CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 1 ADVERTENTIE-PRIJS 6e JAARGANG WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1925 NUMMER 102t» AB QNNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Onze pers. Op het vanwege de S.D.A.P. en het N.V.V. georganiseerd© congres heeft de heer Vliegen in zijn slotwoord de congresgangers opgeroepen daden te verrichten Merkwaardig was zeker wel, dat daarbij in de eerste plaats op de pers de aandacht werd gevestigd. „Allereerst aldus de heer Vliegen moeten wij onze pers uitbreiden. Er moeten meer en grootere bladen ko men. Het lezerstal moet sterk toene men." Dat was# goed gezien van den heer Vliegen. Vergaderingen zijn goed en congres^ sen kunnen veel nut stichten, maar als men niet in de gelegenheid is da gelijks de menschen te bereiken, dan zal al liet andere van weinig betee- kenis blijken. Dat geldt van de S.D.A.P. Maar 't geldt in nog sterkere mate van de Antirevolutionaire partij, -v^ier leden en aanhangers nog veel te veel door de vrijzinnige en zg. neutrale pers worden voorgelicht. Ook wij hebben noodig meer, en vooral grootere bladen. Ook voor on ze pers is het noodig dat het lezers tal sterk toeneemt, opdat niet alleen de pvertuigde mannen en vrouwen worden bereikt, maar opdat ook de z.g. neutrale middenstof door onze bladen kan worden bewerkt. Wanneer wat door kerk en school en organisatie wordt opgebouwd in de gezinnen door de pers wordt af gebroken, dan moet onze positie ver zwakken en zal het onmogelijk zijn onze beginselen tot toepassing te bren gen. STADSNIEUWS. GEMEENTEBEGROOTING 1926. (Slot). Tenslotte geven we hier nog enkele cijfers omtrent de te verwachten ont vangsten. voorzoover die niet reeds bij de uitgaven worden vermeld. De ontvangsten wegens vroegere diensten zijn geraamd op f697.619 (v. j. f912.876). De uitkeering van het Rijk volgens de wet van 24 Mei 1897 zal bedragen f 195.503. De rechten van Secretarleleges en van den Burgerl. Stand zijn geraamd op f8000 (v. j. f9000). Het aandeel in de winst van de Duinwaterleiding is geraamd op f73000 (v. j. f31000). Van de heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren wordt een opbrengst verwacht van f22000 De opbrengst van het bruggeld is ge raamd op f13000 (v. j. f 10000); van het havengeld op f26500. Het vorig jaar was de opbrengst geraamd op f 33000, maar in verband met een voor genomen verlaging van het havengeld met pl.m. 25 pet. is thans de opbrengst lager geraamd. De opbrengst van de marktgelden is geraamd op f69500; (v. j. f61540), van het weegloon aan de gemeentewaag f9500 (v. J. f750) van tollen opwegen vaarten enz. op f3100 (v. j. f3700). Voor huur van huizen en andere gebouwen wordt een opbrengst ver wacht van f57519 (v. J. f54303), voor huur of pacht van landerijen f1097 en voor pacht van de jacht en vis- scherij f2936. De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd: Opcenten gebouwde eigendommen; f121689 (v. j f118306). Opcenten ongeb. eigendommen f 1554 (V. j. f 1559). Opcenten op de hoofdsom der Pers. belasting f 185000 (v. j. f 177000). Uitkeering'van het Rijk wegens 30 opcenten op de Dlv. en Tant. beiast. f25000 (v. j. f22750). 18 opcenten op de hoofdsom der Div. en Tant. bel. f8658 (v. j. f13650). Opcenten op de Verm. belasting f12024 (v. j. f12375). Plaatselijke belasting voor het in komen f 1820.000 (v. j. f 1900.000). Deze vermindering houdt verband met de verlaging van het verm cijfer. Belasting op de honden f3200. Belasting pp tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden f52000 (v. j, f'48000). Opbrengst van het vergunningsrecht f9000, eenzelfde bedrag als het vorige jaar. In totaal zijn de belastingen ger. op f 2238228 of ruim f 67000 lager dan het vorige jaar. In 1924 bedroeg de opbrengst van de belastingen in totaal f2570.527. Van het gasbedrijf wordt een winst' uitkeering verwacht van f64850 (v. j. f102400). Voor retributie voor het heb ben.van hoofdleidingen in gemeente grond wordt uitgetrokken f60.000 (v. j. f58000). De winstuitkeering van het electri- citeitsbedrijf is geschat op f150600 (v, j. f 126200), terwijl voor retributie is uitgetrokken f 90600 (v. j. f 84000). Van de gemeentelijke gestichten „En degeest" enz. wordt een winst ver wacht van f 1300; van het Slachthuis een winst van f22000 en van de Ijs fabriek een saldo van f12000. Tenslotte melden we nog, dat de be grooting van het gem. waschbureau een voordeeiig saldo aanwijst van f 1700. De „Pniël"-Bazaar. Onze verwachtingen aangaande den Pniël-bazaar blijken niet misplaatst te zijn geweest. Het is werkelijk iets moois geworden, dank zij de inspan ning die de „standhouders" zich heb ben getroost, en dank zij ook de aan kleeding van de zaal(en) door den heer v. d. Willik Het was een heel gezelschap, dat gisterenavond de officieele opening bijwoonde, die een half uur voordat de bazar voor het publiek werd open gesteld, plaats vond. De voorzitter van het Bazar-comi-, té, de heer G. Veerman heette tn een kort openingswoord de vele aan wezigen hartelijk welkom, o.w. inzon derheid den burgemeester, Jhr. de Gij- seiaar en Mevr. de Gijselaar. Spreker verzocht daarna Dr. J. Riemens een gebed en een openings woord te willen uitspreken Nadat gemeenschappelijk gezongen was Gezang 2:1: Alleen den Hoogen God zij eer, ging Dr. Riemens voor in gebed, om daarna in een geestige toe spraak de beteekenis van dezen ba zaar uiteen te zetten. Spr. bracht allereerst hartelijk dank aan het „meubilair"-comité van Pniël, dat alleen bestaat uit jonge menschen. Op eigen initiatiet zijn zij aan 't werk gegaan om het oude wijkgebouw wat het inwendige betreft in een ver nieuwd gewaad te steken, opdat de verkondiging van het Evangelie niet belemmerd zal worden door verouderd meubilair. Bijna alien hebben zij een deel van hun geestelijke opleiding bin nen de muren van het Pniël-gebouw genoten. Het lijkt op 'teerste gehoor wat ma terialistisch, aldus spr. om te werken voor een nieuw meubilair, maar wij weten ook, dat in het geestelijke leven vorm en inhoud zoo ontzettend veel met eikaar te maken bobben Naar een kostelijk woord te luiste ren is heerlijk, maar achter een dikke pilaar in de Pieterskerk hoort men er niet voel van. Jn dit opzicht hebben kathedralen en wijkgebouwen wel eenige bezwaren met elkander gemeen. Pniël" wordt door ieder geroemd om zijn forschen opzet, zijn statig, mas sief voorkomen en zijn kolossalen in druk Maar het inwendige laat wel iets te wenschen over. De groote klok in de gang wijst in den regel meer de eeuwigheid dan den tijd aan, en de vensters hebben wel iets van die in deegevangenpoort in den Haag. Neen, wij wenschen niet veel pracht cn praai bij de Evangeliebediening, maar het gezonde Protestantisme van de 20ste eeuw paart wel gaarne nette soberheid aan sobere netheid. Wij moeten ons jonge volkje, dat bij honderden iedere week opkomt naar Zondagsschool, kinderkerk, catechisa tie enz. ook kunnen ontvangen in een omgeving, die gunstig werkt op zijn godsdienstige neigingen. De meubilair commissie blijkt dat ook te hebben gevoeld. Er is schitte rend gewerkt. Velen hebben hier hun toewijding gegeven "en zullen die nog geven. Geen oogenblik had spr. ge dacht hier zulk een bazar te zuüon zien verrijzen Spr. uit dan ook zijn diepgevoelden dank jegens de jonge lui van het meubilair-comité, en de andejre medewerkers. Worde hun werk rijk beloond. On spr.'s verzoek nam nu de bur gemeester het woord om den bazaar te openen. Spreker uitte zijn ingenomenheid met het doel dat déze bazaar beoogt, Het is werkelijk zeer gewenscht, dat „Pniël" de beschikking krijgt over be ter meubilair. Dat zal de geestelijke belangen ten zeerste ten goede komen. Spr. wenscht Dr. Riemens en het co mité van harte geluk met het aan vankelijk slagen van den bazar. Mo