CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 69 JAARGANG, MAANDAG 7 SEPTEMBER 1925t NUMMER 16Tf ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en btdten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Y Een waarschuwing. Hoewel de verkiezingen nauwelijks achter den rug zijn, worden toch de Sociaal-democraten, met name in Zuid-Holland reeds weer opgeroepen tot nieuwen 9trijd. 1 Naar aanleiding van de verkiezing van leden van Ged. Staten en de niet verkiezing van den socialistischen can didaat schrijft .Het Volk": Gekozen is hij niet. Het zij zdo. Voor onze Partij is het een spoor slag om haar propaganda in Zuid- Holland met onverzwakte kracht voort te zetten. Lang zal het niet meer duren, dat gedeputeerde sta ten dezer provincie geen sociaal- demokraat in hun midden hebben. De dagen van de rechtsche over- heersching in de provinciale staten daar zijn geteld. De Kamerverkie zingen hebben dat uitgewezen. Het platteland van Zuid-Holland gaan de oogen open. Een steeds grooter deel ervan stemt op onze Partij. Het licht zal schijnen in dit gewest, dat donker was, schoon het hoven den Moerdijk ligt. Bij de volgende sta tenverkiezingen zal dat licht wijd uit-stralen, in rossen gloed. De dagen van de rechtsche overheer- sching zijn geteld, zegt het roode or gaan. Zoover is het echter nog niet. De pas gehouden verkiezingen had den „Het Volk" kunnen leeren, dat het niet verstandig is al te vroeg victorie te kraaien. De dagen van Colijn heetten ook ge teld, maar dat verhinderde niet, dat deze bewindsman en dan nog w,el als minister-president terugkeerde. Zoo zou 'took hier kunnen gaan. Maar evenmin als 't verstand.'g is dat de Soc. Democraten nu reeds over winningsbulletins uitgeven, evenmin zou 'tvan ons verstandig zijn, indien wij deze publicaties zonder meer voor kennisgeving aannamen. De Sociaal-democraten zullen ruste loos arbeiden om de kiezers tot zich te trekken. En ze zullen niet kieskeurig zijn in de keuze hunner middelen. Laten wij ons dat voor gezegd hou den en zij 'tvoor ons een aansporing om met niet minder vuur en ijver aan het werk te gaan voor het behoud van de rechtsche meerderheid in de Sta ten van Zuid-Holland. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bjj den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: Mevr. M. geb. O. f10, Mej. C. M. G. f2.50, Mej M. A. f10. Verantwoording zal in het vervolg slechts éénmaal per week plaats heb ben. Giften worden nog gaarne inge- wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49. Gironummer 57471. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Afscheid Ds. J. Wultn Voor een talrijk gehoor dat het kerk gebouw tot in alle hoeken vulde heeft gistermorgen Ds. J. Wuite afscheid genomen van de Doopsgezinde gem- alhier. Verschillende officieele personen gaven door hun tegenwoordigheidblijk van hun belangstelling evenals eenige ambtsbroeders van den vertrekkend en leeraar, Ds. W. J. Lente, Rem. predi kant, en Ds. Prins, emer. pred. Ver schillende predikanten waren door ambtsbezigheden* verhinderd. Aangevangen werd met het zipgen van Ps. 84:1 en 4, gebed en het lezen van Psalm 103. Als tekst voor zijn afscheidsrede koos Ds. Wuite de bekende woorden uit Jesaja 40.8.. het gras verdort, de bloem valt af, maar het Woord onzes Gods bestaat in der Eeuwigheid." Was'het anders de gewoonte aldus spr. om na de vacantie bij de intrede van het nieuwe seizoen een blik in de toekomsjt te werpen en den toestand der gemeente met elkaar te bespreken, thans moge 'n meer persoonlijk woord die plaats innemen, en zien wij even terug op den tijd die achter ons ligt Spr. vergelijkt zijn heengaan met het verdorren van het gras, het afvallen van de bloem. Het was niet ,de last der jaren, no/ch het verslappen van den