teieert natuurlijk naar de sterkte van aftreksel en de grootte der koppen. Houdt men zich aan de bovcnge- ji'iooemde getallen, dan bevat düs een jkop koffie evenveel coffeïne als een kop thee; beide ongeveer 40 mgr. Onaangename verschijnselen plegen bij de meeste menschen eerst op te treden als 400 mgr. of meer zijn inge- i nomen; dat staat dus gelijk met tien kopjes. In ieder geval blijkt wel uit deze cijfers, dat voor den normalen mensch een tot drie kopjes thee of koffie on schadelijk zijn. Thee en koffie zijn geen verslavingsgiften. Zooals ik boven reeds vermeldde, gewent men niet aan de werking van de coffeïne, daarom behoeft men niet steeds grooter doses in te nemen om aangename sensaties te krijgen, zooals dit bij alcohol en an- der© verslavingsgiften het geval is. Menschen, met een gevoelig hart, met gevoelige of zieke nieren, met een zeer gevoelig zenuwstelsel zullen goed doen, zich van coffeïnehoudende dran ken te onthouden. Voor hen bestaan er surrogaten. Cichoreikoffie en cof feïne vrije koffie (Hag) kunnen bij hen de plaats van de gewone koffie ne- j men. Coffeïnevrije thee is niet in den j handel. Als zoodanig zou men des noods Kamille—thee kunnen nuttigen. I Menschen met een gevoelige maag moeten zich ook deze dranken ontzeg- f gen: zij zullen met water of melk als drank genoegen moeten nemen. Ik moet tenslotte in dit verband nog iets zeggen over de cacao en chocolade Cacao bevat een stof het „theobro- mine'' dat chemisch nauw verwant is aan het coffeïne. De opwekkende, sti- j muleerende werking is echter veel minder. Alleen de werking op de nie ren is nog iets meer uitgesproken dan 'van de coffeïne. Cacao en chocolade kunnen dan ook zonder bezwaar zelfs door kinderen j worden genuttigd. Alleen bij nierlij ders moet men deze stoffen mijden, eveneens is het van belang, kinderen die 's nachts nog niet zindelijk zijn, geen chocolade kort voor het slapen te geven, daar na het nuttigen van de chocolade meer urine door de nieren wordt afgescheiden. Overigens is chocolade en cacao ook een werkelijk voedingsmiddel, in te genstelling met koffie en thee, die geen voedingswaarde hebben." Uit onze Indien. De G.G. naar Sumatra. De gouverneur-generaal is naar Su matra vertrokken. H. Ms. „Zeven Pro vinciën begeleidt den landvoogd op diens reis Holland sche herders. Naar het Soer. Hdbl. vernam, heeft de heer Utermark, administrateur der koffie- en rubber-onderneming Soem- ber-Gesing, Dampit, die reeds te voren. Duitsche herders uit Europa impor- i teerde, het thans aangedurfd, ook een koppel rasechte, hoogbekroonde Hol- f landsche herders (ons nationaal ras) op Java te brengen. De reu heeft een hoogte van circa i 68 c.M. schoftmaat, terwijl de teef c.a.. '56 c.M. meet! i Als wij Hollanders ons ergens voor j,'dienen te interesseeren wat betreft de' f hondensport, zegt het blad, dan is het wel voor onzen Hollandschen1 herder. - Het is ons eenig bestaand nationaal r ras, waarbij komt, dat de Hollandsche herder qua begeleider, waak- en ge- bruikshond vooral, het ideaal nabij I komt en zeker niet ten achter behoeft te staan bij den Duitschen herder Vrouwenbeweging. Verschilt de positie van de vrouw in het Padangsche toch reeds aanzienlijk van die in andere streken van Indië, thans is, naar aan de Loc. wordt ge- |f méld, in het Roven-Padangsche een I vrouwen-organisatie opgericht, de Per jserikatan Perampoean geheeten, waar van het bestuur te Boekit Tinggi ze- i telt. Zij hield reeds verschillende ver gaderingen, zal jaarlijks congressen 'houden en stelt zich verbetering van j de positie der vrouw ten doel. Hoilandsch-Indische Christel, school. 