Zenuw I tabletten Mijnhard! 'NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1923 DAG-AGENDA. 4—13 Sept. Musis Sacrum, Vaandel tentoonstelling. Donderdag 17 Sept. 'sav. acht uur gebouw „Nathanaël" Moriaansteeg 2 Leden verg. Chr. Oranje Ver, 11—20 September, Stadsgehoorzaal. „L.A.W.E.T." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 20 September a.s. waar genomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435 God en verklaard tot „Huis Gods en Poort des Hemels." Na de consecratie werd te 11 uur door Mgr. Callier een plechtige mis op gedragen (de eerste in deze kerk) en daarna hield de Bisschop, staande voor het altaar, een korte, maar kernach tige toespraak. Hij wees er op hoe deze kerk is toe gewijd aan den H. Joseph, wien door God de zorg voor het aardsche leven van den Heere Jezus was toever trouwd. God kiest steeds menschen uift, die hij gebruikt voor de volvoering van zijn plan. Zoo ook heeft God aan de ouders op gedragen te waken niet slechts voor het lichamelijk, maar meer nog voor het geestelijk welzijn hunner kinderen. Zij zullen eenmaal aan God verant woording moeten afleggen van de wij ze, waarop zij hun plicht in deze ver vuld hebben, ja God zal hen verant woordelijk stellen voor de zonden hun ner kinderen, die zij hadden kunnen voorkomen. Ten slotte wekte de Bisschop de pa rochianen op, de machtige voorspraak van den H. Joseph in te roepen, opdat zij zijn voorbeeld zouden mogen na volgen. „Irene." Wij ontvingen het eerste no. van „Irene" orgaan van de „Wijkvereeni- ging Kerkelijke Wijk VIII" der Nederl. Hervormde Gemeente. Betreffende het ontstaan van dit maandblad deelt de hoofdredacteur ds. Joh. W. Groot Enzerink het volgende mede: 't Kinderkoor „Irene" onder de zoo uitnemende leiding van den heer van Leeuwen, organist onzer Oosterkerk, hield een boottocht, waarvoor zooveel animo was, dat velen moesten teleur gesteld worden. Die tocht leverde ee- nige winst, die men voor een goed 'doei wenschte te besteden. Beloten werd een blaadje samen te stellen, dat verslag zou geven van den gehouden tocht en tevens een woord je zou richten tot de jeugd. Men stelde zich voor een paar maal zoo'n blaadje in 't licht te kunnen geven. De heer van Leeuwen kwam mij daar over spreken. Uit 'teen kwam 'tander voort. Kort en goed: besloten werd om een maandblad te doen verschijnen, dat voor heel de gemeente bedoeld is, maar speciaal de belangen van Wijk VIII onzer Hervormde gemeente zal behartigen." Het blad bevat voorts een verschei denheid van inhoud: wijknieuws, ver zen. artikelen enz. Bijzonder belangwekkend vinden we het feuilleton, getiteld: „Een graatje over de Zijlpoort" en waarin iets uit de geschiedenis dezer poort wordt me degedeeld. Uitgeefster van het wijkblad is de Drukkerij Jansen, Aalmarkt 3. Onderwijzersvergadering. In een gecombineerde vergadering, belegd door de Afd. Leiden van de Vereen, v. Chr. Onderwijzers en de Leidsche Afd. der Unie v Chr. Ond. zal a.s. Zaterdag 19 dezer om 6 uur in de Groote Nutszaal, Steenschuur, alhier, optreden Dr. J. van Ham Zeer aar a. d. Chr. H. B. S. te Leiden met het onderwerp: De dichter Albert Ver- weij. Er wordt een groote opkomst ver wacht. Belangstellenden zijn allen wel kom- Het zilveren Jnbllenm van de Leldsche afdeellng van (ten Alg. Bond v. politie personeel in Nederland. 't Is gistermiddag op de receptie in de Graanbeurs, waarover reeds het voornaam ste is gemeld, verbazend druk geworden. De beperkte ruimte van de clubzaal bood ternauwernood aan allen een staan plaats, vooral tijdens de huldiging van den heer v. Putten. De namen der sprekers, die er zooial het woord hebben gevoed, vormen een heële rij. Het Bondsbe9tuur bood de jubileerende afdeeling bij monde van den heer Gou- hot een zeer op prijs gesteld cadeau aan in den vorm van een mooie vaandel- kast met opschrift. Een mooi moment was ook de hulde aan de afdeeling en den heer v. Putten aangeboden doorhet politie-kinderkoor „Cantabile" uk Rotterdam. 