NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1928 gen, wordt daar een allertreurigste toestand geschapen. Voor zeer veel ge zinnen staat 'n zorgelijke winter voor de deur. Want elders werk te vinden zal voor 't allergrootste deel der ont slagenen wel niet mogelijk blijken. Verbindend verklaring collectieve Arbeidsovereenkomst. Naar aanleiding van bet ingediende voor-ontwerp Verbindendverklaring Collectieve Arbeidsovereenkomst hield de Commissie uit de Werkgeverskrin gen ter bevordering van een wettelijke regeling van de verbindend, verklaring der collectieve arbeidsoverenkomst de zer dagen een bijeenkomst. Van de leden der Commissi0, waren aanwezig de heeren: Mr. N. J. Dooye- weerd A.zn. (schildersbedrijf), Mr. J. v. Hellenberg Hubar (R.K. Middenstands bond), Peereboom (kleedingbedrijf), Mr. D. A. A. van Rhyn (drukkersbe- Idrijf), en J. van de Water (Sigaren- bedrijf). De vergadering werd gepresideerd door Mr. Dr. A. A. van Rbijn. Op uit- noodiging van de Commissie waren alsnog aanwezig de beeren F. L. van 'der Bom (Boekbindersbedrijf), J. P. J. Asseïborgs, Dr. L. G. Kortenhorst, 3. C. Berger, Mr. B. J. M. van Spaar- donck, Mr. M. P. L. Steenbergbe, J. A. Donker en H. D. M. Dénteneer, Be stuursleden van de R.K. bonden van Merkgevers in bet Metaal, Bouw- Tex tiel-, Sigaren- en Schoenenbedrijf. Over het ingediende voor-ontwerp ;-*werd langdurig van gedachten gewis seld. De vergadering bleek zich met de algemeene beginselen van bet ontwerp jite kunnen vereenigen en de spoedige verwezenlijking daarvan wenscbelijk te achten. Op verschillende onderdee- len evenwel werden verbeteriagen wen schelijk geacht, die in een uitvoerig rapport aan den Hoogen Raad van Ar beid zullen worden medegedeeld. DE STRAATWEG VAN HAARLEM NAAR DEN HAAG. Over dit onderwerp schrijft 'de Heer 'Wermeskerken in „Autoleven": „Aan den weg Haarlem tot bij En- degeest wordt het klinkersysteem voor loopig nog gehandhaafd. Automobilisten uit den lande, die 'dezen weg in eenige jaren niet reden, zullen dadelijk een aanmerkelijke ver- j beiering vinden na Haarlem. Reeds bij Heemstede is de weg verbreed en aan beide zijden van rijwielpaden voor zien. Inplaats van de eene kuil in de andere te hotsen, wordt „rijden" daar reeds mogelijk, en heeft men ook' reefis een gevoel van veiligheid, 'door de wegruimte, waarover men beschikt. Bij Bennebroek is de weg nog slecht maar.... er liggen steenen langs den weg, wat altijd een belofte inhoudt van spoedige verbetering. Bovendien blijkt bier, dat men ein delijk is gaan erkennen, dat het leggen van klinkers naast elkaar op de wijze zooals onze voorouders dat deden, moet voeren tot slechte wegen Bij net leggen van steenen in viscbgraatmodel, ontvangt elke steen niet meer apart de schok van eiken wagen met ijzeren banden (en moorddadige paardenhoe ven) zooals er nog te veel in achterlijk Nederland loopen, maar wordt die meer verdeeld, terwijl het loopvlak van den banld over schuin gelegde steen grooter, en daardoor gelijkmati ger is. Bij Hillegom is de weg, doordat men 'over plaatsruimte beschikt, ineens om gezet in een moderne heerbaan. Van do bollentuinen langs den weg, en van de dorpstuinen tot zelfs nabij de kom, heeft men stukken geannexeerd en de ze opnieuw bestraat. Ook in Hillegom zijn verbeteringen aangebracht.maar helaas is de brug nog krankzinnig smal, biedt maar juist voldoende ruim te voor. een ouden postwagen. Na Hillegom