CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN Belanyiijkste nieuws in dit Nummer ee JAARGANG VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1925 NUMMER 1621 LEIOSCH ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week.1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 7 Het Eerste Kamer-incident Het incident dat gisteren Üe Eerste Kamer in beroering bracht Is van ge- noegzame beteekenis om daarop nog even de aandacht te vestigen, omdat hierbij weer zoo duidelijk bleek, hoe de diepere beginselen toch inderdaad de verschillende partijen scheiden, maar ook, op hoe feilen tegenstand wij In de komende periode hebben te re kenen. Aan de orde was het adres van ant woord op de Troonrede, waarino.m werd uitgesproken dat handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, richtsnoer blijft voor bestuur, en wetgeving. Als weerslag daarop stelde de Com- missie van redactie voor te antwoor den, dat de Kamer deze uitspraak met helangstell ing had vernomen. De heer de Vos van Steen wijk ech ter wenschte een meer positieve uit spraak en wilde hier lezen: met in stemming. Verwacht mocht worden dat hierte gen geen bezwaar zou worden gemaakt Dat de rechtsche groepen dezen pas sus met instemming vernamen, spreekt wel vanzelf. En de heer Rink achtte het noodig, evenals zoovele anderen voor hem ge daan hebben, er de aandacht op te vestigen dat ook, de andere groepen op 't preadicaat Christelijk aanspraak maken En wordt ook niet voortdu rend gepropageerd, dat de S.D.A.P. volstrekt niet vijandig staat tegenover het Christendom? Men mocht dus verwachten, dat het amendement met algemeene stemmen zou worden aangenomen. Maar zoo ging het niet. Heel de linkerzijde kwam in actie. Met heftigheid werd betoogd dat het niet aanging hier van instemming te spreken. Dit teekende reeds de geesten. Opnieuw bleek hoe men in den grond der zaak vijandig staat tegenover de Christelijke beginselen. In geen geval mocht met zulk een uitspraak instemming worden betuigd. jVlaar daarbij bleef het niet. 'De oppositie bepaalde zich niet tot tegenspreken en tegenstemmen, maar toen het op stemmen aanktvam ver liet, met uitzondering' van den heer Rink, de geheele linkerzijde de zaal, teneinde een beslissing onmogelijk te maken* Je reinste obstructie dus. En aan dit kinderachtig gedoe werd niet alleen meegedaan door de uiterst linksche groepen, maar ook door het deftige liberalendom, dat naar onlangs de heer ter Spill betoogde, door opvoe ding en traditie zooveel hooger staat dan dé rest. Heel de linkerzijde liep te hoop. Van alle kanten laaide het vuur van den tegenstand op. Piltaus en Herodes sloten weer on middellijk vriendschap Het treurige incident bewijst Intus- schen op hoe feilen tegenstand het Ka binet, indien het met de verdediging van de Christelijke grondslagen ernst maakt, zich heeft voor te bereiden. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V De spoorwegen. Met het spoorwegbedrijf is het nog niet in orde. Ondanks de Ingevoerde bezuinigin gen en "het laten rijden van extra-trei nen op Zondagen wat nu naar we vast vertrouwen tot bet verleden be hoort naar badplaatsen en kermis sen, is het niet gelukt de tekorten weg te werken. Voor 1926 wordt nog een tekort ge raamd van f4 millioen. Nu hebben de spoorwegen in de vele autobussen die ,op korte trajecten tai van voordeelen bieden en in de nog veel i talrijker particuliere auto's die ook voor groote afstanden gebezigd worden, zeker geduchte concurrentie. En het zal de vraag zijn of bet in do gegeven omstandigheden wel ooit mogelijk zal zijn de tekorten weg te werken en wat niet minder noodig is de sohrikkelijk booge tarieven te veriagen. Maar juist daarom doet het zoo ei genaardig aan, dat geen enkele poging wordt gedaan om een reeds lang ge vonden lak te stoppen. - Reeds meermalen is er de aandacht op gevestigd, dat de eerste klasse de zwakste plek vormt bij onze spoorwe gen. Naar verhouding worden bier de grootste verliezen geleden, en die ver liezen zouden nog