'Als woordvoerder trad hierbij de heer Rolvers op, terwijl twee meisjes, leden van het koor, het afdeelingsbestuur een fraaien, zilveren lauwertak, en den heer v. Putten een model van het koorvaandel aanboden. Hierna volgde de huldiging van den tg***-- d&gtea pa mens denBond. dcor •den heer H. v. Leusden uit Amsterdam, die in warme bewoordingen gewaagde van de waardeering die er onder de bonds leden leeft jeegns den heer v. Putten, die een stuk van zijn leven heeft gegevein voor de verbetering van de maatschappe lijke positie der politiemenschen. Onder daverenden bijval bood hij den „jubilaris" de gisteren reeds door ons vermelde cadeux, een portret, een gouden 'horloge en een ameublement aan, het laatste als een bewijs van waardeering voor het aandeel dat ook Mevr. v. d. Put ten in het werk' van haar man heeft ge had. De huldiging werd besloten met een (driewerf: lang leve van Putten, terwijl •de persoon in kwestie in den letterlijken zin van het woord in de hoogte werd ge stoken. Verschillende sprekers boden hierna hun gelukwenschen aan, w.o. de voorzitters der verschillende vertegenwoordigde af- «deelingen. De heer v. Leusden sprak' namens Am sterdam, de heer Verschuur namens Rot terdam, die re spec-tie v. een zilveren lauwer tak1 en een dito plaquette aanboden. Ook Den Haag, Schiedam en Hilversum ga ven prachtige lauwertakken, terwijl ande ren. bloemstukken en vooral telegrammen hadden gezonden. De heer v. Putten bood een vergulden, de heer Bodestaff, oud-lid en bestuurs lid, een zilveren medaille aan. Laatstgenoemde behoorde eveneens on der hen, die met een ldorte toespraak het bestuur gelukwenschten. De heer W. Post deed dit nog namens het Leidsch Politiemuziekgezelschap waar van hij voorzitter is, en dat indertijd uit de afd. v.d. Alg. Bond schijnt voort gekomen. Het was dus heel natuurlijk' aldus spr., dat op dit feest het muziek korps gaarne medewerkte. De resultaten heeft men kunnen zien bij den prachtig geslaagden optocht. Onder de oud-ip.edewerk!ers die in een officiéél speechje hun geluk'wensch uitten, waren verder nog de heer en Smits, uit Zaandam, van Zanten en van Leeuwen. In een hartelijk dankwoord antwoord de de heer van Putten op de aan zijn adres gerichte gelukwenschen en cadeaux. Gij hebt, zei spreker, deze oogenblik- 'kèn voor mij en mijn echtgenoote tot on vergetelijke gemaakt. Inderdaad heeft spr. indertijd getracht met andexen leiding te geven aan de niet zonder reden heerschende ontevredenheid Maar hij is zich ook bewust van gemaakte tfouten en heeft in geen geval meer go- idaan, dan wat de plicht is van iedér: een nuttige schakel te zijn in den maat- echappelijken kring. Zijn woorden werden bezegeld met een krachtig applaus, en het zingen van het vaandellied der Leidsche afdeeling. De heer Kuypers bracht tenslotte als afdeelingsvoorzitter hartelijk dank aan de velen, door wie vandaag belangstelling en - waardeering werd getoond, o.w. niet het minst het hoofdbestuur en de af- deelingen. Maar vooral wilde spr. hier in het licht stellen de blijken van sympathie, wel ke van de zijde der superieuren .werden genoten. t De hartelijke ontvangst op het stadhuis door den burgemeester en de aanwezig heid hier van enkele superieuren heeft die pen indruk gemaakt. Met groote dankbaarheid kunnen wij op dit 'gedeelte van den dag terugzien, dat een samenvatting is van wat in een tijd van werken werd bereikt. In dit ver band stipte spr. nog eens even de ver dienste van den heer v. Putten aan, tus- schen wien en de Leidsche afdeeling steeds een bijzondere Band is blijven be staan. Ook deze speech werd met applaus be antwoord. Het