is de weg weer smal, maai de wegkanten toonen aan, dat men aan de verbreeding werkende is, terwijfl sommige stukken daarvan al gereed zijn. Diep weemoedig stemt dan fiade^jk weer het slingerende smalle stuk bij de kalkfabriek op den weg naar Lisse.' Daar liggen nog brokken, die aan den ouden toestand voor twee en drie jaren herinneren. Men ziet kleine auto's voor zich, die Idaarop (na goede stukken) niet ver dacht waren, soms ineens met bet ach terstuk kwispelen en motorfietsen in-' eèns kapriolen maken, die aan 't stoei en van een jongen hond herinneren. Maar dan wordt de weg weer beter. zelfs zeer goed in de buurt van Lisse. Lisse is nog altijd een van die plaat sen in Nederland, die zich voor, hun naam schamen. Op de hoeken van straten zet men de namen daarvan maar men vergeet den naam van bet dorp bij den ingang te zetten. Voor den weg behoeft men zich daar j zeker niet te schamen. Er is uiterst 'flink aan gewerkt en op een klein stuk van 200 meter na buiten de kom, meent men zich werkelijk al., in het buitenland. Al ligt daarnaast (sinds Bennebroek) ook nog steedg het antieke vervoermid- deltje, dat atoomtram heet, weinig passagiers vervoert, maar een flink stuk van den weg en nog meer van de veiligheid «jüscht.. (binnen een hon derdtal meters is het onding niet tot stilstand te krijgen) men voelt het daar niet zoo zeer, omdat de weg plaats biedt voor zelfs 3 elkaar passeerende auto's. Met energieke hand is daar in de bollentuinen gegrepen. Hier en daar schijnt de een of andere er zich nog tegen te verzetten, niet begrijpende, dat het moderniseeren van den weg zijn bezit er langs in waarde doet stij gen, en zijn er happen uit de verbree ding, o.a. ook juist tegenover den zij weg naar De Kaag, maar men lieeft overigens alle moderne ruimte gescha pen, en meent op de vischgraatklin- kerbestrating (zoolang die nog nieuw is) werkelijk te zweven. In Sassenheim is men rekening gaan houden met het meer modem ver keerheeft zooveel mogelijk door annexatie de weglijn verbeterd, de be strating tusschen de tramrails uitste kend verzorgder ligt een breede brug bij den uitgangendan begint de antieke misère weer.. De verbin dingsweg tusschen onze beide grootste steden laat nauwelijks plaats voor 2 elkaar passeerende auto's.. Na den zijweg naar Warmond wordt het nog erger. Ofschoon daar vanaf Sassen heim plaats genoeg in de bollentuinen is, ter verbreeding., heeft men er aan geprutst door het rijwielpad weg te nem°en ente bestraten. Met het be grijpelijk gevolg, dat de daarop voort- botsende fietsers het snel-verkeer nog meer ophouden. De weg slingert er voortdurend, en, als had men ze er moedwillig neergezet om botsingen van wagens (en ook de tram) in de hand te werkenstaat er langs den kant hoog opgeschoten kreupelhout, dat alle uitzicht om de hoeken be neemt. Daar ligt ook nu weer 't voor beeld, hoe men klinkerwegen niet moet leggen, overdwars naast elkaar. Na den spoorwegovergang, als om liet te probeeren ineens weer eenige honderden meters langs een uitsteken den breeden straatweg, vischgraatge- legde klinkersmaar meteen wordt de weg weer Hollandsch, gewoon en smalterwijl men er in bonte afwis seling nu eens dwarsgelegde, dan weer vischgraat steenen aantreft, en na ee nige slingeringen komt men weldra in de beruchte bocht bij het kerkje, en dan over een te smalle brug in Oegst- geest. Bij het gesticht Endegeest, (ik hoop niet, dat het besmettelijk