12 Augustus vond te Medan de op richtingsvergadering plaats van e~n vereeniging, welke zich ten doel stelt een Hoilandsch-Indische school op Christelijken grondslag te vestigen. Er had zich reeds een voorloopig co mité gevormd, dat zich met de voorbe reiding had beziggehouden en dat toen de aanvankelijk eenigszins vage plan nen meer waren uitgewerkt, zich met een circulaire tot de protestanten hier ter stede richtte. De vergadering, die door beide pre dikanten van Medan werd bijgewoond toonde zich enthousiast en staande de vergadering gaven zich reeds onge veer 100 leden op. Het bestuur werd geformeerd u»t de heeren J. H. Hem- mers, F. J. Minnebo, B. G. Netelenbos en J. Couvret (die het dagelijksch be stuur vormen) alsmede uit de heeren Leihitoe, Ferdinandus, Tampoebolon, en Loembantobing. Thans zullen Je noodige stappen bij het gouvernement |Wordent gedaan, ter, verkrijging van de NIEUWE LEIDSCHE Koninklijke goedkeuring der vereeni- ging en subsidie voor de school.: De aandacht werd ter vergadering gevestigd op het algemeen christelijk karakter, dat deze vereeniging alsme de fiet onderwijs zal dragen. Vrouwen-werving. Naar aanleiding van eenige publi caties over de ontdekking van de po litie in Palembang, hoe de vrouwen daar worden geworven, deelt m?.n Ane ta van bevoegde zijde mede, dat de vrouwenhandel in geheel Indië de vol le aandacht van 'de betrokken ambte naren heeft. In de eerste plaats heeft rren om kiezen handel tegen te gaan de mede werking noodig Van de Inlandsche hoofden. Bij inspectie-bezoeken worden <lej betrokken hoofden van plaatselijk be stuur er steeds op gewezen, hoe nut tig het kan zijn deze kwestie:* op koem poelans met bedoelde hoofden te be^ spreken, terwijl ook de onderwijzers bij hunne leerlingen en in hunne krin gen de noodzakelijkheid verbreiden om niet te spoedig in te gaan op voorstel len tot werkverschaffing. De zich op de vertrekkende booten bevindende Inlandsche passagiers wor den z.n. voortdurend, gecontroleerd. In dien tot arrestatie kan worden over gegaan, gebeurt dit zonder twijfel, de maatregelen worden echter in het bij zonder bemoeilijkt, doordat men aan de zaak dikwijls een vorm weet te ge ven Öie niet binnen de grenzen van de strafwet valt. Iedere in Palembang gemiporteerde vrouw, die den wensch te kennen geeft naar het land terug te willen keeron, gaat onherroepelijk terug, terwijl, in dien een poging tot vrouwenhandel blijkt, een strafvervolging niet uit blijft. Als regel werken echter de vrou wen zelf niet mee. GEMENGD NIEUWS. Een schadepost. Gemeld wordt, dat het voormalige post- efn; girokantoor, gevestigd geweest in het perceel Noordeinde 154 te 's-Graven- hage, dat in September 1920 door het Rijk werd aangekocht voor f140.000, overgegaan is in handen van dé Mij. „Beperkt Bezit" te Lleiden voor de som van slechts f54.000. Een tegen va lier. Voor re kening van den hboihandelaar Bruins te IJsselmuiden waren