abonnementsprijs Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. eerste blad. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN stadsnieuws. advertentie-prijs Belangrijkste nieuws in dit Mummer. binnenland. 6© JAARGANG DINSDAG 22 SEPTEMBER 1921 NUMMER 1624 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 T Het socialistisch congres. Het congres, door de S.D.A.P. en het N.V.V. te 's-Gravenbage gehouden en de daaraan verbonden huldiging van Mr.'Troelstra heeft ons zeker wel iets te zeggen. Het bevestigt ons wat ook de pas ge houden verkiezingen weer leerden, dat de S.D.A P. zich in ons land tot een ge weldige macht heeft ontwikkeld. Dat er duizenden en tienduizenden zijn, die van het Socialisme en de socialistische beginselen niets begrijpen, maar die in de revolutionaire leiders hun vertrou wen stellen en die, zij 'tdan niet prin cipieel - en uit overtuiging, de roode vaan van het Socialisme stellen boven het Kruis van Christus. Wij zouden niet verstandig doen voor tieze feiten de oogen te sluiten en te doen alsof dit alles ons niet aanging. 't Is waar, we behoeven aan deze be weging geen overdreven betee^enis toe te kennen. Principieel staat het Socialisme op denzelfden grondslag als het libera lisme. £öoals het Socialisme een revolutio nair karakter draagt, zoo leefde ook het liberalisme uit de revolutionaire beginselen. De toepassing verschilt, maar het be ginsel blijft hetzelfde. Zooals het Socialisme officieel met t'en Godsdienst niet wil rekenen, zoo vsrwees ook het liberalisme den gods dienst naar de binnenkamer. Zooals het Socialisme zich niet wenscht te buigen voor de goddelijke ordinantiën, zoo leefde ook het libe ralisme, met verwerping van Gods Woord, bij het licht der menschelijke rede. Inzooverre is er dus weinig veran derd. En wanneer we dan naast elkaar plaatsen het percentage van ons volk, dat zich vroeger door de liberale be ginselen liet leiden en dat thans zich schaart achter de banier van het so cialisme. dan blijkt dat er voor de re volutionaire groepen weinig reden is om nu reeds victorie te roepen. Al de socialistische fanfares veran deren niets aan het feit, dat de recht sche partijen opnieuw een stevige meerderheid behaalden <en dat in de vakbeweging meermalen niet de mo derne. bonden maar de Christelijke organisaties de leiding hebben. Maar toch, zooals gezegd, mag dit voor ons geen reden zijn, óm deze be weging met een schouderophalen voorbij te gaan. Zeker# ze heeft haar zwakke plek ken. En daarvan is haar overmoed. Om den moed er bij de massa in te* houden en de naakte feiten te bedek ken, stelt men het voor alsof de heil staat nu zoo ongeveer bereikt is. „Elke stap zoo profeteerde Mr. Troelstra draagt het karakter van den eindstrijd voor het socialisme." Natuurlijk weet men wel beter. De gehouden referaten hebben het wel anders geleerd. In het allergunstigste geval zal men het in de naaste toekomst zoover kun nen brengen, dat men in bond met an dere partijen het regeerkasteel bezet. Misschien zal men dan in staat zijn enkele gewenschte „hervormingen" door te voeren; aan de komst van het socialisme zal een en ander zeker niet bevorderlijk zijn. De fanfares van het socialisme, al leen bedoeld om de innerlijke zwak heid te verbergen, behoeven ons dus niet te verontrusten. Er is echter iets anders dat van veel meer beteekenis is en waarop nooit genoeg de aandacht kan worden ge vestigd. Het is het onvermoeide pogen om de jeugd .zooal niet voor het Socialisme, dan toch voor de „beweging" te be zielen en de harten te revolutioneeren. Ddar dreigt het gevaar. En nu moet ook het pas gehouden congres ons weer een aansporing zijn om de wacht te betrekken bij het be ginsel én ons volk duidelijk te maken waarom het in den grond der zaak gaat. De groote vraag is of wij, of onze kinderen, de souvereiniteit Gods over BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 al 't geschapene, ook over denmensch en het menschelijke leven erkennen. 