MODE-RUBRIEK NTEUWE LEIÖSCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1925 Uit het Sociale Leven. Uit de bouwvakkeen. Gisteren is in „Parkzicht" te Am sterdam een conferentie gehouden tus- schen vertegenwoordigers van de pa- troons- en arbeidersorganisaties in.de bouwvakken. Doel dezer bespreking was alsnog tot een collectieve arbeids overeenkomst te geraken. Naar wij vernemen is het resultaat geweest, dat de vertegenwoordigers van beide partijen hebben toegezegd, bij hun leden te zullen verdedigen het voorstel om een C.A.O. te sluiten op r de bepalingen, zooals deze in het voor- l jaar, tijdens de besprekingen met den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Cz. waren overeengekomen. Het nieuwe contract zal dan, als de leden het aanvaarden, loopen tot 1 Maart 1927. De Federatie van Bouwvakarbeiders j heeft de bedoelde toezegging niet ge- i daan. Wij brengen in herinnering, dat het i oude contract op 28 Februari j.l, was I afgeloopen en dat er sindsdien geen C.A.O, in de bouwvakken is geweest. Loonen spoorwegpersoneel. Het „U. D." bericht, dat de vijf er kende personeelorganisaties door de directie der Nederlandsche Spoorwe gen, tot een onderhoud over de voor stellen inzake de nieuwe loonregeling zijn uitgenoodigd op Vrijdag 25 Sep tember a.s. GEMENGD NIEUWS. BE TRUC VAN EEN MEISJES- ROOVER. Van een zijner medewerkers ont ving „De Tijld" het volgende schrij ven: „Een haast ongelooielijk verhaal, kwam mij ter oore, dat om verschil lende redenen nog niet gepubliceerd 5s, maar dat toch dienen kan als j -waarschuwing, dat men nooit voor- (zichtig genoeg kan, zijn met het aan- knoopen vaii vrieridschapsbetrekkm- gen. Als zoodanig meen is het dan' ook niet achter te mogen houden. Een 'Amsterdamschie familie, be- fetaande uit vader, moeder en 19-jarige eenige dochter, had eenige vacantie- «weken in eeri badplaatsje aan de Fran' sche zeekust doorgebracht. Men j ^haakte kennis met een heer en dame, twee alleraardigste menschen. Na we- 'derzij'dsche voorstelling zocht men .doorgaans eikaars gezelschap en onze; Amsterdammers waren in de wolken1 over het bupsche en onderhoudende stel, waarmede men gaandeweg op zeer verouwelijken voet kwam te 1 staan. Vóór het vertrek naar Amster dam werd ons drietal uitgenoodigd om als het nog eenige dagen vrij' •kon maken, een poosje te komen lo- geeren te Parijs, waar de heer en: de dame zeiden te wonen, met op gave van een adres voor correspon dentie. Er kwamen nog eenige vrije dagen; en na een korte briefwisseling be sloot de Amsterdamsche familie aan; de vriendelijke invitatie gevolg te ge- fven en een viertal dagen onder ge noeglijk geleide te Parijs door te brengen. Den dag vóór 't vertrek werd echter mevrouw lichtelijk ongesteld en zag er tegen op, mede te gaan; zij wilde het spel niet' bederven en zou de paar dagen wat rust nemen. AIzoo vertrok papa met dochter alleen. Te Parijs met een avondttein aan gekomen, werden zij' aan het station door de vriéndelijke Parisienne ont vangen. Jammer dat mevrouw niet was meegekomen, maar gelukkig, dat de ongesteldheid niet van ernstigen aard was. De lieve gastvrouw had nu evenwel een klein malheurtje. Ze had plotseling onverwachte logée's ge kregen en nu had ze nog maar één. kamer over voor de jonge dame. Of mijnheer het niet er^ vond, als hij één nacht in een hotel ging logeeren. Den volgenden morgen zou hij dade lijk van de partij zijn en zoii mem samen Parijs .gaan bekijken. Mijnheer, vond dat heêlemaal niet erg en het jonge meisje ook niet. Of ze dan' maar wilde opstappen, de auto stond klaar buiten het station. Aldus ge schiedde; het meisje nam lachend af scheid van haar vader en steeg met I (Ma-dame in den auto. Papa zocht 'n' i hotel op, na beloofd te hebben, des' hi org ens vroeg aan het opgegeven adres present te zullen zijn. Hij