bleef in de receptiekamer een poos je nog heel bedrijvig. Geregeld kwamen er nog bezoekers, D'.w. ook de directeur der Leidsche Duin Iwater-Maatschappij, den heer Ch. v. Spall en andere vooraanstaande personen. De heer A. W. M. Appel, oiZi-voorzit ter, hield nog een officiëele toespraak. Het was gisteravond in de groote zaal van de Graanbeurs stampvol. De leden van de jubileerende afdeeling met hun gezinnen waren trouw opgeko men. Op het podium prijkte een schat van bloemen. Onder de aanwezigen werden a.m. op gemerkt de burgemeester, Jhr. Mr. Dr. de Qjjselaar en echtgnocute, de heer v. Hamel, eveneens met dame, vee houder Meynen, en verscheidene raads leden, die door den voorzitter der feest commissie, den heer Bruyntjes in het bij zonder werden verwelkomd. Nadat een schier eindelooze reeks tele- rammen waren voorgelezen, en namens een dames-comité onder luid applaus aan de jubileerende afdeeling een prachtige zilv. lauwertak was overhandigd, bracht de heer Tbbé, commissaris van de druk kerij „Hermandad", die, zooals men weet van den Alg. Politiebond uitgaat, namens dit lichaam een hartelijke gelukwensch over, waarbij spr. een £lv»eren plaquette aanbood als souvernir. De voorzitter, de heer Kuypers, beant woordde den spreker en de aanbieding van beide geschenken met een woord van dank en gaf toen het woord aan den heer G. v. Putten, bondsvoorzitter en mede oprichter van de Leidsche afdeeling, voor het houden van een gedachtenisrede. De spreker constateerde met voldoening en dankbaarheid de aanwezigheid van den burgemeester en zoovele raadsleden. Spr. begon om een vergelijking te maken tus- schen de omstandigheden waaronder de (politieagenten hun taak verrichtten, van 2$ jaar geleden en nu. Hierbij bleek wel. dat de toestanden heel wat veranderd zijn. Van eenig begrip omtrent de maat schappelijke taak van de politie was 25 jaar geleden geen sprake. Opleiding was er in het geheel niet. Er werd braaf gedronken, en de con trole berustte bij menschen, di# dikwijls intellectueel niet hooger stonden, doch er slechts belang bij hadden, dat de agent piet te wiic .werd. RECLAME. ^enuwstillendzenuwsterkend. Buisje 75 ct. Met de wetskenn^s was het dan ook meer dan treurig gesteld. Men had een werkweek van 83 tot 84 uren, den eenigen vrijen dag, den Zondag, eens in de vier >veken, was nog te danken aan het pleit van het raadslid v. Kempen, die meer Zondagsrust voor het personeel vroeg. Het salaris bedroeg f 500 per jaar mi nus 2V2 pet. pensioenstorting, plus f 92 kleedinggeld. Dit kwam neer op ongeveer f 9,33 per week. .Werd men ziek, dan Werd voor iederen nacht, dat men dienst hadl moeten doen, 50 cent vain het sala ris afgehouden. Van den agent werd ge- leischt, dat hij een proces-verbaal van den .rechter zou bevestigen, dat hij zelf niet had opgemaakt, maar „de majoor" aan wien hij enkele feiten had medege deeld. Zelf zijn de agenten begonnen aan de verheffing van hun positie. Door van hun salaris iets af te zonderen, voor aanschaf fing van gemeenschappelijk gebruikte wet boeken en het houden van een taalcursus iom elkander het maken van proces-ver baal te leeren. Spr. erk'ent ten volle de .waarheid van wat in het jubileumboekje staat, nJL, dat er ook door de ge organiseerden meer malen dingen zijn gezegd en geschreven, die achterwege hadden moeten blijven. Maar de omstandigheden en de tegen werking, ook niet zelden van de zijde der superieuren waren daaraan niet on schuldig. Men begreep elkander niet, en de verbeterde omstandigheden en meer erkenning, hebben van de politieagenten ook andere menschen gemaakt. Van den koot en man met de sterke handen, werd hij de welwillende ambtenaar, de bemid delaar voor het publiek Spr. durft te zeggen, dat Leiden tegen woordig een politiekorps heeft, "dat met de beste uit het