01 wij willen zoeken de gerechtig heid van het Koningschap Gods. Of Jezus Chri9tus zal staan in het middelpunt van ons denken en han delen of dat de mensch en het men schelijke voor ons de hoofdzaak is. Daarbij moeten we met ons zelf be ginnen. Allereerst moeten we leeren zelf diep te huigen voor de majesteit Gods en onszelf gevangen te geven onder de gehoorzaamheid van Christus. Maar dan ^moefen we ook vooruit niet om de socialisten, maar om het heiliooze. wijl God-looze Socialisme te bestrijden en het revolutiezaad uit te rukken uit de harten. GEMEENTEBEGROOTING 1926, V. Wij komen nu tot het Middelbaar Onderwijs, waarvan de kosten zijn ge raamd op f217046, of ruim f7000 meer dan het vorige jaar. De inkomsten (f70650) zijn ruim f3000 hooger, zoo dat het nadeelig saldo voor de gem. is gestegen tot f146396. Aan jaarwedden is uitgetrokken voor de H.B.S. voor jongens f 92789.26 en voor die voor meisjes f45.249.11. De kosten voor de instandhouding van schoolgebouwen enz. zijn geraamd op f2454 voor de H.B.S. voor jongens en f 1435 voor die voor meisjes. De kos ten voor verlichting en verwarming zijn resp. geraamd op f4824 en f2650. Voor aanschaffing en onderhoud der meubelen enz is uitgetrokken f2605 en f4010 en voor adm.- druk- en adv. kosten resp. f740 en f300. De opbrengst der schoolgelden is geraamd op f28300 (v. j. f 26310) terwijl aan subsidie van het Rijk verwacht wordt, evenals vorig jaar f18000. Het Gymnasium is mede een kost bare inrichting voor onze stad. De uit gaven zijn in totaal geraamd op f97200 en de inkomsten op f 54755, zoodat dit hoofdstuk een nadeelig slot geeit van f42445 (v. j. f40432). Voor salarissen is uitgetrokken f 70292.93 (v. j. f 679691. Voor instandhouding van het school gebouw is op de begrooting gebracht f1574, voor verlichting, verwarming enz. f3300 (v. j. f2735) en voor het aan schaffen en onderhoud van schoolmeu beien en z f1880 (v. j. f1580). Het Nijverheidsonderwijs vraagt dit jaar in den vorm van subsidies aan di verse scholen een bedrag van f96725 (v. j. f 99064). Het stedelijk Museum „De Laken hal" vraagt een uitgaaf van f26773 (v. j. f28564) waartegenover als inkom sten staat een bedrag van f1350, aan entreegelden. Voor volksfeesten is uitgetrokken f7110 en voor subsidie aan het Leid- sche Muziekcorps, evenals vorige jareU f4000. Als subsidie voor de openbare leeszaal is uitgetrokken f4481, als bij drage in de restauratiekosten van de Ned. Herv. Ke^I. f 1000, als subsidie voor „Kennis is Macht" f5110 en als toelage aan de fad. Leiden van de Nederl. Mij. v. Tuinb. en Piantk. f100. De jaarwedden voor de 9tadsgenees- heeren, de stadsvroedmeester en stads- vyoedvrouwen zijn evenals het vorig jaar in totaal geraamd op f 10350: Voor het verstrekken van geneesmiddelen aan behoeftige ingezetenen is uitge trokken f7800 (v. j. f9000) en voor kos ten van Ziekenverpleging f87500 (v. j. f 80.000). De kosten wan overbrenging, plaat sing en verpleging van arme krankzin nigen zijn geraamd op f 228250. Hierbij wordt echter gerekend op een subsidie van de provincie groot f76083 en van particulieren groot f18000. waarvan echter f6000 aan de provincie wordt uitgekeerd. De subsidie aan het Burger!. Armbe stuur is geraamd op f204000 (v. jaar f256500). Aan die zieken verplegingen in de Wijkgebouwen wordt evenals vo rige jaren in totaal uitgekeerd f12000. Voor de Stedelijke Werkinrichting wordt noodig geacht een bedrag van f10198. De kosten voor den Armenraad zijn geraamd op f 15080. Voor uitkeeringen aan uitgetrokken wcrkloozen is uitgetrokken f 160.000 (v. j. f200.000); voor subsidie aan werk lozenkassen f 32000 (v. j. f 395101voor kosten van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken 122000 en voor ds Comm. van Advies voor Socilae Zaken f 1000. Van de verdere uitgaafposten ver melden we nog: kosten voor toezicht op de invordering van de plaatselijke belastingen 