bandtusschen de gemeente en mij, aldus spr., die aan leiding was tot dit afscheid. Slechts een gebrek van spr's gehoor waarvan hij verergering vreesde, deed spr. tij dig omzien naar een kleiner arbeids veld. Spr. zegt er zich van bewust te zijn, dat hij zijn werk in zwakheid heeft verricht en zich af te vragen of hij wel steeds in alles een voorbeeld heeft ge geven van geloof, hoop en liefde. Maar wat hij deed, heeft spr. steeds uit over tuiging en eerlijk gedaan. Niets heeft hij de gemeente voorgehouden in de prediking waaromtrent hij voor zich zelf niet tot volkomen zekerheid was gekomen. J5r haperde wel eens iets aan de me dewerking van de zijde der gemeente, maar anderzijds was er ook weer ver rassend veel liefde en medeleven, en spr. dankt in dit uur de trouwe hoor ders, voor wie hij het altijd de moeite waard heeft gevonden, op te treden. Gezongen wordt Gezang 196:1 en 3 Dit afscheid, aldus spr. stemt tol weemoed. Maar de geest der Schriften wil niet dat wij ons op den stroom on zer weemoed laten afdrijven, maar dat wij er manhaftig tegen ingaan, wan neer het geldt den wil van den Eeu wige. Boven onze wil sta. als de beste, de wil van God. Spr. hoopt dat de leden der gemeen te steeds dat blijvende Woord zullen zoeken te verstaan. Door de stilte op te zoeken, en onderling gemeenschap te oefenen. Voor den Jdoei der gemeente is tèn slotte ook weer niet alleen de predi kant, maar zijn alle gemeenteleden, hoofd voor hoofd aansprakelijk. Zoekt daarom steeds alles wat vereenigt zegt spr. en laat geen tweedracht u van el kander scheiden. Met een persoonlijk woord richt spr. zich dan achtereenvolgens tot de aan wezige ambtsbroeders, tot zijn voorloo pigen opvolger in het godsdienstonder wijs, Ds. Prins, den dienenden en den grooten kerkeraad, den broederkring, den zusterkring en den jongerenkring. Verder tot de Zondagsschool (Mej. Kos ters en Mevr. v. Dooren) tot den orga nist, en den pas afgetreden organist den heer v. Thielen, de leden van het zangkoor die onder leiding van mej. v. Diemen zoozeer tot de stichting der gemeente medewerkten en het perso neel. Ten slotte dankte spr. nogmaals de geheele gemeente vóór de ondervon den liefde, belangstelling, trouw en medeleven en ook voor het genoten vertrouwen, in dagen van vreugd zoo wel als dagen van droefheid, wanneer steeds de woningen voor spr. open stonden. Weest en blijft voorbee.dig, aldus spr. in het geloof, de hoop en de liefde, blijft eensgezind, en worde deze gemeente voor u allen steeds mesr uw geestelijk tehuis waar ge God ontmoet Na het dankgebed zong de gemeente Ds. Wuite de zegenbede uit Ps. 134 toe, waarna geëindigd werd met het zingen van Psalm 68:10. Even nadat de dienst geëindied was verzamelden zich weer allen in het kerkgebouw en werd de scheidende predikant met zijn gade officieel ten afscheid ontvangen, waarbij het zang koor hem een speciaal v vervaardigd afscheidslied toezong. Met een handdruk nam Ds. Wuite daarna van allen persoonlijk afscheid In de consistoriekamer werd namens de geheele gemeente als afscheidsge schenk een eikenhouten boekenkast aangeboden, vergezeld van een keurig album met afbeeldingen van het inte- reieur van het kerkgebouw en eenige p'ttorèske stadsgezichten benevens de namen der deelnemers. Ds Wuite heeft de Doopsgezinde ge- m'eente alhier 13 jaren gediend en ver trekt naar Bovenknijpe in Friesland. Schietwedstrijden van Bargerwachten Zaterdagmiddag hadden de aange kondigde schietwedstrijden plaats tus- schen de Burgerwachten van Leii?n, Oegstgeest en Leiderdorp op de banen +e Katwijk. Het weder was zeer ongunstig; wind en regen zijn omstandigheden, welke voor dergelijke wedstrijden niet ge- wenscht zijn, doch ondanks alles kan getuigd worden dat op een goed ver loop van een en ander kan worden