sliep rustig, zich niets verkeerd? of kwaads bewust. Wie schetst evenwel zijn schrik, toen hij den volgenden ochtend tot de bevinding kwam, dal men hem1 ieen niet beslaand adres had opge geven en dat er ook in de buurt niemand békend was, wiens naam op dien van den vriendelijken gastheer ook maar eenigszins geleek. Een po litieagent, wien hij zijn bevinding met- idedeelde, keek den verschrikten va- Ider meelijdend .aan, nam hem mee naar een nabijziind bureau, maar gaf 3iem al dadelijk geringe kans, zijn dochter ooit terug te zien. Het was een bekende truc van mei sjesroo vers. ■Bij verder onderzoek bleek de Parijij- sche politie den heer en de dame» iniet te kennen en zij kon ook niet de minste inlichtingen geven. \Vjel be loofde zij, de zaak ernstig te zullen «onderzoeken, maar het is nu al een drietal weken geleden en de wan hopige ouders hebben nog niets vanj hun dochter gehoord. -Men kan zich voorstellen, in welk een toestand zij verkeeren. Maar och: wat zal er vani het 19-iarig meisje terecht komen? iHoe zal zij zich weten te ontrukken aan de klauwen der booswichten, die Het herfstcostuum. Be komende herfstmode kenmerkt zich door twee gewichtige dingen; door lange mouwen en wijde rok. Voor het gekleede namiddagtoilet zijn de mouwen wijd, voor een gewone huisjurk zijn zij nauw gehouden. De rok is vooreerst alleen- van voren wijd en wel door ingezette gedeelten of door uit springende plooien, terwijl de rug vcorloopig voor eenvoudige toiletten nog glad blijft. Afb. 1. Costuura met lagen staanden kraag en plooien - groepen. Dit eenvoudige toilet vertoont van voren smalle groepen van zoompjes, die van den schouder uitgaan, terwijl de rok twee diepe plooien heeft Het rechte voorpand loopt van boven en van onderen -met een smalle aange knipte patte over een smal inzetstuk van bonte stof. De rug loopt ineen en blijft glad. De staande kraag is van boven iets open, terwijl de lange mouw naar onderen nauw -toeloopt en afgewerkt wordt door een boordje. Afb. I. Costuum met lagen staanden kraag en plooien-groepen. Afb. 2. Costuum met reverskraag en ingezet plooigedeelte. Afb. 2. Costuum met reverskraag en ingezette plooi gedeelte n. Ons voorbeeld geeft een rechtloopend model. De wijdte van de rok wordt verkregen door en ingezet plooigedeelte, en geeft dit een sierlijk model aan het geheel. Op zij is het costuum ingehaald en dit wordt door een patte bedekt. De revers van lichte stof wordt gecompleteerd door een donkere zijden das. De lange mouwen zijn van onderen in plooien gelegd en worden döor een boordje afgewerkt Afb. 3. Costuum met plo'oien opzij en een smalle patte- d a s. Donkerblauwe gabardine is het materiaal voor dit costuum dat door een das van lichte tint opgevroolijkt wordt Het costuum is opzij ingeknipt en in gehaald. De lage staande kraag is in het midden open. De lange mouwen blijven ook van onderen wijd en zijn aan den binnenkant in een boordje gevat Afb. 3. Costuum met zijplooien en patte-das. in onzen tijd ..alle middelen bézitten; pm aan opsporing en vervolging te ontkomen?'! D e g e 1' ij k h e i d der s :e s 'dn. [Voor rechter Strong lid van het Su preme Court te New York verscheen dezer dagen een dame, 'die een echt scheidingsproces tegen haar man be gonnen was en nu een tijdelijke toelage wilde hebben zoolang de uitspraak in haar proces nniet was gevallen. Rechter Strong wees haar verzoek evenwel van de hand en vertelde tevens aan de dame, dat het spoedig wel' eens heelemaal uit kon zijn met de toelage aan gescheiden vrouwen, in het bijzon der ais er geen kinderen waren. „We leven nu eenmaal in de eeuw van de gelijkheid der seksen'', aldus Strong. Vaïsch e munters. De politie te Neurenberg heeft een uit zeven per sonen bestaande valsche muntersbende ■gearresteerd, die cr haar werk van maakte, valsche biljetten