is) heeft men drie maanden geleden een stuk van een grooten kilometer gelegd volgens een antieke bestratings me thode waarover men na drie maanden reeds hobbelt en danst, dat het een lust is., (voor de menschen, die er naar kijken mogen- maar een wan hoop voor de bezitters van wagens. Men zou het bijna niet gelooven, dat men na zooveel ondervinding in 't voo* jaar van 1925 nog éen weg volgens Üe oude methode herstellen zou.. Maar het feit ligt er voor ieder te zien. Was het een dramatische sport van ongelukkige automobilisten, düe den slingerweg Leiden—Utrecht reden, het aantal bruggetjes te tellen, waarover menwipte, op die groote verkeers weg kan het een nieuwe sport worden, te tellen hoeveel maal men van be strating verandert., nu eens visch graat, dan weer dwars., tot men ein delijk begint te rijden over den proef- betonweg voor de Haagsche Schouw, waar de weg dan eindelijk ook aan spraak begint te maken op den naam „verkeersweg" tusschen Amsterdam en Rotterdam. Daar wordt de weg, kort voor den Deyl weer onderbroken, doordat er een nieuw stuk Bitumen- weg wordt tusschengelegd.hetzelfde geldt voor Wassenaar, waar men (ko mende van Amsterdam) niet door mag maar langs een omweg van drie kilo meter over den Kieviet wordt gezon den.. dan is men in Den Haag., en kan de lijdensweg naar Rotterdam aanvangen, die door zijn smalte nog altijd een hoon is voor alle modern verkeer, en welke nog tweemaal duur tolgeld eischt, omdat men er op hotsen mag. ,Het eenige wat deze verbindingsweg voor goeds heeft, is de oprichting, die men ondervindt, als men dien einde lijk achter den rug heeft. Dat is het, wat onze Nederlandsche ingenieurs-wegenbouwers bereikt heb ben in het centrum des lands, en reeds zeer nabij de helft van deze verlichte XXste eeuw. UIT DE OMGEVING. OUD-ADE. De opbrengst van de collecte voor de slachtoffers van de Stormramp in het Oosten van ons Vaderland heeft opge bracht de som van f224', 15. In verge lijking met de opbrengsten op omliggend© plaatsen en gezien het betrekkelijk ge ringe aantal inwoners Van ons dorp mag hier zeer zeker van ©en schoon resultaat worden gesproken. 0EGSTG2EST. De Gemeenteraad zal a.s. Vrijdag 18 September in openbare vergadering bij eenkomen des avonds te 7 uur. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Bemerkingen Ged. Si aten: Gemeen ter eken in g 1923. 3. Vaststelling Gemeentcrekening 1924 4. Voorstel conversie en aangaan nieuwe leening. 5. Comptabiliteit. 6. Vaststelling pensioengrondslalg On derwijzers. 7. Aanvraag wijziging termijn straten plan Juta. 8. Adres ZoeterWoude inzake opheffing zomertijd. 9. Reclames Schoolgeld. 10. Aanbieding Gemeentebegrooting '36. VOORSCHOTEN. Dinsdagmorgen had hier de eerste Steenlegging van het nieuwe Raadhuis plaats. Tegen elven had zich een klein aantal personen bij het bouwwerk ver zameld. Aanwezig waren de Burgemees ter en, Familie, alle Raadsleden, de oud- Wethouder de heer J. M. van Kempen en een aantal belangstellenden uit de Burgerij. De Burgemeester het woord ne mende, begon met te zeggen, dat het hier ee.11 eenvoudige plechtigheid gold. Het leggen van den eersten steen moet men niet letterlijk opvatten. Duizenden steenen zijn hier reeds gelegd. Toen spr. 32 jaar geleden in de gemeente kwam als Secretaris, vond spr. een zeer be krompen Raadhuis, dat tegenwoordig als stal dienst doet. Als Raadszaal deed het Ambachtshuis dienst, om er te komen moest