grooter zijn indien de Regeering door allerlei ambtena ren eerste klasse te laten reizen, deze luxe-rijtuigen niet kunstmatig bevolk te. Door afschaffing van de eerste klasse lou dus in de eerste plaats de zoo gewenschte versobering worden gediend, terwijl bovendien de positie van bet spoorwegbedrijf zou worden versterkt. Maar van plannen in deze richting boort men niet Er wordt wel gepompt, maar de lust om dit lek te stoppen, schijnt heel gering. Tot schade van 's lands schatkist en tot nadeel van de belastingbetalers. STADSNIEUWS. GEMEENTEBEGROOTING 1926. IV. Van het volgende hoofdstuk „Eigen dommen niet voor d. publieken dienst bestemd" valt weinig te vermelden. Een belangrijke post, n.l. die betrek king hebbende op het onderhoud en de administratie van bezittingen niet voor den publieken dienst bestemd enz. is geraamd op f50644 of ruim f2000 hooger dan het vorige jaar. Blijkbaar krijgen de huizen en andere gebouwen die de gemeente verhuurt een behoor lijke beurt. Voor dit doel is althans bijna f1400 meer uitgetrokken, waar door het zooeven genoemde artikel al voor een goed deel verklaard is. Vervolgens komen we aan het open baar, gewoon lager onderwijs, waar van de uitgaven zijn geraamd op f 608596, of ruim f 91.000 lager dan op de vorige begrooting Daar echter de in komsten nog sterker zijn gedaald, be teekent dit geen voordeel voor de ge meentekas. Integendeel, terwijl voor deze afd. het vorig jaar een tekort ge raamd werd van f 174.490, wordt nu het tekort geraamd, op f188.168 of ruim £14000 meer. Voor een groot deel is dat een gevolg hiervan, dat het vorig jaar de opbrengst der schoolgelden werd geraamd op f 63000, welk bedrag nu tot f37000 teruggebracht is. Dit wordt gedaan omdat de vorige raming die gebaseerd was op de werkelijke ontvangsten in 1923 n.l. ruim f63000 te hoog is gebleken. In 1924 toch, een jaar later dus, was dit bedrag gedaald tot ruim f32000 Een zeer sterke en bijna onverklaar bare teruggang, die misschien verband houdt met de in 1924 gewijzigde ver ordening en waaruit weer opnieuw blijkt, hoe noodzakelijk het is dat de schooigeldregeliing op een anderen voet wordt geregeld. Voor jaarwedden en wedden der on derwijzers is uitgetrokken f410 923, waarvan een bedrag van f341.728 door het Rijk wordt vergoed. Het vorig jaar waren deze wedden ger. op f496.959 De kosten van het instandhouden van schoolgebouwen enz. is geraamd, op f17346 (een bedrag dat ongeveer f 500 hooger is, dan het vorig jaar werd uitgetrokken. De post onderhoud 'schoolmeubelen is lager dan het -vorige jaar, n.l f8350 (v. j. f8560). Voor aanschaffen en on derhoud van schoolboeken, leermidde len enz. is f18548 uitgetrokken of f 17 minder dan bij de vorige begrooting. Verlichting, verwarming enz. waagt f34500 of ruim f1000 meer dan het vorige jaar. Voor schoolbibliotheken is uïtgetrok ken f 900 (v. j. f 520). Uit de ingekomen aanvragen is n.l. gebleken dat een ver hooging van dezen post met f380 noo dig is. Ook van het openbaar uitgebreid lager onderwijs geldt, dat de uitgaven lager zijn geraamd dan het vorig Jaar (f 1032.70 tegen v. j. f111542) maar "dat niettemin het nadeelig saldo voor de gemeente zeer belangrijk is gestegen, n.l. van f25.593 tot f38789, wat een verschil maakt van ruim f13000, een gevolg van het feit dat de Rijksbijdrage is gedaald, waardoor de kosten voor de gemeente vermeerderden. De kosten voor het openbaar buiten gewoon lager onderwijs zijn in totaal geraamd op f37063, terwijl de inkom sten zijn geraamd op f29547. Het openhaar voorbereidend onder wijs zal volgens deze begrooting voor de gemeente een uitgaaf met zich bren gen van f69784. De inkomsten zijn ge raamd op f2450 aan schoolgelden en J f1550 aan pensioenbijdragen, terwijl op de begrooting o.m. de volgende uit gaafposten voorkomen: jaarwedden f 43825, kostenschoolgebouwen f 6810, verlichting verwarming enz. f5325. Wij maken hierbij meteen melding van wat door de gemeente voor het bijzonder voorbereidend lager onder wijs wordt uitgegeven, n.l. f27000 