een1 aantal Kam per arbeiders werkzaam met gras- maaien op Schokland. De tengevolge van den storm hooge zee heeft al het reeds gewonnen hooi, plm. 200.000 kg. weggespoeld, terwijl de arbeiders het eiland hebben moeten verlaten. Voor alle belanghebbenden een groote scha depost. Grens handel. Met ingang) van 1 September is aan de Duitsche grensbewoners van Emmerik en om geving verboden hun vleesch uit 's Heerenberg te betrekken. Voor de Hol landsche slagers een enorme schade post. (Veel liefhebbers. Voor de betrekking van onderwijzer of onder wijzeres aan de bijzondere school in Kloosterhaar, hebben zich niet min der dan 200 solicitanten aangemeld'. Verdronken. Menmeldt uit Eindhoven, dat in de Dommel het lijk' is gevonden van een ongeveer 30-jarig arbeider. Een toUw om der arm ver bond het lijk met een langs den kant staanden boom. Uit op het lijk gevon- den papieren bleek, dat de ongeluk kige een eind aan zijn leven heleft1 gemaakt, waarschijnlijk om een lief- destwist. Bij de familie H. te [Wemeldinge is bericht ontvangen, dat hun broe der te Ruhrort overboord gevallen is en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Noodlottige sprong. Gis termorgen sprong op het station Eer beek een dame met haar kind op 'haar arm uit den vertrekkenden trein, waarbij' zij kwam te vallen. Haar kind viel daarbij tusschen het perron en de rails en werd inwendig zoodanig; verwond, dat hot kort daarop over leed. Meisje dood ge reden, Op den Enschedescfien straatweg, onder Haaksbergen, is een motorrijder, met een passagier op de duo, in volle vaart tegen een meisje opgereden. Liet meis je bekwam een schedelbreuk en werd stervende opgenomen. De motorrijder bekwam ernstige been- en hoofdwon den. Overleden. De 31-jarige vee handelaar P. Klaassen, wonende aan de Badhoevelaan in de Haarlemmer meer, die begin verleden week met zijn motorrijwiel kwam te vallen, is in het ziekenhuis te Amsterdam, aan de bekomen verwondingen overleden. Inden dra aimolen. Donder dagavond is te Ernst het paard in den draaimolen op het Emsterfeest in aanraking gekomen met den elect ri- schen stroom. Het paard was onmid dellijk dood. De inzittenden voelden den schok. Hoogwater. De iWiestenwind heeft het zeewater bij Harderwijk zoo hoog opgestuwd, dat de aan zee ge legen graslanden zijn ondergeloopen. 'COURANT VAN DINSDAG 8 Het daarin aanwezige hooi is bedor ven. De pachters van het grasgewas der Stadswellen lijden aanmerkelijke! schade. i De .Treinmoord. Uit Berlijn wordt gemeld, dat dfe autoriteiten, die de oorzaak van den dood moeten vast stellen van het Duitsche kindermeisje! wier lijk eenige dagen geleden bij het station Schönhauserdamm werd ge vonden, er thans volkomen van over tuigd zijn, dat hier geen misdaadin het spel was. Mej. Lampersbach was blijkens uit Amsterdam ontvangen inlichtingenzeer opgewonden van aard en had eeni- gen tijd geleden bovendien tweej opera ties aan het hoofd ondergaan, i De mogelijkheid van zelfmoord is düs niet uitgesloten. De aangehouden mevrouw is weer in vrijheid gesteld. Ook de ten laste 'gelegde smokkelarij van diamanten, schijnt geen steek te houden daar in voer van brillanton tot 50 gram toe vrij isr De in beslag genomen juweel- len zijn aan de dame teruggeven.. Heit lijk van mej. Lampersbach