teruggezien. De wedstrijden stonden onder lei ding van luitenant Steenhouwer en z'n onafscheidenlijken secondant sergeant Blotkamp, welker namen steeds borg staan voor goed slagen van wedstrij den met wier leiding zij zijn belast Behalve de commandanten van de Burgerwachten van Oegstgeest en Lei derdorp was de Leidsche Burgerw., bij ontstentenis van haar Comman dant, vertegenwoordigd door haar voorzitter, mr. Pijnacker Hordijk. Door loting werd uitgemaakt dat op baan 8 de korps wedstrijd zou plaats vinden, waarmede te ruim drie uur be gonnen werd door Leiderdorp, waarna Oegstgeest en Leiden aan de beurt kwamen. De uitslag van den korpswedstrijd is als volgt: Oegstgeest 210, Leidon 203 en Leiderdorp 175 punten. Ie prijs Oegstgeest, 2e prijs Leiden Intusschen werd steeds geschoten op de vrije baan, waarvan de uitslag nog niet kan gemeld worden. Op baan 5 vond te circa vijf uur de Bekerwedstrijd plaats. Oegstgeest is houdster van den beker gedurende 2 achtereenvolgende jaren en is er we derom in geslaagd ook dit jaar beslag te leggen op den beker, en zeer ver dienstelijk, waardoor de beker thans in definitief bezit is gekomen. De uitslag is: Oegstgeest gemiddeld per schutter 86s/4; Leiden 84a/9, en Lei derdorp 798/3 punten. Leiden behaalde in den bekerwed strijd dus eveneens den 2en prijs. Als hoogste boogschutter bij den be kerwedstrijd werd genoteerd de heer v Staveren Jr., die 93 punten behaal de. (Max. 100 punten De wedstrijden hadden een vlot ver loop en werden 's avonds te half acht beëindigd. - Belangrijke gift. Het Leidsch Universiteitsfonds heeft van een milden ombekenden gever de belangrijke gift van f 10.000 ontvangen Do L.A WE.T. Wij ontvingen thans het programma van de L.A. W.E.T die van 11 tot 20 September In de Stadsgehoorzaal zal worden gehouden en die a.s. Vrijdag te 12 uur door den* burgemeester Jhr. Mr. Dr N. C. de Gijselaar officieel zal worden geopend. Uit* dit programma blijkt dat niet minder dan 56 stands zijn bezet door zaken van den meest uiteenloopenden aard. In het „Voorwoord" wordt een op wekkende toon beluisterd Medege deeld wordt dat de eerste L.A.W.E.T. een volledig succes hééft gehad, ter wijl er vervolgens met voldoening op gewezen wordt, dat niettegenstaande de veelbesproken malaise, de onderne mingsgeest bij de Leidsche winkeliers nog lang niet gedoofd blijkt te zijn. Door middel van deze L.A W.E.T. laat dé Leidsche middenstand zien dat het absoluut onnoodig is, naar een der omliggende groote steden te gaan, om dat daar beter keus zou zijn. Het zal, zoo wordt gezegd, na e'en bezoek aan de tentoonstelling moeilijk zijn te zeggen welke artikelen men er niet heeft aangetroffen. Een bewijs dat de Leidsche middenstand in alle behoeften kan voorzien. Medegedeeld wordt nog, dat voor de standhouders een etalage-wedstrijd der stands is georganïeerd, waarvoor 8 medailles beschikbaar zijn geste!* De jury, bestaande uit vijf personen, wordt gekozen uit en door de stand houders. Vóór de opening der tentoonstelling zal de jury haar werk verrichten, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. maar de uitslag wordt pas gepublceerd op Zaterdag 19 Sept. 's avonds te 9 uur Intusschen hebben de bezoekers ge legenheid gehad naar den uitslag tc raien. Voor degenen die de uitspraak der jury het meest precies of nabijko mend raden worden prachtige geschen ken beschikbaar gesteld. De noodige invullingsformulieren vindt men in het programma. Uit alles blijkt dat weer zeer veel gedaan is en wordt om de L.A W.E.T. tot een succes te maken. Het trekt de aandacht dat in het prw gramma, zooveel ruimte is gereser veerd voor Cabaret enz. meer zelfs dan voor de tentoonstelling zelf, en dat bo vendien dansavonden worden gegeven, die hoewel ze waarschijnlijk I03 van de tentoonstelling staan, toch een plaats hebben gekregen in de vermel ding van den inhoud van het offici eele programma. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. A. G. v. Bellen, jm'. 27 jaar en E. M. Kieft, jd. 22 jaar. W. v. Oosten, jm. 29 jaar en M. H. v. d. Velden, jd. 24 jaar. L. M, J. v. d. Velzen, jm. 28 jaar en E. M. C. v. Haasteren, jd. 29 jaar. J. Arnoldus, jm. 30 jaar en M. L. v. Meurs, jd. 27 jaar. E. J. Webbers, jd. 24 jaar en H. v. d. Nat, jd. 22 jaar. M. P. Bergers, jm. 25 jaar en J. M. Belt, jd. 22 jaar. J. L. v. d. Meer, jm. 24 jaar en C. J. H. Pont, jd. 25 jaar. L. Links, jm. 29 jaar en A. Kokkedee, jd. 26 jaar. M. Laterveer, jm. 34 jaar en J. M. Galjaard, jd. 33 jaar. J. Ouwerkerk, jm. 30 jaar en J. C. de Roo, jd. 25 jaar. J. Planje, jm. 25 jaar en M. Seller, jd. 23 jaar. W. A. de Graaf, jm. 26 jaar en J. P. Wringer, jd. 27 jaar. Dei onderhandelingen tusschen het gemeentebestuur en de directie der Nederlandsche Spoorwegen betreffen de het bezigen door de gemeente van het aan de spoorwegen in eigendom toebehoorend 6tationsemplacement als standplaats voor autobussen, heb ben, naar de N. R. Crt. 'verneemt, tot dit resultaat geleid, dat een algeheel* minnelijke regeling weldra kan wor den verwacht. In de Stedelijke 'Werkinrichting zijn in den loop der vorige week opge nomen 203 volwassen personen en zes kinderen. Totaal 209 personen. Gistermiddag is ten nadeele van J. T. P. een rijwiel gestolen, terwijl hij het even onbeheerd had laten staan voor een huis in de Jan Vossensteeg. Ten nadeele van P. J. de J. is van diens if ij wiel het belastingplaatje gestolen Van een stuk tuinland aan de Lelie straat zijn 400 500 roode kooien ont vreemd. De kool was het eiggendom van den teelder P. G. te Rijnsburg, die van den diefstal bij>de politie alhier aangifte heeft gedaan. In een café aan de Morschstraat is W. K., door een hem onbekend medebe zoeker mishandeld. Op den Haagweg, ter hoogte van „Habis Parkara" heeft gisteravond om streeks 10 uur een lichte botsing plaats gehad tusschen twee luxe auto's, waar van de eene, die uit Leiden kwam en bestuurd werd door J. S„ evenals de an dere, een Haagsche auto en bestuurd door H. B., lichter beschadigd werd. FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 35) „Ik raad u aan nog vandaag Ardros- «an te verlaten. Ga regelrecht naar Li verpool en blijf daar In het een of an der hotel tot de volgende stoomboot naar Amerika vertrekt en ga dan heen." „Waar ik geen man, geen vrouw, geen kind ken?" riep zij uit. „Mijn waarde mevrouw, denk eens even na; de mannen, vrouwen en kin deren die u hier kent zijn u van wei nig nut." „Dat is waarantwoordde zij droe vig. „Het eerste wat gedaan moet wor den" zei hij, „is een naam voor u te vmden: Die van Hester Blair is wijd en zijd bekend. Die kunt u niet meer dragen." „Ik wilde, dat ik hem nooit had ge kend" zei zij. „Dat kan ik mij goed voorstellen. U begrijpt wel, dat om in de toekomst rustig en gelukkig te kunnen leven, u alle kans op herkenning moet afsnij den. Uw meisjesnaam was Carol, ge- dof ik?" «Ja", antwoordde zij, „die zou ik lie ver niet dragen „Dat zou ook maar half veilig zijn" zei Dudley Ross, „het zou aanleiding kunnen zijn, dat men u uitvond. Wat was de meisjesnaam van uw moeder?' „Annie Malcolm" antwoordde zij. Zij is al vele jaren geleden gestor ven en niemand in deze buurt heeft ooit van haar gehoord, is het wel?" gihg hij voort. „Neen, zelfs te Firmanse heeft men haar vergeten" natwoordde zij. „Dan is dat de beste naam, die u kunt aannemen. Doe uw trouwring van uw vinger en begin een nieuw le ven; laat Hester Blair hier sterven." „Arme Hester Blair!' .zei de jonge vrouw met een droevige teederheid „Wie had gedacht, dat haar dit eens zou overkomen. Zonder tehuis, zonder