m t. «Ï£UWE LETDSCflE CÖÜfTANT VAN DONDERDA G 10 SEPTEMBER 192S Uit onze Indiën. De wederopbouw van Wonosobo. In een onderhoud met een Aneta- ver tegen woordiger deelde de hoofd-in- genieur Van Hoytema, chef der afd. gebouwen bij het Dep. B.O.W. een en ander mede over den wederopbouw van Wonosobo, na de groote verwoes ting van het vorige najaar. Bestond er aanvankelijk bij de be woners van Wonosobo eenige aarze ling om tot den nieuwbouw, over te gaan, aldus de heer v. Hoytema, thans heb ik kunnen constateeren, dat het werk in vollen gang is. Men nam een afwachtende houding aan, wilde ver moedelijk eerst de kat uit den boom kijken. ,Toen het Gouvernement aan <de nieuwe bouwplannen een begin van .uitvoering had gegeven, scheen het vertrouwen der particulieren weder om hersteld, bij een van de Chineesche inwoners zelfs in die mate, dat hij het heeft aangedurfd, voor zich een twee- verdiepings-steenen gebouw te doen optrekken. Deze bouworde acbt de heer Van Hoytema, in verhand met de plaats gehad hebbende gebeurtenissen, min der gewensclit, even ongewenscht als het b.v. zoude zijn, om, bij den opbouw van het hotel te Wonosobo, waarmede, naar verluidt, spoedig begonnen zal worden dit gebouw wederom te voor zien van in steen opgetrokken toren tjes. Waar de plaats Wonosobo haar wel vaart voor een groot deel dankt aan het toeristenverkeer, is men algemeen van oordeel, dat de wederopbouw van het hotel, waarhij rekening dient ge houden met de mogelijkheid van een herhaling van de ramp, voor 't plaats je een zeer belangrijken factor uit maakt. De B.O.W. gebouwen heeft men nu in houtwerk opgetrokken. Van deze woningen zullen die van den assistent-resident en van den con troleur binnen enkele maanden gereed zijn, terwijl het huis van den pand- huisbeheerder spoedig betrokken kan worden. Wat bet postkantoor en de woning .van den postchef betreft, deze werken zullen iets langer duren, hoewel men hiermede goed opschiet. Het lanüraadsgebouw, dat gedeelte lijk verwoest werd, is thans hersteld. De voorziening in de huisvesting der inlandsche bevolking moet, naar ver nomen werd, zeer snel vorderen, ter wijl de huizen, dank zij de hulp van particuliere zijde, goed opgebouwd zijn De door het gouvernement toegesta ne gelden zijn, behalve aan de inland sche bevolking besteed, ook gedeelte- lijk bestemd om door uitkeeringoJi als schadeloosstelling te dienen voor de door het onheil getroffen Europeanen. Het gouvernement zelf leed ruim één ton schade door vernieling van eigen bouwwerken. De tijdelijke huisvesting in Wonoso bo is volgens het algemeen oordeel zeer voldoende gebleken, de stemming- onder de bevolking laat niets te wen- schen over. Chineesche immigranten. De Indische regeering is voorne mens den termijn, binnen welken Chi neesche immigranten verlof tot defi nitieve vestiging kunnen ontvangen, te verlengen van twee tot vier jaar. Dienstplicht in Indië. Een onzer lezers, zegt het Hdbl. heeft zich onlangs tot den Minister van Koloniën gewend met de vraag of het hem bekend was dat het togenwöor dig voor vele jongelui onmogelijk is zich een positie in Nederlandsch-Indië te verwerven, door de afzonderlijke mi litie-wet voor Nederland en Noderl.