110200; verlies van den P.einigings- en Ontsmettingsdienst f256500 (v j. f251500); verlies Gem. Bank van Leening f15859; en onvoor ziene uitgaven f 100.000 (v. j. f258.637). Leidsch üniverslteitsfonds. Aan het bij S. C. van Doesburgh alhier verschenen Jaarboek der Leid sche Universiteit voorkomend verslag van het Leidsch Universiteitsfonds, over het academiejaar 1924/1925 is het volgende ontleend. Waren op 8 Februari 1924 van de bijzondere hoogleeraren, aan deLei- sche universiteit verbonden, drie door het Leidsch Universiteitsfonds aange steld, de heeren Einstein, Koolemans' Beyne'n en De Josselin de Jong, thans in idit geval tot 4 geklomïrien; de ver- eeniring het Nederiandsch Lyceum' stelde namelijk het Fonds financieel in staat een bijzonderen leerstoel te stichten voor de oude geschiedenis meer bepaald voor de geschiedenis van den Hellenistischen tijd. Tot hoog leeraar werd benoemd dr. D. Coheri die op 10 December zijn ambt aan vaardde. Tot onze vreugde was proi. Lorentz opnieuw bereid in dezen cur sus een reeks wetenschappelijke voor drachten te geven, waartoe de regee ring' ook thans machtiging verleende. Tal van personen en 'instellingen! Werden ook in dit jaar door een sub sidie vanwege het Fonds ondersteund: Het Instituut Kem voor Indische ar- chaeologie ontving een bijdrage van f1000; het Instituut voor Tropische Geneeskunde, dat met zeer vele moei lijkheden te kampen had, 1750; da Z.-HoIIandsche Archaeologisch .Com missie f 200 voor herstel van oude graven van Leidsche professoren te Katwijk; de interacademische commis sie voor internationale studiebelangen, t200. De heeren dr. Stiasny, Vogel' en Guarnien ontvingen elk f200 ter tegemoetkoming in de kosten van huni onderwijs; prof. Gertli voor hetzelfde doel f 2o0; ar. Walch voorloopig f 100 Het Fonds ondersteunde dr. Droog- leever Fortuyn met f200 voor Weten schappelijke onderzoekingen te Ma drid; dr. Hbiwerda met f 500 voon opgravingen; proi. Escher met f300 voor den aankoop van doorsneden van gesteenten; de Vereeniging tots bevordering van de opleiding tot In strumentmaker ontving wederom flOO Aan het salaris van de 'typiste IM dienst van den iLeidschen Senaat, droeg het Fonds nog eens f 750 bij. Nu in den vorigen academische» cursus was gebleken, dat voor lessen in elementair Latijn bij vele studenten belangstelling bestond, werd ook in October 1924 opnieuw met zulk een reeks van lessen aangevangen, waar van ook thans dr. C. de Boer de lei ding op zich nam. Een prijs voor Indonesische juristen werd op advies der juridische facul teit voor 1924 niet toegekend. Behalve het Universiteits-jaarboek werd aan alle leden van het Fonds een exemplaar gezonden van de voor dracht door. dr. P. C-. Molhuysen in de Koninklijke Academie van We tenschappen uitgesproken, getiteldd De voorrechten der Leidsche universi teit. Voor de tweede maal werd de Uni versiteitstag gevierd, nu te Deventer op 4 en 5 October 1924; de protes- isoren dr. W. Nolen en dr. H; T. Colenbrander bleken bereid bij die gelegenheid een voordracht te houden te Deventer, terwijl een commissie al daar onder voorzitterschap van jhr. mr. van Humalda van Eysinga op twoortrefielijke wijze de viering had .voorbereid. Het Fonds is hun allen veel dank verschuldigd. Dr. Bl. J. O. Schrieke te BatavLa verklaarde zich tot onze vreugde be reid de belangen tan het Fonds in behartig wat een belangrijke ver betering en vereenvoudiging der In disch administratie beteekent. De financiën van het Fonds wer den ook in het afgeloopen jaar aan zienlijk versterkt: Mr. C. Vermeer, lid van de Universiteitsraad, in 1924 overleden, schonk een legaat van f5000; Mevr. Buys-Arntzenius ver maakte aan het Fonds haar gansche vermogen, dat, na aftrek van de on kosten, f35.000 is geraamd; boven dien schonken het Genootschap Noor- they en mevr. Goekoop-De Jongh elk f500. In verband met de viering van den 350sten dies der Leidsche Hooge- School