men eenige onderaardsche gewel ven door. In 1S94 kwam spr. voorganger met een grootsch plan voor een nieuw Raadhuis, Postkantoor en Woning. De Raad wilde daar toen echter niet aan. Toen is een particulier huis aangekocht waar sedert 1894 de Raad vergaderde. In 1905 werd hier een flinke Raadszaal aan- igebouwd. Op den langen duur bleek' ons "Raadhuis echter on voldoende,ér is geen kamer voor den Burgemeester, geen 'kamer voor Com- missie's enz. Aardig vond spr. het, dat ieder zoo langzamerhand to,t de overtui ging kwam dat een nieuw Raadhuis noo- dig was. Toen die overtuiging rijp was, ✓fijn. B. en :W. met voorstellen tot de Raad <gekomeh en men is het spoedig eens ge worden. Ook de O. L. school, gebouwd fin 1857, was niet meer geschikt voor Voor schoten. Van het R. K. kerkbestuur konden wij dit mooie stuk grond aank'oopen, en zoo zijn we 'begonnen te bouwen. Ziph tot den architect, de heer. Ver schoor richtend, zei spreker, dat het een Igïoot blijk van vertrouwen was, dat de raad hem met den bouw -belastte. Wij wis ten echter, wie u was. Het Woningpark, 'door u gesticht, wekt ieders bewondering. De de aannemer, de heer Kepler, noemt spr. een flinke persoonlijkheid, wel zijn er af en tos eenige moeilijkheden, maar deze konden' altijd nog uit den weg worden geruimd. Tot de werklieden zegt spr. overtuigd te zijn, dat ook hun werk niet gering is, en dat bij hen een heel ander gevoel zal worden opgewekt bij den bouw van een raadhuis en school, dan bij den bouw van een gevangenis. Spr. hoopt, dat zij later diet trots op dit hun werk mogen terugzien. Het is spr. aangenaam, nog geen enkele klacht te hebben ontvangen en wenscht, dat dit zoo zal blijven. Hij deelt mede, dat heti Gemeentebestuur besloten heeft hen een gratificatie uit te reiken. Tot de geheele burgerij zegt spr., dat hem reeds vele verzoeken 'hebben bereikt van ingezetenen, dis ook' gaarne een steentje wilden bijdragen voor het nieuwe gebouw. De heer van Kempen is hierin reeds voorgegaan door een schitterende fciroon in empire-stijl ten geschenke te geven. E>c gemeente is hier buitengewoon dankbaar voor. Spr. verzoekt echter, voor 5nen een schenking -dost, zich eerst jn verbinding te "stellen met den architect, de jhfcer Verschoor, opdat alles in den stijl van het gebouw blijve. De burgemeester noodigt hierna zijn cchtgenoote uit tot het metselen van den eersten steen. Na deze plechtigheid werd in de Di rectiekeet de eerewijn gepresentert, waar na onder leiding van den heer Verschoor de werkzaamheden werden bezichtigd. BOSKOOP. Zondagavond geraakte het 5-jarig zoon tje van den boomkweekër v. Z. al spe lende in de Gouwe. Gelukkig werd het opgemerkt door mej. ■IC., aldaar woonachtig, die het kind nog juist bijtijds kon redden. De politierechter te 's Gravenhage heeft veroordeeld zekere M. alhier tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis wegens diefstal van een rijwielbelastingmerk. Maandagmiddag sloeg een paard, gespannen vooreen boerenwagen entoo ïbehoorende aan den landbouwer v. d. W„ op hol. j De voerman en een bij hem zittend meis je konden nog bijtijds van den wagen springen. In Reijerskoop liep het paard op een erf tegen den muur, en kwam zoodoende lot stilstand. De wagen werd geheel vernield. RIJNSBURG. Gisteren had alhier door den heer C. Schoneveld, oudsten ouderling en te vens koster van de Geref. Kerk alhier, de eerste steenlegging plaats van de tweede