- Indië. De schrijver was vóór drie jaar voor allen Nederlandschen Militairen dienst voor goed ongeschikt verklaard en kon (hans een positie in Nederïandsck-In- uië krijgen. Echter moet voor Neuer- landsch-Indië voor den militairen dienst herkeurd worden en de schrij*- vcr is hiervoor goedgekeurd, zoodat hij bij aankomse in Nederlandsch-Indië zal worden ingelijfd en dienen moet. waardoor het hem onmogelijk wordt een betrekking voor Nederl. Indië te verkrijgen, daar geen particuliere on dernemingen jongelui zullen uitzen den, die bij aankomst in Indië dienen moeten, Intusschen bestaat er gelegenheid 5® maand in Nederland dezen dienst le vervullen inplaats van in Indië. Welke firma neemt echter jongelui akn, die over 5® maand eerst in dienst zullen kunnen treden? Hetzelfde geldt ook voor jongelui die in Nederland vrij zijn wegens broederdienst. Uit den aard der zaak wordt het dus dezen jongelui onmogelijk gemaakt in Nederland hun gewonen dienstplicht te vervullen, hetzij door afkeuring, het zij door broederdienst, doch wanneer zij naar Indië wenschen te gaan wordt hun dit van regeeringswege belet, door de maatregelen, genoemd in de Militiewat voor Nëderlandsch-Indië. Wat betreft de mogelijkheid van uit dienen in Nederland gedurende 5S maand, zal niemand het toch willen riskeeren dezen tijd uit te dienen om daarna maar af te \vachten of er even tueel een betrekking naar Indië va cant komt, terwijl hij tevens z'n dienst verband in Nederland verspeeid zal hebben. Is het bovendien niet ongerijmd, dat wanneer men voor den Nederlandschen Militairen Dienst is afgekeurd, men toch hier zal kunnen dienen? vraagt de schrijver tenslotte. Brand te Padang. Een drukkerij, een auto verhuurdsrij en enkele tokos te Padang zijn afge brand. De schade bedraagt f 100.000 Een oude inlandsche vrouw is bij den brand omgekomen. ANTISEMITISME. Het orgaan van Hitier: „Der Völki- sche Beobachter" bevat een artikel van den voormaligen generaal Ludsndorff, dat met de vojgende middeleeuwsche w.oiorden ein'digl": „De toestanden bij de verschillende volken zullen niet eerder ge zond worden, voordat de Joden uit hun midden zijn verwijderd". Dit bericht kwam voor in het N. I. W. en zulke woorden klinken ook ons ont stellend in de poren. Zeker, er zijn ook uit het Joodsche volk die den Eeuwige en Zijn dienst hebben verlaten, en die thans als een vloek voor zi'chzelven en voor hunne omgeving voort leven; doch hoevele duizenden niet-Joden doen en zijn dit evenzeer? De gewezen veldmaarschalk zegt: „De Joden moeten weg uit ons midden". Ont zettende woorden uit zulk' een mond, die voor velen gezag heeft, en dat in het land der Hervorming. Moeten zulke woorden het vuur van den haat tegen de Joden niet aanblazen, dat injhet midden van een groot deel van het Puitsdie volk reeds brandt? Kan het ,o.oH zijn, omdat men in zekere kringen van de Duitsche republiek tegen woordig het niet verdragen kan, dat er steeds nog gesprokén wordt van der IH ebreën God, esi het vooral in die kringen er op toelegt, om' Jacobs nako melingschap te verdelgen Wie had ooit kunnen vermoeden, dat het Antisemitisme, die vreeselijke woeker plant, zóó diep zou blijken ingeworteld te zijn? Voor een 10 of 15 jaren terug dacht (men: Zoo iets is toch enk'el in Oost- Europa, in Rusland, met zijn Programs mogelijk'. Helaas. Als een vlam laait de haat, ook in de cultuurlanden op. Wij zien, hoezeer alles is veranderd, en wij vreezen Jj»er ergste. op een. meeting (na den moord op Rathenau en een uitbarsting van haat .tegen de Joden, in Munchen) sprak Mr. Abel Herzberger te Amsterdam in Belle- vuë: „Wanneer de haat tegen de Ja,den .eens over onze grenzen komt, zullen er dan ook' machten aanwezig zijn om dien te k'eeren, zooals de duinen en dijken in Holland de zee en den watervloed het hoofd bieden?" „De Hope Israëls" waaraan wij dit jpntleenen, merkt hierbij op: Een ernstig woord. Brenge het ons ijot ernstig zelfonderzoek en tot gebed, ,dat Hij, Die Israël verstrooide, dit volk spoedig doe wederk'eeren in het Beloofde Land. Het is waarlijk nog niet overbodig, dat de Ned. Vereen, voor Israël 'voort gaat, om de Christenen op Israël te wij zen en op te wekken tot gebed en liefde voor het vplk', waarvoor Christus eenmaal bad aan het kruis. GEMENGD NIEUWS. Katoen voor linnen. De rechtbank te