gaven gecommitteerden en de commissie van uitvoering zich moeite het kapitaal en het ledental van het Fonds uit te breiden. Van verschillende giften, voor dit doel ingekomen, kan in dit verslag nog geen melding worden gemaakt. Ondanks het feit, dat de bijdrage van de gewone leden van het Fonds volgens besluit van den Universiteits raad tot f2.50 werd verhoogd, waar door een. aantal leden zich genood zaakt zag te bedanken, steeg toch het totaal getal der leden, begunsti gers donateurs en stichters tot 1524 tegen 1414 op 1 Fdbruari 1924 en 132b op 1 Februari 1923. Kamer van Koophandel. ,Mededeelingen" het orgaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is thans in een nieuw ge waad verschenen. Dit orgaan was het eerste en het oudste op dit gebied, maar de uitvoe ring was tot nu toe ietwat primitief. Daarin is nu verandering gekomen. Het blad dat voorheen bjj „Futura' versoheen, wordt thans uitgegeven cfoor de fa. P. J. Mulder en Zn., die ook bij deze uitgave haar goeden naam hoog houdt. De „Mededeelingen" zjjn nu voor zien van een stevigen omslag, wat al dadelijk een groote verbetering betee- kent. Ook aan de overige uitvoering is alle zorg besteed. Handelsadresboek. Naar het orgaan van de Kamer van Koophandel meedeelt, zal binnenkort een officieel handels-adresboek verschijnen, bevattende de namen en adressen der in geschrevenen in het Handelsregister der Krv. K. voor Rjjnland. De samenstelling is opgedragen aan den heer K. F. van der Wuk Jr., alhier. De Senaat. De academische senaat heeft gister middag benoemd tot zjjn secretaris voor het studiejaar 1925'26 Prof. Mr. E. !M. Meyers. De aftredende rector, Prof. Mr. A. J. Blok, werd tot Assessor benoemd. Bazar „PnlBl." De bazaars beginnen weer te komen 't wordt herfst. Ditmaal zal in gebouw „Prediker", Janvossensteeg, de eerste worden ge houden, en wel vanwege een comité dat zich heeft voorgenomen gelden bij een te brengen voor de vernieuwing en noodzakelijke uitbreiding van het meubilair in het wijkgebouw „Pniël" aan de Middelstegracht, de bekende wjjk van Ds. Gunning, waar thans Dr. J. Riemens de leiding heeft. Gedurende drie dagen zal de bazaar geopend zjjn, vandaag, morgen en Don derdag. Te oordeelen naar den aanvankeljj ken opzet, schijnt het iets bijzonders te zullen worden wat den omvang be treft; hij omvat n.l. de drie grootste zalen van Prediker". Hieruit mag tevens worden afgeleid, dat er ook wat de verscheidenheid be treft heel wat te zien en te koopen zal zijn. Enkele mooie stands waren vanmid -dag al gereed en maakten tusschen de frissche bekleeding reeds een aardig effect. Hedenavond om 8 uur zal de burge meester,' Jhr. da Gijselaar, don bazaar officieel openen. Schaken. Zomerwedstrijd Leidsche Schaakclub „Philidor". W. F. Smeder verliest van H. I. de Nie, G. Bosscha wint van H. I. de Nie. Hiermede is de wedstrijd afgeloopen. De eindstand volgt hier: G. Bosscha 8 uit 8. W. H. v. d. Nat Jr 5 Va ui 8, W. Segaar 4 Va uit 10. P. J. v. d. Zeeuw 4 uit 10, H. I. de Nie en W. F. Snieder beide a uit 10. Do wedstrijd was bedoeld als oefening voor de leden van „Philidor". Om deze redenen namen ook de sterkere spelers van der Nat en Bosscha er aan deel. Segaar wiet een partij Van der Nat te winnen en Snieder speelde beide par tijen remise, wel een bewijs, dat er on der de leden van Philidor goede spelers zijn. Deze wedstrijd is ongetwijfeld aan hun speelsterkte ten goede gekomen. Hieronder laten wj] nog eén de ge speelde partijen volgen, waarin zwart minstens remise had moeten maken. Wit: Bosscha. Zwart: Snieder. 1. 04 05. 2. Pf3 Pcó. 4. b4 Lba. 5. 03 Lc5- 6. 0o Pfö. 7. d4 ed4: 8. od4Lb6. 9. 05 ds. ia. Lbj Pe4. II. La3 Ld7. 12. Lc6: Lc6: 13. Dc2 Ld7. 14. h3 Leó. 15. Pc3 Pc3: 16. Dc3: Dd7. 17. Pes hó. 18. Peó: feó: 19. f4 Tadi 1117. 26. 27'. Tfz 21. Dg3 Tlri. 22. Dh4 h5. :f Die. 25. Der 0-0-0 5: 24. Dhs Tdg8. 27. DI17. 29. Tg3Tg330. eS. Lbo Tg4- 31. Te4. 37. IV13 U.U7. 