Geref. pastorie alhier, aan den Voorhouter weg. Een talrijke schare woonde deze plech tigheid bij. Na de steenlegging herdacht de heer Schoneveld de geschiedenis der Geref. Kerk' hier ter plaatse, en stond daarna' nog even stil bij het heuglijk feit, dat met den bouw van deze p>astorie was aangevangen. Daarna verzocht spr. de aanwezigen te zingen vers 4 uit dep. Morgenzang. Ook' Ds. E. H. Brook's tra sprak een 'kort toepasselijk woord, en ging, nadat was gezongen Psalm 72 11', voor in ge bed. Hiermede was de plechtigheid geëin digd. Een getuigschrift van verdienste is uitgereikt aan den heer C. Vianea alhier voor een inzending Dahlia's van de vol gende soorten: Jurgie Beauty, Miss Edith Cavell. Ed ward Audré en Mahonie. GEMENGD NIEUWS. tTiWieei personen verbrand. Een vreeselijk ongeluk heeft in het dorpje Capriano, nabij Brescia plaats: gehad. Een horlogemaker was met zijn zoon) op den kerktoren geklommen,1 jofml de klok schoon te maken. Per onge luk liet de zoon een brandende kaars! in een bakje met benzine vallen. Onmiddellijk stonden vader en zoon in vlammen. Brandende snelden zijj de torentrap af. Toen zij beneden kwamen zonken zijl neer. Voor men hulp kon bieden wa ren zij. verkoold. ,V er dronken. Het .6.-jarig zoontje van den arbeider F. .Goeroe tei 4e Exloermopd viel aldaar van da brug in het Hopfddiep. Hoewel spoe dig net ongeluk werd bemerkt, duurdej het eenigen tijd voor men den dren keling op het droge had, doch da levensgeesten waren reeds ge.weken- tiet 7-jarig zjopntjefran den heen K. L. te Bierlicum is bij het visschen ,uj,t een roeibootje geslagen en ver dronken. O 0,1* afgebeten. Te .Grouw, (Zeeuwsch Vlaanderen) heeft de 21- jarige S. een zekeren B. na een woor denwisseling een oor afgebeten. S.tormen in Amerika. He vige stormen hebben gewoed boven Hew York, waardoor de hittegolf, welke dezer dagen heerschte, gebro ken is. Acht personen zijn gedood. De ma- terieele schade bedraagt 500.000 dol lar. S, tad afgebrand. Volgens ieen bericht uit Constantinopel is dis stad Malledijk in de buurt van An gora door een brand bijna geheel ver nield. Cheque-ver vals clier. De Berlijnsche politie heeft drie perso nen aangehouden, die hun werk maak ten van het vervalschen van cheques. Bij; hun arrestatie werd een bedrag van bijna 500.000 mark van ver- valschte cheques bij hen gevonden. Men heeft nog niet vastgesteld, hoe veel de gearresteerden hebben weten buit te maken. Bij hun fouilleering werden geladen revolvers op hen ge- vonden.- Kolendampv.ergi ftiging. I11 het nabij' Breslau gelegen dorp Hunsfeld zijn drie monteurs van een Saksische firma, die bij den bouwj van broeikassen in een tuinderij, kwa men tq werken, het slachtoffer ge worden van een kolendampvergifti ging. Eén der monteurs werd reeds dood gevonden, terwijl de beidei an deren nog teekenen van leven gaven- Zij overleden echter spoedig daar op tijdens het vervoer naar het ziei- kenhuis te Breslau. Snel recht. In St. James Park te Londen zijn eendjes en zwanen en) dus ook kinderen die zie komen voe deren. 