel kerken in zijn schrijven d.d. 5 Septem ber de hem gestelde vragen niet heeft beantwoord zooals deze hem waren voor gelegd en hij mitsdien in gebreke is gebleven, behoorlijk te voldoen aan dat gene, waartoe het onderteekenjngsfor- mulier hem verplichtte; 2 e. uit te spreken, dat dr. J. G. Geelkerken tot nu toe bij de schrifte lijke behaaideling van zijn zaak door gaans zijn gevoelens betreffende de punten, dei in de 'hem gestelde vragen liem zijn voorgelegd, heeft uitgednikt in voor onderscheiden uitlegging vat bare bewoordingen 211 daarbij meestal in omslachtige redeneeringen om de vragen heengegaan is, weshalve verdere voortzetting van de schriftelijke behan deling op dezen voet onprofijtelijkis te achen en mondeling© ondervraging Bioodzakelrjk zal zijn; Sës. ffiet nadruk af te keuren, dat dr. J. G. Geelkerken niet is verschenen, toen hij door de daartoe gemachtigde commissie tot tweemaal toe voor. hare vergadering is geroepen; 4e. nogmaals, en ditmaal door de clas sicale vergadering, dr. J. G. Geelker ken te citeeren, opdat door mondelinge ondervraging nadere verklaring van zrjn gevoelen móge worden verkregen, ter wijl1 de daarvoor te bepalen plaats en tijd hem nader zal worden bericht; 5 a van dit besluit mede deeling te doen aa-n dr. J. G. Geelkerken. In aansluiting aan dit voorstel stelde de commissie de- vergadering voor, dat zfj gemachtigd zou worden, in overlég met 3e theologische hcogleeraren "der Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische school te Kampen, de vra gen op te stellen, die dr. Geelkerken ter mondelinge beantwoording zullen worden voorgelegd en dat deze monde linge beantwoording zal moeten plaats hebben in een nader te bepalen verga dering der classis. Over deze voorstellen is zeer breed voerig gediscussieerd en tenslotte zijn beide voorstellen aangenomen. BUITENLAND. Radio-Programma. Wat er vanavotiS hor ren ts. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert 5 20 (Brussel, 265 M 1 Concert 6.— NSF. Concert, ondttr leiding van F. Lupgens. 6.— (Home, 42; M Concnrt 6.30 (Frankfort.'470 M.) Leringen, ent 6.35 FL Parijs (Hiffeltoren, .2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en. Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (München, *485 M.) Concert of lezing. t 7.20 '(Berlijn, 50; M.). Verschillende le zingen of 'concert. 7.30 N (Politiekjri- -..eeroer.. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Verschillende redevoerin- declamatie, zang; daarna orkest muziek. 8.20 (Londen en Daventry). Concert.. S.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.)_ Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.)- Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.); Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort ad. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1730 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. .10.20 (Londen en Daventry) Tijdsein van Greenwich, weerbe*';cht, nieuwstijdin gen. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. Be aankomst der Fransche delegatie Het stoomschip „Faris" met daiiFran- scben minister van financiën Caillaux aan boord, is gisteren te New-York aan gekomen. Hij overhandigde dan journalisten een vooraf opgestelde mededeeling, waarin hij het vertrouwen, uitspreekt^ dat de- Fransche 'oorlogsschuld.' n op den grondslag van vrede en rechtvaardig beid geregeld zullen kunnen worden. Hij herinnert er aan, dat de Vereenigde Staien en Frankrijk tweemaal zij aah zij op het slagveld hebben ges:: den en verklaart overtuigd t zijn, dat door on derlinge loyaliteit een billijke en uit voerbare overeenkomst bereikt zal wor den. Caillaux is naar Washington vertrok ken. De Amerikaahsche commissie tot fun deering der schuld komt hedenmorgen bijeen voor de officieel© verwelkoming van de leden der Fransche missie. De tijd voor de volgende bijeenkomsten is nog niet vastgesteld. Coolidge ontvangt vandaag de Fr ari sche Gedelegeerden op het Witte Huis. HET VEILIGHEIDSPACT. Do aanvaarding dsr uitnoodiging ver zekerd. Gisteravond 0111 6 uur 'is het Duitsche rijkskabinet onder voorzitterschap van dr. Luther bijeengekomen. "Een definitief besluit werd nog niét genomen. Heden zou een ministerraad plaats vinden, onder voorzitterschap van pre sident Hindenburg. Het Duitsche ant woord ligt reeds 111 ontwerp gereed'en zal 5n middellijk na'behano ring door fiet kabinet, afgezonden worden. Alhoewel het besluit der Duitsch-Na- tiouale rijksdagfractie nog niet bekend is, mag toch, te oordeelen naar liet ver loop dei* besprekingen van het bestuur der Duitsch-Nationale partij mét de be sturen der landelijke organisaties, wor den aangenomen, dat de rechtervleugel dezer partij g en moeilijkheden meer in den weg zal leggen. Met groote waar- schijnlijKhe-id kan dan cok tnans worden gezegd, dat de uitnoodiging voor d© pact-conferentie zal worden aanvaard. De as. conferentie te Locarno. Terwijl' Engeland, Frankrijk cn België door hun respectieve ministers van Bui- tenlandsche zak 11 zullen zijn vertegen woordigd, zouden, voorzoover thans be kend is. als Duitsche onderhandelaars de rijkskanselier, Dr. Luther en de mi nister van Buitenlandsche zaken, Dr. Stresemann, deelnemen. De Duitsch-Nationalen waren er in den laatsten tijd voor, dat Stresemann alleen naar Zwitserland zou gaan. In dien Dr. Luther Onder deze omstandig heden toch aan de conferentie zou deel- nemen, zou dit een succes bet eekenen van die richting in het kabinet, welke voor afsluiting van het pact is. Daar volgens de Duitsche grondwet de richtlijnen der politiek door dein Rijks kanselier worden bepaald, zal van een beperking der volmachten van de Duit sche delegatie geen sprake zijn. Ook de deelneming van Mussolini schijnt thans vast te staan, terwijl als waarschijnlijke plaats der bijeenkomst Locarno (Zwitserland.» 'wordt genoemd. DE VOLKENBONDSVERGADERING De aanvalsoorlog een misdaad. De eerste- commissie (de juridische) van de Assemblee, heeft gisteren de vraag behandeld, of een aanvalsoorlog ten internationale misdaad is. De commissie besloot te constateeren, dtvfc het begrip, volgens hetwelk een aan va.^oorlog een internationale misdaad is, ïxelaas nog niet in het positieve recht is ingedrongen. Evenwel was de commissie eenparig van oordeel, dat alles moet worden ge daan, opdat dit begrip een w -rkelijk ju ridisch oegrip wordt, zoowel in de be palingen als in de gevolgen, die h t met zich brengt. Het vraagstuk van Mosoel. Volgens te 'Co:slant-nop uit Angora ontvangen Dericlitis dep 'furkscha re geering vast besloten om, indien do Mo scel-kwestie ïriei op: bevredigende wfcz© zou worden opgelost, ,,yoor geen gebeur lijkheden terug ie schrikken"., Ook het verbod veer buiteiJhndJrs, om zich naar Angora te begeven, w.iist op. zekere voorbereidingen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2