is op kosten der Duitsche spoorwegmaat schappij naar Oost-Pruisen gebracht, om daar in haar woonplaats te worden begraven. De ouders van het mutsje zijn arme lieden. De moeder heeft haar laatste koe moeten verkoopeln om te Berlijn te kunnen komen, waar zij door de autoriteiten ontboden was. LW|olff meldt nog, dat de sectie uit gemaakt heeft, dat het meisje den nek gebroken heeft. De wonden op het lichaam zijn niet door vreemde handen toegebracht. Mevrouw ,T. is *aar 'Nederland teruggekeerd. Levend verbrand. In eeta. der sltraten van New York werd in' een auto, die-met benzine was over goten en in brand gestoken, 't verkoolde lijk gevonden van een man, die aan handen en voeten gebonden was. Het misdrijf moet gedurende don nacht ge pleegd' zijn. De indentiteit van het slachtoffer kon niet worden vastge steld. 1 Schaking. Te Mussel (gem. (Onstweddel, is gisteren op last van de justitie te [Winschoten de gewe zen onderwijzer P. LI", gearresteerd ter zake van het onttrekken van een min derjarig. meisje aan het wettig over 'haar gesteld gezag. UIT DE OMGEVING. LISSE. Loop der bevolking gedurende^ de hiaand Augustus. t Vertrokken. J. H. Scheepmaker naar .Vlaardin- gen; A'. M. Hogebbom naar Alke- anade; O. Rens en gezin naar Amster dam; G.v. d. Meent naar Utrecht; J. M. Wasserman, geb. v. d. Meijden maar Rijswijk; A. P. v d.. Zwet naar tVechel; A. v. Blaricum naar Breda; A. P. P. v. Draanen naar Rotterdam; 'A. A. Opdam, naar Noordwijkerhout; H. LW|ierdsma naar Hilversum; B. v. d. Lans, naar Bloemendaal;, H. Kap* tein naar Noordwijkerhout; A. Lan- 'geveld, geb. [Weijers naar Sassenheim; L'. J. M. Beugelsdijk naar Voorhout; P. G. Warmerdam naar Noordwijker hout; G. v. d. Laan naar Amsterdam; 'A'. Geel en gezin naar Nieuw-Helle voet; J. M. de Kuijper naar Haarlem mermeer; Th. B. Davidson, geb. van Pelt en dochter naar Haarlem; F. M. 'Rothweiler naar Hillegom; G. Star re veld naar Blaricum; Wi Sebes naar Dordrecht; H. E. v. Rijn naar Ouden bosch; ,W. Honing naar Rosmalen; (M. G. Postma naar Bergen op Zoom. G e v e s, t i g d. J. Nijenhuis en gezin van Heem stede; M. A. C. v. d. Burg van Bu- del; M. A. Barnhoorn van Rotter dam; M. v. Klaveren, geb. Schuma cher van Leiden; C. M. Waasdorp van Leiden; H. M. van Steijn van iVught; P. C. P. Voogt van Breda; |H. v. Veen en gezin van Zwartsluis; A'. L'. Fictoor.em; gezin van N;ie,uwvee|n; P. Ch. Dongelmans van Alkemade; P. S. M. Buschman en gezin van Rot terdam; S. M. Assendelft van Hil legom; H. A. Koster van Noordwij kerhout; Ch. iW> de Regt van Haar lemmermeer; Ch. R. B. van Rijn van Roosendaal en Nispen; J. Dorrestijn van Hilversum. VOORSCHOTEN. Burg. Stand. Geboren: Cornelia Pe- tronella, dv. J. F. Balfoort en J. P. van Hagen; Comelis zv. H. Jongeneel en H. Prins. Ondertrouwd: A. L. van Paridon, 28 j. en D. J. Lf. van Cassel, 25 j. Overleden: A. Dijkman, 82 j. De opbrengst van de collecte voor Borculo is door later nog in gekomen giften gestegen tot f1526. RIJNSBURG. Burgerlijke stand. Geboren: Arend je, dochter van S. Teljeur en G. Zand bergen. Albertus Jacobus, zoon van ,G. van Delft en van A. Vredenburg. Antje Maria, dochter van Comelis Kromhout en A. M. van den Oever. Catharina G:- rarda Maria, dochter van G. J. Onder water en Alida Johanna Georgia Aan- hane