Almelo veroordeelde gis teren twee koopleiden uit Dieren en vier kooplieden en een photograaf uit Arnhem, die 25 Augustus j.l. terecht stonden beklaagd wegens het verkoo- pen van katoen voor linnen in ver schillende plaatsen van Twente, ieder tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Ernstige val. De 73-jarigie metselaar O. te Haaksbergen, is gis teren bezig ?ijnde met het verrichten van herstellingen aan een schoorsteen met ladder en al van pl.m. 4 |M. hoogte gevallen. Hevig bloedend is de be jaarde man met eenige hoofdwonden in bewuste.!cozen toestand opgenomen. Oneerlijke postbeambte. Een 27-jar.'ge brievenbesteller 1 aan gehouden verdacht van het zich on rechtmatig toeëigenen van aan de post toevertrouwde stukken. Gasverstikking. Te Oost burg is een gehuwde vrouw, die 'al leen thuis was, dood gevonden. Een gaskraan stond open. Daar er dikwijls ruzie in dat gezin was, stelt de po litie een onderzoek in. .Overval. Een 52-jarige man te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hij gisternacht omstreeks 1 Uur, terwijl hij op de Gelderschekade liep van een of meer onbekende perso nen, die hem van achteren aanviel(en; een klap op het hoofd kreeg, waar door hij in een kelderopening viel en het bewustzijn verloor. Bijgekomen be merkte hij, dat hij zijn portefeuille, inhoudende f 272 vermiste, De man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, had eenige wonden aan hoofd en neus. Spoorwegongeluk. Een per sonentrein van Limoges naar Angou- lème is Zondag ontspoord cp een plaats, waar de baan hersteld wordt. De locomotief, de goederenwagen en vijf rijtuigen derailleerden en kantel den om. Twee reizigers werden licht gefwond. De brandende auto. Dezer dagen deelden wij mede dat in eon der straten ,van New Yotk een bran dende auto is gevonden, waarin hel verkoolde lijk van een aan handen en voeten gebonden man werd aan getroffen. Uit nadere berichten blijkt, dat de man, die vijf schoten in het hoofd had, een 29-jarige schuimer was, die zes of zeven maal voor den rech ter had moeten verschijnen op 'be schuldiging van moord en inbraak, doch telkens weer wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten moest worden 'gesteld. Het terdoodbrengen van dezen man wordt beschouwd als een daad van wraak door een misdadigersbende, Luchtvaart. Het Bericht aan Luchtvaarders bevat de mededesling, dat op het luchtvaartterrein Schiphol tengevolge van den regenval een strook ter breedte van ruim 200 m. grenzen- den a an de geheel© zuidwest zijde, on bruikbaar is geworden voor het lan den en opstijgen van vliegtuigen. Het onveilige gedeelte is aangeduid door roode vlaggen. Grondverzakking. In het groote havenbassin te Antwerpen is bij. de Mexico-brug een verzakking van den bodem geconstateerd. De grond üs over ©ep. lengte van |0 M., een breedte van 5 M., en een diepte van 40 'cM. weggezakt en vertoont groote scheuren. Ook de kademuur is in drie deelen gespleten en helt bedenkelijk ■naar het water over. Onder Spiritisten. Naar uit Parijs gemeld wordt, is daar het In ternationaal Congres van Spiritisten geopend. De bekende schrijver .Conan Doyle, de auteur van de Sherlock Hol-, '•mes-romans, hield daarbij een voor dracht, die hij echter moest afbreken,.- daar de toehoorders zijn mededeelin- gen sterk in twijfel trokken. .Wegens het groote tumult, moest de vergade ring gesloten worden. 