30. UC3 03. 39. ucj: Les: 40. Td3 d4. 41. Ld2 Kc6. 42. Lf4 Tei. 43. g4 Tgi. 44- Kf2 Tal. 45. gs Kd7. 46. go Ta2:f 447. Kgi Ke7, 48. Gewone advertentiën per regel 32'/i Ingezonden Mededeellngen, dnbbel larlet Bi) contract, belangrijke rednctU. Kleine adrertentiën bij TooroitbetaUng - van ten hoogste 30 woorden, worden dag*- lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Minister Welter ln ons land gearri veerd. Do heer Richters, lid van den Rot- terdamschen gemeenteraad, overleden. Buitenland. Twee Nederlandsche voorstellen ln de Volkenbondsvergadering aangeno men. De Volkenbondsraad zal in Decem ber te Madrid bijeenkomen. De katoenstaking te Bombay is bijna algemeen. Successen der Spanjaarden bij Al- hucemas, te danken aan verraad, dat door Abd el Krim streng gestraft is. Ke2 li. 55. h7 f3t 56. Kdi Kg7. 57. Lf6t Kgó: 58. h8 (Dj Kfs. ,9. O14 ag 60. Dhs+ en wit won na enkele zetten. De Wethouder van Onderwijs zal morgen, Woensdag, geen spreekuur hou dam - De heer J. W. v. Leeuwen alhier, is geslaagd voor het examen Schoon schrijven L. 0. Gistermiddag, om drie uur onge veer, had ui de Zuidsingelgracht bri de Grofsmederij een ongeval plaats. Een zware locomobiel van de fa. Gen- der uit Haarlem, was per zolderschuit naar de fabriek vervoerd om in répara tie te gaan: toen bij het ontladen het gevaarte uit den evenwichtsstand ge raakte en van de schuit of in het water gleed. Daar er voorloopig nog geen kijk op was dat de locomobiel uit het water kon worden gehaald, nam de havenpolitie maatregelen om het verkeer te bevei ligen. Vandaag zou worden getracht om met behulp van een bok de zware drenke ling op den wat te krijgen. A. S. is gisteravond in een cafë mishandeld door de gebroeders S. Terwijl gisteravond een politie agent een dronken man wilde arro- steeren, viel een der omstanders A. S., hem daarbij lastig en gaf deze hem een slag in het gelaat. Wat den agent aanleiding gaf om tijdelijk zijn eersten arrestant ter plaat se te laten, en S. mede te nemen naar het politiebureau, waar tegen den last post proces-verbaal werd opgemaakt. Verkiezing Eerste Kamer. Het centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Ka mer houdt Donderdagmiddag om 5 uur in de vroegere raadzaal in het stad huis in Den Haag een openbare ver gadering, teneinde te voorzien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer de Waal Malefijt als lid van de Eerste Kamer. Overwerkvergunning. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, waarin de in artikel 39, onder A en B, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 genoemde arbeid wordt verricht, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hunne onderne- migen, gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1925, mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrichten ingevolge het bepaalde bij artikel 39 van ge noemd Werktijdenbesluit, voor zoover zulks noodig is om in een continu wer kende fabriek of werkplaats arbeid ih een drieploegenstelsel mogelijk te ma ken, in afwijking van bet bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919 al daar arbeid veriebten: a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in drie ach tereenvolgende weken: b. in drie achtereenvolgende weken gedurende 56 uren, tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur des voor middags. Salarissen Rijkpersoneel. Gemeld wordt dat Zaterdag de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel te 's-Gravenhage, in spoedver gadering bijeenkwam ter bespreking van de vraag, welke houding «al wor den aangenomen tegenover de in de laatstgehouden Centrale Commissie vergadering door de Regeering gedane toezegging, ten aanzien van de tege moetkoming voor bet Rijkspersoneel over 1925. Met groote ontstemming werd ken nis genomen van de zeer onvoldoende tegemoetkoming, welke de Regeering voorstelt aan bet Rijkspersoneel te ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1