Arelis, zoon van Arelis van Eg- mond en Neeltje M. R'oode. Pietcr, z. van Pieter v. Egmond en J. Vonk. Lena, ■dochter van C. D. Verheij en C. Breeder- land. Nicolaas, zojn san G. van den Eiikel en N. Scho.ncve d. Comelis, zoon SEPTEMBER 1925 van N. Nieuwkoop en J. Zandbergen. Jacoba', zoon van G. van den Vijver en L. ILo'gewoning. Getrouwd: J. Schoneveld, 22 jaar en H. M. Zwaan. Ondertrouwd: Llarm. T. Medendp'rp, j.m. 23 jaar en A. d. Koning, jd. 25 jaar. Overleden: Lena Verheij, oud 2 dagen. ALPHEN a. d. RIJN. Burgerlijke stand. Bevallen: P. de Joing geb. Steenwinkèl, z. W. H. van Wigeti geb. van Leeuwen, dochter B. O. van Viet, gjeb. van der Lans, dochter. A. J. de Vogel, geb. Eene, dochter. F. J. van Eijk', geb. Rooda, zoon. J. van der Horst geb. He sloot, dochter. Overleden: C. van der Hoorn, echtg. van K'. Griffioen, 70 jaar. C. Kloek, 9 jaar. i Ingekomen van: Leeuwarden, E. Jofngstra, onderwijzer Julianastraat 64. Breukelen e.a. D. Boek hout, arbeider, Steekterweg 56. Vlaar- dingen, H. Verkade, kleermakersknecht Raadhuisstraat 249. Nederhemert, H. Bijs terveld en gezin, arbeider, Höorn 59." Bun nik, J. van Malsen, broodbakkerskecht, Steekterweg 122. Haarlemmermeer, J. de Koker, dienstbode, Wilhelmina.straat 41. Haarlem, M. Voorsluis, Raadhuisstraat 34 Heinenoord, J. de Raat en gezin, bouw kundige, van Boetselaerstraat 7b'. 's Gra venhage, E. Kok, Verlengde Aarkade ,18. Vertrokken naar": Boskoop, Zuidkade 1, P. Kalkman en gezin, schilder. Westzaan, Kabbebuuurt E 12. C. Visser! en gezin, rtianufalcturier. Tilburg, Borneo straat, A. van Leeuwen .n gezin, ab-r.-telegrafist, Utrecht, Se ringstraat 64, A. L. Kaspers. Oegstgeest, Terweeweg 58 P. Kersbergen, dienstbode Oegstgeest, Terweeweg 58. S. Elzevier Stokmans en gezin. Breskens, Dorpstraat K 79. E. J. M. van Melle. Brunsum, Rum- peurstraat 72, F. M. J. Godshuizen, win kelbediende. Leiden, Wasstra'at 28, N. Pel, winkelbediende. Gouda, Lange Tien- deweg 6, P. C. Schouten en gezin, bier- bottelaar. Gouda, Korte Tiendeweg 23, C. Bijleveld, Rotterdam, Korte Dreef 25, P. van der Laaken en gezin, chef o.e. beton fabriek'. DE SCHEEPSKLOK. Eenigen tijd geleden werd door het hoofdbestuur van „Onze Vloot" aan Hr. Ms. „Java" een scheepsklok aange boden. Velen onzer lezers, aldus het orgaan van bedoelde vereeniging, zullen wel licht het eigenaardige van dit ge schenk niet inzien. Maar bij eenig nadenken zal het ook voor leeken duidelijk zijn, dat het aan boord van een schip mogelijk moet zijn om voor alle opvarenden tegelijk den tijd aan te geven. Zeker, zoo goed als in elke kamer van een huis^kan in elk verblijf van een schip een klok ge hangen worden, die elk oogenblik den tijd aangeeft en elk half uur vermeldt hoe laat het is. Bedenkt men echter, dat een schip een wereld(je) in het klein is, een dorp> dan is het ook dui delijk, dat er iets noodig is als de kerk klok van het dorp. Welnu, dat is de scheepsklok, die echter zonder uurwerk dienst doet. Telkens als aan de opvarenden, de dorpsgenooten, den tijd moet bekend gemaakt worden, geschiedt dit door op een, aan iederen zeeman bekende wij ze, met menschenhanden de klepel te gen de klok te slaan. Voelt ge in dat absoluut eenvoudig gedoe niet den ouden tijd. Die over alle zeeën, door alle zeevarende