gen de giften door vele worden ge volgd, aldus spr. en werpe de bazaar goede resultaten af Hiermede verklaart spr. den bazaar gaarne voor geopend (appiius). Onder de schoon klinkende to nen van een muziek-ensemble ver spreidden zich nu de gasten, terwijl ook de bezoekers begonnen te „loopen" over het bazaar-terrein, waar ai dade lijk de verkoop in vollen gang was. Geen wonder ook, men zou wel van alle stands tegelijk willen koopen. We merkten reeds op, dat het er op den bazaar aardig uitziet en wil len daaraan nog iets toevoegen over de samenstelling. Van de genummerde stands is veel werk gemaakt. Dit werd mede bereikt doordat den deelnemenden winkeliers zelf het beheer over hun expositie werd gelaten, van de op brengst waarvan zij een zeker percen- tageaan de kas afdragen. Een prac- tisch bonnènstelsel maakt dat zelfs de gedachte aan een niet-bedoelde bestem ming kan wijken. -Het voorradige betreft verschillende branches. De schilderijen- en Iijstenhandel van den heer L. Questroo, Nieuwe Rijn, die op de LA WET nog zoo'n goed figuur maakte is ook hier present met een mooie collectie kunstvoorwerpen, gra vures, etsen, enz die best hun weg zullen vinden. De heer de Jong, Hoogewoerd, brengt een aardige verzameling speelgoede ren; de fa. J. Buurman en Zoon, Utf. Jaagpad, die ook een deel van de ver siering verzorgde, is aanwezig met 'n smaakvol gearrangeerden bloemen- en geimiteerden vruchtenstand. Daar gaat zoo'n fijne herfststemming van uit Daarnaast is een wat minder poë tisch getinte doch minstens even nut tige stand van mej. H. J Larrewijn, Decimastraat, die wol-artikelen be treft. Kousen en sajet in alle genre's. Dan is er ook 'n welverzorgde stand van den heer E. R. Beulink met ban ket, suikerwerk, speciaal bonbons enz. Daar zal ook menig dubbe^je van eigenaar(esse) veranderen. Maar goed ook in dit geval. De Hoogewoerd bazar verkoopt snoe zig klein tafelgoed en speculeert voor het overige ook al op de talrijkheid van de Hollandsche jeugd, met een flinke verzameling speelgoed De heer L. K. v. d. Vlist, Botermarkt, brengt veel moois (en geurigs) op êvet gebied van toiletartikelen en parfums. Wat mannelijker, maar niet minder fijn verzorgd is de stand van den heer Arie v. Duuren, die rookartikelen mee gebracht heeft en naast wien de heer P. J. Arnmerlaan Pieterskerkkoovsteeg weer zorgt voor de gewenschte afwis seling door allerlei instrumentale be- noodigdheden voor de muziekwereld te exposeeren. Tenslotte belanden we dan bij een sobere, maar (als alles) degelijke stand van de jonge bloembollen-firma de Bidder en Rabner. Wie iets voelt voor Kerstmis-broei doe hier de portemon- naie open. Het centrum van den bazaar is ge heel gewijd aan een groote expositie van het comitë (niet de leden) zelf, waarvoor verschillende particulieren en winkeliers (de Kier, v. d Willik, de Wit Voldersgracht, de Wit Peli kaanstraat e.a.) bijdragen zouden. Vooral is hier een prachtige collec tie handwerken, die de aandacht trekt Wat, er verder nog te zien is noe- mon we in een vaartje 'n geurige koffiestand, een hengelgelegenheid (electrisch wel te verstaan); ettelijke grabbeltonnen en sjoelbakken, nevens een arrogant ratelend geluksbord, waarop een pop te winnen valt en een draaiende parapluie^ waarvan men voor één dubbeltje twéémaal een sur prise mag trachten af te knippen. t Was er gisteravond reeds vrij druk; de kasea-houders hadden de handen vol met het hoeken der ont vangsten. Ga het zoo maar even door. Heden- en morgenavond nog. Behalve het reeds tv :;mde ensem ble verleent ook een mannenkoor mu zikale medewerking. Jubileum B. de Koning. Een jubileum, dat in breeden kring belangstelling zal vinden, staat mor gen te worden gevierd. Wij bedoelen het zaken-jubileum van de fa. B. de Koning, de overbeken de Manufacturenzaak op den hoek DonkersteegHaarlemmerstraat, die dan 50 jaar zal bestaan. Gedurende een