van honderd rentfcmark te vervaardigen. Men wilde voor verscheidene honderdduizenden marken in omloop 'brengen. Ze zouden uitgegeven worden te Ber lijn, Tsjecho-Slowakije en de bezette gebieden. Roofmoord. Zeeroovers van den stamder Moros hebben te Duma- ram (Philippijnenj een Chineeschen win keiier, zijn vrouw, drie zoons en nog drie andere personen vermoord. Met een propte buit aan geld en goed wis ten zij ten slotte té ontkomen. Sneeuwballen. Met het oog op de bedenkelijke uitbreiding, die het zgn. sneeuwbalsysteem te Boeaapest ge nomen heeft, en waarbij zeer veel' zwen del' in het spel is, heeft de Kamer van Koophandel aldaar den wensch geuit, dat dergelijke handelingen als in strijd met de wet zullen wórden beschouwd. Erns'tig ongeluk. "Gedurende de voorstelling in hetcircus Busch te Berlijn^zijn tWee altisten, die per fiets een helïend vlak afreden, naar omiaag gevallen. Beiden zijn zwaar gewoner ln het gasthuis opgenomen. Alcohol winning. Uit Ber lijn wordt bericht, dat een Duitsche vennootschap de uitvinding van een Italiaanschen ingenieur, Andrusiani geheeten, zal expioiteeren. Deze vond een procédé om alcohol van hoog percentage te winnen uit de tijdens net broodbakken ontwijkende damp. Bij de proeven bleek, dat uit hon- dercf kilogram bVood gebakken meel een liter alcohol kon worden gewon nen van 65 a 85 procent sterkte. De oorzaak der typhusge- vallen. Het laatste nummer van het blad „Yolkswohltahrt" bevat een artikel omtrent de verbreiding van typhus in Duitschland. In een groote reeks van gevallen werd de ziekte door melk verbreid. In Flanau, waar 29 gevallen voorkwa men, werd de ziekte veroorzaakt door een vrouw in een melkerij werkzaam. Deze vrouw had in 1923 een zware typhus gehad en was thans noa. bacil lendraagster. Ook de epidemie in Rheine en Anklam werd door melk veroorzaakt. In Solingen was de melkhandel cte schuld. Daar werd niet-gepasteuri- seerde melk als gepasteuriseerde ver kocht. De typhuspatiënten in A'gnetendorf en Hermsdorf zijn door slecht water geïnfecteerd. Bij onderzoelc is geble- ïken, dat' er typhusbacillen zijn in het water uit de beeken, die in het Reu zengebergte Run oorsprong hebben. In dit water werd gewasschen én al dus werden de menschen geïnfec teerd. Groote brand. Een hevige brand heeft twee belangrijke tab rie ken in het Parijsche kwartier Reuilly in asch gelegd. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren, doch de schade wordt geschat op een millioen francs. UIT DE OMGEVING. WOUBRUQGE. Nu men bezig ia de brug over dó OudebAa alhier te vernieuwen, komt bij velen de primitieve toestand van voor heen ter sprake, en na een kwarteeuw, komen ons nog de twee kwakcl-brug- getjes voor den geest, welke mei een strook weiland, de eenige verbinding "was tusschen Hoogmade en Rijp wete ring, die toestand is ruim drie en een halve eeuw daar bestendigd. Daar het zeldzaam document, van den oorsprong der verbinding van beide dor den werd,ge vonden, zal het zeker, velen in deze omgeving interesseeren het stuk ^e lezen; 'het luidt: „Wij heer Gheerijt van Poelgeest, rijdder heer van hoijchmado ate voicht van Lijclaes Dirsz. alzoe hij eon onnosel1 en sijmpel' knecht is ende van cleijne verstant en boer Dirsz. voor hem selven bekenne ende belijden voer ons onse erven en nacomelinge also dié ghemeen buijze wonede op die rijpel-Wetoeringhé die nu ter tfjt woonachtig benne ende hiernamaels come suite ghegundt ende gegeven hebbe gunden ende geve midts .desen brieve aJso dio bueren voirsz een q.uakel-bruggo gestekenende geleijdt hebben over die rijpe-Weteringne dat die zelfde quakel-brugge zal mogen bïivo stae ten eouwijghe dagen endo off die selfde auakel vergink off vergaen waor soe sullen die selfde een ander moge macke of doen macke tot haeren coston ende sullen haer overtocht hebben over