natiën gebruikelijke wijze is dan ook ont leend aan den tijd, dat men nog niet wist wat tenminste volgens onze begrippen een eenigszins geregeld loopend uurwerk was. Toen werd de tijd aan boord aange geven door zandloopers, die een half uur noodig hadden om leeg te loopen. Ze waren dus wel iets grooter dan de zandloopers, die in de kinderjaren van schrijver dezes nog veel gebruikt wer den om eieren niet langer dan 3, 4 of 5 minuten te laten koken. Die zandlooper was zoodanig opge steld da.' de dienstdoende man van de wacht hem kon zien en was hot leeg- geloopen, dan riep hii: „Keer het glas en luid de klok." En op dat oogenblik nam de leerling de klepel van de scheepsklok en sloeg zooals de scheeps term luidt, „glazen Nooit meer dan acht. Want, toen als nu, was de dag verdeeld in 8 wachten van 4 uur en elke wacht heeft dus acht halvouren. En ieder, die wel eens op zee gevd- ren heeft, weet, dat als de officieren in zee met de sextant uitmaken, dat de zon het hoogste punt van den dag bereikt heeft, dat het dan 12 uur op den middag is en dat er dan „acht" glazen geslagen worden. Daarna be gint de nieuwe wacht de achtermid dag en om half een wordt één, om één uur twee; om half twee, drie, enz. glazen geslagen lot het om 4 uur weer 8 glazen is enz. Is het duidelijk, dat die scheepsklok een gewichtig instrument aan boord is en dat er door het wachtvolk 'e nachts met slecht weer dikwijls reikhalzend wordt uitgezien naar „acht glazen" als wanneer de wacht om is en het koude, natte dek verwisseld kan worden voor de ^arme hangmat. En van zelf wordt die klok ook ge bruikt tot h'A'g*ven van signale-: ik herinnj.; daarbij aan het op een be paalde wijze slaan van de klok, b.v. als 'de bemanning voor d'e kerkgang wordt opgeroepen; aan het brandsignaal zeelui van dentegenwoordigen tijd bestaan die seinen niet meer en haa; ik hier iets uit den ouden doos?). In ieder geval bestaat nog wel het sein voor: „opschaften", dat ik u zon der geluid t.e geven wel meeii te kun nen uitleggen. Kent ge lezers, het verhaal van dien kleurling, wien het niet gemakkelijk viel om te verteljen, dat de knoopen aan een bepaalde jas niet mannetje aan mannetje, maar met tusschenruim ten waren aangebracht, dit uitleidoor te zeggen, dat aan die jas zaten: „knoop, oeacht een beetsjie; knoop, oeacht een beetsjie enz. enz., welnu als het eten opgedaan moet worden dan slaat de klok: kok., schep op, d.wt. tik., oeacht een beetsjie, tik, tik en dat driemalen. Het spreekt, dat ook dat signaa" eon driemaal daags wederkeerend, wel kom signaal is. Dan zijn er niet zoo heel veel actief dienenden meer, die zich het bekende sein: „Extra oorlam aan de klok" her inneren. Sinds vele jaren is de offi cie ele oorlam a.b. afgeschaft. Werd ze dagelijks om half twaalf aan alle meer 'derjarigen verstrekt, bij bizondere ge legenheden en ingeval van bizondere tevredenheid van den commandant, ook bij koud en nat weer, werd een extra oorlam gegeven. Om dat sein goed te geven, werd eenige handigheid vereischt. Beginnen de met een nauw hoorbaar tikje met den klepel, zwol het tókken met steeds meer kracht en in sneller tempo aan om plotseling te eindigen. Dit werd drie malen herhaald en na! elke keer volgde eerst één, dan twee en eindelijk drie forsche slagen. Die