of f13600 meer dan het vorige jaar. In hoofdzaak is dit een gevolg van de sterke uitbreiding van dit onderwijs. Voor. de Chr. bewaarschool aan den Heerensingel is n.l. uitgetrokken f 4870 terwijl-een bedrag van pl m. f9000 is gereserveerd voor nog in behandeling zijnde nieuwe aanvragen. De uitgaven voor het bijzonder lager onderwijs zijn in totaal geraamd op f 276200 of ruim f 53000 hooger dan het vorig jaar. Bovendien moesten de ont vangsten te dezer zake f,11000 lager worden geraamd, zoodat de zuivere kosten voor de gemeente stijgen met ruim f64000. De post boventallige onderwijzers is verhoogd van f 23000 op f 35000, waar bij dan nog komt een bedrag van f3000 voor pensioenbijdragen. Voor de instandhouding van bijzondere scho len is uitgetrokken f84000 (vorig jaar f 77000) voor vergoeding terreinen en gebouwen f 37250 (v. j. f 36230) en voor aflossing van geldleeningen ten behoeve van het bijz. onderwijs f27723 Voor het hijzonder vervolgonderwijs is in totaal f 7000 op de begrooting gebracht en voor het bijzonder uitge breid lager onderwijs f 30848 (vorig j. f 27933) De uitkomsten zijn echter ook belangrijk hooger geraamd dank zij de meerdere opbrengst van de schoolgel den (f 10700, v. j. f 7000), zoodat de zui vere kosten voor de gemeente zijn ge daald van f 20713 tot f 18608. Voor vergoeding boventallige onder wijzers is uitgetrokken f 5000 (vorig j. f 3500) voor kosten van instandhou ding scholen f 8000 (v. j. f 6600) en voor vergoeding voor terrein en gebou wen f 5550 (v. j. 7835). De uitgaven der Kweekschool voor onderwijzers zijn geraamd op f46147 (v. j. f 35552) welke verhooging een gevolg is van de hoogere salarieering Hiertegenover staat echter aan bijdra gen van het Rijk een bedrag van f 42376. Leidsche Christel. Oranfevereeniging. Ter afwikkeling van eenige huishou delijke zaken en ter bespreking van feestplannen hield gisteravond de Leidsche Christelijke Oranjevereen in het gebouw Nathanaël in de Mori- aansteeg een zeer geanimeerde leden vergadering. Helaas was volgens een mededeeling van den waarnemend voorzitter, 'den beer J. v. d. Steen de voorzitter, Ds. H. Thomas nog niet zoodanig hersteld dat hij de vergadering kon leiden. On der instemming uitte spr. zijn beste wenschen voor 's voorzitters volledig herstel. De secretaris, de heer L. Boekk^i las vervolgens de notulen der vorige feestvergadering, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Eenige huishoudelijke zaken waar over reeds in vorige vergaderingen uit voerig was gesproken, werden door 't bestuur nader uiteengezet, waarna de vergadering het beleid van het functi- onneerend bestuur goedkeurde. Tevens hechtte de vergadering haar goedkeuring aan het nieuwe huishou delijke reglement, waarin verschillen de wijzigingen vervat zijn, voorname lijk betrekking hebbend op de bevoegd heid van de ledenvergadering ten aan zien van de uitvoering van feestplan nen. Vervolgens werd een uitvoerige bespreking gewijd aan- de viering van de a s. feesten: de 3 Oct. herdenking en het zi!ve»en huwelijksfeest van H M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik Besloten werd de beschikbare middelen in hoofdzaak aan te wenden voor eer. grootsche viering van het laatstgeoemde feest in de maand Fe bruari, opdat dit vooral goed tot zijn recht kome. De traditioneole 3 October feest avond, die lioel veel kosten met zich brengt en docr de feestelijkheden in de stad uiteraard niet zoozeer als eon behoefte wordt gevoeld, zou dan dit maal kunnen vervallen en worden ver vangen door een feestelijke viering van d;n verjaarde? der Oranjevereeniging op 2i November a.s. Na breedvoerige discussies vereanig- de zich de vergadering met alle voor- J stellen van het bestuur. Er zal aan de leden gelegenheid ge geven worden om plannen voor de nu besproken feesten samen te stellen en in te dienen, terwijl ook het bestuur zulks doen zal. Op een binnenkort te houden ledenvergadering zullen dan die plannen worden vergeleken en de finitief vastgesteld. De vergadering