land de vergelijking glansrijk kan doorstaan. Maar we zijn nog niet, waar we zijn moeten, aldus spr. De kwestie van de (opleiding moet nader onder de oogen wjorden gezien. De maatschappij is geen ffilantippische inrichting en het is niet voldoende, dat men zijn tractement kan (ppstrijken. Men moet het zich ook waar dig maken, en door beschaving en ont wikkeling zich meer Invloed trachten te verwerven tot heil, zoo' besluit spr., van et gezag en tot verheffing van den poli- tiestand. Toen het applaus, dat op deze toespraak volgde, geluwd was, deelde de voorzitter mede. .dat intusschen een collecte voor Borculo was gehouden die f 26,90 had opgebracht. Na dit officiëele gedeelte werd de feest avond verder prettig doorgebracht bij het artistiek optreden van het Adrianie-en- semble, dat zeer in den smaak viel en meermalen 'n stQrmaichtig applaus oogstte. Gistermorgen is in de Mauritsstr. een raelkwag'en, van O. uit de Morsch- slraat aangereden door een groenten- wagen. De melkwagen, waarop eenige gevulde melkkannen stonden, sloeg om met het gevolg, dat een deel van de melk verloren ging Op de Turfmarkt werd gistermid dag J. B. R. terwijl hij naast zijn rij wiel liep, aangereden door een vracht auto van den brandstoffenhandelaar B. waarbij de fiets nog al 'beschadigd werd. Gistermiddag om half vier had op den hoek Langebrug—Pieterskerk gracht een aanrijding plaats tusschen een door S. R. bestuurden vrachtauto en een wielrijder, F. J. M. G. waar schijnlijk doordat de wielrijder niet tijdig de goede richting nam en daar door het den chauffeur onmogelijk maakte om uit te wijken Persoonlijk letsel viel niet vast te stellen. 'Wel wa9 het rijwiel voor een aanzienlijk ge deelte vernield. BINNENLAND. A.R. Kamerclub. In de gisteren gehouden vergadering van de A.R. Kamerclub is tot voorzitter gekozen Mr. Th. Heemskerk, vice-voor- zitter Mr. Dr. E. J. Beumer en tot se cretaris Mr. H. Bijleveld. De Christelijk-historische Kamerclub. Het bestuur van de christelijk-histo rische Tweede Kamerclub is als volgt samengesteld: voorzitter dr. J. Tb. de Visserz tweede voorzitter J. R. Snoeck Henkemans, secretaris H. W. Tilanus. Vrijheidsbond. De Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond heeft als voorzitter ge kozen mr. H. C. Dresselhuys, als secre taris mr. G. A. Boon en als penning meester mej. Joh. Westerman. Verkiezing Eerste Kamer. Opvolger van den heer de Waal Ma- lefijt, die voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer bedankt beeft, is de lieér H. Amelink, te Utrecht, secreta ris van het Christelijk Nationaal Vak verbond, als hoedanig hij ook zitting heeft in den Hoogen Raad van Arbed, ingevolge bet door den minister van arbeid, handel en nijverheid gepleegde overleg met vakcentralen van arbei ders. De hcogere bevelvoering. In 'de memorie van toelichting op de oorlogsbegrooting wordt o.a. nog eezegd: Het ligt in de bedoeling, de hoogere bevelvoering te reorganise eren; nadere mededeelingen hieromtrent zullen tij dig worden verstrekt. Vermoedelijk zal met ingang van 1 Jan. 1926 de betrekking van Comman dant van de Vesting Holland bier-door wordpn opgeheven; voor bezoldiging van dezen functionaris wordt derhalve op de Oorlogsbegrooting een memorie- post uitgetrokken. Verjaring van desertie. Be minister van oorlog heeft, naar De Avp." meldt, bepaald dat de na- mep van deserteurs dan wel van per sonen die als zoodanig worden be schouwd, voor zoover zij den rang van onderofficier bekleeden na 1 October van het jaar waarin zij den leeftijd van 45 jaar hebben bereikt, en voor zoover zij dien rang niet hebben be kleed, na 1 October van het jaar waar in zij den leeftijd van 40 jaar hebben bereikt, in het „Algemeen Politieblad" moeten worden doorgehaald, tenzij het recht van strafvordering wegens deser tie