1 Verder huist in dit park een pelikaan, die er wel voor zorgt, tij dens deze maaltijden in de buurt tei zijn, welke aanwezigheid haar doel dan ook niet mist. Zoo was het ai dagen en wekènl en alles ging goed; nooit gebeurde er iets bijzonders. Tot een duif zich ver-i 'stoutte, den pelikaan een extra uit-< gezocht 'hapje voor den snavel weg te pikken. Er zijn grenzen. Tot nog toe had de pelikaan het duivenras in het al gemeen en dit exeimplaar in het bij zonder, nooit iets kwaads toege- wenscht, maar dit ging te ver. Op zijn beurt hapte de pelikaan toe en( slokte 'de' gevederde dievegge zonder, vorm van proces op. Even had hij zichtbaar moeite met de verwerking van het ongewoon ge recht, 'doch spoedig was de spijsver tering weder in orde en de pelikaan tevreden over de wijze waarop hij zich snel recht had weten te verschaf fen, schreed waterwaarts en peddel de naar het eilandje, waar zijn fa milie huist. Oude vestingwerken. Ter zijde van de Kon. Nederlandsche Pa pierfabriek te Maastricht staat op een) hoogte, overschaduwd door een boom de grafsteen van generaal Des Tom bes, die m de dertiger jaren opper bevelhebber dezer vesting was. Bij het afgravingswerk van deze hoogte, kwam er een gang bloot, die sterk naar omlaag ging en met IS treden naar een onderaardsch gewelf leidde, geheel leeg en waarschijnlijk behoo- rende tot de vestingwerken uit de 16ei en 17e eeuw. Vermoeid el ijk heeft het; in die tijden als munitiebergplaats ge diend. De brikken vloer klinkt in het midden hol, zoodat het wel mogelijk is, dat daaronder nog kelders óf gan gen verborgen zijn. Bij de ontdekking vond de opzich ter de volgende namen en jaartallen in den mergelsteen (die met de brikr ken als bouwstof heeft gediend) uit gesneden: Thiel 1611, Meyer kor poraal 1815, G. Rosier, D.E'.VLB. 1815 Baillie, Gerret Brucs, Muni 1809 G. Durand, Guri 1811 en Dubois 1829. Het metselwerk draagt niet de min ste sporen van verval, 'twas zelfs niet eens vochtig in het. gewelf, de! ce~ mentimortel in de voegen is zoo hard als een steen. I-Iet is wel mogelijk, dat er bij verdere afgraving nog me:"," overblijfselen van de oude vesting werken bloot komen. Vleèsch vergiftiging. To Barmen-Rittershausen (Dl.) zijn ver scheidene personen, m het eten van ge'nakt. .onder vergiftiging verschijn selen ziek geworden. Vier personen werden naar het ziekenhuis vervoerd. Eén hunner, een vrouw, is reeds ver leden. Kunstmatige waterval. Eon kunstmatige waterval van 6000 voet hoogte in -de Alpen is gisteren voltooid en geopend in het kanton .Wallis. De waterval is iets hooger dan de Amerikaansche Niagara en de dam is 818 voet lang. De bouw heeft drie jaar geduurd. De kosten bedragen ongeveer 30 mil- lioen gulden. De electrische kracht, welke door kiezen waterval wordt teweeg gebracht zou voldoende zijn om alle treinen in Zwitserland te laten rijden. De oppervlakte bedraagt 268 acres, terwijl de waterinhoud 39 milüoen ku bieke yards bedraagt. Spiritus. Gisteren werd te Ploogezand een motorbootje, afkom stig uit Hamburg, en bemand met •een Duitscher en een Plollander uit Akersloot aangehouden, die zich den; vorigen dag in Statenzijl niet hadden' Igemeld. Hiervan was aan de rijks ambtenaren kennis gegeven. ïn Zuid broek vonden die mets verdachts, die) in Hoogezand eerst evenmin, doch toen het bootje "werd gelicht, bleek, dat onder aan het schip door ket tingen een platte tank was bevestigd waarin zich in bussen 1000 liter spi ritus bevond. De Duitscher zal ter beschikking dei* justitie worden ge steld. De kielen en de wielen en de rand van 't land. Bij' fees telijke samenkomsten stelden onze va deren een dronk op wat hierboven staat. Het land toch had (heeft) zijn be staan te danken aan landbouw, vee teelt, handel en scheepvaart. Handell en scheepvaart nu gebruikten de kie