een weer landts daer ide selfde quakel nu op staet welcke weer landts nu ter tïit toebehoerd boer Dircksz. ende Lii- claes Dircksz. en is ghenoemt dat paat off die Kerckpat en heeft betent endo belege (enzj streckende van die rgpe- Weteringhe westwaerts an die heer- lijksheijtt van Hoijchmade om also die selfde bueren die nu ter tijt woenachtig bennen off naemaels comen suliëin van nu tot ccqwijgcn uagen dat selfde weer landts te mogen gaen gijns ende weer ite-wennen ende te keren so dick en ihenïchwerff als den sêlfden bueren voorn, van doen wesen sal die kereke van hoijchmade te mogen versoken van nu tot eeuwijghen daghen due rende. In kennisse' der waerheijt so hebbe ick heer Gheerijt van Poelgeest enz., so hebben wij gebeden borwaert Aerntz van grijeke 'scout van Alkemade dese brijeft mede over ons te willen beze gelen enz." Aldus ghedae int jaier ons Heerö vijf- thien hondert en ses en veertich op aller kinderen dach. Aan deze brief was een zegel „in groenen wasse aan eene dubbele Fran- cijne staarte". Menige strijd is in latere eeuwen over dat „kerckpat" ontstaan, waaraan zelfs de Staten van Holland te pas moes ten komen. Burgerlijke stand, Geboren: Jan netje, dochter van J. Jansze en W. Blok. Overléden: Jacob Roos, 4 jaar. Gehuwd: J. Moerman, jm. 23 jaar en A. C. Stormbroek, jd. 22 jaar. ALKEMADE. Maandagmorgen "heeft ten Raadhuizc alhier de aanbesteding .plaats gehad van a. het verbouwen van de voormalige O.L. School te Oude-Wetering en 1). het aanbrengen van eepige veranderin gen in de schoolwoning. De inschrijvingen luiden als volgt: Joli. Jansen en J. A> van der Geest te Oud-Ade, a. f 11.055 en b. f1275; J. L. Zoet, Oude-Wetering, a. f 10.900 en b. f1170; C. P. Jansen te Rijpwete- ring a. f18725 en b. f1094 en S. Strijk Rijpwetering A. f 9000 en b. f892. Het wetrk is aan den laagsten in schrijver, den heer Strijk te Rijpwete ring, gegund. ZOETERWOUDE. Bitrg. Stand. Gehuwd: Petrus Loonar- dus Warmerdam 31 jaar uit Voerhout en Marie Dornelia van der Salm 31 jaar Jacobus Hulsbos, 28 jaar en Geertruida Frederika van der Loo 24 jaar. Ondertrouwd: Hermanus Mauritius Baltering, 23 jaar uit Hazerswoude en Helena Cornelia van 'der Poel, 22 jaar; Leonard us Adrianus Zandbergen, 25 jaar en Cornelia Maria van Veen 21 3aar; Petrus Leonardus Versteegen 28 jaar en 'Anna Ammerlaan, 24 "Jaar; Albertus Patrus Blommerstefjn 29 jaar van Uithoorn en Jacoba Cornelia Olst- hoorn, 21 jaar. NOORDWIJK AAN ZEE. De Ghr. Jongel. .Vereen. „Volg Mg" en de Knapen vereen, welke een oiider- afdeeling is van eerstgenoemde vereen, hebben hun wekelijksche .vergaderingen weer hervat. Het meisje N. P. alhier, waarover we al enkele berichten plaatsten, heeft gister weer in een winkel aan de School straat .uit een toonbanklade een gulden ontvreemd. RIJNSBURO. Burg. Stand. Geboren: Bastiaan,. zv. P. Wischmeijer en J. Dubbeldam, Wil lem. zv. T. van den Haak en W. Jun- gerius; Teunis, zv. T. Kralt en E. Sar; Johannes, zv. P. Bogaards en Th. C. Jacqbs; 'rieter, zv. P.\ van den Bqech- en C. G. Brussee; Jacob, zv. J. Krom hout 'en P. van Klaveren. Getrouwd: ,H. F.1 Me dendorp, oud 23 j. en A. de Koning, oud 2 5 jaar._ Ondertrouwd: S. Star, jm. 28 j. en M- van Klaveren, jd. 26 j Joh. van den Eykel, jm. 20 j. en W. Gh. Minne? jd.