was vrij goed be zocht en had een prettig verloop. Postbestelling op Zondag. Aan de Kamer van Koophandel en! F abrieken voor Rijnland was ver zocht advies uitte brengen omtrent de» Imogelijkheid van opheffing der Zon- dagsbestelling. Aan dit verzoek is vol daan. Wij' laten bedoeld advies in zijn geheel volgen: In antwoord op het schrijven Uwer Inspectie van 1/ Augustus 1925 No. 4684-1-48, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden de eer .U. het volgende mede te deelen: iVoIgens besluit der Kamer van Koophandel ,is .omtrent bovenstaand onderwerp een onderzoek ingesteld, naar de meen ing van die organisaties' in het district Rijnland, welke door haar algemeen karakter daarvoor in aanmerking kwanten. Op grond van de meening der leden en ae adviezen dier organisaties doet de Kamer van Koophandel Uwe In spectie bij dezen het volgende ad vies toekomen: In het algemeen heeft de Kamer geen bezwaar tegen de voorgenomen opheffing der toch al zeer beperkte Zondagsbestelling, indien gelegenheid gegeven wordt op geschikte tijden de poststukken af te halen, mits echter daarbij Uwe Inspectie de overtuiging! heeft, dat er zich vroeger of later geen bezwaren zullen voordoen, welke; de voordeelen van bezuiniging en Zon dagsrust wederom illusair maken. De Kamer denkt daarbij aan de mogelijkheid, dat te groote waarbor- §en geëischt worden en moeten wor- en ten aanzien van de bevoegdheid dergenen, die de stukken koi.^n af halen; aan de mogelijkheid, dat de openstellingsuren te kort zouden du.- ren, waardoor het publiek te lang zou moeten wachten en te veel ongerief zou lijden; aan de mogelijkheicf, dat de openstelling op ongeschikte tijden zou plaats hebben en dergelijke. De Kamer van Koophandel meent echter bovendien aan haar advies na drukkelijk de voorwaarde te moeten verbinden, dat er, indien noodig ex tra maatregelen worden getroffen, oral zooveel mogelijk de bestelling vaq alle daarvoor ïn aanmerking komende stukken nog des Za terdags te doen geschieden, daar deze* 'stukken anders tot Maandag bli]veni liggen. De Kamer vertrouwt derhalve, dat deze aangelegenheden, speciaal van' uit het standpunt van handel een nij verheid, terdege door Uwe Inspectie! onder ae oogen gezien zullen worden, opdat bij doorvoering van de voor genomen maatregelen, noch de re delijke eischen van het publiek, noch' de bezuiniging of de gewenschte Zon dagsrust in het gedrang zullen komen. In verband met het vermelde' in de voorlaatste alinea kan nog mede fedeeld worden, dat er eene besprer- ing is orehouden met den Directeur van het Postkantoor te Leiden, welke zoo welwillend was een onderzoek toe| te zeggen naar het belang en de mo gelijkheid van extra maatregelen, die( getroffen zouden kunnen worden om de bestelling van poststukken nog zooveel mogelijk des Zaterdagavondsi te doen geschieden. 3-October vereeniglng. Men deelt ons het volgende mede: De door verschillende firma's ge vraagde geheimhouding hunner deel name aan den Reclame-Optocht is oorzaak geweest, dat de oecr. der 3 Octobervereen. dit jaar meer heeft moeten zwijgen, dan anders het ge val is. Toch belooft de Optocht een suc ces te worden, want circa 20 vai* buiten Leiden en meer dan 40 bin nen Leiden, nemen er aan deel. Hieronder Zijn diverse schakeerin gen; meerderen komen ook met meer dan één wagen. Er zullen zijn 6 Muziek-corpsen, te zamen méér aan 300 man. Als bijzonder groote attractie zal ook uitkomen een wagen van de Néd. Seintoestellenfabriek te Hilversusum. welke fabriek hier ter stede wordt vertegenwoordigd door de fa de Vries" en Stevens. Op deze wagen komt een vergroot radio-toestel met antenne van 3 Meter hoog en eveneens een zevenmaal vergroote luidspreker. Deze wagen zal in den Optocht ge regeld Muziek leveren, vroolijkemui schen en populaire wijsjes, ook r.