nog niet mocht zijn verjaard. Verhuizingen en belastingen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen 'n aanschrijving gericht, houdende vèr- zoek om te voldoen aan den- wensch van den minister van Financiën, dat de gemeentebesturen, dadelijk nadat een verhuizing te hunner kennis is ge komen, daarvan mededeeling dóen aan den inspecteur der directe belastingen tot wiens ambtsgebied de gemeente be hoort. Hierdoor zal, naar de meening van laatsgenoemden minister, een aan merkelijke verbetering worden bereikt met betrekking tot een richtige aan slagregeling voor de Rijksinkomsten belasting en de personeele belasting, en vooral zal de tijdige invordering dier belastingen erdoor worden bevor derd. Voor het doen der mededeelingen zullen kaartformulieren kunnen wor den gebezigd, die van Rijkswege wor den verstrekt. Weldadigheidspostzegels. Omstreeks Kerstmis zullen wederom weldadigheidspostzegels worden uitge geven De Minister van Binnenlandsche za ken en Landbouw heeft bepaald, dat de opbrengst daarvan zal komen ten bate van den arbeid voor het bescher ming- en hulpbehoevende kind in het algemeen, echter met uitzondering van den arbeid, vallende onder het begrip „zuigelingenverzorging". De grenzen worden dan ruimer getrokken dan in Decemher-Januari j.ltoen de ver koop geschiedde uitsluitend ten bate van instellingen, welke voogdij- en re- geeringskinderen verplegen, De minister heeft tot het bestuur van den Nederlandschen Bond tot kin derbescherming het verzoek gericht, zich te belasten met de organisatie v. de betrokken instellingen om gezamen lijk de propaganda voor den verkoop te voeren en voor de verdeeling van de netto-opbrengst zorg te dragen, on der voorbehoud, dat het plan van ver deeling door den Minister zal zijn goedgekeurd. Verbetering van Rijkswegen. Onder den titel „Wegen" wordt in de Memorie van Toelichting bij de Wa- terstaatsbegrooting het volgendege zegd: Hoewel de toestand van de rijks wegen op onderscheidene wegvlakten te wenschen overlaat ten gevolge van de omstandigheid, dat al sinds jaren geen voldoende middelen voor een goed onderhoud en de noodigste ver beteringen te bevorderen, konden wor den beschikbaar gesteld, heeft de mi nister toch, gelet op den toestand van 's lands financiën, ook thans voor die wegen geen hooge bedragen uitgetrok ken. Hij meent echter, dat dit niet te groot bezwaar behoeft op te leveren, omdat hij verwacht, dat in verband met eerlang voor te stellen wettelijke maatregelen, voldoende fondsen zullen worden verkregen, om zoowel bet on derhoud als de verbetering der wegen zoo krachtig ter hand te nemen, dat binnen niet te langen tijd het rijkswe gennet aan de eischen van het tegen woordige verkeer zal voldoen. Spoorwegraad. De minister van Waterstaat beeft aan den'heer S. A. Maas, lid van den Nijverheidsraad te Den Haag, op een daartoe strekkend verzoek eervol ont slag verleend als plaatsvervangend lid van den Spoorwegraad, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Benoemd is tot plaats vervanger van bet lid van den Spoor wegraad dr. E. E. Postbuma, tot 19 October 1926 de heer J. C. Redelé, di recteur van de biscuitfbariek „Victo ria" te Dordrecht. BUITENLAND. HET VEILIGHEIBSPACT. De uftnoodigingsnota gepubliceerd, Volgens de „Vossische Zeitung" dcht men het in diplomatieke kringen te Berlijn zeer waarschijnlijk, dat de conferentie over het veiligheidspact op 6 October te 'Luzern bijeen zal komen. De ^Taegliche .Rundschau", het or- Radio-Programma. Wat er vanavond ta hooien is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. q.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, en?.. 6.35 FL Parijs (Eiffeitoren, 2650 M.J Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 NPolitiebericht, weerbericht 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Concert uit de Studio. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek1. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le zing. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 51-5 M.) Concert of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, .470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concér:. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. gaan van. Stresemanin, bevestigt, .dat de conferentie niet uitsluitend bijge woond zal worde* door de ministers, van buitenlandsche zaken. Het zal een plenaire bijeenkomst zijn van minis ters met volledige volmachten, wélke uitsluitend Ijet pact zal bespreken. De Oostelijke problemen zullen daarna behandeld worden in een nieuwe conferentie in een andere plaats. De tekst van het memorandum dat de Fransché gezant gisteren aan Stre- sesmann overhandigd heeft, .luidt als volgt: „Nu de besprekingen der juristen te Londen beëindigd zijn, meenen de Fransche regeering en haar bondge- nooten vertrouwen, dat deze voorstel len met de wenschen der Duitsche re geering overeenstemmen en dat deze in staat is hun spoedig haar instem ming mede te deelen". DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. Caillaux naar Amerika vertrokken. Caillaux en de Fransche delegatie van deskundigen zijn gistermorgen te Havre scheep gegaan aan boord van de Paris' naar New-York. Alvorens te vertrekken verklaarde Caillaux: Ik vertrek niet naar Amerika met de bedoeling om aan de Amerikanen de wel bekende frase te herhalen: Frankrijk verloochent zijn schulden niet. Ik ga om hun te zeggen, dat Frankrijk t(6t een regeling bereid is. Ik ben overtuigd dat de Amerika nen genoeg onze vrienden en genoeg zakenméinshhen zijn om een billijke re geling te aanvaarden. Onder deze omstandigheden hoop ik vast te zullen slagen en een rege ling te kunnen treffen, welke 't Fran 's che crédiet zal versterken en de Vér- éenïg'de Staten in staat te stellen een* te meer een bewijs te geven van den traditioneelen Angel-Sakcischcn ge?s* van fair play, DE ZEELÏEBENSTAKING IN HET BRITSCHE RIJK. Ondanks het strenge ontreden van de justitie in Australië en^Afrika tegen' de stakende zeelieden bliTft de staking zich uitbreiden. Tn de gevangenissen van de dominions zitten meds 300 matrozen. Te Adelaide alleen zijn er 130 Zeelieden van drie schepen tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. D e stoom va a rtmaatsch a prifendie np de bétrokken havens varen, verga deren op het oogenblik te Tonden om te overleggen, of d'e vaart niet' moet worden stopgezet. Reeds 70 sriye oen van Engelsche maatscbanrv°nhg gen stU in ver-afgelegen havens. Te Melbourne zijn dertig sfak<*ro veroordeeld tot drie weken; en rijf-. tien tot é?n we'ek gevan'getr s'straf. Nieuwe agrarische politiek in Sovjef- Rusland. Het Commissariaat voor den Tand bouw der R. S. F. S1. R. (Russische So cialistische Federatieve Soviet Répu blieken^ heeft nieuwe voorschriften mt gevaardigd nopens de positie van de arbeiders bij den landbouw. Dié Voorschriften nrh^f.fr-n den 8- urert werkdag, 'den wékelijkschen rust dag. en de ongevallenverzekering af. Dié maarregelen zijn bivonder tee- kenénd omdatzii doen rien lio° de ma-> nen dér Sovjet hun democratisch01 stellingen, welke de proef der prakt" niet hébben kunnen doorstaan allen"" nrifs geven. Men heeft nu ook yn r •machthebbende kringen te Mérirm Ingezien, dat de landbouw. a<b^n - lltlc als hi? is van de weerseeateldhm moet wérken wanneer de ge eyn u 'daartoe arrnstfe is', eh zich nie. asij dng of uur kan storen. Opmerkelijk is het. dat de Soviets 00k" de ongevallenverzekering afsrirf feri pi biigevolg te dien or>zichte ver der gaan den landen, welke volstrekt niet communistiscfovzSj^ De voornaam

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2