len, landbouw en veeteelt de wielen, maar deze welvaart zou spoedig ver dwijnen zoo de rand van 'i land, <Lz. de dijken, niet Beschermd werden. Slecht pereniaar. Met den perenoogst is het dit jaar heel droe vig. gesteld. Hoewel in 't voorjaar de rijkelijk bloeiende hongerden een klei ne stille belofte inhielden over het sappige ooft dat ons ten deel zou val len, toch worden wij' thans heel karig bedeeld. De natuur beschikte anders dan wij in de lentedagen wel dach ten. De plukkers klimmen langs hun lange, slanke 'ladders tusschen het groen en komen slechts met een scha lmeien buit naar benee. De simpele aanvoer brengt fameuze prijzen te weeg, men vecht als het ware om een mandje met peren. Dat dit niet over dreven is, moge blijken uit het feit, dat de Utrechtsche vruchten veiling aan het Paardeveld zeventig gulden ivoor een mud peren werd gegeven. (Zeventig gulden.vorige jaar b- taalde de handelaar, die beslag wist te leggen op dit enkel mud, negen gulden voor dezelfde hoeveelheid. DE TSARENMOORD ALS KALENDER VERTELLING. De vermoording van de Tsarenfa milie wordt, gelijk wij onlangs meie deelden, door de Sovjet-regeering als een „daad van politieke noodzaak' voorgesteld. De regeering had zich tot dusverre slechts eenmaal over dit voorval ge pit en wel in een kort communiqué,; 'enkele dagen na den dood van den Tsaar, waarin alleen kort werd 'ge zegd, dat hij niet meer leefde. Thans is over den dood van den Tsaar en zijh. gezin een nieuwe en. uitvoeriger mededeeling gepubliceerd. Er, is n.l. een volkskalender voor 1926 I verschenen, waarin een uitgebreide schildering van den moord wordt ge geven. Het betreffende relaas draagt tot titel: „De executie van Nicolaas II" en luidt als volgt: „Nicolaas II en zijn gezin werden door de tijdelijke regeering gearres teerd en te Zarskoje Selo in huis arrest geplaatst. Later werden zij diep in T land naar de geboorteplaats van huni ouden vriend Raspoetïn gebracht. Op 4 Augustus 1917 bracht een •extratrein het gezin van den Tsaar en zijn geheele „kliek" naar Toornen, I waarna een stoomschip hen naar To bolsk voerde. Hier leefde Nicolaas met zijn. fa milie, gevoelens van wraak jegens de boeren en arbeiders van Rusland koes terend. Later, in den herfst, begonnen zich rond den Tsaar te Tobolsk contra revolutionaire elementen te verzame len, wat den plaatselijken autoriteiten en vooral den districts-sovjet, van Oeralsk niet ontging. Er kwamen be richten van een samenzwering, aan het hoofd waarvan de bekende re actionaire bisschop Hermogeen stond. De districts-sovjet van Oeralsk nam i daarop in Februari 1918 het besluip I de Romanofs naar Jekaterinenburg te brengen, waarvoor het al-Russische executieve comité toestemming ver leende. Door het groeien van de contra revolutionaire beweging vatte de vrees post, dat Jekaterinenburg door j de contra-revolutionairen, die den Tsaar terzijde stonden, zou worden in genomen. Tegelijkertijd bemerkte men, dat van alle kanten leidende personeh in de contra-revolutionaire beweging 'naar de stad kwamen. Er werd ge werkt aan een poging om den Tsaar te bevrijden, nog vóór de stad door de witten zou zijn ingenomen. Door al deze omstandigheden zag da districts-sovjet van Oeralsk zich ge-- noodzaakt te besluiten tot het fusil- leeren van de geheele familie Roma- nof en in d- n nacht van 16 op 17 Juli 1918 werd dit vonnis uitgevoerd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6