naam, zonder vrienden nu, en toch is zij geheel onschuldig." „U moet zoowel een identiteit heb: ben als een naam" zei hij. ,?Als ik mij goed herinner, juffrouw Malcolm laat mij de eerste zijn om u hij uw aangenomen naam te noe men dan speeelt en zingt u heel goed?" „Ja" antwoordde zij eenvoudig. „Dan zou ik mijzelf noemen, juf frouw Annie Malcolm, leerares in, mu ziek en zang." „Zou ik les kunnen geven?" vroeg zij twijfelend „O zeker. En als het niet gaat, neem dan enkele lessen en dan zult u we ten, hoe u die moet geven. Het gaat gauw genoeg. We zijn nu al een heel eind op streek Hester Blair bestaat niet meer." „Arme Hester" zuchtte zij, „eens was zij. een gelukkige Hester, toen zij speel de op de zonnige heuvels." „Juffrouw Annie Malcolm, leerares in muziek, heeft haar plaats ingeno men" zei de advocaat, „en moge het naar Gods wil zijn, dat juffrouw Mal colm zoo gelukkig zal worden, als Hes ter Blair ongelukkig was. Het is heel goed mogelijk. Tracht daaraan'te den ken. Zult u mij niet kwalijk nemen, als ik nog een ander voorstel doe om her kenning te vermijden?" „Wat is het" vroeg zij, hem strak aanziende. „U weet" vervolgde hij, „dat er een beschrijving van u heeft gestaan inde krant dat overal fotografieën van u zijn verschenen, goed of slecht, dat deed er niet toe. Gelukkig leek de fo to, die ik heb gezien, niet meer op u dan op rnii- Maar toch zou het ver standig "zijn, om alle voorzorgen te ne men, al9 u niet herkend wilt worden." «Ik wil natuurlijk alles doen, om dat te vermijden" antwoordde zij, „Het is niet prettig om 't tegen een dame te zeggen, maar als u soms iets aan uw uiterlijk kon veranderen de kleur van uw haar bijvoorbeeld." 1 Hij sprak aarzelend, alsof hij het slechts ongaarne opmerkte. „Ja, dat zou ik gemakkelijk kunnen doen" antwoordde ziij onverschillig. „Ik kan mijn haar wel kort afknippen en dan haar dragen van een andere kleur, dat zal mijn uiterlijk veel ver anderen." „Het lijkt erg jammer om het te doen" zei hij, met bewonderende blik ken naar het lange, dikke, golvende haar ziende, dat zwart was als de vleu gels van een raaf. Het zal niet zooveel hinderen" zei zij. „Mijn vader zei altijd, dat ik het mooiste haar had, dat hij ooit gezien had, maar wie zal er nu iets om ge ven of ik haar heb of niet. „U weet het beste, wat u doen moet" zei hij, maar ik ben er zeker van, dat de een of andere vermomming u van pas zal komen." „Ik zal in het minste niet aarzelen het te doen" antwoordde zij. „Ik zou u aanraden' zei hij, „nu da delijk een rijtuig te nemen en naar het station te rijden. Ik zal met u mee gaan, om te vermijden, jl&t u de aan dacht trekt. Dan zal ik een kaartje voor u nemen en u naar den trein brengen" voegde hij er bij. „U bent wel goed" mompelde zij. „Dan doet u het best dadelijk naar het hotel te gaan. Het geschiktste voor u is de „Royal Arms" in de St. George'sstraat. Ik ken het heel goed en u zult het er best hebben. Uw adres zal zijn juffrouw Annie Malcolm, Roy al Arms hotel, St. George'sstraat, Li verpool. Zeg mij nu, juffrouw Mal colm, zal ik iemand naar Colde Feil zenden om alles te halen, dat aan u toebehoort." „Neen" riep zij uit, „ik zou niet één ding willen hebben geen juweel en geen japonnen niet één ding, dat uit dat huis komt." „U heeft volkomen gelijk" zei hij. „Wat zal ik doen met mijn trouw ring?' vroeg zij, terwijl z|j er naar keek zooals die in de palm van haar hand lag. „Ik zal dien voor u bewaren" ant woordde hij, met een plotselinge inge ving. Hij kon later nooit begrijpen,.wat 'm er toe had gekregen om dat te zeg gen. „Geef dien aan mij" zei hij, „ik zal hem opbergen en als u hem ooit terug wilt hehbea, kunt u hem aatf mij vragen." „Dat zal nooit gebeuren" zei zii een voudig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1