halve eeuw het ver trouwen te bewaren van een uitgebrei- den kring van afnemers en daarbij tevens de zaak zelve voortdurend uit te breiden en te moderniseeren zon der daarbij achter te blijven in een billijke prijsregeling, dat is een mooie prestatie, die blijk geeft van veel ge zonde energie en vakkennis Er is hier dan ongetwijfeld reden om bij dit jubileum even stil te staan. De zaak werd in 1875 opgericht door wijlen den heer B. J. P. de Koning, die in 1920 overleed, de vader van den tegenwoordigen firmant. De allerjongste geslachten uitgeslo ten, zullen velen zich nog het winkel pand herinneren, zooals het er vóór 'de groote verbouwing in 1914 uitzag. Mocht evenwel het uiterlijk er over eenkomstig de eischen van dien ou deren tijd wat eenvoudiger uitzien, de naam van de firma had zich reeds spoedig een goeden klank verworven. Tot ver in den omtrek telde de zaak reeds vroeg haar talrijke afnemers, onder particulieren zoowel als onder de aldaar gevestigde winkeliers, voor wie ook toen reeds een engros-afdee- ling aan de zaak verbonden was. Wie dan ook mocht denken, dat de bloei dezer zaak speciaal met den oor logstoestand een aanvang zou nebben genomen vergist zich, de feiten wij zen het anders uit, want nadat in 1913 de zaak was overgegaan in handen van den jongeren firmant, begon in het begin van 1914 reeds de groote verbouwing, die tevens uitbreiding was doordat er het perceel Donker steeg 4, waarin voordien de galante- rieënhandel der fa. v.d. Stok gevestigd was, werd bijgetrokken, en waarbij het-mooie hoekpand zijn tegenwoordig modern frontaanzijn kreeg. Even dreigde het uitbreken der mo bilisatie het werk stop te zetten, maar het gelukte toch met de beschikbare krachten klaar te komen, zoodat nog in September van hetzelfde jaar het verbouwde perceel kon worden open gesteld. Reeds 3 jaar later, in 1917, volgde nog een uitbreiding toen door aan koop van het pand van de oude iirma Christiaanse, die er een slagerij had, en zoo ontstond geleidelijk de groote zaak zooals men die tegenwoordig kan bewonderen. Nog altijd is goede kwaliteiten te gen billijke prijzen te leveren het de vies van fa. B. de Koning, waarvan de leidende firmant reeds 32 jaar lang in de zaak is. Het kan niet verwon deren dat de jubileerende firma haar gedachteni9feest stelde in het teeken van de reclame, zij het dan ook een reclame waarin het artistieke element niet ontbreekt, getuige het zeer fraaie jubileumboekje, dat de firma dezer da gen uitgeeft, met een mooien omslag van den heer B. Planjer en dat belang rijke medédeelingen behelst. Voor verdere bijzonderheden kunnen wij verwijzen naar de betreffende ad vertenties, inzonderheid die in het nummer van gisteravond. Morgenmiddag houdt de firma een receptie, waar zeker heel wat handels vrienden hun belangstelling zullen uiten. Ook onzerzijds gaat een harte lijke gelukwensch uit naar de 50-ja- rige, dig in weerwil van het vermoei ende zakenleven nog met den dag jon ger schijnt te worden. Burgerlijke etend. Géboren: Maria Catharina, dochtbf v. P. C. d e Boer en K. V. Walraven. Ma ria Margaretha, dochter van J. H. Ver schuur en A. A. Zoutman. Cornelis Pau- ius, zoon van C. P. Devilee en J. P. Her ruer. Jacobus Martinus, zoon van G. P. Turk en J. G. v. Hameren. Pieter Wilhelmus,^ zoon van C. v. Daalen en J. de Zwijger. Pieter, zoon van W. Beekman en C. M. Bronsgeest. Marga retha Cornelia, dochter van H. J. d<f Groot en M. E. Broekhujjae. Johanna, dochter van W. D. Wendt en J. Jonker. Franciscus Petrus, zbon van P. J. Vol- watsr en A. M. Bevenbergere. Margrie tha, dochter van F. Kasteele en M. Gouts. Rosette, dochter van M. _Blitz en B. Polak. Wilhelmus Gerardus, "zoon. van C. J, v. d. Linden en C. H. Kieip. Gewone advertentiën per regel 2y/« cent Ingezonden Mededeelingen, d abb el UH Bij contract, belangrijke rednetie. Kleine adTertentiën bij YoonrftbeUliag ▼an ten hoogste 