- 23- j. Overleden: A'. Hogewoning, 40 j.,eetu genoot van H. van der Meij; Cornelis, oud 13 dagen, zv. N. van Nieuwkoop en J. Zandbergen. De geschiedenis van John Buil. Wie John Bull is, aldus de „N. R. Ct." weet iedereen, al is het alleen maar door teekeningen in de Punch en ten onzent van Braakensiek in den Groenen Amsterdammer. Maar weini gen zouden antwoord kunnen geven op de vraag, wie eigenlijk John Buil is- en wanneer en in welke omstan digheden deze symbolische of liever allegorische figuur, die voor ons het type van den Engelschman is gewor den, is ontstaan en gevormd. Sedert wanneer spreekt de wereld van John Buil, als zij Engeland bedoelt? Op deze en andere vragen geeft 'n Amsterdajmsch proefschrift antwoord. Dr. H. Teerink promoveerde onlangs op een dissertatie: „The history of John Bull, for the first time faithfully re-issued from the original pamphlets, '1712, together with an investigation into its composition, publication and authorship" (Amsterdam, H. J. Paris). Uit dezen titel reeds blijkt, dat de figuur van John Buil afkomstig is van een pamflet van 1712 of liever van een reeks van vijf samenhangende pamfletten, die te Londen van Maart tot Juli van dat jaar zijn verschenen, Het eerste stuk heette: „Law is a Bot tomless Pit. Exemplify'd in the case of the Lord Strutt, John Bull, Nicho las Frog, and Lqwis Baboon, who spent all they had in a Law-Suit." De vier vervolgen hebben soortge lijke titels. In den vorm ;~van een waarschuwing tegen langdurige en kostbare proces sen wordt het Engelsche volk in deze boekjes aangemaand om vrede te slui ten met Lodewijk XIV en zoo een. ein de te maken aan den langdurigen en; kostbaren Spaanschen Successieoorlog In Engeland was de regeeringspar- tij der Tories voor den vrede, waar voor de onderhandelingen te Utrecht trouwens reeds waren begonnen. Deze pamfletten steunen dus de re geering tegen de Whigs, die in een' felle perscampagne tot voortzetting van den oorlog drongen. I11 deze pamfletten is Lewis Baboon Lodewijk XIV; Lord Strutt is zijn kleinzoon Philips V, door hem op den Spaanschen troon geplaatst; "met Ni cholas. Frog is de republiek, het kik kerland, zooals ons vaderland bij voor keur werd genoemd, bedoeld. En John Bull is natuurlijk Engeland: Het merk waardige nu is, dat de andere allego rische figuren reeds lang uit onze her innering zijn_ verdwenem, maar dat John Buil een levende persoonlijkheid is gebleven. Wie heeft nu dit merkwaardige type geschapen? Aan het onderzoek van die vraag is het grootst gedeelte van het boek van dr. Teerink gewijd. Dat de schrijver moest worden ge zocht in de kringen der toenmalige Tory regeering, ligt voor de hand. Dat hij een scherpen pen vul bijtende sa tire had, is duidelijk. En zoo viel reeds in den tijd zelf de aandacht op den bekenden dr. Jonathan Swift, die wereldberoemd is geworden door zijn boek van Gullivers reizen. Maar Swift heeft zijn auteurschap van John Buil steeds ontkend en 4n brieven gewezen op zijn vriend dr. Ar- butnot, den lijfarts van koningin Anna Zoo woédt dan ook dikwijls deze let terkundige geneesheer als de geeste lijke vader van Jbhn Buil genoemd. Dr. Teerink nu heeft aangetoond, dat van dr. Arbutnot ten hoogste Het denkbeeld misschien alleen de impute afkomstig is van de pamfletten van Johö Bull. v In weerwil van zijn pertinente ont kenning moet Swift wiel degelijk als de schrijver en dus als de schepper van de John-Bull figuur worden be schouwd. Dat wordt op uitwendige en inwendige gronden aangetoond. Van 1710 tot 1714 was Swift te Lon den in nauw contact met de kringen van het hof en van de regeering. Hij was toen in vriendschappelijke ver houding met dr. Arbutnot, van wien wij boven spraken, en met Erasmus Lewis, secretaris van den minister Robert Harley. Deze vriendentrits be zat de ervaring, de kennis en de nei ging om de publieke opinie te drijven in de gewenschte richting. Swift beschikte bovendien over de in zulke gevallen nooüige scherpe pen. Ook daardoor en zelfs daardoor vooral verraadt zich de auteur onfeilbaar Vergelijking met door hem zelf erken de werken van Swift stelt dit buiten twijfel. Dat is dus de oorsprong der John Bull-figuur. Wij danken het aan dr. Teerink, dat hem zijn wettige vader weer is hergeven. Een onderzoek naar het vaderschap, dat ten volle bevre digt

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6