104 jaar. Miss Catherine Jelli- coe, een tante van. den Engelschen admiraal Lord Jellicoe, heeft haar 104 den geboortedag gevierd. Zij; ontving bezoek van haar neef en felicitatie telegrammen van den koning en de koningin van Engeland. Nieuwe druipsteengrotten. Te G.W'iblain Pont, in de provincie Luik, niet ver van den samenloop van Ourthe en Amblive, waar onlangs een nieuwe grot werd ontdekt, hebben ver dere opzoekingen plaats gehad. Drie inwoners van het dorp wisten den toe gang tot een nieuw gedeelte vrij te maken en drongen aldus in niet min der dan zeven tot dusver totaal on bekend gebleven zalen, vol druip steen en door. Ook ontdekten zij een onderaardsch meer met loopend water. Vergiftige paddestoelen. Na het eten van paddestoelen in een café te Hamburg zijn vijf personen zwaar ziek geworden. Een vrouw is reeds gestorven'. Naar uit Itzekoe gemeld wordt, zijn daar zeven personen door het eten van vergiftige paddestoelen ziek ge worden. Eén hunner is intusschen over leden. S m o k k e 1 a r ij van Goud. Se dert ©enigen tijd wordt, volgens het „Hbl. van Antwerpen" streng toezicht .uitgeoefend aan de Fransche en Ne- derlandsche grens: op zeer intensieve wijze wordt goud gesmokkeld. In minder dan een maand werden vijftien personen aangehouden, die goud over de grens trachtten te smok kelen. Een dubbele moord. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft vol gens een bericht uit New York een woedende menigte de gevangenis be stormd, waar de zoon van den New, Yorkschen advocaat Harrison Noel was opgesloten, wegens het vermoor den van een negeï" ten einde zich van diens auto meester te maken, tefwijl hij' vervolgens met dezen auto het 6- jarig dochtertje van den directeur der .Washington Hardware Gy. ontvoerde. Het lijk van dit meisje werd gevonden en men meende aanvankelijk dat de neger den moord had gepleegd. Toen later bekend werd, dat Har rison Noel den dubbelen moord had gepleegd, wilde de menigte hem uit de gevangenis halen om hem te lyn chen. Zesjarig meisje ontvoerd. Te Montclair (New-Jersey V. S.J heeft een neger een 6-jarigj meisje, eien, doch tertje van David Daly, president eener belangrijke maatschappij te NewYbrk ontvoerd. Het kind speelde ineen afgelegeln gedeelte van Edgemont Park, waar zij in gezelschap van haar gouvernante en een chauffeur vertoefde, toen dei neger plotseling uit een boschje te voorschijn sprong, het meisje in pen dichtbij staande auto wierp en ijlings met haar wegreed. Op het geschreeuw der kleine snelde de chauffeur toe en zette met zijn auto den ontvoerder achterna. Toen hij den neger had ingehaald, keerde deze zich om en loste een re volverschot op hem, waardoor do chauffeur zwaar gewond werd. Deze had nog juist den tijd, zijn auto te doen stoppen, waarna hij het bewust zijn verloor. De neger ontkwam met zijn slacht offer. De vader van het meisje heeft zich bereid verklaard, elke verlangde som te beialen aan dengen©, die hem zijn kind levend terug bezorgt. De heele politiemacht in den staat New-Jersey is gemobiliseerd om het meisje op te sporen. Intusschen melden latere berichten dat men in de nabijhëid van het park waar de ontvoering plaats greep, het lijk van een neger gevonden heeft en iets verder de auto, waarin de ont voerder moet gezeten hebben. Men vermoedt dat de neger eenme- deplichtigó gehad heeft en dat één van beiden in een twist over het van de ouders van het kind te eischen: losgeld, gedood is. Het lijk van den neger zou dus of dat van den ontvoerder, of dat van zijn medeplichtige zijn. Het kind blijft inmiddels onvind baar. De ontvoerder blijkt zich echter ver gist te hebben omtrent de identiteit' van zijn slachtoffer. Althans werd een 'zekere mrs. 