herhaling driemalen beteekende in den ouden zeiltijd: voor de fokke mast. (één) voor de groote mast (twee), en voor de bazaansmast (drie). En om dat er in dien tijd geen ziel aan boord j was of in gewichtige momenten hoor-' de hij bij een mast, is het duidelijk, dat het gold voor „alle hens." De scheepsklok is, dat zal nu ook den niet ingewijden duidelijk zijn, een gewichtig instrument aan boord. Land- en Tuinbouw. ALGEMEENS VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. De eigen-gebouw-kwestie. In de vergadering welke de Algemee ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur zal houden op 28 September a.a. zullen 'de leden in de gelegenheid wor den gesteld een beslissing te nemen over het eigen gebouw, dsfct de vereeni ging denkt te stichten. Het hoofdbe stuur staat afwijzend op het aanbod van het gemeentebestuur van Kille- gom, waarbij die aan de vereeniging aanbiedt een perceel bouwgrond van één H.A. en 'n bedrag van f50.000 in geld als bijdrage in de stichtingskosten van het gebouw. Hillegom is, naar de meening van liet hoofdbestuur, niet de aangewezen plaats voor de vestiging van een centraal beursgebouw. Even-, wel wenscht het hoofdbestuur de ver gadering geheel vrij te laten in haar beslissing op het aanbod van Hille gom. Afwijzend prae-adviseert het hoofdbestuur op het aanbod van den Bond van Bloembollenhandelaren van f50.000 als bijdragen in de kosten van een te Hillegom te stichten gebouw. Het meept dat de gelden voor zulkI een gebouw niet geheel of'ten deele moeten worden bijeengebracht door' een andere vereeniging. Dat zou de' vrijheid van handelen der Alg. Vereen belemmeren. Ook het aanbod van de gemeente Heemstede van grond aan het Valkenburgerplein te Heemstede; wenscht het hoofdbestuur niet te aan vaarden omdat ook al de ligging van het plein voor een centraal gebouw niet 't meest geschikt wordt geacht. Ten slotte adviseert het hoofdbe stuur van 't gemeentebestuur v. Heem stede aan te koopen een perceel grond ter grootte van ongeveer 1000 vk,, M. behoorende tot de buitenplaats Spaar-1 en Hout aan den Kleinen Houtweg 'te Haarlem, met den daarop zich bevin denden opstal van het heerenhuis. Te vens stelt het voor een bouwfonds te vormen, waartoe de leden die bloem-1 bollen en aanverwante artikelen kwee-' ken in 1925 drip cent, in 1926 twee et. en zoo noodig in 1927 één ct. per Rijnl. roede zullen bijdragen van den door hen beteelden grond. Het hoofdbestuur acht de kosten van aankoop op f80.000, bouw van hét ge-; bouw op f65.000, onvoorzien f5000, to- taal dus f 150.000. Door middel van dé heffing per R.R. wordt de eerste twee jaar f 125.000 verkregen, waar dan nog zou kunnen bijkomen f25000 uit het Krelagefonds. Desnoods zou iet ontbrekende nog door een hypothecai re leening-kunnen worden gevonden. Het hoofdbestuur der AlgemeertVér eeniging-voor Bloembollencultuur zal aan de eerstvolgende ledenvergade ring voorstellen van de leden, die bloembollen ed. kweeken, een jaarlijk sche contributie te heffen van 2 cent per Rijnl. roede van den door hen be teelden grond, welke contributie zal worden afgedragen aan het Centraal Bloembollencomité ten behoeve Van liet wetenschappelijk onderzoek, en de reclame voorjtoiWoamboiien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6