\ door den luidspreker at en toe Ui - roepen worden gedaan. W'at zal v» - ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariefc Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiên bij ToomitbeUling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Jhr. Mr. Ruyg de Be^renbroock is door H. M. de Koningin benoemd tof voorzitter van de Tweede Kamer. De rijksmiddelen brachten over de afgeloopen maand <3.41 millioen min der op dan over Ang. 1924; over de eer ste acht maanden i 15.51 millioen meer dan over die periode van het vorig jaar. Obstructie in de Eerste Kamer. Buitenland. De honding der Dnitsch-natlonalen met betrekking tot het veillgheidspact De Turken ontkennen de Christen deportaties nit Mosoel. Van Engelsche zijde daarentegen worden weer nieuwe gemeld. De Engelschman Horst verzet zich tegen het Nederlandsche voorstel inza ke de ontwapeningsconferentie. den geroepen, bleef een geheim voor :ons. Meerdere Leidsche firma's hebben zeer veel werk van hun deelname ge maakt en het laat zich aanzien, aat de geplaatste tent a. d. Hoogen Rijn dijk weldra te klein zal blijken. De 3 Octobervereen. zelf heeft eien fraaie praalwagen laten ontwerpen, door den heer B. Planjer. De be- noodigde meisjes komen natuurlijk van Brunhilde. Mevr. Konings^Die* zorgt daarvoor. Ook komt Brunhilde zelf als vereeniging uit. Bijzonder mooie wagens zullen ook komen van de firma's B. de Koning1 Donkersteeg, ook in vferband met het gouden jubileum dezer firma; Gebr. Blonk, Kort Galgewater; Banketfa- briek de Bij; Splinters Deken- en BeddenhandelVergulden Turk; Post Driekronen limonade, Oude Singel; R. H. VVi. Fabrieken, terwijl ook een' zeer mooie groep gevormd zal wor den door de N.V. de .Leidsche Ma nege. Deze laatste zal dis aantrekke lijkheid op het terrein a. d. Hoogen' Rijndijk een caroussel rijden. Onder: de büitensteedsche firma's hoorden wij namen als Pleines' Zeepfabrieken Blue Band. Bierbrouwerij d'Oranje- boom, Yollenhovens bierbrouwerij, Kukirol, Alio Spree en nog anderen, waarvan ook enkelen het geheim be waard wenschten te zien. Totaal kan de optocht wel meer dan 70 wagens komen te bevatten. Naar wij vernemen zal door leidens straten nimmer een dergelijk lange stoet zijn getrokken. In grootte zaif deze Optocht ook wel de grootste zijn, die ooit in ons land is v ertoond. Er zijn fraaie prijzen uitgeloofd, voorts krijgt ieder aeelnemer-niet-prijs winner een zilveren souvenir. In het vroege morgenuur zullen 4 muziekcorpsen door de stad gaan. Er mag geen mensch dien dag laat op staan. Het Tapansch Dagvuurwerk in de Aalmarkt zal ook veel bekijks vragen, en er zijn zeer interessante nummers onder. De oude traditie, om concerten aan te bieden in Zomerzorg en Zomerlust heeft het Bestuur de 3 Oct. V©r. dit jaar hersteld. Het 3-October-lid op ©enigszins, rij peren leeftijd kan daar rustig profitee- ren, en met de nieuwe exploitatie van Zomerzorg kan men verzekerd zijn dat het daar goed zal zijn. Waar de feesten dit jaar op een Za terdag zijn, mag verwacht worden dat een stroom van bezoekers te Leiden zullen komen. Hollandsche Mij van Landbouw. In het clublokaal van café „Den Burcht liield de Hollandsche Mij. van Land bouw een algemeene vergadering onder, 'presidium van den heer Joh. C. Bakker. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer N. van Oos terhout gelezen, worden onder dankzeg ging aan den secretaris goedgekeurd. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ingekomen aanbod van den heer Kroon om een lezing te houden over Zuid-Afrika, deelt de Voorz. mede, dat men daaromtrent inlichtingen heeft mge- iwonnen bij den heer Molhuysen, secreta ris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, naar wier. de heer Kroon had venvezen. De heer Molhuysen antwoordde, dat hem uit'het schrijven der af deeling bleek, dat tie heer Kroon in strijd rftet zjjn belofte weer naar hem verwezen had. Inmiddels deelde de heer Molhuysen mede, dat bet steeds onvoorzichtig is op aanbiedingen over emigratie in te gaan zonder dat men weet wat daar te wachten staat. Op het •genb.lik is een onderzoek gaande over den toestand van en de emigratie naar ^uid-Afrika. Waar het

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1