30 woorden, worden doge lij ka geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland. Een sensationeede proefvlucht. De Amsterdamschc rechtbank be handelt de geruchtmakende moord zaak te Amsterdam. Buitenland. De Dnltsch-nationaUn tn de ae. pact conferentie. De derde Volkenbondscommissie beeft het voorstel-Loadon betreffende de voorbereiding der ontwapenings conferentie ln er-r.igszlns gewijzlgden vorm aangenomen. De Britse he regeering zal bij wijze van proet ongehuwde werkloozen tot landbouwers opleiden. Het verluidt, dat de Keulsche zóne in de eerste helft van November zal ontruimd worden. Willem Lodewijk, zoon van G. L. N. Wjjlinch en W. Glimmerveen. Pieternei- la, dochter van A.- Schelven en B. de Wolf. Karei, zoon van W. Dool en J. de Bruin. Lucas Petrus, zoon van A. Dis seveld en M. Hemerik. Theo, zoon van J. Goedemans en C. J. v. Beuzekom. E- lisabeth, dochter van A. Stikkelorum en H. W. M. Koet. Johanna Cornelia, dochter van J. T. Markus en H. Wit- teman. Johanues Albertus, zoon van G. Heggink en S. M. Melet. Maria Johanna dochter van P. Wl de Groot en C. de Bolster. Willem Frederik, zoon van J. de Wolf en H. C. J. Monteba. Marie, dochter van E. J. Choufour en M. E. Vilders. Jannetje, dochter van H. v. d. Mark en J. Bierenfenger. Dirk Johan nes, zoon van P. Lut en J. Wassenaar, llarinus Hendrik, zoon van A. Kore- man en M. de Haan. Cornelis, zoon van J. van Velzen en M. M. Pjjnaker. Overleden: W. B. P. Overes, zoon, u mnd. M. Verver, zoon lo weken. M. 3. v. Eek-Dijkgraaf, vt. 70 jaar. J. M. Struivennberg, vr. 73 jaar. W. Haan etra, wedr. 83 jaar. J. Dee, man 67 jr. H. Mulder, man' 48 jaar. M. C. v. Schie- Schouten, vr. 25 jaar. J. v. d. Bent, m. 70 jaar. H. J. M. Proot, man 58 jaar. M. Poelw(jk-Meüer, vr. 54 jaar. C. C. Wildenburg, wede. Campsens, 73 jaar. M. Christiaanse, zoon 20 jaar. Cl Sree- dijk, zoon 10 jaar. A. Jongeleen, zoon 5 dagen. K. Swart, dr. 36 jaar. C. W. v. Ettinger-v. d. Steén, vr. 67 jaar. Jaarboek der Universiteit. Ons werd door de uitgeefster, de fa. S. C. van Doesburgh, toegezonden het „Jaarboek der Rijksunivedsiteit te Lel den 1925." Dit boek bevat, we kunnen zonder overdrijving zeggen op volledige wijze, alle gegevens betreffende de Universiteit alhier. In het eerste deel, dat den tegen woordigen staat der Universiteit (21 September 19'5) behandelt, vinden wij o.m. de wetenschappelijke inrichtin gen en verzamelingen (bibliotheken, musea, laboratoria, ziekenhuis), ven- volgens de series lectionum, een over zicht der colleges, de academische prijsvragen en rijksbeurzen, alsmede de Stichtingen, fondsen en vereeni- gingen ter bevordering der studiën Het tweede deel beschrijft de geschie denis der Universiteit gedurende het academiejaar 1924-25. Hierin is ook opgenomen de oratie van Prof. Mr. A. J. Blok: „De ontwikkeling van het strafstelsel ln Nederland", gehouden op 9 Februari 1925; voorts de Promo tie en het Antwoord van H M. de Koningin; levensbeschrijvingen van de professoren, die in het afgeioopen jaar hun ambt aanvaardden; Dr. W. A. Kuenen, Dr .J. H. Kern, Dr W. J. de Haas, Dr D. Cohen, Dr. A Verwey, Mr. J. C. van Oven en Dr. C. A. Crom- melin, een necrologie van de overle den hoogleeraren. Mr A. C. Visser van IJzendoorn, Mr. dr J. Oppenhelm en Dr. D. A. de Jong; het album studio- rum tijdens het rectoraat van Prof. Blok; de naamlijst der met goed ge volg geëxamineerden; de promotlën (hierbij valt het op, dat ln de faculteit der godgeleerdheid geen promotiën plaats hadden); ten slotte verslagen omtrent de werkzaamheid van univer sitaire vereenigingen en stichtingen gedurende het academiejaar 1924-25 en de door Prof Blok gehouden red:: tot overdracht van het rectoraat, j.l Maandag gehouden. Een aanhangsel bevat opgaven bei treffende de overige Nederlandsen» Universiteiten en Hoogescholen, ad.de

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1