'Bower, echtgenoot© van een New Yo'rsch financier, per tele foon gewaarschuwd, dat haar dochter haar tegen een losprijs van 4000 dollar zou worden teruggegeven. PRACHTIG, DIE WEDSTRIJDEN! Een groote stampvolle zaal; in het midden een hel verlicht platvorm, door een touw afgezet. Ger->ep, ge schreeuw, getier, geklap. Drie men- schelijke wezens verschijnen in 't licht 2 slechts gekleed in een zwembroekje de derde een voetbalbroek en een col bertjasje. Die twee zullen straks met etkaar gaan vechten, dat is de clou. De één, een rasneger, glimmend zwart, zwaar, vleezig, een breede grijns om de 'dikke lippen, de ander wit van lijf, geplakte haren en een zelfingeno men hautain aanschijn. Een gongslag! Twee behandschoende klauwen grij- prm quasi vriendschappelijk in elkaar als automatisch, dan opeens een vecht houding., vier vuisten, dreigend stom pend, wilde verwrongen gezichten, met iedere raakslag dierlijker. Pang!., een zware handschoen met inhoud midden in een wit gezicht, bloed, heviger stooten, méér bloed. Ge hijg in de zaal, strak gespannen ge zichten, ingehouden geestdrift. Dan weer een gongslag. Twee licha men hangend in een stoel. Waaiende handdoeken, masseerende vingers, water en spons om 't bloed te verwijderen, alles haastig weer opge kalefaterd voor 'de volgende ronde. 't Rumoer in de zaal, de atmosfeer, de temperatuur schier onhoudbaar. Ronde na ronde 't zelfde tooneel. De beide spierbrokken beuken nog steeds met hun uitwassen op elkan der, zoo nu en dan wankelend nu, uit geput, hunkerend naar de gongslag, tot plotseling., een geweldige slag op de witte kaak. „Knock out", de zaal davert van die kreet, 't Witte lichaam ligt roerloos, languit op de planken, de scheidsrech ter telt: een, twee, drie.... tot tien. De neger staat, béte grijnzend, toege juicht in 't licht. De emotie is voorbij. Men was gekomen om dit grootsch gebeuren te zien, 'tis gebeurd, men is bevredigd. Een reuse mets meheir, hoor ik iemand zeggen tegen m'n buur man. Een groen zonnig veld, omlijst door menschen. Een bal, een dooie bruine bal, 22 jonge menschen, geren, getrap, vallen, duwen, dof geknal van harde schoenneuzen tegen lucht met leer er 0111. Gefluit van de omstanders. Een man dansend tusschen drie lat ten, een ander op 11 meter afstands, zwaaiend met één been, een geweldige trap, de bal een oogenblik verdwenen in de dubbelklappende keeper. Daverend gejuich over 't veld. De bal verdwijnt over een zijlijn. De keeper ligt te crepeeren in z'n doel. De dok ter komt er bij. De man wondt achter 'tdoel gelegd, een ander neemt zijn plaats in, 'tspel gaat verder. Even later: een kluwen van armen en beenen en kleurige lijven ontwart zich. Iets roods blijft onbewegelijk lig gen. Een fluitje, 'tspel stopt. De aan leiding van de onderbreking wordt weggedragen en men draaft en schopt en ramt en juicht en fluit weer alsof er niets gebeurd is. „Er worden er van daag nogal wat gemold, zè,g, zegt de vriend die mij naar dit slagveld heeft meegetroond, tegen me. Ik stdar in ge dachten voor me uit over 't groene, zonnige veld, naar een rood stipje, dat ik in 't clubhuis zie verdwijnen. „Ach kom, er zijn er toch nog 20 over en de bal is nog niet gemold!" Een breed water, met veel booten langs den oever, veel vroolijk lachende flirtende menschen. Eén dol kleuren spel van waaiende wapperende vlag gen, groot en klein, overal. Ginds in de verte, daar komen ze aan. Aller aandacht is gevestigd op de kleine ranke bootjes, als streepjes op 't wa ter. Er zitten 9 menschen in ieder daar van. Acht hebben een eind hout, daar duwen ze het scheepje mee voort. Wie zou 't hardste duwen? Da verrekijkers worden gericht op de wakkere figuren met de verwaai d haren, door inspanning verwrongen gezichten, rood glimmend van tran spiratie. Met schokken gaan ze voor uit, de ruggen in gelijkmatig temp# voor- en achteruit. Ze zien niets as» ders als den rug van hun voorbuurman en 't schreeuwende hoofd van den stuurman, voor hen bestaat er geen water en geen zon en geen vroolijkheid en geen vermoeienis, ze roeien, ze trekken zoo hard als ze kunnen, zon der op of omzien. Ze weten, als je har der trekt ga je vlugger, dus vooruit. Eén voortdurend ophitsen van de oevers. Ze kunnen niet meer, moeten mee. De vrienden juichen: kranige kerels! Eindelijk de-finish! Zes van de zeven slaan half bewusteloos voorover, óp. De bravo's zijn niet van de lucht, de overwinnaars hebben het vaag besef, dat ze 't hardst getrokken, 't eerst de finish bereikt, hebben. Een spannen de wedstrijd, vinden de toeschouwers, er is mooi geroeid; dan lachen en pra ten en flirten ze weer en hebben ze een heerlijken dag gehad. Prachtig die roeiwedstrijden! Ik ga er 't volgende jaar vast weer naar tos. Gisteren sprak ik mijn vriend, die met de^.winnende ploeg meeroeide. Ik' feliciteerde hem met z'n overwinning, zooals hc aan een behoorlijk mensclï betaamt. mooi hè, zei hij, jammer dat ik nooit meer mee zal kunnen doen, de dokter heeft gezegd, dat ik heel voorzichtig moet zijn, ik heb hart- vergrooting. P. F. I. N EEN BRIE-MQTORIG FOKKER- VLIEGTUIG. Dinsdagmiddag heeft de heer Fokker zelf op het vliegveld Schiphol een .nieuw drie-motorig toestel voorge^ vlogen, voor vertegenwoordigers der K. L. M., van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, voor een groot aantal officieren-vliegers en vertegen woordigers der pers. Ondanks het feit, dat het weer voor proefvliegtuigen minder gunstig was, werd gedemonstreerd, dat het nieuwe toestel met één motor geheel buiten werking (dus niet sleclits met afgezet- ten motor) niet alleen verder kon vlie gen, maar ook voldoende stijgkracht bleef behouden, ondanks zijn volle be lasting met 8 passagiers, twee piloten 150 K.G. bagage en olie en benzine voor 5 uur. Ook werd gedemonstreerd 't afstel len van één zijmotor in de start (he meest kritieke moment). Bij het stop zetten van één der zijmotoren in d vlucht, bleek slechts gering bijsturen noodig om het toestel in zijn koers tj houden. I11 aansluiting daaraan werden tij dens de vlucht beide zijmotoren afge zet. Daarna werd afwisselend of o]j den voormotor of op één der zijmoto ren doorgevlogen. Terwijl slechts éér der zijmotoren alleen werkte kondei ook gemakkelijk bochten worden ge draaid naar den aan den motor tegen overgestelden kant. Ondanks 'de voll belasting verloor het toestel hierbij on beduidend aan hoogte. Ook de aan ieder nieuw toestel i het algemeen te stellen proeven als h€ op de staarttrekken en het overgaa in steile duikvlucht werden niet vei waarloosd. De lengte-stabiliteit wer voorts wel bewezen doordat het toesti geruimen tijd met losgelaten stun vloog. Alle hierboven genoemde proevei slaagden trouwens uitstekend en hat d de volle bewondering der aviatiscli experts. Het toestel is bestemd voor de pai ticuliere ma-atschappijen, welke voo het Amerikaansche postministerie v< schillende lijnen zullen overnemen. Daarbij is ,het toestel vooral er 0 berekend des nachts of in de mist 1 vliegen, omstandigheden, waarondi de piloot zich geheel op zijn instn inenten moet verlaten. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. De Kantonrechter deed gisteren 1 spraak in de strafzaak tegen F. H. D., mede-directeur der Leidsche K toen-maatschappij, tegen wien terza van 609 overtredingen van de Arbeit wet even zooveel maal 50 cents bo sub'sidair 30 dagen hechtenis was j eischt. Deze uitspraak luidde 609-maal cents boete subsidair 14 dagen het' tenis. In de zaak tegen Gerrit Cl., me handelaar te Noordwijk, tegen \v f100 boete subs. 30 dagen was eischt wegens de levering van k nemelk van ondeugdelijke samens ling, was het vonnis overeenkom? den eisch. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Dit Gerechtshof heeft bevestigd vonnis van den politierechter te 's-G venhage, waarbij A. v. S., koopfl te Leiden, tot een maand hechte was veroordeeld wegens het belet van een ambtshandeling:

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6